MARCHAL HAARMODE □AC.MOURER D. ENGEL VAKANTIE VOOR INVALIDEN. M. TUSSEN WASSERIJ GELRIA EDE Afluisteren met een omweg. Floralia-tentoonstelling. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Onderlinge wedstrijden van Crescendo. Zilver Tetra. Rouw- en Trouwkleding Bioscoopprogramma. Instuifavond. Jaarvergadering Katholiek Vrouwengilde. Woensdag is voor de zestiende maal een tentoonstelling gehouden van planten en bloemstukken welke door de school kinderen ingezonden werden. Ze waren geëxposeerd in gebouw Credo. De vereniging Floralia organiseert ieder jaar deze tentoonstelling en de ge meente verleent hieraan medewerking door in het voorjaar uit de gemeente lijke kassen plantjes ter beschikking van de schoolkinderen te stellen. Dit jaai' zijn er 3200 plantjes uigereikt en 400 kwamen er als grote planten terug. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Voor het openen van de tentoonstel ling dankte de heer C. v. d. Schoor, voorzitter van Floralia, de gemeente voor haar medewerking. Ook aan de bloe misten en hoveniers werd dank gebracht. Zij waren behulpzaam bij het inrichten van de expositie en stelden een spaar bankboekje ter beschikking. De dag voor de tentoonstelling hebben vele kinderen bij gebouw Credo bloem stuk) es vervaardigd en de huishoudschool kwam zelfs met enige klassen Hierdoor werd bereikt dat het werkstukken van de kinderen zelf waren, terwijl voorheen de ouders wel eens met ingrijpende hand hielpen. De heer v. d. Schoor dank te de leerkrachten die interesse getoond hadden voor deze tentoonstelling en de kinderen opgewekt hadden hun planten goed te verzorgen. Veel verregende maar het resultaat was toch niet onbevredi gend. De uitslagen waren: Fuchsia: 1. Peter v. Ruizendaal, Da Cos- taschool: 2. J. v. Velzen, Da Costaschool: 3. Mieke Fons, Insingerschool en Evert Ongeacht het weer geniet iedereen, alleen al door de vriendschap en de sfeer. „Moveo" (stichting Meer Ontspanning Voor Ernstige Oorlogsgewonden) ver zorgt de ontspanning van diegenen, die in de oorlog voor minstens 40 inva lide zijn geworden, op verschillende ma nieren en in vele vormen, maar de kampeerweek op Vondeloord", het kam peerterrein van de Old-Fellows te Wijk aan Zee, is wel een hoogtepunt, want dat is de enige ontspanningsvorm, waar het gehele gezin bij betrokken is. Met deze 5de jaarlijkse kampweek viert het Moveo-Vondeloord-kamp zijn eerste lustrum. De huisjes op het kampeerter rein werden die septemberweek door de eigenaars gaarne voor dit doel beschik baar gesteld. Een probleem vormde voor Terug naar het gas. Natuurlijk zijn er wel eens kleine moei lijkheden, dat is duidelijk. In het begin bijvoorbeeld weet niet iedereen hoe de lamp moet worden aangestoken, want we zijn de tijd van de gaskousjes in ons dagelijks leven al lang vergeten, of er zijn moeilijkheden met het vreem de gasstel. Maar de heer Schipper weet dit alles gemakkelijk op te lossen. Hij zorgt ook voor de post, sjouwt met lege en volle gasflessen en draagt iemand die niet kan lopen naar zijn buurman, als hij daar graag een kopje koffie wil gaan drinken. Hij is de hulp en vraag baak voor iedereen. „Jo, kan ik hier nog zeepieren krijgen?" vraagt iemand met één been en een prothese, terwijl wij met de heer Schip per aan het babbelen zijn. De steunpi laar van het kamp lacht eens. „Neen, Een kijkje op het kampeerterrein „Vondeloord" te Wijk a. Zee. de organisatoren uiteraard het vervoer van de gezinnen met hun bagage naar en van Wijk aan Zee. maar zoals elk jaar stelde ook deze keer een groot aantal automobilisten in het gehele land zich vrijwillig met hun auto ter beschikking om voor dit vervoer te zorgen. Dit is werkelijk een niet te onderschatten me dewerking, vooral als we weten dat in die week in totaal 17.000 tot 18.000 km wordt gereden. De gezinnen die aan deze kampeerweek deelnemen, komen uit alle delen van het land uit Hoens- broek, Leeuwarden, Assen, Emmen, Ven- lo, Arnemuiden enzovoort ensoms zijn