i 3ACM0URER van 16 tot 26 september VAN ESSEN SOESTERBERG VIJFTIG JAAR GETROUWD. De tragedie van Otto van Habsburg. I Helaas kunnen wij onze klanten niet ontvangen, Filmmiddag voor bejaarden. Het merk waardoor uw bril meer waard is. P.V.0. betrekt nieuw gebouw. Gewonden in het verkeer. Opstellingen van S.E.C. en B.D.C. Korfbal. Verbetering Insingerstraat. Hooibergbrand. Met moord en doodslag bedreigd. Een ensemble van Veneziani daar wij onze zaak voor Soest en omgeving, op unieke wijze aan het veranderen zijn. GOUDEN DAMES EN HEREINRINGEN LANGESTR. 26 TEL: 14055 AHERSFOORT S O E S T E R KUNSTHANDEL Burg. Grothestraat 16 - Soestdijk Alle Soester bejaarden van 65 jaar en ouder zijn van harte welkom bij de filmvoorstelling welke op woensdagmid dag, 18 september, om twee uur, in ge bouw Eltheto gehouden wordt. Deze middag wordt aangeboden door de bejaardensociëteit van de Hervormde Ge meente. Er zal een film gedraaid worden van het hospitaal-kerkschip De Hoop en ds Meijer zal hierbij een toelichting geven. MEDEWERKING AAN SCHOLEN. Door het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" en het R.K. Schoolbestuur te Soest is medewerking gevraagd voor het aanschaffen van een wasmachine en een centrifuge, respec tievelijk voor de v.g.l.o.-school Braam- hage en de v.g.l.o.-school aan de Steen- hoffstraat. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht deze medewer king te weigeren omdat het vak „was- behandeling" op de huishoudschool thuis hoort. Aan de verzoeken van het schoolbestuur en het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest zal wel medewerking verleend worden voor het aanschaffen van schrijfmachines ten be hoeve van de beide v.g.l.o.-scholen. Elke school krijgt 4 schrijfmachines en de totale kosten hiervan bedragen 1600, Dit merk waarborgt U le klas afwerking en een .perfecte pasvorm". SPECIAAL OPTIEK Birkstraat t.o. Garage Van Kooy Brillen met en zonder recept „Zeiss Punktal" glazen. Ziekenfondsleverancier. Op zaterdag 14 september zal de bur gemeester het nieuwe verenigingsgebouw van P.V.O. aan de Beetzlaan 32 openen. Donateurs en belangstellenden kunnen het gebouw bezichtigen op zondag 15 september van 3 tot 5 uur. BEJAARDENSOCIËTEITEN. Beide bejaarden sociëteiten van de U.V.V. zijn begonnen aan het winterseizoen 1963-1964 en de belangstelling was groot. Diverse bejaarden tracteerden omdat ze jarig geweest waren en dat kwam de stemming slechts ten goede. De U.V.V.-bejaarden van Soest-Zuid komen iedere maandag, om twee uur, in café De Viersprong bijeen en de be jaarden die lid zijn van de sociëteit Soestdijk in het Anna Paulownahuis. In Soest-Zuid heeft mevr. Smit de leiding en in Soestdijk mevr. Kruik. Mevr. M. P.-G. stak gisteren de Van Weedestraat over met haar bromfiets aan de hand. Zij werd aan de overzijde op het fietspad aangereden door de Soester bromfietser R. G. v. D. Mevr. P. viel en brak een enkel. Na behandeling door mevr. dokter Schutte is ze naar het zie kenhuis in Baarn gebracht. Zij woont in Lage Vuursche. Mej. H. R. M. R van de Stationsweg werd door een vrachtauto aangereden op het fietspad van de Steenhoffstraat. Bestuurder G. 1. de J. verleende haar geen voorrang. Met een lichte hersen schudding is ze door de politie naar huis gebracht. S.E.C. en B.D.C. spelen zondag in de vol gende opstellingen: S.E.C. Doel Adams, achter De Rooy en Hooyer, midden Van Breukelen, Rutten berg en Wolfsen, voor Aalberts, Hanas beij, De Bruin en Verhoeve. B.D.C. Doel Van Hattem, achter Hilhorst en Bakker of Voet, midden van Megen, Roest en v. d. Lugt, voor Gros, v. d. Lugt, v. d. Hengel, Westerveld en Dorrestein. B.D.C. begint op woensdag 18 septem ber weer aan de serie kaartavonden voor leden en donateurs om de