FUGERS RIJWIELEN 8V2 TON VOOR BRANDWEERGARAGE. Tito als vertrouwelijk koerier. DERDE BLAD Krabbels van Knelis. Uw kleurenfilms KINDERRIJWIELEN - AUTOPEDS SHELTERS - DRIEWIELERS VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT De nieuwste boeken vindt U in Smit's Leesbibliotheek Alles voor uw kind. GEMEENTERAADSVERGADERING. Wat het plan van de Joegoslavische president Tito om een bezoek aan het Witte Huis in Washington te brengen, zo interessant maakt, is, dat Tito de idee voor een verlengstuk aan zijn Zuid- amerikaanse reis heeft gekregen zo kort nadat de Russische premier Chroesjtsjow lange tijd bij hem te gast was. Welis waar wordt in Belgrado gezegd dat Tito zich geroepen voelt om als vriend van beide partijen oost en west wat nader tot elkaar te brengen, maar men kan moeilijk geloven dat hij Kennedy alleen maar komt verhalen hoe hij het klaar speelde onafhankelijk tussen beide kam pen te blijven, ondanks alle moeilijk heden. Het lijks wel zeker, dat Chroesjtsjow zo het een en ander gezegd heeft aan het strand van Brioni, dat Tito de over tuiging heeft geschonken dat hij mat zijn missie in Washington iets kan be reiken. De situatie is nu zo, dat het kernstop- akkoord van Moskou wel zo'n beetje voor elkaar is: wat beide partijen uit drukkelijk een eerste stap noemden, is gezet. Het peinzen is nu over de volgende stap, want als die uitblijft, verliest die eerste ook vrijwel alle zin. Oost-Duitsland blijft. Er zijn wel voorzichtige ballonnen op gelaten die voornamelijk betrekking heb ben op het voornaamste gebied van spanning tussen oost en west dat aan weerszijden van het ijzeren gordijn door Europa. Het is ook duidelijk, dat daar over niet veel te onderhandelen valt. Chroesjtsjow zelf en minister Gromiko hebben de invloedrijke Duitse liberaal Dehler duidelijk te kennen gegeven, dat de Russen de toestand daar willen laten zoals zij is en dat er geen sprake van kan zijn, dat oost-Duitsland verdwijnt als zelfstandige staat. Met andere woordenhereniging maakt geen kans. Die staat echter altijd nog (al verdwijnt het geloof er aan meer en meerl in het vaandel van de bondsrepubliek, die zich zal verzetten tegen elke overeenkomst van het westen met de Russen, die maar een schijn in zich draagt van er kenning van de D.D.Rdat wil zeggen van afschrijving van de hereniging. En met dit Duitse principe moet rekening worden gehouden bij elke overeenkomst van het westen, want Duitsland is zeker niet de minste partner in het westelijk bondgenootschap Aan deze zijde is er nog een barrière president De Gaulle. die weigert waar over ook te praten. Hoe dan tussen oost en west overeenstemming kan wor den bereikt over een volgende stap in Europa is bepaald niet duidelijk. Geheime koerier Het is ook niet waarschijnlijk dat Tito voor dit probleem tot een patent-oplos sing is geïnspireerd door zijn conver satie met Chroesjtsjow. In Belgrado heeft men ook laten door schemeren, dat Tito Kennedy het een en ander zou kunnen vertellen over het Chinees-Russische conflict en dat dit de reden voor zijn bezoek aan het Witte Huis zou zijn, als een koerier die su per-vertrouwelijke informaties over brengt. En die gedachte is bepaald niet absurd, vooral niet na de vele Chinese beschuldigingen. Het is verbluffend te zien, hoeveel vuile was Peking in voorraad schijnt te heb ben om Moskou mee te ergeren. De relazen over de gebeurtenissen in Sin- kiang zijn in deze collectie echter van een nieuwe soort. Het gaat hier niet meer om Moskouse dwalingen van de oprechte Marxistische leer, een dispuut eigenlijk om het leiderschap in de rode wereld, maar het handelt om een bot sing tussen Chinees en Russisch natio nalisme. Het grensconflict. Volgens de Chinezen zouden de Russen hier Chinezen over de grens hebben ge lokt of zelfs ontvoerd. Volgens de Rus sen waren Moslims uit het Chinese ge bied binnengekomen, wie nu hulp werd verleend. De geruchten hebben vele va riaties de Chinezen zouden juist men sen over de grens hebben gezonden om onrust te wekken in de sowj et-republie ken de Russen zouden Chinezen oplei den om juist in het grensgebied onrust te veroorzaken. Duidelijk is alleen, dat hier spanning is ontstaan op de vaag aangeduide grens tussen China en een stuk Rusland, waarop de Chinezen