AUTOSTUNTRIJDEN IN SOEST. Dichterlijk dagboek De overweg in de Peter v. d. Bremerweg is drastiseh verbeterd. HET OOG GERICHT OP DE MODE. Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. Eervol ontslag van korpschef. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1963. 42e JAARGANG No. 64. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Door de goede samenwerking van de Simca fabrieken, de fabrikant van de Vredestein banden, en de Coca-Cola fa brieken was het mogelijk de beroemde Franse autostuntrijder José Canga naar Nederland te laten komen voor een tour nee van enige weken. Door de slechte medewerking van het Soester publiek is echter de derde voorstelling van José Canga en zijn assistent Paul Martin voortijdig afgebroken, omdat niet alleen nozems zich als nozems gedroegen, maar ook volwassenen. toen hij de rivier de Loire overstak. De afstand van 350 meter legde hij af in 3 minuten en 45 seconden. Niemand heeft tot heden deze prestatie verbeterd. Paul Martin, zijn assistent, is 26 jaar. Jarenlang verrichtte hij halsbrekende toeren als tester van veiligheidsgordels en als assistent van Canga staat hij nog dagelijks oog in oog met broeder gevaar, want terwijl José op twee wielen rijdt klimt Martin uit de wagen en gaat er op staan. Dat hebben zij kunnen zien die zich dinsdagmiddag om 12 en 4 Zij weigerden in te zien dat het levens gevaarlijk was op het gedeelte van de Koningsweg te komen, waarop Canga en Martin hun capriolen uithaalden en had den lak aan de aanwijzingen van de po litie. De Soester agenten traden naar de me ning van vele goedwillenden te zoetsap pig tegen de raddraaiers op, zodat al leen Hollandse medewerkers van Canga en Martin, die in dienst zijn van Simca, Vredestein en Coca-Cola, enig succes hadden bij hun poging het publiek tot rede te brengen. Zij konden met een grote mond en stevige handen tijdelijk resultaat bereiken, maar waarschijnlijk was het beter geweest als de politie met straffe of desnoods harde hand had laten merken dat ook in Soest de dienst uitgemaakt wordt door agenten als het om de veiligheid op de weg gaat, maar niet door nozems van 18 jaar en ouder. Dat is helaas niet gebeurd, en terecht zei José Canga na een half uur dat hij er van afzag door te gaan. Daardoor miste het publiek de belangrijkste eve nementen en de Franse gasten vertrok ken uit onze gemeente met de indruk dat vele inwoners van Soest even ach terlijk zijn als vele nozems, die zich enorm uitsloven om iets te gaan zien en zich dan zo misdragen dat ze niets te zien krijgen omdat de vertoning wegens wangedrag van het publiek afgelast wordt. José Canga is 29 jaar. Hij was aanvan kelijk koorddanser en werd officieus wereldkampioen, in 1959 door 38 uur aan één stuk op een gespannen koord te verblijven. Hij wandelde over dit koord 22 28 augustus 1963. De slagzin van 't goedkope vliegen Heeft ons niet veel plezier gebracht; Daar heeft men zich zwaar op verkeken, Het was veel duurder, is gebleken, Dan onze K.L.M. wel dacht. Er wordt thans ernstig aan gedokterd. Het direkteurental wordt groot; De volgende der bollebozen, Want nu is Van der Wal gekozen, Heet hoogstwaarschijnlijk In de Sloot. Doch uw en mijn belastinggelden Bestrijden graag dit luchttekort. Zolang ons brood na angstig vrezen. Het had veel erger kunnen wezen, Steeds maar één centje duurder wordt. Bron wordt met zijn aardstralenkastjes Toch niet vervolgd, ontspringt de dans; Op, boeren, laat uw geld weer stromen, Uit goede bronnen wordt vernomen: Die kastjes zijn toch heel wat mans. Lof voor de