VERKEERDE HULP - GOEDE HULP Dichterlijk dagboek Het oog gericht op goedkope woningen, Verantwoorde hulp is naastenliefde van de bovenste plank Oma Brouwer 90 jaar. Kampioenschap lange afstand. Nieuwe school. Instuif R.K. Jong Soest. Gemeenteraadsvergadering. VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963. 42c ,AARGANG No- 68- SOESTE R ((TOURAN T Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Ongetwijfeld zijn we het er allemaal wel over eens dat de enorme toename van het verkeer gedurende de laatste jaren, noodzakelijker wijs, ook een toe name van het aantal verkeersongevallen in zich sluit. De statistieken spreken hieromtrent een duidelijke taal. Dagelijks lezen we in de couranten de lange rijen van dodelijke ongevallen, terwijl we huiveren wanneer we lezen dat bij vele van deze ongevallen bijna even zovele medeburgers in „ernstige toe stand" naar ziekenhuizen werden ge bracht. Als gewone burgers kunnen we persoon lijk, hetzij als voetganger hetzij als ge bruiker van een vervoermiddel, trachten door ons gedrag in het vetkeer deze grote en kleine ongevallen zoveel moge lijk te voorkomen. Diverse verenigingen en instanties stre ven ditzelfde doel na. Dagelijks ontvan gen wij goede raadgevingen vla radio en televisie. Suggestieve aanplakbiljetten en acties van Veilig Verkeer wijzen ons da gelijks op de grote gevaren welke ons lichamelijk bedreigen indien wij ons niet als „heer in het verkeer" gedragen en spotten met de verkeersregels. Velen slaat de schrik om het hart wan neer zij getuige zijn van een ongeval en men herademt opgelucht als men be merkt dat de betrokkenen geen letsel opliepen. Helaas komen er echter dagelijks onge vallen voor waarbij de betrokkenen maar al te vaak met ernstige kwetsuren naar een ziekenhuis moeten worden gebracht. Een bewijs hiervan is de steeds grotere frequentie waarmede de ziekenauto van onze Soester EHBO. moet uitrukken voor ongevallen welke plaats hebben in het verkeer. De toeloop bij deze ongevallen is meestal groot en een onbewuste drang brengt velen er toe om even te kijken wat er gebeurd is. De ernst van het letsel en de mate van bloedverlies is hierbij bepalend of wij, als nieuwsgierigen, op een af stand blijven of als een muur om het slachtoffer heen gaan staan. Niet zelden mengen we ons ln een twistgesprek wan neer we zien dat leken hulp willen ver lenen aan zo'n medemens in nood. Onze zorg voor de patiënt reikt dan meestal niet verder dan het onderschui ven van een kussen en het met z'n allen tegelijk telefoneren van de politie, de dokter en de ambulance, hetgeen natuur lijk niet lukt wanneer we allen hetzelfde nummer gaan draaien. Velen van ons weten steeds te beweren dat een verkeersslachtoffer moet blijven liggen tot er een dokter komt. We mo gen er vooral niet mee gaan sjouwen zegt men dan, want wie weet wat er aan de hand is. Zolang de politie nog niet aanwezig is, is er altijd wel iemand met een beetje durf die het verkeer tracht te regelen en omwonenden beijveren zich met het aandragen van allerlei artikelen waarvan zij menen dat ze nuttig kunnen zijn voor het slachtoffer. Dat dit met de beste bedoelingen geschied daaraan twij felt niemand. Verkeerde hulp is hierbij echter geen zeldzaamheid, hetgeen ons niet behoeft te verwonderen, want wat weten we eigenlijk van een verantwoorde eerste hulp bij ongelukken Omdat de patiënt zo geschrokken is laten we hem wat drinken, want, zo zegt men, dat helpt voor de zenuwen Niemand be redeneert daarbij of er geen omstandig heden zijn waardoor het laten drinken voor de patiënt funest kan zijn. Een De oorvijg blijkt weer op te leven. Ook in het politiek klimaat; Och, bij de roddel vergeleken Is dat nog niet zo slecht bekeken, Een klap doet heel wat minder kwaad. Wij sturen voor twee-vijftig boter Naar 't buitenland vol energie; Wat wij van buiten binnenhalen Gaan we vier gulden voor betalen. Kijk, dat is nou economie. Twee maatschappijen boren olie Op 't eilandje Schiermonnikoog; Men concurreert er opgewonden. Doch als er toch niets wordt gevonden Blijft schier geen monnikoog meer droog. Hoe vochten onze omroepzuilen Om 't tweede