HET OOG GERICHT OP DANKBAARHEID. Schaarste aan arbeiders Officiële mededelingen. Tien jaar „Contact". Duivenvlucht. S.E.C. won weer. Biljartfinale vierde klasse. Huisdierenshow. Akela Drissen nam afscheid. V.V.Z. speelde gelijk. DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963. /iU'i HU fl. 42e JAARGANG No. 71. SOESTERI OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post 2,25. TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het is duidelijk dat de grote spanningen aan het loonfront in Nederland vooral worden veroorzaakt door het tekort aan arbeidskrachten in bepaalde sectoren van de industrie. In andere bedrijfs takken wordt de vraag maar juist door het aanbod gedekt. Deze grote spanning in vraag en aanbod van werkkrachten is allerminst door de deskundigen verwacht. Integendeel, aan het einde van 1962 tekende zich een aanbodsvermeerdering af, die direct een weldadige uitwerking had op onze eco nomie. Over het gehele jaar 1962 was er echter praktisch nog geen sprake van enige arbeidsreserve. De werkloosheid bedroeg 33 personen per duizend. Deze werkloosheid kan praktisch ver waarloosd worden omdat het hier gaat om mensen, die om de een of andere reden niet willen werken, terwijl er ook nog een minimaal percentage onder is, dat in verband met de overgang naar een andere werkkring zonder werk zit. De grote vergissing. Welke zijn nu de oorzaken geweest van de nog toegenomen tekorten op de ar beidsmarkt? In de eerste plaats hebben de deskundigen zich vergist in de ont wikkeling van de conjunctuur over het lopende jaar. Eind 1962 werd in bevoeg de kringen zelfs een zekere recessie ver wacht. In de miljoenennota erkent mi nister Witteveen dat het gelukkig anders is gelopen. Na enige aarzeling in de ont wikkeling van bepaalde bedrijfstakken leefde de bedrijvigheid op, zij het ook dat er voor enkele branches een uitzon dering bestaat. Die ontwikkeling boven verwachting bleek een gevolg van verschillende ge beurtenissen. Wij noemen daarvan de strenge winter, die velen wekenlang met lege handen deed zitten. Niet zodra echter viel de dooi in of de orders stroomden binnen om de achterstand in te halen Er zijn echter geen arbeids krachten voldoende over om een ach terstand in te halen en dit heeft tot gevolg gehad dat de bedrijven tegen elkaar gingen opbieden, waaruit de loon- spanrungen voortvloeiden. Ook de welvaart heeft deel aan de ver dere verkrapping in het aanbod van ar beid. De mogelijkheid voor iedereen om werk te vinden tegen een behoorlijke betaling heeft tot gevolg dat men re serves kan kweken. Deel van hens van dek. Dit leidt ertoe dat voor de vorming van het gezinsinkomen niet meer alle hens aan dek worden geroepen. De leertijd van kinderen wordt verlengd, vele ge trouwde vróuwen die anders ook een betrekking zoeken, blijven in de huis houding en ook onder de ouderen zijn er nu velen die vroeger ophouden te werken dan voorheen. Wij spreken er nu niet over dat dit in velerlei opzicht een vooruitgang betekent, maar wij constateren slechts dat de verruiming van de arbeidsmarkt erdoor wordt te gengehouden. In de derde plaats is er de doorwerking van de vrije zaterdag en de arbeidsver- korting in het algemeen, die een ver mindering van het arbeidsaanbod ver oorzaakt. Al met al is het resultaat dat het ruimere aanbod van werkkrachten uit de naoorlogse geboorteoverschotten vlot is opgenomen, hetgeen als een groot succes van onze snelle industrialisatie mag worden beschouwd De vraag mag worden gesteld of er nog niet twee extra verschijnselen hun in vloed hebben doen gelden op het aanbod en de vraag naar werkkrachten De koppelbazen. Het euvel van de koppelbazen, dat de laatste weken zoveel aandacht heeft ge had, vormt er een bewijs van dat op de arbeidsmarkt de geringe overschot ten aan werkkrachten worden georgani seerd tot groepen, die slechts zo nu en dan in het arbeidsproces zijn opgenomen en voor deze beschikbaarheid zo goed worden betaald, dat zij in