Engelse politie, Het nieuwste krijgstuig uitgestald; Die postroofzaak vergt veel routine, Dus kocht men vast een telmachine Voor als er iets te tellen valt. Ook Tito telt: de vele kussen Die Chroesjtsjow drukt op zijn wang; Na jaren ruziën en kijven Zit men zijn ogen uit te wrijven Bij zulke een grote overgang. Komt ook Soekarno ons bezoeken? Wij schikken reeds een boeket; De ondernemende Marijnen Heeft quaye zorgen doen verdwijnen En reeds licht op groen gezet! JAAP MIJDERWIJK. uur rustig hielden als publiek, maar zij die zich 's avonds misdroegen hebben dit niet gezien, Het regende dinsdag omstreeks half twaalf enorm en de velen die op weg waren naar de Koningsweg vroegen zich af of de heren Canga en Martin zich bij deze weersomstandigheden op het gladde wegdek zouden wagen. Gelukkig werd het droog en de beide Franse stunters lieten spoedig zien dat ze ook niet bang zijn als het wegdek niet geheel droog is. Samen reden ze in zeer snel tempo met twee auto's over de baan om aan het einde daarvan door krachtig remmen tot stilstand te komen. Beide wagens maakten hierbij een halve slag om, zodat ze direct in tegengestel de richting konden wegrijden. Bij iedere automobilist zou de wagen tijdens deze resolute manoeuvre omgeslagen zijn of er zouden enige toeschouwers gesneu veld zijn, maar niet bij José en Martin. Terwijl Paul Martin op het bovenste deel van een oplopende plank stond scheerde Canga rakelings langs hem heen, met twee wielen de plank rakend, maar niet zijn partner, die bij deze capriolen zelfs rustig de krant zat te lezen. Vaardig rukte José het dagblad uit zijn handen, waarna de beide waaghalzen samen over de plank reden, deze elk met twee wielen rakend. Er was echter geen sprake van dat beide auto's elkaar raakten en dat bewees dat de heren* Canga en Martin meesters achter het stuur zijn. Zij presteerden het zelfs om vlak voor het moment waarop ze de plank raakten langs elkaar heen te scheren. José Canga ging hierna op twee wielen rijden. Soms snel, soms langzaam - en daardoor was het nog moeilijker - maar steeds spectaculair. Onder het rijden greep hij een flesje van het wegdek, deed een vuile handdoek in een wasmachine die uit reclamedoeleinden opgesteld was en haalde deze er even later keurig ge wassen uit. Een passagier mocht meerijden, terwijl Canga op twee wielen reed en hij waag de het zelfs met twee dapperen en het liep allemaal goed af. Zelfs toen Paul Martin onder het rijden uit de wagen klom en er bovenop ging staan. Dat alles zagen de toeschouwers om twaalf uur en om vier uur, maar om zeven uur zag men slechts de helft hier van door de ongedisciplineerdheid van honderden en de wat al te rustige hou ding van de Soester politie VETERANEN GEVRAAGD. Elders in dit blad staat een advertentie, waarin de Mixed Hockey Club veteranen vraagt voor een dames- en herenelftal. Deze teams spelen ,a> enige iaren met succes, maar kunnen wel wat aanvulling gebruiken. Ongetwijfeld zijn er onder de nieuwe bewoners van Soest mensen die vroeger gehockeyed hebben en die nog niet weten dat Soest een bloeiende Mixed Hockey Vereniging heeft. Ook onder hen die reeds langer in Soest wonen en de M.H.C. kennen, schuilen zeker krachten die het in het veteranen- elftal uitstekend doen zullen. De heren-veteranen van de M.H.C. spe len in de competitie, de dames spelen elke donderdag onderling en soms een vriendschappelijke wedstrijd. Inlichtingen over de veteranenelftallen kan men krijgen bij mevr. C. Felix-Schut, Sparrenlaan 2, tel. 3047; J. K. Vogt, La- rixlaan 1, tel. 