BOSCH KWAK TWEEDE BLAD Niets nieuws onder de miljoenenzon. i WAfiutielaa* Krabbels van Knelis. Echt leuk, zo'n dubbeltas Kapsaion Kees Proosdij kampioen van Tempo. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND. In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT Meisje brak beide benen. S.E.C. honkbal verloor. Mixed Hockey Club. Vertrek van ds Ambrosius. S.E.C. won met 4-0. BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Korfbal. Kastelentocht. MIDDENGROEPEN KIND VAN STAATSREKENING Opnieuw worden ons begrotingscijfers gepresenteerd, die een voortzetting be tekenen van het financiële beleid van de laatste jaren. Dit is geen wonder, want de begroting voor 1964 is nog zwaar be last met de erfenis van het vorig kabi net. Het viel nauwelijks te verwachten dat minister Witteveen gedurende de korte tijd, die zijn ambstperiode thans duurt, spectaculaire wijzigingen zou kun nen aanbrengen in het inkomsten- en uitgavenbeleid van het rijk. Op dit punt kan geen kritiek worden uit geoefend, temeer niet, waar het finan cieel bewind van zijn voorganger op menig punt grote waardering verdiende. Het structureel begrotingsbeleid wordt dus voortgezet met inbegrip van de ele menten, waarvan de verwezenlijking praktisch onmogelijk schijnt. Het tot stand brengen van een ferme verlaging van de direkte belastingen was een der doeleinden, waarop Zijlstra mik te. Voorts moest de stijging van die uit gaven binnen de grenzen blijven van de groei van het nationale inkomen wilde de lastentoekomst voor ons volk veel lichter worden. Gapend gat. Op deze beide essentiële punten faalt ook deze begroting. De toelaatbare stijging van de uitgaven zou 425 miljoen moe ten bedragen. In feite bedraagt de uit- STEENHOFFSTR.53 TEL 284Z - SOEST gavenvermeerdering 559 miljoen, zodat er een gat gaapt van 130 miljoen zon der de gevolgen van de algemene sala ris- en pensioenmaatregelen in de be schouwing te betrekken. Alleen deze laatste post vraagt meer dan een half miljard. Het bedrag van ruim 130 miljoen structueel tekort zal in de komende be grotingsjaren moeten worden ingelopen. Op welke manier dat zal gebeuren wordt nergens vermeld Het kabinet is van me ning dat de invloed van de progressie op de opbrengst van de belasting moet worden weggenomen, maar praktisch in één adem vinden wij de opmerkingen dat ook in 1964 het progressie-effect nog zal moeten blijven voortwerken om de bestedingen binnen de perken te hou den. Aangezien het progressie-effect gro tendeels op de schouders komt te rusten van de middengroepen, zijn het dus deze die het begrotingsgelag moeten betalen. Dit is nu al enkele jaren zo en wij vragen ons af, welke minister nu eens een ander middel zal vinden om als sluitpost te dienen. Is dit de juiste rem? Het verwondert ons niet dat bij de voortdurende expansie en de blijvende gespannen arbeidsmarkt van de rege ring een remmende invloed op de con junctuur moet uitgaan. Die remmende invloed wordt door de belastingprogres sie verkregen, al jaren lang. Er zijn echter veel meer bestedingsremmen te hanteren. Laat men nu eens een ander gaan gebruiken! Het voortduren van een eenmaal gevolgde gedragslijn ten deze is onbillijk, omdat een deel van het volk voor de lasten van het geheel moet op komen. Het totale begrotingstekort omvat een slordige anderhalf miljard gulden. Dit tekort zal de regering geheel uit bin nenlandse leningen trachten te finan cieren, hetgeen een gezonde gedragslijn mag worden genoemd. Gezien de ge weldige woningnood, de moeilijkheden in de landbouw, de