41) JAAR GELEDEN, OP 1 SEPTEMBER 1923, BRAK DE HEL LOS. HANDELSINSTITUUT „PRACTICUM" HET KAPERSCHIP M. TUSSEN aanu-ang, tiieuiv-e ciiïiu&ien Kloeke besluiten van ons nieuwe kabinet. Zal de woningslag nu eindelijk gelukken wë^iiÉ mammmtimiÊmÊÊÊiÊÊÊmm ~r«•*"-- bwpmewi?* T Speelprogramma van S.E.C. Rouw- en Trouwkleding 1 September 1923 15 minuten voor 12. En toen brak de hel los. Boven de Japanse hoofdstad breekt een waterig zonnetje door de wild Jagende wolken. Op pleinen, in straten, in huizen, kantoren en scholen wordt het leven van elke dag geleefd. Niemand kan en durft zelfs te vermoeden, dat het niet lang zou duren, alvorens vier verschrik kelijke rampen zich met verwoestende kracht een weg zullen banen door het meest dichtsbevolkte gebied ter wereld. En dan om precies te zijn 11.45 uur van diezelfde 1ste september is er de schok, zonder voorafgaande waarschuwwing of iets van dien aard, het komt allemaal plotseling. Op de straten en uit de hui zen klinkt de van angst doortrokken kreet „Jisjin"! (aardbeving!). Keizerlijk paleis bleef staan. Hele wijken storten in als kaartenhui zen: scholen, theaters kerken, banken grote warenhuizen, die zoeven nog een stad vormden, het is nu niet meer dan één grote puinhoop. Overal ziet men bloedende, huilende, vluchtende men sen. Nieuwe aardschokken volgen, die hun vernietigende uitwerking niet zullen mis sen. De chaos die na deze bevingen volgt, wordt nog compleet gemaakt door het vuur, dat nu zijn kans waarneemt en al het brandbare om zich heen ver slindt. Het raast over de ter dood ver oordeelde stad en maakt een vernietiging totaal. Van 200.000 verwoeste huizen en gebouwen van Tokio worden er 150.000 een prooi der vlammen. Slechts het keizerlijk paleis weerstaat de aardbeving, omdat dit op speciale wijze in de bodem is verankerd. Duizenden gewonden en daklozen vinden hier beschutting en worden er liefdevol opgenomen. Het is echter niet alleen Tokio dat door deze natuurramp, waarvan de gevolgen bij lange na niet zijn te overzien, wordt getroffen. Een vloedgolf. De dertig kolometer zuidelijker gelegen handels- en havenstad Yokohama heeft niet alleen van de aardbeving en het medogenloze vuur te lijden. Neen, hier wordt de zee, die de stad tot grote bloei heeft gebracht, de afschuwelijke vijand van mens en dier. Wat hier nog is overgebleven van de verschrikkelijke aardbeving en de verzengende vuurzee, wordt overspoeld door een 9 meter hoge en alles meeslepende vloedgolf. Circa 50 schepen, die in de haven liggen ver ankerd vergaan. Alle waterleidingen, electriciteitsleidingen en elektrische ka bels worden verwoest. Juist als een sneltrein de tunnel van Sasako ingaat, stort deze tunnel in. De trein wordt volledig onder de steenmas sa's begraven. Geen enkele van de 600 reizigers kan aan de stortvloed van ste nen ontkomen. Honderden, duizenden mensen worden ingesloten in de nauwe straten en stegen, waar zij levend ge roosterd worden. Anderen zoeken een veilig heenkomen in de kanalen, waar zij verdrinken. Ontelbaren worden ge dood door neervallend en ronddrijvend wrakhout. Enkele slagen erin zich te redden door zich in modderige oevers in te graven, waar zij betrekkelijk be schermd zijn teken de verschroeiende hitte en vuur. Weer anderen waden tot hun hals in de haven, hopend en bid dend, dat de felle wind de vlammen een andere kant opblaast. Op een open plaats liggen honderden mensen bijeen, als er een regen van vonken begint te vallen. De hitte is zo onnoemelijk groot, dat zich draaikol ken van hete lucht vormen, die bran dende mensen opzuigen en ze op anderen werpt. Het leed is onbeschrijflijk. Huilende kinderen zoeken hun misschien wel dode ouders: Jonge en oude vrouwen huilen en jammeren bij de lijken van hun man nen en kinderen. Er zijn onnoemlijk veel gewonden, die over de veelal ver minkte en verkoolde lichamen van an deren hun weg banen, voorzover er van een weg nog te spreken valt. En een vuurstorm. Aardbeving, brand en vloedgolf ver woesten binnen enkele