MANEGE RENÉ IS GESTART. HET OOG GERICHT OP DE K.L.M. Woningnood blijft probleem. Dichterlijk dagboek Officiële mededelingen. Voorlopig programma interna tionale zwemwedstrijden. Gildeleden gaan weer op vogel sehieten. Stuntrijders in Soest. S.E.C.-Nederlaagwedstrijd. VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1963. 42e JAARGANG Nb. 62. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25. TELEFOON 2566 GIRO 126156 Achttien jaar na afloop van de oorlog is de woningnood nog altijd niet opgehe ven. Nederland spant in dit opzicht de niet trotse kroon ten opzichte van de ons omringende landen. In Duitsland bouwt men al jaren ach tereen zo'n 500.000 woningen per jaar, in Nederland kon men het tot 1952 niet verder brengen dan 40.000 per jaar en slechts zeer geleidelijk werd dit aantal verhoogd. De woningnood geldt voor alle lagen der bevolking en in alle politieke par tijen drong men dan ook jaarlijks aan op het bouwen van meer woningen. Natuurlijk poogde iedere regering daar, onder de gegeven omstandigheden, zo goed mogelijk aan te voldoen, maar juist die (politieke) omstandigheden hielden een domper in voor de bouwactiviteit. Verhoog de huren en laat het bouwen vrij, zo riep men aan de ene zijde, en de woningen zullen als paddestoelen uit de grond rijzen. Dat lijkt erg mooi, zo zei men aan de andere kant, maar dan komen de duurdere woningen en daar mede de best gesitueerden het best aan bod, terwijl de nood juist het hoogst is bij de minder-gesitueerden. Daarom een regeringsbouwprogramma, dat de bouw verzekert van een flink aantal goedkope (woningwet) woningen, gesubsidieerd uit 's rijks middelen en dat de bouw van duurdere woningen in de z.g. vrije sector sterk aan banden legt. En omdat dit laatste standpunt de mees te politieke steun verwierf, is men dat systeem blijven volgen. Misschien is het 't beste, we durven het niet te zeggen, maar het was in elk geval de remedie van zachte heel meesters en de stinkende wonden zijn dan ook niet uitgebleven. In Duitsland heeft men een rigoureuzer standpunt gevolgd, de huren hoger la ten stijgen, waardoor de particuliere bouw groter armslag kreeg en metter daad meer woningen afleverde. In Nederland zitten we Sü vastgeroest in een vergunningenstelsel, dat uitermate traag werkt en de bouwproduktiviteit be paald niet stimuleert. Door het centrale vergunningenstelsel wordt bovendien de nieuwbouw niet steeds verdeeld naar ter plaatse be schikbare bouwcapaciteit, zodat er plaat sen zijn waar aannemers zitten te snak ken naar werk en hun arbeiders, bij gebrek daaraan, zien weglopen, terwijl in andere steden van heinde en ver bouwers moeten komen om het daar uitgegeven bouwvolume te helpen ver- wezelijken. Het gevolg is, dat bouwvakarbeiders en zelfs aannemers in Duitsland gaan wer ken, omdat ze in hun eigen omgeving toch geen werkgelegenheid krijgen en de Duitsers bovendien bereid zijn hen beter te betalen. Dit verschijnsel remt de Nederlandse bouwcapaciteit dus nog meer. Van de zijden van de Nederlandse ge meenten wordt er al jarenlang aange drongen om de bouwvergunningen voor woningen niet door Den Haag te laten verstrekken, doch dit in handen te leg gen van de gemeentebesturen, die beter kunnen beoordelen aan welk soort wo ningen (woningwet, premiebouw of vrije sector) er in hun gemeente het meest behoefte is, welke mogelijkheden van bouwcapiciteit er zijn en hoe dus de urgentste gevallen het eerst geholpen kunnen worden. Er lijkt voor dit stand punt veel te zeggen, al blijft het wel de vraag of het de bouwproduktiviteit inderdaad zou bevorderen. Aan het gekozen systeem van huur- en bouwpolitiek met zijn ver doorge voerde subsidiëring is een centale rege ling van de bouw eigenlijk inhaerent. Als de regering de gelden moet verstrek ken, zal zij zelf ook willen uitmaken voor wat en in hoe verre ze dat geld uitgeeft. Ondanks