heus het helpt f SOESTERBERG HET OOG GERICHT OP S0FTEN0N. Obstakel op de weg naar ontspanning. Officiële mededelingen. Bromfietser verongelukt. Luva-voorlichting. S.E.C. verloor bekerwedstrijd. Beroep uitgebracht. Tenniskampioenen. Kerkconcert. Olympia Volleybal. Waarschuwing. Nieuwe agente. Bejaarden naar Italië. De Soester Vogelvrienden. Opbrengst collecte. F. Hart biljartkampioen. Ernstige aanrijding. Modeshow in het officierscasino. Collecte. Verrassende zege van Soesterberg. Titus Brandsmaschool vierde eerste lustrum. DINSDAG 1 OKTOBER 1963. JAARGANG No. 73. soesterOToürant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 2,10 - per post 2,25. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GERO 126156 Het is niet toevallig dat de Amerikaanse en Britse Ministers van buitenlandse zaken in New York eerst een gesprek met Duitse functionarissen zullen heb ben voor ze met hun Russische ambtge noot aan tafel gaan om een tweede stap op de weg naar ontspanning voor te bereiden. Dat die stap na de eerste van het kernstopaccoord nodig is, daar van schijnt men aan beide zijden van het ijzeren gordijn wel overtuigd. Kennedy noemt het de weg van dui zend mijlen de schreden die daarop gezet worden mogen dan wel klein zijn, maar alleen al het feit dat men gemeen schappelijk op weg is naar een goed doel kan de atmosfeer al weldadig zui veren, dat is de voornaamste strekking van de ontspanningsdiplomatie. En aan beide zijden zijn al enige suggesties ge maakt over wat de volgende stap zou zijn, waarbij men speciale aandacht schonk aan de situatie in midden- Europa, nog altijd het voornaamste spanningsveld tussen oost en west, tot beider onbehagen. Vooral van Russische zijde dringt men er op aan hier vooral wat aan ont spanning te doen. Chroesjtsjow heeft al verscheidene malen gezinspeeld op een niet-aanvalsverdrag tussen N.A.V.O. en Warschau-pact en op een likwidatie van vreemde militaire bases op het grond gebied der beide Duitslanden, die sa men een inspectiezone zouden moeten vormen waai' beide partijen zich konden overtuigen dat er geen verrassingsaan val op komst is. Verkapte erkenning Dit zit de Russen heel hoog en niet ten onrechte midden-Europa is het ge vaarlijkste grensgebied tussen de demo cratische en communistische wereld. Maar voor het westen is het moeilijk, dat in Bonn over dit soort zaken een bijzonder grote gevoeligheid heerst. Men herinnert zich het grote gekrakeel dat ontstond toen onder het kernstopak- koord ook de handtekening van oost- Duitsland kwam te staan. Bonn zag hierin een verkapte internationale er kenning van het regiem der D D R che volgens het Halsteindoctrine niet be staat. Nu kan minister Schröder een realist zijn, hij heeft er mee te maken dat in Duits land iedere erkenning van Ulbrichts D.D.R., voor de publieke opinie onaan vaardbaar zal zijn. Bij het kernstopakkooord kon men nog zeggen dat de handtekening van Pan- kow verder van geen enkel belang was, maar bij een niet-aanvalsverdrag wordt dat anders: daar is de D.D.R. wel de gelijk een partij in de overeenkomst. Te hoge prijs. Het is moeilijk te zien hoe men tot ont spanning in midden-Europa Kan ge raken buiten de D.D.R. om. De Russen zullen er in geen geval toe bereid zijn, het trouwens ook moeilijk kunnen: ze kunnen slechts het door hen ingestelde en door hen wel degelijk erkende re giem plotseling laten