A ENORME RUIMTEBALLON WEEGT MINDER DAN EEN VEERTJE. BOSCH KWAK TWEEDE BLAD ZWAK BEGIN VOOR MALEISIë. Soester ruitersucces. Pech voor Mixed Hockey Club. In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT Eerste Soester Begrafenis-Onderneming VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT BURGERLIJKE STAND. Trainingsrit van Tempo. Bejaardenmiddag. Overwinning van B.D.C-.handbal. B.D.C. verloor. Korfbalteams wonnen. Tentoonstelling paramenten. Hees won. BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool RADIOGOLVEN WEERKAATST. De ruimtevaart is voor de hedendaagse mens eigenlijk al een doodgewone zaak geworden. Hij staat er nauwelijks nog bij stil, dat er sinds enkele jaren rond de aarde een groeiend aantal kunstmatige satellieten wentelt. Sommige hebben hun plicht reeds gedaan anderen blijven van nut voor de weten schap en voor het praktisch leven. Dat zijn bijvoorbeeld de communicatie satellieten, die gelukkig steeds talrij ker worden en die hun nut dagelijks duidelijker gaan afwerpen. Nu nog is het een stunt als de televi siekijkers van Europa een belangrijk ge beuren aan de overkant van de Atlan tische Oceaan, terwijl het zich afspeelt, kunnen zien. Nu nog worden Telstar of Relay-uitzendingen speciaal aangekon digd. Maar dat zal niet lang meer duren. Binnen kortere tijd dan de leek wel ver moedt zullen televisieverbindingen tus sen de werelddelen helemaal niets bij zonders meer zijn. Voordat enkele jaren zijn verstreken, spreken we over Mundo-visie, zoals we en werd daar wel eens om uitgelachen ook. Maar achteraf bleken zijn plannen helemaal niet zo gek. Het zou immers werkelijk mogelijk blijken, radiogolven in de ruimte te laten weerkaatsen. We kennen thans de actieve commu nicatiesatellieten - zals de door diezelfde Bell Telephone Company gebouwde Tel- stars en Relay - maar ook de passieve communicatiesatelliet. De ingenieuze - maar daarom ook nogal kwetsbare - instrumenten, die in de ruimte de radiosignalen opvangen, dui zend of soms miljoenen malen verster ken en dan terugzenden naar de aarde, hebben de passieve satellieten niet over bodig gemaakt. Ook die hebben nog steeds hun functie. En de ballonweten schap is al even ver voortgeschreden als die van de telstars. De NASA - dat is de organisatie, waarin alle in de ruimtevaart werkende instan ties en ondernemingen in Amerika zijn ondergebracht - heeft in het laatst van het vorige jaar de geweldige ballon van de hierbij opgenomen foto in de ruimte gebracht. Het was de grootste door men senhanden vervaardigde project, dat De ballon, zoals hij gefotografeerd werd tijdens een test in een ge weldige hangar, speciaal voor dit doel gebouwd in Weeksville in North Carolina. Op de voorgrond ziet men het omhulsel, waarin de opge vouwen ballon precies past. nu tussen neus en lippen door van Euro visie spreken. Dan zal de hele wereld weer kleiner geworden zijn. Niet alleen trouwens voor de televisiekijkers, want zij zouden zich zelf schromelijk over schatten, als ze dachten, dat al die drukte in de ruimte alleen maar voor hun plezier gemaakt werd. Allerminst. Die communicatiesatellieten hebben uit eraard vooral ook voor militaire doel einden betekenis. Snelle verbindingen zijn een levensnoodzaak in de tijd van oorlogen en meer nog in spannende uren, waarin op het laaste nippertje een per ongeluk uitgebroken wereld brand zou moeten worden voorkomen. Daarnaast zijn er de doodgewone betrek kingen van handel en industrie, van oom en tante. In 1961 werden via telefoonkabels niet minder dan vier miljoen intercontinen tale telefoongesprekken gevoerd. Maar de wereldsituatie is zo, dat dit aantal zich volgens een meetkundige reeks zal ontwikkelen. Rond 1980 verwacht men, dat die onderzeese kabels tenminste honderdmiljoen telefoongesprekken