de herhaalde aandrang van de zijde der Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft tot nu toe geen der achtereenvolgende regeringen op dit systeem van toewijzing willen of kun nen ingaan. Nu is er een nieuwe regering, van wie ook weer een oplossing van het woning- bouwprobleem wordt verwacht. Het tot nu toe gevolgde systeem zal ook zij ech ter niet veranderen. Al zou ze het wil len, ze zou er niet de nodige politieke steun voor vinden. Men gaat dus op de oude voet voort. Negentig duizend woningen per jaar hebben de vier samenwerkende partijen afgesproken, waarvan 45.000 wonigwet- woningen. Het streven is schoon en uit politieke overwegingen moet men die aantallen wel beloven, maar de praktijk zal ook komend jaar wel weer anders uitvallen. Ook Voor dit lopende jaar werden 90.000 woningen toegezegd: het zullen er vermoedelijk nog geen 80.000 worden. Dat kan de regering niet helpen, want het woningbouwprobleem is nu eenmaal veelomvattender dan alleen het uitge ven van 90.000 vergunningen. De wonin gen moeten ook worden gebouwd en daartoe heeft men, uit politieke over wegingen, nu eenmaal niet de gunstigste omstandigheden geschapen. Dat zou een ingreep in ons economisch bestel vergen, dat de meerderheid van de kamer beslist niet aandurft. Maar goed, de regering doet weer de toezegging en wij zijn erg benieuwd hoe de verwachtingen er volgend Jaar om deze tijd voorstaan. 15 tot 22 augustus 1963. De wereld was in zeven dagen Weer op de berg of in de put. Want prins Raimer heeft wel wat droevig Het Monagaskische hoofd geschud' Nog vóór hij voer is hij gestrand. Zijn nieuwe jacht had binnenbrand. Dan ging de jacht op boter beter, Al staat het moeders ook niet aan, Een Buisman is met zijn Catrientje Naar d'eigen botermarkt gegaan; Ons koebeest zucht in eigen huis: Die Buisman is toch niet abuis? Er was een toast Den Haag-Djakarta Soekarno grijpt nu elke kans, Hij voerde vrij van alle smetten, Een hollands meisje naar de 'dans: De kwestie Irian voorbij Wordt het weer knus en koek en ei. Ook oost en west gaan samenwerken Als in de dagen van weleer, Lanceren samen satellieten Ter observering van het weer: Slechts één ding komt men nog tekort' Ze zorgen niet dat 't béter wordt. De weerman tekent op zijn kaarten Weer L na L; de brave borst Mat op vijf kilometer hoogte Reeds vijf en twintig graden vorst: De Fries noteerde in zijn trui De eerste forse hagelbui. Wij hergenoten Don Camillo, De ouwe prent van 't wtte doek. Die door de N.T.S. vertoond werd (Nee, lach nou niet), op ons verzoek; Straks scheldt men ons in zomertijd Op ons verzoek ook 't kijkgeld kwijt! Het vorig Jaar had Soest een manege en een ruitersportvereniging, waarvan de leden de paarden van deze manege zouden berijden, maar het is er nooit van gekomen, want de eigenaar vertrok uit Soest en de ruitersportvereniging begon reeds in augustus aan een win terslaap zonder dat er iets voor de le den gedaan was, omdat de mogelijkheid daartoe ontbrak. Daarin is nu verandering gekomen, want Soest heeft een nieuwe manege, die reeds over paarden, stallen en een buitenma nege beschikt en velen hebben de weg reeds gevonden naar dit jonge bedrijf van het echtpaar J A. Berveling, dat naar zoonlief „René" genoemd is. Het heeft nooit erg gewild met de ruiter sport en de maneges in Soest, maar het ziet er naar uit dat hieraan nu defini tief een eind gekomen is, want wat ma nege René nu reeds in de Bosstraat te bieden heeft is uniek voor Soest. Toch is het nog maar een deel van het geheel, waarvoor de plannen klaar lig gen. Thans zijn de paarden Falcon, Faun, Kobus en Karsje en de pony Lapalouse in de boxen van een keurige stal ondergebracht. Tegenover die boxen komen echter stands voor zeven paar den, zodat er twaalf ondergebracht kun nen worden, en later zullen het er 20 zijn. Soest heeft een ideale omgeving voor de