UIT DE TIJD VAN DE EERSTE FIETS. „DE WITTE POMPEN VOLVO Veilig VAN ESSEN DERDE BLAD EERSTE G00ISE KLEDING VERHUUR Looninflatiesprong GROOTST gespecialiseerd bedrijf in 't GOOI. Voor Auto- of Scooterrijles PARKGARAGE A. v. «1. Hoef ïN Het merk waardoor uw bril meer waard is. Humanistisch Verbond. Hoekeyprogramma. L L Soester politie wint van Hilversum. „Houd altijd een kant ran de wegen wanneer paarden bij Uw nadering schrikken, stap dan vlug van uw vehikel, spreek de dieren met zachte stem toe en zij zullen rustig voorbij stappen. Het dragen van een voile wordt voor de zomer zeer aanbevolen tegen stof en in secten. Voor de winter tegen het bevrie zen van het neuspuntje Dat leerden omstreeks 1888 de onver vaarde en moedige pioniersters op de „wielrij school" van Antwerpenim mers.... wielrijden was riskant en vre selijk vermoeiend. Het is augustus 1888. Lieveke Sluisdam uit Antwerpen zit in haar boudoir op een harde rechte stoel aan haar bureautje. Zij is net een en twintig geworden en onderwijzeres aan de meisjesschool Deurne. Lieveke is hardop aan het studeren. Af en toe her haalt zij luidop enkele zinnen uit het boekje voor haar. „Gebruik liefst geen kousebanden, maar wilt ge ze toch dragen, maak ze dan weer los onder de knie vast. Het bovenste van de kous moet dan over de kou senband worden heen geslagen, daar dit tot zeven dagen nodig zijn om weer wat op verhaal te komen". Neen.... langer dan tien kilometer was de tocht van de eerste dag niet en toen de meisjes de volgende dag weer in het zadel stegen, hadden ze een stevig ont bijt met twee eieren en versterkend vlees genuttigd om tenminste opgewassen te De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s„ van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. zijn tegen de eerste vermoeienissen. Met een gangetje van acht kilometer per uur „stormden" zij over Gods wegen en af en toe stapten ze af om op een bank langs de weg wat uit te rusten van de vermoeienissen. „Na ongeveer vijftien kilometer te heb ben afgelegd moet U een kleine verfris sing gebruiken. Wat biscuits en een glas (vollei melk zijn zeer zeker aan te be velen", zo schreef de wielrijleraar voor. Een fietsclub in 't bloemencorso te 's Gravenhage op 10 september 1898 anders de vrije kniebeweging hindert", repeteert het meisje. „Er bestaat niets nadeligers dan U tijdens het rijden in een soort koker (corset) op te slui ten....", herhaalt Lieveke met eentoni ge stem. U begrijpt het misschien al, dit zelfbe wuste onderwijzeresje was bezig met de theorielessen van de rijwielschool, die in 11 gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 het voorjaar in Antwerpen was opge richt. Lieveke had zich meteen als leerling opgegeven en nu stond zij voor het ex amen. De zon straalde uit een onbe wolkte lucht haar boudoir binnen en Lieveke verheugde er zich al op dat zij tijdens de vakantie een tocht zou gaan maken in gezelschap van twee vrien dinnen door het mooie Kempenland. Tenminste als zij slaagdedat was de voorwaarde, die haar vader had ge steld. Lieveke slaagde met glans en toen ze enkele dagen later op haar houten rij wiel stapte en hobbelend over de harde kinderkopjes van de Brusselseweg naar het centrum van Antwerpen reed, waren er vele voorbijgangers, die het moedige meisje uitjouwden en minachtend na schreeuwden. Men kon zich in de dagen eenvoudig niet voorstelllen, dat een fat soenlijke vrouw plezier kon hebben in het „wielrijden". Lieveke en haar vriendinnen trokken zich van de smalende opmerkingen langs de stoffige wegen en paden niets aan. Zij hielden zich stipt aan de regels van het spel. Een