BOSCH Firma G. van de Pol HET KAPERSCHIP „DE WITTE P0MPEH" GEBOREN IN EEN STIJFSELKIST. KWAK 17 september a.s. begint de nieuwe cursus „EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN", Middenstandsdiploma TWEEDE BLAD S0ESTERBERG VOLVO STERVEN IN EEN GOUDEN BED. uitgaande van de afdeling Soest van de Koninkl. Nederlandse Vereniging E.H.B.O. Loodgieters werkzaamheden. Voorzieningen onderwijs. De ruïne in de Rademaker- straat gaat verdwijnen. De ZWEEDSE personenwagen met de bescherming van VEILIG! Parkgarage A. van «ie ffoe£ Voor Auto- of Scooterrijles Dit is het verhaal van een ravenzwart meisje uit de Amsterdamse volksbuurt „De Jordaan", die als zwarte Riek ter wereld kwam in een stoffig stijfselkistje en die nu als gevierde zangeres en ca baretière geld als water verdient en tri omfen oogst over de gehele wereld. Toen zwarte Riek zestien jaar was, had den al vele mannen om haar gevochten. Geen wonder. Dat gittige, lenige „mok kel" uit de Jordaan met haar ietwat rauwe zangstem, bliksemende, verleide lijke ogen en een figuur om „van te kwijlen", zoals dat op de Leliegracht heet, was een begerenswaardige prooi voor iedere kerel. Maar Riek lachte de duellerende aanbidders uit. Zij genoot, wanneer een van hen door een kopstoot buiten gevecht werd gesteld, maar dan ging Riekie alleen aan de haal. Zij wilde zich niet binden, niet aan de mooiste, niet aan de rijkste en niet aan de sterk ste bink uit de buurt. Rika Jansen alias Zwarte Riek. Zwarte Riek wilde vrij zijn, omdat zij heel andere plannen had met haar le ven. Zij wilde artieste worden en zij is het geworden. Een van de beste en ta lentvolste van heel Nederland, 'n Vrouw, die op eigen kracht en tegen beter weten in van betweters het klaar speelt, bijna drie uur lang moederziel alleen op het toneel te staan met wat kleine attribu ten, haar overtuigende en nog steeds rauwe stem en haar onsmiskenbaar Jor daans accent. Zwarte Riek is Rika Jan sen geworden in de one-woman-show, die haar tot in alle uithoeken van de aarde zal brengen. In de laatste oorlogsjaren trad zij als straat-acrobate stiekem op voor het pu bliek. Zij kon handenlopen als geen an der. Zij en haar partner Ben - een oer sterke reus met een te vroeg kaal hoofd - waren als aan elkaar gesmeed, wan neer zij hun krachttoeren op de Dam of ergens in stilte straatjes vertoonden. Maar als er een „smeris" in aantocht was, gingen Ben en Riek hand in hand aan de haal. Hun schaterlachen klonk over de grachten als hoon aan het adres van iedereen, die de vrijheid wilde be knotten Nauwelijks waren de Duitsers achter de Siegfried-linie terug gedreven of Zwarte Riek kreeg haar kansen. voor negen cent krijgen op de Brouwers gracht. De moeder van Riek begon een café in het hart van de Jordaan en daar was het eigenlijk, dat Riek voor het eerst op de wankele, kale planken zong over de Westertoren, over de Jordaan, over leven en sterven. Opeens was Zwarte Riek geboren, op nieuw geboren wel te verstaan. Als ar tieste en haar eerste triomfen vierde zij met het door Kees Manders (hij is thans haar man en enige uitverkorene! geschreven liedje „Mijn wiegie was een stijfselkissie". 