ÜP fST DE ENG, TOEN EN NU. HET OOG GERICHT OP TELEVISIEKRITIEK. S.E.C.-tournooien. Tempo-rit. Tournooi van Duinkikkers. Tournooi om Zilveren Ploeg. DINSDAG 27 AUGUSTUS 19G3. 42e JAARGANG No. 63. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Toen woonden de weinige inwoners die Soest had op de Eng, ver van de Eem om beschermd te zijn tegen het water van de rivier als die buiten haar oe vers trad. Dat is eeuwen geleden en veel is hier van niet bekend. De Eng moet toen een vredig gebied geweest zijn, evenals nu, maar daarin kwam verandering. Waar thans mensen rustig bouwen, daar is 700 jaar geleden voor de eerste maal verwoed gevochten. Gijsbrecht van Amstel en de bisschop bestreden elkaar omdat Gijsbrecht wei gerde het slot te Vreeland, dat hij van bisschop Jan van Nassau in pand ge kregen had, terug te geven. De bisschop deed daarom een inval in Amstelland. Gijsbrecht stampte een le ger uit de grond, waarmee hij aanvan kelijk weinig succes had. Gelukkig voor hem kwam zijn zwager Herman van Woerden hem te hulp en het Stichtse leger moest wijken. Het begon een kleine tien jaar geleden met de bebouwing van de Talmalaan en vrij spoedig kwamen er aantrekkelijke lanen met aantrekkelijke huizen; Jan Steenlaan, Hobbemalaan, Vermeerlaan en Ruysdaellaan Met de Rubenslaan maakte de aantrek kelijkheid plaats voor doelmatigheid en flatgebouwen verrezen bij tientallen. Flatwoningen boden plaats aan velen die wel graag in een flat wonen en aan anderen die overal liever wonen dan in een flat, maar ze hadden geen keus. Bijna 600 woningen komen er op het noordelijk deel van de Eng en als die er staan zullen er nog eens een slordige vijfhonderd gebouwd worden op het zuidelijk deel en over enige jaren zal de Eng verdwenen zijn. Niet alleen woningen komen er op het noordelijk gedeelte, maar ook een nieu we nijverheidsschool, een bejaardente huis van de Hervormde en Gerefor meerde kerken in Soest, een telefoon- Op de Soester Eng kwam het tot een beslissende slag. De onderdanen van de bisschop werden verslagen en er sneu velden vele Amersfoorters, die de zijde van Jan van Nassau gekozen hadden. Bijna 100 jaar later werd de Eng op nieuw een slagveld. Graaf Willem V van Holland had de oorlog verklaard aan bisschop Jan van Arkel van Utrecht. De graaf rukte Eem- land binnen en ook nu moest de bis schop wijken. Het was echter een tijdelijke teruggang en met een sterke legermacht hield hij huis in Gooiland. De graaf van Holland zon op weerwraak en in zijn opdracht trok Gijsbrecht van Nijenrode naar Eemnes, Baarn en Soest. Al brandstichtend trokken de troepen van de graaf naar de Soester Eng, waar de bisschop zijn krijgsmacht gelegerd had en opnieuw werd hevig gevochten. Opnieuw sneuvelden vele Amersfoorters, maar zij hadden met hun hevige strijd tenminste bereikt dat Amersfoort ook ditmaal gespaard werd. centrale die uiterlijk nagenoeg klaar is, maar waarvan de installatie vele maan den vergt, eh kerken. Het zuidelijk deel krijgt onder meer het bejaardencentrum waarvoor nu al vele jaren geijverd is en dat nog steeds op zich laat wachten, ondanks vele beloften. Het Engplan vond bij velen waardering, maar natuurlijk is het niet iedereen naar de zin te maken en helaas eist de bouw van de blokken flatwoningen de afbraak van woningen in de Molenstraat, zoals het doortrekken van de Van Goy- enlaan dit eist. De Albert Cuyplaan is reeds doorgetrokken tot de Molen straat, de Rubenslaan eveneens, maar de Van Goyenlaan wacht op het slopen van enige woningen die gedoemd zijn te verdwijnen, hoewel ze nauwelijks