MEVROUW BIDAULT IN BRAZILIë. VOLVO Veilig VIERDE BLAD TWIN-SETS J. Hoppenbrouwers De boekenverbranding. Een echte herhtbloes PARKGARAGE A. v. d. Hoef Verantwoorde Gezinsvorming. Crescendo. Medische dienst. PREDIKBEURTEN gereformeerde kerken. gereformeerde kerk. R.K. KERKDIENSTEN Voetbalprogramma. Zo begon bet VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT 35.50 Onderscheiden met Franse oorlogskruis en legioen van eer en eervol ontslagen uit Franse diplomatieke dienst. Twee verzetlelders van formaat verzoenen zich dank zij president De Gaulle. Madame Marie Nancy Suzanne Bidault- Borel is dezer dagen weer met haar echt genoot Georges Bldault, de omstreden ex-minister-president en oud-minister van buitenlandse zaken en van defensie in de vijfde Franse republiek, die zich aan het hoofd stelde van de O.A.S., verenigd. Zij werd bij haar aankomst in de Bra ziliaanse hoofdstad door haar echtgenoot begroet en afgehaald, waarna het echt paar vandaar vertrok naar hun, voor de buitenwereld, geheim gehouden verblijf plaats, dieper het land in, waar Bidault thans, na een door de Franse president aan de Braziliaanse regering gedaan ver zoek, verblijf houdt. De kosten van dit asyl en onderhoud van Bidault worden door de Franse staat betaald. Madame Suzanne Bldault-Borel had in april van dit jaar een langdurig onder houd met generaal De Gaulle. In dit wel zéér persoonlijke gesprek, dat ruim vier uur duurde, verzocht zij de Franse presi dent om ontheffing van haar functie uit de Franse diplomatieke dienst, daar zij zich naar Brazilië wilde begeven om zich voor de winter bij haar man te voegen. De levensloop van Suzanne Bidault. Madame Marie Nancy Suzanne Bidault werd in 1906 als oudste dochter van de luitenant-kolonel Borel van het wapen Amaliaan 19/21 Baarn Telefoon 02954 2323 der artillerie in het voormalig Frans- Marokko geboren. Zij had geen rustige jeugd, want de echtgenote en kinderen van deze Franse officier volgden deze op al zijn reizen, die de overste in opdracht van het opperbevel maakte (noord-Afrika, Senegal en China). Suzanne bleek ech ter een begaafd kind te zijn, want ze deed met goed gevolg eindexamen voor het staatsdiploma Franse taal en letter kunde, dat in 1939 gevolgd werd door het diploma akte Chinees m.o. Kort daarop volgde haar aanstelling in de Franse diplomatieke dienst. Gedurende de tweede wereldoorlog liet Suzanne Bo rel zich kennen als een principiële te genstandster van Hitier en diens natio- naal-socialisme en zij stak in deze haar mening nu niet bepaald onder stoelen of banken. Openlijk verweet ze in die da gen haar regering en ook de Franse le gerleiding een ernstig tekort aan moed en doorzicht. Na de val van Frankrijk week de rege ring uit naar Vichy. Daar vonden we ook Suzanne Borel. In juni 1940 maakte zij reeds deel uit van een verzetsorganisatie, genaamd „Combat" en haar eerste ille gale werkzaamheden in die dagen be stonden voornamelijk uit het vervaardi gen en verspreiden van gestencilde anti- Duitse pamfletten. Aan de top. Door deze illiegale bezigheden werd de aandacht van de Franse verzetsleiders, de kopstukken van de (latere) organisaties der Maquis en van het Conseil National de la Résistance (C.N.R.) op haar geves tigd en het duurde niet lang of haar werden gevaarlijke opdrachten verstrekt voor de leiders van „Vrij Frankrijk" in Londen. Deze gegevens bracht zij, met groot ge vaar voor eigen leven, vanuit het bezette deel van Frankrijk naar het onbezette gebied, waarna deze via Madrid en Lis sabon in Londen geraakten. Het kon niet uitblijven of Suzanne maak te door haar wijze van optreden, haar alles op alles zetten voor Frankrijk, pro motie in de rijen van het verzet en wan neer in, 1942 en later tot aan de bevrij ding van het land, sabotagedaden en an dere aanslagen werden ondernomen, was Suzanne Borel hierin gekend. Haar ad viezen waren van doorslaggevend belang. Daarnaast was zij het, die de geheime koerierverbindingen tussen de verschil lende