doorsnee slechts enkele dagen per week werken. Er zijn niet alleen onderaannemers en koppelbazen in de scheepsbouw en in de metaalindustrie, er zijn daarnaast op allerlei gebied uitleenbureau's, die het aanbod van arbeid tegen normale prijzen tegen houden. Een normaal ver schijnsel dat overal optreedt, waar het aanbod van werkkrachten schaars is. Het tweede bijzondere verschijnsel is de ontwikkeling in het buitenland. Zowel in Frankrijk als in west-Duitsland is de conjuncturele ontwikkeling beter geweest dan men had verwacht. De industriële bedrijvigheid en de verhoging van de arbeidslonen zijn daar zo snel gegaan dat de Nederlandse industrie met suc ces op de Europese markt heeft kunnen concurreren. In mindere mate zijn er ook elders successen geboekt, waardoor de vraag naar Nederlandse werknemers bovenmatig is gestegen. Wat brengt de toekomst? Gezien de recente ontwikkeling en de ver wachtingen van deskundigen zal de naaste toekomst en ook 1964 nog niet veel verademing brengen in het aanbod van arbeid. Wel is het hoopvol dat door de na-oorlogse geboortegolf in 1964 niet minder dan 70.000 personen voor de ar- De kanselier van West-Duitsland, Konrad Adenauer, bracht dit weekeinde een bezoek aan de Franse hoofdstad en de president Charles de Gaulle. De tijd werd met besprekingen doorgebracht op 't Chateau de Rambouillet. De staats lieden hand-in-hand. beidsmarkt beschikbaar zullen komen Aan de vraagzijde zal echter de activi teit groot blijven omdat de verwach tingen voor de exportstijging gunstig zijn. De grote druk. die er op de lonen wordt uitgeoefend zal er echter toe leiden dat de ondernemers vele middelen tot produc tiviteitsverhoging zullen aanwenden. Ook zullen de investeringen in het algemeen weer meer toenemen dan in het lopende jaar, waardoor meer vraag dan aanbod wordt veroorzaakt. Het voortduren van de arbeidsschaarste zal voor onze econo mie de volgende verschijnselen oproepen: le. Een voortdurende stijging van de legale of illegale lonen totdat in ons land een situatie ontstaat, waarbij onze produkten te duur worden voor de ex port. 2e. De uittocht van werkkrachten uit de landbouw naar de industrie zal voort gaan. 3e. Een vermindering van vakmanschap omdat er geen drang is om zich te be kwamen. 4e Er zal schade toegebracht worden aan de arbeidsproduktiviteit. 5e Vakbonden zullen van de ontwikke ling gebruik maken om meer vrije tijd en meer vakantie af te dwingen, waar door de arbeidsschaarste nog wordt ver groot. Volledige werkgelegenheid is een zegen, overmatige werkgelegenheid brengt be slist niet alleen rozengeur en maneschijn Wie zegt of schrijft dat de televisie de doodsvijand van het amateurtoneel is be weert niets nieuws. In Soest is dat al heel erg te merken, want toen de t.v. haar opmars begon waren er in onze gemeente acht toneel verenigingen en nu nog maar drie. De verenigingen „West" en „De Spiegel" ver dwenen het eerst en daarna capituleer den „Kunst naar Kracht", „Maskerade" en „Soestdijk". Thans bestaan „Kerke- buurt, „Ons Genoegen" en „Contact" nog en het ziet ernaar uit dat zij zich niet zo snel gewonnen zullen geven. „Contact" werd tien jaar geleden, in september 1953, opgericht op initiatief van de heren E. van Klooster, A. de Beer en J. van Veen, leden van de K.A.B. Zij vormden aanvankelijk het bestuur. Later werd dit als volgt samengesteld: J. van Veen, A. van Doorn, B. ölthof, G. J. van Klaren en R. J. van 't Kloos ter. Men zocht een regisseur en klopte aan bij de heer J. V. Bosch, die enige malen toneelvoorstellingen in het Lud- gardisgebouw geregiseerd had. Hij zij dat hij wel een voorstelling en de daar aan voorafgaande repetities wilde leiden, maar is nu, na tien jaar, nog steeds de gewaardeerde regisseur van de vereniging die als eerste stuk „In een andere we reld" in het St. Josephgebouw opvoerde. Tweemaal moest het stuk opgevoerd wor den, evenals „De donkere weg", een mijn werkersstuk, waaraan zelfs de Limburg se mijnen medewerking verleenden door het zenden van kleding en attributen, die de „mijnwerkers" in dit stuk nodig hadden. „Kinderen van ons volk" van Antoon Coolen trok viermaal een volle zaal, maar hierna begon de televisie zich aan te dienen en te knagen aan het succes van „Contact". Viermaal werd deelgenomen aan de strijd om de V.V.V.