fantastische eisen, die door onderwijs aan onze begroting wor den gesteld en de opnieuw gestegen defensielasten mocht een ander begro tingsbeeld nauwelijks worden verwacht. Eerst huizen. Bij de volgorde van dringendheid in de regeringstaken staat de woningbouw voorop. Er zullen 90.000 woningen wor den gebouwd, waarvan de helft op grond van de woningwet, 25.000 premiewonin gen en 20.000 ongesubsidieerde huizen. Alleen de financiering van de woning- wetbouw vergt 925 miljoen, een bewijs van de noodzaak van herziening van het huurbeleid. In de begrotingsstukken wordt aangekondigd dat er gestreefd zal worden naar meer evenwicht tussen huur- en bouwkosten. Het moment van de volgende huurverhoging komt dus snel naderbij. Voor melksubsidies wordt ruim 100 miljoen meer gevraagd dan het vorig jaar, waarmee ook het subsidiebeleid weer in verkeerde richting wordt om gebogen. Op deze manier komen wij nooit van de subsidies af, die ons in de Europese Club zo'n slechte naam be zorgden. De uitgaven voor de ontwikkelingslanden zijn nauwelijks verhoogd. In het kader van de door het westen gevolgde ge dragslijn zou een drastische verhoging misschien gewenst zijn. Met het oog op de geweldige fiscale druk op ons volk is dit echter nauwelijks verantwoord. Het is zeer te betreuren dat de banden met de Antillen en Suriname niet meer wor den versterkt door een duidelijke be voordeling van deze landen in het toe kennen van ontwikkelingshulp. Defensie blijft méér eisen. Het uitzicht op de militaire uitgaven is reeds lang vertroebeld. Wij schijnen ter- wille van de N A V O. niet anders te kun nen dan elk jaar een slordige 100 mil joen gulden meer op tafel te leggen. Wie zal de efficiency van deze geweldige of fers op juiste waarde kunnen toetsen? Voor wegenaanleg en -onderhoud kun nen wij vaststellen dat er sprake is van een enorme achterstand in de nieuw bouw. De begrotingspost is van 1963 op 1964 gestegen met pl.m. 50 miljoen in totaal. Velen zullen de stijging on voldoende vinden, maar bij de voorzie ningen op dit punt moet ernstig reken ing worden gehouden met de beschik bare arbeidskracht. Ook een begroting is een staatsstuk met een neerslag van financiële noodzake lijkheden en politieke mogelijkheden. Het is te betreuren dat onze reputatie van goede financiers te zijn al te zeer onder druk komt te staan van hetgeen in de volksgunst haalbaar is. Te korte perioden. Naar onze mening staan de rijksbegro tingen te zeer onder de druk van de vrij korte zittingsperioden van een re gering, die slechts vier jaar aanblijft. Dit betekent dat in het jaar van vertrek van een kabinet een minister van fi nanciën zich moet beperken in het uit stippelen van financiële beleidslijnen, terwijl in het volgend jaar zijn opvolger nog in de mist zit van de erfenis van zijn voorganger. Hoe is op deze wijze ooit een goed structuurbeleid te volgen? In deze begroting treffen wij veel goeds aan, maar op twee punten is er op zijn minst sprake van teleurstelling. In de eerste plaats wordt er nergens een be grotingspost gevonden voor de econo mische versterking van de kleine zelf standigen, die zich evengoed in een structuurcrisis bevinden als de landbou wers. Daarnaast moet de vraag gesteld worden of in een tijd van welvaart als wij thans beleven voortdurend zulke gewel dige tekorten moeten worden geaccep teerd en of die dan steeds maar weer met leningen op de schouders van het nageslacht moeten worden afgewenteld. Zondagmorgen behaalde Kees Proosdij het kampioenschap lange afstand van Tempo, door op het parcours Konings- weg-Belvédéreweg de 100 km-rit in 2 uur 31 min. en 25 sec. te winnen. Er gingen 15 A-klassers van start, 4 tourrijders en 2 aspiranten. Raymond de Zoete nam aanvankelijk de leiding en hij kreeg Post, Poosdij en Zee dijk bij zich. Er vielen al spoedig slacht offers. Otto en Gert de Weerd gaven op, evenals Eddo Hunnink en Wijnhof. Ray mond de Zoete kreeg een lekke band en Dtr. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN Menno Cornelis, zoon van F M. de Jong en H. R. Delachaux, Dr s' Ja- cobstraat 29. Johanna Elsa, dochter van H. Blaak en M. J, Veeren, Van Straelenlaan 36. Joan Ingred, dochter van J. Swager en F. E. H. Meeuwes, Ei gendomweg 67. Ronald, zoon van J van Barneveld en I. E. Muller, Verlengde Kolonieweg 5. Dick Eidelon, zoon van M. Tijssen en C. A. Godschalk, Laan straat 55, Baarn. Aleida Wilhelmina Maria, dochter van W. C. P. van Breu- kelen en J. M. Steenbeek, Burg. Gro- thestraat 43. Hendrika Nicoline, doch ter van P. C. Jak en M. Th. Werkhoven, Dalweg 137. Jacqueline Constance Vic toria, dochter van A Holtrop en J L Verhoeff. Nassaulaan 6 Peter, zoon van J. Turksma en A. M. van Laar, Vuursche Steeg 6, Baarn. ONDERTROUWD Jan Marinus Visscher, Noorderwierweg 146, Amersfoort en Ger- ritje Hazalaar, Birkstraat 34. Harmen Han Gerrit van Diermen, Nachtegaallaan 26, Baarn en Cornelia Hendrika Maassen, Laanstraat 70. Johannes Eshuis, Pe- trarcalaan 42, Utrecht en Beatrix Lok, Schrikslaan 52. Leendert de Rooij, KI Engendaalweg 3 en Adriaantje Metje Kriek, Beetzlaan 116. Menze Jan van den Broek, Beetzlaan 124 en Aaltje An- nette Karssen, Veldweg 12. Theodorus Verbon, Bollenhofsestraat 184, Utrecht en Alida Bij 't Vuur, Generaal Winkelman straat 79. Jan Hendrik Timmerman, Da Costalaan 4 en Hendrika Engelina de Vos, Smitsweg 6a. Jacob de Bruin, Eemnesserweg 45, Baarn en Richarda An na Maria de Bruin, Akkerweg 10. GEHUWD Frederik Lablans, Van Weer den Poelmanweg 13 en Jantina Aber- son, Predikherenkerkhof 9, Utrecht. Harry Kenemans, Nachtegaallaan 37, Ede en Margrietha Luppiena Penninga, Prins Bernhardlaan 13. Gerrit Jan van Ven- delo, IJsbaanweg 15, Laren Nh. en Jo hanna van den Broek, Kostverlorenweg 4B. Willem de Bree, Akkerweg 4 en Jacoba de Bes, Akkerweg 4. Joseph Paul Eduard Lambert Maria Hendrix, Agadir (Marokko) en Elisabeth Martina Segers, Emmalaan 8. OVERLEDEN Theodora Antonia Maria van Dam, 81 jaar, Nieuwerhoekplein 10. Jacobje Huisman, 36 jaar, echtgenote van L. Warta, Zeeburgerpad t.o. nr. 59, Amsterdam. Geertruida Anthonia Kok, 74 jaar, Birkstraat 115. tijdelijk had Aad Post de leiding, maar tenslotte was Proosdij de koploper met Zeedijk en Ruttenberg bij zich. In de zestigste ronde lag Proosdij alleen aan de kop en toen hij finishte hadden alle renners een of meer ronden achterstand. Aad Post werd tweede op 1 ronde, Ray mond de Zoete kreeg een lekke band en vierde, Theo Zeedijk vijfde, Wim Scbaef- ter op drie ronden, zesde en Wout van 't Klooster zevende. Bij de tourrijders won Eddie Bijl de 46 km in 1.39.23 uur. Eddy de Lange werd tweede, A. Koenen derde, terwijl Johnny Visser bij de aspiranten de 40 km in 1 uur en 8 min. won. Voordat om het kampioenschap van Soest gereden werd kwamen 13 nieuwe leden van Tempo op gewone fietsen te gen elkaar uit. Ze reden 9 km. De uitslag was: 1. Jac. v. d. Berg, 15 minuten, 2. Ad. v. d. Ploeg, 3. Steef v. d. Berg, 4. Gerrit de Ruig, 5. Joop van Sloten, 6. Johnny v. d. Heiden. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Bij het plotseling oversteken van de Laanstraat heeft het negenjarig meisje Joh. v. d. Br. beide benen gebroken toen ze aangereden werd door een personen auto. bestuurd door de heer A. L. Hij kon het meisje niet tijdig zien omdat ze vanachter een vrachtauto vandaan kwam. Per E.H B.O.-ziekenauto is ze naar „De Lichtenberg" gebracht. S.E.C. heeft de honkbalwedstrijd tegen Donar, die op het K.P.S.-terrein ge speeld werd, met 1-6 verloren. In zes innings werd geen enkel punt gescoord. De S.E.C.-slagploeg was niet erg sterk en in de zevende inning zakte het ge hele team als het ware in elkaar. Do- nar kwam met vier spelers over de plaat en dat leverde vier punten op. In de achtste inning werden nog twee punten veroverd en daarmee leed S.E.C. een verdiende nederlaag met een enkel punt voor het redden van de eer. Werper Terhaar van Donar bracht het tot 15 x 3 slag, 4 x 4 wijd en 3 honk- slagen tegen en Rudi Blok van S.E.C. tot 9x3 slag, 5 x 4 wijd en 8 honkslagen tegen. Een kreet van ontzetting ging langs de witte lijnen van M.H.C.'s hoofdveld, toen de zich uitstekend werende Soester keeper Fred Bolhuis een zware fout be ging. Dit kwam hem op een strafpush te staan Met een stijlvolle duik naar de hoog ingeschoten bal probeerrde hij zijn fout nog goed te maken De bal verdween echter via zijn stick in het doel. Zo had Hurley, ondanks een licht overwicht van Soest in de eerste helft, de leiding genomen. Het Soester elftal maakte een uitste kende indruk tegen de lang niet onbe kwame heren van Hurley 2 uit Amster dam Ondanks de weldadige zon speelde de ploeg enorm enthousiast en fel. Keer op keer wist de slagvaardige voorhoede dan ook met goed opgezette aanvallen het Amsterdamse doel te bedreigen. Er werd bijzonder vlug gespeeld. Aan de andere kant kwam Hurley vaak tot goe de acties. De Soester verdediging met de in vorm zijnde Bolhuis aan het hoofd, wist het echter te klaren tot de Soester doelman in een onoverzichtelijke situatie voor zijn doel een fout maakte die Hurley een voorsprong bezorgde. De strafpush die hiervan het gevolg was heeft de strafbully vervangen. Het lijkt veel op de penalty. De tweede helft zette veelbelovend in. DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L 1298.- tot 226 L. f648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 In een verwarde situatie voor het Am sterdamse doel kreeg Erwin Hinderdael de bal. Hij zette voor en André Bolhuis scoorde. Enkele minuten later was het weer raak. Hoewel iedereen verwachtte dat Erwin Hinderdael de bal zou voor zetten schoot nij ineens keihard en hoog in de rechterbovenhoek (2-1). Gerugge- steund door dit succes bleef Soest fel aanvallen. Het knap verdedigende Hurley kon echter voorlopig verder onheil voor komen. Een goed genomen strafcorner leidde er toe dat Soest in de twintigste minuut de voorsprong door Eysink tot 3-1 ver grootte, Soest, dat nu een gewonnen wedstrijd dacht te spelen, liet zich in de verdediging drukken. Dit werd het elftal bijna noodlottig. Een blunderende achterhoede gaf Hurley in de 25-ste mi nuut de kans de achterstand tot 3-2 te verkleinen. Vrij onverwacht maakte Er win Hinderdael het vierde doelpunt voor Soest. Het Soester team heeft een uitstekende indruk achtergelaten, ondanks het feit dat het niet in zijn sterkste opstelling uitkwam. De uitblinkende Bert Vriens verdient zeker een vaste plaats in dit team, dat nagenoeg geen zwakke plekken telde. Het spel van de dames was teleurstel lend. Met 0-2 werd verloren van een niet veel sterker Hurley. Vooral in de voorhoede ontbrak het vaak aan tech niek en doortastendheid. De