Jeugddienst MARCHAL HAARMODE T.V.-DISTRIBUTIE M. TUSSEN VIERDE BLAD EEN WEEK VOL ONRUST. WASSERIJ GELRIA EDE Jeugdpuistjes op elk gewenst toestel met voordelen van draad en draadloze. Autorijschool VAN B1IRE> Auto- en Scooter- rijscliool VAN «HUREN Rouw- en Trouw kleding Voorganger ds Ginkel Ron Kalma (bas) en het Jeugdkoor zingen. Even tijd voor een kop gezelligheid! DE WITTE POMPEN Bioscoopprogramma. VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT Instuif R.K. Jong Soest. Kringvergadering. P. v. d. A. stelt vragen. GROTE AANKOPEN Door W. VOGT. De paradox is, dat er in ,,de radio" omstandigheden zijn die er toe leiden, dat men gaat zeggen „Geef mij - als 't kan - maar een draad 1". „Als 't kan 1". Dat wil zeggen „Mits ik bij het nemen van een draad geen en kel voordeel van de „draadloze" verspeel en zo mogelijk nog wat voordelen die exclusief bij de draad behoren op de koop toe krijg". Zo iets bleek in ruime mate aanwezig bij bijvoorbeeld de radio-distributie. Maar ook weer niet zó, dat PTT die deze onderneming na de oorlog exclusief ex ploiteerde, er een goudmijn aan had. In tegendeel We zullen de oorzaken daar van niet naspeuren. Volstaan wij met er op te wijzen dat de distributie van klanken - afkomstig van „radio" - langs een draad nieuw leven is in geblazen door de komst van de televisie. De enigste Rijschool in Soest waar U kunt worden opgeleid voor al uw rijbewijzen met eigen lesmateriaal. Keuze uit 4 nieuwe luxe auto's, waarbij grond- en stuurversnelling. 1 vrachtauto Opel Blitz, nieuwste model 1 Heinkel Scooter met electr. starter. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij de grootste Eikenlaan 1. tel. 4685 T v. per distributie. De mogelijkheid van beeldradiodistributie in navolging van klankradiodistributie lag niet aanstonds voor het oprapen. De in formatiepunten van het beeld zijn veel talrijker dan van de klank. Waar de klank met duizenden werkt, heeft de TV miljoenen als eenheid. Deze enor me eisen kon de kabel - huiskabel in dit geval vooral - niet bijsloffen. Maar de kabelfabrieken waren niet voor één gat te vangen; zij vervaardigden kabels, die het zelfs voor miljoenen elec- trische trillingen per seconde niet laten afweten. Voor de aanvoer der beelden van elders naar de gedachte distributie punten kon men co-axiale kabels - wel duur - gebruiken, als 't moest maar anders waren ook de straalzenderverbin dingen van de P.T.T. op de goede oude radio-basis, werkend - daarvoor niet te versmaden. Aanvankelijk dachten de beramers van beelddistributie aan een speciaal op het doel gericht „eenheidstoestel" voor de gebruikers. Dit plan heeft men laten va ren „Men" is hier P.TT, bij wie het vernuft van de ingenieurs, onder leiding van de directeur van het dr Neher la boratorium, prof. Van Duuren - inter nationaal beroemd om zijn TOR (Telex- on-radio-systeem) - voor geen moeilijk heid is uit de weg gegaan, bij het reali seren van een praktisch bruikbaar sy steem van televisiedistributie. Met elke gewenste ontvanger. De P.T.T. is er in geslaagd het „een heidstoestel" te elimineren en de aspi rant-aangeslotene vrij te laten in zijn keuze van toestel. Dit brengt mee, dat als men de distributie „sector" van de P.T.T. verlaat, men zonder bezwaar „voor zich zelf kan beginnen", elders. Aangeno- v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 men tenminste dat men een „all round" ontvangtoestel heeft, geschikt voor de kanalen van de nog niet in bedrijf ge nomen „netten". Want het merkwaardige bij dit