vallen. Het zou een prijs voor ontspanning zijn, die hun wel wat al te hoog zal zijn. De N.A.V.O. kan op grote woede van het belangrijke lid Duitsland rekenen als de organisatie zou toestemmen in een niet- aanvalsverdrag: een prijs voor ontspan ning die op zijn beurt het westen wat te gortig zal zijn. Dat is het probleem voor Gromyko, Lord Home en Dean Rusk. Een pro bleem dat ze wellicht vandaag nog niet behoeven aan te pakken: eerst kan men nog over kernproeven in de ruimte e.d. een akkoord sluiten, waar beiden belang bij hebben, maar op de duur zal het probleem midden-Europa toch aangepakt moeten worden. Het is het gevaarlijkste opstakel op de „weg van duizend mij len" naar ontspanning. Gistermorgen stak de 50-jarige brom fietser O. C. Tauran uit Nieuw Guinea plotseling de Amersfoortsestraat te Soes- terberg over toen een auto, bestuurd door J. S. uit Waddinxveen, hem ach terop reed. De bestuurder trachtte door remmen en uitwijken een aanrijding te voorkomen maar dit lukte niet. De heer Tauran werd tegen het wegdek geworpen en bleef zwaar gewond liggen, evenals zijn duopassagier M. L. Beiden werden naar een ziekenhuis in Zeist gebracht, waar de heer Tauran in de middag overleden is. Beide slachtoffers woonden in Den Dol- der en werkten in Soestduinen. Donderdagmiddag, om kwart over twee, zal de Luchtmacht-voorlichtingsdienst in het Oranje-Hotel aanwezig zijn bij de bijeenkomst van de vrouwengroep van de V.V.D. om voorlichting tegeven over het werk van de Luva-meisjes bij de Luchtmacht. Deze bijeenkomst is voor iedereen vrij toegankelijk en ze heeft uiteraard in het geheel geen politiek karakter. In de derde verlenging van de beker wedstrijd S.E.C.-A.p.w.C. hebben de Amersfoorters zondagmiddag op het ter rein van S.E.C. het winnende doelpunt gescoord. Bij S.E.C. speelde nagenoeg het gehele tweede elftal, omdat men het eerste blijkbaar voor de competitie wilde sparen. Tot ver in de tweede helft was S.E.C. de betere ploeg. Bij A.P.W.C. waren rechtsbuiten Chris van Putten en spil J. A. v. Empelen goed op dreef. Van Duin kerken schakelde de gevaarlijke Isings afdoende uit. Na een kwartier kopte linksbinnen Eier de bal langs keeper Limburg tijdens een misverstand in de S.E.C.-defensie. S.E.C. deed het in de tweede helft goed, maar het zat niet mee. Keeper Eijkel- boom van A.P.W.C. was uitstekend op dreef en hij keerde menig schot. De druk op het Amersfoortse doel werd steeds groter en tenslotte kreeg S.E.C. het verdiende doelpunt toen van Berkel de bal na een schot van Pothoven van richting veranderde. Tweemaal 7% minuut werd verlengd, maar er kwam geen doelpunt. Tijdens de derde verlenging kon Snijders inkoppen en zijn vereniging de overwinning be zorgen. De kerkeraad van de Ned. Herv. Ge meente, wijk Soestdijk, heeft beroep uitgebracht op ds J. van der Heide te Oudega. Ds v. d Heijde is 35 jaar en is vanaf 1959 aldaar predikant. Van 1954 tot 1959 was hij predikant te Oosternijkerk in Friesland. Jeugdige speelsters en spelers van de Tennisclub Soest hebben de laatste par tijen gespeeld die beslissend waren voor het kampioenschap van de vereniging. Bij de jongens werd R. van Coeverden kampioen door E. Schuuring met 10-8 1 te verslaan en bij de meisjes be haalden mej. A. Jansen en mej. N. Sie- mers het kampioenschap door met 6-3 6-0 te winnen van mej. M, v. Beurden en mej. I. Bakker. Op donderdag 3 oktober