DE BOSBRANDWEER. DERDE BLAD „DE WITTE POMPEN" BOSCH KWAK DE OCEAAN. VAN BUUREN Krabbels van Knelis. U kunt niet alles weten. EEN ONMISBARE ORGANISATIE. Er komt geen nieuw hotel „Trier". Voor Auto- of Scooterrijles Politie telefoon 4444 en 4445 Bron van onverwachte rijkdommen. durfine Volg nu een cursus Autorijden 10 lessen f45.- incl. theorie Wanneer je niet veel gewend bent, valt het niet mee een smal laddertje van enige tientallen meters hoogte te be klimmen. De man die ons voorgaat, duwt een luik open en als we er door naar binnen klimmen, komen we in een klein kamertje van ongeveer twee bij twee meter, het huisje dat boven op de brandtoren staat. Rondom is het voor zien van ramen, zodat we een volko men vrij uitzicht hebben over de gehele bosrijke omgeving. Wij brengen een bezoek aan een een zame post van een brandwacht hoog in een uitkijktoren. In droge tijden waakt zo'n wachter over ons natuurschoon en daartoe bevindt hij Jich in deze enkele tientallen meters hoge uitkijktoren. Het schitterende uit zicht over de prachtige omgeving is de klimpartij toch echt wel waard. „Zo staan er heel wat in Nederland, overal temidden van de vrije natuur", vervolgt de brandwacht. „Wanneer ik nu ergens rook of vuur zie, dan kan ik de richting er van ten opzichte van mijn toren bepalen door deze peil op dit tableau". Kruispeiling. Hij toont ons een peilroos met een 360" verdeling, die op een hoge voet in het midden van het huisje staat. Daarop draait een wijzer. Door de wijzer op de rook te richten, kan de brandwacht het aantal graden aflezen. Hij grijpt de te lefoon, die in het hokje aanwezig is en die hem in verbinding brengt met de bosbrandweer en hij meldt de brand en de richting in graden gezien vanuit zijn toren Uiteraard komen er ook mel dingen van andere torens in de omge ving binnen en in het stafkwartier kan men op een kaart, waarop die torens ook staan afgebeeld, aan de hand van de opgegeven richtingen in graden lijnen uitzetten vanuit die torens. Op het snij punt van de lijnen moet dan de plaats zijn, dan kan de bosbrandweer in aktie komen en aanpakken. dadelijk militairen, die snel in hun vrachtwagens ter plaatse kunnen zijn en die de vrijwilligers in hun zware taak bijstaan. De hitte en de dorst vormen een ware kwelgeest voor deze werkers, maar zij zetten door en het is vaak aan hun arbeid te danken, dat het vuur niet ver der om zich heen vreet, al doet de aan blik van de enorme vuurmassa's hen vaak de moet verliezen. Mens tegen vuur. U moet ze daar zien zwoegen al die ke rels aan het vuurfront. Veelal is het warm en droog weer en dan zijn ze bij dit weer blootgesteld aan de ver zengende gloed van zo'n brand, die hoog oplaait en van zeer nabij bestreden moet worden. Tegen de wind in wordt het vuur aangepakt, de mannen ver zengen in de gloed en staan in de ver stikkende rook en toch moet er schouder aan schouder, gewapend met takken, stokken en vuurzwepen gevochten wor den tegen de steeds verder opdringende vlammen en vonken. Belangrijk is dat de mannen er voor zorgen dat zij niet door de rook wor den bedwelmd. Plotselinge windvlagen kunnen daarenboven de vlammen ver naar voren doen schieten, met het ge vaar dat hun kleding in brand geraakt of zelfs een man door het vuur wordt ingesloten. Het is een ware titanenstrijd, waarvoor men een geweldig respect moet hebben, doch die niet nodig zou zijn, wanneer iedereen in bos en heide voorzichtiger was met vuur. Ondanks alle waarschuwingen via radio, door middel van spandoeken, borden, enzovoort, blijven de mensen volharden in hun nonchalance en werpen ze ach teloos brandende sigarettenpeukjes en lucifers weg. En kleine oorzaken hebben in dit geval grote gevolgen. Ondanks de moed en volharding van de mannen van de bosbrandweer en hun helpers, toont VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1963. De groepscommandant, de technische lei der en de brandweer van de dichtstbij zijnde posten rukken uit en zonodig, wanneer het een ernstige brand is, wordt er van meerdere kanten