WERELDRECORD IN SOESTER NATUURRAD VERBETERD. HET OOG GERICHT OP VERFROMMELEN. Concert van P.V.0. Laatste vriendschappelijke wedstrijden van S.E.C. K.P.S. bezocht Gazelle fabrieken. Feestelijke heropening Van Lenneplaan. Korfbalclub „De Meteoren" DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963. 43e JAARGANG No. 65. SOE STER ((JOURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Voor het eerst in de bijna duizendjarige geschiedenis van Soest is op het grond gebied van onze gemeente een wereld record verbeterd. Het zestienjarige Amsterdamse meisje Ada Kok verrichtte deze geweldige pres tatie zondagmiddag in het natuurbad tijdens het nummer honderd meter vlin derslag. Met 1.06.01 min. bracht zij het wereld record van de Canadese miss M. Ste- wart met 1,2 seconde omlaag en een grootse huldiging van 3000 toeschouwers, het spelen van het Wilhelmus en het aanbieden van een beker door de voor zitter van de Nederlandse Sport Federa tie vormden de beloning voor deze top prestatie. beker van de K.N.Z.B. maar ook een zilveren medaille van Z.K.H. Prins Bern- hard. Ineke Tigelaar werd 2e met 4.59 en de Zweedse A. Lilja derde met 5.05.3. Onze fameuze Adrie Lasterie faalde, zo als zij helaas op alle nummers faalde. De 200 meter vlinderslag werd een zege voor de Westduitser Hermann Latter in 2.19.5. Tweede werd zijn landgenoot W. Freytag in 2.20.4 en de derde plaats was voor Dick Langerhorst, die met 2.21.8 Jan Jiskoot, de Noor Per Pedersen en Johan Bontekoe achter zich liet. Korrie Winkel won op de 100 m. rugslag overtuigend van Ria van Velsen en Ineke Reijmerink in 1.10.4 en nam daarmee revanche op de nederlaag die zij tij dens de Nederlandse kampioenschappen Later kreeg zij van de loco-burgemees ter, wethouder W. G van Zadelhoff, de gouden legpenning van de gemeente Soest. Dit was een hoogtepunt in het twee daags -sportgebeuren, zoals ook de pres taties van Corrie Winkel een hoogtepunt bracht. Dit Groningse meisje verbeterde het Europese record van de Francaise Christine Caron met 1,2 sec. op de 200 meter rugslag. Er waren ook dieptepunten tijdens deze internationale zwemwedstrijden, maar daaraan hadden de organisatoren geen schuld. Zaterdag regende het voortdurend. Dat werd ten dele goed gemaakt door het uitstekende weer van zondag. Niet goed te maken was echter het feit dat prominente zwemmers en zwemsters als Gerard Hetz uit West-Duitsland, Ro- senthal uit Zweden en Christine Caron uit Frankrijk ontbraken, ofschoon ze in geschreven hadden. Terecht zal het be stuur van de K.N.Z.B. dan ook protes teren bij de zwembonden van deze lan den. De organisatoren van de wedstrijd en onder hen de Soester heren dr M. van Driel, J. Elderman, A. H. Hoegen Dijk- hof, Th. Peet, T G. L. Schneider en W. Schunselaar in het bijzonder, hadden veel voorbereidend werk verricht. Zo werd een slordige 7000,besteed aan het verwarmen van het water. Het was dan ook bijzonder sneu dat het reeds bij de opening van de wedstrijden ging regenen en bleef doorregen lang nadat de wedstrijden van zaterdag be ëindigd waren. De vlaggen van de twaalf deelnemende landen en van de 75-jarige K.N.Z.B. wer den gehesen, de drumband van 131TD uit Amersfoort zorgde voor muzikale be geleiding van deze plechtigheid en na 'n kort openingswoord van de heer Jan de Vries, voorzitter van de K.N.Z.B konden de wedstrijden beginnen. Dit betekende