Nieuw gebouw van P.V.0. geopend. Het wonder der piramiden. HET OOG GERICHT OP ONTGROENEN. Muziekschool in Soest. Tenniskampioenen bekend. Rit van S.B.C. B.D.C. speelde gelijk. Zevende dode in Soester verkeer. Dronken vertegenwoordiger. Jaarvergadering V.V.Z. V.V.Z. won met 5-2. Winkeliersvereniging schenkt f 1000.-. DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963. 42e JAARGANG No. 69. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De Stichting Amersfoortse Muziekschool heeft het voornemen in Soest depen dances te vestigen. Uit een onderzoek is gebleken dat het mogelijk is een dependance te vestigen in Soest-Zuid en in Soesterberg. In Soestdijk zijn de aanmeldingen echter onvoldoende In Soest-Zuid kunnen de lessen gege ven worden in de hal van de openbare lagere school en in Soesterberg in de Titus Brandsmaschool. In Soest-Zuid kunnen twee klassen gevormd worden, die samen 39 leerlingen hebben. In Soesterberg kan 1 klas gevormd worden. Het ligt in de bedoeling dit onderwijs te beginnen met algemeen vormend mu- ziekonderricht en in de toekomst even tueel uit te breiden met piano, blok fluit, gitaar en korpsscholing. Het bestuur van de Stichting Amers foortse Muziekschool heeft zich op het standpunt gesteld dat deze dependan cevorming geen kosten met zich mee mag dragen voor de stichting. Dit be tekent dat de gemeente de kosten zal moeten dragen. Het college van B. en W. acht dit on derwijs van groot belang en is dan ook van mening dat aan deze dependance vorming medewerking verleend moet worden Tot de vorming van depen dances kan pas worden overgegaan als de raad kredieten beschikbaar gesteld heeft als bijdrage in het jaarlijkse te kort en als bijdrage voor de aankoop van instrumenten. Ook zal een bijdrage geleverd moeten worden in de huur van de benodigde lokalen. In Soest-Zuid kan worden begonnen met vier lessen per week en in Soester berg met 1 les per week. Het jaarlijks tekort van deze lessen wordt op 500, geraamd. Met de aankoop van instrumenten zal een bedrag gemoeid zijn van ƒ300, Voor het onderwijs in Soest-Zuid be hoeft geen lokaal gehuurd te worden, maar wel moet ten laste van de post „muziekonderwijs" een bijdrage worden gegeven opdat de kosten van het open baar onderwijs niet met dit muziekon derwijs mogen worden belast Het college van B. en W. heeft de raad verzocht een krediet van 550,voor dit muziekonderwijs beschikbaar te stel ler. Zondag zijn de onderlinge wedstrijden van Tennisclub Soest voortgezet. Bij de dames werd mevr. Havenaar kam pioen. bij de heren de heer Geij ten- beek, het kampioenschap gemengd dub bel was voor mevr. Havenaar en Eb ben. Van Zadelhoff en Geijtenbeek won nen het kampioenschap her en-dubbel en mevr. Havenaar en mevr. Van Berkum het dames-dubbel. Bij de jeugd werden de kampioenschappen behaald door mej. Siemer en het paar Alexander en Schuu ring. De uitslagen waren Geijtenbeek-Ebben 6-1 6-3. Esendam-Van Zadelhoff 3-6 6-1 6-3 Waals-G. v. d. Poll 6-0 6-1 Geijten- beek-De Bruin 6-2 6-4 Mevr. Havenaar en Ebben-mevr. Van Berkum en Waals 3-6 6-3 6-4 Mej. v. d. Berg en Schou- ten-mevr. Goedkoop en Esendam 2-6 4-6 Steevert en Kuiphof-Faber en De Bruin 4-6 2-6. Waals en G. v. d. Poll-Dierdorp en Schouten 4-6 6-3 6-2 Leijendekker en Jansen- De Bruin en Faber 3-6 1-6 Spoorenberg en v. Coeverden-Kuiphof en Schouten 1-6 0-6. Van Zadelhoff en Geij tenbeek- Faber en