uren de kust van Kwato en veranderen deze in één grote puinhoop. En of deze drie noodlottige elementen nog niet genoeg zijn, neemt de storm die de kust al enkele dagen teisterde in hevigheid toe, naarmate het vuur groter wordt en ontaard in een ware vuurstroom. Op allerlei plaatsen in het rampgebied jaagt deze orkaan 70 tot 80 meter per sekonde vooruit. Diverse vluchtelingen worden door de voortja gende vlammen ingehaald en komen om. Met het uur neemt de ellende toe. Stads delen veranderen van puinhoop nu in ashopen. En toch leeft er in deze sfeer van ondergang een grote schare vastbe raden mensen. De brandweerlieden vech ten tot ze er bij neer vallen, ofschoon zij het water moeten halen uit kanalen, vijvers en modderpoelen. 46 uur zijn ze ononderbroken in dienst. Hun leven op offerend en zonder te denken aan ver liezen in eigen familiekringen houden de politiemannen tijdens deze zeer moei lijke uren zo goed mogeüjk stand en wijzen wanhopige en vertwijfelde vluch telingen een weg door vuur en puin naar plaatsen waar het nog veilig is. Dan zijn er de ontelbare anonieme red ders die helpen waar zij kunnen tot dat ook zij het moeten opgeven en uit deze verschrikkelijke hel worden ver lost. 's Avonds zijn er al meer dan 700.000 vluchtelingen. Waar moet men heen met deze massa's door en door vermoeide, hongerige maar vooral dors tige daklozen? Er moet rijst komen 7 miljoen ton is in de vlammen opge gaan er moeten vooral drinkwater, medicamenten en verband zijn. De eerste hulp. Op 3 september arriveren eindelijk de eerste hulptroepen van de marine. Deze mensen werken als paarden, zij repare ren bruggen en wegen zodat nog meer hulptroepen het rampgebied kunnen be treden. Op 4 september is men zo ver dat de staat van beleg kan worden af gekondigd. Men gaat met ongekende energie aan het werk: vluchtelingen krijgen vervoer uit de stad, levens middelen- en medische transporten ko men aan, huizenblokken worden opge blazen, vernielde stadsgedeelten worden opgeruimd, talloze lijken worden in nog steeds brandende huizen geworpen ter voorkoming van epidemieën Tot vijf dagen na de eerste rampdag woeden nog steeds grote branden in Tokio en Yokohama. Na de vijfde dag zijn de elekriciteits- en watervoorziening van Tokio gedeeltelijk weer op gang. Wie beschrijft de moed en durf en kracht van mannen, vrouwen maar ook kinde ren, die ondanks hun eigen verdriet en leed zoveel werk verzetten? De schade welke door de aardbeving werd veroorzaakt, is bijna niet in cij fers uit te drukken. Het ergste is dat onvervangbare verlies aan mensenle vens. Er vielen meer dan 150.000 slacht offers, het aantal gewonden liep in de 103.000 en het aantal daklozen bedraagt 1.580.000. De materiële schade beloopt 5'/2 mil jard yen om van vernietiging van de produktie van ingestorte fabrieken, ver lamming van de handel door het uitval len van havens en spoorwegen, verwoes ting van irrigatiewerken van rijstvelden maar niet eens te spreken. Eén ding is echter na de ramp maar al te duidelijk gebleken. Het gevoel van saamhorigheid tussen de mensen van heel de wereld. Het is alleen jammer dat er altijd een grote ramp of iets der gelijks voor nodig is om dit saamhorig heidsgevoel wakker te schudden! TORENSTRAAT 2D SOEST TELEFOON 2100 2 SEPTEMBER A S. voor MACHINESCHRIJVEN (event. spoedopleiding oktober-examen). STENOGRAFIE Nederlands en moderne talen. MIDDENSTANDS OPLEIDING, enigst erkende opleiding BOEKHOUDEN. HANDELSCORRESPONDENTIE, Nederlands, Frans, Duits en Engels. CONVERSATIELESSEN Frans, Duits en Engels, zowel voor beginners als voor gevorderden. Aanmelding dagelijks 's avonds van 7-9 uur, behalve zaterdags. Anders dan in 1959, toen het verschei dene maanden duurde voor de nieuwe regeringsploeg tot daden kwam, is ons nieuwe kabinet o.l.v. mr Marijnen ter stond tot handelen overgegaan. Nederland ondertekende het kernstopver- drag in drie hoofdsteden tegelijk. Onze regering wist al gedaan te krij gen dat de Duitse invoerbelemmeringen op de