verzetsleiders in het moederland, o.a. met de (aan de Gestapo verraden) verzetleider Jean Moulin, leider van het C.N.R. en met de algemeen leider in Londen, generaal Charles de Gaulle, over eind hield. In enkele jaren tijds was de vriendelijke en zachte jonge vrouw Suzanne Borel uitgegroeid tot een keiharde, vastbesloten vrouw, die van geen wijken wist. Een vrouw, die met haar tegenstander geen medelijden had. Na de zelfmoord van de leider der C.N.R. „max" (Jean Moulin), die aan de Duit sers verraden werd en geen uitweg meer zag, werd in juli 1943 een zekere Xavier in diens plaats benoemd. Suzanne kende „Xaxier" niet, doch dat hinderde haar niet en zij deed haar werk „Alles voor Frankrijk", hard en vastberaden en op dezelfde wijze als ze dat voorheen ge wend was om te doen. Wie is Xavier? Pas later en dan nog bij toeval, vernam Suzanne dat achter die „Xavier" schuil ging de veertigjarige Georges Bidault, 'n geschiedenisleraar aan de militaire ka- derscholen van St. Cyr en St. Maexent en die door de buitenwereld voorgaf in genieur te zijn en Jean Jacques te heten. Van „Xavier" was alleen bekend, dat hij een vroom katholiek en een felle anti nazi was. Na de bevrijding van Frankrijk werd deze verzetsleider minister van buitenlandse zaken en tot zijn secretaresse en raad geefster werd Suzanne Borel aangewezen. Kort daarop werd Suzanne onderscheiden met het Franse oorlogskruis en volgde haar benoeming tot eredame ln de orde van het legioen van eer van Frankrijk. Kort daarop trad minister Georges Bi dault in het huwelijk met zijn secreta resse, Suzanne Borel. Ook tijdens het hu welijk bleef Madame Suzanne Bidault- Borel in functie bij het ministerie van buitenlandse zaken ln Parijs. Generaal Charles de Gaulle oordeelde zulks nodig en nuttig. Het grote conflict. Op 18 mei 1958 ontving Suzanne Bi- dault-Borel de persoonlijke titel van ge volmachtigd minister. Hare excellentie bleef in functie toen haar man, Georges Bidault, zich tegenover het Franse staats hoofd stelde en met de leiding van de O.A.S. werd belast. Generaal De Gaulle oordeelde het ook toen beter, dat me vrouw Bldault-Borel in functie bleef. In april 1962 verdween Bidault spoor loos, doch zijn echtgenote Suzanne werk te nog steeds in Parijs aan het Franse ministerie van buitenlandse zaken. In de aanvang van 1963 vroeg en ver kreeg madame Suzanne Bidault op eigen verzoek op de meest eervolle wijze ont slag uit de diplomatieke dienst en in het midden van de maand augustus maakte zij de reis naar zuid-Amerika, waar zij zich thans weer verenigde met haar echt genoot Georges Bidault. Dr. A. Verkuyl uit Driebergen, voorheen huisarts en thans revalidatie-arts, heeft woensdagavond, in gebouw Eltheto, voor de leden van de Nederlandse Christen- Vrouwenbond Soest-Zuid gesproken over het onderwerp „Verantwoorde Gezins vorming". Hij werd ingeleid door de presidente, mevr. Oosterveen, die een meditatie hield over een gedeelte van Efese. Dr. Verkuyl wees erop dat de kerken altijd zeer veel belanctelling getoond hebben voor het huwelijksleven en de gezinsvorming. De opvattingen van theologen liepen en lopen echter vaak achter de feiten aan. Het leven van heel veel christenen is dan ook in de praktijk anders dan de theorie het voorschrijft en vaak is dat onvermijdelijk. Theologen en ook vele artsen hebben steeds nadrukkelijk ver klaard dat het tegen Gods wil is in vloed uit te oefenen op de gezinsvor ming door kinderbeperking, maar reeds lang is er in vele christelijke gezinnen sprake van een of andere vorm van kinderbeperking. Men kan dit veroordelen, maar steeds v. WEEDESTR40 zijn er velen in kringen van theologen en artsen die dit niet doen, omdat men deze tijd met een andere maatstaf moet meten dan de tijd waarin generaties voor ons leefden. De mentaliteit is ten aanzien van de ge zinsvorming sterk veranderd. De moderne mens is meer op zijn gemak gesteld dan de mens van enige tientallen jaren ge leden. Hij is minder tot een offer be reid