twintig jaar oud zijn en voor vele men sen heel wat aantrekkelijker zijn dan de flatwoningen. Ook de bewoners van de Mendelssohn- laan en de Beethovenlaan ondervonden enig ongerief van de bouw op de Eng. Er was een Frans Halslaan, er kwam een In het jaar 1481 was Soest opnieuw het doelwit van oorlogshandelingen en in 1527 voor de vierde maal. Ook toen zal de Eng ongetwijfeld een belangrijke rol gespeeld hebben. Oorlogen kwamen en gingen, maar voor de Eng werd het rustiger en het krijgs geweld maakte plaats voor het werk van de boer, die maar voortploegde, wat er ook gebeurde. Met de ontwikkeling van Soest werd het echter steeds duidelijker dat de Eng een nieuwe taak zou krijgen en thans is het al zo ver dat de agrarische taak van de Eng steeds meer beknot wordt. Ten zuiden van de Molenstraat is het nog de oude Eng, zoals die eeuwen lang geweest is, maar de Eng ten noorden van de Molenstraat is de oude Eng niet meer, want huizen namen de plaats van bouwland in. Jan Steenlaan, een Vermeerlaan, een Rubenslaan, een Ruysdaellaan, een Hob bemalaan en een Albert Cuyplaan. Tussen de lanen die naar schilders ge noemd werden waren de lanen die naar componisten genoemd werden niet op hun plaats, zodat de Beethovenlaan ge noemd werd naar Jacobus van Looy. Zeer terecht, want Van Looy heeft aan het begin van deze eeuw in Soest ge leefd en gewerkt. En de Mendelssohn- laan weid Van Goyenlaan. Vele flatgebouwen op de Eng staan in carré opgesteld en dat betekent dat men voor een gedeelte op steenmassa's uitziet. Er zijn flats die er fleurig uit zien, maar andere maken een grauwe indruk. Met de gehorigheid valt het over het algemeen erg mee, al dient een flat bewoner zich anders te gedragen dan hij die in een huis woont zonder buren boven, beneden en opzij. Of men voor of tegen flats is, men kan niet ontkennen dat ze geriefelijk zijn. En vrij duur ook, maar daaraan is niets te doen. De centrale verwarming is bij de huurprijs inbegrepen. Daardoor brengen gemeenteflats, die als woning wetwoningen gebouwd zijn bijna 100 gulden per maand op. De premie-flats, die wat luxueuzer uitgevoerd zijn kosten ongeveer 125,per maand aan huur en de koopflats tussen de Rubenslaan en de Jan Steenlaan kosten ongeveer 25.000,—. Toen werd er hevig gevochten op de Eng en nu wordt er hevig gebouwd Toen was het de „goede oude tijd", maar het heeft er veel van weg dat het beter is te spreken van de goede huidige tijd, die althans in Soest geen strijd meer kent of het moest alleen de strijd tegen de woningnood zijn. Een belang rijk deel van deze strijd wordt op de Eng gestreden en zal nog vele jaren ge streden worden. Het was zaterdag en zondag bijzonder slecht weer, maar de S.E.C.-tournooien, die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan gehouden werden, vonden toch doorgang. BD.C. maakte bij het pupillentournooi een slechte beurt door niet met een elftal maar met een zevental te komen. Dit team mocht dan ook niet meedoen. C.J.V.V. had op het laatste moment afgeschreven. In poule 1 waren de uitslagen; A.P.W.C.- Z.S.G.O. 0-1. Amsvorde-A.P.W.C 2-0. Amsvorde-Z.S.G.O. 2-0. Amsvorde werd dus eerste. In poule 2 waren de uitslagen: Soester - berg-S.E.C. 0-0. S.E.C.-T.O.V. 2-0. Soes- terberg-T.O.V 2-1. Soesterberg en SEC hadden beide drie punten maar S.E.C. werd winnaar door een beter doelge- middelde. In de finale versloeg S.E.C. Amsvorde met 1-0 door een doelpunt van Timmer. Soesterberg werd derde door een 7-0 overwinning op Z.S.G.O. Amsvorde bood voor het begin van het tournooi bloemen aan ter gelegenheid van het zilveren jubileum van S.E.C. De uitslagen bij de juniores waren: Poule 1 B.D.C.