GERARD RARRAY. Firma G, van de Pol peV^iitS DE DROEVE LIJST. Kunstdruk- en Foto- Kalenders 1964 TWEEDE BLAD GRENSGEVECHTEN IN SIBERIë GARAGE STAM „gezondheid' HET KAPERSCHIP Van medicijnman tot Sheherazade. Loodgieters werkzaamheden. Smit's Pockethall Politie telefoon 4444 en 4445 Handbalprogramma. aan «le orde van de dag. 70.000 Chinezen vluchtten naar Rusland. Renault dealer V/ Voetbalprogramma. MEN MOET ZIJN KANSEN WETEN TE GRIJPEN. De Franse flmindustrie heeft zich ook eens gewaagd aan een groot spektakel stuk, iets dat wij van de Fransen niet gewend zijn. De grote films op dat gebied kwamen tot nu toe van over de Atlantische Oceaan, kostten vele mil joenen enbrachten soms hun geld niet op. Voor enkele filmmaatschappijen was dat ook de reden het te zoeken in bescheidener produkties en van derge lijke miljoenenfilms af te zien. Bij de Fransen gaat het juist de andere kant op. Men werkt momenteel aan de film „Sheherazade", een groots opgezet werkstuk, dat uitgevoerd wordt in su perpanorama (70 mm) film en waaraan momenteel de laatste hand wordt gelegd met opnamen bij Zagora, een plaats in Marokko, ten zuiden van de Marakesj- meer iets persoonlijks doen. De jonge man liet zich inschrijven als leerling van de beroemde kunstacademie „Cours Simon" en daar bleek dat hij ook heel aardig kon zingen. Dat opende nieuwe perspectieven en Barray wist contracten te krijgen bij diverse nachtclubs waar hij als zanger optrad. Hij trad onder an dere op in de clubs van de „Rive Cau- che", zoals „Milord d' Arsouille", „Col lege Inn" en L'Ecluse", waar hij zeer veel succes oogste in het bijzonder met de liedjes die hij zelf maakte. In 1956 kwam hij vrij plotseling op het grote toneel terecht. Eerst in het Thèa- tre „Hébertot" waar „Lady Windermere's Fan" werd gespeeld en later in „Varié tés", waar men hem in „Les Enfants d'Edouard" kon zien. Barray kon zijn oude liefde niet vaarwel zeggen en bleef daarnaast optreden als zanger in cabarets en nachtclubs. Vooral Gérard Barray, de talentvolle Franse acteur. woestijn. Daar worden op het ogenblik imposante gevechtsscènes opgenomen, waarin de bekende Franse acteur Gé rard Barray een grote rol speelt en wel als Renaud de Villecroix. Hij is in deze film de ridder zonder vrees of blaam, die duizenden moeilijkheden moet overwin nen, alvorens zijn doel te kunnen be reiken. Ster van de eerste grootte. Deze Gérard Barray is een plotseling ver rezen ster aan de Franse filmhemel, een jongeman van 32 jaar die de laatste tijd steeds meer op de voorgrond gaat treden en voor velen in en buiten Frank rijk reeds de uitverkoren filmacteur is geworden. Hij is een man die met ge- Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw duld en ijver gewerkt heeft voor zijn kans. die in zekere zin eigenlijk pas vrij laat kwam, want tenslotte is de leef tijd van ruim dertig jaar niet meer zo jong. Hij heeft echter zijn kans weten te grijpen en toont nu, dat hij deze ook waard is, door bijzonder hard te wer ken en tot nog toe van elke rol een glansrol te maken. Deze Gérard Barray werd op 2 november 1931 in Toulouse geboren. Na het vol tooien van zijn middelbare studie ging hij medicijnen studeren, maar al spoe- dg ontdekte hij, dat dit toch eigenlijk niet het vak was waarvoor hij met hart en ziel voelde. Gérard is muzikaal en dus zocht hij het na het verlaten van de universiteit in de muziek. Hij werd pianist in een soort Dixieland-bandje, dat zich in 1952 te Parijs uitleefde in het brengen van amusementsmuziek. Via nachtclub naar toneel. Toch was de jonge Barray, hij was toen 21 jaar, er niet gelukkig