Butzelaarbe- ker. OPBRENGST COLLECTE. De in Soest en Soesterberg gehouden col lecte voor de kankerbestrijding van het Koningin Wilhelmina Fonds heeft opge bracht 2222,89. GESLAAGD. Voor het rijgewijs A en B E zijn geslaagd de dames en heren A. P. van Leeuwen, J. Veenendaal, R. M. F. Kleinegris, J. J. van Neerbos, Overbeek, B. J. Niehoff, Werning en J. j. van Oosterhout. Zij werden opgeleid door Auto- en Scooterrijschool „De Witte Pompen", Steenhoffstraat 25, Soest. De korfbalvereniging „De Meteoren" be gint de competitie met een thuiswed strijd van het tweede team, welke mor gen, om 4 uur, gespeeld wordt. R.D.Z. 3 uit Zeist is de tegenstander. Zondagmiddag, 2 uur, speelt het eers te team thuis tegen Amersfoort 4. Er wordt gespeeld op het terrein achter hotel De Birk. N.V.E.V. - EEMLAND. De Nederlandse Vrouwen-Electriciteitsver- eniging afdeling Eemland begint het sei zoen 1963-1964 met een cabaretvoorstel ling op vrijdag 27 september. Op 25 ok tober wordt een lezing door mevr. Jkvr. Hooft-Graafland gehouden over Israël en op 13 november spreekt de heer W. Butzelaar over het moderne kapsel waar bij hij een demonstratie geeft. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Op dinsdagavond, 18 september zal de afdeling Soest van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde het seizoen 1963-1964 beginnen met een bijeenkomst in „De Gouden Ploeg". Dan zal een de monstratie bloemschikken gegeven wor den door de heer Alberts. Het ccllege van B. en W. heeft de raad verzocht een krediet beschikbaar te stel len voor de verbetering van de Insinger straat en een gedeelte van de Den Blieklaan, gelegen tussen de Bosstraat en de woning Den Blieklaan 41. Het wegdek van klinkers krijgt een deklaag van zand-grintasfalt, waarover een slijt laag van steenslag komt. De wegbreedte wordt van 4.10 meter op 5 meter ge bracht en de bermen worden verbeterd. De kosten voor deze verbetering worden op 71.300,geraamd Een hooiberg van de heer H. W. Schim mel aan de Birkstraat raakte gisteren in brand doordat zijn 4-jarig zoontje met lucifers speelde. De brandweer rukte met groot materieel uit. De hooiberg moest geheel leegge haald worden om het vuur te kunnen blussen. De heer Schimmel is verzekerd. ONTRUIMINGSTERMIJN WONING. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht de ontruimingstermijn van de woning Dorresteinweg 88 met een jaar te verlengen tot 1 september 1964 omdat aan de bewoner vergunning verleend is voor het bouwen van een nieuw huis. Het laat zich aanzien dat verlenging van de ontruimingstermijn met een jaar vol doende zal zijn. ASPIRANTEN NAAR H.V.C. Zondagmiddag speelt een aspirantenelf tal van S.E.C. tegen een aspirantenelftal van H.V.C. Het is een voorwedstrijd van de competitiewedstrijd H.V.C.-R.C.H. De jeugd speelt om 1 uur. MEDISCHE DIENST. Dokter D. J. R. Jellema, Paltzerweg 299, Den Dolder. tel. 03402-2696, neemt de a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. Splinter en J. C. Lucas, Soesterberg en W. F. van den Helm te Huis ter Heide. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg. HERVORMD KRINGWERK. In de Hervormde gemeente van Soes terberg is men voor de vakantie begon nen met een Jonge Kerkkring. Deze bleek wel levensvatbaarheid te bezitten, zodat deze kring met nieuwe moed haar tweede seizoen ingaat. Zij bestaat uit jonge lidmaten, die nog niet gehuwd zijn. In het komende seizoen wil men met meerdere kringen starten, ook voor ge huwden die iedere maand bij elkaar komen, net zoals de Jonge Kerkkring. Zuidelijk van Mlinchen, in het vredige en landelijke Pöcking aan het Starnber- germeer, staat een grote, witte behui zing in oude stijl, dat de naam draagt van „Austria" (Oostenrijk). In deze villa woont dr