De Bruin 6-2 6-2. Esendam en Van Breukelen-Faber en De Bruin 6-0 6-1. Mevr. Goedkoop-mej. Hof man 4-6 0-6. Mej. Hofman-mej. v. d. Berg 8-6 6-0. Van Roosmalen-Geijten beek 4-6 2-6. Esendam-Geijtenbeek 6-8 5-7. Mevr. Havenaar-mej. Hofman 6-1 6-2. Mevr. Havenaar en Ebben-mevrouw Goedkoop en Esendam 6-4 6-0. Van Za delhoff en Geijtenbeek-Van Breukelen en Esendam 6-2 7-9 6-1. Mevr. Havenaar en mevr. v. Breukelen-mevr. Goedkoop en mej. v. d. Berg 6-2 6-3. Mej. Siemers- mej. Van Beurden 6-2 6-0. Van Coeverden en Olthof-Alexander en Schuuring 2-6 5-7. Vanavond, om acht uur, wordt gestart voor de avondrit van de Soester Brom fiets Club bij hotel Bos en Duin. Er wordt ongeveer 30 km gereden. Vanaf half acht kan men zich voor deze rit opge ven. Zondagmiddag speelde B.D.C. tegen het sterke K.D.S. dat al tweemaal gewonnen heeft en bracht het tot een gelijk spel. B.D.C nam direct het heft in handen, maar keeper De Hoogt was in prima vorm en vooral goed bij hoge ballen, zodat het niet gemakkelijk was te scoren. In de twaalfde minuut kwam Tonny v d. Hengel alleen voor hem te staan. De doelman liep op tijd uit en voorkwam een doelpunt, want v. d. Hengel schoot tegen hem op. B.D.C. kreeg nu enige hoekschoppen te nemen, maar die lever den niets op. De achterhoede van B.D.C. was goed en spil Arie Roest blonk uit. Hij had mid denvoor De Heus van K.D.S. volkomen in bedwang. Bakker en Hilhorst assis teerden hun spil goed. B.D.C. kreeg enige goede kansen, waar van leek dat ze doelpunten konden wor den, maar Westerveld schoot tegen de doelpaal en opnieuw lukte het v. d. Hengel niet te scoren, omdat de keeper van K.D.S. dit belette Het was jammer dat de scheidsrechter B.D.C. enige vrije schoppen en waarschijnlijk zelfs een penalty onthield. In de tweede helft slaagde Marcel v. d Lugt erin met een prachtig schot te doelpunten. Er werd nu vrij hard ge speeld. Na een kwartier scoorde rechts buiten J v. d. Mark uit 'n scrimmage de gelijkmaker en daarbij bleef het. B.D.C. kreeg enige kansen, maar deze werden niet benut. Op de rechtsbuitenplaats liet Gros zien dat deze plaats hem niet ligt Vrijdagavond heeft het Soester verkeer de zevende dode in 1963 geëist. Het was de 27-jarlge Amerikaan J W., die met zijn personenauto van de Amersfoortse- straat raakte, tegen een bermpaal reed en over de kop sloeg Hij was op slag dood. De naast hem zittende Amerikaan werd gewond naar het ziekenhuis van de vlieg basis gebracht. Er zaten ook drie dames in de auto Zij werden slechts licht gewond Na behan deling in het Stads- en Akademlsch zie kenhuis te Utrecht konden zij naar huis Gisteravond is de 46-jarige Soester ver tegenwoordiger W p. J W. door de La- rense politie gearresteerd, nadat hij dronken een auto bestuurde en mate riële schade aan enige personenauto's en een vrachtauto veroorzaakte. Omstreeks half tien was hij met zijn auto dwars op de rijksweg bij het kruispunt Laren komen te staan en daarmee blokkeerde hij het verkeer Tientallen auto's moesten stoppen. Een voorbijganger nam het contactsleuteltje uit de auto van W. en een militair hield hem aan de praat tot de politie kwam. W was uitgestapt en zwalkte over de straat. Vele automobilisten die niet verder konden gingen op onderzoek uit. Onder hen was een vrachtwagen bestuurder. Terwijl hij ging kijken wat er precies aan de hand was schoot zijn auto van de handrem en botste op een personenauto. Dit