beelddistributiestelsel is, dat men niet meer af kan gaan op de kanaalaan duidingen die het toestel geeft voor de identificatie van het ontvangen program ma. Onze P.T.T. goochelt nog erger met de frekwenties van de binnenkomende sig nalen dan Fred Kaps met de kaarten. Het is best mogelijk dat men een pro gramma van het tweede of - straks - derde zendernet op een kanaal van het eerste net binnenkrijgt. P.T.T laat het overigens niet bij het binnen de huizen brengen van een aan tal binnen- en buitenlandse program ma's. Ook klank op eigen toestel. In de proefkwartieren van de Haagse wijken Bezuidenhout en „Maria-hoeve" zullen binnenkort behalve het binnen landse beeldradioprogramma, het Belgisch Vlaamse en het Westduitse worden ver toond. maar óók zullen langs dezelfde eenheidslijn een groot aantal binnen- en buitenlandse klankradioprogramma's bin nenlopen, die men met het eigen ont vangtoestel kan beluisteren. Het is wel even vreemd als blijkt dat de afstemschaal van het toestel niet meer klopt. P.T.T. brengt de program ma's namelijk vaak binnen op een an dere frekwentie, dan die waarop oor spronkelijk door het bronstation werd uitgezonden. Maar dat is een kwestie van even noteren en wennen Voor het ter distributie beschikbaar heb ben van t.v.- en radioprogramma's is een centrale ontvangorganisatie nodig met doorgiftemogelijkheid via straalver bindingen of hoogwaardige electrische kabels naar het centrale distributiepunt. Laten we die C.O.O. noemen. Dradennet nodig. Wie van leveringen door het C.O.O. wil profiteren, moet aangesloten zijn op een perceel dat deel uitmaakt van wat de Britten „electronic grid" noemen. De naam zeg 't al. Een dradenrooster, dat in staat ls alle electronische gemakken van deze tijd langs een electrische weg in huls te brengen De telefoon behoort hier ook toe Dat betekent ook, dat er voorhands al leen grote huizenagglomeraties zoals stedenwijken, flatgebouwen en tuinste den voor in aanmerking komen en dat afgelegen woningen en huizen in de bekoorlijke maar chaotisch gegroepeerde straten van oude stadjes op directe ont vangst via de zenders van de „Nozema" blijven aangewezen De draadtelevisie zal dus de radio en de televisie niet overbodig zien, doch daar naast een nuttige rol gaan vervullen. De voordelen van de draadtelevisie zijn met name, dat allerlei bijzondere voor stellingen zullen kunnen worden gege ven. Met name uitzendingen van edu catieve aard - schooluitzendlngen I - on dersteuning van schrifelijke cursussen, blindenlectuur, kerkdiensten, radfionale gebeurtenissen, waarmee men het hoofd- net niet wil of kan belasten. Internationale samenwerking nodig. Natuurlijk zijn er vragen waarop 't ant woord nog maar vaag en soms helemaal niet te geven is. Zal de draad-televisie snel worden toegepast buiten de proef- sectoren De tarieven zijn nog niet bekend. Zij moeten draaglijk zijn, wil het stelsel le vensvatbaar zijn en daarom kunnen bij dragen tot opheffing uit de tekorten- malaise van de „gewone", klassieke ra dio-distributie. Er zal een internationale overeenkomst moeten komen, waarbij - als in Eurovisie-verband maar dan veel- omvattender - programma-aanvoer met verwerkingsmachtiging verzekerd en ge autoriseerd wordt. We zullen zekerheid moeten hebben, dat op zondag 6 oktober, 's avonds 7 uur in de Oude Kerk. uit Amsterdam. Allen hartelijk welkom Het J.D.C. vankelijk in de Filippijnen voor de Ja panners moesten capituleren. Een Ame rikaanse luitenant vlucht de rimboe in en wordt geholpen door een mooi in heems