TUSSEN AMSTERDAM EN MEXICO CITY. A.N.W.B. RIJSCHOOL VAN D00REN Firma G, van de Pol HET KAPERSCHIP GARAGE STAM Een goede fiets of bromfiets DE WITTE POMPEN. TWEEDE BLAD T.V.-bandopnemer is er. Ontmoetingen met mensen in het zevende werelddeel. Loodgieters werkzaamheden. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Renault dealer Luidruchtige oefening is voor bij. VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. Zilver Tetra. VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. De gigantische supersnelle Boeing 707 van de Sabena was nog maar enkele minuten aan zijn wedren met vader tijd begonnen toen de joodse geestelijke, die aan mijn overzijde zat, een praatje met mij aanknoopte. De rabbi sprak Duits en toen hij hoorde, dat ik Neder lander was zei hij lachend: „Als U lie ver Engels praat kan dat ook". We zetten de conversatie echter in het Duits verder en met grote openhartig heid vertelde de frankfurtse rabbi mij, dat hij in Montreal zou uitstappen om in Canada enkele lezingen te houden over de toekomst van het jodendom in Duitsland. „Mijn naam is Jozef Bernstein. Ik heb GALLENKAMPPELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEFOON 3823 er geen enkel bezwaar- tegen, dat U mij intervieuwd. Ik heb niets te verbergen en alleen maar wat uit te dragen". Over de smalle corridor van het vlieg tuig, dat zo vast als een diesel op de rails over de haar toegewezen luchtboule- vard snelde, schudden we eikaars hand ter kennismaking. En terwijl de stewardess rond ging met landkaarten, die ze onder de passagiers verdeelde, vertelde de rabbi mij iets over zijn leven en streven. „Negen en vijftig jaar geleden werd ik in Frankfurt am Main geboren. Het is mijn vaderstad en ik ben haar nooit ontrouw geworden. Zelfs niet in de oor log toen een verdwaasde man mijn le ven bedreigde Acht jaar.... letwel.... acht jaar ben ik ondergedoken geweest bij een bevriende dominee aan de rand van de stad. Acht jaar heeft deze man met zijn vrouw leven en gevaar voor mij geriskeerd. Samen hebben we alles doorgemaakt. Honger, vervolging en verwoesting vanuit de lucht. Op een zolderkamertje heb ik geluisterd naar de laarzen, die voorbij marcheerden. heb ik gebeden dat de hysterie voorbij zou gaan. Dominee Loscher, die invalide was is vlak na het einde van de oorlog gestorven. Als een vrij maar oud ge worden man heb ik mijn schuilplaats verlaten en ben weer aan het werk ge gaan in een Duitsland, dat in niets meer geloofde". Rabbi Bernstein strijkt bedachtzaam door zijn lange donkere baard. Zijn ogen achter de dikke brilleglazen staan nadenkend. „Natuurlijk", zegt hij. „Ik had weg kunnen gaan. Het joodse le ven in Frankfurt was immers uitge roeid, maar ik ben gebleven omdat ik -wei Nti- heb ik een gemeente Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw van tweehonderd orthodoxe joden. Er waren meer van mijn lotgenoten on dergedoken en dat bewees, dat niet alle Duitsers achter de dwaas hadden ge staan. En nu ben ik onderweg naar Montreal. De eerste grote reis van mijn leven. De afgelopen maanden heb ik ijverig engels gestudeerd en kan ik een aardig woordje meepraten. Daarginds zal ik de mensen gaan vertellen waarom ik Duitsland niet ontrouw ben geworden. Waarom ik gebleven ben in een land, dat de zwaarste schuld uit de wereldhis torie op zich heeft geladen.... ik ge loof namelijk dat er onder ieder volk een Messias en een Hitier schuilt. Twin tig lezingen verspreid over heel Canada zal ik gaan houden. Voor studenten in Quebec, voor boeren en burgers in Win- nipeg, voor industriëlen in Toroto. Nee, ik blijf daar niet.... straks stap ik weer in zo'n enorm vliegtuig om via Am sterdam terug naar Duitsland te gaan. Verzeihung.nu ga ik wat bidden", en bij die woorden haalt de rabbi een he breeuws gebedenboek uit zijn zwarte ac- tentas te voorschijn en weldra is hij verdiept in een ernstig gebed. De Boe ing machine is inmiddels boven Ier land gearriveerd en we staan op het punt de grote