mee. Hij wilde in „1'Echelle de Jacob" bleef hij lange tijd een der grootste attracties. De ontdekking. Zijn carrière werd onderbroken door twee jaar militaire dienst en Parijs zag hem eerst in 1959 weer terug. Het was daar, toen hij weer opnieuw startte, dat Barray zijn grote kans kreeg. Jacques Valcroze bood hem een aardige rol aan in zijn film „1'Eau a la Bouche" (Het water tot de lippen). Zijn werk in deze rolprent bleek van dien aard, dat Ed- wige Feuillére bijzonder enthousiast was over dit debuut. Zij vroeg Barray da delijk voor een rol in haar film „I'Aigle a Deux Têtes" (De dubbelkoppige ade laar). In deze eerste rollen heeft het Neder landse publiek geen kennis met Gérard Barray kunnen maken. Maar daarna kwamen zijn films ook in Nederland. De producers ontdekten namelijk, dat deze nieuwe acteur, die zo levendig speelde, zeer geschikt was voor rollen in roman tische actiefilms en achtereenvolgens zag men hem in „Kapitein Fracasse", „De Drie Musketiers", waarin hij speciaal opviel door zijn briljante vertolking van de rol van d'Artagnan, „De Corsicaanse Broeders" en „le Chevalier de Pardail- han". In al deze films schitterde hij in de rol van de romantische held en het is daarom niet te verwonderen, dat men hem de hoofdrol aanbood in de nieuwe spectakelflm „Sheherazade", een rol die Barray zelfs graag aanvaardde en die hij een kolfje naar zijn hand noemde. Gérard Barray is werkelijk op weg om een van de beroemdste Franse filmster ren te worden. Strikt persoonlijk. dat is Uw kleding. Het is niet 'n jas. maar UW jas, die U 20 goed staat, zor, prettig zit. U verwacht.'^ piciuy en. u veinduni i terecht dat wij zo Uw kleding bezien, per- soonlijk en met alle zorg, die U er zelf aan ,1. zou besteden. Endaar-^cQi voor staan wij U borg met de oude, ver- ---1 trouwde naam voor veilig chemisch reini- gen F» Wv, tip top!... en tóch voordelig! Hllvarauin, Ungeitraa! 09. Iel 48889 - Zulderweg 131 1. Iel. 42918 Ourtham. Adm. de RuytcrUan 12. tel. 12661 (tevens w..talon) Qlarloom, Tatenlaan 12b.tel. 2550 - Hutien. Kon. WlthelmlnnoUaal 17. tel. 1IS7 ol 3073 - Laren, Veldweg 1. lel. 3026 - Burn, TurBlraat 34. teL 2310 - Ouisum, lepenlain 4a. tel 14020 ol 19705 - Melkweg II, ttl 19705.- Herenstraat 1. teL 13001 (teveno wassalon i - Soasi, Mefelvreg 10, leL 3256 - Nadarborat dan Berg, Torermeg 13, teL 545 Verttgermoordifler voor 't Gooi van PERSI luide-reiniging 2l£K£NFONDSLiVeMNCieR SOESTERBERGSESTR WEG 26 TEL 2382 Nederland heeft ongeveer 1000 gemeen ten en er gebeuren jaarlijks ongeveer 2000 ongelukken met dodelijke afloop. Dat is gemiddeld twee per gemeente. Natuurlijk zijn het er in Amsterdam veel meer dan twee en in de andere grote steden ook, maar Soest telt helaas ook heel erg mee en gemiddeld zijn het er ieder jaar meer dan 10. Dat is begonnen in het jaar 1958, want de drie jaren daar voor viel het geluk kig nogal mee met de aantallen vijf, zeven en acht, al is dat natuurlijk vijf, zeven en acht teveel. Het jaar 1958 had veel weg van een rampjaar op het gebied van de onge lukken met dodelijke afloop in Soest. In februari verongelukte een wielrijdster in de Van Weedestraat en tot diep in augustus ging het goed. Toen kwamen een man en een meisje onder een trein op de overweg van de Peter v. d. Bree- merweg, een man werd kort daarna doodgereden op de rijksweg in Soester- berg en drie ernstige ongevallen eisten in de herfst van dat jaar zes slachtof fers. Twee op de Steenhoffstraat bij ge bouw St. Joseph toen een auto tegen een boom botste, twee in de bocht van Zonnegloren en twee op de rijksstraat weg te Soesterberg. Nog