beginnen de maandelijkse concerten in de Oude Kerk. Er worden werken uitgevoerd van Bach, Purcell en Distier. De uitvoerenden zijn Maria v. d. Slikke, sopraan, Ine Kooy, alt, Marius Lansdorp, cello en Maarten Kooy, orgel. Van Purcell worden aria's uitgevoerd, van Bach een cellosonate en aria's en van Hugo Distier een „Geistliches Kon- zert" voor orgel en sopraan. Vijf van de zes Olympia teams die het komende seizoen aan de Nevobo compe titie zullen gaan deelnemen, zijn zater dag in aktie geweest op het bliksemtour- nooi van de afd. Amersfoort. Het eerste damesteam heeft weer van zich doen spreken door ongeslagen kam pioen te worden. Het tweede damesteam werd in de voor ronde uitgeschakeld evenals het eerste herenteam, dat zich echter uitstekend heeft geweerd tegen de sterke tegen standers V.V.A. 1, Vios 1 en Spirit 1. Het tweede herenteam heeft ook goed ge speeld. Zij eindigde in de voorronde ge lijk met Giraffes en Vios 2. Na verge lijking van de set winst eindigde zij echter op de derde plaats en waren daardoor uitgeschakeld voor de kwart finales. Het derde herenteam (jeugdteam) zorgde voor de grootste verrassing. Zij behaal den ongeslagen de eerste plaats in de voorronde door resp. S.V.V. 1, N.V.C. en Wilhelmina met 2-0 te kloppen. In de kwartfinale traden zij aan tegen Spirit 1, waartegen zij ogenschijnlijk geen kans hadden. Zij wisten echter een gelijk spel uit het vuur te halen. (3-15, 15-11). Door de lagere setwinst waren zij echter uitgeschakeld voor de halve finale. Uiteindelijke winnaar bij de heren werd V.V.A. 1. Dierenbescherming Soest waarschuwt dringend eigenaars van honden en kat ten tegen honden-meppers. In onze gemeente schijnt zich een be ruchte hondenhandelaar tijdeüjk op te houden. Bespaart Uw huisdier het vre selijke lot van laboratoriumproefdier. Vraagt inlichtingen aan het secretariaat van de Dierenbescherming, tel 3282, al vorens U Uw huisdier afstaat. Heden is mej. Johanna Francisca Alke made in dienst van de Soester gemeen tepolitie getreden. Zij is reeds vanaf 1957 in politiedienst en maakte deel uit van de korpsen in Den Haag en Dor drecht. In onze gemeente zal zij deel uitmaken van de afdeling kinderpolitie. Dank zij de U.V.V., die mevr. Meerdink uit Baarn uitnodigde voor een causerie met dia's over Itaüë, hebben 125 bejaar den in gebouw Credo in gedachten een reis gemaakt naar dat land. Zij zagen Napels en omgeving en vernamen hier over vele bijzonderheden. Mevr. Meerdink liet na al het Italiaanse schoons zien dat in eigen omgeving ook heel veel te waarderen valt. De heer Wilhelm, rentmeerster van Pijn enburg, zal woensdagavond 2 oktober in restaurant Zonneheuvel een causerie houden en dia's tonen tijdens een bijeen komst van de vereniging De Soester Vogelvrienden. De E.H.B.O.-collecte, die de afgelopen week in Soest werd gehouden, heeft op gebracht 1397,76. Slechts vier caramboles is de Centraal- speler H. Tuenter verwijderd gebleven van het kampioenschap vierde klasse libre van het district Eemland der Ko ninklijke Nederlandse Biljartbond. Freek Hart van Onder de Linden uit Baarn behaalde nu het kampioenschap dat bij na is Soest terecht gekomen was. Op de laatste avond was er bijzonder veel belangstelling in „De Kleine Witte" en het gebodene was die belangstelling waard. De partijen van de laatste ronde gaven de volgende uitslagen: J de Bree, Soestdijk, 75 39 