ruk over de plas te gaan maken. Naar de Vrije wereld. Over zeven uur zal de Sabena-kist, die vliegt met een snelheid van rond dui zend kilometer per uur, de overkant heb ben bereikt, Zij zal de wedren met va der tijd ruimschoots winnen. Gewapend met mijn foto dwaal ik even door de cabine. Een jonge vrouw met lichte ogen Steward Pierre Abbeloos helpt de 71-jarige hongaarse Catalino lazslo Nagy met haar veiligheidsriemen. in een ietwat Slavisch gezicht is bezig een sinaasappel te pellen als ik haar verras met de vraag, waar zij vandaan komt en wat het reisdoel is. Onbegrij pend kijkt zij mij aan. Ik probeer het in het Frans, Duits en Engels, maar steeds schudt zij nee. De vrouw, die naast haar zit komt mij te hulp en zegt in gebrekkig engels: „Mijn vriendin komt uit Polen, zij spreekt geen vreemde talen. Kan ik u helpen? „Ik maak mij bekend en spoedig ben ik via de vriendin in een druk gesprek met Anna Mikluska uit Warschau de hoofdstad van Polen. „Het is heerlijk weg te gaan uit Polen. In mijn land is het niet goed. Sinds 1946 al ben ik aan het sparen voor deze reis naar Canada. Vijf jaar hebben de communisten mij in de gevangenis gezet omdat ik had geweigerd mensen in mijn buurt te verraden. Ik heb jaren zitten breien in een cel met andere vrouwen, die ook hun straf moesten uitzitten. En dat ik nu op weg ben naar de vrije wereld kan ik mij nauwelijks voorstel len. Met mijn vriendin Marta Pedik heb ik verleden maand een visum ge kregen om te vertrekken. Voorgoed naar Canada.... nooit meer terug naar Polen tenminste niet onder deze omstan digheden". Anna Mikluska krijgt de tranen in haar ogen als zij zegt: „We ten jullie in het westen wel, dat er on- „Wllt U mijn moeder ook een foto sturen TJ maakt haar er heel gelukkig mee langs nog een opstand in Polen bloedig is onderdrukt.... weten jullie hier wel, dat er momenteel geen boter, geen sui ker en weinig textiel in Polen te krij gen is. Weten jullie, dat het gemiddelde salaris in Polen 1000 zsloties bedraagt en dat een brood van een kilo zestig zsloty kost"? Met haar harde eelthanden streelt Anna Mikluska het ouderwetse tasje op haar schoot, als zij zegt: „In Canada woont een broer van mij, hij vangt ons op in Brinkstraat 15 - Baarn - TeL 02954-2525 KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. Montreal en dan reizen we per trein ver der naar Vancouver. Nee, gevlogen heb ik nog nooit, dit is de eerste keer, maar hopelijk niet de laatste maal, want dit is geweldig.... Waar zijn we nu? Boven de OceaanBrrrhaaien en ijs bergen.... Brrr Naar dc binnenlanden van Mexico. Het nonnetje, dat zich de exquise maal tijd, die de steward heeft gebracht goed heeft laten smaken, heeft er evenmin bezwaar tegen als ik even naast haar kom zitten. Zij is een franse zuster en haar kloosternaam is Clotilde. Zij is overste in de orde der Benedictinessen en haar reisdoel is Cuernavaca in Mexi co. „Ik blijf zes maanden in Mexico en het is mijn bedoeling alle kloosters van mijn orde in dat grote land te bezoeken. Ja, ik heb mij jarenlang voorbereid op deze tocht door intensief spaans te studeren. Dit is mijn eerste vlucht en ik ben er enthousiast over. Altijd heb ik gedacht, dat zo'n verre tocht door de lucht ris kant en vervelend was, maar nu weet ik beter. Het is bijna ongelofelijk, dat we in nauwelijks veertien uur van Europa naar het hart van Mexico vliegen. De zon wil maar niet ondergaan, heeft U dat ook gemerkt. We vliegen sneller dan de aar de draait. Prachtig die techniek....". Zuster Clotilde slaat even haar ogen op wanneer ik haar fotografeer. Dan zegt zij: „Ik zal U het adres van mijn moeder geven.... wilt U haar een foto sturen? U maakt er haar heel gelukkig mee. Reeds is het prentje van zuster Clotilde in het kleine franse dorpje gearriveerd en het dankbriefje in beverig handschrift kwam prompt in mijn bus rollen. Moeder reist naar kind. Voor ik echter de veiligheidsgordel vast- gesp neem ik nog gauw een foto van de 71-jarige Catalino