de start van de grootste gebeurtenis op zwemgebied in ons land sinds de Olympische Spelen te Amster dam in 1928. Het Nederlands B-waterpoloteam speel de een wedstrijd tegen Japan en verloor deze met 2-6. De grote schutter bij de Japanners was Takagi, die viermaal scoorde. Shimizu en Yokoyama zorgden voor de andere doelpunten. De Nederlan ders konden hiertegenover slechts twee goals van Nico v. d. Voet en Simon Ou- werkerk stellen. Aan het schoonspringen voor dames werd deelgenomen door Liesl Swoboda en Ulli Sindelar uit Oostenrijk en Eljo Kui ler en Anita Smith uit ons land. Bij de heren waren dat Georges Maillard uit Frankrijk en de Nederlanders Harry Meelhuisen en Leo van Oudheusden. Zij maakten zaterdagmorgen en zater dagmiddag enige verplichte en vrije sprongen en zondagmiddag de laatste vrije sprong. Bij de dames won Liesl Swoboda met 127.07 punten Tweede werd Eljo Kuiler met 115.52, derde Ulli Sindelar met 111.71 en vierde Anita Smith met 106.57. Bij de heren zegevierde Georges Mail lard met 125.26 punten, Harry Meelhui- zen werd tweede met 119.23 en Leo van .Oudheusden derde met 107.47. Elizabeth Ljunggren uit Zweden won de 400 meter vrije slag dames in 4.48.9. Ze kreeg voor deze prestatie niet alleen de leed. Wieger Mensonides won de 100 meter schoolslag in 1.13.3 voor Hemmie Vriens en de Hongaar Ferec Lenkei. De 100 meter vrije slag werd een zege voor de Westduitser Uwe Jacobson, die met 56 1 zijn beste tijd van dit seizoen verbeterde. Ronnie Kroon werd tweede in 56.5 en Vinus van Baaien, die Kroon bij de Nederlandse kampioenschappen ver sloeg, derde met 57.0. Helaas ontbrak de Zweed Rosendahl op dit nummer. Zijn landgenoot Jan Lundmark moest genoegen nemen met de vijfde plaats. De 200 meter schoolslag dames werd na tuurlijk gewonnen door de sterke Klenie Bimolt uit Groningen. Haar tijd was 2.50.0. Gretta Kok werd tweede in 2.54.0 en Betty Heukels derde in 2.55.1. De zes de plaats was voor Zoy Reznicenko uit Roemenië. De 100 meter rugslag heren werd in 1.05.6 gewonnen door de Belg Herman Verbauwen. Henry van Osch werd twee de in 1.05.8 en de Duitser Bernd Horst- mann derde in 1.06.3. De vierde plaats was voor de Fransman Michel Bertin. De honderd meter vrije slag dames werd in twee series gezwommen. De uitslag was 1. Erica Terpstra (1.04) 2. Ineke Tigelaar (1.04.4).3. Karin Stein- beck. Zweden (1.04.6). De waterpolowedstrijd tussen Nederland A en Joegoslavië A was teleurstellend door de weinig imposante indruk die de Nederlanders maakten. Bultman scoor de in de derde speelhelft voor ons land, Rosic voor Joegoslavië en er werd zelfs nog een tweede doelpunt door de gasten gemaakt, maar toen had de scheidsrech ter net voor het einde van de wedstrijd gefloten. Bijna 3000 mensen waren getuige van de openingsceremonie welke zondagmid dag herhaald werd. Nu was het prachtig weer. Leden van de zwemvereniging Z.A.Rk voerde een groepsnummer kunstzwem- men uit met „An der schonen blauen Donau" en zij deden dit voortreffelijk, zoals de nummers van zaterdag en later op de zondag dit eveneens waren. Hetty Balkenende, kampioene van Nederland, was de uitblinkster. Nederland B speelde opnieuw een polo wedstrijd tegen Japan en won nu met groot gemak onder enthousiaste bijval van het publiek. De Nederlandse doelpun ten werden door Vriend, Geutjes, Rohof en Ouwerkerk gemaakt. Samen scoorden ze