11 1.92 2. Th. Corbé, K.W.S., 71 39 18 1.82 0. J. van Breukelen, Centraal, 18 22 2 0.81 0. B. v. Dusschoten, Poedel, 75 22 12 3.40 2. C. Scheermeijer, Vergulde Wagen, 75 31 10 2.41 2. H. Wolfswinkel, d'Oranjeboom, 51 31 10 I.64 0. H. Tuenter, Centraal, 71 39 7 1.82 0. F, Hart, Onder de Linden, 75 39 12 1.92 2. De eindstand was: F. Hart 7 10 508 232 15 2.19. H. Tuenter 7 10 503 238 22 2.11. J. de Bree 7 8 470 212 12 2.21. H. Wolfswinkel 7 8 423 196 30 2.15. B. v. Dusschoten 7 6 451 211 16 2.13. T. Corbé 7 6 447 212 23 2.10. C. Scheermeijer 7 6 465 229 13 2.03. J. v. Breukelen 7 4364 248 12 1.46. De heer D. v. d. Meer, voorzitter van het district Eemland, reikte de prijzen van het district uit. Hij noemde deze finale bijzonder belangwekkend omdat zeven van de acht deelnemers naar de derde klasse promoveren. Hij dankte de organiserende vereniging K.W.S. en wedstrijdleider A. van Opstal voor de prima organisatie. De heer J. Scherpen2eel, voorzitter van K.W.S., reik te de prijzen uit die door „De Kleine Witte" beschikbaar gesteld waren. GEREF. GEMEENTE. Donderdagavond, 7.30 uur, wordt in de Kleine Rermbrandtzaal een dienst ge houden waarin zal voorgaan ds Verhoef uit Veenendaal. Op de Amersfoortse straat, ter hoogte van het voormalig landgoed „De Oude Tempel", had donderdagavond ongeveer negen uur, een ernstige aanrijding plaats. Op de rijbaan in de richting Amersfoort stond een vrachtauto met aanhangwagen stil, die pech had aan een der banden. Alhoewel goed verlicht reed een naderend autootje, bestuurd door de 28-jarige onderwijzeres mej. J. E. J, v. N. V. uit Soest tegen de aanhang wagen aan en schoof bijna geheel onder de laadbak. Ernstig gewond werd de bestuurster in het ziekenhuis „De Lich tenberg" in Amersfoort opgenomen. De kleine auto werd zo goed als geheel vernield en de aanhangwagen liep aan zienlijke schade op. In het officierscasino aan de Kampweg werd vrijdagmiddag van twee tot vijf uur een modeshow gehouden van dames- en sportkleding. Deze show was georga niseerd door mistress Gibson, de echt genote van een der officieren van het Amerikaanse onderdeel van de vliegba sis. Er was een grote verscheidenheid van het nieuwste wat de mode biedt. Verschillende modellen vielen op door originaliteit. Van maandag 30 september t.e.m. zater dag 5 oktober a s. wordt er in Soester- berg een collecte gehouden ten bate van de dierenbescherming. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Na een goede start in de competitie heeft Soesterberg deze keer weer glansrijk ge wonnen door in haar uitwedstrijd tegen Beverw Boys met 3-1 te winnen. Het was een door Soesterberg zeer goed gespeelde wedstrijd, waarin Soesterberg middels linksbuiten Esmeijer, door een fout van de tegenpartij, al direct de leiding nam (0-1). Even later maakten de Boys gelijk (1-1). Met deze stand brak de rust aan. In de tweede helft was Soesterberg veel sterker en beheerste het spel gedurende het grootste deel van de wedstrijd. Met fraaie schoten passeerden Van der Lee en Es meijer de doelman van de tegenpartij, waardoor de stand 1-3 werd. Met deze 1-3 zege voor Soesterberg kwam het einde. Zaterdag was het voor de leerlingen, oud-leerlingen en leerkrachten van de Titus Brandsmaschool een feestelijke dag. Die dag werd namelijk het eerste lus trum der school gevierd. Na een H Mis werden alle leerlingen ontvangen in de gezellig