K?"?Dampo D. ENGEL J. TH. VOSKUILEN De onlogica van Djakarta. J. Hoppenbrouwers Dichterlijk dagboek „De BIJBEL triomfeert in 'n wetenschappelijke wereld". Soest voor dertig jaar. Meningen van lezers. DERDE BLAD Krabbels van Knelis. Rusland verschuift zijn industriële zwaartepunt verder naar het oosten. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Seooterrijschool Jumpers Vesten Blouses Rokken Japonnen Pantalons Vergadering „Soester Vogelvrienden". Medische dienst. PREDIKBEURTEN R.K. KERKDIENSTEN Openbare toespraak door A. D. de Kruyff, Nieuwe modellen Bijeenkomst V.V.D. Nederlandse Reisvereniging. Gemeenterekening 1960. Hockeyprogramma. jfT astie eUek iaor 'n Wat Soekarno voor heeft met zijn tegen de nieuwe federatie Maleisië gerichte activiteiten is onbegrijpelijk, ook voor de Nederlanders die toch wel enige erva ring hebben met het politieke doen en laten van de Indonesische president. Er is een enkele goede reden voor hem om bezwaar te hebben tegen deze nieu we staat: het feit dat ze door zijn sa menstelling zeker niet stabiel kan zijn en daardoor maar een zwakke barrière kan vormen voor de (rode) Chinese expansie in deze richting. En als Maleisië zou vallen, betekent dat in de nieuwe struktuur, dat het commu nisme gelijk een bruggehoofd krijgt op de Indonesische archipel: Serawak en Noord-Borneo, twee nogal achtergeble ven gebieden die alleen maar bij de fe deratie van Maleisië zijn inbegrepen om het Chinese overwicht binnen de lo gische combinatie van Malakka en Sin gapore numeriek te verkleinen. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Nieuwe spanning. Daar steekt inderdaad een gevaar voor Djakarta. Maar, zou men zeggen, dan is het beste wat Soekarno kan doen: proberen Maleisië zo sterk mogelijk te maken. Wat gebeurt echter? Er ontstaan hevige spanningen in het grensgebied, compleet met schietpartijen. En het bericht dat tienduizend Sumatraanse „vrijwilligers" de geurillastrij ders in Serawak gaan hel pen, wijst erop dat de spanning zo warm mogelijk zal worden gemaakt, als kan zonder een regelrechte oorlog te laten ontstaan. Een avontuur dat niet alleen de struktuur van Maleisië schaadt, maar bovendien die van Indonesië zelf. Het officiële Indonesische argument dat de federatie een kwestie van neo-kolo- nialisme is, kan niemand serieus nemen. De federatie bood Engeland juist een makkelijke weg om van enige koloniën af te raken. Snijden in eigen vlees. Dat anti-kolonialisme is echter wel een mooi scheldwoord om de daarvoor ont vankelijke massa's op te zetten tot brandstichting. En wellicht om een ex cuus te vinden om Brits bezit in te palmen, ook al gaat de Indonesische staat daardoor materieel er niet op vooruit. Evenmin trouwens als door het verbreken van alle handelsrelaties met de geboren kooplui van Singapore. Dit moedwillig in eigen vlees snijden is iets dat een stevige economie zich amper kan permiteren, maar de zeer zwakke Indonesische in geen geval. Het gevaar voor interne onrust wordt er door vergroot. Dat zijn de twee aspecten die vooral de V.S. zorgen bereiden: twee haarden van onrust vlak achter het dubieuze front in Zuid-Vietnam tegen het Chinese com munisme. De interne onrust in Indonesië zou Washington wellicht kunnen bezweren door meer economische hulp. Dis is in Van Weedestraat 80 - Soestdijk Ook na middernacht uitzenden Wil de oude radio, Voor zo laat geluid afscheiden Blijft er dus ook animo: Ga maar door tot 's morgens vroeg: Herrie is er nooit genoeg. Titow was reeds ruimtevaarder. Oogstte daarmee veel ontzag. Maar straks ook, door hulp van ega, Viert hij ruimtevaderdag: Hoeveel zou de - groot of klein - Ruimtekinderbijslag zijn? De subsidie op de schoolmelk Gaat ter ziele, zegt Den Haag: Of het kind daarbij belang heeft Is misschien niet eens de vraag; De minister is althans Zonder schoolmelk nog meer mans. Groningen is met zijn aardgas Blijkbaar toch niet zó content, Het wordt nu al aangeboden Voor een prijs van zeven cent; 't Blijkt dat men niet. op de gis Voor één gas te vangen is. Bonden eisen hoger lonen, Komen nu pas goed op streek, 't Minste zal toch moeten worden Honderd gulden in de week; Jammer, er wordt niets gemerkt Van een eis dat wordt