der voornaamste punten van het rijwiel-reglement luidde: „Een lange rit op de eerste dag zal de berijder meestal zo uitputten, dat er op zijn minst vijf Lieveke en de andere pioniersters hielden zich stipt aan de orders. Toen ze vijf en twintig kilometer hadden afgelegd in 'n ,.moord"tempo, zochten zij het logeer adres op; namen een bad en trokken andere kleren aan. Dit alleen om stijf heid der ledematen te voorkomen. Ja, dat wielrijden was in die dagen geen gemak kelijk karweitje. Alleen een sterk en door en door gezond mens kreeg van de dok ter toestemming in het zadel te gaan zitten. Immers, wat de beoefenaren van deze nieuwe en gedurfde tak van sport onderweg allemaal te verduren hadden, was geen kleinigheid. Het theorieboekje van de school wond er geen doekjes om. Leest U maar „Wanneer ge de mond onder het rijden dichthoudt en tussenbeiden uitspoelt, zal de pijnlijke dorst waaraan zovelen lijden en die veroorzaakt wordt door het hete stof, dat de keel uitdroogt, geheel ver dwijnen. Wanneer ge voelt dat ge onder het rijden kou hebt gevat, ga dan te bed bij aankomst in uw hotel of logeer huis. Drink vervolgens een glas pure je never en stapel alle dekens, die ge kunt krijgen, over U heen. In negen van de tien gevallen zal elke spoor van verkoud heid de volgende morgen zijn verdwe nen". Amaliaan 19/21 Baarn Telefoon 02954-2323 Ook over doelmatige kleding was de wiel- rijschool zeer instructief. „De jurken, die U tijdens het wielrij den draagt, moeten donker van kleur zijn en zo eenvoudig mogelijk van snit. De lengte is ongeveer gelijk aan die van ;en wandelcostuum. Ook uw schoenen moeten zijn aangepast aan het wielrijden. Brede zolen en hakken terwijl de zolen bovendien moeten zijn voorzien van blok ken, zodat zij een stevige greep hebben op de pedalen. Algemeen denkt men", aldus de schrijver van het boekje, „dat een rijkleed zoals amazones dat dragen de beste dracht is. Neen zeg ik en ik kan het weten, want ik heb deze hand leiding samengesteld na een jaar van wielrij-ervaring. Nogmaals nee zeg ik een gewone rok, eenvoudig van onderen gezoomd of gedrapeerd is voor de mees te „machines" geschikt. Trekt niet uw beste japon aan, want ik heb herhaal delijk moeten constateren, dat de randen van de japons besmeurd werden door zwarte olie. Voor hoofddeksel moet U dames een stevige wollen hoed of pet kiezen. Denkt vooral om uw huid wanneer de zon schijnt moet U haar met vaseline of glycerine insmeren Lieveke en haar vriendinnen hielden zich nauwgezet aan de voorschriften. Behou den en stralend van gezondheid kwamen zij na tien dagen weer in de ouderlijke woning terug. Wielrijden was in 1888 een zware opgave, want wie op stap ging moest ook een flinke gereedschapskist meenemen voor eventuele mankementen. Lieveke had zich het sleutelen eigen gemaakt en met groot gemak hanteerde zij schroevendraaiers, terwijl zij ook met getwijnd garen, kit om een losse band weer op te plakken en soldeersel prima kon omgaan. Het was een gulden stelregel om niet te veel waarde te hechten aan de kunde van de dorpssmid. Reparaties moesten Dit merk waarborgt U le klas afwerking en een „perfecte pasvorm". SPECIAAL OPTIEK Birkstraat t.o. Garage Van Kooy Brillen met en zonder recept „Zeiss Punktal" glazen. Ziekenfondsleverancier. met hout worden uitgevoerd en in zo'n geval was de timmerman de deskundige, die uitkomst bracht. Dat de medici omstreeks de eeuwwisse ling het rijwiel ontdekten als gezond heidsmiddel tegen alle mogelijke kwaal tjes, blijkt wel uit de volgende ontboe zeming van dokter Vleeshouwers uit Brussel. „Het is mijn vaste overtuiging, dat ik vele