2834; G. Hinderdael, Aagje Dekenlaan 27, tel. 4553; C. P. van Asselt, Willibrordusstraat 7, tel. 3079 en J. M. Hoppenbrouwers, Van Weedestraat 80, tel. 2670. De Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting zal ook in de komende winter voor cursussen, lezingen, filmbij eenkomsten, demonstraties, tentoonstel lingen, de verkoop van vouwbladen en het geven van adviezen zorgen, met het Anna Paulownahuis als „hoofdkwartier". Iedere morgen van 10 tot 12 uur, behal ve op zaterdag, is de leidster in het Anna Paulownahuis, Burgemester Gro- thestraat 51, aanwezig voor het geven van inlichtngen. Cursussen worden in het Anna Paulow nahuis gegeven. Voor het komende sei zoen staan op het programma: Naaien, koken, bejaardengymnastiek, bewegings leer, tuinieren, eenvoudige ziekenverzor ging, de verzorging van het uiterlijk, kleine karweitjes in huis, woninginrich ting, handenarbeid en Japans bloem schikken. Het nieuwe seizoen begint op 3 septem ber met een demonstratie van Japans bloemschikken. De demonstratie wordt in het Anna Paulownahuis gegeven en begint om 20 uur. Vanaf september zal er iedere maand in het Anna Paulownahuis een kookde monstratie gegeven worden. Op 10 sep tember kan men hiervoor om 20 uur te recht in het Anna Paulownahuis. Soest kent vele gevaarlijke punten op de meer dan 100 kilometer straten, we gen en lanen die er in onze gemeente zijn. Dit gevaar wordt niet alleen ver oor zaakt door weggebruikers, maar ook door treinen. Op de lijn Amersfoort- Utrecht rijden meer dan 200 treinen per etmaal en diverse bewaakte en onbe waakte overwegen leveren gevaar op. Dit gevaar is kortgeleden een resolute klap toegebracht toen de overweg in de Soesterbergsestraat automatisch met hal ve spoorbomen beveiligd werd, want mensen kunnen falen, maar deze bomen de brommer van de man die uit de richting Amersfoort kwam. Hij naderde de overweg in de Peter v. d. Breemerweg °n zag niet dat uit de richting Amers foort een trem kwam. De wagenbestuur der zag de man wel en gaf signalen, waarna de trein volkomen aan het ge zicht onttrokken werd door de N.S.-wo- ning, die toen nog bij de overweg aan de Amersfoortse zijde stond. De man reed door, de trein reed door en het volgende moment had het treinverkeer in Soest opnieuw twee slachtoffers geeist. Bij de Nederlandse Spoorwegen zag men niet. Het is uitgesloten dat er op deze overweg iemand aangereden wordt door een trein omdat de bomen open zijn, terwijl zij dicht hadden moeten zijn. Enige onbewaakte overwegen op de lijn Amersfoort-Utrecht werden gesloten en dat verhoogde de veiligheid. Dat was eveneens het geval op de lijn Den Dol- der-Baarn, waar de gevaren minder groot waren omdat er veel minder trei nen van dit trajest gebruik maken en omdat ze veel langzamer rijden. Een heel groot zorgenkind is altijd de beveiliging van de lijn Amersfoort-Am- sterdam geweest. Dat zorgenkind had nog een eigen zorgenkindje en dat was de overweg in de Peter v. d. Breemer weg. Velen zijn hier slachtoffer gewor den van het treinverkeer. Op de lange lijst van slachtoffers staan er twee van wie iedereen in Soest nog wel weet hoe ze abrupt uit het le ven weggerukt werden. Dat gebeurde in de zomer van 1958 en het trof een man en een meisje. Het meisje zat achterop in dat het nodig was het huis te slopen en het ging tegen de grond. Daarmee was de situatie al een stuk verbeterd. Echter niet voor de man die op een avond met een vriend in de richting Amersfoort fietste, want hij had niets te maken met het al of niet aanwezig zijn van een huis aan de Amersfoortse