ruitersport en het is dan ook de be doeling dat liefhebbers van de ruiter sport in onze gemeente, maar ook bui ten Soest, gebruik maken van deze om geving. Zij die een eigen paard hebben kunnen dit bij manege René onder brengen. Toen de ruitersportvereniging „Soest en omstreken" het vorig jaar niet op gang kon komen omdat de manege aan de Wieksloterweg opgeheven werd. maakten de heren Berveling, Soest, De Goede, Soesterberg, en Voerman, Bussum, die bij deze manege reden, plannen voor een nieuwe manege en die is nu al ten dele in opdracht van de heer Berveling ge bouwd door de firma Ramselaar van de Eigendomweg. De heer Berveling blijft een functie in het zakenleven vervullen, zijn vrouw voert de directie van de manege en de heer C. F. Wansleeben is de instructeur. Hij komt uit een „paardenfamilie", naar hij zelf zegt, is oud-remonterijder en wil heel graag de liefde die hij voor het paard heeft overbrengen op anderen. Op de jeugd, die in de paardesport zo'n prettige en tevens waardevolle ontspan ning kan hebben, maar ook op de vol wassene. De man die de hele week ach ter het stuur zit en blootgesteld is aan de gevaren van het verkeer, wil hij le ren hoe prettig en verkwikkend het is ontspanning te vinden op de rug van een paard in de prachtige omgeving van Soest. Wie meer dan dat wil kan les in springen krijgen, maar zover is het nog niet, want er is nog bijzonder veel te doen voor manege René een ge heel complete manege is. Er wordt ech ter hard gewerkt en het ziet ernaar uit dat alles voor de winter in kannen en kruiken is. Er is moed voor nodig een manege te beginnen, maar het is prachtig dat het echtpaar Berveling deze moed opbracht, in de overtuiging dat een middelgrote gemeente een manege moet hebben. Niet alleen voor de bewoners zelf en de velen onder hen die liefhebber van de ruitersport zijn of het willen worden, maar ook voor velen uit wijde omge ving, die in hun eigen omgeving de ideale omstandigheden voor de ruiter sport, zoals Soest die heeft, missen. Vervoersproblemen spelen hierin geen rol meer, dus het is heel gewoon dat nu reeds mensen uit Amsterdam en Den Haag kennis gemaakt hebben met ma nege René en de vijf paarden die nu reeds ter beschikkng staan: twee Bran denburgers, een Hongaars en een Engels paard en voor de jeugd een alleraardig ste pony. Ze waren aanvankelijk ondergebracht bij de bejaarde paarden Corrie, Frits, Janus, Ouwe Jan, Jaap, Jopie en Cora in de Paardekamp aan de Klein Engendaal- weg en het echtpaar Berveling vond het bijzonder prettig dat het stichtingsbe stuur van De Paardekamp de gelegen heid hiertoe bood. Nu hebben ze hun eigen aantrekkelijke home in een keu rige stal, die straks stands en een hooi zolder krijgt, maar reeds een tuigkamer en uitstekende toiletten heeft. Manege René is gestart en zal spoedig op volle toeren draaien. Het is waar schijnlijk dat de ruitersportvereniging „Soest en omstreken", die nu een jaar in ruste is, dit voorbeeld gaat volgen, want in goede samenwerking tussen de ma negedirectie en deze vereniging zal veel voor paardesportminnend Soest en om geving te bereiken zijn. We worden de laatste weken op vele stromen regen vergast, zoals dit nu al enige jaren in augustus het geval is, maar de buitenmanege aan de Bosstraat trekt zich van al dat water niets aan. De bodem is uitstekend en verwerkt de vele regen goed en dat is heel belang rijk voor paarden, ruiters en amazones. Wie kennis wil maken met manege René moet beslist eens naar de Bosstraat gaan om te zien wat er allemaal gedaan wordt, kort voorbij het Hertenlaantje, aan de linker kant. Een kennismaking met de paardesport - voor de eerste maal of hernieuwd - kan hiervan het gevolg zijn. Daarvan zal men beslist geen spijt heb ben, want niet voor niets trotseerde dit oude Arabische rijm de eeuwen: „Wie nimmer werd gedragen op de veerkracht van een edel paard, die kan ook niet gewagen van het geluk op deze aard". Dat geluk is bij manege René te vinden. De K.N.Z.B. heeft het voorlopig pro gramma van de internationale zwem wedstrijden welke op 31 augustus en 1 september in het natuurbad gehouden worden, bekend gemaakt. Het luidt als volgt: zaterdag 31 augustus: 15.30-15 40 uur: opening met medewer king van de drumband van 131 T.D. uit Amersfoort. 