meisje. Hij richt een partisanen- groep op die uitgroeit tot een bevrij dingsleger. De inboorlingen maken het de Japanners steeds moeilijker, zodat zij besluiten het leger uit te roeien, maar dat lukt niet, want de rimboe is een goe- Allemaal elke dag Droste Cacao de schuilplaats. De officier krijgt via de radio van generaal Mac Arthur de op dracht de invasie van Amerikaanse troe pen op de Filippijnen voor te bereiden. Hij komt met zijn mannen de rimboe uit en verovert een Japanse versterking. Kort hierna landen de troepen van Mac Arthur Die bevordert de luitenant tot kolonel. Dan moet hij afscheid nemen van zijn ferme leger, dat bestaat uit koppensnellers en woeste rimboevrouwen. Van maandag tot en met woensdag kan SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 de exploitanten niet van het ene „kort geding" in het andere tuimelen, omdat een acteur in Zwitserland, of een zan geres in Noorwegen verbolgen is over het gebruik van spel en zang. Hier liggen juridische en morele voetangels en klemmen, waar men zich de schenen aan stuk kan stoten Nieuw draadomroepnet Er is in Nederland al heel wat gebeurd op het gebied van centrale-antennesy stemen In flatgebouwen zijn die een zegen en een estetische aanwinst geble ken. Men heeft geen eigen antenne meer nodig, ze sparen kosten en moeite en ontsieren de daken niet. Het cetrale-antennesysteem vond tot dus ver zijn organisatorisch zenith in het proefdorp Dronten in de Flevopolder De P.T.T. zorgde daar voor een centrale dorpsantenne Deze centrale-antennesy stemen moeten niet worden verward met de universele aansluiting op het „elek tronisch rooster" Wel is het mogelijk in gevallen die zich daartoe lenen parlë- le centrale-antennesystemen aan te slui ten op dat rooster. Zij die nu zijn aangesloten op een ou derwets draadomroepnet moeten niet te optimistisch zijn in hun verwachtingen deze electronic grid ook in huis te krij gen. Het oude net is daarvoor niet ge schikt. Er moet een geheel nieuw net worden aangelegd, dat de eigenschappen bezit om aan de veeleisende nieuwe dis tributiemogelijkheden te kunnen voldoen. Voor die allen blijven voorshands de etherweg en de bestaande klank- en beeldradiozenders aangewezen. Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor BENZINE SUPER OLIE (diverse soorten) PETROLEUM HUISBRANDOLIE nr. 1 (Bij grote afna me speciale sterk verlaagde prijzen.) Vanzelfsprekend leveren wij alleen merkprodukten. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 Krankzinnige begeerte" heet de film die van heden tot en met zondag - uitge zonderd zondagmiddag - in het City theater draait. Hoofdpersoon is een rijke industrieel van 40 jaar, die kennis maakt met een meisje van 16. Hij ver beeldt zich dat hij het als minnaar wel kan opnemen tegen haar jonge vrien den, maar hij moet diverse malen erva ren dat ze de voorkeur geeft aan de jeugd boven een man van veertig jaar. Om niet al zijn zelfrespect te verliezen geeft hij zijn pogingen om het meisje te winnen maar op. In de voorstelling van zondagmiddag draait „Guerillastrijders in de jungle". Het gegeven is ontleend aan de tweede wereldoorlog toen de Amerikanen aan- men Brigitte Bardot zien in de film „De danseres van de duivel". Brigitte is de dochter van een Franse schrijver die onder moeilijke omstandigheden in Spanje leeft. Zij ontmoet een jongeman die denkt dat hij haar wel kan verove ren omdat hij rijk is en zij arm Om hem te ontlopen sluit zij zich aan bij een artistengroep en hij doet het zelfde om haar niet kwijt te raken. Om hem te plagen flirt ze met een jonge artiest. Er ontstaat een vechtpartij en de man die haar veroveren wil komt in de ge vangenis terecht. Als hij vrijgelaten wordt staat Brigitte op hem te wachten en dan trouwen ze natuurlijk. In de donderdagcyclus „Cette nuit la". beter overzicht op het wegverkeer wordt verkregen? 