gewerkt. Heden, vrijdag 4 oktober, Is het weer een Dierendag: Onze kater zit inmiddels Met de eerste tegenslag: Vette muis niet in de klem, 't Is ook een Dierendag voor hém! JAAP MIJDERWIJK. het verleden al meer afgeperst doordat Djakarta dreigde zich anders tot de sowj et-unie te wenden. Het gele gevaar. Dit keer lijkt de kans veel geringer. Moskou en de Amerikanen zien het Chi nese opdringen nu ongeveer eender als een gevaar. En geen van beiden zal er voor voelen de partij te steunen die Peking - dat belang heeft bij de Zuid- oostaziatische onrust - in de kaart speelt. De enige die Soekarno zal willen bijstaan is derhalve Mao. Waardoor het wonder lijke geschiedt dat Djakarta binnenhaalt wat het Juist Maleisië kon verwijten niet op een afstand te kunnen houden. Het zonderling gebrek aan enige logica in deze situatie heeft ook tot gevolg dat bij na geen goede politiek te bedenken is in Londen, Washington, Koeala Loem- poer, Tokio of Moskou, om het gevaar te keren. Het enige wat men kan doen is pal te gaan staan achter Maleisië, wat dan vooral een militaire taak is voor de Britten, die zich daartoe hebben ver plicht. Dat biedt voor hen dan alleen het vooruitzicht op een jungle-oorlog, dat wil zeggen: geen enkel vooruitzicht. De vereniging ,,De Soester Vogelvrienden" hield in restaurant Zonneheuvel een bijeenkomst onder voorzitterschap van de heer D. J. Kuijper. De heer Wilhelm, rentmeester van het landgoed Pijnenburg, zou spreken en dia's vertonen, maar hij was verhinderd. De jaarlijkse tentoonstelling van de vo gels der leden wordt gehouden op 29 en 30 november en 1 december. Mevr. Si- mons en de heren H. v. Doorn, C. v. Doorn en J. de Beer vormen de tentoon stellingscommissie. Er kan bij de gemeente vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting aangevraagd In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen W. J. Schutte, B. Grothestraat 65, tel. 2333 en J. C. Rip, Soesterbergsestraat 16, tel. 2423. Apotheek Vanaf zaterdagmiddag 13 uur is ge opend apotheek „Soestdijk", Van Weede straat. Wit-Gele Kruis Zuster Antonia, Nw Mariënburg, tel. 2586. Oranje-Groene Kruis Zuster K. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel 2902. Groene Kruis: Zr. v d. Heuvel, Nachtegaalweg 20. tel. 3519. NED. HERVORMDE KERKEN. Oude Kerk. 10 uur ds H. Roest H. A 7 uur Jeugddienst. Emmakerk. 10.15 dr. B. Maarsingh H. A. 7 uur dr B. Maarsingh H A Heeskapel. 10 uur ds D. M. Jalmk H A. Zonnegloren. 10 uur ds K. H. Meijer H A Eikenhorst. 7 uur ds K, H Meijer H A Eltheto. 7 uur ds H. Roest H A. NED. HERVORMDE KERK. Gebouw Chr. Gereformeerde Kerk. 9 uur ds J. Fokkema. 4,30 uur ds heer A J. Dekker G O. te Alphen a/d Rijn. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 9.30 uur ds H. J. Lambers Heerspink 5 uur ds G. Lugtigheid uit Maarn. Evan- gelisatiedienst. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur ds C. v. d. Loo. GEREFORMEERDE KERK. Gebouw „Eltheto". 8 30 uur ds J. A. Vink van Amersfoort. 3 uur ds K. Deddens van Amersfoort. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 en 6.14 uur ds P. de Smit. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine RembrandtzaaL 10 en 5 uur leesdienst. VER. V. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. 10.15 uur prof. dr. P. Smits (N.H.) van Den Haag. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Van Weedestraat 19. Geen dienst. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Van Weedestraat 19a. 10.45 uur ds W. F. Schröder. Oogst-dank- dienst. ADVENTGEMEENTE. Zaterdag 10 uur Bijbelstudie 11 uur ds P. de Raad. BAARN: DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63B 10.30 uur ds H C. Valeton. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Kapelstraat 10.30 uur prof. dr W, J. Kooiman van Amsterdam. KERK SOEST, Steenhoffstraat H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 7 uur Lof. In de week H. Missen te 7 en 8 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat 7.30. 10.45 en 12 uur H. Missen. 9 uur Hoogmis, 's Avonds 6.30 uur Lof. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H. Missen te 7 en 7.45 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. KERK SOEST-Z., SL Willibrordusstr 7.30 en 9 uur H. Missen. 