Lazslo Nagy uit Boedapest, die in Montreal zal worden opgewacht door haar zoon. De eenvou dige vrouw spreekt uitsluitend Hongaars en van steward Pierre Abbeloos ver neem ik dat haar visum slechts een maand geldig is. Het vrouwtje knikt vriendelijk als ik de camera op haar richt. De enige ba gage, die zij meedraagt is een nietig karabiesje, waarin haar paspoort en een LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 knipbeurs zijn geborgen. De steward helpt Catalino Nagy bij het vastgorden van de veligheidsriem en dan floepen de rode waarschuwinglichtjes boven de cockpitdeur aan. Ik kijk naar buiten en zie Montreal liggen. Op een groot schaatsterrein in het centrum zijn ijshockyers in een verwoede strijd ge wikkeld. St. Catherina-street loopt als een liniaal door de stad en dan laat de Sabena-commandant de wielen van de Boeing in de hengels zakken. Als een zacht eitje zet hij het toestel op de baan. Canada is bereikt en voor vele van de reizigers is dit het einddoel. Een uur slechts heeft de Boeing nodig om wat op verhaal te komen en spoedig raast het vliegtuig met veertig nieuwe passa giers omhoog in de richting Mexico. Dwars over Amerika en de Golf van Mexico naar de zon der Asteken. De Boeing hangt boven New Orleans als stewardess Monique even naast mij komt zitten. „Ik ben moe maar voldaan", zegt zij. „Tevreden passagiers maken mij blij en gelukkig. Ik hoop van harte, dat ook u een goede reis hebt gemaakt. Dus U gaat straks in Mexico in alle wind richtingen verkennen. Ik benijd U zou best Uw koffertje willen dragen". „Daar heb ik geen bezwaar tegen", lach ik. Renault R 8 van f 5995.af Renault Dauphine van f 4995.af Renault R 4 van f 4200.af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Intussen suist de geweldenaar van een Boeing over de luchtlagen in kaars rechte lijn naar Mexico City. Veertien uur geleden vertrok ik van Amsterdam via Brussel en nuja, daar is de kustlijn vai^ Mexico reeds. De Sabena-reus heeft het van vader tijd gewonnen. Nog is de zon niet onder en als het toestel uitrolt over de zon overgoten landingsbaan van Mexico City hoor ik mijn buurman tegen zijn vrouw zeggen: „Wat is de wereld petieterig klein en wat is zo'n vliegtuig groot. Onze wittebroodsweken zijn nu gestart honeywe beginnen onze toekomst met een stralende zon. Enige tijd geleden is er een felle aktie ontketend door mensen die erg veel hin der ondervonden van het lawaai dat de straaljagers van de vliegbasis maakten. Onder hen waren meer Soesterbergse dan Soester ingezetenen omdat Soest verhoudingsgewijs niet zo erg veel last heeft van de brullende machines. De autoriteiten beslisten dat zoveel mo gelijk getracht zal worden het lawaai op, boven en rond de vliegbasis te be perken. Aan opheffing van de basis kon echter in het geheel niet gedacht worden. Dat de basis er nog steeds is hebben we vooral de laatste tien dagen door veel en doordringend lawaai kunnen ervaren. De internationale NATO-oefening „Lion Vert" werd gehouden en de luchtbasis werd hierbij ingeschakeld. Er was dus niemand in ons land die het kabaal van vele uren - ook in de nacht - kon verhinderen, want het NATO-hoofd- kwartier deelde in dit opzicht de lakens uit. koopt U alleen maar bij de vakman. Gaat U daarom eens kijken bij U kunt kiezen uit diverse merken, o.a. Phoenix, B S A. of Winston. Compleet met lamp slechts ƒ135,-. Puch, Solex, Rap of Phoenix. Ook nu verschillende uitvoeringen. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 Als er ooit oorlog mocht komen dan is de kans op een aanval uit de lucht met de vliegbasis als doel niet denkbeeldig. Het is dus begrijpelijk dat deze NATO- oefening, die volledig met een eventuele verschrikkelijke werkelijkheid rekening hield, hierin voorzag door de basis zo veel mogelijk te ontvolken. Slechts zij die beslist niet gemist kon den worden en die aanwezig moesten zijn om het de vliegtuigen mogelijk te maken op te stijgen, waren op de basis aanwezig. Alle andere militairen van de luchtmacht, die op de basis gestatio neerd zijn, kampeerden op de Leusder- hei. Onder hen de commandant, kolonel F. E. Broers. Het was niet gemakkelijk een kijkje in het kamp te nemen, want de schildwach ten hadden strenge consignes, maar geen scherpe patronen, want de legerleiding heeft lering getrokken uit het nare in cident in Bussum, dat aan een soldaat het leven kostte. Het kampement beschikte over een grote hospitaaltent en een operatietent, er was een tent voor het toepassen van bloedtransfusie, zodat men op alles voor bereid was. Mocht er ooit een oorlog op grote schaal komen dan zal dat ongetwijfeld een atoomoorlog zijn, dus het kampement bevatte uiteraard ingewikkelde appara ten die gebruikt moeten worden als er een atoomwapen gevallen is. Zo kon de fall-out opgemeten worden en beschikte men over geigertellers om de radioak- tiviteit van de lucht te meten. EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 De voeding van de gelegerde militairen eiste zeer veel zorg. Aanvankelijk moes ten de manschappen, onderofficieren en officieren zich met noodrantsoenen be helpen, maar spoedig draaide de keuken op volle toeren. De voedselvoorziening eiste heel wat aan transport, zodat ook de vrachtwagenchauffeurs hun taak had den bij deze oefening. De mechanisering van de oorlogsvoering heeft de taak van de ouderwetse houw degen in het leger beperkt, maar er zal toch steeds man tegen man gevochten worden, ondanks atoombommen, raket ten en straaljagers. Deze gevechten zijn dan ook beoefend. Van tijd tot tijd werd het kamp over vallen door vijandelijke eenheden. Die konden dan op een warm onthaal reke nen. Het gebuik van scherpe munitie was natuurlijk geheel taboe bij deze akties, maar ook met losse patronen was men heel zuinig, want ook deze zo onschuldig lijkende projectielen kun nen ernstige verwondingen veroorzaken bij onoordeelkundig gebruik. Vuisten waren dan ook belangrijke wapens tij dens deze gevechten van de kampbewo ners met de binnendringers en het wa ren ook uitermate sportieve gevechten. Na 10 dagen van verhoogde aktiviteit op en rond de vliegbasis is het weer wat rustiger geworden. Er is veel lawaai ge produceerd, maar dat was helaas onver mijdelijk, want als het ooit ernst mocht worden, dan zal men op het juiste tijd stip en op de juiste wijze nog veel meer lawaai moeten produceren om de vijand buiten de deur te houden. De aquariumvereniging Zilver Tetra be gint het winterseizoen op maandag 16 september met een bijeenkomst in „De Gouden Ploeg". De heer W. A. Tomey uit Den Haag zal een causerie met dia's houden over het onderwerp „Flora-Lux-Vita". De heer Tomey is een specialist op het gebied van waterplanten, waarover hij enige boeken schreef. Op zaterdag 21 september zal keurmees ter Kok uit Zaandam de bakken van de leden aan huis keuren. De uitslag van de keuring zal op de jaarvergadering van 21 oktober bekend gemaakt worden. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 BIOSCOOPPROGRAMMA. „Les Liaisons Dangereuses" heet de film die van heden tot en met zondag in het City-theater draait. Het is een belang wekkende film met Jeanne Moreau en de overleden acteur Gerard Philippe in de hoofdrollen. De landelijke pers heeft dan ook grote aandacht geschonken aan de première van deze film. Vooral Jean ne Moreau wordt om haar spel geprezen. Valmont (Gerard Philippe) en zijn vrouw (Jeanne Moreau), zijn er trots op dat hun huwelijk stand houdt, terwijl ver scheidene van hun vrienden en kennis sen gescheiden zijn of gaan scheiden. Dat het goed gaat is te danken aan de wat vreemde wijze van leven, want ze kunnen elkaar niet bedriegen omdat ze elkaar volledig vrijlaten. Dat ze hierbij slachtoffers maken, vinden ze niet zo belangrijk. Het loopt allemaal heel naar af want Valmont vindt de dood en Juliette krijgt ernstige brand wonden in het gezicht, zodat ze verder geschonden door het leven moet. Zondagmiddag heeft „De piraten van de bloedrivier" heel