mensen van een ellendig leven heb gered door hun wielrijden voor te schrijven. Iedereen, die de middelbare leeftijd gepasseerd is,-kan wanneer hij of zij geen organische gebreken heeft, de bicycle of ticycle berijden tot heil van de gezondheid. En dat geldt ook voor dames". Een uitspraak, die overigens in deze eeuw van de auto weer opgeld doet, want tal van managers zowel mannelijke als vrouwelijke, krijgen van de arts het ad vies een rijwiel te kopen om de zithou- ding eens te verwisselen voor de gekrom de rug over het stuur. Men ziet weer de geschiedenis her haalt zich. Het rijwiel zal altijd blijven bestaan, al komen er nog zo veel au to's en brommers. Maar wat wij thans als de gewoonste zaak van de wereld be schouwen, was in de jeugd van Lieveke Sluisdam een waar waagstuk. Wie de wegen en pleinen in onze dor pen en steden nauwkeurig bekijkt, komt tot de conclusie, dat er meer meisjes en vrouwen gebruik maken van het rijwiel dan jongens en mannen. Daarnaast heb ben de statistieken uitgewezen, dat vrou wen langer leven dan mannen. Krijgen zij dat extraatje aan levenselixer van de pedalen Het tegendeel is nooit bewezen. bij de bal via het hoofd van spil Grol- leman in het doel verdween. Hierna ontstond grote druk op het Hil- versumse doel, maar pas tien minuten voor het einde van de wedstrijd bracht de ver naar voren gekomen linksback Van Zutphen met een harde kopbal uit een corner van Baams de stand op 1-2. Kort voor het eindsignaal beging Grolle- man een zeer grove overtreding tegen Baams, maar dat ontging de scheids rechter Op 8 oktober zal de combinatie deelne men aan de fmale van de bekerwed strijden te Katwijk. Op 9 oktober is er in de foyer van de Singer Memorial Foundation te Laren een openbare bijeenkomst, welke geor ganiseerd wordt door de gemeenschap pen Soest-Baarn, Laren-Blaricum, Hil versum en Naarden-Bussum. Het onderwerp van bespreking voor deze avond zal zijn „Is er een gezamelijke taak?". Prof. dr. E. L. Smelink, hoogle raar in de godgeleerdheid te Amsterdam drs. I Arts S.J., redacteur van het week blad „Nieuwe Linie" en dr. H. Bonger, hoofdbestuurslid van het Humanistisch Verbond, zullen een inleiding tot de dis cussies houden. Het ligt in de bedoeling dat belangstel lenden uit Soest zich opgeven bij mevr. Kreger, Braamweg 6 in Soest-Zuid, daar bij voldoende deelname een extra bus zal rijden. Op zondag 13 oktober is er in bet na tuurbad een familiedag. Er wordt ge wandeld, gemusiceerd en gezamelijk ge geten, terwijl de heer Th. W. Polet een toespraak zal houden. Zondag spelen teams van de Mixed Hockey Club Soest de volgende wed strijden: Dames 3-S.C.H.C. 4 11 uur. Heren 3-Amersfoort 6 11 uur. Dames 1-S.C.H.C. 2 12.30 uur. Heren 1-S.C.H.C. 3 2 uur. Heren 5-Kampong 10 12.30 uur. Hilversum 9-Heren 2 12.30 uur. H'sum-veteranen-Soest-veteranen 2 uur Pinoké 4-Dames 2 11 uur Kampong 11-Heren 4 12.30 uur. TABITHA EN HEES. De dameskransen Tabitha en Hees hou den woensdagavond a.s. een verkoop avond in de zaal van de Emntakerk Voor bijzonderheden ziet men de adver tentie in dit blad. REMMEN KUNNEN NIET WORDEN LOSGEGOOID. De ontwikkeling aan het loonfront van de laatste weken is inderdaad zeer drei gend, wanneer men haar beziet in in ternationaal en Europees verband en daarbij het oog gericht houdt op het geen de regering verwacht blijkens haar uitlatingen in de miljoenennota. Hoe is het nu tot de revolutie gekomen in het loonregiem In ons eigen land blijkt de economische activiteit in 1963 wel groter te zijn dan verwacht werd. In alle kringen is dit toegegeven. Van werknemerszijde is nu gesteld dat de maximale loonstijging