zijde, daar hij zich nog aan de Soester kant bevond. Hij had echter wel te ma ken met de vele glaasjes bier en borrels die hij gedronken had, maar dat drong niet tót hem door. Opgewekt fietste hij tegen een trein op. Deze vermorzelde zijn fiets, maar liet de man heel, uit respect voor het legendarische dronkemansge- luk. Toen het echter op betalen van schadevergoeding aan N.S. aankwam had de man minder geluk, want het geld ontbrak en hij moest brommen. Het vorig jaar gebeurde er een ongeluk op deze overweg dat wonderwel afliep, maar dat had kunnen uitgroeien door een catastrofe. Uit de richting Amersfoort kwam een |auto waarin drie personen zaten. De bestuurder kwam uit Laren en hij kende de overweg niet. Hij passeerde de rails die bestemd is voor de treinen die in richting Baarn rijden, nam te vroeg de draai naar rechts, reed van de bevloe ring af en kwam tussen de rails van het traject Baarn-Amersfoort terecht. Spoe dig daarna kwam er een trein en het ggvolg was dat de sloper zelfs niets voor het wrak van de auto wilde geven. Ge lukkig waren de inzittenden tijdig uitge stapt. Lang werd gediscussieerd over de even tuele onbekwaamheid van de bestuur der en men was daarmee nog bezig toen een tweede auto op deze wijze vermor zeld werd en niet lang daarna bleek driemaal scheepsrecht. Gelukkig waren alleen auto's de slachtoffers van deze ongevallen, maar mensen die doordach ten over deze spectaculaire botsingen hielden rekening met de mogelijkheid dat een auto op de rails een trein tot ontsporing zou kunnen brengen en dat deze in het ongunstigste geval zou kun nen botsen op een tegenligger. Dan zou de ramp niet te overzien zijn. De gemeente nam contact op met de Nederlandse Spoorwegen en men kwam tot overeenstemming. In opdracht van N.S. zou aannemersbedrijf H S. Hendrik- se de overweg verbeteren en de gemeente zou de helft van de kosten betalen. Deze verbetering is tot stand gekomen en de overweg in de Peter v. d. Bree merweg is thans een nagenoeg ideale overweg. Het wegdek werd van vier op zes meter breedte gebracht, de houten bevloering werd vervangen door een be tonnen bevloering die uit platen be staat en de helling van de opritten werd minder steil. Voorheen was het zo dat een automobilist het licht van zijn kop lampen in het heelal verdwijnen zag omdat de helling te steil was en daar door bestond de mogelijkheid dat door gebrek aan goede verlichting de draai naar rechts te vroeg genomen werd als men van Amersfoort kwam en zich op de bevloering van de overweg bevond. Wie thans nog kans ziet tussen de rails te komen is dronken of een man met zelf moordneigingen, want het is nu nage noeg geheel uitgesloten dat men die ge vaarlijke manoeuvre maakt. De verbetering van de overweg in de Peter v. d. Breemerweg is een belang rijke verbetering, want wat voorheen een landweg was wordt hoe langer hoe meer verbinding tussen Soest en Amersfoort voor het snelverkeer en deze verbinding is nu ontdaan van een heel gevaarlijk punt, dat helaas al heel wat slachtoffers eiste. 