120.000 grammofoonplaten gingen over de toonbank naar het publiek, maar de ra dio van Nederland gaf niet-thuis, van wege de (hoge) artistieke maatstaven. De Belgen daarentegen kregen het volle pond en Riekie's stijfselkissie werd een van de toppers van die dagen. Kees Manders - broer van Dorus - ech ter zonder snor maar met eigen haar op het hoofd - leidde en inspireerde Riek en maakte haar tot het middelpunt van het aloude Thorbeckeplein in Amsterdam. Riek ontpopte zich als een veelzijdige artieste en het kon niet uitblijven, dat de talentscouts, die de hele wereld af- De stof is nog zo mooi... Jammer van die randen, en daar bij die knopen. Een goede beurt doet wonderenl Stoppen, repareren, reini gen èn precies in de goede pasvorm persen. Fantas tisch! Dat kunnen zedaar, bij tip top!... en tóch. voordelig! Hilversum, Langestrast 99. Ie), 48699 - Zulderwcg 131 I. tel. 42919 Chaiham, Adm. do Rujlerlaon 12. tel. 12661 (lever,j waiialon) Blsricum, T«ertlaenl2b. tel. 2860 - Hulzen, Kon. Wilhelmlnutraat 17, tel. 1197 cl 3973 - Laren, Veldweg I, tel. 3026 Baem, Turlat/aal 34, tel 2310 - Buatum, lepenlaan 4o. tel 14029 ol 19705 - Melkweg It, tel. 19705 - Herensirajt t. tel. 13901 (levenj wassalon; - Soest, Merelweg 10, tel. 3258 - Nederhorsl den Berg, Torenweg 13, tel. 545 Vertegenwoordiger voer 'I God vm PERSI cuMe-relnlglng snorren naar goede kleinkunstenaars, Zwarte Riek ontdekten. De Parijse radio liet haar komen en in Nice trad zij op voor een gage van 1600 gulden per dag Binnen enkele jaren ont wikkelde Zwarte Riek een repertoire, dat aangepast was aan binnen- en buiten landse wensen. En nu is Riek, als Rika Jansen, op we reldtournee met een one-woman-show, die de aandacht van grote impressario's heeft getrokken. Ruim drie uur treedt de- De spiegelstunt van Zwarte Riek hoort tot de hoogtepunten van haar one-woman-show. Laten we de geschiedenis even terug draaien, want de loopbaan van Zwarte Riek is boeiend en geladen met humor. Stijfselkissie. Dat de wieg van Zwarte Riek een stijf selkistje was, weten we reeds. Dat de ouderlijke woning van Riek echter pre cies boven een doodkistenbedrijf lag, mag geenszins als symboliek worden gezien, want zij is zo springlevend als een vis. Over vissen gesproken Rieks vader was zeeman en handelde tijdens zijn verlof in gebakken visjes, die ook Riek, zo klein als zij was reeds aan de man bracht. Het gevolg was dat de kleine zwarte meid door de meester op school vaak buiten de deur werd gezet om „die ellendige baklucht uit haar kleren te doen waai en". Riek kreeg geen luxe opvoeding, zij moest werken om de doodeenvoudige reden, dat het gezin van de grijpstuiver die vader Jansen verdiende niet kon bestaan. Maar tevreden was zij en zij zong haar le vensvreugde uit in typische Amsterdamse volksliedjes, die zij van de doodkisten timmerman had geleerd. Als kind van veertien jaar kwam Riek voor het eerst in aanraking met de showbusiness. Als straatacrobate samen met Ben de krachtpatser. De mensen hadden plezier in dat zwarte elastieke meisje en als zij met het koperen bakje rondging, offerden de Amsterdammers graag een centje. Ja, in die dagen rekende men nog in centen en halve centen; een sigaar an derhalve cent en een borreltje kon je al DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 123 L f298.- tot 22# L. f648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 De cursus bestaat uit 26 lessen gedurende de maanden september tot en met april, onder leiding van de Soester artsen, met aansluitend examen voor het Eenheidsdiploma E.H.B.O. De lessen worden gegeven in het St. Josephgebouw aan de Steenhoffstr. Cursusavond dinsdagavond. Aanvang 8 uur precies, einde 10 uur precies. Voorwaarde tot deelname ls het lidmaatschap van de afdeling Soest. Opleiding geschiedt kosteloos. Kosten: contributie ƒ8 00 Iged. 1963 en heel jaar 1984), inleggeld ƒ1,50. Theorieboekjes 3.50. Totaal 13,Hiervoor ontvangt U tevens maan delijks het leerzame en Interessante landelijke contactorgaan „De Voor post van de Dokter". Aanmelding kan geschieden aan het secretariaat, Sophialaan 11, Soest, of op de eerste