in dit jaar van 2,7 veel te laag is ge weest. Men meent daar dat met name in de bedrijfstakken met een zeer gunstige ontwikkeling de werknemers een veel VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963. recteur van het Centraal Planbureau op 4 gesteld en deze verwachting is door de (oude) regering bij het opstellen van de rijksbegroting 1964 overgenomen. Dit is een heel andere koek dan ons door de feitelijke ontwikkeling van de laatste weken wordt opgedist. In de me taalsector wordt reeds frank en vrij ge sproken over een loonsverhoging van 8 en wij mogen aannemen dat ook andere bedrijfstakken deze els zullen stellen. Zij worden nog in hun ferme eisen gesterkt door de uitlating van minister Veldkamp dat er in 1964 meer ruimte zal zijn voor loonsverhoging. Als het bovendien waar is hetgeen mi nister Witteveen in de slotbeschouwing van de miljoenennota zegt, dat er met inbegrip van de doorwerking van de ge handhaafde progressie in de inkomsten belasting beslist geen speelruimte meer is, dan is het duidelijk dat er binnenkort straffe loon- en prijsmaatregelen moe ten volgen, wil de regering de sociaal- economische ontwikkeling in de hand kunnen houden. Economie in gevaar. Het is niet moeilijk in het licht van het bovenstaande te voorspellen dat er in Nederland een periode van grote sociale spanningen voor de deur staat, die de gezondheid van onze staatsfinanciën en van de gulden en wellicht die van onze gehele economie kan aantasten. De ontwikkeling van de lonen kunnen in ons land niet los worden gezien van die in Europa en dan behoeven wij maar naar een land als Frankrijk te zien om te weten dat Nederland niet alleen staat. Het prijspeil van de Fransen stijgt zo Aehterom 6 - Hilversum - Telef. 48700 (1 min. van station) Passende lietskleding-ontworpen in 1963 Is men bezig de fiets te herontdekken. De Zeist-Soestcombinatie van de politie heeft ook de tweede wedstrijd van de nieuwe competitie gewonnen. Vorige week werden de jonge marechaussees van S.V.D.U. verslagen en nu waren de politiemannen uit Hilversum het die het onderspit moest endelven. Voor de rust leek het daar helemaal niet op. want beide ploegen waren tegen elkaar opge wassen. In de tweede helft was de com binatie echter beduidend sterker, zodat de overwinning behaald kon worden. Hilversum begon met een flinke wind in de rug en zette een fel offensief in. Na een kwartier loste linksbinnen Brou wer een schot uit een vrije trap. Keeper Koster sloeg de bal uit zijn doel en weer schoot Brouwer. Nu was het echter raak en Hilversum leidde met 1-0. De strijd bleef voor rust spannend en aan bede kanten kreeg men kansen. In de tweede helft had de combinatie het voordeel van de wind en na 20 mi nuten werd de gelijkmaker gescoord. Baams scoorde uit een vrije trap, waar- grotere verhoging hadden kunnen krij gen. In dit verband wil het C.N.V. naar af schaffing van de macro-economische cij fermatige ruimteaanduiding Men streeft dus naar een grotere differentiatie dan bij het thans vigerende stelsel in de praktijk mogelijk is. In dezelfde richtfng denken de R.K vakbondsmensen, die ge deeltelijk hun medewerking aan de loon politiek hebben opgezegd. Zij willen de mogelijkheid hebben zwarte lonen in werkelijke lonen om te zetten en ook leeft daar de wens naar bedrijfstaksge- wijze verschillen. 