3 "1 Tl r 4 IGOR SIKORSKY over zijn helicopters. -x - SOESTERBERG NIEUWE BRANDWEERGARAGE. Wij spraken met Handbal. •*1 jgjgK; ~L t yü - Het is vandaag een interessante dag, want ik zit tegenover niemand minder dan de grootste hellcopterpionier van onze tijd, directeur van een groot con cern, Igor Sikorsky. Hij zit tegenover mij, terwijl hij ons toto's toont van de vele vliegtuigtypen die hij ontwierp; de vier motorige vliegboten, amtibies en helicop ters. Duidelijk is aan deze modellen te zien, dat Sikorsky het zocht en nog steeds zoekt in typen die afwijken van het nor maal gangbare soort vliegtuig. Zoals zijn naam al doet vermoeden is onze gastheer een Rus van geboorte. Zijn eerste helicopter ontwierp hij in Rus land. In 1919, tijdens de revolutie, verliet hij zijn vaderland en kwam naar Amerika, waar hij zich vestigde. En daar in de Verenigde Staten werd hij de grote vliegtuigpionier, de man wiens naam nu over de gehele wereld grote bekendheid heeft en die zeer speciaal verbonden is aan het vliegtuigtype, dat men helicop ter noemt. Tijdens het gesprek ontpopt hij zich als een vriendelijke oudere man, een beetje kaal en zeer beminnelijk. Hij spreekt nog altijd het Engels met een typisch accent, waaruit men duidelijk hoort, dat hij geen Amerikaan van geboorte is. Onze gastheer vertelt mij dat er niet minder dan 4000 mensen werken in zijn fabriek in Bridgeport en nog eens 4000 in zijn nieuwe fabriek in Strafford. ..Hoe denkt U dat de helicopter van de toekomst er zal uitzien vraag ik hem. „Ik ben van mening, dat de helicopter al tijd één rotor zal hebben, hoe groot het toestel ook zal worden. Zoals bij de vas- te-vleugel vliegtuigen de eendekker het heeft gewonnen van de tweedekker, zo zal bij de helicopters de machine met één rotor het winnen van die met twee of zelfs meer rotors". Hiermee snijdt Sikorsky een voor hem heel belangrijk punt aan. Hij vervaardigt immers toestellen met één rotor, terwijl zijn grootste concurrent. Vertol, machines met twee rotors in tandem fabriceert Al babbelend komt ons land, Nederland, ter sprake en hij laat duidelijk uit komen dat hij het lage landje bij de zee kent. „Albert Plesman, Nederlands grote luchtvaartpionier, was een persoonlijke vriend van mij. Ik respecteerde hem enorm zegt Sikorsky „Ook zat ik vóór in de cockpit van de eerste S-55 van Sa bena, toen die in Rotterdam neerstreek en ik heb de Rotterdamse helihaven per soonlijk officieel geopend", glimlacht hij trots. De eerste schreden. Met plezier vertelt mijn gastheer over zijn carrière en hoe het allemaal is ge gaan in de loop der jaren. „De eerste helicopter waarmee ik in Ame rika experimenteerde, was de VS-300, een echt experimenteel toestel, dat ik zelf vloog. Dat gebeurde in de herfst van 1939, dus kort voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog. De VS-300 had een open cockpit, een 75 pk motor en een driebladige rotor. In november 1939 kon ik in mijn VS-300 wel een minuut of twee in de lucht blij ven. Dat lijkt thans belachelijk, nu mijn he licopters zelfs over de Atlantische Oce aan gevlogen zijn, maar voor die tijd was het al heel wat. Zomer 1940 bleef de VS-300 al 15 minuten lang in de lucht en, wat belangrijk was, de machine bleek uitstekend bestuurbaar". Op 15 april 1941 behaalde Igor Sikorsky een Amerikaans helicopterrecord door iets langer dan een uur in de lucht te blij ven en op 6 mei 1941 vestigde hij met de VS-300 zelfs het officiële wereld-duur - record voor helicopters met een vlucht van één uur, 32 minuten en 26 seconden. Dank zij Korea. „De eerste helicopter die daadwerkelijk bij de Amerikaanse strijdmacht in ge bruik ging was de R-4, die o.a. dienst deed bij de U.S. Coast Guard, de kust wacht Vooral dank zij de oorlog werd de ontwikkeling van de helicopter sterk ver sneld en Ik deed er mijn voordeel mee. Toch zou het pas tijdens de Koreaanse oorlog zijn dat de helicopter op werkelijk grote