lesavond op 17 september a.s. Inschrijving na september is niet meer mogelijk. NUTS OPENBARE UITLEEN BIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten Soest-Zuid. Blake, Belager van het leven. Bomans, Omnibus. Christie, De giftige pen. Miss Marpie en haar dertien problemen. Schuldig in eigen ogen. Dreux, Des konings glorie. Frank, Het achterhuis. Greene, Brighton rock. Gruhl, Vijf dode dametjes. Gijsen, Allengs, gelijk de spin. Kades, Het dubbele leven van dokter Gerbrand. Mc Cormac, Singapore zal je graf zijn. Michiels, Het afscheid. Mons, Het kleine vrouw tje in het grijs. Scarlatti plantsoen. De terugkeer van de verloren zoon. De ver borgen dood. De verdwenen da Vinei. De verdwenen psychiater. Paton, Ver- Opleiding voor het examen 1964 door ervaren ulo-leraren. De enige opleiding volgens de methode van het Nederlands On derwijs Instituut. Opgave en inlichtingen C. Barnhoorn, Bilderdijklaan 31, Telefoon 4301. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963. halen uit een verscheurd land. Say- ers, Zwaar vergif. Seton, De haard en de arend. Winter De weduwe en haar piloot. Romans in vreemde talen. Arnaud, Le salaire de la peur. Bor dier, Les Blés. Alverdes, Die Pfeifer- stube. Wolken, Die Schnapsinsel. Greene, A burnt-out case. Jaffe, Away from home. Sterne, A sentimental Journey through France and Italy. Wilson, The old men at the zoo. Boeken over allerlei onderwerpen. Brondsted, Zo leefden de Vikingen. Charensel, Degas. Dam, Jagen. Golden, Only in America. Het Gooi. Van der Grinten, Beknopte geschie denis van de bouwkunst. 't Hart, De psychologie van Maigret. Juliana Regi- na. Richards, Moderne architectuur. Spock, Gesprekken met moeders. Swanberg, Citizen Hearst; a biogTaphy. Williams, Het ivoren leger. Zaal, Vloekjes bij de thee. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw ze vrouw - zij is achter in de dertig, maar ziet er uit als brillante schoonheid van in de twintig - avond aan avond op. Zij acteert, danst, houdt conferences en imiteert op onnavolgbare wijze de groten der aarde. Een geweldige prestatie, die haar bekroning vindt in een tournee door Griekenland, België, Turkije, de Li banon, India, Pakistan, Philippijnen, Ja pan, Noord- en Zuid-Amerika en zelfs China. Zwarte Riek is onderweg. Met haar gouden keel heeft zij een gouden bed verdiend. Doe het maar eens na om te starten vanuit een smerig stijfselkissie. Voor het bouwen van een bergplaats voor gymnastïekmateriaal en een nieuwe rijwielstalling ten behoeve van de In- singerschool was door de gemeente 4500,beschikbaar gesteld. Dit krediet is ontoereikend, want de kosten voor deze voorzieningen zullen 5548,be dragen. Het college van B. en W. heeft de raad dan ook verzocht een aanvul lend krediet van 1050,te verstrek ken. De r.k. ulo in de Steenhoffstraat heeft een kolenverwarmingsinstallatie. Het is echter moeilijk iemand te vinden die deze kan stoken. Het r.k. schoolbe stuur te Soest heeft het gemeentebe stuur gevraagd financiële medewerking te verlenen voor het wijzigen van deze installatie in een centrale oliestookin- stallatie. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht hiervoor een krediet van 3000,ter beschikking te stellen. B. en W. wijzen erop dat ook uit hy giënische overweging de voorkeur ge geven moet worden aan een oliestook- installatie. Voor de r.k. kleuterschool te Soestdijk was 3570,ter beschikking gesteld. Dit geld had men nodig voor het ma ken van een opbergruimte voor leermid delen en materialen. Gebleken is dat dit krediet niet voldoende is, zodat het col lege van B. en W. de raad verzocht heeft een aanvullend krediet van 700,81 te verlenen, daar de totaalkosten 4270.81 zullen bedragen. Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" heeft de ge meente verzocht financiële medewerking te verlenen voor het aanschaffen van buitenmateriaal en kleuter gymnastiek- materiaal ten behoeve van de chris telijke kleuterscholen aan de Insinger- straat, de Prins Bernhardlaan en de Nieuwstraat. Het college van B. en W. heeit de raad verzocht hiervoor een kre diet van 1000,beschikbaar te stel len. Voor het bouwen van een nood- lokaal bij de openbare kleuterschool in Soest-Zuid is 20.000,nodig en B. en W. hebben de raad verzocht dit bedrag ter beschikking te stellen. Thans is er slechts ruimte voor 70 kleuters, terwijl er een aanvraag is voor 88 en er in de loop van het schooljaar tenminste vijf bij zullen komen. Voor lopige huisvesting kunnen de kleuters voor wie geen plaats in de school is bij de openbare lagere school in Soest-Zuid krijgen, want daar is een lokaal tijde lijk leeg. BEJAARDEN BEZOCHTEN ZON EN SCHILD". De bejaarden van de algemene bejaar densociëteit hebben, op uitnodiging van Zuster Slob, een bezoek gebracht aan „Zon en Schild". Onder leiding van deze zuster bezochten zij verschillende werkplaatsen, waar zij de patiënten vol ambitie bezig zagen met het vervaardigen of repareren van verschillende gebruiksartikelen op het gebied van timmerwerk, rietwerk enz Ook de vrouwenafdelingen voor hand werken, matten vlechten enz. werden bezocht. Alle voorwerpen waren keurig afgewerkt en men werd getroffen door de aangename sfeer waarin, onder lei ding, soms van een patiënt, gewerkt wordt. Met groot succes wordt hier ar beid verricht, die voor de patiënten van groot belang is. Onder het genot van een kopje koffie konden de bezoekers nog genieten van het goede piano spel van een der man lijke patiënten. Mevr. Wiilemsen dankte zuster Slob voor de hartelijke ontvangst. MEDISCH DIENST. Dokter W. F. van den Helm, Prins Alex- anderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03404- 31574, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M Splinter en J. C. Lucas Soesterberg en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoom, Oude Tem pellaan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brand te Den Dolder. FESTIVAL UITGESTELD. Men meldt ons dat het festival van de militaire amusementsclub „The Starfigh- ters", dat op 28 september a.s. zou wor den gehouden, door omstandigheden is uitgesteld. De ruïne in de Rademakerstraat, die daar nu al bijna zeven en half jaar als een steen des aanstoots heeft gelegen en alom in den lande een treurige ver maardheid kreeg, gaat nu eindelijk ver dwijnen. Deze week is men op last van de gemeente met het opruimingswerk begonnen en zal het gedeelte der beide percelen, dat nog overeind staat, worden gesloopt, Dit alles is de nasleep van het verkeers ongeval op 28 april 1956, toen de be stuurder van een zware vrachtauto van de firma Disselkoen de macht over zijn stuur verloor bij het uitwijken voor een personenauto uit tegengestlde richting, waarvan de bestuurder, naar vermoed wordt, plotseling overleden was. Het gevolg was dat beide huizen door de vrachtauto werden geramd. In het ene verwoeste perceel was voor heen het lingeriehuis gevestigd van de firma Van Eyden, in het andere perceel het garagebedrijf van mevr. de wed. De Ruiter. De heer Van Eyden zal op dezelfde plaats weer een nieuwe perceel laten bouwen, echter niet in de oorspronke lijke vorm maar volgens een geheel nieuw plan. OPTOCHT VAN DE GVMNASTIEKVERENGINGEN. Jaarlijks houden alle gymnastiekvereni gingen uit de gemeente Soest, ter gele genheid van de opening van het