BOSCH KWAK Krabbels van Knelis. SOESTERBERG e Voor uw vakantie Middenstandsdiploma Naar een „ruimte-belasting". Opinie-onderzoek in de jungle. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND. «f BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijsekool In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT Vervanging van verouderde heffingen dringend gewenst. Scotch Tartans (ruiten) en Tweeds van IVIac Kirkie. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak af en toe geleuf datter meer gekke buute loo- pe as binne zitte in huuze die d'r veur bin ne om minse vast te houwe die nie heule- gaor goed snik binne. Elleke dag kejje leeze van die halleve gaore die in zo'n huus heure, maor die kal- lempies rondloope net as jie en ikke en dan ineens haole zullie 'n streek uut dajje mit je oore staot te klappere. Elleke dag zit ikke in de kraant te snuffele ofter weer wat instaot van die raore snuutters en jao, elleke dag is ut raok. Gistere ok. Toeng was d'r 'n man van 32 jaor, gin snotneus, die doch dajje je eige dood mos knokke om 'n wief te kriege. Flauwekul netuurlek, waant ajje daoran begint dan mojje dat je heele leeve lang van dat frommes heu re. Zo van, je mos je eige vreuger toch zo neudig doodknokke veur ming. En mes- schien zeit zo'n wief d'r dan ok nog zwabber achter, as die man 'n slokkie te veul op heb en 'n bietje an de laote kant tuus is. Goed, die man van tweeendartig mos zien eige nie doodknokke, maor toeng die dat deeretje van 'n boer nie kon kriege toeng stak die de schuur van de vaoder van dat deeretje in braand. Dat dee die nog bar stom ok, waant d'r binne minse die um zaoge en noeng zittie sufferd in de bak. Kiek dan bejje netuurlek harstikke stao- pel en d'r binne nog meer van die hars tikke staopele minse die veul gevaorle- ker binne. Wijje geleuve dat ut wel us spietug is dat ikke niks te zeige heb. Ikke zou zeige, jonges laote wullie 'n heule hooge muur bouwen, helegaor rond, mit huus- sies en zo binnenin en laote wullie al die halleve gaore daorachter stoppe. Dan kenne zullie met mekaor kaorte of veur ming part mekaors boel in braand steeke, waant 't is maor niks al die manne die losloope en die heul nie los magge loope omdat zullie veuls te gevaorlijk binne. Maor jao, ikke heb niks te zeige, dus ut mot maor zo blieve. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN Sandra, dochter van B. van Servellen en G M. van Leeuwen, Wil- helminalaan 22. Aldert, zoon van A J Nooitgedagt en M. C. E. van Neerbos, Vosseveldlaan 12, Kirsten Anna Maria, dochter van W. G. Sanderson en W. A. M. van Amersfoort, Julianalaan 48. Gerardus Hendrik, zoon van H. Werkho ven en J. M. Vismale, Nieuweweg 60a. Jacob, zoon van J. van den Berg en A. W. H. Ermerins, Kerkpad Z.Z. 114. Jeanette, dochter van R. de Zoete en J H. W de Gooijer, Driehoeksweg 8. Rudy Albert Maria, zoon van J H. Hof man en M. C. W. Beckers, Gen. Spoor straat 28. Fake Gijsbertus, zoon van Tj. Bralts en M. van 't Klooster, Kerk pad Z.Z. 59. Erik Gerardus Petrus, zoon van G P. M. Sloothaak en A. A. van Ooijen, Lange Brinkweg 70. Egon Jan, zoon van E. J. Lacunes en A. J. M. Opmeer, Baarn, Nieuw Baarnstraat 55. Marianne, dochter van H. Kamphorst en K. C. van den Breemer, Koninginnelaan 9 Bernardus Jacobus, zoon van B. J. ten Haaf en W. A. van 't Klooster. Kerk pad Z.Z. 2. Corina Catharina, dochter van H. K. Ham en C. Baron, Veldm. Montgomeryweg 17. Derk, zoon van J. Kruithof en L.S. Offergeit, Chr. Huy- genslaan 24. Petronella Elisabeth, dochter van C. J. van Hengstum en P. Emond, Steenhoffstraat 74a. Gerharda Paulina, dochter van J. B. Sevink en G. C Eijkelboom, Eigendomweg 89. ONDERTROUWD Harry Kenemans, Nachtegaallaan 37, Ede (Gld.) en Ma- grietta Luppiena Penninga, Prins Bern- hardlaan 13. Gerardus Johannes Aloysius van den Brink, Heilige Geest straat 42, Eindhoven en Johanna Maria Westerveld, Braamweg 78 Herman van Essen, Akkerweg 6 en Johanna van Londen. Industrieweg 11. Frederik La blans, Van Weerden Poelmanweg 13 en Jantina Aberson, Predikherenhof 9, Utrecht Ruth Woning, Beckeringh- straat 13b en Anna van de Veen, Troel- strastraat 23. Joseph Paul Eduard Lambert Maria Hendrix, Agadir, Marok ko, en Elisabeth Martina Segers, Emma- laan 8. GEHUWD Johannes van Kooten, Rademakerstraat 34 en Adriana Janna Middelman, Generaal Spoorstraat 9. Jan Slot, Oranjelaan 21 en Egberdina Anja Gerda Lenten, Klaarwaterweg 10. OVERLEDEN Cornelia Bouhoff, 69 jaar, echtgenote van J. A. Edens, Ir Menko- laan 51 Willem Westra, 64 jaar, echt genoot van T. Dijkstra, Kampweg 28. Johannes Christoffel Fokker. 