zevenmaal. Tagaki, tweemaal, en Shi mizu, driemaal, scoorden voor de Japan ners. Na het schoonspringen de 400 meter wisselslag dames. Betty Heukels won in 5.36.4 voor Marjan Heemskerk (5.40.0) en Adrie Lasterie (5.40.1). Elizabeth Ljunggren, Zweden, werd vierde, de Duit se Juta Ulbrisch vijfde en de Roemeense Cristina Balaban zesde. De 400 meter vrije slag heren werd een overwinning voor de Europees kampioen Johan Bontekoe in 4.31.6. Dick Langen- horst bood moedig tegenstand en tot op de laatste vijftig meter had hij de lei ding. Kees Bakker werd derde en na hem kwamen de Hongaar Katona, de Zweed Lundmark en de Duitser Kremer. De 200 meter rugslag dames bezorgde Korrie Winkel met 2.32.3 een nieuw Eu ropees record. Ineke Reijmerink werd tweede in 2.38.6 en Ria van Velsen der de. Na haar arriveerden de Francaises Danielle Hannequin en Francoise Borie. De 200 meter rugslag heren werd een zege voor Henry van Osch in 2.22.00, de Fransman Michel Martin werd tweede en de Belg Herman Verbauwen derde. Hemmy Vriens leverde een uitstekende prestatie door Mensonides en Van Em- pel op de 200 meter schoolslag te ver slaan. Hij deed dit in 2.38 8. De 100 meter schoolslag dames werd ge wonnen door Klenie Bimolt in 1.20.3 voor Truus Looijs en Betty Heukels, maar het werd geen recordverbetering, zoals velen hoopten. Ada Kok zorgde hiervoor echter op de 100 meter vlinderslag wel en het werd een grandioze verbetering van het we reldrecord. De Zweedse Karin Steinbeck werd op dit nummer tweede met 1.10.5 en Ineke Heemskerk derde in 1.11.5. Jan Jiskoot won tenslotte de 100 meter vlinderslag heren in 60.4. Tweede was Werner Freytag in 1.01.6 en derde Her mann Latter in 1.03. Johan Bontekoe was vierde, Tino Vet vijfde en de Zweed Pedersen zesde. Tot besluit van dit sportfestijn een tweede polowedstrijd tussen Nederland en Joegoslavië, die de gasten uit het land van Tlto met 4-1 wonnen. Het wil niet erg met de belangstelling voor de zomerconcerten die P.V.O. geeft. Vrijdagavond was het weer goed en er werd uitstekend gemusiceerd onder lei ding van de heer J. Paerel, maar pu bliek was er weinig. Er werden marsen van Payne, ïficik en Wichers uitgevoerd, selecties uit Okla- homa, The Geisha en Ein Walzertraum en een mars van Paul Lincke. Op 14 september zal het nieuwe repeti tielokaal van P.V.O. geopend worden. MOOI SUCCES. De heer W. C. J. van der Grift van de ponystoeterij „Landzicht" bij de Naald, behaalde op de landbouwtentoonstelling te Gouda 8 tweede en 3 eerste prijzen. Tevens behaalde hij het kampioenschap van de tentoonstelling met de merrie Fleur van Groensande en wist hij be slag te leggen op de wisselbeker, daar deze, met genoemde stamboekmerrie, voor de derde achtereen volgende maal werd gewonnen. S.E.C. heeft de laatste vrendschappelijke wedstrijden in het kader van de jubile umviering gespeeld. Na nederlaagwed strijden tegen B.V..C (2-6), Baarn (2-4), Celeritudo (2-5), Quick (4-6) en C.S.V., die met 6-2 gewonnen werd, was Epe 1 de laatste tegenstander van de groen- witten. Zondagmiddag werd tegen dit elftal met 2-4 verloren. B.V.C. heeft S.E.C. de grootste nederlaag toegebracht en kwam daardoor in het bezit van het zilveren „Koingin Emmamonument". S.E.C. speelde geen beste wedstrijd, maar de nieuwe aanwinst - de papoea Hanas- beij, die van H.V.C. komt, deelde niet in de misere. Hij toonde zich een soe pel een