-wisselbeker en achtereen volgens werden „De man in 't bruin", „En de mensen zeggen", „De zon tege moet" en „Drijfzand" opgevoerd. Het winnen van de wisselbeker was niet voor „Contact" weggelegd, maar wel werden eervolle plaatsen bezet. De vereniging begon tien jaar geleden met jonge leden en zag velen van hen verdwijnen. Echter niet Gerard van Klaren, die al tien jaar lid is en even min regisseur Bosch. Er kwamen nieuwe leden, maar niet genoeg, zodat „Con tact" vorige week een advertentie plaats te, waarin dames en heren gevraagd werden. De eerste oogst was niet gering, want er meldden zich drie dames aan. Men wil echter meer leden hebben om een vereniging te krijgen die op brede leest geschoeid is en interparochieel is voor Soest, Soestdijk en Soest-Zuid. Het tienjarig bestaan zal in september gevierd worden met een feestelijke voor stelling van het nieuwe stuk van Jan Blaaser „Pension drie", dat nog gedrukt moet worden. Een bezwaar was dit niet, want „Contact" kon de laatste maanden toch niet terecht in het St. Josephge bouw, dat door de leden van de Instuif R.K. Jong Soest opgeknapt werd. Het stuk zal een soort reüniespel wor den, want Blaaser voert speelsters en spelers ten tonele uit vroegere stukken. Het bestuur van „Contact" is dan ook van plan gewezen leden, die in die stuk ken een rol vertolkten uit te nodigen deel te nemen aan de opvoering van dit stuk Thans is regisseur Bosch wegens ziekte van voorzitter Van Veen waarnemend voorzitter en mej. G Roest en de heer G. van Klaren staan hem bij. Men mist de heer Van Veen in de eerste plaats als de kundige decorbouwer, die onder meer voor „De donkere wereld" vijf verschil lende decors vervaardigde. „Contact" heeft met succes gestreden tegen de concurrentie van de televisie en geeft deze strijd beslist niet op nu blijkt dat de t.v. als trekpleister iets aan kracht ingeboet heeft. Met enthousiasme wordt dan ook straks begonnen aan het in studeren van het jubileumstuk. Daarmee zal de wens van de regisseur, eens een costuumstuk te laten opvoeren, niet in vervulling gaan, maar daarbij legt hij zich graag neer, want costuumstukken kosten nu eenmaal veel geld. Misschien zal dat geld er eens komen als iedereen de televisie zo gewoon vindt dat de be langstelling weer meer op het amateur toneel gericht zal worden dan thans het geval is. De duiven van de vereniging „De Vriend schap" vlogen 96 km vanaf Esschen. Er waren 75 duiven in concours. Ze werden om 8.30 uur met z.o. wind gelost. De eerste duif arriveerde om 9.57.52 uur, de snelheid was 1119.18 meter per minuut, de laatste prijswinnende duif kwam om 10.10.03 uur aan. De uitslag was: J. Huurdeman 1 3. Z.K.H. Prins Bernhard 2 13. E. Veerman 4 12 16. Combinatie Onwezen-De Muijnk 5 7 8. J. G. Kamerbeek 6 11. W. Altenaar 9 15 18 19. D. J. Bos 10. G. Sukel 14 17. Het zag er zondag aanvankelijk niet naar uitdat S.E.C. opnieuw een overwinning zou behalen, want Always Forward uit Hoorn ging energiek en kundig van start en vele luidruchtige jongens met hele nare toeters moedigden hun favorieten aan. Van die energie en kundigheid bleef echter niet veel over en S.E.C. nam het heft in handen. De ploeg telde twee bruidegoms, want De Bruin en De Rooij gaan spoedig trouwen, maar helaas ook twee buitenspelers, die slecht op dreef waren. Dat maakte de voorhoede zwak, ondanks listig spel van Hanasbeij en zeer ver dienstelijk zwoegen van de onvermoei bare Duijst, die na een kwartier spelen een juweel van een doelpunt uit een pass van De Bruin maakte. Aanvankelijk moest de achterhoede van S.E.C. enige malen handelend optreden. Veteraan Adams toonde zich in het doel weer zeer