BOSCH KWAK HET KAPERSCHIP Firma G. van de Pol VAN BUUREN De ooievaar ging mee naar Canada. TWEEDE BLAD De Mona Lisa werd 50 jaar geleden gestolen. Modevakschool P. C. Hooftlaan 16, Nieuwe leerlingen. Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest. Vlucht vanaf Essc-hen. Loodgieters werkzaamheden. Volg nu een cursus Autorijden 10 lessen f45.- incl. theorie Haar aangeboren treklust voerde de ne- derlandse kraamverpleegster Nel van Beek reeds verschillende malen naar verre, vreemde streken. Na geruime tijd in Australië, Indonesië en Engeland te hebben doorgebracht, oefent zij thans in Vancouver aan de westkust van het on metelijke Canada haar menslievend be roep uit. Toen ik onlangs na een treinreis van vierentwintig uur uit de Canadese prai- riestad Calgary in Vancouver arriveerde, hoopte ik kraamverpleegster Nel van Beek, die ik vanuit Nederland mijn komst per luchtbrief had aangekondigd, op het station aan te treffen. Nadat de lange trein tot stilstand was gekomen en een negerbediende de automatische deurtrap had laten zakken, stapte ik met mijn twee koffers het perron op. Een kruier bromde „Good morning, sir," en wees mij op de hoge roltrap die naar de uitgang van het enorme station leidde. Hoewel het pas half acht in de ochtend was, stond een grote groep mensen in de hal van het gebouw de aankomst van de trein af te wachten. Ik had Nel van Beek nooit eerder ge zien. Van een relatie had ik vlak voor Nel van Beek over haar werkzaam leven, waarin de ooievaar zo'n voorname rol speelt. „Ik ben geboren in Zundert. U weet wel, het Zundert van Vincent van Gogh. Later verhuisden we naar Breda, waar ik met mijn ouders en zeven zusjes in een oud, machtig huis woonde, dat de romantische naam „Casa Togenesa" Zuidsingel 3 Amersfoort droeg. Mijn vader was een humoristisch man en van hem heb ik de zwerflust geërfd. Na de mulo en de huishoud school werd ik leerling-verpleegster in Roosendaal. Ik was toen net zeventien en verwachtte nog alles van het leven. Nel van Beel (links) met een jong echtpaar, alwaar zij ge holpen heeft de baby ter wereld te brengen. mijn vertrek uit Nederland haar adres gekregen en op goed geluk had ik haar geschreven. Ik zette mijn koffers op de grond en liet mijn ogen over de wach tenden gaan. Vergeefs zocht ik naar ie mand in een verpleegstersuniform. Op eens trok een vrouw met kort grijzend haar en vriendelijke bruine ogen, die wat achteraf bij een pilaar stond, mijn aan dacht. Onze blikken ontmoeten elkaar en ineens wist ik: dat is Nel van Beek, de DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L f 298.- tot 229 L. 1 648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 nederlandse kraamverpleegster met trek- kersbloed, die een jaar geleden in Van couver was neergestreken. Ik stevende op haar af en vroeg: „Bent U...." „Ja, ik ben Nel van Beek, prettig U te zien, maar hoe wist U, dat ik dat was?" „Niet zo moeilijk." antwoordde ik. „U ziet er nog zo europees uit. De oude wereld heeft een onuitwisbaar stempel op U gedrukt." Even later hepen Nel en ik door de zonnige straten van Vancouver naar mijn wolkenkrabberachtig hotel in het centrum van de stad. Ik nodigde mijn ondernemende landgenote uit het ont bijt met mij te gebruiken en onder het verorberen van een kaasomelet vertelde Het vak van kraamverzorgster trok mij erg aan. Na mijn verpleegstersdiploma te hebben behaald, ging ik een cursus volgen op de vroedvrouwenschool. Ja, het was toen een heel andere tijd. Ik kreeg een zakgeld van tien gulden per maand. Maar als je iets brak, een bord of een koortsthermometer, werd dat in