HET L00NFR0NT. Dichterlijk dagboek Heropening Soester Kunsthandel ,.De Dissel". HET 00C GERICHT OP VERSOBERING. Officiële mededelingen. Maatschappij voor Tuinbouw Plantkunde. Snelbrommer. Bioscoopprogramma. Rit van bromfietsclub. R.K. Bejaardenzorg Soestdijk. Vergadering Mixed Hockey Club. Opstelling van B.D.C. Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 Koop geen stoffen aan de deur! Handbalprogramma. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963. 426 JAARGANG N0 72" soester Courant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN 1VEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De directie van de A.D.M. heeft een knuppel in het hoenderhok van lonen en prijzen geworpen, waardoor een luid gekakel en heftig gefladder is ontstaan. De verhoogde en extra uitkering, die deze directie haar arbeiders aanbood, heeft natuurlijk onmiddellijk gevolgen gehad bij andere metaalbedrijven en sloeg al over naar andere bedrijfstak ken o.a. krantendrukkerijen. Buiten de vakbonden om gingen de ar beiders plotseling sterk verhoogde lonen eisen, want enkele directies hadden zo'n verhoging immers uit zichzelf verstrekt. Het kon dus blijkbaar en zo wilde men dat dan elders ook zien. Van de gelden de collectieve arbeidsovereenkomsten wil men zich plotseling maar niets meer aantrekken. Hierdoor is een situatie ontstaan, die speciaal voor de vakbonden helemaal niet aangenaam is. Deze bonden hebben altijd geijverd voor het aangaan van c.ao.'s waarin de lo nen voor minstens een jaar lang werden vastgelegd. Telkenmale leidde dit tot hogere lonen en meer vakantiedagen, doch hoever men hierin meende te kun nen gaan werd steeds nauwkeuriger uit gepluisd in de stichting van de Arbeid, Soc. Economische Raad en regering en werd zo goed mogelijk afhankelijk ge steld van de stijging der productiviteit, opdat er geen inflatie zou ontstaan. De zo tussen werkgevers- en werknemers bonden afgesloten c.a.o.'s verzekerden het Nederlandse bedrijfsleven van een ze kere arbeidsvrede en daardoor van een goede economische plaats in de wereld. De thans ontlokte acties konden aan het een zowel als aan het ander wei eens een einde maken. Het is al eens meer gebleken, dat de praktijk vaak sterker is dan de theorie. Zo was dit ook het geval met de lonen, want in menig bedrijf waar men om arbeidskrachten zat te springen, worden z.g. zwarte lonen" betaald, die uitgaan boven de c.a.o.-bepalingen. Dat betalen van zwarte lonen is vrij algemeen, in het bouwvak zelfs een soort gewoonte geworden, doch slechts zelden wordt daartegen opgetreden. Be diTectie van de A.D.M. deed in feite mets anders dan de in de boekhouding weggewerkte zwarte lonen openlijk en officieel uitkeren. Om die eerlijkheid zal zij nu echter vervolgd worden, want het is niet rechtsgeldig. Zo ziet men hoe de theorie tot rare gevolgen kan leiden. De vakbonden zitten er echter mee. Zij zijn mede de verdedigers van de c.a.o. en deden ook altijd net alsof er geen zwarte lonen bestonden. Nu is ech ter het hek van de dam maar zij, de verdedigers van de arbeidersbelangen, dienen zich aan de bepalingen van de c.a.o. te houden, die nu naar een andere kant doorbroken werden dan waarvoor zij altijd op de bres hebben gestaan. Het is een aanval in de rug, die zij maar moeilijk kunnen pareren. Op dit moment kunnen zij niet anders doen dan aankondigen dat er bij de a.s. onderhandelingen over nieuwe c.a.o.'s flinke looneisen gesteld zullen worden en meer vakantiedagen geëist en dat het nu maar eens uit moet zijn met dat gepietepeuter over zoveel tiende procen ten productiviteitsverhoging. Dat is ook een beetje onzinnig als er in de praktijk toch niet de hand aan ge houden wordt, zonder dat