schaal gebruikt werd en zijn waar de dubbel en dwars bewijzen kon. Tienduizenden soldaten hadden toen hun leven aan de heli te danken. Want de hefschroevers pikten de gewonden mid den uit de frontlinies op en brachten ze naar de achter het front gelegen hospitalen. Na de oorlog maakten mijn toestellen hun debuut op de luchtlijnen als pas sagiersmachine en de Belgische Sabena verrichtte zoals u weet op dit gebied pionierswerk. Zij kocht eerst S-55's, die later door de grotere S-58's werden ver vangen". Op onze drie helicopter-havens in Rot terdam, Eindhoven en Maastricht zijn deze Sabena-helicopters bekende verschij ningen geworden. Nog altijd zijn de S-58's van Sabena hier regelmatig te zien. De allereerste helicopter, die Nederland na de oorlog kocht, was een S-51, de PH-HAA, die later als „Jezebel" nog ja renlang gevlogen heeft bij de Marine Luchtvaart Dienst, die nu S-58's heeft voor onderzeebootbestrijding Onze strijd krachten kochten Hillers en Alouettes, maar de kans is groot dat Nederland een grote order op nieuwe Sikorsky he licopters plaatst. De reuzen. „Wat is uw grootste machine „Een grote tweemotorige helicopter is de S-56, die bij de U.S Army, de U.S. Navy en bij de U.S. Marines vliegt onder de aanduiding Ch-37 Mojave. Deze heli heeft een stompe rompneus, gevormd door twee deuren, die kunnen worden opengesla gen, waarna jeeps, stukken geschut etc. zo het laadruim kunnen in- en uitrijden. Deze machine is zo groot als een Dou- glas Dakota, een nieuw bewijs hoe enorm - „m De andere kant van een kampioen coureur. Jim Clark, de beroemde autorenner, verscheen als hereboer op de veemarkt te Kelso, waar hij en zijn vader 43 schapen te koop hadden. Jim Clark in gevecht met een onwillig schaap. Een amfibitische uitvoering, met water dichte romp voor gebruik vanaf het wa ter, is in gebruik bij de U.S. Navy on der de aanduiding SH-3A Sea Dragon (Sea Kingi. Deze wordt in Amerika ge bruikt voor de onderzeebootbestrijding en is op dit moment de grootste amfibie- helicopter ter wereld. Drie zijn er door de marine uitgeleend aan de Amerikaanse luchtmacht voor het transport van perso neel en voorraden naar de radartorens in de Atlantische Oceaan. Igor Sikorsky, de helicopterpionier, vertelt aan zijn bureau van zijn luchtreuzen. de helicopter zich na de oorlog heeft ontwikkeld. Er kunnen 24 gewonden op brancards vervoerd worden. De beide mo toren leveren 2100 pk elk en bevinden zich op korte vleugelstompjes ter weers zijden van de romp. De Mojave is nu niet meer in produktie. Er zijn er 154 van gebouwd en de laatste verliet in mei 1960 de fabriek. De nieuwe commerciële aanwinst is de S-61, die o.a. op de geregelde routes vliegt van de Los Angelos Airways. Het toestel kan 25-28 passagiers meenemen en is voorzien van twee turbinemotoren van 1250 pk elk. Zopas heeft Pakistan Inter national Airlines er drie gekocht voor ge bruik in Pakistan en de British European Airways kocht er drie voor verbindingen met de Scilly Islands vanuit Londen Ook de Japanse marine heeft het toe stel gekocht. Tal van records zijn met de SH-3A gevestigd. De maximum snelheid van het toestel bedraagt meer dan 300 km per uur, hetgeen voor een helicop ter héél veel is. Een kleiner toestel voor het luchtverkeer is de S-62A, die elf passagiers meeneemt en een poosje voor Sabena heeft gevlo gen, o.a. naar de helihaven Eindhoven Het toestel heeft een turbinemotor van 1050 pk en vliegt bij de U S. Coast Guard als de HH-52A De eerste vloog op 14 mei 1958". „De vliegende hijskraan". „En wat presteert uw nieuwste ontwerp?" „De nieuwste is de S-64 Skycrane, een zogenaamde Vliegende Kraan, die een lading van maar liefst 9417 kg kan mee nemen. Hij is voorzien van twee gas turbine-motoren, die 4050 pk elk leve ren. Onder de romp kunnen complete vrachtwagens worden meegenomen. Een voorloper was de S-60 die met auto's on der de romp gevlogen heeft. Er zijn twee van die S-64's