er voor één gezin wel twee auto's nodig. Sociale voorzieningen. Zesendertig gezinnen, met een totaal van 145 personen, waarvan de jongste anderhalf jaar is, kwamen naar de zo merhuisjes, vlak bij de zee, naar bos en duinen. De heer Schipper uit Beverwijk, die zelf een caravan bezit, die het grootste deel van de zomer op Vondeloord is ge stationeerd, is graag bereid een week die hebben we hier niet, maar pak de bus even en ga ze zelf in het dorp ha len adviseert hij. „Je moet ze ook zoveel mogelijk zelf laten doen en al leen helpen waar dat beslist noodzake lijk is" meent hij. De heer Schipper beheert ook de duin- kaarten die het Provinciaal Waterlei ding Bedrijf dit keer weer beschikbaar heeft gesteld. Deze kaarten geven de houders het recht om heerlijke wande lingen te maken in de duinen, die onder beheer van dit bedrijf staan. Dui nen, die normaal afgesloten zijn, doch waar deze invaliden nu de gelegenheid wordt geboden om volop en in rust van de natuur te genieten. Nieuwe vriendschappen. Voor het slapengaan maakt de kamp beheerder elke avond nog een ronde om er zich van te overtuigen dat alles rustig is. Bijzonder genoten de kampbewoners van een der eerste avonden, toen er in het kamphuis een gezellige bijeenkomst werd gehouden. Zo'n instuif is natuurlijk de beste gelegenheid om zijn mede-kamp genoten en nieuwe buren te leren ken- Enkele tijdelijke kampbewoners maken een babbeltje met kampbeheerder Schipper. van zijn vakantie te geven om alle be woners gedurende die periode met raad en daad terzijde te staan. Samen met zijn vrouw heeft hij een groot aandeel in de gehele organisatie. Van hem horen we het een en ander over deze kam peerweek. De huisjes op het terrein hebben allen een eenvoudige complete inrichting, maar in veel gevallen moesten er voor de nieuwe tijdelijke bewoners speciale voorzieningen worden getroffen. Waar nodig werden extra kinderbedjes of wie gen bijgeplaatst, men zorgde voor bed- zeiltjes, bedplanken en hospitaalbedden. Voor de ergste gevallen kwam er zelfs een wijkverpleegster. Waar dat echter maar even mogelijk is. Iaat men de gezinnen zoveel mogelijk op eigen kracht draaien, precies zoals dat met elk ander gezin het geval is. nen. „Nabuurschap kweekt vriendschap", zegt een oud spreekwoord. Dat is geen fabeltje, want de praktijk heeft het be wezen, dat de contacten die in zo'n kampeerweek werden gelegd dikwijls uitgroeiden tot jarenlange vriendschap. Hier komen mensen, die een been of een arm missen, die blind zijn of door een of andere kogelblessure nooit meer kunnen werken. Sommigen van hen kunnen alleen maar in een rolstoel naar buiten. En in weerwil van het soms du bieuze weer genieten ze! En met hen de babysitters, die zich evenals een groot aantal artiesten die de ontspannings avond verzorgden en de vele anderen die deze week hielpen, spontaan hebben aangemeld. Ze helpen allen mee om deze met hun gezin kamperende invaliden een heerlijke en onvergetelijke ont- spanningsweek te bezorgen van Tricht, school Driehoeksweg; 4. Jolanda Maatman, Groen van Prinsterer- school en Marijke van Dorrestein, St. Theresiaschool: 5. Rita Nap, Insinger school; 6. Ciska Buitenhuis, Da Costa school; eervolle vermelding: Trudie van Breukelen, st. Theresiaschool en Antoon v. d. Grift, St. Bonifaciusschool. Chrysant: 1. Corry van Dijk, Groen van Prinstererschool. 2. Kees van Beek, St. Bonifaciusschool; 3. Marijke van Roest, Beetzlaanschool4. Evert van Drlel, Beetz- laanschool. eervolle vermelding: Herman Bosma, Beetzlaanschool, Marjan v. d. Heuvel, St. Josephschool en Jan Vijf huizen, Da Costaschool. Geranium: 1. Nelleke Adelaar, St. Jo- zephschool. 2. Loesje Holleboom, Beetz laanschool; 3. Willemien v d. Veen, Da Costaschool; 4. Corrie Adelaar, St. Jo- zephschool; eervolle vermelding: Beppie van Tricht, school Driehoeksweg en Henny Visser, Da Costaschool. Boeketten: 1. Martie van Egmond, v. d. Huchtschool; 2. Marion Overeem, Huis houdschool. 