dan zijn ouders of grootouders. Men kan dat laakbaar vinden, maar het is nu eenmaal niet anders. Hierbij speelt de veranderde structuur van de maatschappij ook een rol. Als een gezin honderd jaar geleden gezegend werd met tien kinderen dan kon men er van verzekerd zijn dat er vijf voor het eerste jaar stierven. Thans zal dit 1 hoogstens 2 zijn. Wie dus de vorige eeuw tien kinderen had behield er vijf. Het aantal geboorten is achteruit ge gaan en men dient hiervoor begrip te hebben. Vroeger waren de meeste gezin nen in ons land uitgesproken arbeiders gezinnen. Zodra de kinderen van school kwamen gingen ze verdienen en in de vorige eeuw gingen ze niet of nauwe lijks naar school om direct te kunnen verdienen. Toen bracht elk kind geld voor het gezin binnen, al was het dan niet veel, nu kost ieder kind veel geld, ondanks de kinderbijslag. Thans is het zo dat men bij toename van het aantal kinderen de kans loopt soci aal af te zakken. De meeste ouders wen sen dat hun kinderen het op materieel gebied minstens zo goed krijgen of zelfs beter dan zij het zelf hebben. Dat ver. eist een goede opleiding, maar als er veel kinderen zijn dan is er voor die goede opleiding geen geld genoeg De emancipatie van de vrouw is van invloed op de gezinsvorming. Voorheen was de huisvrouw uitsluitend de moeder van het gezin, maar thans is zij een gewaardeerde kracht op de arbeidsmarkt. Zij kan het gezinsinkomen door haar werk in de maatschappij verhogen, maar dit gaat niet als zij veel kinderen heeft. Het woningprobleem speelt hierin even eens een rol. Statistieken hebben uit gewezen dat 38 van ons volk normaal behuisd is, 26 te klein en 36 te groot. Onder hen die groot behuisd zijn hebben velen inwoning. Van het gehele Nederlandse volk is 17 woningzoe kend. Dit heeft mede tot gevolg dat men er geen prijs op stelt een groot gezin te hebben. Het verstand heeft in deze zaken een groter rol te vervullen dan voorheen. Dit verstand zegt onder meer dat het niet verantwoord is dat moeders overbelast worden door grote gezinnen, nu er geen hulp te krijgen is. Dr. Verkuyl achtte het beslist onjuist dat men tot geboortebeperking overgaat uit overweging van gemakzucht. De Bij bel geeft echter richtlijnen door erop te wijzen dat het de taak van de man is de vrouw te ontzien. Als men in norma le gevallen na de geboorte van twee of drie kinderen besluit dat er geen kinde ren meer zullen komen dan zondigt men tegen het leven zelf. Ieder definitief besluit is dan ook uit den boze, tenzij er sprake is van ongun stige omstandigheden of de constitutie van de man of de vrouw zo'n besluit rechtvaardigen. In deze gevallen zijn andere uitwegen dan volledige onthouding vaak gewenst en soms noodzakelijk, omdat gehele ont houding het huwelijk en daarmee het gezin kan aantasten. Dit geldt echter slechts voor uitzonderingsgevallen. Na de pauze beantwoordde dr Verkuyl vragen. De lessen van de r.k. gymnastiekvereni ging Crescendo zijn weer begonnen. Het bestuur heeft getracht een technisch leider aan te trekken die alle leden van de vereniging les geeft, maar is daarin nog niet geslaagd, zodat het even behel pen is. De drumband is eveneens begonnen aan het seizoen 1963-1964. Daar de band nog niet op volle sterkte is, kunnen meisjes van 13 jaar en ouder zich als lid melden bij de heer A. F. de Rond, Waldeck Pyr- montlaan 1, Soestdijk. Morgen zal Crescendo medewerking ver lenen aan de jaarlijkse propagandamars RINGEN IN DIVERSE VARIATIES... In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen J. Borst, Talmalaan 37, tel. 4662 en G. van Beurden, Steenhoffstraat 12, tel. 2667. Apotheek Vanaf zaterdagmiddag 13 uur, is ge opend apotheek „Soestdijk", Van Wee- destraat. Wit-Gele Kruis Zuster Bijlard, Molenstraat 11, tel. 2001. Oranje-Groene Kruis Zuster D, Veldhorst, Bosstraat 29, tel. 4610. Groene Kruis: Zuster Boom, Braamweg 51. NED. HERVORMDE KERKEN. Oude Kerk. 10 uur ds H. Roest. 7 uur dr B. Maarsingh. Emmakerk. 