aan Duitsland geleverd en een daarvan was onlangs op de Pa- rijse Luchtvaarttentoonstelling te zien Als het moet kunnen 60 soldaten worden meegevoerd in een speciale „bak", die onder de romp wordt bevestigd. De eers te S-64 vloog op 9 mei 1962". Een verdere ontwikkeling voor de Ameri kaanse mariniers wordt de CH-53A, die een amfibische romp krijgt voor het ver voer van 30 mariniers. Intussen heeft Sikosky nog tal van projecten op papier, o a. van een vliegende kraan met vier turbines die een tlenbladige rotor krijgt en die niet minder dan 36 ton zal kunnen meevoeren. We hebben in vogelvlucht de belangrijk ste helicopters van Igor Sikorsky beke ken. Eind 1961 had Sikorsky in totaal al 3657 helicopters gebouwd, waarvan 1281 S-55's. Thans zullen al meer dan 4000 helicopters de Sikorsky-fabriek hebben verlaten. Een groot man in de helicop- terwereld is die Igor Sikorsky geworden. Hoewel hij zelf met pensioen is en niet meer zelf zijn helicopters ontwerpt, zul len we in de komende jaren nog meinge helicopter in Amerika zien verschijnen die zijn naam zal voeren. Igor Sikorsky zal in de geschiedenis van de luchtvaart altijd genoemd worden als de grote pio nier van het hefschroefvliegtuig. De handbaluitslagen zijn: Dames: Laren-B.D.C. 0-4. Dames-Juniores: L.V.V.-B.D.C. 5-4. Dames-aspiranten: B.D.C. Attilla 6-0 Heren: B D.C'.-Limvio 9-3 Heren-juniores: Limvio-B.tf.C. 8-4. Heren-aspiranten: Amersfoort-B.D.C. 7-3. ALGEMENE BEJAARDENSOCIeTEIT. De algemene bejaardensociëteit had vrij dagmiddag weer een ontmoeting in het clubhuis aan de Buys Ballotlaan. Daar de aangekondigde spreker verhin derd was te komen, maakte men het elkaar gezellig met gezelschapspelletjes en conversatie. Donderdag 26 september komt men weer Morgenavond zal de raad beslissen of er een krediet van f 830.000 beschikbaar gesteld zal worden voor een nieuwe brandweergarage, die dicht bij gemeen tewerken geplaatst zal worden omdat personeel van deze dienst er ook ten dele gebruik van zal maken. Het gebouw wordt 68 meter lang Het is ontworpen door Ir. N. H. van Wijk, die in zijn plan een toren van 20 meter op genomen heeft. Deze wordt voor oefen- ningen en het ophangen van de slangen gebruikt. Het gebouw krijgt twee onderhoudsgara- ges en zes gararges voor stalling van de brandweerauto's. Deze krijgen kantel- ieuren om snel uitrukken mogelijk te naken door een enkele druk op een tnop. Twee garages krijgen ook aan de achterzijde deze deuren. Br komt een gaskamer voor oefeningen, een kamer voor de brandweercomman- iant met mobilofooninstallatie, een ka mer voor de opzichter van de buiten dienst van gemeentewerken, kleed-, was-, douche- en toiletruimten, een ruimte waarin het drogen van de kleding van het personeel van gemeentewerken mo gelijk is, een kantine met koffiekeuken. maar ook een slangenwasgoot, hetgeen het onderhoud van het materiaal van de brandweer ten goede komt. In de onderbouw van het rechterdeel komen magazijnen en werkplaatsen voor gemeentewerken en een belangrijk deel van het gebouw wordt ingenomen door een zaal van 10 bij 20 meter, die voor instructie gebruikt kan worden, maar ook eventueel voor feestavonden, recepties of andere bijeenkomsten, want er kunnen 150 mensen in. Door een vouwwand kan deze ruimte in tweeën gedeeld worden. Het ligt in de bedoeling een toneel aan te brengen in deze zaal, zodat niet al leen het personeel van het brandweer korps en gemeentewerken gebaat zal zijn bij de bouw van deze garages met vele faciliteiten. Er komt een kleine ruimte voor de ad ministratie, zodat het uitgebreide archief van de brandweer goed ondergebracht kan worden en rustig gewerkt kan wor den aan het uitbreiden van dit archief. Bij het gebouw zal een fietsenstalling komen en het ligt in de bedoeling bin nen afzienbare tijd vier dienstwoningen naast het gebouw neer te zetten. De plannen zijn klaar, het krediet zal wel verstrekt worden en verwacht mag worden