74 jaar, we duwnaar van J. G. Koehof, Wieksloterweg O.Z 63. Catharina Johanna Janssen, 49 jaar. Korte Hartweg 17. Anna Schollaart, 68 jaar, Koninginnelaan 171 Bartus Hilhorst, 84 jaar, echtgenoot van G Bieshaar, Oude Grachtje 3a. Mar- rigje Kuijper, 75 jaar, weduwe van H. Altena, Insingerstraat 74. Veel noordelijke toeristen kennen de slechte weg naar de Franse hoofd stad. Voor vele automobilisten is die noorderlijke toegangsweg een reden een flinke omweg te maken. Daar gaat nu verandering in komen, al zal het nog wel verscheidene jaren duren, voor dat iedereen tevreden is. Men is begonnen onder de rook van Parijs met een flink viaduct en een brug over de Ourcq te Saint-Denis. De werkzaamheden aan de brug. DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 Jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L f 298.- tot 220 L. f 648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUR EAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 UITVAART G. NIJST. Vrijdagmorgen heeft op de r.k. begraaf plaats te Soesterberg de teraardebestel ling plaats gehad van het stoffelijk overschot van de 23-jarige medisch stu dent G. Nijst, die tijdens zijn kampeer- tocht in Frankrijk door 'n overstroming op noodlottige wijze om het leven kwam. Vooraf werd in de kerk een H. Mis van Requiem gecelebreerd door een familie lid van de overledene, pater H. Schei- bergen S.Jmet assistentie van pastoor Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. CC Cl SS C/1 dr De Bruin als diaken en pater v. Helsdingen S.V.D., gevolgd door een in drukwekkende predikatie van pater Schei- bergen, Önder grote deelneming, vooral uit de kring van de Utrechtse medische studenten, werd daarop de met tal van bloemstukken bedekte baar grafwaarts gedragen Pastoor Overmaat uit Zeist verrichtte de absoute is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier -■ De vakantietijd stelt geheel an dere eisen aan onze garderobe dan de dracht van alle dag. In de va kantie willen we iets anders, iets prettigers dragen, dat ons gemak kelijk zit, dat tegen een stootje kan en dat echt leuk is. De couturiers doen hun uiter ste best om in deze behoefte te voorzien en dat lukt heel goed, want er is te kust en te keur te krijgen op dat gebied Ook de Italianen weten in dit genre bijzonder aardige modellen te ontwerpen, dat zien we in het model van de Italiaanse couturier Biki uit Milaan, de bekende Ita liaanse modestad. Deze couturier brengt ons een leuk en vlot en semble bestaande uit een moderne lange pantalon en een daarbij pas sende blazer. De blazer werd vervaardigd l uit een stof die gedeeltelijk bestaat uit kunstvezel en wol. De kleur is donker grijs. Alle randen ook van de kraag en de mouwen zijn afge zet met een gele band gelijk van kleur met de sweater die er onder wordt gedragen. Op zichzelf is dit reeds een leuke combinatie. De pantalon bestaat eveneens uit half dacron en wol. Het dessin is grijs met een kleine zwarte ruit. Uiteraard is de pantalon van mo dern model met nauwe pijpen en een band onder de voet waardoor dit kledingstuk altijd fraai strak zit. Deze gehele combinatie is van bijzondere allure, wel doordacht en harmonisch uitgebalanceerd. Zoiets is bij uitstek geschikt voor onze vakantiegarderobe Opleiding voor het examen 1964 door ervaren ulo-leraren. Opgave en inlichtingen C. Barnhoorn, Bilderdijklaan 31, Telefoon 4301. E.M.S. WINNAAR VAN HET ZILVEREN VLIEGTUIG. Voor het vliegtuigtournooi, dat op twee velden werd gespeeld, bestond weer gro te belangstelling. De uitslagen waren: In poule 1: Soesterberg-Swift Boys 0-0. Voorwaarts-Swift Boys 6-0. Soesterberg- Voorwaarts 0-1. In poule 2: Hertha-E.M.S. 2-2. E.M.S.