verdedi ging daarentegen werkte vrij bekwaam. Het tweede damesteam verloor met 1-2 van Hurley 2. Fenna Nauwelaerts scoor de het enige Soester doelpunt. De he ren-veteranen verloren met 4-5 van Amersfoort, ondanks een licht overwicht. Verwacht mag worden dat ds W. R. Am brosius zijn ambt zal neerleggen, want hij heeft aan de provinciale kerkverga dering van de Nederlandse Kerk verzocht hiervan ontheven te worden omdat hij een kantoorfunctie in Amsterdam zal gaan bekleden. Ook de tweede competitiewedstrijd heeft S.E.C. gewonnen en dat was grotendeels te danken aan het uitstekende spel van keeper Adams en het werken van Hanas- bei, die de motor van de S.E.C.-ploeg was. Aanvallend was SE C. uitstekend, maar ook de achterhoede voldeed goed en de spelers toonden zich zeer trapvast. Bij tegenstander K.V.V. mankeerde hieraan wel wat. Reeds na vier minuten kon De Bruin scoren toen Hanasbei de bal vrij ge maakt had. K.V.V. kwam nu ten aanval, maar De Rooy redde toen het S E C.-doel erg in de verdrukking kwam Een minuut voor rust had S.E.C. geluk en K.V.V. pech. De spil van de gastheren, Beumer, schoot in eigen doel. (0-2). Na de rust werkten Hanasbei en De Bruin opnieuw samen en de laatste scoorde het derde doelpunt. Na 18 minu ten kreeg Duijst de bal van Aalberts en hij vergrootte de voorsprong tot 4-0, waarmee hij aan alle illusies van de gastheren een einde maakte. Adams moest nu nog enige malen tonen dat hij uitstekend in vorm was en aan de andere kant kreeg keeper Kerver ook het een en ander te doen, maar er werd niet meer gescoord. Bij K V.V. viel links half Van 't Veer uit. Hij werd vervangen door Castricums. Op zondag 22 september moet S.E.C. de belangrijke wedstrijd tegen het Hoornse Always Forward spelen. Deze ploeg heeft eveneens tweemaal gewonnen. Gedipl. A.B.A.N.-Instxucteur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. Voor het eerst heeft een team van de korfbalvereniging „De Meteoren" een overwinning in de competitie behaald- Dat was in de eerste wedstrijd, welke zaterdagmiddag tegen R.D.Z. gespeeld werd op eigen terrein. R D.Z. nam de leiding, maar tien minu ten voor rust bracht Marian Brandsma de stand op 1-1 en nog voor rust bracht Piet van Rouwendaal met een afstands- VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie veul van polletiek snap. As ikke wat teuge Gart heb dan ken ik ke netuurlek heul kal- lem zeige, jie bin 'n hufter. As de baos van de Aomerikaone wat teuge da baos van de Russe heb, dan ken die nie zeige, jie bin 'n hufter, das zo klaor as 'n klontje. Veurig jaor zatter 'n Rus heul meraokels te liege teuge de baos van de Aomeri kaone toeng die wou weete of de Russe hier en daor waopes hadde Netuurlek nie, zee de Rus, die zo ken liege dattie ut eiges ken geloeve Haha, zee de baos van de Aomerikaone en wat denkie wel van die kiekies, waor die waopes opstaon. De Rus gong kalm deur mit liege ok toeng alle minse mitter klompe konde veule datter wel waopes waore. Die eigeste Rus, die zo bar best ken liege, gaot noeng weer naor Aomerikao om te praote mit de baoze van de Aome rikaone. Dat ken d'r bie ming nie in. 