3. Maria Wolter, Huishoud school, eervolle vermelding: Marcus Paul, Da Costaschool, Hennie Kok, Huishoud school en Beppie Strumpel, Groen van Prinstererschool. Mignon-Dahlia: 1. G. Veerman, v. d. Huchtschool; 2. Marina Bliek, school Driehoeksweg; 3. Ciska Buitenhuis, Da 21CKENFOHDSL VEPANCliR SOESTERBERGSESTR WEG 26 TEL 2982 Costaschool; 4. Herman v. d. Broek, Da Costaschool en Yvonne van Vloten, Beetzlaanschool. eervolle vermelding: Beppie van Tricht, school Driehoeksweg en Henk v. d. Ham, school Driehoeks weg. Ageratum: 1. Herman Nap. Insinger school; 2. Nico Bosma, Beetzlaanschool; 3. Willie v. d. Bunt, Groen van Prinste rerschool. eervolle vermelding: Roland de Winter, Beetzlaanschool, Barbara Mi- orcock. v. d. Huchtschool en Rieneke Dorrestein St. Theresiaschool. Afrikaan: l Peter v. Ruizendaal, Beetz laanschool; 2. Ronald Groenestein, school Driehoeksweg; 3. Huig Katsburg, Da Costaschool; 4. Marianne den Bliek, een spannende film met uitstekende rol len van Stewart en Chandler Wie enige weken geleden de eerste Don Camillofilm op het televisiescherm ge zien heeft die zal beslist de nieuwe Don Camillofilm niet willen missen. Fernan- del is nu bisschop en Peppone senator, maar ze vliegen elkaar toch nog voort durend in de haren en tenslotte zege viert Don Camillo. Beiden wonen in Rome, maar de verwikkelingen rond hun persoon en hun volgelingen spelen zich af in het dorp waar Peppone en Don Camillo in de eerste film hun geestige strijd streden. In de donderdagcyclus „Drie is te veel" met Peter Sellers en Mai Zetterling. Duidelijk laat deze film zien dat een hu welijk kan slagen als er twee mensen bij betrokken zijn, maar gedoemd is tot mislukken als het er drie zijn, want drie is beslist te veel. DE BRUILOFT DES LAMS. Hierover spreekt ds D. W. Veldkamp, pred. Vrije Evang. Gemeente te Hilver sum, op woensdag, 25 september, 's avonds 8 uur, ingebouw Pr. Bernhard- laan 2, Soestdijk. In de Mariaschool zijn de onderlinge wedstrijden van de leden der r.k. gym nastiek vereniging Crescendo besloten met het turnen van de dames-aspiranten. Miep Hilhorst werd eerste en Toos Hil- horst tweede. Kampioen bij de seniores werd Gerard Dorrestein, die 32.3 punten behaalde en bij de juniores Mies Onwe- zen met 31.5 punten. Tijdens de eerstvolgende les zullen de prijzen uitgereikt worden. De aquariumvereniging „Zilver Tetra" heeft het seizoen 1963-1964 geopend met een bijeenkomst in „De Gouden Ploeg". Er werden afgevaardigden naar de bondsdag gekozen en de heer W. A. Tomeij uit Den Haag hield een causerie met dia's over waterplanten en hun functie in het aquarium. De heer Tomeij is een deskundige op dit gebied, hij heeft er onder meer een boek over geschreven. Hij wees op de contrastwerking welke men met kleuren kan bereiken en hoe men met diepte werking de bak aantrekkelijker kan ma ken. Ook is het gewenst te letten op de vorm en te zorgen voor verschillende soorten planten in de bak. Op zaterdag 21 september zullen de bakken van 12 leden der vereniging thuis SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 399U school Driehoeksweg; 5 Joke Pureveen, school Beetzlaan; eervolle vermelding: Herman v. d. Broek, Da Costaschool en Hans de Vos, Beetzlaanschool. Bloemstukken: 1. Ankie Velthuizen, Huis houdschool, 2. Nel van Leeuwen, Huis houdschool; 3. Joke Pureveen, Beetz laanschool; 4. Ria v. d. Bunt, Huishoud school. Coleus: 1. Gerard Kok, St. Bonifacius school, 2. Gerard v. Logtenstein. St. Bonifaciusschool; 3. Anna-maria Bleeks- ma, Margrietschool. 4. Corrie Adelaar, St. Josephschool; 5. Josje Veerman, Da Costaschool; eervolle vermeldingen: Nel leke Adelaar, St. Josephschool en J. Knoope, St. Bonifaciusschool. Veldboeket: 1. Jopie Schreuder, Da Cos taschool. 2. Tilly Dorland, Da Costa school; 3. Ria v. d. Bunt, Groen van Prinstererschool, eervolle vermelding: Wil lie v. d. Bunt, Groen van Prinsterer school. Begonia: 1. Gerard v. Logtenstein, St. Bonifaciusschool; 2 Joke Pureveen, Beetz laanschool; 3. Peter Veldhuizen, Da Cos taschool. 