dit onze Wij zaten met een krantenstaking. Maar weest daarover niet bevreesd Zolang U toch nog de coupletjes Van dit gedicht, op tijd en netjes, In uw vertrouwde Soester leest. Als onze zetters blijven zetten Dan ziet U ook dat, onvermoed. Ons Rotterdam drie millimeter Of daaromtrent, ik weet niet beter. Steeds daalt of rijst bij eb en vloed. Thans zijn de Britten in Djakarta Ook eens verwoed gemolesteerd: Dat waren nu de goeie vrinden, De aan Soekarno welgezinden. Heeft Albion nu iets geléérd De drukker wil ook dit nog drukken Bouwvakkers raken niet van slag, Zij willen timmeren en zagen, Zelfs elke week vijf hele dagen, Maar voor geen gèld op zaterdag. Een Amsterdamse bruigom trouwde. Hij liep al naar de honderd toe: De bruid had zeven kruisjes nodig, De toestemming was overbodig Van wederzijdse pa en moe. Als onze persen blijven draaien Dan staat ook dit nog in uw krant Het continent wordt tóch ontsloten. Er komt een tunnel, zelf een grote. Van Frankrijk naar trots Engeland En als voor deze laatste regels De mensen niet in staking gaan: John Kennedy, in arren moede, Wil desnoods, wat wij reeds bevroedden, Liefst mét de Russen naar de maan I JAAP MIJDERWIJK. economische ontplooiing in gevaar blijkt te hebben gebracht. Als de zwarte lonen steeds mogelijk bleken, ook al dwong de noodzaak door arbeidersschaarste er toe, waarom ze dan na zovele jaren eindelijk ook maar niet openlijk er kend Men heeft daar al te lang mee gewacht. Nu is de dijk openlijk doorgestoken, met het gevaar dat het water weieens hoger kon stijgen dan goed voor het land is. Want natuurlijk is men niet in alle bedrijfstakken in staat de lonen maar plotseling fors te verhogen, zelfs niet wanneer men, zoals dit dan nodig zal zijn, ook de prijzen kan verhogen Men kan de wetten der economie en spe ciaal de productiviteit niet over het hoofd zien, en die stellen aan de eisen een zekere matiging. Legt men zich daar niet bij neer, dan zal het eindje de lasten dragen, want dan zal de werkgelegenheid verminde ren, juist op het moment dat een fors leger jonge arbeiders om werk zal ko men vragen. Vergeten we bovendien niet het grote aantal der middengroepen, speciaal de particulier-gepensioneerden, voor wie de straks nog verder stijgende prijzen alleen maar een verarming betekenen. Vorige week was de afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde bijna verdwenen, omdat het bestuur aangekondigd had te zullen aftreden wegens gebrek aan be langstelling van de leden. Op de bijeenkomst in De Gouden Ploeg, waarbij hierover beslist zou worden was van belangstelling weinig sprake, want slechts zes leden waren aanwezig en zij voelden er weinig voor de plaats van de bestuursleden in te nemen. Wel wisten ze het zittende bestuur te bewegen niet af te treden en dat dit goede gevolgen heeft blijkt uit een cir culaire van het bestuur aan de leden, waarin erop gewezen wordt dat in het gehele land het aantal afdelingen toe neemt en dat het aantal leden van deze afdelingen stijgende is. Het bestuur is derhalve van mening dat ook de afde ling Soest een bloeiend bestaan moet kunnen leiden. Daarom is alsnog een winterprogramma samengesteld dat binnenkort aangeboden zal worden. De leden wordt verzocht de bijeenkomsten van de afdeling te be zoeken, zodat het zin heeft avonden voor liefhebbers van tuinbouw en plantkunde te beleggen. De 17-jarige J. B uit Baarn was met zijn brommer aan het racen op de Stadhouderslaan. Een agent van politie wilde hem aanhouden maar hij ging gewoon door in de richting Baarn. Een motorrijder gaf de politieman een lift, zodat hij de bromfietser bij de spoor bomen aan het eind van de Stadhouders laan kon aanhouden. De opgevoerde brommer