Otto van Habs burg, zoals de Duitsers hem noemen of Zijne keizerlijke en koninklijke Hoogheid Aartshertog Franz-Joseph, Otto von Habs- burg-Lotharingen, zoals de bewoner van „Austria" in officiële bescheiden, brieven en door de Oostenrijkse monarchisten wordt aangesproken- De naam „Austria" duidt op de oude keizerlijke wapenspreuk uit een ver ver leden Austria est Imperium Universum, d w z. Aan Oostenrijk is de heerschappij van de gehele wereld. De Oostenrijkse troonpretendent is bijna 50 jaar en leeft daar rustig en wat te ruggetrokken met zijn vrouw Regina, prinses van Saksen-Meiningen en de kin deren Andrea, 10 jaar. de tweeling Mi- chaëla en Monika, 8 jaar; Gabriëla, 4 jaar. Walpurga, 3 jaar en de „kroon prins" Karl, 2 jaar oud. In „Austria" vinden voorts nog onderdak de huismeester van Otto von Habsburg, de graaf von Degenfeld, de particulier Mgr Huurdeman zegende op 11 septem ber 1914 in de kerk van Petrus en Paulus in Soest het huwelijk van zijn broer A. Huurdeman met mej. W. Werk hoven in. De bruid woonde in Soest en de bruide gom in Hoogland, maar hij werd bij zijn huwelijk Soester ingezetene. Mgr Huurdeman overleed enige jaren geleden, maar zijn broer en schoonzuster leven beiden nog zodat zij woensdag on der gTote belangstelling hun gouden bruiloft konden vieren. Tegen deze belangstelling hadden de gouden bruid en bruidegom helemaal geen bezwaar, want ze zijn beiden goed gezond, dus ze vonden het wel prettig dat er wat drukte rond hun gouden bruiloft was. Onder hen die kwamen ge lukwensen bevonden zich pastoor R. G. Lommerse, kapelaan Vernooy en de huis arts dokter J, C. Rip. Bij zijn huwelijk was de heer Huurde man tuinman in Baarn. Voor het ge weldige bedrag van 6,per week moest hij niet alleen werken maar ook dagelijks van Soest naar Baarn en terug fietsen. Nog voor het eerste kind geboren werd adopteerde het echtpaar Huurdeman een jongen en die was ook op het feest. Hij is nu 61. Van de tien kinderen die als dochters en zoons van de heer en mevr. Huurde man geboren zijn bleven er negen in leven. Zij wonen in Soest, Baarn, Amers foort en Haarlem. Er zijn 17 kleinkinderen en natuurlijk hadden zij ook veel belangstelling voor het gouden huwelijksfeest van oma en opa. De heer en mevr. Huurdeman wonen aan de Schoutenkampweg. Zij woonden voor heen op de Encaweg en de OudeUtrecht- seweg, terwijl de heer Huurdeman een groentezaak aan de Soesterbergsestraat dreef. Later ging hij weer in het tuiniersvak en thans is hij handelaar in papier, lompen en oud metaal, ondanks het feit dat hij reeds 80 jaar is. Opgewekt doet hij zijn werk en het goe de humeur van zijn vrouw is hem daar bij een grote steun. Bijgaande foto laat u zien, dat modellen uit de haute outure niet altijd buiten- nissig, onbereikbaar en on draagbaar behoeven te zijn. Dit gezellige, aantrekkelijke mantelcostuum van Vene- ziani, ogenschijnlijk simpel, maar juist zeer geraffineerd van snit, is niet sensatio neel. Maar het heeft wel het interessante, rechte smalle silhouet van de huidige mode. De rok heeft een overslag middenvoor, die precies aan sluit op de voorsluiting van het jasje, 't Geheel geeft daardoor engszns de indruk van een eenvoudige mantel. Het smalle leren strikcein- tuurtje, dat onder de klep jes van de opgestikte zakjes doorloopt, vestigt op een bescheiden manier de aan dacht op deze zakken. De revers zijn smal, evenals de kraag, die van de hals af staand is. Draagt met het pakje met de niet helemaal lange mouw. met lange hand schoenen, dan heeft men met één handomdraai eon gekleed, chic costuum. Het materiaal is een bruin zwart wevenit ruitje in dralon-wol. Licht, gemak kelijk en doelmatig materi aal. Het kreukt niet, maakt de bagage niet zwaar en is steeds