turn- seizoen ,een gezamenlijke optocht. Twee jaar achtereen werd deze optocht in Soest gehouden. Dit jaar en wel op 14 september, des middags om 14 uur, zal deze tocht in Soesterberg worden gehouden. Dan zullen alle turnvereni gingen, met drumbands, op het Dorps plein defileren voor het college van Burgemeester en Wethouders en vervol gens door het dorp marcheren. Tijdens de tocht door 't dorp zal een deskundi ge Jury de deelnemende verenigingen beoordelen op gericht marcheren, alge mene indruk enz. Voor de vereniging die het hoogste aantal punten behaalt is een wsselbeker en een beker uitgeloofd, terwijl alle deelnemende verenigingen een herinneringsmedaille ontvangen. Na afloop zal, eveneens op het Dorpsplein, de prijsuitreiking plaats vinden. De deel nemende verenigingen uit Soest zijn; Crescendo, Olympia en S.T.C.: uit Soes terberg: Laetitia en A.G.A.V.S. Brlnkstraat 15 - Baarn - TeL 02954-2525 KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. In verband met de optocht worden auto- mobilsten vriendelijk verzocht de stra ten tijdens de optocht, voor zover moge lijk, vrij te houden, en slechts aan een zijde te parkeren. Route; Plesmanstraat, Simon Stevinlaan, Gen. Winkelmanstraat, Gen. Spoorstraat, Kampweg, Moerbes- senweg, Prof. Lorentzlaan, Ant. van Leeuwenhoeklaan, Chr. Huygenslaan, Buys Ballotlaan, Ant. van Leeuwenhoek- Ipan, rond om de flats, Plesmanstraat, Fokkerstraat. Er zullen ongeveer 1000 deelnemers zijn. Als kleedlokaal fun geert het r.k. gymlokaal. ZWEEDS-STAAL ZWEEDS-MOFFELWERK ZWEEDS-VAKMANSCHAP Ruim Snel Betrouwbaar en bovenal Hoofdagent Amalialaan 19-21 Baarn - Telefoon 02954-2323 gaat U natuurlijk naar Volledige rljuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 R.K. OPENBARE UITLEENBIBLIOTHEEK. Nieuwe boeken. Romans: Andres, De schommel der lief de. Bertrand, Een tragische liefde in Algerije. Braithwaite, Praten met me neer. Bullett, Wittebrood en gember bier. Christie, Het Listerdale-mysterie. Corsari, Door een noodlottig ongeval. Cronin, Omnibus: Doktersroeping. Ka- leidoscoop op zaal K. Robert Shannon's jonge jaren. Dr. Robert Shannon. Danella, Stella Termogen. Davies, Een lied voor Monica. Dennis, De wereld door met tante Mame. Doyle, Avonturen van Sherlock Holmes. Van Dulleman. De schaduw van de regen. Durell, Witte adelaars boven Servië. Duun, Mensen in de branding. Van Eyk, Truus de nachtmerrie. Von le Fort, Geplukte bloemen. Franquinet Onvoltooid overspel. De Geus, Rond de horizon. Godden, De zomer van de Reine-Claudes. Govy, Zaaier in de wind. Gwaltney, Gisteren duurde een eeuwigheid. Henrey. De kleine Made- leine. Henriques, Geliefde gevangene. Van der Hoeven, Onder het juk van Kerstmis. Huël, Flatgebouw Bethle- hem. Hunter, Aanklacht. Johnson, De vijf pennies. Just, Allegro barbaro. Kades, Mensen in de schemer. Kirst, De nacht van de Generaals. Ter Kuile-Scholten, Eliza danst. Lam- pedusa, De senator en de sirene. Len- nart, Scheepjes van papier. Lobo, Nacht en ontij. Lofts, De geur van kruidnagels. López, De jongen uit de kool. Lytton, Die vervloekte blanke. Maurier, Mary Anne. Meier, Een nacht in september. Miller, Dokter Regan. Niall, De vreemde vogel. O'Conner, Een vleug van weemoed. Omre, De vos in zijn hol. Opie, Leven wil ik. Van Oudwijk, Mijn dochter doet het goed. Rove, Twee minuten stilte. Richter, Hij was mijn buurjong en. Linus Fleck. Rinser, Daniela. De volmaakte blijdschap. Russell. De le vende aarde. Stewart, Nacht zonder maan. Sumner, Tammy ontdekt de wereld. Thole Beishuizen, De godin in het vlammende woud. Verroen, Ilde-, brando.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5