Het nieuwe parlementaire jaar. Dichierlijk dagboek „SOESTER DIERENTUIN". SOESTERBERG Officiële mededelingen. Hoe oud werden onze voorvaderen HET OOG GERICHT OP BIRMINGHAM. Opstelling van S.E.C. Landelijk klaverjastournooi. rSZ: v- GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963. 426 ,AARGANG No- ,0- soesterGourant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Zo kort na de regeringsverklaring waar mede in juni 1.1. het nieuwe kabinet Marijnen zich presenteerde, kon de dins dag door H.M. de Koningin uitgesproken Troonrede niet veel nieuwe aspecten voor het te verwachten regeringsbeleid meer bevatten. Zowel in de troonrede als ook in de miljoenennota komt tot uitdrukking, dat de regering sterke pri oriteit toekent aan de woningbouw en aan de nood in de landbouw en speciaal de veehouderij. De meerdere kosten voor de woningbouw drukken echter nog nauwelijks op de thans ingediende be groting 1964, daar de hierin opgenomen uitgaven betrekking hebben op de reeds vóór 1964 in uitvoering zijnde woningen. Anders is dit ten aanzien van de tege moetkoming in de moeilijke omstandig heden waarin vooral de veehouderij en het gemengde bedrijf verkeren. Hiervoor zijn direkt hogere bijdragen uit de rijks middelen geraamd. Dit heeft er zelfs toe geleid, dat de uit gaven op de begroting een grotere toe neming vertonen dan past bij het door het kabinet als grondslag aanvaarde fi nanciële beleid. Dat beleid is er immers op gericht de stijging van de uitgaven in de komende regeringsperiode van 4 jaar achter te doen blijven bij de groei van het nationale inkomen. Men schat dat de middelen van het rijk in de periode 1964-'67 met 5 1/3 per jaar, oftewel gemiddeld 600 miljoen per jaar zullen toenemen. Men is daar voor het komende jaar dus overheen gegaan en de begroting voor 1964 vertoont dan ook een groter tekort, in totaal 1623 mil joen, dan bij het uitgestippelde beleid past. Dat hoopt men dan in volgende jaren weer te kunnen inhalen De regering wil vooral de productiviteit en daarmede ook de totale productie van de bouwnijverheid opvoeren, o.a. door bevordering van de continuïteit in deze bedrijfstak. Dat is een punt waar de aannemerswereld al lang op heeft aangedrongen. Men kan zoveel effici ënter en dus ook vlugger bouwen als een aannemer voor verscheidene jaren weet waar hij aan toe is, wat hij te bouwen zal hebben. Daar kan hij dan de beschikbare mankracht en zijn ove rige capaciteit op instellen. Blijft hij echter afhankelijk van de al of niet toewijzing na een openbare aanbeste ding, dan worden zijn risico's veel gro ter. Er zijn nu 45.000 woningwetwonin gen gepland, 25.000 gesubsidieerde wo ningwetwoningen en 20.000 in de vrije sector. Door de te treffen maatregelen hoopt men nu niet alleen de 90.000 wo ningen klaar te krijgen, doch verwacht men dat er nog capaciteit over zal zijn voor meer bouw in de bedrijfssector, op dat deze niet te veel zal achtergeraken. Natuurlijk toont de regering haar onge rustheid over de laatste verschijnselen ten aanzien van de loonvorming en zal „in nauw overleg met het georganiseer de bedrijfsleven dit vraagstuk onder ogen zien". Daaraan wordt toegevoegd, dat de regering een krachtig prijsbeleid zal blijven voeren. Het door enige me taalbedrijven uitstijgen boven de lonen volgens de c.a.o. die voor dit jaar wa ren vastgesteld, zal er echter zeker toe leiden dat de gehele loonvorming in be weging komt. Er heerst reeds de tendens om nu de loonstijging niet meer vast te koppelen aan de geraamde