hulp gehaald. En zo is men door ervaring van jaren in staat het dreigende monster, dat bos- of heidebrand heet, te bestrijden en in te tomen, zodat de schade tot een mi nimum beperkt wordt. Snel en doeltreffend optreden is daar bij natuurlijk van het grootste belang. Daarom is het belangrijk, dat de man nen op de uitkijkpost steeds paraat zijn en met zo groot mogeüjke snelheid mel ding maken van een ontdekte brand. Hoe eerder men ter plaatse is en het vuur kan aanpakken, hoe groter de kans is, dat men zoveel mogelijk natuur schoon voor verwoesting kan behoeden Wie wel eens een flinke bos- of heide brand heeft meegemaakt, weet hoe in een droge periode het vuur als een ra zende om zich heen grijpt. Elke minuut is dus van zeer grote betekenis en snel heid een belangrijke vereiste. dan een zwart geblakerd gebied de af gebrande terreinen, een triest beeld van wat had kunnen blijven bestaan, indien men zich het genot van rookgerei zo lang had ontzegt in de vrije natuur, om dan nog niet te praten over de ge weldige risico's die schuilen in het sto ken van een open vuur in de natuur bij kamperen of picknicken. Werk toch mee! Natuurlijk stelt men graag het publiek in de gelegenheid om gebruik te maken van de recreatiegebieden, het is een le vensnoodzaak, maar men mag van dat zelfde publiek toch ook medewerking en verantwoordelijkheidsgevoel verwachten en dat blijkt bij vele niet aanwezig te zijn. Wanneer onverhoopt brand mocht ont staan, tracht deze dan dadelijk met in spanning van al uw krachten te doven, het strekt u tot eer, maar vlucht niet lafhartig weg met als gevolg, dat de brand kans krijgt zich over een uitge strekt gebied te verbreiden, alvorens be strijders aanwezig zijn. Beter is er na tuurlijk zorg voor te dragen, dat er door uw schuld helemaal geen brand kan ontstaan. Vele naamlozen doen vrijwillig hun plicht om zoveel mogelijk van ons na tuurschoon te behouden. Zij geven hier mede hun krachten voor een doel, waar mede in feite het gehele Nederlandse volk is gebaat. Laten we dit bedenken wanneer we ons in bos en heide verpo zen! Hotel Trier, waarvan nagenoeg ieder een in Soest weet dat een man met ver stand de naam veranderde in hotel Triest, wacht nu al drie jaar lang op afbraak. De huidige eigenaar, de heer W. van Assem, die eigenaar is van hotel „De Haagsche Schouw" in Voorschoten, kocht het gebouw in 1960 met de bedoeling het te laten afbreken en een nieuw hotel Trier te bouwen. Er werden plannen gemaakt, er werd op vergunning gewacht en nu is de heer Van Assem aan het einde van zijn ge duld. Hij zal geen nieuw hotel laten bouwen en als niemand het bouwvallige hotel en de grond van hem overneemt dan zal tenslotte Rijkswaterstaat wel eigenares worden, want een deel van de grond die bij Trier behoort is bestemd voor het doortrekken van de Biltseweg over de Praamgracht. Het zou waarschijnlijk wel mogelijk zijn dat de huidige eigenaar van het ge bouw en de grond met de gemeente Soest tot overeenstemming zou komen om Soester gebied vlak naast Baarns gebied te kopen, maar waarschijnlijk is de heer Van Assem van mening dat hij daarmee niets verder komt, omdat de bouwvergunning al zolang op zich Iaat wachten en waarschijnlijk nog heel lang op zich zal laten wachten. Aan het begin van deze eeuw kwam uit Pilsen de heer C. Trier, die in Amster dam hotel Polen en in Soest het thans bouwvallige hotel kocht dat hij Trier noemde. De heer Trier was een zeer voortvarend man, die van het goede der aarde ge nieten kon en onder dit goede bevond zich een glaasje pils, genoemd naar zijn voormalige woonplaats, dat hij hier mis te. Men dronk in ons land lager bier, maar niet lang meer toen de heer Trier Pils- ner bier uit Pilsen liet komen. Het ijs dat hij nodig had om het bier op tem peratuur te brengen en te houden be trok hij uit Scandinavië. Trier beleefde een bloei tijd waaraan tegen het einde van de dertiger jaren een einde kwam. Even werd het licht van de schijnwer pers der publiciteit op volle sterkte op het hotel gericht, toen