betrouwbaar en hij werd goed gesteund door De Rooij, Hooijer en Rut- tenberg. Wolfsen en Van Breukelen konden ech ter de voorhoede maar niet op gang krijgen omdat Verhoeve en Aalberts niet best speelden. Een kwartier voor het einde viel Verhoeve uit en Veldhui zen nam zijn plaats in. Na het eerste doelpunt, dat het enige zou zijn, liep S.E.C. tot de rust niet zo veel gevaar, maar kort na de hervatting moest de verdediging alle zeilen bijzet ten. Adams werd zelfs gepasseerd, maar Ruttenberg kon nog net redden door de bal via de lat uit het doel te trappen. De verdedigingen bleken in de tweede helft te sterk voor de aanvalslinies, zo dat er niet meer gescoord werd en S.E.C. de derde achtereenvolgende overwinning behaalde. I.V.V. uit Ilpendam en Z.V.V. uit Zaandam presteerden hetzelfde. Gisteravond zijn in hotel De Kleine Witte de finalewedstrijden begonnen om het individueel kampioenschap biljarten vierde klasse van het district Eemland. De voorzitter van de jubilerende vereni ging K.W.S. opende de wedstrijden met een welkomstwoord en namens het dis trict sprak wedstrijdleider K. Groot het vertrouwen uit dat de organisatie prima zal verlopen. Er wordt gespeeld tot en met vrijdag. De heer J. de Bree sr. van de vereniging Soestdijk speelde een opmerkelijke par tij tegen de heer C. J. Scheermeijer van De Vergulde Wagen. Hij verloor, maar kwam tot het merkwaardig hoge moy enne van 2.52 en Scheermeijer tot het re cord van deze avond, 3.26 tot en met de voorlaatste wedstrijd, want toen verbe terde de heer H. Tuenter van Centraal dit door in slechts 22 beurten 75 caram boles te maken tegen de heer De Bree. De uitslagen waren: J. v. Breukelen, Centraal, 64 53 7 1 21 0 H. Tuenter, Centraal, 75 53 13 1.41 2. J. de Bree sr., Soestdijk, 58 23 8 2.52 0. C. J. Scheermeijer, Vergule wagen, 75 23 12 3 26 2. F. Hart, O D.L., 75 28 12 2.68 2. H. Wolfswinkel. Oranjeboom, 67 28 12 2 39 0. T. Corbé, K.W.S., 25 28 4 0 89 0. B. v. Dusschoten, De Poedel, 75 28 9 2.68 2. H. Wolfswinkel, Oranjeboom, 75 37 11 2.02 2. B v, Dusschoen, De Poedel, 66 37 7 1.78 0 H. Tuener, Centraal, 75 22 22 3.41 2. J. ds Bree sr., Soestdijk, 47 22 10 2.13 0 De afdeling Soest van de Vereniging tot Bescherming van Dieren organiseert op zaterdag 28 september een grote huis dierenshow op het marktterrein achter het V.V.V.-bureau aan de Steenhoff- straat, welke om 2 uur begint. Alle kinderen van 6 tot 16 jaar zijn wel kom met honden, konijnen, marmotten, vogeltjes, kortom met elk dier, maar niet met katten, want die ontsnappen zo gemakkelijk bij de keuring en dat zou woeste gevechten tot gevolg hebben. De dieren worden gekeurd door mej. Geldermans en dr. Schoenmaker, die renartsen, die geassiteerd worden door bestuursleden van de afdeling. Er wordt uitsluitend op onderhoud gekeurd. Men kan gratis deelnemen, maar een bijdrage in de bus van de Dierenbescherming zal op prijs gesteld worden. Tot vrijdag 17 uur kan men zich opge ven bij foto Astra in de Soesterbergse- straat, de frma Regnery, Nieuwerhoeks- plein. de V.V.V. in de Steenhoffstraat en op het adres Waldeck Pyrmontlaan 5. De Don Boscogroep heeft zondagmiddag in gebouw St. Ludgardis de ouders van welpen, verkenners en rowans de gele genheid geboden nader kennis te maken met het padvinderswerk. Er stonden vele punten op het programmablaadje van groepsleider B. Mulder en het voor naamste hiervan was het afscheid van akela Drissen, die drie jaar lang haar energie en enthousiasme in dienst van de Dominicus Salviohorde gesteld heeft, maar wegens vertrek naar Tilburg de horde moet verlaten. De groepsleider dankte haar voor de ijver waarmee zij ln het belang van de welpen gewerkt had. Ook haar ouders betrok hij in deze Villiam Siroky, de premier van Tsjecho- Slowakije is ontslagen en uit de partij gestoten omdat men tot een consequen tere naleving van het Leninistische be ginsel van leiderschap wil komen en in het bijzonder tot het beginsel van col lectief leiderschap. Misschien