werd in beslag genomen. Van heden tot en met woensdag draait in de avondvoorstelling en in de mid dagvoorstellingen, uitgezonderd zondag, de film „Gejaard door de wind", waarin enige bekende sterren meespelen die reeds overleden zijn. Onder hen Clark Gable en Leslie Howard. Deze film is al twintig jaar oud, maar nog steeds de moeite van het bekijken geheel en al waard. Het is de film, gemaakt naar het be roemde boek van Margaret Mitchell. Gone with the wind, dat handelt over de Amerikaanse burgeroorlog en de bele venissen van de familie O'Hara. Vivien Leigh speelt de rol van de overbekende Scarlet O'Hara en Clark Gable is Rhett Butler. In de zondagmiddagvoorstelling „De doodstrijd der Seminoles". De Seminoles zijn Indianen die in conflict komen met blanken. Anthony Quinn is in deze film het Indiaanse opperhoofd Osceola en Rock Hudson de militair Lance Caldwell, die met zijn troep, verbitterde gevechten met de mannen van Osceola levert. In de donderdagcyclus vele bekende speelsters en spelers in de film „Eiland in de zon". Onder hen James Mason en Joan Fontaine. Rassendiscriminatie speelt een rol in deze film, die gebeur tenissen op het westindische eiland San ta Marta behandelt. Negers en blanken zetten elkander de voet dwars en er wordt zelfs een moord gepleegd. De Soester Bromfietsclub organiseert op 1 oktober een rit van 30 km. Er wordt om 8 uur gestart bij hotel Bos en Duin en vanaf half acht kan men zich daar voor deze rit laten inschrijven. GESLAAGD. Voor het officiële Britse vertalers-examen „Translator Student III" slaagden de dames M. J. C. P. Boost, G. Hulsman, A. A. E. Luyten, N. Ligtenberg, B. J. der Weduwen en de heren J. van Bode- gom en W. Chevallerau. Het winterseizoen begon woensdag met een mis in de kerk te Soestdijk. Na de mis gebruikten de bejaarden in het Ludgardisgebouw gezamelijk het feestontbijt. Mgr A. G. Smit, pastoor der parochie, hield een toespraak tot de bejaarden. Hij wees op het gebod, dat men de naaste moet liefhebben als zichzelf. Bejaarden kunnen voor elkaar veel betekenen en man en vrouw kunnen het goed hebben als zij elkaar in velerlei steunen. Hij wees ook op het gf-.od, vooral in de tij den van eenzaamheid1 en hoopte, dat de bejaarden de middagen, die hen geboden worden, geregeld bezoeken. De eerstvolgende kaartmiddag wordt ge houden op woensdag, 9 oktober' om 2.30 uur, in het Ludgardisgebouw. De Mixed Hockey Club Soest heeft in hotel La Bordelaise een algemene leden vergadering gehouden die hoofdzakelijk gewijd was aan de moeilijkheden welke verband houden met het laten spelen van vele jeugdteams. De vergadering werd geleid door de heer J. Corsmit, die onder anderen enige ouders verwelkomde en er zijn vreugde over uitsprak dat zij blijk baar interesse hadden voor de moeilijk heden van de vereniging. Er werd besloten de contributie te hand haven op 1 30,per jaar voor seniores, 20,voor jeugdleden en 15,voor veteranen. Twee leden van de elftalcommissie be dankten en voorzitter Corsmit en secre taresse mevr. C. Felix namen tijdelijk hun plaatsen in. Daar bestuursleden geen deel mogen uitmaken van een elf talcommissie werden zij opgevolgd door mevr. Van Asselt'en mej. J. Hoppen brouwers. De heer Corsmit sneed het jeugdpro bleem aan. Het valt niet mee de jeugd te trainen, te leiden en in de competitie te laten spelen. De heer J. K. Vogt wees erop dat zo on geveer alles wat de jeugd van de vereni ging betreft op het hoofd van mevr. Van Asselt neerkomt. Zij stelt de elf tallen op maar moet ook nog voor het vervoer zorgen. Bij de meisjes gaat het nog wel, maar bij de jongens begint het een trieste zaak te worden. Er werden 10 jongenselftallen voor de competitie in geschreven. Er