4. J. van Velzen, Da Costa school en Gerard Kloet, v. d. Hucht school, 5. Wim Voerman, v. d. Hucht- gekeurd worden door keurmeester Kok uit Zaandam, Hij zal op 21 oktober tij dens de jaarvergadering van de vereni ging de uitslag van deze keuring be kend maken. R.K. CHARITATIEF CENTRUM. Woensdag, 25 september wordt, om 9 uur, een H. Mis geclebreerd voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de be jaarden in Soestdijk. Gezamelijk gebruiken zij daarna het feestontbijt in het Ludgardisgebouw, Vredehofstraat. Zij, die geen kaart ontvangen hebben, zijn ook van harte welkom. BIJZONDERE OECUMENISCHE DIENST. Rev. J. W van der Hoeven, zendeling- predikant in het Nabije Oosten, zal op woensdag 25 september, 's avonds 8 uur, in de Ned. Herv. Kerk op de Brink te Baarn, een speciale oecumenische dienst leiden. Rev. J. W. van der Hoeven sprak reeds op vele plaatsen en in verschillende kerken in ons land. Van Logtenstein bracht het financieel verslag uit. Het winterprogramma werd besproken. Het zal een toneelavond, een excursie, een verdiepingsdag, een kerst avond en het carnavalsfeest brengen. Na de pauze hielde de schoonheidsspe cialiste, mevr. A. Riemens-De Wit een causerie over schoonheidsverzorging. Van top tot teen werd behandeld wat de moderne vrouw moet doen om er goed verzorgd uit te zien. Er was veel belang stelling voor deze uiteenzetting en de monstratie van een moderne make-up en menig lid van de K.V.G. zal er in de toekomst nog beter uitzien dan nu. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 In de bondsrepubliek heerst enige be roering over het afluisteren van tele foongesprekken Het weekblad Die Zeit uitte de beschuldiging, wellicht niet voor het eerst, maar dan toch wel zo, dat het niet meer te negeren was. De minister van binnenlandse zaken Her- mann Höcherl verklaarde eerst dat hij van dit soort praktijken uiteraard niet op de hoogte was, dat hij een onderzoek zou gelasten en dat de schuldigen ge straft zouden worden. Dat is ook wel wat men ongeveer van een minister m een democratisch land mag verwachten. Tenslotte stelt de grond wet vast, dat brief-, telegraaf- en tele foongeheim onaantastbare zaken zijn Slechts bij wet, zo staat er, mag ervan afgeweken worden en een dergelijke wet is er niet. Het kordate eerste optreden van de mi nister is intussen danig verflauwd Zijn officiële standpunt is, dat inderdaad wel eens een telefoongesprek werd afgeluis terd, maar dat dit toch volkomen binnen het kader van wet en recht geschiedt Höcherls geweten Is zuiver, zegt tiij. Wat gebeurt is dit de geallieerden heb ben in het verdrag waarbij de bonds republiek souverein werd voor zichzelf het recht voorbehouden om met het oog op de veiligheid van hun troepen in Duits land telefoongesprekken af te luisteren. Omweg is toegestaan Wat het Bundesambt für Verfassungs- schutz zelf niet mag, vraagt het nu de geallieerde militaire Instanties te doen. En dat wel in zo'n mate dat er ge drukte formulieren voor gereed liggen Aangezien er een ander verdrag uit die zelfde tijd bestaat waarin samenwerking tussen geallieerde en Duitse instanties wordt voorgeschreven bij de maatregelen voor de veiligheid van de troepen en de bondsrepubliek, is deze gang van zaken dus geheel in orde. zegt minister Höcherl Het is opzich2elf een curieuze zaak dat de geallieerde instanties er zich voor le nen om in opdracht van een Duits bu reau telefoongesprekken af te luisteren Maar bedenkelijker is dat het bureau van minister Höcherl via deze omweg prak tijken uitoefent die de grondwet - waar op de ministers en de ambtenaren be ëdigd worden - uitdrukkelijk verbiedt Het is duidelijk dat hier door een ove rigens bepaald aanvechtbare uitleg te ge ven aan twee verdragen en die te ge bruiken voor een doel waarvoor ze niet gesloten zijn, onder auspiciën van een minister de grondwet waarschijnlijk al naar de letter, maar in elk geval naar de geest wordt geschonden. Hoe dit verder