komkommers enz. werden opge heven. Minister Bot heeft bekend gemaakt, dat hij persoonlijk de brandende kwestie van het tweede televisienet ter hand heeft genomen. In de behoefte aan arbeidskrachten zal bij wijze van proef in Amsterdam ge deeltelijk worden voorzien door de te werkstelling van 200 Turken En mi nister Scholten, die van staatssecreta ris bij o. k. en w. overstapte naar jus titie, heeft persoonlijk de procedure ver sneld die noodzakelijk was om drie reeds ingesloten boeren tijdens de oogsttijd in vrijheid te doen stellen, nadat de Boe renpartij een rekest aan de koningin had gericht met het verzoek de opge legde straffen wegens principiële weige ring van het betalen van heffingen van het Landbouwschap niet ten uitvoer te leggen. Wij mogen niet zeggen, dat deze rege ring stil zit. Vermoedelijk zouden er wei nig hanen naar gekraaid hebben als de minister van justitie b.v. rustig de kat uit de boom had gekeken, maar dan hadden drie onvrije vrije" boeren pre cies hun hele straf moeten uitzitten vóór het uitgemaakt zou zijn of die straf terecht of ten onrechte was opgelegd, vóór onze koningin gratie zou hebben verleeend midden in de oogsttijd, met alle financiële gevolgen vandien. Minister Scholten verdient daarom een pluimpje omdat hij de loop van het recht een extra duwtje heeft gegeven en de voorlopige invrijheidsstelling op versnelde wijze liet afhandelen. Nieuwe staatssecretarissen. Het kabinet heeft ook spoed betracht bij de benoeming van enkele staatssecreta rissen. De rechterhand voor Europese zaken van minister Luns wordt mr L. de Block (K.V.P.). de 54-jarige vice-president van de K.L.M., die daar gemakkelijk weg kan omdat deze maatschappij toch di recteuren teveel en geld te weinig heeft. Het wonderlijke is slechts, dat mr De Block per 1 augustus 1960 van het mi nisterie van economische zaken naar de K.L.M. overstapte en daar als een van de belangrijkste sleutelfiguren werd be schouwd. Minister Luns krijgt aan hem wel een kundige hulp. Bij onderwijs, kunsten en wetenschappen doet mr J. H Grosheide, de juridisch medewerker van de schoolraad met de bijbel, zijn intrede als staatssecretaris voor het onderwijs. Hij is nog geen 33 jaar, dus een van de jongste leden van het kabinet. Bij defensie zijn als staatssecretarissen voorgedragen commandeur A. van Es voor marine-aangelegenheden (AR. en 50 jaar) en de brigade-generaal J. C. E. Haex voor landmachtzaken (C.H.U. en 51 jaar). Verwacht worden nog de benoe mingen van kolonel J. L. Bosch (V.V.D en 49 jaar) voor luchtmachtaangelegen heden en bij het ministerie van econo mische zaken drs J. F. H. Wijsen, de directeur-generaal voor de middenstand en het toerisme (K.V.P.). Daarmee zou Nederland zo niet de mi nister, dan toch wel een hogere pleit bezorger voor middenstandszaken en toe risme op ministerieel niveau hebben ver kregen. Vooral de middenstand, die lan ge jaren een vergeten groep vormde in overheidsbesluiten, kan thans in de mi nisterraad een gezaghebbende stem laten horen. Ministeriële bezem In Den Haag gonst het ook van hoop volle verwachtingen over een reorganisa tie aan het departement van defensie Minister De Jong zou plannen koesteren voor een verticale opbouw, wijziging van het personeelsbeleid en de beslissingen omtrent de aankoop van materieel. Aan de personeelsraad en de materieelraad zou nieuw leven worden ingeblazen ter voorkoming van moeilijkheden die zich de laatste jaren hebben voorgedaan en dan denken we terug aan de (af)ge keurde helmen en andere onverantwoor de bestedingen, aan felbetwiste ontslag- kwesties en dergelijke. Niemand zal ontkennen dat het nodig is, dat aan defensie eens schoon schip wordt gemaakt. Minister De Jong blijkt concrete plannen te hebben de Augias stal te reinigen. Wij wachten op na dere berichten en het zal ons niet ver wonderen als er belangrijk nieuws op til is inzake mutaties uit die hoek van het Plein. Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT Antiek - Coriosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. In de eerste helft van de voetbalcompe titie moeten door S.E.C. de volgende wedstrijden gespeeld worden: 8 september: S.E.C.Assendelft. 15 september: K.V.V.—S.E.C. 22 september: S.E.C.Always Forward. 6 oktober: E.T.O.—S.E.C. 13 oktober: S.E.C—Neerlandia. 27 oktober: Rood WitS.E.C. 3 november: I V.V.S.E.C. 10 november: S.E.C.De Zebra's. 24 november: V.V.A.S.E.C. 1 december: S.E.C.Z.V.V. 8 december: Roda '23S.E.C. 15 december: AssendelftS.E.C. KONINGIN WILHELMINA FONDS. De collecte voor het Koningin Wilhel- mina fonds (kankerbestrijding), welke volgende week van 26-31 aug. zal wor den gehouden, dreigt althans gedeeltelijk te mislukken door het gering aantal collectanten dat zich hiervoor heeft opgegeven. Dringend verzoek U alsnog hiervoor op te geven bij de heren H. Rouffaer, Mo lenstraat 19, telefoon 3349, of L. Dijks hoorn, Steenhof fstraat 56 (Nutsspaar- bank), telefoon 2691. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 DE DUIVEN VLOGEN VANAF ORLEANS. De duiven van de vereniging De Vriend schap vlogen 530 km vanaf Orleans. Er waren 281 duiven in concours. Ze wer den maandagmorgen om 8 uur met z.w. wind gelost. De eerste duif arriveerde om 13.58.44 uur met een snelheid van 1486.60 km per minuut en de laatste prijswinnende duif kwam om 15.43.17 uur aan. De uitslag was: Combinatie Onwezen-De Muijnk 1 8 15 18 21 30 "43 52. Z.K.H. Prins Bernhard 2 20 36 45 46 51 53. E. C. van Daatselaar 3 29. J. G. Kamerbeek 4 38 48 54 55 70. A. B. Grift 5 22 27 37. A. Meesters 6. C. Vaessen 7 9 13 23 50 68 69. R. Westerveld 10. W. van Breukelen 11 17 42 47. G. H. v. d. Broek 12 61. D. J. Bos 14 16 24 35 40 41 58 67. G. Schimmel 19 34. F. Groenestein 25. R. v. d. Duine 26. G. Sukel 28. W. Nieu- wenhuis 31 62. T. Kleinegris 32 64. A. Beijer 33. R. Koster 39. H. Verkerk 44 49. C. Kaats 56. E. Veerman 57 65. G. Rietveld 59 66. C. Ruizendaal 60. W. Altenaar 63. Het is een moeilijke opdracht temidden van algemeen ten toon gespreide wel vaart harde woorden te laten vallen in het economisch vlak. Dat klmkt zo onge veer als een harde schreeuw temidden van een kerkdienst op het moment van uiterste devotie. Toch heeft minister president Marijnen deze harde woorden niet vermeden bij het uitspreken van de regerngsverklaring voor dit kabinet De zorg rondom de onvoldoende woning bouw zal een eerste plaats krijgen in de regeringszaken. Er zal een lastenver zwaring voor moeten worden aanvaard. Wij tasten niet in het duister over de vorm waarin die lastenverzwaring zal komen. Er zullen enkele flinke huurver hogingen worden toegestaan. Er zal echter rekening worden gehouden met hetgeen onze koopkracht kan verdra gen. Ongetwijfeld betekent dit ook dat er compenserende loonsverhogingen moe ten worden gegeven. Of deze ditmaal ook zodanig zullen zijn dat de huurver hoging er gemakkelijk af kan, terwijl er ook nog iets overschiet, moet worden betwijfeld. De benarde woningtoestan den, waartussen wij leven en werken, zijn duidelijk een gevolg van een ver waarlozing van de woningbouw en het huizenbeheer en in die laatste twee sectoren zal dus verbetering komen. Beteugeling van de lonen. Betekent dit een zekere verschuiving van inkomen? Ongetwijfeld, want wij hebben te zeer onze post wonen in het bestedingspatroon als minder belangrijk leren beschouwen, omdat deze door poli tieke krachten werd beteugeld. Dat moet afgelopen zijn, want men kan econo mische wetten niet bij voortduring tar ten. Zij eisen hun deel op en daarom zullen wij meer voor een goede woning over moeten hebben dan tot op heden. Reeds hierom zal voor de stijgende las ten geen volledige compensatie mogelijk zijn omdat de regering blijft streven naar volledige werkgelegenheid. Dat houdt een beteugeling van loonsteiging in als voorwaarde. Er bestaat geen twijfel over de vraag of het bedrijfsle ven en de publiekrechtelijke sector niet haar deel aan de woninglast moet bij dragen. Op deze terreinen bestaat reeds een grote achterstand in de