productiviteitsstijging en dan kan men dus een prijsstijging, die langzaam maar zeker toch al doorzet, zeker niet meer tegenhouden In Euro pees verband gezien is dat misschien ook wel beter, want dit zal de conjunc tuur-ontwikkeling wat temperen, waar door er wellicht een gezonde ontspan- Ambtenaren, is verordend. Worden heel beleefd per brief, Moeten sluiten met „hoogachtend", Dus niet meer zo aggressief; Straks „met vriendelijke groet" Werken ze op ons gemoed. Met het koppelbazenwezen Zitten wij goed in de boot, Maar het feit waardoor zij slaagden Is natuurlijk idioot; Want een c.a.o. is fout Als geen mens er zich aan houdt. Theo Eerdmans is tenslotte Na zes jaren uitgequizd, En het zou ons niet verbazen Als de kijker hem straks mist; Wie naar zijn programma keek, Zag vaak het klapstuk van de week. Prinsjesdag, zonovergoten, Bracht weer heel wat op de been. Ook door de miljardennota Van professor Witteveen; En ook hij blijkt weer helaas De belasting-koppelbaas. De ontgroening liep ten einde. Heel wat is er weer geslikt Door studenten en studentes, Uitgekleed en ingeblikt; Ouders ergerden zich groen: Dat moest moeder thuis eens doen! JAAP MIJDERWIJK. ning op de arbeidsmarkt ontstaat. Maar de verwachte loon- en daarmede prijs stijgingen zullen zeker niet nalaten in vloed op de begrotingscijfers uit te oefenen en wellicht toch dwingen om bepaalde plannen uit te stellen. De troonrede kondigt heel wat plannen aan, vooral ook in de sociale sector. Zij zullen echter niet allen in het komend parlementair jaar reeds tot wet, laat staan tot uitvoering komen, maar zijn gedacht in het beleid van de komende vier jaren. Ook de troonrede spreekt echter reeds van een snel veranderend wereldbeeld, hetgeen niet zal nalaten invloed uit te oefenen op de verwezen lijking van de plannen. Vele problemen vragen inderdaad om een oplossing, maar de mogelijkheden zijn beperkt. Het kon in het komende jaar wel eens blijken, dat deze nog beperkter zijn dan men het thans ziet. S.E.C. speelt zondag de thuiswedstrijd tegen Always Forward uit Hoorn in de volgende opstelling; Doel: Adams, achter: De Rooij en Hooij- er, midden: Van Breukelen, Ruttenberg en Wolfsen, voor: Aalberts, Hanasbei, De Bruin, Duijst en Verhoeve B.D.C. SPEELT VRIENDSCHAPPELIJK B D.C. zal morgen een vriendschappelijke wedstrijd spelen in Garderen tegen het eerste elftal van de vereniging „Veluwse Boys", ter gelegenheid van de opening van het nieuwe terrein van deze club. Op 11 oktober kunnen klaverjassers deel nemen aan een landelijk tournooi dat in 40 Horecabedrijven gehouden wordt. Voor Soest is dit in restaurant Zonneheuvel, waar men zich voor dit tournooi kan aanmelden. Dertig paren kunnen deel nemen en van ieder Horecabedrijf in Soest waar geklaverjast wordt, zal een paar uitgenodigd worden. In het gehele land zullen 3500 klaverjassers deelnemen De deelname is gratis en per deelnemer wordt 0,50 aan prijzen beschikbaar gesteld. Van hen die op 11 oktober in „Zonneheuvel" spelen gaan er vier over naar de halve finale, waarvan de eerste prijs 250,de tweede 150,de der de 100,en de vierde en vijfde 50, bedragen. De eigenaar van de zaak die de winnaar heeft krijgt 100,In de finale zijn prijzen van 500,350, 200,100,en 50,te verdienen. De halve finales worden in november in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Zwolle gespeeld en de finales op 1 de cember in Utrecht. Er zal gespeeld worden volgens een wed strijdreglement dat voor het eerst in ons land toegepast wordt. UITSLAG KAARTWEDSTRIJD. Leden van B.D C. hebben de eerste van acht ronden in het klaverjastournooi in het clublokaal gespeeld. De uitslag was: 1. P Roest 6381 punten; 2. P. Jak 6104 3. C. Hilhorst 6094, 4. J. Heeremans 6001: 5. T Herder 5967. 