bleven nog 18 jongens over die niet konden spelen, maar de bond accepteerde pas het elfde team toen het vijfde senioresteam van in schrijving afzag. Aan het tenue van de jeugd ontbreekt vaak het een en ander en er zijn vele af zeggingen en laatkomers. De heer Vogt deed een beroep op de ouders en vroeg om hun medewerking om aan deze on gewenste toestanden een emde te ma ken. Aan het vervoer van de jeugd moet iets gedaan worden. Slechts weinig autobe zitters verzorgen dit vervoer, ofschoon er veel meer jeugdleden zijn met ouders die over een auto beschikken. Per circulaire is om medewerking van de ouders gevraagd en met een lijst van autobezitters denkt men tot goede resul taten te komen. De mogelijkheid wordt overwogen een oudercommissie in het le ven te roepen. Gelukkig is het probleem van de jeugd- leiding inmiddels opgelost: ieder se nior-lid moet eenmaal per seizoen een jeugdelftal begeleiden. B.D.C. speelt zondag de thuiswedstrijd tegen Kampong in de volgende opstel ling: Doel: Kok, achter: Voet en Bakker, midden: v. Megen, Roest en H. v. d. Lugt, voor: Gros, Westerveld, v. d. Hen gel, M. v. d. Lugt en Dorrestein. Hedenmorgen is de Soester Kunsthandel! in de Burgemeester Grothestraat her opend en zeer velen hebben vandaag een bezoek gebracht aan de bijzonder aantrekkelijke zaak, die over een bijzon der smaakvol en origineel interieur beschikt. Rietmatten zijn hiervoor ge bruikt, maar ook dakpannen, spoorbiel sen, rode plavuizen, waarvoor de Velu- we „afgestroopt" is en koestalramen. Daardoor is het echt een interieur ge worden dat past bij een kunsthandel met een veelzijdige sortering en met artikelen die niet ontstaan zijn uit massaproductie. Bij het geheel veranderen van de zaak was de bouwkundige de heer Durrmeijer betrokken, maar ook aannemersbedrijf H. van Asch, met een bulldozer om de winkelruimte te kunnen vergroten schildersbedrijf Schuitema, uitvoerder P. v. d. Griend, specialist in het timmer werk, loodgietersbedrijf Reijerse en electriciën Bosman. Zij zijn enige maan den bezig geweest en het resultaat is verbluffend. In 1940 werd de zaak door de firma Mulder uit Amersfoort van de firma Geubbels overgenomen. In 1952 werd mevrouw A. R. Marcus-Groters filiaal houdster in de Soester Kunsthandel, na dat zij vele jaren verkoopster in de Amersfoortse Kunsthandel van de heer Mulder geweest was. Drie jaar geleden nam zij de zaak over en spoedig ont stonden de plannen tot een grondige verandering en verbetering. Zelfs van de naam, want voortaan zal de zaak „De Dissel" heten en twee dissels - buiten en binnen - zijn de symbolen van deze naam. Mevrouw Marcus beschouwt het als een sport voor haar cliënten artikelen, kunstnijverheidsvoorwerpen, stoffen enz. te kopen die bijzonder zijn en toch niet duur. Dat doet zij op het gebied van originele Schotse en Oostenrijkse stof fen, maar ook op het terrein van ju- welierszilver, tassen, lederwerk, byoux, glaswerk, sieraden enz. enz. Zo zagen we alleraardigste dagboeken, die ook gebruikt kunnen worden door dames die er iets anders aan willen toe vertrouwen dan hartsgeheimen, maar ook theebeurzen, speldenkussentjes en bijzonder originele kettingen. Een fraaie zaak, een keldertje voor de kunstnijverheid, een opkamertje voor de stoffen en een grote voorraad, waarin de kitsch totaal ontbreekt. Twee weken geleden kondigde de Franse regering aan dat gestart zou worden met een versoberingsprogramma teneinde on der meer te bevorderen dat de prijzen en huren niet zullen stijgen. Gisteren kon men in de krant lezen dat in Italië begonnen zal worden met een versoberingsprogramma Het wordt de strijd tegen stijgende prijzen en huren genoemd. In ons land trekt men zich hiervan