van oudsher aan spraken doen gelden omdat het hun door de tsaren is ontroofd. Vermoedelijk weet niemand zo goed hoe de zaken precies staan als Chroesjtsjow, die er echter weinig heil in zal zien daarover in het openbaar al te veel te reppen. Als het zo is dat Tito als vertrouwens man Kennedy hierover komt inlichten - en die schijn heeft het nu wel - dan is de logische conclusie ook, dat de Russische leider er van overtuigd is dat het geschil Peking-Moskou een allure gaat aannemen die het niet alleen voor het communistische blok, maar voor de hele wereld tot een probleem maakt. De gemeenteraad is woensdagavond in openbare vergadering bijeen geweest on der voorzitterschap van burgemeester mr S P. Baron Bentlnck. In zijn openingswoord verwelkomde hij de heer P. Grift, lid van de P.v.d.A- fractie, die door ziekte de vergaderingen een half jaar lang niet kon bijwonen. Het werd een rustige vergadering met discussies die niet veel tijd vergden en de belangrijkste besluiten waren die welke betrekking hadden op de verbre ding en verbetering van de Prins Bern- hardlaan en de Insingerstraat en het bouwen van een nieuwe brandweergara ge voor 830.000, 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering gehouden op 12 juni, 17 juli en 7 augustus 1963. Conform besloten. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 1 augustus 1963 van de bewoners van de Kolonieweg houdende 't verzoek om de verlichting van deze straat te verbeteren, welk verzoek inmiddels is gezonden aan de directeur van gemeen tewerken om advies. Conform besloten. b. Verslag van de Instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon te Soest over 1962 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. c. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten met voorstel deze voor ken nisgeving aan te nemen. Conform besloten. d. Schrijven van de directeur van ge meentewerken d.d. 9 augustus 1963 in zake de kosten voor de verbetering van de Nieuwstraat met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten, nadat dr. Oranje V.V.D.opnieuw gewezen had op de wenselijkheid een deel van de kosten, die aan de Nieuwstraat besteed worden, ten laste van de exploitatie van het indu strieterrein te brengen. e. Begroting dienstjaar 1964 en rekening dienstjaar 1962 van het Gasbedrijf Cen traal Nederland met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. 3. Verdeling door loting van de raad in twee afdelingen in verband met de be handeling van de begroting 1964. Conform het voorstel werden de afdelin gen vastgesteld. 4. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de uitgaven van: a. het openbaar lager onderwijs over 1962 en het 5-jarig tijdvak 1958 t/m 1962: b. het openbaar kleuteronderwijs over 1962. Conform besloten. 5. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor de bouw van een bergplaats voor gymnastiekmateri- aal en een nieuwe rijwielbewaarplaats bij de Chr. Insingerschool voor g.l.o. Conform besloten. 6. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het R.K. schoolbestuur te Soest voor het wijzigen van de centrale verwar mingsinstallatie in de H. Hartschool voor u.l.o. aan de Steenhoffstraat; b. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest, voor de aanschaffing van een vloerwrijver voor de Groen van Prinstererschool voor g.l.o. te Soestdijk; Conform besloten. c. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor de stichting van een vierklassige school voor gewoon lager onderwijs te Soest- Zuid; Conform besloten. d. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van vier rebuilt schrijfma chines ten behoeve van de Chr. v. g.l.o school aan de Ir. Menkolaan en de R.K. v.g.l.o. school aan de Steenhoffstraat, alhier. Conform besloten. 7. Voorstel tot 't beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor de bouw van een buitenberging en het maken van een opbergruimte voor leermiddelen en ma terialen t.b.v. de R.K. kleuterschool te Soestdijk. Conform besloten. 8. Voorstel inzake het toekennen van een voorschot op de vergoeding als bedoeld in artikel 101 bis der Lager-onderwijs- wet 1920 aan het R.K. schoolbestuur te Soest. Conform besloten 9. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woningen: a. Sterrenbergweg 6, 6b en 8. b. Kerkstraat 11 en 11b. Conform besloten. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een bijdrage ter aanvulling van een uitkering uit het Terlingenfonds. Conform besloten. 11. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de verbodsbepaling als be doeld in artikel 1 van de „Zöneveror- dening Hinderwet" aan: a. Foxboro (Ned.) N.V., p/a Koningin- nelaan 169 te Soest, voor het oprichten van een fabriek op het perceel Ko- ninginnelaan 169, alhier; Conform besloten. b. Th. Sevink, Schaepmanstraat 54, al hier, voor het oprichten van een potten bakkerij in het perceel Hartweg 30, al hier: Conform besloten. c P. P. van den Deijssel, Veldweg 11 te Soest voor het uitbreiden van een pe- troleumbewaarplaats aan de Veldweg, al hier: Conform besloten. d. J. Blankers, Dorresteinweg 119 te Soest voor het oprichten van een auto sloopbedrijf aan de Dorresteinweg: Op advies van de commissie grondbe drijf en uitbreidingsplan is de ontheffing geweigerd. e. J. G. de Bruijn, Postweg 62 te Soes- terberg voor het oprichten van een con- servenfabriek aan de Postweg; Conform besloten. f. B. Nijhuis, Nieuweweg 97 te Soest, voor het oprichten van een garagebedrijf en een rijwielen- en bromfietsenherstel- plaats in het perceel Nieuweweg 97, alhier. Conform besloten. 12. Voorstel tot verkoop van grond ge legen: a. aan de Laanstraat, hoek Kostverloren- weg aan J. W. Karwoczik; Conform besloten. b. aan de Plesmanstraat aan N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten; Conform besloten. c. nabij de Pelikaanweg aan A H Hen driks; Conform besloten. d. nabij de Pelikaanweg aan D. Brou wer. Conform besloten. 13. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het leggen van een riolering nabij de St. Willibrordusstraat. Mevr. Muurling (prot. chr.) vond het jammer dat de straat weer opengebroken moet worden. Wethouder Van Zadelhoff (K.V.P.) ant woordde dat bij het bouwen van de hui zen nog geen sprake was van een riool waterzuiveringsinstallatie, zodat nog geen rekening met de eventuele riolering ge houden werd. 14. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mej. H. M. E. Kranenburg als onderwijzeres aan de openbare la gere school te Soesterberg. Conform besloten 15. Voorstel tot het ruilen van gronden gelegen aan de Van Weerden Poelman- weg met A. A. van Essen. Conform besloten. 16 Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor de aanschaffing van buitenmateriaal en kleutergymna- stiekmateriaal t.b.v. de Chr. Kleuter scholen aan de Insingerstraat, Prins- Bernhardlaan en Nieuwstraat. Conform besloten. 17 Voorstel tot onteigening van een per ceel grond gelegen nabij de Noorderweg. Conform besloten. 18. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een brandweergarage e a. De heer Elbertse (KVP.) vroeg of het mogelijk was een regeling te treffen waardoor ook de burgerij profijt kan hebben van de grote zaal die in het gebouw voor brandweer en gemeente werken komt. De voorzitter antwoordde dat dit beke ken kan worden maar de brandweer en de dienst van gemeentewerken mogen niet te lijden hebben onder de aktivi- teiten van verenigingen in deze zaal. RINGEN IN DIVERSE jt VARIATIES...^) Wethouder Van Zadelhoff (K.V.P.) deel de mee dat het raadzaam is het bestek snel klaar te maken, want geheel onver wachts kan de rijksgoedkeuring voor de bouw afkomen. Niet ten onrechte heeft een burgemeester eens gezegd dat je bouwvergunning voor een kerk kunt krij gen als je zit te wachten op de bouw vergunning voor een zwembad 19. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aankoop en in richting van een noodlokaal t.b.v. de openbare kleuterschool te Soest-Zuid. Conform besloten. 20. Voorstel tot weigering van ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zöne- verordening Hinderwet" aan: a. de Benzine- en Petroleum Handel Maatschappij N.V., Frederiksplein 42 te Amsterdam, voor het oprichten van een petroleuminstallatie aan de Koningin- nelaan 100 te Soest; Conform besloten. b. de Gebr. Broere N.V., 's-Gravendeelse- dijk 73 te Dordrecht, voor het uitbreiden en wijzigen van een benzinepompinstal latie aan de Parklaan 4, Conform besloten. c. de Steenkolen-Handelsvereniging N.V., Rijnkade l te Utrecht, voor het uitbrei den en wijzigen van een benzine- en superbenzine-installatie aan de Nieuwe weg 64, alhier. Conform besloten. 21. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aanleg van twee speel plaatsen in het dorp Soesterberg. Conform besloten. De heren Pieren (PvdA en Elbertse dankten voor dit voorstel. De heer Elbertse vroeg of de speeltuin die bij het Dorpsplein zal komen geen andere plaats kan krijgen, want het ter rein naast het Dorpsplein is bijzonder geschikt voor het neerzetten van een aula of een repetitielokaal voor de har monie. De heer Pieren achtte het wenselijk een aula aan te brengen in het dorpshuis dat nog gebouwd moet worden Wethouder Van Zadelhoff (KV.P.) ant woordde dat het niet zo gemakkelijk is een ander terrein aan te wijzen, maar er zal eens bekeken worden wat ge daan kan worden. De voorzitter noemde het idee een aula in het dorpshuis aan te brengen het overwegen waard. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak el- lek jaor gao kieke naor prinsjesdag. Niet in De Haog, waant daor kejje ong- der hollende pèrde terech komme, maor bie de bure, ble de tll- livisie. En alle jaor staok d'r weer van te kieke datter hoope minse binne die d'r eige verbeele da zullie meer binne as jie en ikke en die daorvan heul gek gaon praote. Zon bietje mit kaole kak, ajje ming vollege ken. En dan heur ikke de koonegm en die praot heul gewoon. Ik bin ut altied eens mit watte manne van de regeering zeige as zullie ut zeige zoas ikke ut zou zeige ak wat te zeige zou hebbe. Maor noeng heb ikke 'n bietje mit ming oore zitte klappere. Die manne van de regeering zeige dat ut bar fing is da wullie weer zo bar best mit ongs Indië, da nie meer van ongs is, en mit de baos daor kenne op- schiete. Daorvan snap ikke niks. 't Gaot alle- gaor zo fing datter strakkies messchien weer hoope minse naor Indië gaon en as dan die halleve gaore jonges en dee- res 't daor op d'rluu heupe kriege dan kaant beure dat al ongze spullegies in mekaor estampt worre, zoas dat noeng mit de Engelse beurt. De regeering mos zeige wullie wille heul niks mit Jullie te maoke hebbe en zee- ker nie mit die baos van jullie. Dat baosie trek zon bietje de heule we reld deur, kost 'n meraokelse hoop sente en waor die komp daor wil die de horle piep daanse. Die man is zo gek op daan- se dattie 't hier ok wel zal wille astie nog us komp. Dat mottie eiges weete, maor astie per ongeluk mit Kneliao wil daanse dan kriegtie 't mit ming an de stok en nie zo'n klein bietje. Ikke mot die man nie en zo ken ikke d'r nog 'n paor, maor de regeering het zo'n schik dat 't zo meraokkels goed gaot. Dat zal strakkies wel weer sente gaon koste. ingeleverd dinsdag voor 12 uur zijn dezelfde week nog gereed. Burgem Grothestraat 45, tel. 3917 22. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding over het jaar 1962: a. op grond van artikel 103, le lid en art 101, 4e lid der Lageronderwijswet 1920; Conform besloten. b op grond van artikel 35, lid 2, van het besluit B.L.O. 1949; Conform besloten. c. als bedoeld in artikel 101 bis der La ger-onderwijswet 1920 (vakonderwijs). Conform besloten. 23. Voorstel tot wijziging van de veror dening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van het openbaar slachthuis te Soest en voor het verrichten van keuringen buiten deze inrichting. Conform besloten. 24. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening regelende het be heer van het gemeentelijk gasbedrijf. Op verzoek van de heer Pieren (Pv.d.A.) werd dit voorstel aangehouden omdat het in de gascommissie wel even aange roerd is, maar niet besproken. 25. Voorstel tot wijziging van de „regelen met betrekking tot de controle op het geldelijk beheer en de boekhouding van de ontvanger etc.". Conform besloten, 26. Voorstel tot het vestigen van een za kelijk recht ten behoeve van de Provin ciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij N.V. voor een hoogspanningskabel in de Oranjelaan en de Nassaulaan. Conform besloten. 27. Voorstel tot aankoop van grond ge legen aan/nabij a. de Nieuweweg (voor verbreding van die weg) van J. ter Horst; Conform besloten. b. de Soester Engweg en de Nieuweweg van P. de Bruin. Conform besloten. 28. Voorstel tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling ex. artikel 31, 3e lid van de wet op woonwagens en woonschepen 1918. Conform besloten. 29. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het verbeteren van de Insingerstraat en een gedeelte van de Den Blieklaan. Conform besloten. 30. Voorstel tot het verlengen van de ontruimingstermijn van de onbewoon baar verklaarde woning Dorresteinweg 88. Conform besloten. 31. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs. Conform besloten. 32. Voorstel tot weigering van medewer king aan het verzoek als bedoeld in ar tikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 van het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" en het verzoek van het R.K. schoolbestuur te Soest, tot aanschaffing van een wasmachine en een centrifuge ten behoeve van de Chr. v.g.l.o. school aan de Ir. Menkolaan en de R.K v.g.l.o. school aan de Steen hoffstraat. De heer Verheus (prot. chr.) is het niet eens met het voorstel van B. en W. om dat in andere plaatsen wel wasmachines en centrifuges voor het v.g.l.o. onder wijs ter beschikking gesteld worden. Wasbehandeling is een exameneis voor de leerlingen van v.g.l.o. scholen De heer Dijkstra (prot. chr.) noemde de ar gumentatie van het college zwak. Was machines en centrifuges komen in vele huishoudens voor dus het is gewenst de meisjes van de v.g.l.o. scholen ermee te laten werken. De heer Elbertse (K.V.P.) is het hiermee eens en niet m het minst omdat er wel electrische naaimachines voor lagere scholen ter beschikking gesteld worden. Wethouder De Haan (Pv.d.A.) noemde dit een grensgeval. De adviezen die aan het college van B en W. verleend zijn verschillen, zodat het gewenst is dat er in deze zaak eens een duidelijke uit spraak komt. Bij weigering van de mede werking kunnen de schoolbesturen in beroep gaan en dat zal die duidelijke uitspraak tot gevolg hebben. Het college van B. en W. is niet beslist tegen medewerking, maar er zijn geen redenen om ervoor te zijn. De v.g.l.o. kent wel huishoudkunde, maar niet een aparte wasbehandeling. Wasbehandeling behoeft trouwens niets met een machine te maken te hebben. De heer Oranje (V.V.D.) ging akkoord met het voorstel van B. en W. omdat dit de mogelijkheid van een uitspraak biedt als de schoolbesturen in beroep gaan. Conform besloten. 33. Voorstel inzake het beschikbaarstel len van een krediet t.b.v. de vestiging van een dependance van de muziekschool te Amersfoort in de gemeente Soest. Wethouder De Haan merkte op dat het m de bedoeling ligt met algemeen vor mend muziekonderwijs te beginnen. Men wil de kinderen de grondbeginselen van en de liefde voor de muziek bijbrengen. Later komen de instrumenten en zang lessen aan de beurt. Een groepje uit de Soester bevolking nam het initiatief tot oprichting van een volksmuziekschool. Die is er niet gekomen, maar door de vestiging van dependances van de Amersfoortse Muziekschool wordt toch aan hun wensen tegemoet gekomen. Door deze dependances zal het wellicht mogelijk zijn dat plaatselijke muziek verenigingen gemakkelijker nieuwe le den krijgen. Muziekleraren en muziek leraressen uit Soest zullen van de Mu ziekschool geen concurrentie te duchten hebben. Zelfs zullen zij er voordeel bij hebben dat deze dependances hier ko men, want algemeen muziekonderricht zal de belangstelling voor de muziek en het bespelen van een instrument doen toenemen. De heer Van de Berg (K.V.P.I vroeg naar de mogelijkheid kinderen met talent, die deze dependances uit financiële overwe gingen niet zouden kunnen bezoeken, tegemoet te komen. Wethouder De Haan 1 Pv.d.A.) ant woordde dat er geen financiële proble men zullen zijn zolang het om vormend onderwijs gaat. Als er sprake zal zijn van instrumenten dan kan dat nog eens bekeken worden. 34. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de verbetering van een gedeelte van de Prins Bernhardlaan. De heer De Bruin (V.V.D.) vroeg wat het verkeerslicht kost dat bij de Prins Bern hardlaan komt. Wethouder Van Zadel hoff (K.V.P.) antwoordde dat dit niet precies bekend is. Het wordt op 1500, geschat. Tenslotte deelde de voorzitter mee dat de raadsleden op 3 oktober een excursie door de gemeente zullen maken. De vol gende raadsvergadering zal op woensdag 16 oktober gehouden worden. Steenhoffstraat 15a - Tel. 2761

Soester Courant | 1963 | | pagina 9