veroorzaakte een ket tingbotsing, waardoor twee personen auto's ernstig en drie licht beschadigd werden. Gisteravond hield de voetbalvereniging V.V.Z. de Jaarvergadering in restaurant Zonneheuvel. onder voorzitterschap van de heer W de Ruiter, die in zijn ope ningswoord op het afgelopen jaar wees Het is gunstig voor de vereniging ge weest. Dit seizoen zal met drie elftallen aan de competitie deelgenomen worden Secretaris A. v d. Broek bracht verslag uit over het afgelopen verenigingsjaar Er zijn thans 48 leden Penningmeester K. v. d. Veen gaf het financieel over zicht. De heren v. d. Veen en v d. Broek tra den periodiek af als bestuurslid. Zij werden herkozen. De heer C. Klomp, die zeven jaar bestuurslid geweest is. stelde zich niet herkiesbaar. Hij werd opgevolgd door de heer H Onderstal De voorzitter dankte de heer Klomp voor het vele werk dat hij in het belang van de vereniging gedaan heeft. Tenslotte hield trainer G. Huurdeman een toespraak. V V Z is uitstekend gestart in de zater dagmiddagcompetitie door met 5-2 te winnen van Nijenrodes in Breukelen Vijf minuten na het beginsignaal namen de gastheren de leiding, maar na een klein half uur bracht Demmers de stand op 1-1 en door Bovenkamp werd het 2-1. Nu maakten de gastheren gelijk, maar 5 minuten voor rust bracht Demmers de stand op 3-2 Na rust was V.V.Z. veel sterker en door rechtsbuiten Schaar, en back Van Kooy werd het 5-2 De Soester Winkeliersvereniging, verte genwoordigd door de heren E. Maree en A. HUhorst, heeft P.V.O. zaterdagmiddag na de opening van het nieuwe repetitie lokaal aan de Beetzlaan door de burge meester, 1000,aangeboden. Dit is de netto opbrengst van de St. Nicolaas- bonnenactie 1962 van de Soester winke liers. Velen waren naar het nieuwe gebouw ge komen om de opening bij te wonen. De leden van P.V.O. maakten een mars van het oude repetitielokaal in de Ko- renweg naar het nieuwe, waar vele ge nodigden wachtten. Onder hen de ereleden D. v. d. Broek en C. v. d. Broek, oud leden, de wethouders J. v d. Arend en K. de Haan, de twee bestuursleden van de Winkeliersvereni ging, de heer H. J. van Hal van Sociale Zaken, mevr. Lagemaat, wier echtgenoot vele tientallen jaren lid geweest is en de heer L. Stins, bestuurslid van de Neder landse Unie van Muziekverenigingen. Ze werden verwelkomd door voorzitter J. v. d. Broek. Voor de burgemeester het gebouw open de prees hij het werk dat door de leden van P.V.O. verricht was met het mate riaal dat door de gemeente ter beschik king gesteld is. P.V.O. maakt als muziekcorps vele fees ten mee, maar het mooiste feest was volgens de burgemeester de viering van het feit dat het gebouw van de vereni ging officieël in gebruik genomen kon worden. De burgemeester sprak met lof over de gemeenschapszin van de PV.O.-leden, die niet slechts een steentje bijdroegen aan het welzijn van de gemeente maar een heel gebouw, dat door eigen krachten en door eigen vakkennis in de eigen vrije tijd tot stand kwam. De vereniging kan trots zijn op het werk dat is verricht. De burgemeester sprak de wens uit dat het gebouw zal meewer ken tot meerdere bloei van P.V.O., tot het uitbreiden van het ledental, vooral met jonge leden en tot een hogere graad van perfectie bij het muciseren, zodat P V.O. steeds het beste zal blijven geven zoals het dit reeds in een roemrijk ver leden deed. De heer Maree wenste namens de win keliers