- Minerva 3-1. Minerva-Hertha 1-2. In de finale klasseerden zich de winnaars in de beide poules: Voorwaarts en E.M.S. waarbij E.M.S. won met 2-0 en dus de winnaar werd van de zilveren trofee, dat in bezit was van Minerva, die het al viermaal achtereen had gewonnen. Na de prijsuitreiking schaarden alle deel nemende spelers zich aan een koffie maaltijd in café ,,'t Centrum". Welke belastingmaatregelen zullen er in de komende vier jaar worden genomen? Deze vraag is actueel omdat immers bij de kabinetsformatie nog strijd is gevoerd over de vraag of de belasting verhoogd of verlaagd moet worden. Gezien de discussies en de gemaakte speculaties zal het heffingsniveau wel worden ge wijzigd. De inkomsten- en loonbelasting zullen worden verlaagd, naarmate het nominale inkomen stijgt zonder dat daar een evenredige koopkrachtsvermeerdering door wordt verkregen. Voorts heeft de minister-president een verdere verlaging toegezegd wanneer de stijging van wel vaart en het niveau van staatsinkoms ten en -uitgaven dat toelaten. Intussen voorspellen velen dat de uit gaven van de schatkist wel zodanig omhoog zullen gaan dat er van een reële verlaging wel niet veel zal komen. Anderzijds mag worden aangenomen dat de door de P. v. d. A. gewenste belas ting op stijging van vermogenswaarden voorlopig van de baan zal zijn. Algehele herziening. Toch zal er wel veel aan het bestaand fiscaal patroon worden gedokterd. Er liggen nog een aantal ontwerpen voor belastingherziening te wachten, die al in 1958 bij de Tweede Kamer werden ingediend. Ook die ontwerpen betreffen de inkomsten-, vermogens- en vennoot schapsbelasting. De heer Hofstra heeft er aan gerukt en prof. Zijlstra heelt er eveneens zijn krachten aan gegeven. Prof. Witteveen mag nu dit werk afmaken. Zal hij erin slagen het geheel nog met een V.V.D.- sausje te overgieten? Zo vechten velen van zijn geestverwanten voor een ge lijke belasting van ondernemingswinsten, ongeacht de rechtsvorm waarin de on derneming wordt uitgeoefend. Ook in katholieke kringen vinden wij veel aan hangers van deze gedachte. Niet minder belangrijk is de vraag of er een heffingsverschil komt op inge houden en uit gekeerde winsten om de aandeelhouders in N.V.'s beter aan hun trekken te laten komen en de zelffinan ciering te matigen. Verouderde heffingen. De aanvallen op het voortbestaan van de personele- en de grondbelasting zijn in de laatste jaren steeds feller gewor den. Inderdaad zijn beide vormen van heffing volkomen verouderd, maar het is moeilijk voor een regering om ze op te doeken omdat de gemeenten er van profiteren. Deze lichamen mogen op de gebouwde 60 en de ongebouwde ei gendommen 30 opcenten leggen ter ver sterking van de gemeentekas. Ook de personele belasting wordt met meer dan 100 opcenten door de gemeente ver hoogd. Het zou niet onmogelijk zijn dat het nu zittend bewind toch besluit om de hef fing van deze belastingen te beëindigen. Er zijn reeds voorstellen ingediend om het gemeentelijk belastinggebied te ver ruimen, zodat er zeker iets anders in de plaats zal komen om de gemeenten schadeloos te stellen. Er wordt wel gefluisterd over een woon plaatsbelasting en men hoort eveneens stemmen over een nieuwe belasting op onroerende goederen inplaats van de grondbelastingen, de personele belasting, waarbij eveneens de rioolbelasting, straat belasting en andere bestaande gemeen telijke heffingen ter ziele zouden gaan. Het bezwaar van zo'n nieuwe heffing is echter dat opnieuw de eigenaars van onroerende goederen het kind van de rekening zouden worden. In het kader van de na-oorlogse woningpolitiek heb ben die toch heus wel hun offer ge bracht. Gemeenten weer eigen baas? Het zou heus niet ondienstig zijn om het accent van de belastingheffing meer van het rijk naar de gemeente te ver leggen, omdat dan de uitkeringen uit het Gemeentefonds zouden kunnen ver minderen en de gemeenten meer een eigen financiële politiek zouden kunnen voeren. Dit komt de verantwoordelijk heid bij het gemeentebestuur ten goede en daarmee wordt belangstelling gewekt voor zaken van de gemeentepolitiek en deze belangstelling is bijna tot het nul punt gedaald. Het zou echter het paard achter de wa gen spannen zijn, wanneer een nieuwe heffing per saldo het onroerend goed zwaarder zou treffen. De belangstelling voor de eigendom van onroerend goed moet niet worden teruggedrongen door heffingen maar juist worden aangemoe digd