2. Is uw college bereid maatregelen te nemen, dat defecte lampen in de straat verlichting direkt worden vervangen? 3. Is uw college bereid een schema te overleggen waarin tot uiting komt voor welke streefdatum u meent op die plaat sen, waar de verkeersveiligheid in ge vaar is door gebrek aan de straatver lichting, betere straatverlichting aan te brengen dan wel enige extra lichtpun ten, moeten worden aangebracht? 4. Is de burgemeester als hoofd van de politie bereid dusdanige maatregelen te treffen, dat er door de politie een in tensief toezicht wordt gehouden op de bromfietsers, t av a. maximumsnelheid, b. het rijden van bromfietsers op de trot toirs etc.? VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 drogen in met PurolpoederfTsoenfi.-' Op 6 oktober houdt de Instuif R.K Jong Soest het jaarlijkse hersftbal in de zaal van het St. Josephgebouw. De Ad- Ri-Jo's zullen de dansmuziek verzorgen. De leden van de Instuif stellen het bijzonder op prijs dat in deze zaal een nieuwe vloer gelegd is die uitstekend voor dansen geschikt is. GEEN SPREEKUUR. Wethouder Van Zadelhof! is verhinderd op maandag as. zijn wekelijks spreek uur te houden Van wilde staking naar rustig overleg - Mijnverbod voor mijnwerkers - Weinig kamers en minder eten? - Prijzen nu al in beweging - Onze regering zoekt naar ontspanning - De prijs van aardgas zakt. Ook deze week bleef het onrustig in ons land, niet alleen door de harde wind en de herfstregens, maar ook door de even onregelmatige loonacties en stakingen, die bij vlagen onze economische be drijvigheid teisterden. Rustig overleg bleek niet overal mogelijk. Het zijn niet alleen de metaalarbeiders die nog tijdens de duur van hun c.a.o. op stel en sprong een flinke loonsver hoging eisen. Het bleef ook niet bij de zetters en drukkers. Typerend is wel, dat de arbeiders van de n.v. Arbeiders pers in staking gingen, omdat deze ar beidsorganisatie haar arbeiders te weinig zou betalen. Maar over het gehele land kwamen de arbeiders in beweging. Er werd nu gestaakt op scheepswerven, ma chinefabrieken en bv. bij Lips en Torna do. Bij Zwanenberg in Oss ging het langzaam aan, 400 Amsterdamse straten makers „namen enkele snipperuren" om hun eisen ten stadhuize kracht bij te zetten In allerlei andere ondernemingen circuleerden lijsten en pamfletten. Bij vervoersondernemingen en andere be drijven heerst ook al ontevredenheid. Gelukkig hebben vele directies olie op de golven kunnen werpen, zodat het in vele gevallen bleef bij wat deining. Rokers zwaar gestraft. Onrust heerst ook in de mijnen, waar maatregelen moesten worden genomen tegen werknemers die rookten. Minstens 50 man heeft bekend dat zij ondergronds hebben gerookt, een der zwaarste over tredingen waaraan een mijnwerker zich schuldig kan maken. Zeven personeelsleden van de Dominale Mijnmaatschappij (Nederlands oudste kolenmijn) zullen nu heel ander werk moten zoeken, want zij zullen nooit meer op de terreinen of de werken van Nederlandse mijnen mogen komen. Dit waarin eveneens een rijke man een vrouw wil veroveren met de gedachte dat ze hem graag zal accepteren omdat zij arm is en hij rijk. De man van deze vrouw is zo jaloers dat hij