10.15 uur dr B. Maarsingh. H. Doop. 7 uur ds H. Roest. HeeskapeL 10 uur ds E. Groeneveld. Zonnegloren. 10 uur ds K. H. Meijer. NED. HERVORMDE KERK. Gebouw Chr. Gereformeerde Kerk. 9 uur ds P. M. v. Galen van Hilversum. 4.30 ds J. Fokkema. Julianakerk. 9.30 en 5 uur ds H. J. Oldemans van Hilversum. W ilhelminakerk. 10 en 5 uur ds Slingenberg van Rens- woude. Gebouw „Eltheto". 8.30 en 3 uur ds K. Deddens van Amers foort. Viering H A. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 en 6.15 uur ds P. de Smit. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. VER. V. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. 10.15 uur mej. C. E. Jolles. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Van Weedestraat 19. Geen dienst. Zie Baarn. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Van Weedestraat 19a. Geen dienst. Zie Baarn. ADVENTGEMEENTE. Zaterdag 14 sept., 10 uur, bijbelstudie, 11 uur de heer N. Koren. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63B 10.30 uur ds H. C. Valeton EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Kapelstraat 10.30 uur ds W. F. Schröder. KERK SOEST, Steenhoffstraat H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 7 uur Lof. In de week H. Missen te 7 en 8 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat 7.30. 10.45 en 12 uur H. Missen. 9 uur Hoogmis, 's Avonds 6.30 uur Lof. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H. Missen te 7 en 7.45 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. KERK SOEST-Z., St. Willlbrordusstr 7.30 en 9 uur H. Missen. 10.30 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lof. van de Soester en Soesterbergse gymna stiekverenigingen, welke ditmaal in Soes- terberg gehouden wordt. Op dinsdag 16 september zullen de on derlinge wedstrijden door de aspirant dames voortgezet worden. De andere le den hebben reeds onderling gewedijverd voor de vakantie. Zo spoedig mogelijk zullen de seniores- en junioreskampienen bekend gemaakt worden. Zaterdag: K.D.S. A-S.E.C. A 4 uur. Hoogland A-S.E.C. B 4 uur. B.D.C. B-S.E.C. C 4 uur S.E.C. D-B.D.C. D 2.45 uur. B.D.C. A-A.P.W.C. A 4 uur B.D.C.-C.J.V.V. B 2.45 uur. Pupillen: Quick 1-S.E.C'. 1 3 uur. S.E.C. 2-Quick 2 2 uur. B.D.C. 1-C.J.V.V. 1 2 uur. C.J.V.V. 2-B.D.C. 2 2 uur. A.P.W.C. 3-B.D.C. 3 2 uur. B.D.C. 4-A P.W C. 4 2 uur. Zondag K.V.V. 1-S.E.C. 1 2.30 uur. 't Gooi 4-S.E.C. 3 12 uur. S.E.C. 3-V.V.O.G. 2 2.30 uur. Quick 4-S.E.C. 4 12 uur. B.D.C. 1-K.D.S. 1 2.30 uur. B.D.C 3-Hilversum 6 12 uur. Amersfoortse Boys 3-B.D C. 4 12 uur V.V.Z.A. 3-B.D.C. 5 12 uur. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika, ss „Rot terdam" (15/9), ss „Maasdam" (16/91 en ms „American Charger" (18/9). Argentinië ms „Aludra" (18/9). Australië ss „Theseus" (18/9). Brazilië ss „Louis Lumière" (17/9) en ms „Aludra" (18/9). Brits-Oost-Afrika ms „Africa" (19/9). Canada ss „Rotterdam" (15/9) en ss „Rijndam" (18/9). Chili ms „Burgenstein" (15/9). Ned. Antillen ms „Oranje Nassau" (17/9) Nieuw-Zeeland ms „Mersey Lloyd" (16/9). Suriname ms „Marathon" (18/9). Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika ms „Pretoria Castle" (15/9) en ms „Steenkerk" (18/9). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de post kantoren. zuiver wol fully - fashoned grijs - geel - bleu - marine anthraciet - d. rood - d. groen Van Weedestraat 80 - Telef. 2670 30 jaar geleden vuurgericht beslist over de Duitse historische literaire werken. Voor de overgrote meerderheid van de Duitsers is het steeds weer een pijnlijk iets, als zij terugdenken aan de wanda den en het leed dat Hitler's regime over hun land bracht. Steeds weer worden zij er aan herinnerd. Dertig jaar geleden vonden er in Berlijn en vele andere ste den grote massale verbrandingen van boeken plaats. Dr. Göbbels, de nat'onalistische minister van propaganda, liet er geen twijfel over bestaan, dat naar de mening van zijn partij ook de geest volgens de richtlijnen van de dictatuur aan banden moest wor den gelegd. De nationaalsocialistische