't Zou toch gewoon weeze as de groote baos van de Aomerikaone teuge de groote baos van de Russe zee, 't ken ming gin klap scheele wie d'r komp, maor dat leugebeest kejje beeter tuus houwe. Wat koope wullie allegaor veur die smoessies van manne die eiges nie meer weete da zullie zitte te liege. Niks d'rvan, en daorom ken ikke niks van polleiek snappe. Die aortsleugenaor komp weer. Klaor bejje d'r mee schot de stand op 2-1. In de tweede helft werd het door Riet van Drie 3-1 en door Kees Rouwendaal 4-1 R.D.Z. gaf zich niet gewonnen en scoorde nog tweemaal. Tegen het tweede Soester doelpunt werd geprotesteerd omdat dit gescoord zou zijn toen de eerste speelhelft al verstreken was. Zondagmiddag verloor het eerste team van De Meteoren met 3-7 van Amers foort 4. Door Rus Kemler sr en Riet van Drie namen de Meteoren een 2-0 voor sprong, maar spoedig maakte Amersfoort gelijk en liep zelfs uit tot 4-2. Door Wim Wamsteeker werd het 4-3, maar Amers foort doelpuntte nog driemaal. De organisatoren van de Tempo-kaste lentocht hadden een mooie route uit gestippeld, maar te weinig rijders hebben hiervan gebruik gemaakt omdat velen de rit niet als tourtocht maar als sterrit reden. Zaterdag startten voor de tourtocht 26 rijders en zondag 6. Ze reden 78 km langs kastelen te Naarden en Muiden, Lage Vuursche en Hoge Vuursche. In oktober zal de tourafdeling van Tem po op het parcours Koningsweg-Belvédê- reweg een ronde voor nieuwelingen, as piranten en veteranen laten rijden Nieu welingen zullen op uitnodiging deelnemen en voor de aspiranten en veteranen is de inschrijving vrij. Wanneer een man het teveel moeite vindt om een klein zaakje op te knap pen, is het maar beter om hem ook geen grote zaken toe te vertrouwen. Wat zou een vrouw zonder haar tasje moeten beginnen Ja, denkt u zich dit eens in. De heren beschikken in hun kleding over diverse zakken, waarin zij hun eigendommen opbergen, maar wij hebben meestal geen zakjes in onze kleding en al is dat wel het geval, dan kunnen we er dikwijls geen gebruik van maken, omdat ze als sier bedoeld zijn en het voor een dame niet staat als zulke zakken wat uitpuilen. Neen, wij zijn geheel op onze tas aangewezen. En in zo'n tas nemen we dan alles mee, en dat is bij sommige dames nog al het een en ander. Dat is de reden dat velen een warme belangstelling hebben voor grote tassen. Daar gaat dan het hele hebben en houden in en we zitten nooit onthand. Nou ja, dat wil zeggenals iets helemaal op de bodem verzeild is geraakt moeten we wel eens langdurig en koortsachtig zoeken of de gehele inhoud van onze tas er uit leggen om het bewuste te vinden. Dat is natuurlijk wel een bezwaar van die draagbare plunjezakken en handkoffertjes Een en ander heeft een bekende Nederlandse lederwarenfabriek in Arnhem er toe gebracht een bijzonder leuk idee te ontwikkelen en wel een zogenaamde „dubbeltas". Het is een praktisch „bergmeubel", dat eigenlijk uit twee tassen bestaat, die met de ruggen tegen elkaar zijn geplaatst. Het voordeel hiervan is, dat niet alle spullen in één onoverzichtelijke ruimte zitten, maar dat we over twee flinke vakken beschikken, die geheel van elkaar zijn gescheiden, ook wat de sluiting betreft. Het leuke is, dat deze tas ook twee voorzijden heeft, want er zit een klep aan beide kanten. De ene kant is effen met een geruite klep, de andere geruit met een effen klep. We kunnen onze spulletjes nu keurig over twee tassen verdelen. Het is een „deux-pièces" in de tassenwereld, speciaal geschikt voor de vrouw of het meisje met een baan. Privé zaken in de ene tas, agenda, bloknoot, brieven, schrijf gerei, aantekeningen, notulen, rapporten, brochures, enzovoort aan de andere kant. Een tas uitgevoerd in waterdicht, afneembaar materiaal en kunstleder, te dragen als handtas en schoudertas, in toch nog bescheiden af metingen van 33 bij 33 centimeter. Werkelijk een echt leuke tas en een goed idee voor verjaardagen 1

Soester Courant | 1963 | | pagina 5