beweeblijk speler. Na 20 minuten gaf hij Dettmer een pass, waaruit deze scoren kon. Door een misverstand tus sen keeper Van Limburg en Rutten- berg kon de rechtsbuiten van Epe ge makkelijk de gelijkmaker scoren. In de tweede helft was Epe veel sterker. Na een kwartier loste de linksbuiten een schot. Van Limburg sloeg de bal weg, maar een tweede schot was hem te machtig. Kort hierna brak Aalberts al leen door. Hij gaf de bal aan Duijst, die weer uitstekend speelde en het was 2-2. Het werd 3-2 voor Epe toen Ruttenberg de bal kwijt raakte en tien minuten voor het einde 4-2. Van Limburg stelde zich verkeerd op bij het nemen van een vrije schop en werd gepasseerd. Veteranen van S.E.C. speelden tegen veteranen van B.D.C. een aantrekkelijke wedstrijd. Het tempo lag niet hoog, maar er werd technisch goed gevoet bald. Heel veel toeschouwers zagen S.E.C. met 2-0 winnen. In de eerste helft werd het 1-0 door M. Verwoerd, die een pass kreeg van Jan sen. B.D.C. zou gelijk gemaakt hebben als scheidsrechter Waal gezien had dat Pureveen hands maakte, maar hij zag het niet. In de tweede helft waren de backs van S.E.C. en keeper Wijngaard uitstekend. In de voorhoede blonk Klompenhouwer uit. Bij B.D.C. was keeper Kamerbeek goed op dreef en Van Hal deed het even eens goed. Kamerbeek had echter geen antwoord op een corner van Klompen- houwer. De bal verdween in zijn doel zonder dat iemand hem aanraakte. De spelers G. v. d. Berg en H. v. Kooy hadden afgeschreven, terwijl C. Reyer- se zonder kennisgeving weggebleven was. Het aspirantentournooi dat zaterdag gehouden werd leverde Amsvorde een overwinning op. Victoria werd tweede, S.E.C. derde en Baarn vierde. De heer G. v. Duinkerken, voorzitter van de jeugdcommissie, reikte de prijzen uit. De uitslagen van de aspirantenwedstrij den waren: Baarn-Soesterberg 1-0; Ams- vorde-B.D.C. 1-0; Soeterberg-Amsvorde 0-1; B.D.C.-Baarn 1-1; Soesterberg-B.D.C. 3-4; Baarn-Amsvorde 0-0; Maarssen-S.E.C. 0-2; Victoria-R.U.C. 2-0; S.E.C.-Victoria 0-1; R.U.C.-Maarssen 0-0; Maarssen-Vic- toria 0-4; R.U.C.-S.E.C. 1-3. K.P.S. heeft een bezoek gebracht aan Dieren als gast van de Gazellefabrieken. Per bus werd de reis gemaakt en in Dieren werd het Soestdijker gezelschap verwelkomd door de heer W. Breukink, directielid van de Gazelle. De bezoekers werden rondgeleid door de fabriek, waarin 2000 fietsen per week vervaardigd worden. Door de directie werd een fiets beschikbaar gesteld en ongetwijfeld zal deze een aandeel le veren in de akties van K.P.S. waarmee geld voor liefdadige doeleinden bijeen gebracht wordt. Van het personeel van Gazelle komt 50 uit Dieren en de rest grotendeels uit de omgeving van deze plaats. Er werken thans enige tientallen Italianen. De fietsen die door Gazelle gemaakt worden zijn voor 95 bestemd voor het binnenland. Na het gebruiken van een maaltijd werd op het gemeentelijk sportterrein van Dieren een wedstrijd gespeeld tegen een Gazelleteam. K.P.S. won met 2-1. Er werd prettig gespeeld, al was het een robuuste wedstrijd. Gazelle nam de leiding en K.P.S. maakte gelijk toen een voorzet van Groart in het doel belandde. In de tweede helft speelde K.P.S. beter dan voor rust en vooral Stuyvenberg, de vervanger van Brummer, was uit stekend op dreef. Het overwicht van de paleisvoetballers werd beloond met een doelpunt dat door Wim Mosterd ge maakt werd na goed voorbereidend werk van Veldhuizen en Sandijk. In „De Gouden Karper" te Hummelo waren gastheren en gasten gezellig sa men. De heer Breunink bood K.P.S.