geluk en bood het geschenk van 1000,aan en de heer Stins gaf de verzekering dat de Unie de helpende hand zal bieden bij het opleiden van de jeugd, waaraan de vereniging grote be hoefte heeft. Hij sprak de wens uit dat P.V.O. mede door dit nieuwe lokaal suc cessen zal oogsten en bracht dank aan het gemeentebestuur voor de medewer king die aan het gebouw van het re petitielokaal verleend was. Mevr. Van Schalkwijk bood namens de echtgenoten, verloofden en ouders der leden een klok, een bloembak en een bedrag in enveloppe aan en de dames Buddingh en van de Hoed boden een nieuw vaandel als geschenk van de Soester burgerij aan. Ook H.M. de Ko ningin heeft hiervoor een bijdrage ge schonken. Mevr. Verkooyen bood een vlag aan die zij zelf gemaakt had. In een slotwoord dankte voorzitter v. d Broek allen die hulp verleend hadden bij het tot stand komen van het ge bouw, zowel de leden als niet-leden, die zich vrienden van P.V.O. getoond hebben. Het nieuwe repetitielokaal heeft grote kasten voor het opbergen van instru menten en muziek, een garderobe, een keukentje en een bestuurskamer, ter wijl naast het gebouw een fietsenstalling is. In de hal hangen de portretten van wijlen de heren S. F. Besselsen en B. Lagemaat die vele tientallen jaren lid van de vereniging geweest zijn. VIJFDUIZEND JAAR GELEDEN ONTSTOND EEN MACHTIGE KULTUUR Zwervend door het land van de Nijl vinden wij aan de rand van de woestijn dikwijls enorme bouwwerken, die de toeschouwers met stomheid slaan. Het zijn de piramiden, enorme steenkolossen, gebouwd door een volk met zeer hoge beschaving, dat enige duizenden jaren geleden leefde en door middel van deze gigantische bouwwerken zijn overleden vorsten een woning voor de eeuwigheid wenste te geven. Eigenlijk kan men zich moeilijk een voorstelling van deze wonderlijke kunst werken maken, wanneer men niet zelf onder aan de voet gestaan heeft en de overweldigende indruk heeft ondergaan, die deze typische, naakte reuzen der woestijn op een nietig mensenkind ma ken. De eerste vraag, die bij een mens opwelt, is: Hoe hebben de mensen in die tijd zonder mechanische krachtbronnen der gelijke koningsgraven kunnen bouwen? Zo vinden we te Gisé de piramide van koning Cheops, temidden van enkele andere. Deze is liefst 137 meter hoog. Er naast staat de piramide van koning Chefren, die slechts iets kleiner is. Waarom piramiden? De wijze waarop men tot de bouw der piramiden is gekomen, is een volkomen natuurlijke en logische, in het kader van de Oude Egyptische kuituur, aanslui tend op de godsdienst, die voor het grootste deel de drijfveer was tot deze ontwikkeling. Wij weten, dat men in de oudste tijden in Egypte de doden begroef in een kuil. Zij werden in hurkhouding gezet en in matten gerold neergezet en de graven werden met leem gesloten Reeds tijdens de eerste dynastie werden de graven groter van afmeting. De kuil werd ruimer en soms kon men er met een trap in afdalen en was er een gewelfd dak bo ven gebouwd door middel van over el kaar stekende platte, grote tegels. Later werd de kuil of grafkamer bekleed met blokken kalksteen. Hier zien we dus het primitieve begin van een eenvoudig mo nument. Omstreeks 3000 jaar v Chr. kwam men er toe zogenaamde trappenpiramiden te bouwen, waarvan het graf van koning Djoser als voorbeeld mag gelden. Het onderste deel is een rechthoek met een hoogte van ongeveer elf en een