'Vijftig jaar geleden hebben Engelse vrouwen in de straten van Londen he vig gevochten om gelijkstelling met de mannen te krijgen en soms lijkt het erop alsof ze het met die strijd, aardig ver gebracht hebben. Iedere keer als de modekoningen van Parijs hun geheimen onthullen blijkt echter dat het met de emancipatie van vele vrouwen maar droevig gesteld is. Mannen die echt wel een een bezoek aan de psychiater zouden mogen brengen schrijven voor wat de dames het ko mende seizoen moeten dragen en er is geen vrouw die zegt: „die vent is gek". Vijf jaar lang had Europa te lijden van de Duitse terreur en voor velen was het symbool van deze terreur de Duitse soldatenlaars. De Franse modekoningen weten dit blijk baar niet en zij hebben dan ook gede creteerd dat de dames de komende winter laarzen moeten dragen. Niet van die hele korte als het kan, maar het liefst zo lang dat het been van de tenen tot het onderlichaam bedekt is. Manne quins hebben dit getoond en miljoenen vrouwen hebben hiervan de foto's in de kranten gezien. Die mannequins hadden natuurlijk te gen die modekoningen moeten zeggen dat ze in een tehuis voor geestelijk on- volwaardigen thuis horen, maar dat durfden ze niet, want wiens brood men eet, diens woord men spreekt. Bezoeksters van de modeschows waar deze gelaarsde katten paradeerden had den natuurlijk moeten gillen van het lachen en de modekoningen duidelijk moeten maken dat een vrouw wel goed kan zijn maar niet gek is, maar ook dit gebeurde niet en zij die het betalen kun nen hebben ongetwijfeld al contact op genomen met hun schoenmaker. Mannen kunnen op modegebied de al lergekste beslissingen nemen en vrou wen zijn altijd verrukt over deze beslis singen als ze geld genoeg hebben om de kolderideeën van die mannen te ver wezenlijken. Als iemand dus ooit mocht twijfelen aan de superioriteit van de mannen dan moet hij de blik naar Parijs wenden, waar mannen thans voorschrijven dat vrouwen enorme laarzen moeten dragen. Niet tot de enkel, niet tot de kuit en niet tot de knie, maar tot de lies. KANTMAN. In de Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting zijn vertegenwoor digd: de Nederlandse Christenvrouwen bond, afdeling Soestdijk en Soest-Zuid, de afdelingen Soest en Soestdijk van het R.K. Vrouwengilde, de Katholieke Ar beiders Vrouwenbeweging, de Christen Jonge Vrouwen Federatie, de Nederlandse Vrouwen-Electriciteitsvereniging, afde ling Eemland, de Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Soest-Baarn, de Doops gezinde Zusterkring Soest, de Gerefor meerde Vrouwenvereniging Soestdijk, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, het Groene Kruis, de vrouwenbond van de P. v. d. A„ de Vrouwengroep van het Humanistisch Verbond, de Vrouwengroep van de V.V.D., de Vrouwengroep van de Nederlandse Protestantenbond, het be stuur en de directie van de Koningin Emma Huishoudschool, de Gereformeerde Gezinszorg en de gemeente Soest. De burgemeester heeft aan de korps chef van de Soester poltie, de heer C van Es, eervol ontslag verleend per 1 september a.s. Dit besluit heeft hij genomen omdat artsen van de pensioenraad de heer Van Es wegens ziekte en lichamelijke ge breken ongeschikt verklaard hebben voor het waarnemen van zijn functie. Voor insiders is dit geen verrassing, want de laatste jaren had de heer Van Es te kampen met toenemende doofheid en enige malen is hij aan zijn oren ge opereerd. Dit ontslag staat geheel los van het gerechtelijk onderzoek dat in opdracht van de procureur-generaal ingesteld wordt naar het beleid van de heer Van Es. Hierin beslissen de rechter-commissaris en de officier van justitie. Het ontslag dat de burgemeester ver leende is het gevolg van de beslissing die de artsen van de pensioenraad na men. OPSTELLING VAN B.D.C. B.D.C. speelt zondag in de volgende op stelling tegen R.KB.V.V. de eerste com petitiewedstrijd Doel Van Hattum. Achter Wigtman en Roest. Midden Bakker, Hilhorst en v. d. Lugt. Voor Van Megen, M. v. d. Lugt, v d. Hengel, Westerveld en Dorresten.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1