op te rich ten industriële en overheidsbouwwerken. Hoe de hierdoor te verwachten span ningen moeten worden opgevangen blijft nog een open vraag. Blokken aan het been. De regering moet bij de te verwachten woningslag en de daardoor nodige mid delen rekening houden met drie blokken aan het been en zij zal deze blokken aandacht moeten geven. Het voornaam ste blok is wel dat van de belasting verlaging. Gok hierover sprak de eerste minister stoutmoedige woorden. Het mi nisterie wil de tarieven van loon- en inkomstenbelasting aanpassen aan de gestegen inkomens, die echter naar ver houding geen gestegen welvaart bete kenen. Dat loopt dus uit op een belastingver laging, die eerst werkelijk kon worden toegejuicht wanneer zij de neutralise ring van de progessie zal overtreffen. Of dit mogelijk zal zijn blijft een open vraag, wanneer men acht slaat op de vele sociale desiderata. Aan dit front verwachten wij eerder een verschuiving dan een verlichting van druk. Op zijn minst zullen er in het eerstko mende parlementaire jaar op fiscaal terrein geen schokkende gebeurtenissen plaatsvinden wil de overheid de conti nuïteit in haar inkomsten- en uitgaven patroon niet al te zeer verstoren. Ook is het duidelijk dat in het korte tijdsbe stek tussen vakantie en prinsjesdag geen grote verandering meer in de rijksbe groting kunner worden aangebracht. Wanneer de daden? Op langere termijn mogen er van prof Witteveen wel daden worden verwacht Minister Zijlstra heeft al voor de woor den gezorgd, maar ook voor een finan cieringspatroon dat niet zonder meer terzijde kan worden gesteld. Bovendien staat dezelfde staatssecretaris borg voo: het behoud van een vaste lijn in de schatkistpoli tiek. Het tweede blok aan het regeringsbeen is de sterk levende wens naar verho ging van de A.O.W.-uitkering tot eer: sociaalminimum. De noodzaak daartoe kan niet worden ontkend, omdat onze bejaarden al sinds heugenis het kind van de sociaal-economische rekening zijn Zij zijn nog altijd getekend door een tekort aan sociaal besef in vroeger ja ren. In de welvaartsroes van heden ko men zij in aanmerking voor het afboe ken van de achterstand. Politieke mo tieven zullen er aan meewerken dat aan dit front de nodige aandacht wordt ge geven. Het zal ook noodzakelijk zijn wil len wij de hogere huurlasten niet in schoenen schuiven, die deze niet kun nen verdragen. In de derde plaats wordt de landbouw genoemd als speciaal nevenzorgenkind. Er zal prioriteit worden gegeven aan maatregelen tot verbetering van het le vensniveau der landbouwers- Op korte termijn zal dat stellig gebeuren door een schatkistoffer aan een sanerings fonds en door enige prijsconcessie De kleine zelfstandigen Op langer zicht zal de combinatie Ma- rijnen-Biesheuvel met Koekoek als stok achter de deur zich stellig bezighouden met een structuurplan, waarbij het con tinentale karakter van het probleem een troost is maar ook een bewijs van de moeilijkheid van dit vraagstuk. Het ziet er bij dit alles somber uit voor de kleine zelfstandigen in andere sectoren van het economisch leven. Zij moeten het maar doen met een nieuwe staats secretaris. Of wij bij dit alles door de grote mogendheden gedwongen zullen worden tot afdracht van een groter deel van het nationale inkomen voor ontwik kelingsprojecten, zal de toekomst leren Er wordt aan gewerkt om ons Indonesië toe te schuiven als put zonder geldbo- dem. Vergeten wij niet dat Suriname en de Antillen hoge voorrang genieten en dat wij van de Amerikanen kunnen le ren hoe een bestedingsprogramma voor hulpgelden moet worden opgesteld. Als wij weer een man met vaste hand aan het staatsroer hebben, zullen wij mis schien iets meer afstand kunnen nemen van de „grote vrienden" onder de mo gendheden. Dat scheelt zo een paar honderd miljoen bij defensie en kan ons hoop geven de woningslag te win nen. Er zijn drie dingen die een vrouw kan maken van praktisch niets: een slaatje, een hoed en.ruzie, aldus W. J. Grim- shaw.

Soester Courant | 1963 | | pagina 6