6. P v. Schalkwijk 5942; 7. W. v d. Breemer 5925; 8. A. Bal- tus 5896, Troostprijs: J. Beijer 3645. KORFBALCOMPETITIE. Zaterdagmiddag om twee uur speelt het tweede twaalftal van de vereniging „De Meteoren" om half drie tegen Altius 4 en zondagmiddag om 2 uur speelt het eerste twaalftal tegen Biko 3. Beide wed strijden worden op het terrein achter hotel „De Birk" gespeeld. KAARTEN OM ZIMMERMANNBEKER. Voor de derde maal zullen leden, dona teurs en poolleden van S.E.C. spelen om de O. L. Zimmermannbeker, die thans in het bezit is van J. Timmer. Er worden 8 ronden gespeeld. De eerste ronde zal op maandag 23 september in hotel Bos en Duin gespeeld worden. .A - m,. y f. .-*-73. - Ons politiebureau is niet veel moois, maar het wordt er niet mooier op nu de grote bomen aan het begin van de Prins Bernhardlaan moeten sneuvelen omdat deze laan verbreed wordt. Thans camoufleren deze bomen het wei nig fraaie uiterlijk van het politiebureau. Een deel van het terrein dat bij het politiebureau hoort zal opgeofferd wor den aan het verbreden van de Prins Bernhardlaan en er is reeds een hek geplaatst dat aangeeft waar het grond gebied van de Soester politie begint Dat hek heeft een man met fantasie en schilderskist geïnspireerd tot het ver vaardigen van een paar borden die in de richting van Artis wijzen en hij heeft die in het holst van de nacht neerge hangen. Tot genoegen van hem zelf, de velen die de borden zagen en van de politie, die het echter toch maar beter vond de borden te verwijderen nadat er foto's van gemaakt waren. Abonné's, die het abonnementsgeld voor het 4e kwartaal van ons blad (ƒ2,10 voor Soest en Soesterberg en ƒ2,25 voor andere gemeenten) wensen te gireren, verzoeken wij beleefd dit nu te doen met ver melding van 4e kwartaal. Bij overschrijving na 1 oktober kun nen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders. Administratie SOESTER COURANT. MEDISCHE DIENST. Dokter A. Th. M. Splinter. Amersfoort- sestraat 3, Soesterberg, tel. 03463-432, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen J. C. Lucas, Soesterberg, W. F. v. d. Helm. Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6. tel. 03463-517 neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. GESLAAGD. De heer W. Brink alhier slaagde aan de Rijkskweekschool te Amersfoort voor de akte „Volledig bevoegd onderwijzer (der de leerkring hoofdakte). ONTTREKKING WEG AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan het bepaal de in artikel 10, 2e lid, van de Wegen- wet, ter kennis van belanghebbenden, dat een door hen aan de raad dezer ge meente gedaan voorstel om over te gaan tot onttrekking aan het openbaar ver- Een van de grootste warenhuizen van Parijs in de wijk van de Opéra heeft over een lengte van 200 meter het glas uit de etalages laten ver wijderen om onder de slagzin „la mode crève les vitrines" een mode show te geven, die uiteraard de gehele dag door meer belangstelling trekt dan de levenloze etalagepoppen van voorheen. keer van: het 2e Weteringpad, gelegen op de kadastrale percelen, gemeente Soest, sectie G, nrs. 4554, 4742 en 4517 op de gemeentesecretarie afd. I, is nederge- legd. Het voorstel ligt aldaar van 20 septem ber tot en met 10 oktober 1963 voor belanghebbenden ter inzage Bezwaarschriften tegen inwilliging van het verzoek kunnen voor 11 oktober a.s. bij de gemeenteraad worden ingediend. De bezwaarschriften kunnen worden toe gelicht in een zitting van hun college of van een door hen uit hun midden benoemde commissie Deze zitting zal worden gehouden op dinsdag 15 oktober a.s., des voormiddags om 11 uur, in het gemeentehuis. Soest, 19 september 1963. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan Interlas N.V., Amersfoortsestraat 15 te Soesterberg, op haar daartoe ge daan verzoek, op grond van het bepaal de in artikel 20 van de Wederopbouw- wet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een fabriekshal op het per ceel, gelegen aan de Amersfoortsestraat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nummer 3038, zulks in afwijking van het uitbreidingsplan in onderdelen voor de gronden gelegen langs de Amersfoort sestraat te Soesterberg. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking heb bende stukken liggen gedurende diezelf de termijn ter gemeentesecretarie ter in zage. Soest, 20 september 1963. VAN DE STEENTIJD TOT DE MIDDELEEUWEN WAS 20 JAAR DE GEMIDDELDE LEEFTIJD Het steeds toenemen van 't aantal aard bewoners, vooral in de zogenaamde on derontwikkelde gebieden, is een probleem van wereldformaat. Hoe lang zal onze voedselproduktie in staat zijn de toene mende wereldbevolking te voeden Een vraag die de wetenschap bezighoudt is, of de steeds snellere was van de bevolking behoort tot een normale na tuurlijke ontwikkeling, of dat voor de opvallend snelle vermeerdering van de laatste tientallen jaren andere oorzaken zijn aan te wijzen. In een kort geleden gepubliceerd werk over de prehistorie en de cultuurgeschie denis, heeft de antropoloog dr Gottfried Kurth hier een en ander over geschreven- Deze geleerde kreeg bij zijn onderzoe kingen zijdelings met dit probleem te maken. Als basis voor zijn studie beschikt prof. Kurth over een grote hoeveelheid skeletmateriaal dat van verschillende vindplaatsen kwam, zowel uit Europa als Azië en dat behoort tot verschillende pe rioden, zoals prehistorie, oudheid en mid deleeuwen. Nieuwe statistieken. Wanneer we weten, dat bij het opgraven van kerkhoven uit die perioden zowel in Europa als Azië, slechts zelden skeletten werden bewaard, dan beseffen we pas hoeveel moeite het bijeenbrengen van dit In Amerika is gebleken dat niet alleen S.S.-ers in staat waren kinderen te ver moorden, maar ook blanken die niets te maken hebben met deze prettige or ganisatie van wijlen de Führer. Dat blanke woestelingen uit de staat van de nare gouverneur Wallace hiertoe in staat waren werd voorzien door een man die lang geleden schreef dat de blanken die zo fel gebeten zijn op ne gers, dezelfde mentaliteit hebben als le den van S A. en S.S. die twintig jaar geleden Europa onveilig maakten. Deze volgelingen van de Führer be schikten over huizenhoge minderwaar digheidscomplexen en om daartegen te strijden moesten ze zonodig mensen doodschieten, ophangen of als het zo uitkwam doodslaan. Dat schijnt in Ame rika al net zo te zijn. Toen waren in hoofdzaak de joden het slachtoffer en nu zijn het de negers. Gelukkig is er een hemelsbreed verschil tussen toen en nu. Toen vonden de Duitse regeringsleiders het prachtig dat ze over een flink korps uitroeiers be schikten en thans zal de Amerikaanse regering er ongetwijfeld voor zorgen dat de volgelingen van Wallace, die zich aan wandaden schuldig gemaakt hebben, ge straft worden en ze zullen spoedig voor komen dat nieuwe wandaden gepleegd