-Donar 1-0. Odin-P.E.C. 0-1. BD.C.-Odin 1-0 P.E.C.-Donar 1-0 P.E.C.-BD.C. 2-0. Donar-Odin 2-1 De eerste plaats was voor P E.C. In de tweede poule waren de uitslagen: Z.S.G.O.-S.E.C. 1-1. S.E.C.-Baarn 0-1 Amsvorde-Z.S.G.O 0-0. Amsvorde-S.E.C 0-0. Baarn-Z.S.G.O. 2-0. Baarn en P.E.C. speelden om de beker en PE.C. won. BDC won met 1-0 van S.E.C. en bezette de derde plaats. De prijzen werden uitgereikt door mevr. Wilhelm, de echtgenote van de S.E.C.- voorzitter. Zij kreeg bloemen van P.E.C. De vijfde nederlaagwedstrijd van S.E.C. werd geen nederlaag maar een over winning, want C.S.V. uit Castricum ver loor met 2-6. Deze ploeg maakte geen grootse indruk, maar stond toch al gauw met 2-0 voor door fouten van de S.E.C.- achterhoede en keeper Van Limburg die het hierna veel beter deed. Door De Bruin en Hooyer werd het 2-2. Na de rust speelde S.E.C. veel beter. Door een vliegend schot van De Bruin werd het 3-2, door Hooyer 4-2 en met twee prachtige doelpunten bracht de goed spelende Van Berkel de stand op 6-2. Aalberts, Verhoeve en De Rooy ontbra ken in het S.E.C.-team, maar zij wer den goed vervangen door de jeugd. S.E.C. 2 won met 4-2 van C.S.V. 2. Door Ten Hove werd het 1-0, door Roest 2-0, 2-1 door een misverstand in de S.E.C.-achterhoede en 3-1 door Tim mer. Na rust scoorde Veldhuizen uit een pass van Brouwer via een doelpaal en C.S.V. bracht de stand tenslotte op 4-2. Leden van Tempo hielden een rit over onbepaalde afstand. De deelname was niet zo groot en dat zal wel door het slechte weer gekomen zijn. Er werd be sloten een rit over onbepaalde afstand te houden in verband met de snel in vallende duisternis. Er werden diverse uitlooppogingen on dernomen. Eerst gingen Ruttenberg, De Zoete en Koene weg, daarna De Zoete, Ruttenberg en Hendriks. De Zoete en Ruttenberg vielen terug en Hendriks ging alleen door. Met vereende krach ten werd hij teruggehaald. Schaeffer nam nu een lichte voorsprong en deze wist hij enige ronden te behou den. Bij de aankondiging dat er nog zeven ronden te rijden waren begon het peloton met succes de opgelopen achter stand in te halen. Hierna kreeg geen enkele renner kans te ontsnappen en een eindspurt moest de beslissing bren gen. De uitslag werd: 1. Gert de Weerd, 29 km in 44 min. 2. Raymond de Zoete. 3. Thijs Hendriks (Adelaar). 4. E. Koene (Adelaar). 5. Gerrit Ruttenberg. 6. Kees Proosdij. 7. Wim Schaeffer. 8. Theo Zee dijk, op 1 ronde. 9. Wout van 't Kloos ter, op Vk ronde. 10. Wim Wiegers, op 2% ronde. De aspiranten reden gelijk met de seni ores en ditmaal wist Jan Schipper zich het langst bij de A-klassers te handha ven. Hij werd winnaar. De tweede plaats was voor Johnny Visser. WATER IN NATUURBAD VERWARMD. Met behulp van een gasbrander, die ver vaardigd is door de Arma te Soester berg en het eigendom is van het Ge meentelijk Energiebedrijf te Rotterdam, is men er in het natuurbad in geslaagd de temperatuur van 17% op 19% gra den te brengen. Dit duurde 11 uur De gasbrander bevindt zich in de spring- kuil van het bad. Aan het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwembond is door het stich tingsbestuur van het natuurbad beloofd dat het water in het wedstrijdbassin tenminste 20 graden en zo mogelijk 22 graden zal zijn als daar zaterdag en zondag de internationale wedstrijden gehouden worden. MEJ. DE BRUIN TER AARDE BESTELD. Gisteren is op de r.k. begraafplaats aan de Dalweg het stoffelijk overschot van mej. Nellie de Bruin ter aarde besteld. Zij verdronk vorige week in zee