het perscentrum gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 Modern en primitief materiaal. Pas sinds 1930 is men in ons land tot een georganiseerde bosbrandweer geko men. De verschrikkelijke bosbranden van 1929 gaven hiertoe de stoot. Dit is de enige methode om tot behoud van ons natuurschoon te geraken en het was zeker dringend wanneer we bedenken, dat Nederland voor slechts 6 van zijn oppervlakte met bos en heide is bedekt. In de loop der jaren heeft een groot aantal personen zich aangesloten bij de bosbrandweervereniging. Kan men het vuur met eigen mannen bestrijden, dan komen de takken, schoppen en stok ken er aan te pas. Elkaar aflossend, werkt en slaat een groep personen en tracht het vuur met behulp van zand te doven. Lukt dat niet, of heeft de brand direct een grote omvang gekre gen, dan legt men een tegenvuur aan, teneinde een kale strook te verkrijgen, waar de brand geen voedsel meer vindt. Men roept de hulp in van de provinciale brandweer, die met de zogenaamde ne velspuiten de brand bestrijdt. Men be schikt over tankwagens met een inhoud van duizenden liters water. De garni zoenscommandanten van de legerplaat sen in de omtrek zenden in zo'n geval de meest verkochte KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L f298.- tot 229 L. f 648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 BROMFIETSER VALT OP BUMPER. De bromfietser E. S. T. uit Baarn reed woensdag op de Korte Brinkweg in de richting van de Lange Brinkweg. Bij het viaduct zach hij plotseling een auto naderen. Hij remde krachtg, slipte en viel met zijn hoofd op de bumper van de auto, die stlstond omdat bestuurder, A. v. H. van gemeentewerken, krachtig geremd had. De heer T. kneusde een arm en klaagde over duizeligheid. Dokter Rupert, die de eerste hulp verleeende, raadde hem aan twee weken rust te nemen. werd bij de geboorte van prinses Beatrix in 1938 en van prinses Irene in 1939. Toen was het hotel al heel erg aan de ouderwetse kant, want gasten moesten zich nog steeds behelpen met lampet kannen en waskommen als ze toilet maakten. De heer Trier was in 1919 overleden en de heer R. Schmidt werd eigenaar van het hotel. Hij overleed in 1953 en het hotel werd eigendom van de directie van hotel De Treek in Leusden. In 1960 kocht de heer Van Assem het pand. Het begon toen al een bouwvallige indruk te maken. Er werd dan ook tot sluiting besloten met de bedoeling een nieuw hotel te bouwen. Het oude ge bouw zou Pas afgebroken mogen worden als de bouwvergunning voor het nieuwe gebouw verleend was, maar dit moet nog gebeuren. Bij de rechtszitting in de Baarnse moord zaak is hotel Trier ter sprake gekomen, omdat verdachten in deze zaak bij Trier ingebroken hadden toen het nog niet helemaal leeg was. Wij meldden vorige week reeds dat no zems bezit namen van hotel Trier en zij zagen kans van het bouwwerk een ruïne te maken. Steeds werd gewacht op het bevrijdende woord dat het mogelijk zou maken het gebouw officieel te slo pen, maar dat kwam niet. De jeugd trok zich hiervan niets aan en sloopte het officieus. En daar zitten we dan met de schand vlek van Soest en Baarn. De jongens die er feestjes hielden, de boel verniel den en plannen voor inbraken en andere wandaden bespraken, zitten voor een groot deel achter slot en grendel. Mis schien is daar ook de jongeman bij die tijdens een woeste dans door de vloer van de zolder ging en een lelijke smak gemaakt moet hebben. Hotel Trier zou gesloopt mogen worden als er een bouwvergunning voor een nieuw hotel zou zijn afgegeven, maar thans heeft niemand interesse voor deze vergunning. Het is te hopen dat dit niet het verdere verval van Trier betekent zonder dat iemand een hand uitsteekt. Ergens moet toch een instantie zijn die toestemming kan geven tot het slopen van deze schandvlek voor Soest en Baarn en het wordt de hoogste tijd dat deze toestemming verleend wordt. Amerika wil exploratie op touw zetten. Het is de geleerden allang bekend, dat de Oceaan grote rijkdommen herbergt. Kostbare delfstoffen, zoals