lei ders vonden het begrip „ontaarde kunst" uit, en tengevolge van deze eerste zicht bare gewelddadige handhaving van het regime, zorgden de nazi's voor al hetgeen dat ging volgen. Boeken, die niet door hen waren goed gekeurd, werden vernietigd en er moch ten geen nieuwe uitgaven meer verschij nen. De Duitse literatuur kreeg een harde klap te incasseren. Het valt niet te ont kennen, dat deze wandaad de ontwik keling van de Duitse literatuur bijzonder veel schade heeft berokkend. Ook nu nog, 30 jaar na dit gebeuren, konden de gevol gen hiervan niet volledig worden over wonnen. De gevolgen van deze daad voor het Duit se volk zelf bleken fataal. Men behoeft alleen maar de katalogussen der Duitse uitgeverijen van alle op de verbranding volgende jaren door te bladeren om zich een beeld te vormen van hetgeen de op groeiende mensen van toen op het gebied van „literatuur" werd geboden. De lezers verloren de mogelijkheid de literaire werken te raadplegen, die een goed spiegelbeeld van de geestelijke be weging in de wereld vertegenwoordigen. Het is echter nog veel tragischer, dat op dit gebied de onverdraagzaamheid in het oostelijk blok nog steeds voort leeft. Zeker boekenverbrandingen met van verre zicht bare brandstapels zijn niet meer in de mode, doch de totalitaire staten hebben andere, niet minder werkzame middelen om tot overeenkomstige doeleinden te geraken. Wie weet er heden ten dage, dat er in het sowjet-gebied talrijke schrijvers zijn, waarvan boeken en geschriften al tij dens het nationaalsocialistische regime werden verbrand, die net als toen niet gelezen mogen worden. Wij kunnen U slechts enkele namen noemen Sigmund Freud, Franz Kafka, Theodor Plivier, André Gide, Ignazio Si- lone, Richard Wright, Karl Kautsky, Eduard Bernstetn, Thomas Masaryk, Al- dous Huxley, Salvador de Madariaga, André Malraux, Boris Pasternak, George Lukaes, George Orwell. De klassieke Duitse literatuur verschijnt voor zoverre zij in de sowjet-gebieden wordt uitgegeven, in „gekuiste" uitgaven met inlassen en commentaren, die op zo'n wijze zijn aangebracht, dat zij voor de doelstellingen van het dialectische mate rialisme geschikt gemaakt zijn. Een leven zonder feesten is als een lan ge weg zonder pleisterplaatsen. In vroeger jaren betekende de aanvang van het najaar meteen een overgang naar duisternis en somberheid. De mens paste zich geheel aan het seizoen aan en vooral in de winteikleding kwam dit duidelijk tot uit drukking in donkere tinten en sombere kleuren. Wie „op leeftijd kwam", stak zich bovendien geheel in het zwart.; Dat hoorde nu een maal zo. Daarin is tegenwoordig ge lukkig verandering geko men. Wij gaan nu van het principe uit, dat het jaar getijde op zich al somber genoeg is en dat we er goed aan doen in die periode nog zoveel mogelijk prettige kleuren en dessins te dra gen. Wel zijn we er van overtuigd, die dunne ka toentjes en b(l)oothalsjes niet meer te kunnen dragen, dat zou met het déden van de temperaturen niet meer gewenst zijn, maar waarom zouden we niet tóch eens anders doen dan anderen Vooral het begin van de herfst wil nog wel eens fraai nazomeTweer geven en ln die tijd kunnen wij er toch best wat vrolijk ge kleed bijlopen. Onze illustratie toont een dergelijk ensemble. Het pak je werd vervaardigd uit een lichtgrijze stof, heeft een glad rokje en een leuk kort jasje met driekwart, aange zette mouw en een modern klein kraagje. Onze speciale aandacht wordt echter gevestigd op de leuke bloes, gemaakt van veredelde katoenen stof, waar op een zacht bruine ondergrond echte herfstbla deren voorkomen in goud, brons en rood. zo fraai dat ze wel echt lijken. Het is een eenvoudige bloes met korte mouw, een hoog rond halsje, waarop middenvoor een grote strik van dezelfde stof. Zo'n „katoentje" past nu geheel bij het jaargetijde en in combinatie met het lichtgrijze pakje ont staat een bijzonder aantrekkelijk en fraai geheel, een echt nazomer-en semble I

Soester Courant | 1963 | | pagina 13