klaar om gedragen te worden. Een heerlijk cos tuum dus voor grote reizen, kleine reizen of vakantie reizen per auto. En wie zich sjiek en zonder al te grote uitgaven weet te kleden, heeft al lang begrepen dat dit costuumpje de hele winter door gedragen kan worden als deux-pièces. al of niet aangevuld met een bijpassende blouse. detective van het aartshertogelijk paar, alsmede enkele huisbedienden en het vrouwelijk personeel. Het leven van Dr Otto von Habsburg en van de zijnen wordt overschaduwd door een zekere tragiek. Op de 13e mei verklaarde het Opperste Gerechtshof in Oostenrijk, dat het aan de aartshertog en aan diens gezin niet langer verbo den zou zijn, zich in Oostenrijk te vesti gen. Een uitspraak overigens, welke door de Oostenrijkse bondskanselier Dr Gor- bach nog eens krachtig, met in de hand de wet en de uitspraak van het opperste Hof, werd bevestigd. Een en ander werd prompt gevolgd door een regeringscrisis in het land en de aartshertog verklaarde prompt dat hij, gelet op de in het land ontstane span ningen rondom zijn persoon en het Huis Habsburg gerezen, vooralsnog niet naar Wenen zal terugkeren. Kort daarop vertrokken Otto von Habs burg en de zijnen met een vliegtuig naar zuid-Spanje, om in Bemdorma zijn vakantie door te brengen. Dit vrij plotse linge en onverwachts vertrek had echter nog een andere oorzaak, zoals pas later bleek. De „eeuwige vluchteling". Aartshertog Franz-Joseph, Otto von Habs burg, werd in 1914 geboren. Hij was de troonopvolger in de Oostenrijks/Hongaar se monarchie en zoon van de laatste keizer uit het Huis Habsburg-Lotharin- gen, Karl I, en keizerin Zita. Otto von Habsburg verliet bij het uit breken van de oktober-revolutie in 1918 met zijn ouders en zusters Oostenrijk en vestigde zich in Zwitserland, gevolgd door Madeira, waar de ex-keizer overleed, om tenslotte terecht te komen in het Noord- spaanse vissersdorp Lequeitio. In het jaar 1930 vestigde de voormalige keizerlijke familie zich met behulp van de Franse grafelijke familie De Croix op een oud kasteel in België. Aan de universiteit van Leuven studeer de Otto rechtswetenschappen en staats recht. Hij behaalde aldaar tot tweemaal toe de doctorsbul. In de tweede wereldoorlog vertoefde de jonge aartshertog in de Verenigde Staten en na zijn terugkeer in het oude Europa huwde hij in 1950 met de Duitse prin ses Regina von Saksen-Meiningen, waar na hij zich in Beieren, vlak bij Mlin chen, vestigde. De Oostenrijkse „linkse rijkshelft" onder leiding van de rode vice-premier Pitter- mann schreeuwde moord en brand na de uitspraak van het opperste gerechts hof in Wenen, die de terugkeer van de Habsburgers in het land toestond De so cialistische partij werd „gemobiliseerd' en het land in een op burgeroorlog ge lijke staat gebracht met alle gevolgen daaraan verbonden. Aartshertog Otto von Habsburg, de Oos tenrijkse troonpretendent, ontving na de uitspraak van het Hof en na de pu- blikatie daarvan door de minister-presi dent, uit alle delen van Oostenrijk en uit alle lagen der bevolking brieven en aanhankelijkheidsbetuigingen. Onder de post bevond zich echter ook een aantal dreigbrieven met de niet mis teverstane waarschuwing dat - indien hij en de zijnen naar Oostenrijk moch ten terugkeren - dit de dood van zijn kinderen zou betekenen. Dit was niet het werk van een psychopaat, maar wel het resultaat van de arbeid van extreme groeperingen in Oostenrijkse linkse krin gen, zoals intussen overduidelijk werd vastgesteld. Aan het licht kwam ondermeer, dat hij een eventuele terugkeer der Habsburgers door de socialisten een algemene staking zou worden uitgeroepen en voorts, dat met in aktie komen van een „Schutz- bund", een bewapende rode partij groep, rekening moest worden