worden. KANTMAN. materiaal moet hebben gekost en welk een enorme waarde het vertegenwoordigt. De skelettencollectie van prof. Kurth be stond in dit geval uit resten van kerk hoven van Khirokitia op Cyprus uit de jong-steentijdperk. van Jericho in Jorda nië uit de steen-kopertijd, van Westerhus in Zweden uit de middeleeuwen en van Espenfeld in Thüringen eveneens uit de middeleeuwen, terwijl daarnaast nog een aantal alleen gevonden skeletten en oud statistisch materiaal. Professor Kurth heeft aan de hand van dit materiaal nieuwe statistieken opge steld, waarbij in eerste instantie werd getracht eén gemiddelde levensduur van deze mensen vast te stellen, terwijl te vens de belangstelling uitging naar vast stelling van de leeftijden waarop de mees te mensen in die tijden stierven. De uit komsten kwamen wonderlijk goed over een met de oude statistieken. 20, hooguit 30 jaar. Het bleek, dat de gemiddelde levensduur van de mens vanaf 30.000 jaar voor onze jaartelling tot in de middeleeuwen rond de twintig jaar lag. Wat de „sterfte- pieken" betreft ontdekte men dat er twee waren en wel één tussen 0 en 20 jaar en één tussen 30 en 40 jaar. De minste kans om te sterven hadden onze voorvaders dus tussen 20 en 30 jaar. Wie eenmaal de twintig was gepasseerd, maakte een goede kans om ook de dertig te halen, maar daarna nam de sterftekans weer ernstig toe. Heel interessant waren de uitkomsten van het onderzoek naar de kindersterfte. Niet minder dan dertig procent van de kinderen stierven in het eerste levensjaar. Telt men hierbij op de jeugdigen die stierven vóór het bereiken van de twin tigjarige leeftijd, dan kwam men tot vijftig procent. Waaruit we mogen vast stellen, dat de helft van de mensen stierven voordat ze twintig jaar werden. De rest stierf daarna. We zien hieruit, dat van elke honderd geborenen er hoogstens vijftig overbleven, die zich konden voortplanten, waarbij er uiteraard ook zijn geweest, die om de een of andere reden hiertoe niet in staat waren. Deze omstandigheid is oorzaak geweest van het feit, dat de wereld bevolking slechts op peil bleef en nau welijks toenam. Pas deze eeuw. De verandering hierin dateert pas van de jongste tijd. Uit een oude statistiek blijkt dat in 1829 in Neder-Oostenrijk de kin dersterfte in de leeftijd tussen 0 en 12 jaar op 50,7 procent lag. In het jaar 1900 bedroeg dit nog maar 44,3 procent en pas in de loop van deze eeuw daalde dit sterftecijfer met sprongen. Deze ge gevens kloppen vrij goed met die uit andere delen van Europa. Parallel hiermede zien we de tweede sterftepiek naar hogere leeftijden ver schuiven. Lag hij in de oude tijd tussen de 30 en 40 jaar, in onze tijd treffen we hem bij 60 jaar en hoger. De oorzaak van deze verbeterde levens kansen moeten we ongetwijfeld zoeken in de verbeterde hygiënische omstandigheden en in de sterke vooruitgang van de me dische wetenschap. Het gevolg hiervan is geweest, dat de levenskansen toenamen, het aantal mensen dat tot voortplanting kwam steeds toenam, waardoor we de grote bevolkingstoeneming van de laatste tientallen jaren kunnen verklaren. De zeer grote kindersterfte heeft in de voorgaande duizenden jaren een sterke aanwas van de wereldbevolking verhin derd. Dit natuurlijk evenwicht is door de mens in de 19de en 20ste eeuw zelf ver stoord. Voor de mens bracht dit het nieuwe probleem om een evenwicht te vinden tussen de bevolkingstoename en de noodzakelijke verhoging van de levens- middelenproduktie.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1