snappen de Tsjechen deze apekool, maar voor de meesten van ons is dit wartaal en dat is maar gelukkig ook. Siroky is aan de dijk gezet door Novotny, met wie hij in het verzet tegen de Duit sers gestreden heeft. Hij nam deel aan de Stalinistische zui veringen waarmee tien jaar geleden mensen uit de weg geruimd werden die thans gerehabiliteerd worden, maar daar aan hebben ze niet zoveel, want ze zijn dood. Het fraaiste van alles is dat Novotny ook aan deze zuiveringen deelgenomen heeft maar daarover praat hij maar liever niet. Hij heeft zijn vriend aan de kant geschoven zonder respect voor het vele wat hij in de oorlog deed en waarschijn lijk zou hij hem ook wel geliquideerd hebben, als de kans daartoe bestaan had, maar sinds enige jaren liquideert men niet zo gauw meer achter het ijzeren gordijn als voorheen. Toen was Stalin het grote voorbeeld en duizenden wer den daarvan het slachtoffer. Geen schimmetje van dankbaarheid voor de verdiensten van Siroky, zoals Chroesj t- sjow geen schimmetje van dankbaarheid toonde voor de verdiensten van Malen- kow, Boelganin en Molotow, die eveneens weggezuiverd zijn. Overigens is het wel prettig te lezen dat de heren regeringsleiders zo vlot zijn in het wegzuiveren. Misschien dringt nog eens tot de men sen die onder deze regeringsleiders le ven door, dat ze niet het belang van de medemens en het volk op het oog heb ben maar alleen het eigenbelang. Laten wij hopen dat spoedig Novoty en Chroesjtsjow en al hun opvolgers weg gezuiverd worden. KANTMAN. huldiging, omdat zij hun dochter in tijd van nood altijd bijgesprongen waren. Hij bood haar een handtas aan en van de ouders kreeg akela Drissen een boe kenbom Namens hen sprak de heer Kok woorden van waardering. Akela Drissen dankte voor de geschenken en de vrien delijke woorden. Zij was er heel blij mee, maar het werken voor de horde was voor haar al een geschenk geweest. Enige welpen gingen naar de verken ners over en enige verkenners naar de rowans De welpen zongen onder leiding van de scheidende akela en de verken ners namen afscheid van de grote hoed die zij verwisselden voor een baret. V.V.Z. heeft tegen D.O.B. een eervol 1-1-gelijk spel behaald en het daarmee heel wat beter gedaan dan Avance, de ploeg die met 0-10 van D.O.B. verloor. Van der Mundt kwam te laat, zodat Henk Kok op een backplaats ging spelen en reserve C. Klomp in de halflinie. Voor de rust was V.V.Z. sterker maar het bleef 0-0. In de tweede helft werd het door Demmers 1-0 en nu werd D.O.B. sterker. Spil Van Grol en keeper Van Kooij waren bij V.V.Z. de uitblinkers, maar zij konden niet verhinderen dat de D.O.B.-middenvoor de gelijkmaker scoor de. ONTEIGENING. De Burgemeester van Soest deelt mede, dat gedurende het tijdvak 25 september 1963 tot en met 16 oktober 1903 ter gemeentesecretarie van Soest voor een ieder ter inzage liggen (op de afdeling algemene zaken, op werkdagen van 9.00- 12.00 uur) het raadsbesluit van 18 sep tember 1963, met bijbehorende beschei den, tot onteigening ten name van de gemeente Soest van een ter uitvoering van het uitbreidingsplan in onderdelen voor gronden gelegen nabij de Noorder- weg te Soest (plan „Colenso"), door de ze gemeente benodigd perceel grond. Dit perceel grond gelegen achter de woning Noorderweg 41 te Soest dient de gemeente ter beschikking te hebben om de bestemming van weg, eengezinswo ningen en groenstrook of plantsoen overeenkomstig genoemd uitbreidingsplan te kunnen verwezenlijken. Soest, 24 september 1963. ALGEMENE POLITIEVERORDENING. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 203 van de gemeentewet, ter openbare kennis, dat de op 12 juni 1963 door de raad dezer gemeente vastgestel de „Algemene Politieverordening voor de gemeente Soest" gedurende drie maanden op de gemeente-secretarie, afdeling I (ge opend van maandag t./m. vrijdag van 9-12 uur), voor een ieder ter inzage ligt. Soest, 24 september 1963.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1