door vermindering van lasten. Bouw en onderhoud van onroerend goed zijn bij de bestaande ruimtenood zaken die de hoogste graad van bescherming ver dienen. Een ruimtebelasting? Misschien is het aan te bevelen om de grond-, personele-, straat-, riool- en assurantieheffingen alle op te heffen en deze te vervangen door een woon ruimte- resp. een bedrijfsruimtebelasting, die ten goede moeten komen aan de gemeenten en door de gebruikers van ruimte worden betaald. Het in gebruik nemen van overmatige ruimte wordt er door afgeremd en men kan gezinnen met veel kinderen door een ruime kin deraftrek tegemoet komen. Een dergelijke indirekte belasting lijkt ons niet onaantrekkelijk, wanneer daar een reeks van andere heffingen door kan vervallen. De huiseigenaren zouden bij de heffing en afdracht kunnen wor den ingeschakeld. Bij de komende huur verhoging zou met de geboorte van deze belasting rekening kunnen worden ge houden. Een voordeel is dat de gebrui kers van meer dan één woning speciaal door deze belasting worden getroffen, hetgeen bij de bestaande woningnood alleszins verantwoord lijkt. De opbrengst van deze belasting zou het rijk de mogelijkheid bieden de in komsten-, loon- en vennootschapsbelas tingtarieven aan te passen aan hetgeen in deze moderne wereld normaal ge noemd mag worden. En dat kunnen wij van deze tarieven in Nederland toch heus niet zeggen. SOESTER KUNSTHANDEL Burg. Grothestraat 16 - Soestdijk heeft zo juist ontvangen de originele Komt U geheel vrijblijvend eens kijken Verkoop Simplicity patronen Na de conferentie van Manilla leek het of de nieuwe staat Maleisië eindelijk in vrede gesticht kon worden. De Verenig de Naties zouden de opinie van de be volking peilen in de twee Noordborne- ose gebieden en als de volkerenorgani satie tot de conclusie kwam dat de in woners van Serawak en Brits Noord- Borneo voor de grote federatie voelden, dan zou de Indonesische president Soe- karno verder geen bezwaren maken. Deze toegevendheid van Soekarno heeft de Britten ertoe gebracht, de V.N. inderdaad toe te staan dat opinie-onder zoek op Borneo te beginnen Dat is vrij bijzonder, want Londen heeft tot dusver nooit dergelijke inmenging in de 'aken van onder zijn bestuur staande gebieden getolereerd. Het zou ook nu niet toegestaan hebben, mag men wel aannemen, als premier tengkoe Abdoel Rachman van Malakka er ook niet voor had gepleit. Hijzelf had het er voor over, het uitroepen van de nieuwe staat - waarvoor de laatste augustusdag was gereserveerd - uit te stellen tot de missie der Ver. Naties haar taak had volbracht. „Onregelmatigheid" En nu? De missie moet aan secretaris generaal Oe Thant vragen hoe het nu verder moet. Eerst wenste Indonesië dat iedere groep der Ver. Naties van vier man vergezeld zou worden door vijftien Indonesiërs en vijftien FilliD- pijnen, wat wel een zeer sterke verte genwoordiging van tegenstanders van het federatieplan in de onderzoek com missie betekent. Het geharrewar hier over is nog niet besloten en de inter nationale missie kan niet aan het werk gaan, omdat er helemaal geen Indone sische waarnemers zijn komen opdagen. Het ziet er sterk naar uit dat Djakarta probeert het de Ver. Naties onmogelijk te maken het opinie-onderzoek uit te ■"oeren en, als het toch uitgevoerd wordt, de resultaten zal aanvechten om dat er geen Indonesische waarnemers bij zijn geweest. Tot dusver was het verzet van Djakarta tegen de stichting Maleisië vrijwel on gemotiveerd - het voelde er doodeen voudig niet voor. Men voorziet nu, dat de Indonesiërs een min of meer feitelijke reden om tegen Maleisië te zijn, gaan forceren. Ze zullen aanvoeren dat bij de stichting van die nieuwe buurstaat alles niet regelmatig is toegegaan vol gens de afspraken - dat is dan ook zo en wel door Indonesisch toedoen - en dat ze daarom niet voornemens zijn zich bij het bestaan van Maleisië neer te leggen. Voor de Britten die ook als het Malei- sië-plan wordt uitgevoerd, voorlopig al thans met de verdediging ervan zijn be last, wordt de sombere waarschijnlijk heid steeds groter dat ze nog wel eens een soort al dan niet openlijke jungle- krijg moeten gaan voeren op Borneo. Een weinig aantrekkelijk vooruitzicht.

Soester Courant | 1963 | | pagina 2