rekening gebracht. Er bleef dus niet veel over. De hoofdzaak was echter, dat ik het „ooievaartje" haalde. Nel van Beek nam eerst een slokje van haar zwarte koffie, voor zij verder ver telde. „De oorlog bracht ook in mijn leven een grote, ik mag wel zeggen be slissende omwenteling. Want eigenlijk begon al in 1940 mijn grote zwerftocht over de globe. Nederlandse diploma's hebben in Cana da geen enkele waarde. Dat is jammer maar begrijpelijk. Ik moest hier dus van voren af aan beginnen en dat viel echt niet mee. Maar wat kan me gebeuren? Ik ben nu zo zachtjes aan veertig jaar. Wordt er niet altijd beweerd, dat het leven pas met veertig begint? Als ik over enige tijd volledig ben in geburgerd, ben ik overal welkom en kan ik niet zo maar op straat worden gezet. De vakbonden waken dan over je en dat is een hele geruststelling. JACMOUÏ&Ï; SS AMERSFOORT Het is zaak, dat je als emigrant de eerste twee jaar in het zadel komt, an ders haal je het niet zo makkelijk meer. Je moet je daarvoor wel alles ontzeggen en alles is een heleboel! In dit land vindt je niemand die je redt, wanneer je op het punt staat te verdrinken Dat klinkt misschien hard, maar het is zo. „Ik geniet van de ruige grootsheid van dit land Toch houd ik van Canada. Ik heb me aangepast aan de omstandigheden en al mis ik soms de intimiteit en de vriend schappelijke omgang zoals men dat in Nederland gewend is, toch wordt ik niet verteerd door heimwee. Het boeiendste van dit land is voor mij de grote uitgestrektheid. Sommige Eu ropeanen hebben juist de angst voor de onmetelijkheid van Canada. Ik niet! Straks wil ik naar het noorden trekken naar de provincies Muokon of Alaska. Toen ik later met Nel van Beek in het beroemde Stanleypark wandelde, voelde ik mij in de ban van de eeuwenoude torenhoge bomen. Ze zei: „Ik zie Cana da met een Europees oog. Ik geniet van de ruige grootsheid van dit land, waar comfort helaas een levensbehoefte is geworden. Wie alleen maar achter de dollar aanholt, is een arm mens, want die heeft geen tijd wilde orchideeën te gaan zoeken in de bergen of te luisteren naar de snavelroffel van een rode specht". Soest-Zuid - 5 min. vanaf busstation. Aangesloten bij de Kon. goedgekeurde bond v. Modevakscholen in Nederland. kunnen zich alsnog melden. Inlichtingen ook tel. onder no. 4724, b.g.g. 4683. M. VAN HAFTEN, lerares. Voor het eerst zijn de deelnemers aan de kortgeleden opgerichte „Stichting Li chamelijke Opvoeding en Sport Soest" in vergadering bijeen geweest. Dit vond plaats in de raadzaal van het gemeen tehuis, waar de 20 afgevaardigden van 20 verenigingen op sportgebied, samen kwamen. Het waren de vertegenwoordigers van de verenigingen SEC. (voetbal), B.D.C. (voetbal), M.H.C. (hockey), A.G.A.V.S. (gymnastiek). Crescendo (gymnastiek), Laetitia, (gymnastiek), Olympia (gymna stiek), S.T.C. (gymnastiek), B.D.C. (handbali. De Meteoren (korfbal), V.V.Z. (voetbal), SVV. (volleybal), Olympia (volleybal), Tempo (wielrennen), KV.O, (korfbal). Tennisclub Soest, Shot (ta feltennis), Hees (voetbal), Soesterberg (voetbal) en De Duinkikkers (zwemmen). Daar bedrijfsverenigingen en verenigin gen die daarmee verwant zijn niet mogen deelnemen aan de stichting, ontbraken onder meer K.P.S. en de Soester Politie Sportvereniging. NU LEVERBAAR Hoofddealer voor Amers foort, Soest en omstreken GARAGE ALEXVAN KEULEN N.V. Amsterdamseweg 29 Amersfoort - Tel. 12124 Het voorlopig bestuur werd aanvankelijk gevormd door de leden van de commis sie van advies in sportzaken. Thans zijn al door het gemeentebestuur benoemd wethouder W. G. van Zadelhoff als voorzitter, de