halve meter. Hierop is een kleinere verhoging aangebracht, enzovoort Het geheel be staat uit zes op elkaar gestapelde enor me blokken, waarin de dode werd bij gezet, en die gezamelijk een hoogte van ongeveer 60 meter bereikten. Uitgestrekt heiligdom. Bij opgravingen is gebleken, dat de pi ramide deel uitmaakte van een enorm complex van gebouwen, een groot hei ligdom, dat door een 10 meter hoge muur met torens was omgeven. De oppervlakte bedroeg liefste 165.000 vierkante meter. Wij vinden hier geweldige zalen en gangen, steunend op enorme pilaren De vorm van deze zuilen is aan de natuur ontleend, zij vormen bundels riet of zijn uitgevoerd in de vorm van palmstam- men Een en ander geeft ons een indruk van de vlucht, die de Egyptische kui tuur reeds een kleine vijfduizend jaar geleden genomen heeft. De beroemde graven van Cheops en Chrefen bij Gisé zijn prototypen en meesterwerken van de Egyptische pira miden. Zij hebben geen trappenvorm, doch zijn geheel glad met hellende wan den. Nemen wij de piramiden van Chef- ren als voorbeeld, De ingang tot de grafkamer, die geheel verborgen ligt on der de ommanteling, bevindt zich aan de noordzijde, terwijl de tempel voor de cultus aan de oostzijde is gebouwd. Daarheen voerde een helling, die eerst dienst deed voor het aanvoeren van het steenmateriaal en waarop later een over dekte gang werd gebouwd. Een tweede tempel beneden in het dal, aan de rand van het vruchtbare land, kan als een voorportaal van het geheel worden beschouwd. Van deze tempel leidt een overdekte gang van ongeveer 500 meter lang naar de tempel aan de oos telijke zijde van de piramide. Door een voorhal bereikt men een brede zaal met pilaren, gevolgd door een tweede die toe gang geeft tot een open hof, dit is de ruimte waar de offers werden gebracht. Een en ander toont ons de Egyptische bouwkunst op zijn best. Romantici. Wat de architectuur betreft hebben de Egyptische bouwmeesters in de eerste plaats gestreefd naar een ordelijk rang schikking der lokaliteiten. Daarnaast hebben zij gezocht naar bepaalde esthe tische effecten. De afmetingen der zalen waren volkomen doordacht en aangepast aan het doel waarvoor zij dienden, terwijl men te vens volle aandacht heeft gehad voor schoonheid. Zo vindt men in het heilig dom van Chefren zware, schitterend be werkte kolommen, kostbare granieten wanden en een albasten vloer. Deze pracht, gecombineerd met massale ver houdingen, moet eertijds een overweldi- Het vorig jaar hebben halve en hele zot ten, die het voornemen hebben over enige jaren tot de Nederlandse intellec- tuëlen te horen, zich bij het ontgroenen nagenoeg misdadig gedragen. Een super-zot sloeg met een hockeystick een bal van het hoofd dat aan een „groen" vastzat en hij sloeg hem een hersenschudding. Andere dwazen speel den „Dachautje" en bewezen daarmee eer aan de Duitse moordenaars die in dit kamp de scepter zwaaiden. Er is veel gezegd en geschreven over deze misstanden, maar het heeft helemaal niets geholpen, want meisjes van rond de twintig hebben sexegenoten die iets Jonger zijn op een wijze onthaald die eveneens heel sterk aan een concentra tiekamp doet denken. Ze werden „mgedikt" op een zolder. Daarop werden 300 meisjes samengeperst terwijl de ruimte misschien groot ge noeg was om er 100 meisjes gewoon te doen staan. Ik heb eens gelezen dat dit een Duitse methode was om gevangenen op te ber gen. Het