moe ten verwerken. Dat is natuurlijk totaal onmogelijk. Vandaar al dat geexperimenteer met communicatisatellieten geexpirimen- teer, dat nu reeds in de sfeer van de praktische toepassing is gekomen Sinds het begin van de vijftiger jaren heeft de wereld gewerkt aan die com municatiesatellieten. Een van de eersten die zich er mee bezig hield was Dr. John R. Pierce, een van de geleerden van de wereldberoemde Bell Telephone Compa ny die op het gebied van de ruimte vaart ongelooflijk veel werk heeft ver zet. Die Prof. Pierce had fantasierijke ideeën ooit in de ruimte kwam. De ballon was zo groot als een dertien verdiepingen tellend gebouw. De diameter was 135 ft, ofwel ruim 41 meter. Ze werd vervaar digd van.... natuurlijk, van plastic. Het was ongelooflijk dunne plastic: dikte 0.00035 inch, waarbij men moet bedenken dat een inch maar twee en halve centi meter is. Aan beide kanten was het dunne laagje plastic bedekt met een nog dunner laag je alluminiumfolie, dat maar 0.00017 inch dikte had, zodat het totale omhul sel van de ballon maar 0.00069 inch be droeg.... Dat is nog niet half zo dik als het cellofaan rond een pakje sigaret ten. Maar vele duizenden malen sterker. De hele ballon 41 meter in doorsnee woog nog minder dan een kippeveertje. Het is niet te geloven maar de foto's bewijzen het. De ballon is van Cape Canaveral de ruimte in gebracht met behulp van een van de vermaarde Thor raketten. Op een hoogte van 1500 km stootte de ra ket de ballon uit, die was verpakt in een capsule met een doorsnee van ongeveer negentig centimeter. De prachtige huid van de ballon - van dichtbij doorzichtig maar op grote afstand dank zij het al- luminium laagje blinkend in het zon licht - kaatst alle radiogolven terug naar de aarde. Op die manier hebben deze balonnen ook hun aandeel in de met zoveel vaart zich ontwikkelende tele communicatie Tijdens wedstrijden van de Gooise jacht- vereniging, welke in Bussum gehouden werden, behaalden twee jeugdige Soes ter ruiters en een amazone aardige suc cessen. In het springconcours A werd Jan Wil lem Wilten met Friola eerste en met Atoom Ajax vierde. Joke Duser werd met Lotos tweede en Paul Wilten met Queen Patricla vijfde. Bij het spring concours B werd Jan Willem Wilten eers te met Fiola, Paul Wilten werd met Queen Patricia derde en Jan Willem Wilten bezette met Master de vierde plaats. Het prachtige, open en flitsende spel dat de heren van M.H.C. vorige week met groot elan ten toon spreidde, heeft zijn vervolg slechts ten dele in de uit wedstrijd tegen Schaerweijde gekregen. Vooral na de rust bezondigde de aanval zich telkens weer aan het te kort hou den van het spel. Dit kostte Soest de overwinning, want er werd een gelijk spel behaald tegen de gelijkwaardige tegenstanders. In het begin van de wedstrijd kon Soest moeilijk loskomen en had dan ook niet veel in te brengen tegen de bijzondere stlckvaste heren van Schaerweijde. Lang zamerhand kreeg Soest echter toch het beste van het spel. Dit wist André Bol huis in een doelpunt uit te drukken toen hij een voorzet van rechts fraai afrondde. Deze voorsprong zou Soest tot de rust behouden ondanks de strafpush die Schaerweijde mocht nemen. Tien minu ten voor rust kreeg spil Dick Stroband een keihard' schot tegen zijn been. De strafpush die hiervan het gevolg was werd echter op een fantastische manier door de subliem spelende Fred Bolhuis gehouden. De tweede helft bracht geen verandering in het spelbeeld. Ondanks het korte spel van de voorhoede behield Soest toch het beste van het spel, al ontnam dit korte spelen het flitsende en verrassende aan de aanvallen. Toch gelukte het Schaerwijde gelijk te komen. Dick Stroband trapte de bal uit het verlaten doel en dit kwam op een strafpush te staan die tot een doelpunt