wat spanning en gevechten te bieden. Het verhaal be gint in een achttiende eeuwse kolonie van de Hugenoten, laat een strafkolonie zien en het leven van zeerovers, die zich geducht weren als ze op de vuist gaan. Zij jagen achter de schat der Hugenoten aan, maar veroveren die niet en velen van hen komen om. „De gebochelde van Rome" draait van maandag tot en met woensdag. Deze ge bochelde is een Italiaanse verzetsstrijder in de tweede wereldoorlog. Hij weert zich geducht, maar kan het vechten en schieten niet opgeven als het vrede is. Zijn bende is de schrik van Rome. Vech tend als een bezetene vindt hij tenslot te de dood. „La Vérité" draait in de donderdag- cyclus. Brigitte Bardot speelt de hoofd rol. Zij vermoordt haar verloofde, wordt voor de rechter gebracht en onttrekt zich aan een vonnis door zelfmoord te plegen. NED. CHR VROUWENBOND. Hedenavond, te kwart voor acht, houdt de Ned. Chr. Vrouwenbond te Soestdijk haar eerste vergadering in dit seizoen in het Anna Paulownahuis, Burgem Gro- thestraat 51. Ds E E de Looze te Hilversum spreekt over „Het huwelijk in deze tijd Vlugger dan zelfs de professionals durf den voorspellen, is de huismagneetband, voor het vastleggen van televisiebeelden (inclusief geluid) op de markt versche nen De eer komt toe aan de Britse maat schappij „Telcan", East Bridgeford, Eng- land. Het opneemapparaat kan afzonderlijk worden gekocht, of tezamen met de ont vanger en dan ingebouwd. Terugspelen kan onmiddellijk na opnemen gebeuren, ook kan men na believen uitwissen. Beeld en geluid worden vastgelegd op een 6 mm brede magneetband: het hele opneemapparaat heeft ongeveer de afme tingen van een kleine portable schrijf machine. Men kan kiezen uit de Britse, Ameri kaanse en continentale lijnen-systemen: dat is dus 405, 525 of 625 lijnen Het ap paraat kan het programma, waarnaar de baas kijkt, op de band vastleggen, maar ook - naar wens - een programma op een ander kanaal van het ontvang apparaat; mits er natuurlijk voldoende „fut" uit de antenne binnenkomt En niet duur! Nu al staat vast dat „Telcan" van bui tengewone betekenis is voor scholen, Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 bibliotheken e.d. bij het opbouwen van een geheel nieuwe orginele bibliotheek van TV-programma's met een lerende of opvoedende strekking. De prijs is niet excessief hoog. Men betaalt voor de „Telcan" hetzelfde bedrag als voor een geluidsrecorder van de betere prijs klasse. Een andere kwesie is natuurlijk die van auteursrechtelijke aard! Hier ligt een kluif voor de juristen! De auteurswet verbiedt optekening voor „eigen gebruik" niet! Maar wat is bij bibliotheken e.d. „eigen gebruik"? Wedervertoning, ook voor besloten ge zelschappen, wordt beschouwd als een nieuwe „openbaarmaking", met alle na righeden voor de vertoners! Het is wel zeker, dat, met het voortschrijden van de registratie-technieken, de auteurs rechtenpraktijk óók op de helling moet. Auteursrechten komen overigens niet zó in het gedrang, omdat, bij dit soort edu catieve vertoningen, van de band af ge zien, zelden auteurs duidelijk aanwijs baar zijn. Veeleer komen allerlei ad- spirant-auteursrechtclaimers in de ring; met een soort pseudo-recht, dat men samenvat onder het wonderlijke begrip: „droits voisins" - aanleunende rechten! - rechten, die nochtans zelden in een wet bescherming genieten. Recht of macht? Het zijn in de praktijk de rechten van artistieke „pressure groups", zoals bij voorbeeld grammofoonplaten-opneem- maatschappijen, of leveranciers van te levisieprogramma's. Zij hebben geen zin in een wet gedekte rechten; maar ze hebben wel invloeds macht. „Als jullie ons niet betaalt voor diensten, waarvoor we zelf een beloning verlangen, dan....". Volgt een bemin nelijke vorm van bedreiging. Die meestal wel tot resultaat heeft, dat de bedreig de mee- verbiedt of schokt! Zo is onze samenleving! Overal geld uit slaan als er maar een geringe kans is op rinkelen

Soester Courant | 1963 | | pagina 5