niets aan en vele werknemers konden niet eens wachten met hun eisen tot loons verhoging tot de c.a.o., die zij met werk gevers sloten, afgelopen is. Deze werden niet direct ingewilligd, maar inmiddels is wel komen vast te staan dat „forse loonsverhogingen" verlangd worden en dat deze uiterlijk op 1 januari een feit moeten zijn. Het is natuurlijk prettig als iedereen veel verdient en als iedereen zich een auto kan permiteren, al is het maar om deze uit statusoverwegingen voor de deur neer te zetten, maar het is de vraag of we wel op de goede weg zijn met deze „forse loonsverhogingen", die wel gevolgd zul len worden door forse prijzenstijgingen en huurverhogingen omdat niet alle be drijven enorme winsten maken. Frank rijk en Italië vinden het nodig te ver soberen, maar in ons land wordt gedaan alsof de hoogconjunctuur eeuwig zal duren en alsof het nodig is dat iedereen maar alles kan kopen wat hij wil hebben. Het zou natuurlijk erg prettig zijn als het mogelijk was dit te verwezenlijken, maar dat gaat nu eenmaal niet, en het is zeker niet te bereiken voor hen die niet tot de groep behoren die forse loonsverhogingen eisen. Die zullen straks de dupe worden als de verhogingen van de lonen prijsverhogingen en huurver hogingen tot gevolg zullen hebben. KANTMAN De politie kan u niet verbieden aan de deur stoffen te kopen van mannen die altijd met hetzelfde verhaal komen. Ze hebben de stoffen die ze aanbieden uit Zwitserland meegebracht om ze in ons land op een expositie te gebruiken en willen ze niet mee terugnemen omdat ze dan heel veel invoerrechten moeten betalen. Veel liever bieden ze u het tex tiel voor een appel en een ei aan. Wie daarop ingaat zal spoedig ervaren dat de stoffen met een appel en een ei nog te duur zijn. Zondag worden de volgende handbal- wedstrijden gespeeld: Dames: U.D.-BD.C. 1 uur. Dames-juniores: Limvio-B D.C. 2.15 uur. Dames-aspiranten: B.D.C.-Oranje 2.15 uur. Heren: B.D.C.-Arma 2 12 uur. Heren-juniores: B.D.C.-Oranje 115 uur. Heren-aspiranten: Achilles-B D.C. 4.15 uur. RAADSBESLUITEN. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis dat door de raad dier gemeente in zijn vergade ring van 20 februari 1963 I. medewerkig als bedoeld in artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 is verleend aan a. het R.K. schoolbestuur te Soest voor het wijzigen van de centraleverwar - mingsinstallatie in de H. Hartschool voor ulo. aan de Steenhoffstraat b. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest, voor de aanschaffing van een vloerwrijver voor de Groen van Prinstererschool voor g.l.o. te Soestdijk c. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor de stichting van de vierklassige school voor gewoon lager onderwijs te Soest- Zuid d. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van vier rebuilt schrijfmachines ten behoeve van de chr. v.g.l.o. school aan de Ir. Menkolaan en de R.K. v.g.l.o. school aan de Steenhoff straat alhier II. medewerking als bedoeld in artikel 72 der lageronderwijswet 1920 is gewei gerd aan het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" en het R.K. schoolbestuur te Soest, tot aanschaffing van een wasmachine en een centrifuge ten behoeve van de chr. v.g.l.o. school aan de Ir. Menkolaan en de R.K. v.g.l.o school aan de Steenhoffstraat III. medewerking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet is ver leend aan het bestuur van de vereni ging „De School met den Bijbel" te Soest voor de aanschaffing van buiten- materiaal en kleutergymnastiekmateriaal ten behoeve van de chr. kleuterscholen aan de Insingerstraat, Prins Bernhard- laan en Nieuwstraat. Soest, 27 september 1963.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1