15.40-16.30: Waterpolo: Nederland B Japan. 16.30-17.00: Schoonspringen dames en schoonspnngen heren, met deelname van Nederlandse kampioen. 17.00-17.20: Kunstzwemmen. 17.20-18.00: Internationale zwemwedstrij den voor dames en heren. 18.00-19.00: Waterpolo: Nederland A— Joegoslavië. Zondag 1 september: 14.30-14.40: Opening en kunstzwemmen 14.40-15.30: Waterpolo: Nederland B Japan. 15.30-15.50: Schoonspringen. 15.50-16.10: Kunstzwemmen. 16.10-16.50: Internationale zwemwedstrij den voor dames en heren. 16.50-17.00: Schoonspringen. 17.00-18.00: Waterpolo: Nederland A Joegoslavië. Op 1 september houden de leden van het Groot Gaesbeker Gilde hun grote vierjaarlijkse feestdag Op het feest terrein aan de Lange Brinkweg komt een grote tent te staan, waarin het kwartet Jos Brouwer uit Wijk bij Duur stede zal spelen en op dit terrein wordt op de vogel geschoten. Wie kans ziet deze vogel van de paal te schieten wordt de nieuwe koning van het gilde. Om 9 uur wordt een mis opgedragen in de kerk aan de Steenhoffstraat en om half twee wordt de koning aan huis afgehaald. Hij wordt begeleid op zijn tocht naar het feestterrein. Voor de aan vang van het schieten op de vogel treedt hij af. Om twee uur beginnen de schiet wedstrijden op de vogel en er is tevens gelegenheid tot prijsschieten op de schijf voor iedereen. Om acht uur begint in de tent de feest avond. Dan wordt de nieuwe koning ge huldigd en zal een cabaretprogramma opgevoerd worden. Dick Engelbracht is conferencier en imitator. Las Estrallas spelen akkordeon, Henk Bouman goo chelt, Fantasio treedt op als muzikale clown, Scott en Black zullen akrobati- sche toeren vertonen en Wim Ripken uit Amersfoort is de pianist. Vanaf half elf zal het kwartet Jos Brouwer weer spelen. Reeds enige malen, en onder meer woens dagavond, heeft men op de televisie twee fameuze stuntrijders kunnen zien, die met een Simca de wonderlijkste ca priolen uithalen. Zij rijden even gemak kelijk op twee wielen als iedere andere automobilist op vier en ze schrikken er niet voor terug tijdens deze stunt op de auto te gaan staan. Zij rijden slalom en slaan niet om en dat alles met een doodgewone personenauto, waarvan de banden bij deze capriolen schrikbarend snel slijten. De wonderbaarlijke coureurs die dit presteren zijn José Canda en André Hubert. Jose was voorheen op een an dere wijze evenwichtskunstenaar. Hij balanceerde niet op twee wielen van een auto. maar op een koord en is officieus wereldkampioen door zijn prestatie daar op 36 uur achtereen door te brengen. In vele landen van Europa hebben ze het publiek tot verbazing en enthousi asme gebracht en dankzij de Simca- fabrieken en garage Alex van Keulen uit Amersfooort kan men deze fameuze rijders dinsdag 27 augustus, om 12 uur, 4 uur en 7 uur, op de Koningsweg in Soestdijk aan het werk zien. Zij stunten met 2 auto's. Canga doet dit werk al vijf jaar en hij kreeg nog nooit een ongeluk. Twee weken geleden reed hij met zijn partner van Ede naar Apeldoorn op twee wielen. Dit is een afstand van 30 km. Een advertentie in dit blad wijst even eens op het spectaculair gebeuren dat Soest te wachten staat. WEEKEND WIJDING. In de Julianakerk aan de Julianalaan wordt a.s. zaterdagavond, te acht uur, weer een weekendwijding gehouden, dit maal met het volgende programma: 1. Orgel: Koraal-voorspelen, J. S. Bach. a. Wer nur den lieben Gott lasst walten. b. Wir glauben all 'an einem Gott. 2. Declamatie: Wat bewaard bleef, Wlma. 3. Zang, Sopraan: Uit de „Messiah" „How beautiful are the feet of them..." G. F. Handel. 