dat de rijksgoedkeuring voor de bouw binnen niet al te lange tijd zal worden afgegeven. Dan zal de brand weer over een gebouw beschikken dat ons kranige korps verdient. bijeen en op donderdag 10 oktober komt het bejaardenkoor uit Amersfoort in de Gereformeerde kerk zingen voor de Soesterbergse bejaarden. BLOEMENTENTOONSTELLING IN DE OPENBARE SCHOOL. In de hal van de openbare school werd donderdag en vrijdag, des middags en des avonds, een tentoonstelling gehou den van door de schoolkinderen ge kweekte planten, boeketten en bloem stukken. Deze tentoonstelling werd ge organiseerd door de Oudercommissie van de school en de afdeling Soester- berg van Volksonderwijs. Het was de moeite waard de vele mooie planten te bewonderen die de hal met borders en een perk tot een ware bloe mentuin maakten. De eerste prijswinnaars waren Ieke Nap, Marian Keyser, Hillike Westbroek, Gerard Zuyderduin, Alie Wildvank, Ton- ni Zuyderduin, Dikkie van Hattem, Tru- die Vermeulen, Nellie Werner en Ma rijke v. d. Ven. De jury werd gevormd door mevrouw M. A. Duyn-Vos en de heren C. Kraaij- enhage en A. Lenten. De belangstelling was buitengewoon groot. Gisteravond had in de school de prijsuit reiking plaats. MARS VAN GYMNASTIEKVERENIGINGEN. De mars door Soesterberg van de ge zamenlijke gymnastiekverenigingen uit onze gemeente, die zaterdagmiddag ge houden werd, is een ware propaganda- tocht geworden. Met wapperende vlaggen en in kleurige tenue's marcheerden de verenigingen en hun drumbands door verschillende stra ten van ons dorp. Voorop liep Laetitia uit Soesterberg, direct gevolgd door de Soester Turnclub, Olympia en Crescendo, allen uit Soest, terwijl de stoet gesloten werd door A.G.A.V.S. uit Soesterberg. Onder het brengen van een vaandel- groet werd op het Dorpsplein gedefi leerd voor de wethouders v. d. Arend en De Haan, alsmede voor de heer Peet. directeur van de Soester Sportstichting, en bestuursleden van de verenigingen Na afloop maakte de heer Esmeijer. de voorzitter van A.G.A.V.S., de door de jury vastgestelde uitslag bekend, waar na hij tot de prijsuitreiking overging. De eerste prijs werd behaald door Olym pia, de tweede door A.V.A.G.S., de derde door Crescendo, vierde werd Laetitia en vijfde S.T.C. Olympia kreeg de wissel beker en een beker, alle deelnemende verenigingen een hennneringsmedaille K.V.O. WEER IN ACTIE. De eerste wedstrijden in de nieuwe competitie hebben voor 2 van de 3 K.V.O.-twaalftallen volle winst opgele verd. K.V.O. 1 (senioren) gaf duidelijk blijk S.V.M.M. 1 uit Maarn de baas te zijn Vooral de eerste helft gaf een goed samenspel te zien, hetgeen resulteerde in een 5-1 voorsprong bij de rust. Het tweede gedeelte verliep iets minder en thousiast, maar K.V.O. bleef sterker en won deze wedstrijd met 7-3. Dit jaar neemt K.V.O. met drie senioren twaalftallen deel en het 3e (nieuwe) twaalftal wist haar eerste wedstrijd in Vinkenveen met 3-2 te winnen. De B-adspiranten verloren hun eerste wedstrijd met 3-1. SOESTERBERG WON MET 4-1 VAN AUSTELITZ. Bij het zondagvoetbal begon voor Soes terberg de victorie. In haar thuiswed strijd tegen Austerlitz behaalde zij een 4-1 overwinning. Door een fout van een der achterhoede spelers van Austerlitz nam Soesterberg door Van Weert de leiding (1-0). Met deze stand brak de rust aan. Het had een 3-0 stand kunnen zijn indien doel punten van Staphorst en Manschot niet waren afgekeurd. In de tweede helft maakte na een kwartier Bontsema voor Soesterberg met een fraai schot het tweede doelpunt. Hierna trad bij Soesterberg enige ver slapping in dat resulteerde in een doel punt van Austerlitz 2-1. Soesterberg herstelde zich echter en Bontsema kon opnieuw doelpunten. 3-1 Staphorst bracht de stand op 4-1 voor Soesterberg. In deze stand kwam geen verandering meer. De wedstrijd V.V.Z.A. 2—Soesterberg 2 eindigde in Amersfoort in een 4-1 over winning voor Soesterberg.

Soester Courant | 1963 | | pagina 2