L0Ï 3ACM0URER MARCHAL HAARMODE HAAT OVER JORDAANWATER. M. TUSSEN VAN BUUREN DERDE BLAD r-11 Houdt u van sieraden Soest voor dertig jaar. Krabbels van Knelis. WASSERIJ GELRIA EDE Do nieuwste POCKETS SMIT'S Pockethall Rouw- en Trouwldeding Onderlinge tenniswedstrijden. U.V.V. Bejaardensociëteiten. Volg nu een cursus Autorijden 10 lessen f45.- iijcl. theorie Openbaar slachthuis. Verkoop van grond. Tournooi Mixed Hockey Club. De spanningen tussen Israël en zijn buren zijn steeds blijven bestaan. Er is een eind gemaakt aan de gevechten en men heeft wellicht de hoop gehad, dat de geschillen hun natuurlijke dood zou den sterven als men ze maar lang ge noeg niet de gelegenheid gaf zich te uiten. Die hoop is ijdel: de geschillen bleven en ze zijn alleen maar heftiger gewor den in de loop der jaren. En het is geen toeval dat de schietpartijen waarin de spanning zich de laatste tijd weer ontlaadt, vooral aan de Syrische en Jor daanse grens plaats vinden. Dat komt niet doordat de voornamelijk symboli sche strijdmacht van de V.N. daar zo veel indruk maakt, of doordat Nasser door de last van de strijd in Jemen en de economische crisis in zijn land meer behoefte heeft aan vrede, al zijn dat wel factoren die meetellen. Voor de Jordaniërs vooral begint de toe stand te nijpen omdat aan het einde van dit jaar de eerste Israclische waterbouw kundige werken in gebruik worden geno men op de rechteroever van de rivier. Het water is zuur.... Dat is nog maar een deel van het hele project dat beoogt met het hier nog zoete water van de Jordaan stukken dorre woestijn hun vruchtbaarheid weer terug te geven. vindt U steeds in Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat. In de loop van nog een aantal jaren moeten hier grote installaties ontstaan en de Jordaniërs vragen zich af of het er dan op uit zal draaien dat zij al het zoete water naar Israël zien verdwijnen en zelf alleen nog maar het zoute van de Dode Zee tot hun beschikking krij gen. Er is weliswaar een belofte dat dit niet zal gebeuren, maar over de verdeling van het Jordaanwater is nooit een af spraak gemaakt op diplomatiek niveau Dat hebben de Jordaniërs nooit gewild omdat dat min of meer een erkenning van de staat Israël zou inhouden. Wellicht dat ze zelf, genoopt door de noodzaak het in deze streken kostbare water zo rechtvaardig mogelijk te ver delen, tot die erkenning nog wel bereid waren geweest. Maar een dergelijke daad zou hen alle respect laten verliezen in de Arabische wereld, die de haat jegens Israël in haar banier heeft geschreven. De Israëlische waterwerken berokkenen de Jordaniërs en de Syriërs ook zorg, omdat ze vrezen dat daardoor de woes tijn dichter bevolkt zal worden. Formeel achten ze alleen de aanwezig heid van strijdbare Israëliërs aan hun grens al een gevaar. Maar belangrijker is dat als het ware in het gezicht van hun eigen onderdanen een woestijn weer vruchtbaar wordt en de bewoners er eco nomisch op vooruitgaan, terwijl in hun eigen identieke woestijn niets gebeurt. Een vergelijking die wellicht de haat van deze Jordaniërs en Syriërs jegens Israël niet zal doen verminderen, maar hun respect zeker niet zal doen toene men voor hun eigen bestuurders, die niets doen waar hun vijand hard werkt. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 De onderlinge tenniswedstrijden van de leden der Mixed Hockey Club Soest zijn voortgezet. Meermalen moesten zij ech ter onderbroken worden omdat het re gende. De uitslagen zijn: H. Kuiphof en J. Stee- vertJ. Faber en P. Mirck 6-8 4-6. Schouten en DierdorpVan Roosmalen en Ebben 4-6 1-6. A. v. d. Poll en De BruinFaber en Mirck 5-7 6-2 6-4. Mevr. Havenaar en mevr. Van Berkum mevr. Thiellier en mevr. Steevert 6-0 6-1. Mevr. Steevert en mevr. Thiellier mej. v. d. Berg en mevr. Goedkoop 1-6 1-6. Mej Spoorenberg en J. Leijendek- kermej. Rupert en G. v. d. Poll 0-6 0-6. Mevr. Havenaar en Ebbenmej. Spoo renberg en Leijendekker 6-0 6-0. Mevr. Thiellier en Kuiphofechtpaar Steevert 6-2 6-1. Mevr. Goedkoop en Esendam echtpaar Steevert 6-1 6-1. Mej. v. d. Berg en Hohnerechtpaar Gaaf 6-2 6-1. Mej. Rupert en G. v. d. Pollmevr. Havenaar en Ebben 5-7 3-6. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag - uitge zonderd zondagmiddag - draait in het City-theater de film „Het zwaard van de veroveraar" met Jack Palance in de hoofdrol. Het is het verhaal van een veroveraar, machtiger dan Atilla en Dsj enghis Khan, die kort na het begin van de jaartelling hele landstreken teis terde. Er wordt dan ook hevig gevoch ten en het duurt een hele tijd voor het recht zegeviert zoals dit behoort. Zondagmiddag Johnny Weismuller, de legendarische zwemkampioen, als Tar- zan de aapmens in de film „Tarzan en Tania". Van maandag tot en met woensdag „De onverzoenlijken", een verhaal dat speelt in het Texas van honderd jaar ge leden. Burt Lancaster en Audrey Hepburn vervullen de hoofdrollen, terwijl de meest gedecoreerde soldaat van de tweede wereldoorlog, Audie Murphy, eveneens meespeelt. Blanken strijden in deze film tegen Indianen, die zich zeer bloeddors tig tonen, maar ook tegen blanken, die het niet zo nauw met het recht nemen. In de donderdagcyclus draait de film „Psycho", die volop gelegenheid tot grie zelen biedt. Dat kan ook moeilijk anders, want het is een produkt van Alfred Hitchcock. Anthony Perkins en Vera Miles vervullen de hoofdrollen in deze film, die zo huiveringwekkend is dat iedere toeschouwer het benauwd krijgt. Maar dat is ook de bedoeling. De beide bejaardensociëteiten van de U.V.V. beginnen weer. De sociëteit in café De Viersprong aan de Birkstraat is op maandagmiddag van half twee tot half vijf. Mevr. A. Smit-Van Enk heeft de leiding. In het Anna Paulownahuis wor den de sociëteits bijeenkomsten op don derdagmiddag van twee tot vijf uur gehouden. Zij staan onder leiding van mevr. M. C. Kruik-De Man. Lid van deze sociëteiten kunnen bejaarden van 65 jaar en ouder worden. Voor de bejaarden wordt op 27 septem ber een ontspanningsmiddag in gebouw Credo gehouden, die om twee uur begint. Iedere bejaarde heeft gratis toegang. Mevr. Meerdink zal een dia-programma vertonen. De titel is: „Indrukken uit de omgeving van Napels". Op 5 november treedt het bekende Utrechtse Huisvrouwenorkest voor de bejaarden in „Credo" op en op 19 de cember is er voor de U.V.V.-bejaarden en de leden van de U.V.V. die een aan deel hebben in het werk voor de bejaar den een kerstlunch en een kerstspel. De leden van de U.V.V. hebben geen gebrek aan werk. Zij nemen deel aan de postzegelactie van het Roode Kruis, zullen binnenkort Pro Juventutekalenders en kinderzegels verkopen en daarnaast hebben vele dames een taak bij het be zoeken van zieken, patiënten van de Willem Arntzhoeve en het doen van boodschappen voor hen die dit niet zelf kunnen doen GESLAAGD. De volgende kandidaten slaagden voor het rijbewijs B.E. bij het eerste rij-exa- men de dames: M. F. Colson, G. M. Weijers, A. M. Dirkan, E. J. Zwaan-Kof- man, H. M. Rochet en de heren: T. H. G. Hulst, J. J. Molenaar, T. Deerenberg, J. W. Snelders en R. A. H. Sijberden. Zij werden opgeleid door Vamor-Rij- school Bleeker, Irisstraat 67, tel. 5085 te Baarn. AUTORIJLES AUTORIJLES Instructeur met meer dan 20 Jaar rijervaring. NIEUWE LES-AUTO'S. AUTORIJSCHOOL Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 AUTORIJLES AÜTORIJLES BIJDRAGEN AAN SCHOLEN. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld1 voorlopig vast te stellen dat voor elk kind dat gewoon lager onder wijs geniet 63,76 over 1963 betaald zal worden en voor een uloleerling 80,18. Voor een kleuter is dat 14,per jaar plus 895,per lokaal. Als voorschot voor de bijdrage die ver leend wordt aan het r.k. schoolbestuur te Soest in verband met het feit dat een vakleerkracht gymnastiek 3 uur les geeft aan de r.k. meisjes-v.g.l.o., wordt over 1963 300,— gegeven. Op 1 januari 1955 is het openbaar slacht huis door de gemeente overgenomen. Diverse aanschaffingen, aansluiting op de riolering, verbetering van de dienstwoning en verbetering van de elek trische installatie hebben ruim 60000 gulden gevergd. Het college van B. en W. heeft dan ook de mogelijkheid on derzocht van het verhogen der tarie ven. J. van Blankers vraagt ontheffing voor de autosloperij Dorresteinweg 119 en de Petroleum- en Benzine Handelmaat schappij N.V. te Amsterdam voor een petroleumpompinstallatie op de Koning- innelaan. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld deze Handelmij geen ontheffing te verlenen, omdat op het gekozen terrein geen bedrijfsbestemming rust. ONTSLAG. Mej. H. M. E. Kranenburg, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Soes- terberg, heeft ontslag gevraagd in ver band met haar benoeming tot onder wijzeres te Hilversum. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld dit ontslag eervol te verlenen. Tegenwoordig kondigt men niet meer op rijm aan dat men zijn zaak overgedaan heeft, maar 30 jaar geleden besteedde men hieraan graag een grote advertentie. De man die de zaak verkocht had pleeg de eerst een gedicht en zijn opvolger zet te er dan een kunstprodukt onder. Dat ging dan in deze trant: Door deze wil ik er toe overgaan om u te melden dat ik de zaak heb over gedaan. Fraai is het niet, maar vergeleken bij de volgende wartaal gaat het nog wel: Gedurende mijn verblijf hier ter stede, deel ik mijn geachte clientèle mede, dat het vertrouwen aan mij gegeven, mij steeds zal verheugen mijn verdere leven. De opvolger kwam al even keurig voor de dag: Ik hoop steeds te leveren het beste wat er is, wat in deze tijd van knoeien zeer moei lijk is. Dat is natuurlijk ook een manier om klanten te winnen. Een juffrouw werd bekeurd voor een overtreding die juffrouwen weinig be gaan. Ze had een varken gekocht dat aan de pest gestorven was en dat mocht niet. Een andere juffrouw had een nuchter kalf verkocht dat wel dood, maar niet gekeurd was en dat mocht ook niet, dus zij kreeg eveneens een bon. Nog een meneer kreeg dichtkrampen en onder het volgende schoons zette hij UNIEKE ROLLEK TIE VERLQVINGSRIMCEIM LANGESTR. 26 TEL 14055 AMERSFOORT De gemeente zal 1000 m2 grond, gele gen aan de Laanstraat, hoek Kostver- lorenweg, verkopen aan de heer J. W. Karwoczik voor 30.000,Op het per ceel wordt een garage met bovenwoning en een reparatieafdeling gebouwd. De N.V. Bouwfonds Nederlandse gemeen ten zal 1560 m2 kopen. Deze grond ligt aan de Plesmanstraat in Soesterberg. De prijs is 34.000,Er worden acht woningen op deze grond gebouwd. Ten behoeve van het plan Colenso zal enige grond onteigend moeten worden. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Het seizoen 1963-1964 begint voor de leden van het Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen met een operettevoorstelling, wel ke in de Stadsschouwburg te Utrecht gegeven wordt. De Hoofdstadoperette zal „Frühling in Wien" van Leon Jessel op voeren. De Soester leden, die deze voor stelling op 19 september willen bijwonen kunnen gebruik maken van een extra bus. TERLINGENFONDS. Door een ingezetene van de gemeente is een aanvraag ingediend voor het verkrij gen van een bijdrage uit het Terlingen- fonds ten behoeve van de bouw van een nieuwe woning. Het Terlingenfonds is gesticht en wordt in stand gehouden door een aantal particulieren, die de volkshuisvesting welgezind zijn. Het doel van het fonds is steun te verlenen aan die gezinnen waarvan de huisvesting dringende verbetering behoeft en die dit In omliggende gemeenten liggen deze hoger en bij een verantwoorde verho ging in Soest zal de opbrengst van het slachthuis 10.000,per jaar meer be dragen. Daarmee zal er echter aan het eind van het jaar toch een nadelig saldo zijn. Voor huisslachtingen betaalt men thans 7,50 per koe, 5,per varken en 2,50 voor elk ander