televisienet; 't Schijnt nu aan money te mankeren, Geen van de Bussumwijze heren Gaat er nog rustig meer naar bed. De militair krijgt voor het oogsten. Boer Koekoek zingt de hoogste lof: Een uitkomst voor mijn vrije boeren Die men nog naar de cel moet voeren, Je gaat in dienst en vraagt verlof! Venezuela kreeg een vijfling. Door oma die voorbarig was, Want opa werd daarna pas wakker. Hij trouwde haar, de slimme rakker, Zij houdt de zorg en hij de kas! half bewusteloze laten drinken lukt niet, want hij zal zich verslikken. Het slachtoffer van een ongeval dat „groggy" bleef liggen en even later be weert niets te mankeren, zetten we zon der gewetensbezwaar op een stoel of nog erger we laten hem opstaan en helpen hem daarbij. Wie van ons vraagt zich echter af wat er in het hoofd van deze man of vrouw gebeurd is De val die het slachtoffer maakt wanneer de bewuste loosheid terugkeert maakt dan het letsel alleen maar erger, zo niet levensgevaar lijk. Moeten we hem dan op straat laten liggen? Allen die getuigen zijn van een ongeval worden gebiologeerd door het grote bloed verlies. Onverschrokken mensen knielen neer en trachten hierbij zo goed mogelijk te heipen en tonen zich barmhartige Samaritanen bij uitstek. Dat dit helpen plaats vindt door middel van het ge bruik van een zakdoek en nlet-sterlele verbandmiddelen blijkt herhaaldelijk. De gevolgen hiervan ondervindt de gewonde pas later wanneer infectie optreedt. Naast al deze verkeerde eerste hulp, die onbewust verleend wordt bij verkeerson gevallen, zien we hetzelfde gebeuren bij de huis-, tuin-, keuken-, sport- en be drijfsongevallen. Men springt slordig om met steriel verbandmateriaal. Men waar schuwt een dokter voor dingen die niets te betekenen hebben of men komt later op het spreekuur met ernstige kwetsuren waarmee men beter thuis had kunnen blijven in afwachting van de arts. Hier demonstreert zich bij velen de ge brekkige elementaire kennis van eerste hulp bij ongelukken. We raken in pa niek wanneer we geconfronteerd worden met levensgevaarlijke verwondingen. Wat moeten we doen bij hersenletsels Hoe moeten we handelen met ernstige of uitgebreide brandwonden Welke hand grepen zullen we toepassen bij levens gevaarlijke slagaderlijke bloedingen Waaruit bestaat de eerste hulp van een moeder wanneer haar kind dreigt te stikken als het zich verslikt heeft Wat zal zij doen om de zo pijnlijke gevolgen te voorkomen van een insectensteek Hoe passen we de mond op mond-be ademing of kunstmatige ademhaling toe bij verdrinkingsgevallen of in gevallen van ernstige ademnood Wat doen we met een bewusteloze Bij welke ver schijnselen weten we dat een patiënt in levensgevaar verkeert Wat is eigenlijk een schedelbasisfractuur Het antwoord op al deze vragen blijven de meesten van ons schuldig. Men staat daar niet zo bij stil. Het kwam nog nooit voor dat men hulp moest verlenen. Vandaag weten we echter niet wat er morgen op straat of in onze naaste om geving kan gebeuren. „Afblijven en laten liggen" is niet altijd goed. Medelijden hebben met een slachtoffer is geen hulp. Hulp verlenen aan een slachtoffer vraagt kennis van E H B O Gelukkig zijn er altijd mensen die na een ongeval wakker geschud zijn en dan besluiten zich de kennis van eerste hulp bij ongelukken eigen te maken. Gelukkig voor deze mensen worden er regelmatig cursussen gegeven waarop zij, onder leiding van een arts-docent en met behulp van deskundige instructeurs, zich kunnen bekwamen in het verlenen van eerste hulp. Onze gemeente telt drie verenigingen die zich hieromtrent een taak gesteld hebben, nl. de Katholieke Nationale Bond voor E H B O., afdeling Soest de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor E.H.B.O, afdeling Soest en de afdeling Soest-Soesterberg van het Nederlandsche Roode Kruis. Vele winteravonden van september tot april zijn artsen en instructeurs belange loos bezig om tientallen mensen te be kwamen in deze materie, die zo uiterma te gericht is op de medemens in nood en een uiting is van pure naastenliefde. Moge velen zich geroepen voelen om de leuze waar te maken „Wie leed en pijn de mensheid spaart, die