leidde. Een strafcorner bracht Soest echter weer de leiding. De door André Bolhuis ingeschoten bal werd door de keeper geretourneerd, maar de klaar staande Evenhuis plaatste de bal in het doel. Schaerweijde maakte tien minuten voor het einde gelijk en dit was een stimulans voor Soest. Verwoed en fel golfden de Soester aanvallen de laatste minuten keer op keer naar het doel van de tegen standers, maar het mocht niet baten. De middenlinie met Hans Marcella, Dick Stroband en Hans van Es vormde dit maal het beste deel van de ploeg. Het was daarom dubbel jammer dat de aan val tekort schoot. Keeper Fred Bolhuis was ook nu weer een klasse apart. De dames brachten het er minder goed vanaf. Met 1-5 werd van het sterk spe lende Laren 2 verloren. Soest had dit keer bijzonder veel pech. Vele schoten werden afgevuurd maar ze gingen naast of werden gestopt. Dames 2 deed het beter en won in een gelijk opgaande strijd met 3-2 van Myra 1. De heren-ve teranen wisten in een bijzonder ener verend oefenduel de heren van het twee de elftal de baas te blijven. ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekeufondsleverancier. Dir. H. W. Velllnga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). Het materiaal, waaruit de immens grote ballon is gemaakt, weegt minder dan een veertje. GEBOREN: Henk Cor Anton, zoon van J. Evelaar en A. C. Frowein, Schouten kampweg 161. Mirjam Johanna Janna, dochter van J de Bruin en H A. Kloe zeman, Anna Paulownalaan 8. Maria Johanna Elisabeth, dochter van A. S. Blokzijl en E. M. C. van Leeuwen, Rade- makerstraat 41. Eric René Gerard zoon van M. O. L. Schreven en J. J. Klein Nagelvoort, Birkstraat 163. Hen- drikus Theodorus Maria, zoon van A. Gerritse en A. G. H. Huijink, Amersfoort, Hof 25. José, dochter van B. Boer, en G. J. van der Wal, Baarn, Marisstraat 38 Hermanus, zoon van L G. Lever en J. Langman, Korte Hartweg 28. Aliee dochter van M, Lendvai en C. A. Mottu, Stadhouderslaan 44. Wilhelm Petrus Johannes, zoon van P. Th. Toornent en J. W. M. van Asch, Baarn, Acacialaan 32. Anne Maria Frances, dochter van J. P. Steenmeijer en D. M. Schirmer, To renstraat 9. Honoré José, zoon van C. van Gaver en T. G, Reitsma, Baarn, Burg. Penstraat 8. Gijsbertus, zoon van J. van der Neut, en B. J. van Bloe- mendaal, Thorbeckestraat 25. Jaco- bus Martin, zoon van J. W. v. Hofslot en P. A. Kuijer, Birkstraat 123. Johan Teunis, zoon van J. T. Renes en P. Geertsma, Stationsweg 1. ONDERTROUWD: Franciscus Petrus Ma ria Janssen, Roerdompstraat 7, Baarn en Wilhelmina Margaretha Roest, Oude Grachtje 12. GEHUWD: Tom Jurgen Beij, Ossendam- weg 28 en Maria Adriana Tans, Ossen- damweg 28. Josephus Gerardus God fried Verhoeven, Middenlaan 4 en Tine Janny Blom, Dijkhuisstraat 3. Nico- laas Cornelis Baptist, Buitenhaven 5, Den Helder en Henena Susanna van Burken, Bilderdijklaan 41. Antonius Hartman, Oude Utrechtseweg 46 en Ber- tha Theodora Swart, Nieuweweg 34. Paul Berthold Vanselow, Friedrich El- bertstasse 74, Solingen iDl.) en Hedwlg Wilhelmina Berghege, Vosseveldlaan 3. Albartus Hendrik Jan Otto, Larixlaan 5 en Marquerite Willy Bekouw, Sparren- laan 9. OVERLEDEN: Marvin Leroy Williams, 27 jaar, echtgenoot van R. M. Sennings, Findley U.S.A. Cornelis Willem Waa lewijn, 77 jaar weduwnaar van M. de Waal, Engweg 16, Putten. Agatha Geertruida Jannes, 77 jaar, weduwe van H. G. Gombert, Plasweg 24A. Abra ham Chöttel, 72 jaar, echtgenoot van H. P. Uriot, Amersfoortsestraat 70A. Herman Cornelis Labberton, 84 jaar, echtgenoot van A. M. P. E. Bruijelle, Amersfoortsestraat 78. Doordat verscheidene renners elders een koers moesten rijden was de deelname aan de trainingsrit van Tempo, welke zondag gehouden werd, slechts gering. Er werd een wedstrijd van een uur vast gesteld en de renners hebben er een