goud en ko balt, moeten onder water in grote hoe veelheden te vinden zijn. De ontginning van de rijkdommen is tot nu toe afge ketst op het gebrek aan voldoende tech nische hulpmiddelen. Het werken onder het wateroppervlak vereist voorzieningen, welke de ingenieurs op het moment nog niet weten te scheppen. In Amerika is nu echter een tienjarenprogram van stapel gelopen, dat in deze gebreken moet voorzien. Met bijzondere voortva rendheid wil het Amerikaanse Bureau voor het Mijnwezen binnen tien jaren zo ver zijn, dat men de delfstoffen op grote schaal zal kunnen winnen. In onze tijd van ontdekkingen in de ruimte moeten we toch ook gelegenheid vinden om onze eigen aarde wat beter te leren kennen en gebruiken, zo meent Edward Grawford, de woordvoerder van dit Amerikaanse bureau. Tot nu toe heeft de techniek de mens slechts toe gestaan om in ondiep water dicht bij EDELSTflRL JS» v,WEEDESTR.40 TEL4361 de kust te werken. Zo winnen de Ame rikanen en de Japanners tin en ijzer uit het kustwater, in Zuid-Afrika speurt men naar diamanten en in Indonesië naar tin. Australië en India halen ijzer erts van de zeebodem voor de kust weg. Nooit echter hebben deze winningen werkelijk grootse resultaten opgeleverd. Daarvoor moet men verder de zee op. In het kader van het tienjarenplan wil len de Amerikanen nu verschillende technische uitrustingsstukken bouwen, waarmee ze dan de zeebodem kunnen veroveren. Het eerste hulpmiddel is een bemand onderwatervoertuig, dat drie honderd meter onder de zee-oppervlakte op de zeebodem kan blijven liggen. Deze „duikboot" moet zijn uitgerust met een boor, die nog eens driehonderd meter dieper kan boren. Wanneer deze duik boot ergens is gestationeerd, zal een schacht naar de oppervlakte moeten worden gebouwd, zodat via liften de onderzeese mijnwerkers naar de bodem van de Oceaan kunnen worden getrans porteerd. Het moet volgens Grawford mogelijk zijn in de nabijheid van de mijn onder water woongelegenheid te bouwen, waar de mensen een week kun nen verblijven. Bij het zoeken van de delfstoffen en het uitstippelen van de werkmethoden moet gebruik kunnen worden gemaakt van onderwaterlabora toria, welke van de nieuwste snufjes zijn voorzien. In de komende tien jaren zal Amerika voor dit doel tientallen miljoenen dol lars moeten uitgeven. Maar het loont volgens Grawford, best de moeite. Nu al hebben onderzoekingen van de marine uitgewezen, dat de bodemschatten van de Oceaan inderdaad iedere fantasie overtreffen. Het gaat er maar om, dat men de juiste hulpmiddelen kiest om deze naar de oppervlakte te brengen. Een belangrijk hulpmiddel zal de kern- As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie bin datter heul gauw weer eschoote ken worre op de voe- gel en dak weer us kaans heb keuning te worre. De eerste keu ning was Helmus, maor dat had Knelis motte weeze. De twee de was Piet, zogezeid ouwe piet, en toeng jonge Piet, maor keuning Piet da klink nie en keuning Knelis klink wel. Da klink meraokels bes, dus denkterom dak zal schiete datte veile d'raf vliege. Ik ken leeje van 't gild, die binne d'r nie zo gek op keuning te worre, waant dekterom dajje 'n paor slokkies kwiet bin. Heul Soest ken van ming sente 'n slok- kie bie de Gouwe Ploeg gaon haole as ikke ken zeige dat ikke keuning Knelis de eerste bin. Dan mot Knelia maor gin kouse koope die Je nie zien ken of flod- derbloesies van niks. Zo bar veul ken dat trouwes toch nie koste, waant hoope minse zeige, da kejje toch nie doen, 'n slokkie gaon drinke, wat zalle de buure wel zeige. Dan houk nog geld over ok en ak dan dood bin, maor dat ken nog wel vieftug jaor duure, dan komter op ming graf 'n steen en daor staot mit koejeletters op „Hier leit keuning Knelis". Zo hak dat uuttedoch. Denkterom datter weer hoope minse komme kieke op de Brink astie manne vant gild en ikke ant schiete binne. Daor kejje schik bie hebbe aster bie binne die Baorn of Eemnes raoke, maor gin voegel. Ikke bin noeng tuus al ant oefene, waant ikke wil keuning worre, dus aster 'n kogel