leeft gelukkig op deez' aard' Belangstellenden verwijzen wij naar de desbetreffende advertenties in dit blad- Dat iemand negentig jaar wordt is geen uitzondering en de negentigste ver jaardag van oma Brouwer-Veldhuizen zou dan ook niet zo heel bijzonder ge weest zijn als het niet de verjaardag gegolden had van een vrouw die meer dan zestig kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen heeft. En tevens van een vrouw die er zich op beroemen kan dat zij de laatste Soester vrouw is die de Soester klederdracht draagt en deze in ere houdt. JAAP MIJDERWIJK. Zondagmorgen, om 10 uur, zullen 20 renners van de vereniging Tempo star ten voor de rit om het kampioenschap lange afstand van Soest. Er wordt gere den op de Koningsweg en de Belvédère- weg. Het bestuur van de vereniging „School met den Bijbel" wil een nieuwe school voor lager onderwijs in Soest-Zuid stich ten omdat de De Savornin Lohmanschool aan de Driehoeksweg overbelast is. Over een jaar zou deze school tien klassen moeten hebben om alle leerlingen te kunnen bergen, zodat een nieuwe school van vier klassen noodzakelijk is. Het college van B. en W. heeft de raad ver zocht medewerking aan dit plan te ver lenen. Haar negentigste verjaardag trok buiten gewoon veel belangstelling en dat is be grijpelijk als men weet dat vele Soester ingezetenen die Brouwer heten een hele pagina van het adresboek opeisen. Niet alle Soesters die er in staan zijn familie van mevr. Brouwer, maar wel velen. Om te beginnen de wijnhande laar J. C. Brouwer, de architect A. Brou wer en de landbouwer P Brouwer, die zijn moeder twee jaar geleden koningin moeder maakte door koning van het Soester gilde te worden door grotere schietcapaciteiten dan zijn medeleden. Negentig jaar woonde mevr. Brouwer niet ver van het oude centrum van Soest, waarbij zij zo uitstekend past als handhaafster van een traditie die zij uit in haar kleding. Negentig jaar woonde zij aan het Kerk- pad, sinds twee jaar in huis bij haar zoon Piet. Ze heeft 32 kleinkinderen en 27 achter kleinkinderen en ze kent ze allemaal. Natuurlijk mochten ze niet allemaal aanwezig zijn bij het vieren van de ne gentigste verjaardag van oma, omdat een vrouw van haar leeftijd beter niet te veel drukte om zich heen kan hebben, maar misschien is dat wel een wat over bodige maatregel geweest, want mevr. Brouwer is bijzonder kras en aan het einde van de drukke dag was ze even monter als aan het begin. De volgende morgen voelde ze zich evenmin moe. Ze had een bijzonder pret tige dag gehad en genoten van de vele belangstelling. Met genoegen had ze zich extra feeste lijk uitgedost voor de fotograaf, want ze vond het prettig vereeuwigd te worden als de laatste Soester vrouw die de oude Soester klederdracht draagt en deze met ere draagt als de trotse moeder, groot moeder en overgrootmoeder van tiental len Soester ingezetenen. De Instuif R.K. Jong Soest begint het seizoen 1963-1964 met een openingsbal zondagavond 15 september in het St. Josephgebouw. Het kwartet Erik van Proosdeij zal dansmuziek spelen. Op 22 september zullen The Jumping Jewels met Johnny Lion spelen. Het bestuur van de Instuif is thans als volgt samengesteld: Kapelaan A. J. Spit, aalmoezenier; C. J. M v. d. Berg, voorzitter; Th. Hendriksen, vice-voorzitter, mej. A. v. d. Vaart, se cretaresse; G. Kok, ledenadministra teur; K. Schlosser, penningmeester, mej. E. Uiterwijk, J. v. d. Berg en G. Hilhorst. De raad onzer gemeente komt op woens dag 18 september a s. in openbare zitting bijeen ter afdoening van de navolgende agenda: 1. Vaststellen van de notulen van de openbare vergadering gehouden op 12 juni, 17 juli en 7 augustus 1963. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 1 augustus 1963 van de bewoners van de Kolonieweg houdende het verzoek om verlichting in deze straat te verbeteren, welk verzoek inmiddels is gezonden aan de directeur van gemeen tewerken om advies. b. Verslag van de Instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon te Soest over 1962 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. c. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten met voorstel deze voor ken nisgeving aan te nemen. d. Schrijven van de directeur van ge meentewerken d.d. 9 augustus 1963 in zake de kosten voor de verbetering van de Nieuwstraat met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. e. Begroting dienstjaar 1964 en rekening dienstjaar 1962 van het Gasbedrijf Cen traal Nederland met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. 3. Verdeling door loting van de raad m twee afdelingen in verband met de be handeling van de begroting 1964. 4. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de uitgaven van: a. het openbaar lager onderwijs over 1962 en het 5-jarig tijdvak 1958 t/m 1962. b. het openbaar kleuteronderwijs over 1962. 5. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor de bouw van een bergplaats voor gymnastiekmateri aal en een nieuwe rijwielbewaarplaats bij de Chr. Insingerschool voor g.l.o 6 Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het R.K. schoolbestuur te Soest voor het wijzigen van de centrale verwar mingsinstallatie in de H. Hartschool voor u.l.o. aan de Steenhoffstraat. b. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest, voor de aanschaffing van een vloerwrijver voor de Groen van Prinstererschool voor g.l.o. te Soestdijk, c. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor de stichting van een vierklassige school voor gewoon lager onderwijs te Soest Zuid; d. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van vier rebuilt schrijfma chines ten behoeve van de Chr. v.g.l.o. school aan de Ir. Menkolaan en de R.K. v.g.i.o. school aan de Steenhoffstraat, alhier. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor de bouw van een buitenberging en het maken van een opbergruimte voor leermiddelen en ma terialen t.b.v. de R.K. kleuterschool te Soestdijk. 8. Voorstel inzake het toekennen van een voorschot op de vergoeding als bedoeld in artikel 101 bis der Lager-onderwijs wet 1920 aan het R.K. schoolbestuur te Soest. 9 Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woningen: a. Sterrenbergweg 6, 6b en 8. b. Kerkstraat 11 en 11b. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een bijdrage ter aanvulling van een uitkering uit het Terlingenfonds. 11 Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de verbodsbepaling als be doeld in artikel 1 van de „Zóneveror dening Hinderwet" aan: a Foxboro (Ned.) N.V., p/a Koningin- nelaan 169 te Soest voor het oprichten c.a. van een fabriek op het perceel Ko- ninginnelaan 169, alhier; b. Th. Sevink, Schaepmanstraat 54, al hier, voor het oprichten van een potten bakkerij in het perceel Hartweg 30, al hier; c P. P van den Deijssel, Veldweg 11 te Soest voor het uitbreiden van een pe- troleumbewaarplaats aan de Veldweg, al hier; d. J. Blankers, Dorresteinweg 119 te Soest voor het oprichten van een auto sloopbedrijf aan de Dorresteinweg; e. J. G. de Bruijn, Postweg 62 te Soes- terberg voor het oprichten van een con- servenfabriek aan de Postweg; f. B. Nijhuis, Nieuweweg 97 te Soest voor het oprichten van een garagebedrijf en een rijwielen- en bromfietsenherstel- plaat op/in het perceel Nieuweweg 97, alhier. 12. Voorstel tot verkoop van grond ge legen: a. aan de Laanstraat, hoek Kostverloren- weg aan J. W. Karwoczik; b. aan de plesmanstraat aan N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten: c. nabij de Pelikaanweg aan A. H. Hen driks. d. nabij de Pelikaanweg aan D. Brou wer. 13. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het leggen van een riolering nabij de St. Willibrordusstraat. 14. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mej. H. M. E. Kranenburg als onderwijzeres aan de openbare la gere school te Soesterberg. 15. Voorstel tot het ruilen van gronden gelegen aan de Van Weerden Poelman- weg aan A. A. van Essen. 16. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor de aanschaffing van buitenmateriaal en kleutergymna- stiekmateriaal t.b.v. de Chr. Kleuter- D» prijzen van de huizen zijn volkomen op hol en het is heel gewoon dat voor een woning, die enkele jaren geleden gebouwd werd, thans tweemaal de bouw prijs betaald wordt. Het was daarom prettig te vernemen, dat woningen niet meer voor 10.000, gebouwd zullen worden, maar wel voor 14,000,en dan is voor deze bouw geen rijksgoedkeuring nodig. Dat lijkt te wijzen op een verbetering in de huisvesting, want een huis van 14.000,is nog wel te betalen, terwijl het bijzonder aantrekkelijk is dat geen rijksgoedkeuring vereist is Het vervelende is echter dat de provin ciale diensten slechts goedkeuring mogen verlenen als de bouw van deze woningen geen overspanning op de bouwmarkt veroorzaakt. Die overspanning is er al. Ook mag er toestemming verleend wor den als aannemers geen werk hebben of zonder werk dreigen te raken, ter wijl zij kunnen aan tonen dat zij over de nodige arbeidskrachten beschikken om die huizen te kunnen bouwen. Dat zijn allemaal voorwaarden die er wel voor zullen zorgen dat die aantrekkelijke woningen van 14.000,per stuk niet gebouwd zullen worden. Veel verder zijn we dus waarschijnlijk niet met het op lossen van de woningnood. KANTMAN scholen aan de Insingerstraat, Prins- Bernhardlaan en Nieuwstraat. 17 Voorstel tot onteigening van een per ceel grond gelegen nabij de Noorderweg. 18. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een brandweergarage c.a. 19. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aankoop en in richting van een noodlokaal t.b.v. de openbare kleuterschool te Soest-Zuid. 20. Voorstel tot weigeren van ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zóne verordening Hinderwet" aan: a de Benzine- en Petroleum Handel Maatschappij N.V., Frederiksplem 42 te Amsterdam, voor het oprichten van een petroleuminstallatie aan de Koningin- nelaan 106 te Soest; b. de Gebr. Broere N.V., 's-Gravendeelse- dijk 73 te Dordrecht voor het uitbreiden en wijzigen van een benzinepompinstal latie aan de Parklaan 4; c. de Steenkolen-Handelsvereniging N.V Rijnkade 1 te Utrecht voor het uitbrei den en wijzigen van een benzine- en superbenzine-installatie aan de Nieuwe weg 64, alhier. 21. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aanleg van twee speel plaatsen in het dorp Soesterberg. 22. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding over het jaar 1962: a. op grond van artikel 103, le lid en art 101, 4e lid der Lageronderwijswet 1920; b op grond van artikel 35, lid 2, van het besluit B.L.O. 1949, c. als bedoeld in artikel 101 bis der La ger-onderwijswet 1920 (vakonderwijs). 23. Voorstel tot wijziging van de veror dening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van het openbaar slachthuis te Soest en voor het verrichten van keuringen buiten deze inrichting. 24. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening regelende het be heer van het gemeentelijk gasbedrijf. 25. Voorstel tot wijziging van de „regelen met betrekking tot de controle op het geldelijk beheer en de boekhouding van de ontvanger etc.". 26. Voorstel tot het vestigen van een za kelijk recht ten behoeve van de Provin ciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij N.V. voor een hoogspanningskabel in de Oranjelaan en de Nassaulaan. 27. Voorstel tot aankoop van grond ge legen aan/nabij: a. de Nieuweweg (voor verbreding van die weg) van J. ter Horst; b. de Soester Engweg en de Nieuweweg van P. de Bruin. 28. Voorstel tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling ex. artikel 31, 3e lid van de wet op woonwagens en woonschepen 1918. 29. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het verbeteren van de Insingerstraat en een gedeelte van de Den Blieklaan. 30. Voorstel tot het verlengen van de ontruimmgstermijn van de onbewoon- baarverklaarde woning Dorresteinweg 88. 31. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs. 32. Voorstel tot weigering van medewer king aan het verzoek als bedoeld in ar tikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 van het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" en het verzoek van het R.K. schoolbestuur te Soest, tot aanschaffing van een wasmachine en een centrifuge ten behoeve van de Chr. v.g.i.o. school aan de Ir. Menkolaan en de R.K. v.g.i.o. school aan de Steen hoffstraat.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1