- voorzitter J. Paans een beker aan. Er werd getoast en geproost en in een toe spraak werd het prettige bezoek en de gulle ontvangst geprezen, waarna men nog lang gezellig bijeen was. Zaterdag 7 september, om twee uur, zal de burgemeester, mr. S. P. baron Ben- tinck de Van Lenneplaan heropenen na een grondige verbetering, die 170.000, gekost heeft en vele maanden werk vergde. Zaterdagmorgen zal de bewoners van de Van Lenneplaan op originele wijze ver zocht worden aandacht aan dit feeste lijk gebeuren te schenken door de vlag gen uit te steken, de auto's van de weg te halen en 's avonds alle lichten aan de zijde van de laan te laten branden. Na de heropening, die plaats vindt aan de zijde van de Ferdinand Huycklaan zal een feestelijke stoet zich met de har monie P.V.O. aan het hoofd naar de andere zijde van de laan begeven, waar de officiële gasten ontvangen zullen wor den op het terrein van firma gebr. De Winter. Halverwege de laan zullen kin deren wedstrijden houden op fietsen, steps en rolschaatsen en omstreeks drie uur zullen renners van de verenigingen Tempo, De Adelaar en De Pedaalridders arriveren voor het houden van sprint- ritten om de Van Lenneplaanbeker en andere prijzen. P.V.O. zal zaterdagavond om acht uur concerteren in een muziektent, die op gesteld wordt op de hoek van de Van Lenneplaan-Hartmanlaan-Betje Wolff- laan. BOUW VAN BRANDWEERGARAGE. De garage welke de brandweer op de Lange Brinkweg in gebruik heeft is te klein en de gararge van gemeentewer ken, welke eveneens door de brandweer gebruikt wordt, is ook te klein. Om die reden is anderhalf jaar geleden een krediet beschikbaar gesteld voor de op making van een plan voor de bouw van een nieuwe brandweergarage, nadat overwogen was dat uitbreiding van de bestaande garages niet mogelijk is. Het ligt in de bedoeling een nieuwe garage voor de brandweer te bouwen en de oude brandweergarage ter beschik king van de gemeentewerken te stellen. De bouw van de nieuwe garage is niet alleen nodig omdat er niet genoeg ruim te voor het autopark van de brandweer is, maar ook omdat in de huidige garage geen kleedruimte, wasgelegenheid en op bergruimte voor kleding is. De nieuwe garage zal dicht bij het ge bouw van de dienst van gemeentewerken komen. Daardoor kunnen voorzieningen getroffen worden die zowel voor de brandweer als voor gemeentewerken van nut zijn. Ir. H. N. van Wijk heeft een plan voor de bouw gemaakt. Hierin zijn Kort geleden werd een ambtenares van het ministerie van defensie ontslagen, ofschoon ze niets voor ontslag voelde. Ze ging hiertegen in beroep en haar verdediger citeerde de woorden waarmee haar chef, directeur-generaal S. D. Duy- erman, pochte op zijn machtige positie bij defensie: ,Als ik iemand weg wil hebben en hij gaat niet, dan zal ik hem verfrommelen". Die meneer Duyverman was een machtig man onder minister Staf, waaraan Wim Kan zo enorm veel plezier beleefde bij zijn oudejaarsavond-conférences. Nederland haalde verlicht adem toen de heer Staf verdween en opgevolgd werd door Sydney J. v. d. Bergh, de man van de Planta, die het niet lang maakte bij defensie omdat hij in zijn privéleven moeilijkheden kreeg die niet pasten bij zijn functie. Toen kwam minister Visser, die zichzelf een