interessante koers van gemaakt. Er werd snel gereden. Raymond de Zoete ging in de eerste ron de al op avontuur uit. Joop Wijnhoff trachtte bij hem te komen maar hij kwam net iets te kort en liet zich terug zakken. De Zoete kreeg geen steun en wachtte op het peloton. In de achttiende ronde namWimSchaef fer het initiatief. De Zoete reageerde direct en samen namen ze de leiding. Otto de Weerd en Eddy de Bijl, die bei den nog ongetraind zijn, moesten lossen en kwamen respectievelijk in de 16e en 26e ronde op een ronde achterstand. De twee koplopers gingen stevig door. Joof Wijnhoff en Johnny Visser verzetten zich hardnekkig tegen een ronde ach terstand, maar in de 28e ronde moesten zij toch het hoofd buigen Met een felle eindspurt bewees De Zoete dat hij de beste was. De uitslag was: 1. Raymond de Zoete, 40,3 km in 1 uur en 2 minuten. 2. Wim Schaeffer. 3. Joop Wijnhoff, op 1 ronde 4. Johnny Visser, op 1 ronde. Otto de Weerd en Eddy Bijl gaven op. Alle bejaarden van Soest zijn op vrijdag 27 september als gasten van de U.V.V. in gebouw Credo. Mevrouw Meerdink, zal dia's tonen en spreken over het onderwerp „Indrukken uit de omgeving van Napels". Het damesteam van B.D.C. heeft zondag de derde achtereenvolgende overwinning in de competitie behaald. Er werd met 14-0 gewonnen van S.S.V.U., ondanks het feit dat Nel Brons en Ria v. d. Mast ontbraken. Riet de Wit toonde zich een goede vervangster. De dames Dasselaar en Wigtman waren de grote figuren in de B.D.C.-ploeg, die met de rust een 6-0 voorsprong had en in de tweede helft niets van S.S.V.U. overliet. De heren speelden een uitstekende wed strijd tegen U.D. en wonnen met 15-2 In dit team was Rudi Surstedt de grote man. Hij zorgde met Jan van Velzen en Leo v. d. Heiden voor de doelpunten. De ruststand was 6-2. De overige uitslagen waren: Meisjes-junioren: B.D.C.-Olympia 2-4 Meisjes-aspiranten: Dorestad-B.D.C. 5-0 Jongens-junioren: Laren-B.D.C. 8-5. Jongens-aspiranten: U.H.V.-B.D.C. 33-1 DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L f298.- tot 228 L. f648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 Het eerste elftal van B.D.C. speelde met enige invallers een wedstrijd in Garderen tegen het eerste elftal van Veluwse Boys ter gelegenheid van de opening van het nieuwe terrein van deze club. Met de rust stond B.D.C. met 0-1 achter, maar het werd zelfs 0-2 en 0-3. Bas Bakker ging nu naar voren en hij bracht de stand op 3-1. Zaterdagmiddag won het tweede team van de vereniging „De Meteoren" met 3-2 van Altius 4. De Soester ploeg speelde niet best en kon slechts winnen doordat Altius niet met een twaalftal maar met een tiental speelde. Uit een strafworp werd het 1-0 en Michiel Spijker bracht de stand op 1-1. Wout Dijs scoorde hierna twee doel punten en tenslotte werd het 3-2. Zondag won het eerste team van „De Meteoren" met 4-3 van Biko 3. Dit was een heel wat betere wedstrijd. De leiding had de heer Verlinden, lid van De Me teoren, omdat de scheidsrechter nief was gekomen. Biko nam de leiding en VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963. door Rus Kemler sr. werd het 1-1. Weer scoorde Biko en nu maakte Flip Brands- ma gelijk. Dick Maris bracht de stand op 4-2 en het laatste doelpunt werd door Biko gescoord. Het was een verdiende overwinning voor „De Meteoren", die hard voor de zege vochten. Reeds meer dan 40 jaar vervaardigt mej. E. M. Smit kleding voor geeste lijken en koorknapen en vele onderde len van de paramenten die dienst doen bij de r.k.