slachtdier. Het col lege van B. en W. heeft de raad voor gesteld deze bedragen respectievelijk op 15,10,en 7,50 te brengen. De slacht- en keurlonen in het slacht huis gaat met één cent per kilo om hoog, de stalgelden, voedergelden, waag gelden, bewaarlonen, sterilisatiegelden en diverse rechten worden eveneens verhoogd. Het nadelig saldo over 1964 is op 18.400,geraamd en dit bedrag zal door deze wijziging omstreeks f 10.000, lager komen te liggen. LEGGING VAN RIOLERING. Het college van B. en W. heeft de raad een krediet gevraagd voor het leggen van een nevenriool met aansluiting op het riool van de Oude Utrechtseweg ten behoeve van enige woningen in de St. Willibrordusstraat. Het benodigde be drag is 3000, HUMANISTISCH VERBOND. Ook voor de gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond komt het seizoen 1963-1964 op gang. Er zal medewerking worden verleend aan de collecte voor het Humanistisch Thuis front, welke van 9 tot 14 september gehouden zal worden. Het geld is be stemd voor de militaire tehuizen van SCHRIKSLAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3991) niet kunnen bekostigen. Als een uitke ring gedaan wordt moet het gemeente bestuur een zelfde bedrag ter beschik- ging stellen, daar dit een voorwaarde van uitkering is. Het college van B. en W. stelt de raad voor 700, als bijdrage ter aanvulling van een uitkering uit dit fonds te verlenen. De Mixed Hockey Club Soest begint het seizoen 1963-1964 met een onderling tournooi dat zaterdag en zondag, 7 en 8 september, gehouden zal worden. Za terdag vanaf half twee, zondag vanaf twaalf uur worden vele wedstrijden ge speeld. Op woensdag 25 september zullen de le den van de M.H.C. een vergadering hou den in ,,La Bordelaise" aan de Burge meester Grothestraat. ST. GEREF. PARTIJ. Voor de Staatk. Geref. Partij spreekt woensdag, 11 september, 's avonds 8 uur, in de kleine Rembrandtzaal de weleerw. heer G. Nijhof uit Zeist over ,Een wijs staatsman". het humanistisch Thuisfront, die in 1962 184.000 bezoeken van militairen kregen. Op 8 september zullen leden van de ge meenschap Soest-Baarn een bezoek brengen aan zo'n tehuis. Het is het Ad- lerhuis te Amersfoort. Alle leden, - ook zij die niet aan de collecte meewerken, - zijn daar welkom. HINDERWET. Aan diverse reeds bestaande bedrijven zal ontheffing van de verbodsbepaling in de Hinderwet verleend worden als de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel van het college van B. en W. deze ontheffingen te verlenen. Dit geldt voor de Foxboro (Nederland) N.V., Ko- ninginnelaan 169, waar meetinstrumen ten vervaardigd worden en voor de pottenbakkerij van de heer Th. Sevink, die gevestigd is in het perceel Hartweg 30. Gebr. Broere N.V. vraagt ontheffing voor het uitbreiden en wijzigen van een benzinepompinstallatie bij haar cliënt, firma A. H. J. Plekkepoel, Parklaan 4. De heer P. P. v. d. Deijssel vraagt ont heffing voor het uitbreiden van zijn petroleumbewaarplaats aan de Veldweg met een tank van 30.000 liter. De heer ook nog zijn naam: Lente, leven, lente, liefde, ach, hoe gaarne hebben w'u. Komt in ons, in ons allen, houd ons staande, om niet te vallen, komt in ons, ook nu, ook nu. Dat „ook nu" was natuurlijk belangrijk, want de goede man smeedde dit gedicht bij het begin van de herfst, waarop hij het blijkbaar niet erg begrepen had. Een partij sigaretten werd bij grote en kleine hoeveelheden te koop aange boden voor twee gulden per 1000 stuks en „mans- en vrouwsklompen" voor 40 cent per paar. Meneer H. had pech toen stroppen van jongens zijn eenden opjoegen. Hij zag het, maakte zich terecht kwaad en rende naar buiten. Dat deed hij zo woest dat hij met zijn arm door een glazen deur viel. Enige pezen werden doorge- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak ut spietug vin dat d'r bie 't gild noeng 'n keu- ning Arie is en gin Knelis, zoas 't had motte weeze. Maor jao, Aorie kon beeter