wordt toch echt wel de hoogste tijd dat snotneuzen van jongens en meisjes niet meer de gelegenheid krijgen hun gekke concentratiekamplusten bot te vieren op medestudenten, die echt wel bij de neus genomen mogen worden, maar dan op een minder zouteloze en stotende manier. KANTMAN. gende indruk op de bezoekers hebben gemaakt. In de gehele bouw is men trou wens op contrasten en speciale effecten uitgeweest De Egyptische bouwmeesters waren ro mantici en hadden een ongebreidelde fantasie, die zij in opdracht van de ko ning konden botvieren op en in de machtige bouwwerken, die duizenden ja ren zouden trotseren en hun roem en glorie zouden dragen tot in verre na geslachten. Had men de fantasie der kunstenaars de vrije loop gelaten, dan zouden deze wel licht zijn gekomen tot overrijk gedeco reerde zalen en hoven en een kunst, die geen toekomst kon hebben. Daarom werden er bepaalde regels opgesteld vol gens welke men moest werken en deze regels werden streng toegepast. Hierdoor schiepen zij een architectuur waarop nog tientallen eeuwen werd voortgebouwd. De betekenis van de Egyptische kunst steunt op de enorme grootsheid van haar stijl en blijft daarom nog altijd boeiend voor ieder mensenkind. Technisch raadsel. Bezien wij de bouw der piramiden uit technisch oogpunt, dan staan wij voor een volkomen raadsel. Hoe heeft men in die tijd, zonder de nodige technische hulpmiddelen, zonder kennis van me chanische krachten als stoom, benzine of elektriciteit kans gezien dergelijke onge looflijk zware en grote bouwwerken te construeren? Wij weten, dat er tienduizenden arbei ders soms een mensenleeftijd lang aan zwoegden maar wanneer wij zien, dat er gewerkt werd met steenklompen van tientallen tonnen zwaar, dan slaan wij de handen ineen. Kortgeleden werd een der deksels van het juist ontdekte zon- neschip van Cheops gelicht, het blok kalksteen moest door zware hijskranen worden verwijderd. Wij kunnen ons in denken, tot welke geweldige prestaties de oude Egyptenaren moesten komen om dergeüjke blokken aan te brengen. Wanneer wij de oud Egyptische bouw kunst overzien, dan dringt het tot ons door, dat wij hier te maken hebben met één der machtigste vormen van kuituur, die de wereld ooit gekend heeft. Een vorm zo vol van schoonheid als slechts in het land van de Nijl, een grote oase temidden van een barre onafzienlijke woestenij, in een strijd met de natuur kon ontstaan. De Egyptenaar nam de natuur als voorbeeld en trachtte haar te overtreffen. Op deze wijze kwam hij tot een kultuurvorm, die nimmer geëve naard werd. EIERMARKT Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 120.000 stuks in prijzen van 14,50 tot 15,25. Middenprijs 14.90. Prijs per kg 2,40. GEREF. GEMEENTE. Woensdagavond, te 7.30 uur, houdt de Geref. Gemeente, in de kleine Rem- brandtzaal, een dienst waarin zal voor gaan ds Schipaanboord van Apeldoorn. DUIVENVLUCHT. De duiven van de vereniging De Vriend schap vlogen vanaf St. Ghislain Hornu. Er waren 97 duiven in concours. Ze wer den om 10.30 uur gelost met n.o. wind. De eerste duif arriveerde om 14.05.17 uur, de laatste prijswinnende duif kwam om 14.24.58 uur aan. De uitslag was: W. Altenaar 1 6 14 17. J. Muis 2. J. G. Kamerbeek 3 13 23 24. W. Nieuwenhuis 4 12 15 19. E. C. v. Daatselaar 5. Z.K.H. Prins Bernhard 7 8 9 10 11 18 20. J. Huurdeman 16. G. Sukel 21. E. Veerman 22

Soester Courant | 1963 | | pagina 1