-liturgie. Het vorig jaar werd zij hiervoor door de paus onderscheiden. Bij haar werk wordt zij geholpen door dames de thuiswerk verrichten of 's woensdags aanwezig zijn op haar kamer in Nieuw-Mariënburg voor het vervaar digen van de fraaie werkstukken die bestemd zijn voor de missie in Makassar. Zaterdag en zondag werd een expositiie van een deel der collectie in de serre van Nieuw-Mariënburg gehouden en velen zijn geweest om de bijzonder fraaie werk stukken te bezchtigen. Onder hen de pastoors van Soest-Zuid en Soestdijk. De tentoonstellng werd geopend door pater Enkevoort uit Soesterberg, die met grote waardering over de ijver en de nauwgezetheid sprak waarmee mej Smit nu al meer dan 40 jaar op deze ver dienstelijke wijze voor de missie werk zaam is. Onder het tentoongestelde bevonden zich 14 kazuifels, die bijzonder fraai van kleur en afwerking waren en het Richi- leuwerk was buitengewoon kunstig. Hees heeft de uitwedstrijd tegen B.V.C. met 3-2 gewonnen. Hop scoorde het eerste doelpunt en vijf minuten voor rust moest Muis capitu leren (1-1). Na rust bracht De Bree de stand op 2-1 toen de achterspelers van B.V.C. bleven staan omdat ze meenden dat er van buitenspel sprake was Door rechtsbuiten Burgstede werd het 3-1 en tenslotte bracht B.V.C. de stand op 3-2 uit een vrije schop. Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt fehaald en gebracht. Het feest bij de twee weken verlate uit roeping van de nieuwe staat Maleisië kan niet camoufleren dat hiermee toch een vrij wankel bouwwerk is ingewijd. Dat Djakarta weigert Maleisië te er kennen, althans in deze vorm en dat Manilla daartoe ook geen aanstalten schijnt te maken, is in principe niet zo erg. Men zou het slechts absurd kunnen achten iets niet te erkennen dat er zo duidelijk is, in de vooral door tengkoe Abdoel Rachman nagestreefde vorm. Het bedenkelijke is, dat deze weigering en aarzeling om de federatie te erkennen, tekenend is voor de slechte betrekkingen die tussen Koeala Loempoer en de hoofd steden van zijn voornaamste buurlanden bestaan. Als Maleisië in zichzelf zo sterk was, zou dat op zijn hoogst iets vervelends zijn, nu is het een regelrecht gevaar. Iedere actie in Maleisië tegen de nieuwe federatie vindt hechte morele steun en waarschijnlijk meer in de twee buur landen. En in de Borneose delen van Maleisië ls het al enige malen tot ge vechten gekomen met lieden die de gedachte huldigden dat deze gebieden bij Indonesië horen. Een gedachte die Djakarta weliswaar niet officieel steunt, maar die Soekarno niet bepaald onaan genaam is. Het rode gevaar. Een tweede onaangename factor is dat bij het opinie-onderzoek door de Ver. Naties - waarvan Oe Thant de voor Rachman gunstige uitslag sanctioneerde - ook is gebleken dat althans de Chi nese minderheden hier allerminst op de federatie gesteld zijn. In zekere zin te begrijpen want uist een der redenen om de logische fede ratie van Singapore met Malakka uit te breiden met de Borneose gebieden was er voor te zorgen dat de Chinezen in het geheel niet een te grote invloed kregen. Vooral de vele Chinezen in Singapore zit dit wel dwars en van hun kant kan premier Rachman nog moeilijkheden ver wachten. Maar wat wil men. Londen kan er moeilijk aan meewerken, dat de Chi nese meerderheid daar bij zelfbestuur van deze belangrijke basis een rood bolwerk maakt. Geen sterke buffer. Dit zijn twee aspecten die niet al te veel goeds doen verwachten voor de toekomst van deze aan de hand van de statistie ken en de atlas uitgedokterde federatie, die voorlopig zijn voornaamste kracht nog vindt in de Britse troepen. En dat op zijn beurt geeft de staat weer een kwade naam want het bevestigt min of meer wat Djakarta Koeala Loempoer verwijt: dat het in feiten geen zelfstan dige staat is, maar een verlengstuk van het kolonialisme, in dit geval van Britse makelij Hoe onder deze omstandigheden een sterke buffer moet ontstaan op een punt waar de expansie van het commu nistisch China moet worden weerstaan, is bepaald niet duidelijk.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5