twee dames ver loren het leven en daarmee werd het aantal slachtoffers 12. In 1959 ging het helaas weinige beter al duurde het tot april voor het eerste slachtoffer viel. Het was een jongeman, die met zijn bromfiets op de Vredehof straat tegen een lantaarnpaal botste, die heel ongelukkig neergezet was op de scheiding van fiets- en wandelpad. In juni twee slachtoffers in Soesterberg, in juli twee in Soest, respectievelijk op de Steenhoffstraat en de Birkstraat. In september verongelukte een man op een overweg in het Berkenlaantje en twee meisjes werden op de Nieuweweg in oktober doodgereden. Nog twee slachtof fers brachten het jaartotaal op 11. vindt U in Steenhoffstraat hoek Raadhuisstr. In 1960 ging het verrassend goed. In april werd een kleine jongen gedood in juli, september, oktober en november vielen er nog vier slachtoffers en dan moet men wel van goed spreken als er maar vijf slachtoffers in 1960 waren te gen 11 in 1959, hoe vreemd dat eigenlijk ook is. Het jaar 1960 deed het beste hopen voor 1961 en algemeen was men van mening dat de snelheidsbeperking in de gemeen ten een gunstige invloed had. Het jaar 1961 werd echter een topjaar met 13 doden in het Soester verkeer. Het begon al slecht in de maand maart, toen drie mensen doodgereden werden. In april 1, in mei 2, in juni, augustus, september en oktober voor iedere maand 1 en in november drie. S.E.C. B-Hoogland A 4 uur. SE C. C-Quick C 4 uur.. B.D.C. B-H.V.C. E 4 uur. B.D.C. C-K.V.V.A. B 2.45 uur. Quick F-B.D.C. D 2.45 uur. S.E.C. D-H.V.C. H 2.45 uur. Amersfoortse Boys b-B.D.C. d 2.45 uur. B.D.C. ee-Scherpenzeel b 2.45 uur. S.E.C. d-H.V.C. h 2.45 uur. K.V.V.A. d-B.D.C. f 4 uur. Pupillen: S.E.C. 1-B.D.C. 1 2 uur. B.D.C. 2-S.E.C. 2 2 uur B.D.C. 3-B.D.C. 4 2 uur. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 Zondag worden door teams van B.D.C. de volgende handbalwedstrijden ge speeld: Dames: BHC.-BD.C. 11.10 uur. Dames-juniores: B.D.C.-Fidelitas 1 uur. Dames-aspiranten: Achilles-B.D.C. 2.15 uur. Heren: Amersfoort-B.D.C. 12 uur. Heren-juniores: B.D.C.-Attilla 2 12 uur. Heren-aspiranten: B.D.C.-H.H.C. 2 2 uur. Renault R 8 van 15995.af Renault Dauphine van f 4995.af Renault R 4 van 14200.af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Het jaar 1962 eiste negen doden in het Soester verkeer. Beckeringstraat, Soes- terbergsestraat, Amersfoortsestraat, Grote Melm, Burgemeester Grothestraat, nog maals Amersfoortsestraat, voor de twee de en derde maal Burgemeester Grothe straat en de Rademakerstraat werden negen mensen noodlottig. Het ziet er helaas naar uit dat 1963 een topjaar gaat worden, want nu zijn er Voor ingewijden is het geen geheim meer: aan de Chinees-Russische grens wordt sinds 1960 gevochten. Gevochten tussen Chinese en Russische militairen, grenswachters en douaniers en vanuit Hongkong, de Engelse kroonkolonie, ope reert tevens een aantal waarnemers - luisterposten - van de geheime diensten der bij die gevechten geïnteresseerde, grote mogendheden. Het is hier een komen en gaan van informateurs, vertrouwenslieden van di verse pluimage, van geheime agenten, al of niet vermomd als vertegenwoordi gers, als „oorlogscorrespondenten" of als attaché's van diplomatieke gezantschap pen. In Hongkong, centrum en stapelplaats voor de handel in narcotica, en wapens, voor valse paspoorten e.d. voor mensen smokkel en van rood propagandamate riaal van Russische en Chinese oorsprong, gonst het van geruchten, welke ten dele controleerbaar en voor de andere helft onwaarschijnlijk zijn. De betrouwbare informaties kan men - wanneer men de weg weet