4 of 8 In de miljoenennota werd door de rege ring gesteld dat de stijging van de lo nen in 1964 eigenlijk nog beperkter moet zijn dan in het lopende jaar. Er wordt een verhoging van de totale loonsom verwacht met 6 Er wordt met zoveel woorden gesteld dat de verhoging van de lonen in de laatste jaren groter Is dan de toeneming van de produktiviteit. De gemiddelde raming voor het komen de jaar voor de loonsverhoging bij ver nieuwing van contracten is door de dl- Als het nu die kleur eens had... Jan zou U dat leuke Xp'j japonnetje weer met plezierdragenl Zullen we het eens bekijken? Onze vakmensen heb ben er oog voor. Zij laten niets aan het toeval over, maar nemen eerst een proef. Kleding verven kunt U veilig toevertrouwen aan tip topl... en töch voordelig! Hliwnaum, Lïngestimrt 53. tri. 43389 - ZaUerwetjTJT7, tit *2918 Chjiham. Adtn. de Ri/yterlün 12. tt). 12661 (levers wuulon) •li'lcum,Torenlann !2b.teL 2850 Huizen, Kon. WQhefoioastrul 17. teL 1197 el 3973 - Laren, Veldweg 1. teL 3025 - Beern, Turtifmt 34. teL 2310 - Buuuna, lepenJean *a. Iet 14029 ol 19705 - Melkweg 11. teL 1970S - Herenstraat 1. teL 13901 (tevens weeeelon) - Soest, Mcrdncg 10. leL 3258 - Mcócrhom den Berg, Torennej 13. lel 545 Vertegenwoordiger voor 't Gooi vin PERSI «uèie-relr.lglng snel alsof het in het verleden maar met 'n Franse slag was vastgesteld. De prijs- en looninflatie in de veste van De Gaulle wordt echter vermoedelijk meer veroor zaakt door een te geforceerde expansie politiek. In Italië vliegen de prijzen bijna even snel omhoog als in het Franse buurland. In beide landen worstelt men echter niet met een arbeidsschaarste. zoals bij ons Evenmin is de arbeidsmarkt in Engeland en de Ver. Staten zo gespannen, en het is dus bij al die partners gemakkelijker om de looninflatie in de hand te houden dan bij ons. Met name Frankrijk maakt daarop een uizondering, omdat men daar ten aanzien van de loon- en prijspo- tiek tot heden geen vastomlijnd sy steem kent. De Franse regering meent door improviserende maatregelen de ont wikkeling te kunnen afremmen. Zij zoekt het in verhoging van de aanbetalingen op afbetalingskredieten, het afkondigen van prijsdalingen op artikelen waarvan de staat de prijzen in de hand heeft en in verlaging van invoerrechten. De op gesomde middelen zouden bij ons beslist nieit voldoen. De spiraal draait verder. Wat kan ten naaste bij over de ontwik keling van het Nederlandse prijs- en loonpeil worden gezegd? Met zekerheid' zullen de prijzen en lonen verder om hoog gaan. In de miljoenennota werd reeds gezinspeeld op tariefverhoging bij de posterijen en een nieuwe huurronde. Van socialistische zijde wil men als te genwicht voor hetgeen gaande is straf fere prijsbeheersing en een belasting op de speculatiewinsten van huizen en grond. Ook de vermogensaanwas wil men daar fiscaal (zwaarder) treffen. Het is echter duidelijk dat dit geen afdoende middel Is tegen verdere muntontwaar- dlng. Laat de regering de verhoging uitwoeden, dan komt er tenslotte een automatische correctie via een geringere export en een vermindering van de werkgelegenheid. Zover zal het echter wel niet komen voordat er direct of indirect wordt In gegrepen in de bestedingsmogelijkheid. Zelfbeheersing geboden. Het zou dom zijn de regering verwijten te maken over een te straf gevoerde loon politiek. Het hele land is bij die politiek wèl gevaren en niet alleen de onderne mers hebben geprofiteerd, zoals van be paalde zijde zo graag wordt gesuggereerd. Worden de loonremmen los gemaakt, dan kunnen op kort zicht daar een aantal werknemers baat bij hebben, echter ten koste van alle pensioentrekkers en an dere aan vaste inkomens gebonden groe pen en dat is uit een oogpunt van natio nale sociale politiek niet toelaatbaar. In de naaste toekomst zullen betrokke nen ln het belang van het land gTote zelfbeheersing moeten betrachten.

Soester Courant | 1963 | | pagina 9