hem neer slaat. Dat denkt hij tenminste, maar misleid door postuur en kleding heeft hij een andere man neergeslagen. Hij vlucht en verliest daarbij zijn sleutelbos. Gelukkig loopt alles goed voor hem af, want de man die hij neersloeg werd niet gedood en de man die het op zijn vrouw voorzien had gaat het gevang in Gedurende het weekeinde van 11-13 ok tober a.s. zullen Jehovah's getuigen in de kring U 1, sector B, hun halfjaar lijkse kringvergadering in Baarn houden, in gebouw Musis Sacrum. Gedurende het avondprogramma op vrijdag zullen de aanwezigen de weke lijkse school van theocratische bedie ning en de dienstvergadering kunnen bijwonen. Zaterdag en zondagmorgen staat in het teken van de huis tot huis bediening, terwijl op zondagmiddag, om 3 uur, een openbare toespraak zal worden gehouden door de heer A. D. de Kruijff over „De Bijbel zegeviert in een wetenschappelijke wereld". De heer P. C. Pieren heeft, in verband met de verkeersveiligheid, namens de raadsfractie van de Partij van de Ar beid, de navolgende vragen gesteld aan de voorzitter van de gemeenteraad. 1. Is uw college bereid direkt maatrege len te treffen opdat hagen, struiken e.d. bij kruisingen van wegen en straten dusdanig laag gesnoeid worden dat een is de zwaarste straf die tegen een mijn werker kan worden uitgevaardigd, maar het betreft dan ook leden van het toe zichthoudend personeel, dus de mensen die zelf het voorbeeld moeten geven en dienen te letten op de overtredingen van anderen. Studenten gaan minder eten. Onrust heerst er bij de studenten, die opeens plm. 50 meer moeten betalen voor hun portie warm eten in de mensae, de eetgelegenheden die door het rijk gesubsidueerd werden maar nu de volle prijs moeten berekenen, omdat onze minister van financiën de koorden van zijn beurs strakker aantrok. Wij zouden er vrede mee hebben als alle staatsubsi- dies in één slag vervielen en onze eco nomie in één slag zodanig werd aange past, dat wij dan alle stijgende prijzen ook konden betalen, maar nu worden Juist studenten, die vaak al geen hap warm eten nemen om rond te komen met hun beperkte middelen, de dupe van een wel zeer éénzijdige financiële amputatie. Maar ja, zij hebben ook (nog) geen Koekoek in de Kamer. De studenten maken zich overigens al even ongerust als de hoogleraren van de theologische faculteit. In vele uni versiteitssteden zijn er te weinig kamers voor het groeiend aantal studerenden. In Kampen daarentegen zijn er wel kamers, maar te weinig studenten in de theologie. Als enkele universiteitssteden nu eens een faculteit ruilden? Mogen prijzen stijgen? Onrust heerst er ook over de prijzen, die in bepaalde sectoren al de neiging vertonen op te lopen. Toevallig zijn de zer dagen prijsverhoging ingegaan voor vlees en vleesprodukten, zuivel en andere agrarische produkten en suiker. Maar deze zijn wettelijk goedgekeurd en hebben slechts betrekking op eerder in gediende aanvragen o.a. wegens het nieu we Europese landbouwbeleid en de finan ciële gevolgen van de abnormale strenge winter die achter ons ligt. Prijzen voor andere noodzakelijke levensmiddelen mo gen niet omhoog gaan en waar melk- produkten tegen te hoge prijzen werden verkocht, zijn de prijzen teruggebracht tot het geldend bedrag De beweging in de lonen heeft echter al tot allerlei prijsbewegingen geleid en het is nu vooral zaak voor de huisvrouw en zorg voor te dragen, dat zij..niet te., veel betaalt voor de artikelen waarvoor de prijsstop geldt. Wellicht zou het ver standig zijn van onze regering, indien