in de doolhof - kopen, zoals men trouwens in Hongkonk alles kopen kan tot een andere nationaliteit, een an dere vrouw en een stenen kruik met zeer oude Schiedamse jenever toe. De oorzaak van de moeilijkheden. China meent dat wijlen Josef Sttlin de communistische leer ideologisch het meest na stond en dienovereenkomstig in praktijk bracht en de rode machtheb bers m Peking verwijten Moskou, dat het ernstig van de juiste leer is afgeweken, vooral ten opzichte van de wel zeer ge wichtige partij-programmapunten ais de zogenaamde „co-existentie" (het vreed zaam naast elkaar leven van twee in wezen van elkaar vijandige stelsels) en de toepassing, de uitvoering der ideolo gische voorschriften met betrekking tot de communistische wereldheerschappij, waaraan ten grondslag ligt het „Pro- NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND reeds acht slachtoffers van dodelijke on gelukken en de moeilijkste maanden voor ons komen nog. Regen en gevallen bla deren maken het slipgevaar groot. Vanaf 1958 vielen respectievelijk vijf, vier, twee, drie en twee slachtoffers in het laatste kwartaal. Verwacht mag dan ook worden dat de bromfietser die maan dag als slachtoffer van een ongeluk met dodelijke afloop in het jaar 1963 in onze gemeente het leven verloor helaas niet het laatste slachtoffer zal zijn. Zondag: E.T.O. 1-S.E.C. 1 2)30 uur. S.E.C. 2-Baarn 2 12 uur. F.A.K. 1-B.D.C. 1 2.30 uur. P.V.C. 2-B.D.C. 2 2.30 uur. S.E.C. 3-Veense Boys 2 12 uur. Baarn 4-B.D.C. 3 12 uur. K.V.V.A. 3-S.E.C. 4 12 uur. B.D.C. 4-V.V.Z.A. 2 12 uur Amsvorde 4-B.D.C. 5 12 uur. B.D.C. 6-A.P.W.C. 5 2.30 uur. Zaterdag: Karboys-Hees 4 uur. Radiostad-V.V.Z. 4 uur. S.E.C. A-Victoria A 4 uur. B.D.C, A-Quick A 4 uur. letariërs aller landen verenigt U". Beide landen staan, ideologisch gezien, een communistische wereldoverheersing voor. Mao middels gewikkeld en Nikita middels woelen en wroeten (de z.g. „koude oorlog" en door middel van mi litaire, economische en politieke spio nage). Het is dit laatste streven, de koude oorlog met de spionage dat, bij het uitbreken van de reeds lang smeu lende moeilijkheden tussen de twee rode partners, als het ware de kruik deed barsten en een groot aantal waarnemers, informanten en geheime agenten naar Hongkong riep. Wat is er aan de hand. In het te Peking verschijnend commu nistisch volksdagblad wordt regelmatig melding gemaakt van de aan de gang zijnde Russisch-Chinese grenspostge- vechten, onder meer ook van het feit dat enige tijd geleden Chinese studen ten, gesteund door burgers doorge drongen zijn op Russisch gebied en op het centraal station van de Siberische grensplaats Nauschki, kans hadden ge zien om de expres Peking-Moskou het vertrek te beletten, het aldaar werkende Russische spoorwegpersoneel van de vrij heid te beroven en de uit- en ingangen van dit station te versperren en het ge heel van de buitenwereld te isoleren. Aan het licht kwam ook dat deze be zetting ruim acht en veertig uren on afgebroken kon voortduren, vooraleer Russische territoriale troepen ter plaat se waren om de indringers - honderd man in totaal - te verwijderen en over de in de nabijheid gelegen grens te ja gen. Regelmatig komt het voor, dat de be woners aan de beide zijden van de gTens in de nachtelijke uren worden gewekt door geweer- en machinegeweer vuur, dat wordt veroorzaakt door de slaags geraakte grenswachten. Neutrale reizigers is het de laatste tijd opgeval len, dat het oponthoud aan de Russisch- Chinese grens, vooral ten opzichte van het grensverkeer komend uit China, zeer veel vertraging ondervindt, hetgeen weer een gevolg