4. Toespraak. 5. Zang, Sopraan: a. Als de ziele luistert, C. van Rennes. In het eerste half jaar van 1963 heeft de K.L.M. een verlies van meer dan 50 miljoen gulden geleden, ondanks het feit dat mensen met meer hersens dan U en ik al een heel poosje aan het dokteren zijn aan onze luchtvaartmaatschappij, die voorheen onze trots en thans ons grote blok aan het been is. Dr G. van der Wal is een nieuwe ster aan het K.L.M.-firmament. Hij heeft gezegd dat hij het bijzonder fascine rend vond te mogen meehelpen aan het saneren van de K.L.M. Dat is natuurlijk erg leuk, maar niemand koopt hiervoor iets. Het zou beter geweest zijn als hij gezegd had wat iedereen die werkelijk een oplossing wil vinden zou zeggen: „Alle onrendabele lijnen direct aan de kant, want er zijn genoeg maatschap pijen die daarop vliegen zonder ieder jaar miljoenen verlies te lijden". Niet alleen is bekend gemaakt dat het verlies tot 1 juli meer dan 50 miljoen was, maar ook' heeft de K.L.M.-directie laten doorschemeren dat het dit hele jaar knudde zal zijn. Dat betekent dus aan het einde van het jaar een verlies van een slordige 100 miljoen, naar aan genomen mag worden. De „artsen", die nu al een heel poosje bezig zijn met hun pogingen de patiënt gezond te maken zijn nog niet veel ge vorderd. Het aantrekken van „arts" Van der Wal zal ook wel niet veel opleveren, want die heeft trots verklaard dat hij door de bomen van zijn vele functies en baantjes het bos nauwelijks kan zien Overigens vindt hij dit een prima gang van zaken. Naar zijn mening moeten steeds meer kopstukken steeds meer functies gaan bekleden, want dan kan het pas goed gaan. Dat lijkt me een wat vreemde opvatting en geen afdoend geneesmiddel voor de zieke K.L.M., die maar heel gauw een kleine K.L.M. moet worden, want 100 miljoen van uw en mijn centen in een jaar is wel wat veel voor mensen, die na genoeg geen van allen vliegen omdat het te duur is. KANTMAN. b. Mij spreekt de blomme een tale, C. van Rennes 6. Koraalfantasie: a. Verlosser, vriend, o hoop, o lust, Feike Asma b. Scheepken onder Jezus hoede, Jan Zwart. Medewerkenden aan dit programma: Ds D. Krijger, toespraak. Alida Leinwe- ber, sopraan. Maria Maatman, declama tie. G. den Broeder, orgel. KLEUTERS ONDER LEIDING. De nood-kleuterschool, welke aan de Molenstaat geplaatst zal worden, is in de eerste plaats bestemd voor kleuters van de nieuwe Engbuurt. Deze school zal omstreeks oktober klaar zijn. Om de kin deren toch in de gelegenheid te stellen naar school te gaan zullen ze enige we ken gebracht en gehaald worden naar en van de Kerkebuurtschool. De kinderen gaan en komen dan onder leiding naar en van deze school. Kleuters kunnen gebracht en afgehaald worden bij de Technische School aan de Molenstraat. Zondag is er op het S.E.C.-terrein een juniorestournooi, dat om hallf drie on derbroken wordt voor het spelen van de vijfde nederlaagwedstrijd door S.E.C. C.S.V. uit Castricum is de tegenstander. De S.E.C.-ploeg is als volgt samenge steld: Doel: Van Limburg; achter: De Rooy en Pothoven; midden: Van Breukelen, Ruttenberg en Wolfsen; voor: Verhoe ve, Hooyer, De Bruin, Duijst en Dettmer. S.E.C. 2 zal tegen C.S.V. 2 spelen. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b. der hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van P. van den Deyssel, Veldweg 11 te Soest, om vergunning tot het uitbreiden van een petroleuminstallatie, op het perceel Veld weg 11, Kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H. nr. 8393. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor ie der de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 10 september a.s.. des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Soest, 23 augustus 1963.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1