gaat is in de eerste plaats een interne Duitse kwestie, die de leden van de bondsdag moeten oplossen. Maar voor het buitenland geeft deze manifes tatie van handje lichten met de grond wet en schending van telefoongeheim weer een zeer onbehaaglijk gevoel. En wie doet dit Onbehaaglijk temeer omdat dit gebeurt door een instituut waarvan onlangs nog eens toegegeven moest worden dat er vrij wat vroegere S.S.'ers in actief wa- SIERADEN IN GOUD* ZILVER EIM DOUBLÉ LANGESTR.26 TEL: <4055 AMERSFOORT school; 6. Janneke Remmerswaal, St. Theresiaschool; eervolle vermelding: G. Hilhorst, St. Willibrordusschool en J. van Vijfhuizen, Da Costaschool. Gerard van Logtenstein en Peter v. Rui zendaal wonnen een spaarbankboekje en de Da Costaschool kwam opnieuw definitief in het bezit van de wisselbe ker. Van vrijdag tot en met zondag draait in het City-theater de film „Cartouche" met Jean Paul Belmonde en Claudia Cardinale in de hoofdrol. De naam Car touche was in het begin van de zeven tiende eeuw in Frankrijk 'n begrip waar aan haat, vrees, maar ook verering ver bonden waren. Cartouche was een be rucht bandiet, een groot minnaar en hij werd aanbeden door het gepeupel van Parijs. Hij was vol mededogen voor de armen en meedogenloos voor de rijke. Hij bracht de autoriteiten tot wanhoop door zijn vermetele overvallen. Het vech ten zat hem in het bloed en hij was een meester op de degen. Hij vecht dan ook bijzonder veel. Het is een gigantische avonturenfilm in prachtige kleuren. Zondagmiddag James Stewart en Jeff Chanciler in „De gebroken pijl", waarin blanken de strijd opnemen tegen Indi anen die deze strijd niet willen. Het is SUCCES OP TENTOONSTELLING. De heer W. C. J. van der Grift, bij de Naald, behaalde op de Agrarische Ten toonstelling „Wester van Delft" en het concours-hippique aldaar 5 eerste, 4 twee de en 4 derde prijzen en de kampioens- prijs van de tentoonstelling met zijn stamboekpony „Fleur van Groensande". Zondagavond wordt de muziek op de bij eenkomst van de Instuif R.K. Jong Soest in het St. Josephgebouw verzorgd door The Jumping Jewels, met zang van Johnny Lion en door The Fightïng Cats. The Jumping Jewels en Johnny Lion tre den voor het eerst op, The Fighting Cats zijn oude bekenden. De afdeling Soest van het Katholiek Vrouwengilde begon het seizoen 1963- 1964 met een mis, welke in de parochie kerk van Soest door kapelaan A. J. Spit opgedragen werd. Daarna kwamen de leden in het St. Jo sephgebouw bijeen voor de jaarvergade ring. Na het welkomstwoord van de presidente, mevr. Van Dijck bracht de secretaresse, mevr. Spies verslag uit over het afgelopen verenigingsjaar en mevr. ren Dat aan dit soort lieden de ver dediging van de grondwet - dat is de vertaling van de officiële naam van dit binnenlandse spionagebureau - wordt overgelaten is al bedenkelijk, maar men kan dan nog hopen dat deze vroegere keursoldaten van Hitier intussen volle dig bekeerd zijn tot de democratie. De manier waarop nu blijkt dat ze hun werk bedrijven, geeft weinig reden tot die hoop, maar men zou dan nog de ver wachting kunnen koesteren dat althans de minister onder wiens verantwoorde lijkheid dit gebeurt, 't verlossende woord spreekt en ingrijpt. En die poogt slechts recht te praten wat gebeurd is. Een voorval als dit doet de naam van de bondsrepubliek bepaald geen goed. Het geeft de indruk of er toch niet veel veranderd is in Duitsland. Toch is een dergelijke conclusie ook weer wat te voorbarig. Het blad dat m deze zaak op de bres is gesprongen. Die Zeit, en dat al meer- ma'en aanvallen leidde op wat het als een gevaar voor de Duitse democratie zag, dat blad is nu ook veruit het grootste van de opinieweekbladen geworden. Dat zovelen de democratische bewustheid van het blad op prijs stellen is toch wel weer een der veranderingen in Duitsland. Men moet hopen dat die verandering zover doorzet, dat ook lieden als Höcherl er door bekeerd worden. Of dat ze vervan gen worden.

Soester Courant | 1963 | | pagina 6