tijdens een vakantie op Texel. De requiemmis werd door pastoor R. G. Lommerse opgedragen in de H.H Petrus en Pauluskerk te Soest en hij verrichtte bij het graf de absoute. Het blijft een raadsel hoe het mogelijk was dat de 25-jarige mej. De Bruin kon verdrinken, want zij zwom zo goed dat zij meermalen gedemonstreerd heeft hoe men zich uit een auto kon bevrijden die te water geraakt is. Terwijl zij zich in zee bevond bemerkte men aan het strand dat zij in moeilijkheden verkeerde. Een bad meester kwam haar met zijn boot te hulp, maar tevergeefs. Mej. De Bruin was reeds overleden en kunstmatige ademhaling mocht niet baten. JEUGD VAN S.E.C. SPEELT. Jeugdleden van het Haagse V.U.C. lo geren in Soest en zij zullen vanavond, morgenavond en vrijdagavond een wed strijd spelen tegen S.E.C.-teams. Deze wedstrijden beginnen om 7 uur. Vana vond spelen de 14-jarigen, morgen de 12-jarigen en vrijdag de 16-jarigen. Zaterdag hield de zwemvereniging De Duinkikkers een waterpolotournooi voor herenploegen. O.Z.V. uit Oudewater was hier onder meer voor uitgenodigd, maar dit team kwam niet omdat de spelers het blijk baar te koud vonden. Mogeüjk konden ze zich niet voorstellen dat het water in het Soester-natuurbad thans verwarmd is in verband met de training der spelers van het nationale A- en B-team, die zaterdag en zondag tegen Japan en Joegoslavië spelen. Ook tijdens deze wedstrijden in de interna tionale zwem- en springwedstrijden zal het water verwarmd zijn dank zij de voorzieningen die door de gasfabriek getroffen zijn. De Duinkikkers speelden met 2 inval lers tegen de Pinguins en verloren met 1-4. Van „Zeist" werd met 5-3 gewon nen. De Pinguins wonnen met 4-0 van het Zeister team en legden daarmee beslag op de grote wisselbeker die door een dameslid van De Duinkikkers be schikbaar gesteld is. Het is een wissel- prijs en het winnende team kreeg te vens een kleine beker die in het bezit van de vereniging blijft. De tweede plaats was voor De Duin kikkers en de derde en laatste voor „Zeist". Na dit tournooi speelde het nationale waterpolozevental een wedstrijd tegen Neptunus uit Amersfoort. Het nationale team won met 7-4. K.P.S. NAAR GAZELLE FABRIEKEN. K.P.S., de vereniging van paleis Soest- dijk, gaat morgen naar Dieren om een bezoek te brengen aan de Gazelle fa brieken. Na een excursie door het be drijf en een maaltijd wordt een wed strijd gespeeld tegen een personeelsteam van de Gazelle fabrieken. Het lag in de bedoeling dat B.D.C. ieder jaar een tournooi om „De Zilveren Ploeg" zou organiseren, maar in 1961 en 1962 kon dit niet omdat er geen ter rein ter beschikking was. In 1960 won K.V.V.A. voor het laatst deze wisselprijs. Zondag is het tournooi gehouden en Saestum won. B.D.C. werd door Saestum met 1-2 verslagen, K.V.V.A. won met 2-1 van S.D.O., Saestum met 6-2 van K.V.V.A. en B.D.C. met 5-2 van S.D.O. Saestum bezette de eerste plaats, K.V.V.A. werd tweede, B.D.C. derde en S.D.O. vierde. Ook de tweede elftallen van deze ver- Het is natuurlijk wel aardig dat vele mensen zich dagelijks bezig houden met het leveren van kritiek op televisieuit zendingen in vele dagbladen, maar voor mij hoeft het niet, want als ik iets aardig vind, dan vind ik het aardig, ook als een „deskundige" beweert dat het niet aardig was. En omgekeerd. Hebt U de operette-uitvoering van „Eine Nacht in Venedig" gezien Als U het een goede uitzending vond dan deugt uw oordeel niet en als U het een slechte vertoning vond dan bent U er ook naast. Leo Riemens schrijft in „De Telegraaf" over deze uitzending „Wat Kurt Wil helm met