is van het feit, dat grote par tijen opruiende pamfletten en soortge lijke geschriften, afkomstig uit China, de sowjet-unie worden binnengesmok- Brinkstraat 15 - Baarn - TeL 02954-2521 KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. keld. Het is tussen de twee landen tot een openlijk machtsconflict gekomen en bij monde van het Chinese „Volksdagblad" heeft Mao Tse Toeng thans „zekere ter ritoriale eisen" aan Rusland gesteld, welke ondermeer betrekking hebben op de grensgebieden rond Wladiwostok en op de Jablonoi- en Stanovoi-bergstreken. Deze gebieden liggende in Siberië, be hoorden voor 1858 aan China en zijn sindsdien Russisch grondgebied. De volksrepubliek China acht de destijds gesloten verdragen aanvechtbaar, on aanvaardbaar en onrechtmatig en de Chinese machthebbers „overwegen het doen van zekere stappen", waaronder blijkbaar moeten worden verstaan: a. het de sowjet-unie binnensmokkelen van Chi nees propagandamateriaal: b. het ver wekken van grensincidenten aan de lo pende band en c. het plegen van gewapende overvallen op Russisch ge bied, waaronder vooral postkantoren, stations, politieposten en grenskantoren te lijden hebben De Russische tegenmaatregelen. In Moskou verstond men de dreigemen ten van Mao zeer goed, Chroesjtsjow nam een aantal afweermaatregelen van mili taire aard. Zo werd het in de grensge bieden gelegerde legerkorps in het ge heim versterkt en gebracht op dertig parate divisies onder bevel van de gene- raal-veldmaarschaik Sacharow, één der bekwaamste Russische generaals. Veldmaarschalk Sacharow mobiliseerde op zijn beurt een groot aantal inwoners - veelal boerenzoons - in het bedreigde gebied die gezamelijk met de militairen tot taak kregen de bedreigde grens, de langste ter wereld, nl. 4000 km, te bewa ken en te beveiligen. Vastgesteld werd, dat het gebied van Kasachstan als het meest bedreigde Rus sische gebied moet worden beschouwd. Hier hadden in april en mei van het vorig jaar verbitterde grensgevechten plaats tussen Russische militaire een heden en Chinese troepen, aan beide zijden vielen veel doden en gewonden. Ongeveer 70.000 Chinese nomaden, na melijk de stammen der Kasachen, Ui- guren en Usbeken, voornamelijk her ders en landbouwers, in Sinkiang, na men toen de wijk naar Rusland, waar zij een onderkomen vonden in Kasachtan. Kort daarop werd de gehele provincie Sinkiang door Chinese troepen bezet en van de buitenwereld afgesloten. Deze situatie duurt nog onverminderd voort. Zelfde taktiek als in Himalaya. Op dit moment is de regering van rood-China bezig om de noordelijke gebieden grensstreken - van Mands- joerije te ontsluiten en te ontginnen en gelijktijdig daarmede werd aangevangen met de bouw en de aanleg van militaire verdedigingswerken in dat gebied. Tot voor kort woonden in het betrokken grensgebied geen mensen, thans zijn er reeds 1 miljoen Chinezen in kampen on dergebracht. Op dezelfde wijze zoals hiervoor om schreven begon destijds de Indisch-Chi- nese grensoorlog in de Himalaya. Alle tekenen wijzen er op dat ook in het conflict tussen Rusland en China het laatstgenoemde land dezelfde taktiek volgt en Moskou is er thans wel van doordrongen, dat Mao zal toeslaan wan neer het hem wenselijk voorkomt en hij er de tijd voor gekomen acht. Vooralsnog is men in Peking ondoorgrondelijk en zwijgzaam. Maarschalk Sacharow, de Russische be velhebber in het bedreigde grensgebied, is op alles voorbereid en waakzaam, ter wijl nieuwe troepentransporten, afkoms tig uit alle delen van Rusland, naar Ka sachstan onderweg zijn.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5