deur je ruut komp dan mojje maor denke, die is van Knelis keu ning Knelis zogezeid waant die is ant oefene. En de reekening van die ruut stuur je maor naor 't gild, die betaole dat wel. En kom dan vollegende week zondag maor us kieke hoe ikke ming eige tot keuning gao schiete. AUTORIJLES AUTORIJLES Instructeur met meer dan 20 jaar rijervaring. NIEUWE LES AUTO'S. AUTORIJSCHOOL Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 AUTORIJLES AUTORIJLES energie zijn. Grawford verwacht, dat de onderwater-werksteden zullen worden uitgerust met kernreactors, welke naast energie voor de mijnmachines ook licht en warmte zullen leveren voor de be woners van de onderwaterstad. Kool kan men het beste bewaren, indien men ze met stronk en al uit de grond trekt. De rotte bladeren verwijderen en ze omgekeerd aan een touw ophan gen. De kool moet de muur niet raken. Rozebottels hebben een hoog vitamine C gehalte. Maak er dus jam of vruch tensap van. SUCCESSIERECHT. Zijn legaten per testament vermaakt aan een stichting voor ouden van dagen onderhevig aan successierecht en zo ja, welk percenta ge? vraagt B. v. V. Antwoord: Voor instellingen van alge meen nut geldt een speciaal successie tarief van 10 ZIEKENGELD. Ik ben al lange tijd ziek. Als na een jaar mijn ziekengeld ophoud, waar kan ik dan verdere uit kering krijgen, informeert v. J. Antwoord: Na 312 dagen ziekengeld genoten te hebben, eindigt normaal de ziekengelduitkering en treedt eventueel de invaliditeitswet inwerking, echter alleen als er minstens 150 rentezegels zijn geplakt. Of de bedrijfsvereniging redenen aanwezig acht om door te blij ven gaan met ziekengelduitkering, zult U aan deze vereniging moeten vragen. Dit heeft niets te maken met de c.a.o. voor Uw bedrijf, maar met de aard van Uw ziekte. Het is mogelijk dat U ver wezen wordt naar de Raad van Arbeid voor eventuele uitkering op grond van de invaliditeitswet. HUURVERHOGING. Welke huurver hogingen zijn er zoal geweest en op welke datum gingen zij in, wil de heer v. D. weten. Antwoord: De achtereenvolgende huur verhogingen werden als volgt vastgesteld voor de woningen die er onder vielen: 1 januari 1951: 15 1 januari 1954: 17 tot 29 al naar gelang gemeente klasse. 1 september 1955: 5 1 au gustus 1957: 25 1 april 1960: 20 1 september 1962 10, 11 of 12 naar gelang gemeenteklasse. BANKBILJET. Bij de verhuizing vond ik een bankbiljet van 100,uit 1937. Heeft dat nog waarde, vraagt S. Antwoord: Jammer dat u dat biljet nu pas hebt gevonden. Deze oude bankbil jetten zijn al lang ongeldig. U kunt aan de Nederlandse Bank, Rokin, Amsterdam, schrijven en vragen of er nog iets aan te doen is, maar wij geven u zeer wei nig kans dat het lukt. MUNT. Ik bezit een Duitse munt van twintig Mark met de afbeelding van Wilhelm Deutscher Kaiser v. Pruisen 1873. Hoeveel is die munt waard? vraagt J. K. Antwoord: Indien Uw munt nog in zeer goede staat verkeert, is hij wellicht 100,waard. Is hij slecht bewaard gebleven, dan niet meer dan de goud- waarde ad circa 30,Een kleine be schadiging of slijtage doet de waarde reeds sterk dalen, want het gaat om de zeldzaamheid. Uiteraard is het be drag ad 100,een richtsnoer. Bij deze verzamelobjecten gaat het om „wat de gek er voor geeft". Wie hem beslist wil hebben, zal wellicht meer moeten betalen: wie hem aanbiedt zal de prijs wellicht nooit maken. GELUIDSBARRIÈRE Is het mogelijk dat er wolkjes ontstaan, doordat een vliegtuig door de geluidsbarrière gaat? vraagt C. d. L. Antwoord: Wanneer een vliegtuig door de geluidsbarrière gaat, treedt een groot aantal physische verschijnselen op, maar een volledige verklaring daarvan kun nen de deskundigen nog niet geven. Het is goed mogelijk dat de op dat moment optredende schokgolven in luchtlagen met een bepaalde vochtigheidsgraad, condensaties doen ontstaan, die wij dan als een wolkje zien. Wanneer een toestel dan echter boven de Mach 1 blijft vliegen, zouden we een streep moeten zien, althans onder genoemde gunstige omstandigheden.

Soester Courant | 1963 | | pagina 9