gehouden. De socialisten poogden het Oostenrijkse volk voor hun doelstellingen te mobili seren en gebruikten reeds suggesties als ..burgeroorlog en het in gevaar brengen van de democratie" (bij een eventuele terugkeer van de Habsburgers). ,,Wij blazen storm tegen de Habsburgers" aldus betoogde de rode vice-premier Pit- termann. Zijn tegenstanders vragen zich verbaasd af, waarom de socialisten het falen van een binnenlandse politiek nu juist moeten bedekken door het aan moedigen van een opstand tegen een be trouwbaar kundig en integer landgenoot als de aartshertog, die voorlopig toch geen enkele kans op de keizerskroon heeft In het paspoort van aartshertog Otto von Habsburg, blijven vooralsnog de bewoor dingen bestaan: „geldig voor in- en uit reis voor alle landen der wereld, uitge zonderd Oostenrijk" en tenslotte blijft er nog het dreigement van moord en van doodslag op volkomen onschuldige kinderen. Onder de Oostenrijkse bevolking heerst in verband met dit alles een verklaarba re, onzekere en ontevreden stemming Op de luifel van het politiebureau te Den Haag staat sinds kort een bronsplastiek van de Amsterdamse beeldhouwer C. Kneulman genaamd „Jakob en de engel". Het beeld is ongeveer 20 meter hoog. Op maandag 23 sep ber 1963 hopen onze ders, A. J. VERKERK en J. VERKERK- VAN DE BROEK, de dag te herdenken zij 25 jaar geleden in huwelijk traden Tevens herdenken zij feit, dat hun zaak C Restaurant „Centraal jaar bestaat, waarvail jaar onder hun leidinf Hun dank kinderen. Soestdijk, sept. 1963. Van Weedestraat 1. Receptie maandag september 1963, van 5.30 uur, in Café-Res rant „Centraal", v. destraat 1, Soestdijk. De heer en mevrouw KüNZ -KR AAIK AM geven met grote b schap kennis van de boorte van hun zoon ERWIN THEODORl Gouda, 10 sept. 1963 Thorbeckelaan 179 TE KOOP electr foor met pannen, keu gerei, vorken, lepels, t tafel, uitschuifbare t tapijten, cocos ma spiegels, lampenkap schemerlamp, traplope roeden. kinderledii waterpomp. Bosstraat zomerhuis. Nette jongeman ZIT-SLAAP KAMER pension of kosthuis, daar waar plaats voor to is. Br onder nc bureau Soester Crt. Aangeboden ZIT-SL7 KAMER, gemeub. voo: leenstaande dame of i Br. onder no. 77 bu Soester Crt. Te koop witte BRU" JAPON, maat 38. B laan 4, Soestdijk. Nette heer iP.G. DAME, 60-70 jaar ven onder no. 74 bu Soester Crt. Jongeman zoekt m. s KOSTHUIS te Soest tegen 35,per v Br. onder no. 73 bu Soester Crt. TE KOOP aangeb tegen aantrekkelijke 2-zits bank met aa| bouwd theemeubei, 3 teuils met losse kus Stadhouderslaan 64. foon 3656. Handige MEISJES, lonen. N.V. Ceramiek Breugel, Koningswf Soestdijk. MEISJES en JONC gevraagd in de kledi) dustrie. Reiskosten den vergoed. Aanm Van Straelenlaan Soestdijk, teefoon 28 KANTOORMEISJE gemeub. kamer. Lief Soest. Fam. v. Soest, Weerden Poelmanwe Soestduinen. TE KOOP vogelkooi tweelingwandelwagen Beetzlaan 66, JONGEMAN, in bezit) rijbewijs, wil enige den (19-24 uur) eil gehele zaterdag prc| tief maken. Eikenlaa tel. 3403. Amerikaans gezin vrije WOONRUIMTE tenminste 2 slaapka Tel. 3051. Confectieatelier „Prl vraagt NAAISTERS! leerling-naaisters, melden tussen 8 en Steenhoffstr. 52B, Voor METSELWERK schoorstenen, putten lering. Tevens uw voor beton en wa jels. Br. onder letteq oureau S.Crt. Technisch tekenaar contact met firma's ONTWERPEN. Event huis. Br. onder no. 5 reau Soester Crt TE KOOP 260 dakpa Solex en 2 Kapteinl bylettes, t e.a.b. Schc| kampweg 64, Alleenstaande juffr g.g. als HULP in de houding en voor gez bij dame alleen in milieu, waar hulp ruw werk aanwezi Voorkeur omgeving l| Soestdijk. Br aan rr| Ernst, Kerkpad 16 Soestdijk. HULP in de huishc gevraagd voor 2 hal gen per week. i Mevr. J Herben, N laan 18.

Soester Courant | 1963 | | pagina 2