een algemene prijsstop werd uitgevaar digd tot er verdere prijzenmaatregelen kunnen worden genomen. Als er van ho gerhand, geen afdoende pnj zenstop wordt afgekondigd, kunnen slimme zakenlieden méér dan eens de tarieven verhogen Niet te ontkomen zal zijn aan een huur verhoging. Hierin was reeds voorzien door de vorige regering, die de huren 30 wilde laten stijgen in drie jaar tijds. De eerste 10 zijn al een jaar geleden ingegaan, nu moet per 1 januari a.s. de tweede 10 volgen en dan staat ons per 1 januari 1965 nog de laatste 10 te wachten. Pogingen tot ontspanning. Prof. dr. H. J. Witteveen, de nieuwe mi nister van financiën, heeft zich beraden over mogelijkheden tot een ontspanning te komen in de economie, want zoals ie dereen begrijpen zal kunnen we niet blijven toegeven aan de spiraalbeweging van steeds stijgende lonen en daardoor stijgende prijzen. Het is zaak ruimte te krijgen op de arbeidsmarkt en de drang naar luxe en overbesteding wat af te remmen. Omdat de overbesteding tegenwoordig in de hand wordt gewerkt door de al te ge makkelijke betalingscondities en het maar raak aanschaffen op afbetaling kun! u DIREKT doen door (re! sluiten van een PERSOONLIJKE LENING NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. ook al zijn bepaalde kopers niet zeker dat ze alle termijnen kunnen voldoen, ligt het in de lijn dat er wel weer een beperking kan komen op de kredietver lening en het afbetalingssysteem Voorts wordt door de ministerraad overleg ge pleegd over een beperking van de over heidsinvesteringen. Dr. G. J. M. Veldkamp, onze minister van sociale zaken, wenst ter verlichting van de spanning te komen tot een ge lijke beloning voor vrouwen- en man nenarbeid, tot inschakeling van ge pensioneerden voor passende arbeid en de deelneming van meer gehuwde vrou wen in het produktieproces. Om dit laatste aantrekkelijk en mogelijk te ma ken zullen de fiscale belemmeringen moeten worden weggenomen en wellicht de schooltijden worden aangepast, zo dat er meer moeders van huis kunnen. Wordt aardgas voordeliger? De onrust over de prijs van het aard gas is grotendeels weggenomen door een afspraak tussen de n.v, Ned. Gasunie en een groot aantal gemeentebesturen, dat het aardgas uit de Groninger „gas bel" voorlopig zal worden afgerekend tegen 7 cent per kubieke meter. Dit is een inkoopsprijs voor de gemeenten en de levering aan de verbruikers zal dus wel iets hoger liggen, vooral als de ge meenten er de ombouwkosten van de bestaande gasinstallaties fornuizen, com- foortjes, geysers enz. op willen verhalen. Maar daar staat weer tegenover dat het kubieke meters betreft van 7.980 kcal, hetgeen betekent dat de verbrandings- waarde van dit aardags tweemaal zo hoog ligt als een kubieke meter stadsgas zoals vele gemeenten nu aan de inwo ners leveren. Per kubieke meter kunnen de aardgas ge bruikers straks tweemaal zo veel warmte produceren en we mogen derhalve stel len, dat de prijs in verhouding tot stads gas ligt op de helft van het nog te be palen gemeentelijk tarief. Zo gezien ligt de prijs niet ongunstig Stoken met gas wordt dan inderdaad een voordeüge wijze van verwarmen. Maar een andere kwestie is, dat de Gasunie het aardgas nog veel voordeliger zou kunnen leveren, omdat zij het met heel weinig kosten uit de grond haalt. Wij mogen hopen, dat de prijs na de eerste investeringsperiode nog behoorlijk zal dalen, dan ontstaat een goed tegenwicht tegenover de stijgende prijzen voor al lerlei andere zaken!

Soester Courant | 1963 | | pagina 13