kei vond ondanks het feit dat na genoeg iedereen hem niet als een kei doch slechts als een klein steentje zag. De affaire Van der Putten scheen de heer Visser meer belang in te boezemen dan de veiligheid van het land. Minis ter Visser verdween en de heer Van der Putten kreeg het salaris dat door de mi nister ingehouden was. Bij de vorming van een nieuw kabinet kreeg P. J. S. de Jong defensie toege wezen en misschien was het wel een heel wijs besluit die „verfrommelaar" een twee drie aan de kant te zetten, want de mensen die zo lichtvaardig over het lot van hun medemensen oordelen en die ze al verfrommeld willen wegva gen kunnen moeilijk voor hun werk deugen. Met dit verfrommelen ontdoen zij zich misschien van hun beste medewerkers KANTMAN. onder meer opgenomen een uitrukgarage, een slangenwasgoot, een ruimte voor het repareren van auto's, een magazijn-, een oefentoren, een gascabine, een ver trek voor de commandant van de brand weer, een instructiezaal en een ruimte voor de administratie. Ten behoeve van de dienst van gemeentewerken zijn in dit plan opgenomen een magazijn, een werkplaats, een vertrek voor opzichters en een droogruimte voor de kleding. Toiletten, douches, wasbakken en een cantine zullen zowel voor de brandweer als voor de dienst gemeentewerken ge maakt worden. De totale kosten van de bouw, inclusief stoffering en meubilering bedragen 830.000,Hiervan komt 580.000, ten laste van de brandweer en 250.000, ten laste van gemeentewerken. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht een krediet van f 830.000,te verlenen. De nieuwe korfbalclub „De Meteoren" begint de competitie op 7 september met een zaterdag- en een zondagtwaalf tal. De vereniging kan nog enige dames leden gebruiken. Zondag werd in Utrecht gespeeld tegen teams van de vereniging Welgelegen en De Vinken. Van Welgelegen werd met 2-3 verloren. De Soester doelpunten wer den gemaakt door Rus Kemler jr. en Wim Wamsteeker. De wedstrijd tegen De Vinken uit Vinkeveen werd met 3-2 gewonnen. Flip Brandsma scoorde twee maal, daarna werd het door Rus Kem ler sr. 3-0 en door nonchalant spelen van De Meteoren konden De Vinken tweemaal scoren. DE DUIVEN VLOGEN VANAF VILVOORDE. De Soester duiven vlogen 152 km vanaf Vilvoorde. Ze werden om 8.15 uur met z.w. wind gelost. De Zwaluw: In concours 225 duiven; aan komst eerste duif 9.52.25; snelheid 1514.60 meter per minuut; aankomst laatste prijswinnende duif 10.08.30. Uitslag: G Rijksen 1 2 4 11 13 17 20 24 25 27 28 31 32 33 39. J. Coorens 3. J. Rauch 5 9 45 A. Hilhorst 6. J. C. Croon 7 38. C. v. d. Hoek 8. C. van Soest 10 14 19 21 30 36 37 40. V. Reijerse 12 22. R. Voskuilen 15 16. J. Groenestein 18. C. Bosboom 23 J. v. d. Brakel 26. P de Bes 29. B. Roest 34. C de Goede 35 44. P. Duijst 41 42. H. Gorissen 43. De Vriendschap: In concours 174 duiven aankomst eerste duif 9.52.37; snelheid 1554.10 meter per minuut; aankomst laatste prijswinnende duif 10.05.39. Uit slag: D. J. Bos 1 16 29. E. Veerman 2 4 17 18 38. W. Altenaar 3 7 12 42. J. G. Kamerbeek 5 8 11 13 15 22 23 30. Z.K.H Prins Bemhard 6 10 14 20 26 32 33 35 36 39. Comb. Onwezen-De Muijnk 9. W. Nieuwenhuis 19 21 31 44. J. Huurdeman 24. F. Groenestein 25. E. C. van Daatse- laar 27. G. Sukel 28. G. H. v. d. Broek 34. C. Vaessen 37. A Beijer 40. H. Strum- pel 41. J. Muis 43.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1