raadsleden P. C Pieren en G. v. d. Berg. die naast zich zullen krij gen bestuursleden welke door de ge meenteraad uit de vereniging benoemd worden nadat een voordracht door B. en W. ingediend is. Medisch adviseur is dokter J. Kuipers en technisch ad viseur, de directeur van gemeentewerken, de heer H. J v. Dussen. De heer Th. M. Peet is directeur. De voordracht is ter vergadering aan de deelnemers voorgelegd, maar de namen van hen die op deze voordracht staan kunnen nog niet gepubliceerd worden omdat nog niet van allen vaststaat dat zij deel willen uitmaken van het bestuur. Wethouder W. G. van Zadelhoff leidde de vergadering van de deelnemers. Hij sprak zich vol waardering uit over de spontane reacties van alle Soester sport verenigingen, die zich als deelnemer aan de stichting opgaven. In 1956 besloot de gemeenteraad tot het instellen van een commissie voor de sport, die een adviserende taak zou krijgen. Aan een sportstichting kon toen nog niet worden gedacht omdat er te wei nig aan akkomodatie was. De S.S.F. werd door de Soester vereni gingen opgericht met het doel 't contact met het gemeentebestuur te verbeteren, de sport op een hoger plan te brengen en evenementen te organiseren. In 1960 werd de akkomodatie wat rui mer en kon aan een sportstichting ge dacht worden. Er werd een sportnota uitgebracht, waar bij onder meer naar voren gebracht werd dat het instellen van een sportstichting noodzakelijk was. De gemeente wil niet alles in handen hebben op sportgebied, maar een beter contact tussen het ge meentebestuur en de sportverenigingen is nodig Overigens zal iedere vereniging in haar volle waarde gelaten worden en ook iedereen die bij de verenigingen be trokken is. De Soester Sport Federatie werd door de leden opgeheven en de Stichting kwam tot stand, nadat Gedeputeerde Staten vijf maanden nodig had om de stichting goed te keuren. Op 1 mei zijn de werk zaamheden begonnen. De heer Van Zadelhoff bracht dank aan de bestuursleden van S.S.F. en de leden van de commissie van advies voor het werk dat zij in het belang van de vereni gingen hebben gedaan. De Stichting krijgt belangrijk werk te verrichten in het belang van 4000 Soester sportbeoefenaren. Het grootste deel van deze over het algemeen Jeugdige men sen is üd van een gymnastiekvereniging. De akkomodatie is ten aanzien van de binnensporten betrekkelijk gering. Het gemeentebestuur zal de gelden be schikbaar stellen die door de stichting beheerd mogen worden en de stichting mag de akkomodatie exploiteren Hoe sterker het geluid van de deelnmers aan de stichting zal zijn, hoe meer het ge meentebestuur het oor hier aan zal willen lenen en het zal voor de gemeenteraad ongetwijfeld een stimulans zijn te weten hoe het met de sport in Soest gesteld is. Nog is de akkomodatie niet groot, maar het Soester natuurbad is een belangrijk onderdeel hiervan. Het directeurschap van het natuurbad was een noodzaak en het maakte het directeurschap van de stichting mogelijk. Voor gemeentewerken is het een op luchting dat een directeur van de stich ting voortaan contact opneemt met de directeur van gemeentewerken over het onderhoud van terreinen enz., want vroe ger moest dit tussen neus en lippen VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963. door gebeuren. Nu wordt het werk uit besteed in overleg met de directeur tan gemeentewerken. Het huishoudelijk reglement en het ont werp van de begroting werden bespro ken. De sport zal Soest voortaan per jaar ruim een ton kosten. Aan onderhoud van tereinen is 55.000,— nodig, terwijl de stichting slechts 7.300,aan huur van de velden ontvangt. Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. Ook de duiven van de vereniging De Zwaluw vlogen 97 km vanaf Esschen. Er waren 100 duiven in concours. Ze werden om 8.30 uur met n.o. wind ge lost De eerste duif kwam om 9.57.10 uur aan, de snelheid was 1137.23 meter per minuut, de laatste prijswinnende duif arriveerde om 10.01.25 uur. De uitslag was: C. Dijkman 1. G. Rijk- sen 2 6 10 12 17 18 20. B. Roest 3. C. van Klingeren 4. V. Reijerse 5. R. Vos kuilen 7 8 9. B. Duijst 11 13 14 15. J v. d. Brakel 16. A. Hilhorst 19. DA VINCIS MEESTERWERK GELEEK OP GELIEFDE VAN DE DIEF. Vijftig jaar geleden plaatste een Flo rentijnse antiquair een advertentie, waarin hij kunstwerken te koop vroeg ten einde een tentoonstelling te orga niseren. Al spoedig bleek, dat deze alle daagse gebeurtenis grote gevolgen zou hebben. De handelaar, een zekere Geri, kreeg op die annonce verschillende re acties, waaronder een van een zekere Vincenzo Leonardi, die hem een oud meesterwerk aanbood voor 500.000 francs. Bij nader onderzoek bleek, dat de heer Geri hier een uitzonderlijk „koopje" Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw kon halen, want het aangeboden schil derij was niet minder dan de beroemde „Mona Lisa" van de wereldberoemde schilder, beeldhouwer, dichter, musicus en wetenschapsman Leonardo da Vinei. Het beroemde portret van het meisje met de eeuwige glimlach is dat van Madonna Lisa del Gioconda, vrouw van een voornaam Florentijn uit Da Vinci's tijd. Hoe Da Vinei haar heeft leren ken nen is niet bekend. Het verhaal gaat dat zij slechts enkele malen voor hem heeft geposeerd, doch aan de afwerking van het schilderij heeft Leonardo jaren gewerkt. De grote kunstenaar moet er zelf ook bijzonder door zijn geboeid, hij nam het namelijk steeds mee wanneer hij weer naar een andere plaats vertrok, totdat hij er tenslotte mee in Frankrijk belandde. In die tijd kwam Da Vinei bij koning Frans I in dienst. Frans I Was zeer heerszuchtig en bij zonder praalziek, maar hij was tevens een groot liefhebber van goede kunst. Min of meer onder dwang heeft Da Vinei deze bijzondere schepping aan de Franse koning afgestaan, doch niet na dat de vorst had toegezegd, dat de schil der het nog gedurende zijn leven mocht behouden. Op deze wijze belandde dit werk, dat door de gelaatsuitdrukking en de be koorlijke glimlach tot een der schoonste scheppingen ter wereld werd gemaakt, zelfs al wordt de glans ervan minder door de inferieure kwaliteit van de ge bruikte grondstoffen - Da Vinei had na melijk niet veel verstand van goede verfsoorten en vernissen - in Frankrijk. Met veel vertoon liet de Franse koning het schilderij in Fontainebleau ophan gen, nadat Leonardo in mei van het jaar 1519 was overleden. Later verhuis de dit meesterwerk naar het Louvre. Onvindbaar. De aanbieder van dit wonderlijke schil derij, om terug te komen op het begin van het verhaal, zou een goede dag ge had hebben, indien Geri op dit aantrek kelijke voorstel zou zijn ingegaan. De Mona Lisa was namelijk twee jaar tevoren gestolen uit het Louvre. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat deze diefstal in de hele wereld veel stof had doen opwaaien, temeer omdat zij op klaarlichte dag geschiedde. Alle na sporingen waren echter tevergeefs ge weest, ook nadat een Frans weekblad 40.000 francs had toegezegd aan degene, de het schilderij terugbracht. Er zou niet worden gevraagd naar de dader of naar de motieven van de ontvreemding. De dief had dus 40.000 francs in zijn zak kunnen steken en zou verder praktisch vrijuit gaan. De antiquair Geri deed alsof hij zich voor het aanbod van de vreemdeling in teresseerde. Op een goede dag verscheen hij weer en vroeg of zijn klant hem in zijn hotel wilde bezoeken om het mees terwerk te bezichtigen. De antiquair wilde dit maar al te graag en samen met de directeur van een beroemd museum in Florence wandelde hij een tweederangs hotelletje binnen, waar Leonardo een withouten kist open- schroefde. De kunstkenner herkende het schilderij direct. De arrestatie van de dief was nu nog een kwestie van enkele minuten. De gehele kunstminnende wereld hera demde, toen bleek dat de Mona Lisa weer was gevonden. Wie en waarom? De dief bleek echter helemaal geen „zware jongen" te zijn. Zijn werkelijke naam was niet Vincenzo Leonardi, maar Vinzenco Perugia. Eigenlijk was hij kunstschilder van beroep, maar omdat hem dat zo'n magere boterham opleverde was hij glazenmaker geworden. Voor zijn werkgever, hij woonde al enkele jaren voor de diefstal in Parijs, moest hij ook wel eens in het Louvre zijn en zodoende kende hij daar goed de weg. In zijn persoonlijke leven had Perugia nog meer verdriet ondervonden dan in zijn werk. Hij had een korte tijd ge lukkig geleefd met een doodarm meisje, dat hem door de dood was ontvallen. Toen hij op een zekere dag voor de Mona Lisa stond, kwam hij tot de ver bijsterde ontdekking dat madonna Lisa del Gioconda en zijn overleden geliefde als twee druppels water op elkaar ge leken en dit deed hem besluiten het schilderij mee te nemen als een herin nering aan zijn gestorven geluk. Twee jaar wist hij het portret verbor gen te houden, pas toen de honger hem daartoe dwong besloot hij het dan toch maar te verkopen. De politie hechte aanvankelijk weinig ge loof aan dit dramatische verhaal, temeer omdat Perugia eerst had verteld, dat hij het stuk had meegenomen naar Ita lië, omdat Napoleon zoveel kunstschat ten in zijn vaderland had geroofd. In de correspondentie van deze merkwaardige AUTORIJLES AUTORIJLES Instructeur met meer dan 20 jaar rijervaring. NIEUWE LES-AUTO'S. AUTORIJSCHOOL Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 AUTORIJLES AUTORIJLES figuur vond men inderdaad veel liefdes brieven van zijn geliefde Mathilde en een klein portretje, waaruit een spre kende gelijkenis met Mona Lisa bleek. "Minimale straf! De terugkeer van het meesterwerk naar Florence, die op zo'n merkwaardige wijze had plaatsgevonden, werd met een grote tentoonstelling gevierd. Het schilderij werd er geëxposeerd en duizenden ver drongen zich nog eens voor het portret van de vrouw die Leonardo Da Vinei eens heeft geïnspireerd tot een der grootste scheppingen, die ooit werd ge wrocht. Met een speciale trein ging het kunst werk daarna naar Parijs terug om in het Louvre weer thuis te komen. De Fransen waren vanzelfsprekend dol blij met hun herkregen schat, maar gezien de achtergrond van de diefstal droeg men de dief toch geen kwaad hart toe. Zijn misdaad moest worden ge straft, maar de rechtszitting te Parijs werd door een talrijk pubhek bijge woond. dat tegenover Perugia een zeer welwillende houding aannam. Hij lrreeg slechts een jaar gevangenisstraf voor zijn daad. Dit is zeer mild, wanneer men bedenkt dat de Mona Lisa als een der grootste kunstwerken ter wereld wordt beschouwd. En als pleister op de wonde kreeg de ongelukkige minnaar nog een groot aantal geschenken van meevoelende dames, meest uit Amerika afkomstig. Zelden heeft een diefstal zoveel stof doen opwaaien Ook zal men lang moe ten zoeken in de gescliiedenis naar een dief, die zo met geschenken werd over laden als Vincenzo Perugia.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5