versierde aula Enige tijd geleden werd een Belgische moeder vrijgesproken, ofschoon ze ver antwoordelijk was voor de dood van haar kind, dat door de verfoeilijke Sof- tenontabletten mismaakt was. Velen waren het daarmee eens, omdat zij het vermogen opbrachten enigermate mee te voelen met het leed van een moeder die een totaal verminkt kind heeft. Anderen waren het er helemaal niet mee eens en misschien hadden zij wel gelijk, maar de vrouw kreeg geen straf. In de nacht van zaterdag op zondag is opnieuw een Softenon-slachtoffertje om het leven gebracht, maar het staat te bezien of de rechter nu even mild zal zijn als in het geval van de Belgische moeder, want het betrof een kind dat al 21/2 jaar oud was en de daad werd gepleegd door een vrouweüjke arts. die naar het schijnt een slordig borreltje gedronken had, evenals de moeder. Als weggebruikers in het verkeer brokken maken, dan is de kans op straf niet zo erg groot, tenzij aangetoond kan worden dat ze zich heel stom gedragen hebben of een stevig borreltje gedronken hebben. Als een moeder uit wanhoop haar mis maakt kind om het leven brengt dan kan men akkoord gaan met de beslissing dat ze geen straf krijgt, maar als er voor de daad „moed ingedronken is", dan lijkt een fikse straf wel juist. Overigens is het heel moeilijk zich te verplaatsen in de gedachtengang van een moeder die een kind heeft dat ar men en benen mist. KANTMAN. De vtouw met de baard. Dat is de grote actrice Annie Girardot, die in een Trans-Italiaanse co-productie, getiteld „De aapvrouw", de hoofdrol speelt. Achter de camera de Italiaan Marco Ferreri. van de school, waar gezamelijk het ont bijt werd gebruikt. De morgen werd verder verzorgd door Mr. Johnny, die met zijn grappen, goocheltoeren en zijn sprekende pop veel applaus wist te oogs ten. De middag was bestemd voor de oud- leerlingen en buiten verwachting waren praktisch allen gekomen. Als eerste punt stonden voor hen op het program ma sportwedstrijden tegen de oud leerlingen van de Carolusschool. De da mes van de Carolusschool waren bij de korfbalwedstrijden duidelijk sterker. De einduitslag werd 7-0 voor de Carolus school. Hierna speelden de heren een wedstrijd. Door doelpunten van Martien Kafoe (tweemaal), Harry en Lex Baardman en Jos Kenter werd de uitslag 5-0 in het voordeel van de Titus Brandsmaschool. Na de sportwedstrijden begaf men zich naar school voor een broodmaaltijd. De stemming kwam er goed in toen de Soesterbergse band „The Electro Boys" voor gezellige muziek zorgde. De avond werd weer verzorgd door Mr. Johnny. Te ongeveer 10 uur dankte het hoofd der school, de heer van Balkom, allen die aan het slagen van deze dag hadden medegewerkt. NOORDERWEG GEDEELTELIJK AFGESLOTEN. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het gedeelte van de Noorderweg, gelegen tussen de Dokter Rupertlaan en de Ir. Menkolaan i.vm rioleringswerken tot 15 oktober a.s. is gesloten voor alle verkeer. Soest, 30 september 1963. GEMEEENTE EN BEDRIJFSREKENIN- GEN 1960. Burgemeester en wethouders der gemeen te Soest brengen ter openbare kennis, dat de gemeenterekening en de reke ningen van de gemeentebedrijven over het dienstjaar 1960 aan de gemeenteraad zijn aangeboden en vanaf heden tot en met 15 oktober 1963 ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Soest, l oktober 1963.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1