op de voegel schiete as Kne lis, daor is niks an te doen. De manne van 't gild hebbe feest evierd, maor in die tent waore dinge an de haand die nie deuge. Nie mit de manne van 't gild, maor mit manne die heul gin lid binne en die dochte dazze daor ok feest konde viere. Das netuurlek groote flauwekul. As ikke jaorig bin en Gart en Riek en Aorie komme mit d'rluu wieve om van ming sente d'r eige te laote volloope en d'r komp 'n kerel binne die zeit ikke doe wel effe met, dan kwakke wullie dat baosje de straot op. En as die starker is as wullie dan bel ikke de pelisie op en dan vraog ikke of de manne van de pelisie effe wille komme om die kerel de straot op te warreke. Zondagaoved kwaome d'r van heul wat kaante manne die 'n best slokkie op hadde en die zeeje teuge die manne van 't gild, wullie komme met jullie us lek ker feeste. Da ken netuurlek heul nie en dat wier hier en daor 'n bietje knokke. Daor hatte pelisie bie motte weeze om teuge die manne die gin lid van 't gild binne te zeige da zullie d'r uut moste, waant de manne van 't gild hebbe net zoveul recht om saome te feeste as jie en ikke. Zullie in 'n tent en wullie tuus, maor das persies geliek. In 'n huus het gin mins wat te maoke astie d'r nie thuus heurt, maor in 'n tent ok nie, dus die manne kejje d'ruut zette. En as zullie te stark binne, dan mot de pelisie die manne d'ruut zette en nie zeige, wullie binne gin uutsmie- ters. Pelisiemanne motte uutsmieters weeze ast zo uutkomp. Dat heurt bie cFrluu vak. sneden, zodat hij direct naar een zieken huis moest. Hij had veel bloed verloren en zijn toestand was ernstig. Een Soester rijksveldwachter had in Ede geluk toen hij daar met zijn vrouw een kopje koffie dronk. Drie lieden zaten onder het genot van een borreltje druk te onderhandelen over het verkopen van een fiets, die kennelijk gestolen was. De veldwachter liet de heren rustig be disselen en ze kwamen zo ver met hun plannemakerij dat ze meenden al rovend grote bedragen te kunnen verdienen, waarvan ze reisjes naar het buitenland zouden kunnen betalen. Eindelijk wa ren ze dan zo ver dat ze met de fiets naar een rijwielhandelaar gingen. Deze kocht het rijwiel en hij betaalde. Het geld bereikte echter niet de zakken van de dieven, want nu greep de veldwach ter in en het drietal kwan in de cel te recht. „Met petroleumspeculatie gaan velen op de fles, maar met een doosje Gédé- zalf genees je een likdoorn of zes", al dus een dichtende drogist. Iedere vrouw heeft belangstelling voor sieraden, dat staat vast, want er is geen vrouw of ze bezit of draagt zoiets, al is het maar een simpele ring, een armbandje of een halsketting. En dat is ook begrij pelijk, want opschik behoort bij een vrouw. Goed gekozen sieraden kunnen de verschijning van een vrouw verfijnen, accentueren en vervolmaken. Dat weten wij en dit is bij veel vrouwen dikwijls wel de reden van haar belangstelling voor dergelijke kleinodiën, terwijl daar naast de schoonheid van het object zelf ook een rol speelt, omdat wij in wezen van mooie dingen hou den. Een bijzonder belangrijk punt is de keuze van sieraden. Ze moeten bij de draagster passen, een harmo nisch geheel met haar vormen en dit kiezen is een kwestie van I ,i t - Buiten de glinstertjes en goedkope prulletjes zijn er de echte weel- de-artikelen, de ware kunstwerkjes in edele metalen al of niet opge luisterd met edelstenen. Dergelijke fraaiigheden zijn* vaak kostbaar. Maar er is ook nog echte smuk, dat niet zoveel geld kost. We vinden dit onder de ambachte lijke produkten van de moderne kunstnijverheid. Onze illustratie toont hiervan een fraai voorbeeld. Het betreft hier een broche en een paar oorclips van fijn kunstsmeed werk in samenspel met bloedkora len. Let u eens op de fraaie vorm, de soepele lijnen. Zoiets is toch werkelijk een genot om te zien en voor typen die het staat een sesuaj oss, fcj £s**en 1

Soester Courant | 1963 | | pagina 9