deze uitzending uithaalde ging alle perken te buiten. De acteurs en actrices bestonden louter uit marionet ten, die pronkten met andermans stem veren. En die veren waren helaas niet zo fraai. Een geknepen tenor en een schelle sopraan in de hoofdrollen, ter wijl Wilhelm de tekst zo volkomen ver anderd had dat men zich afvroeg, waar om hij het werk ook maar niet een nieuwe titel gegeven had. Ik suggereer in plaats van „Eine Nacht in Venedig" „Een avond vol ergernis". In een ander dagblad staat„Als Strauss het stuk direct voor de televisie geschreven had, zou het niet beter tot zijn recht gekomen zijn. Kurt Wilhelm heeft met deze nieuwe productie weer een nieuwe parel aan zijn kroon toege voegd. Hen had een keur van toneel spelers en fraaie stemmen tot zijn be schikking en hij wist er mee te wer ken". Misschien is er iemand die kan uitma ken wie van deze heren gelijk heeft, maar ik kan het niet. KANTMAN. enigingen speelden tegen elkaar K.V.V.A 2 won van Saestum 2 met 8-0, S.D.O. 2 speelde met 1-1 gelijk tegen B.D.C. 2 en won met het nemen van strafschop pen, K.V.V.A. 2 speelde met 1-1 gelijk tegen SD.O. 2, waarna S.D.O. met straf schoppen won en tenslotte speelden Saestum en B.D.C. eveneens met 1-1 gelijk. Saestum toonde zich met het nemen van strafschoppen sterker. De uitslag was: 1. S.D.O. 2. K.V.V.A. 3. Saestum. 4. B.D.C. Voorzitter H. A. Butzelaar reikte de prijzen uit. SCHOOLKINDEREN VAN DE ENG. Kinderen die op de Eng wonen en de dépendance van de Kerkebuurtschool voor l.o. in de Molenstraat zullen be zoeken kunnen tot omstreeks begin ok tober op de school in de Kerkebuurt te recht. Ze worden gebracht en gehaald. Het verzamelpunt is de Nijverheidsschool in de Molenstraat. De kleuters zullen nog even met het naar school gaan moeten wachten. K.P.S. VERLOOR VAN P.P.I. K.P.S. heeft gisteravond een vriend schappelijke wedstrijd tegen P.P.I, het Baarns Philipselftal, gespeeld en niet z'n beste beurt gemaakt, want aanvan kelijk was het elftal slechts een zeven tal. Met veel moeite werd een tiental geformeerd en tenslotte meldde de elfde speler zich aan. K.P.S. had weinig in te brengen en al gauw was het 1-0 voor P.P.I. toen v. d. Valk uitgleed. Even later dook van Es sen over een bal heen en het was 2-0. Nog voor rust werd het 3-0 toen de mid den voor van P.P.I. volledig vrij stond K.P.S. had extra pech doordat Ten Hove een spier verrekte en slechts op halve kracht verder kon spelen. In de tweede helft ging het wat beter met de mannen van het paleis, maar alleen verdedigend. Aan het einde van de wedstrijd kwam de P P I.-middenvoor echter opnieuw ongedekt te staan en hij scoorde het vierde en laatste doelpunt. DE DUIVEN VLOGEN VANAF DUFFEL. De duiven van de vereniging De Vriend schap vlogen 133 km vanaf Duffel, een afstand van 133 km. Er waren 229 dui ven in concours. Ze werden om 8 uur gelost met z.w. wind. De eerste duif ar riveerde om 9.24.7 uur, de snelheid was 1579.47 meter per minuut, de laatste prijswinnende duif kwam om 9.42.40 uur aan. De uitslag was: J. G. Kamerbeek 1 15 21. E. Veerman 2 6 11 31 37 53. Z.K.H. Prins Bernhard 3 5 7 8 9 10 17 24 34. W Altenaar 4 14 56. J. Muis 12 35. J. Roskam 13 39 41 50. G. Sukel 16 23 25 43. W. Nieuwenhuis 18 29 36 42 52 57. W. van Breukelen 19 27. J. Huurdeman 20 28 45. A. B. Grift 22 40. E. C. v. Daatselaar 26 55. Comb. Onwezen-De Muijnk 30. C. Vaessen 32 38 48. D. J. Bos 33. G. H. v. d. Broek 44. F. Groene- stein 46. Mevr. Brouwer-Roeten 47. G. Rietveld 49. J. Wijnands 51. A. Beijer 54.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1