10.30 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lof. vertegenwoordiger van het Wachttorengenootschap. Zondag 13 oktober, 3 uur n.m., in Musis Sacrum, Nic. Beetslaan, Baarn. Alle personen van goede wil zijn welkom. GEEN COLLECTE. worden, mits de toegangsprijs niet hoger dan 'n kwartje is. Dit bedrag is echter veel te laag, gezien de hoge kosten die ver bonden zijn aan het organiseren van deze tentoonstelling. Omdat leerlingen van scholen in klasseverband gratis deze expositie mogen bezoeken zal vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting gevraagd worden, ondanks het feit dat het niet mogelijk is de toegangsprijs op een kwartje te stellen. Het tentoonstellingsregelement zal dit maal streng toegepast worden en er werd besloten dat de ingezonden vogels tegen brand verzekerd zullen worden. NUTS OPENBARE LEESBIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwisten Soestdijk. Detectives. Bingham, Marion Bois- sevain. Discrete dood. Christie, Deel genoten in de misdaad. Drama in drie bedrijven. Moord in de Oriënt-Expres. Moord in de Pastorie. Overal is de duivel. Tien kleine negertjes. Het vale paard. Dick, Mevrouw Muir ziet een spook. Durbridge, Paul Vlaanderen trekt van leer. Eckmar, Ratten op de trap. Landon, De scha duw van de tijd. Nederlandse romans. Anthony, Anna Bo- leyn. Bruyn-Ouwehand, Het machtig visioen. Dl II. Van Dulleman, De schaduw van de regen. Ekert-Rotholz, Waar tranen verboden zijn. De Graaff, Zoon zonder vader. Hyams, Sylvester. Ingles, De Samaritaanse vrouw. Sartre, De muur. Spoor, De Vogels. Van Veldhuizen, Kleintje Artis 3 dln. in 1 b.). White, Het schoonste gral. SWISS MADE Van Weedestraat 8 - Telefoon 2458 Studie-onderwerpen. Buitenweg en Krols, Wat wij in ons hart sloten. Burton, Jonge dieren. Carrington, Allemans vriend olifant. Du: kulturele Monat- schrift. Fryer en Pmc Gowan Pin- heiro, Oldest Ally. Den Haan, Mille- raiana. Kafwa, Die Verwandlung. Landenserie. Dl. 8. Israël. Dl. 9. Brazilië. Lehmann, Een steen voor Hermes. Het lezersjaarboek. Morton, De Roth- schilds. Packard, De piramide be- klimmers. Smulders. Het visioen van Tedhard. De Chardin. Sprang, Een journalist zwerft over de wereld. Uflacker, Elseviers handboek v. moeder en kind. De Vries, Elseviers historische atlas. Williams, De jacht op het vi rus. Zadstra, Kastelen en huizen in de Betuwe. Zechlin, Kinderen moeten spelen. Romans in vreemde talen. Billetdoux, Brouillon d'un bourgeois. Grass, Die Blechtrommel. Valentin, Hólle für Kinder. Llewellyn, A man in a mir- ror. Mac Lean, The golden rendez- vous. De afdeling Soest-Soesterberg van de V.V.D. houdt op donderdag 10 oktober een bijeenkomst in het Oranje-Hotel. Er zal een reglementswijziging ter sprake komen en er worden afgevaardigden naar de algemene ledenvergadering in Rot terdam gekozen. Na de pauze zullen dokter Brouwer, dr. D. J. J. Oranje en de heren J. K. de Bruin, A. v. d. Meer en B. B. Vermeulen als forumleden vragen beantwoorden. Op donderdag 14 november zal mr. H. van Riel, voorzitter van de V.V.D.-frac- tie in de eerste kamer, voor de afde ling in het Oranje-Hotel spreken. O 15 Op 21 oktober wordt het winterseizoen van de afdeling Soest der Nederlandse Reisvereniging geopend met een dia avond in het City-theater. Er zullen dia's getoond worden die de cultuur en de natuur in Frankrijk behandelen. Dr. J. C. Steen uit Utrecht geeft hierbij een toelichting. Men zal kunnen kennismaken met de rijke historie van Frankrijk. Men zal de vele oude stadjes in de Provence kunnen zien en historische monumenten uit de Romeinse tijd. In de Camarque, de delta van de Rhone zal men de rijst velden, de zoutwinning en het stierenspel kunnen zien. In Bretagne wordt ken nisgemaakt met de enorme stenen uit de oudheid en tenslotte wordt een bezoek aan Parijs gebracht. Voor de leden van de afdeling is het winterprogramma ver der als volgt: 18 november: Films over Zwitserland, beschikbaar gesteld door het Zwitsers Verkeersbureau. 13 januari: De film van het Centraal Bureau in Den Haag „Toverspiegels van Europa". 10 februari Dia-avond over Spanje. 9 maart: films over het werk van de Koninklijke Noord-Zuidhollandse Red- dings Maatschappij. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld de gemeenterekening 1960 en de bedrijfsrekening over dat jaar voor lopig vast te stellen en de rekening maatschappelijk hulpbetoon en stichting openluchttheater goed te keuren. Diverse bedragen van inkomsten en uit gaven vertonen interessante verschillen met de ramingen. Zo werd aan salarissen voor de burge meester, de gemeentesecretaris, de wet houders, de ontvanger en de secretarie ambtenaren 33.422,29 meer uitgegeven dan de raming. Aan verwarming en ver- lichting van het raadhuis 1395,40 min der en aan reis- en verblij fkosten 1279,46 minder. De bezoldiging van het politiepersoneel eiste ruim 33.000, meer dan verwacht was en de kapitaals- lasten van de brandweer bedroegen 18.896,09 meer. De verbetering van de dakconstructie van de woningwetwo ningen eiste 25.000,die niet geraamd waren, maar de uitkering van de ge meente aan de dienst van gemeente werken was 44.102,72 minder dan ge raamd. De uitgaven voor volksfeesten bedroegen 11.456,61 meer dan de raming, maar de bijdragen van particulieren aan de kosten van verpleging in tehuizen voor geesteszieken waren 16.063,33 hoger dan geraamd was. Aan verpleegkosten van deze patiënten werd echter 46.637,98 meer uitgegeven dan geraamd was. Maaschappelijk Hulpbetoon had bijna 30.000 gulden minder subsidie nodig dan verwacht was. De bijdrage aan de kosten van het regionaal woonwagenkamp be droeg 10.000,minder dan geraamd was en de uitgaven aan sociale voor zieningen lagen ruim 30.000,lager dan de raming. De vermakelijkheidsbe lasting bracht 21.918,41 meer op dan geraamd was. Aan uitbreidingsplannen werd in 1960 bijna 31.000 gulden uitgegeven en het boek over Soest kostte 14.825,48. Aan schoolmeubelen werd 16.938,01 uitge geven aan leermiddelen 12.317,18 De uitbreiding van bijzondere ulo scholen kostte 1 189.800,25 en de stichting en in richting van bijzondere kleuterscholen 93.110,94. De uitbreiding van deze scholen kostte 12.931,50. Voor de aan leg van sportvelden werd in 1960 f 25.430,38 uitgegeven. Teams van de Mixed Hockey Club Soest spelen zondag de volgende wedstrijden: Dames 2-Gooi 3 11 uur. Heren-veteranen-Be Fair veteranen 2 uur. Heren 2-S.C.H.C. 8 12.30 uur. Heren 4-Weesp 3 12.30 uur. Kameleon 1-dames 1 12.30 uur Gooi 5-dames 3 11 uur. Gooi 2-heren 1 11 uur. Kameleon 5-heren 3 11 uur. Shinty 2-heren 5 3 uur. NUTSSPAARBANK SOEST. Gedurende het derde kwartaal 1963 wer den bij de Nutsspaarbank te Soest, bij kantoor van de Nutsspaarbank te Amers foort, behandeld 7.169 posten van inleg met een totaal van 1.840.564,27 en 4.088 posten van terugbetaling met een totaal van 1.386.030,85. Er werd meer ingelegd dan terugbetaald 418.533,42 Het totaal aantal inleggers bij de Nuts spaarbank te Soest bedraagt thans 8609 met een totaal tegoed van 8.295.739,89. Van de gratis in bruikleen verstrekte spaarbusjes werden er 478 ter lediging aangeboden, waarvan de inhoud ad 18.616,07 op de betreffende spaarre keningen werd bijgeschreven. Opruimingen kende men ook dertig jaar geleden en er werd op de gekste tijden opgeruimd. Dames, die met een gulden naar de winkel gingen, kregen hiervoor twee paar kousen en twee dub beltjes. Overhemden kon je al kopen voor 1.76 en een das kostte maar 32 ct. Sokken kostten 36 cent per paar en handschoenen maar twee centen meer. Op het ogenblik tobben we met te grote klassen in de scholen, maar 30 jaar geleden gingen er mensen op pad die handtekeningen verzamelden om de strijd tegen de scholenbouw aan te binden. Er werden veel te veel scholen gebouwd en de klassen bevatten op vele plaatsen veel te weinig leerlingen, zodat het onderwijs veel meer kostte dan nodig was. AAN DIERENVRIENDEN. Wie dieren een goed hart toedragen, (dus niet uit vissen gaan, en niet gaan jagen,) wie van het weerloos dier een ware vriend wil heten. moet zijn beschermeling niet smakelijk op gaan eten. Zonder dierenvlees en -bloed tóch het maal gezond en goed. V. G. TARIER, VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 4 OKTOBER 1963. As ie 'f ming vraogt dan mok zeige dak ming best ken veur- stelle datte roadsleeje O), V tochie deur 't darp êÈm PTBÉ maoke niet teuge alle minse kenne zeige, jonges gao ok met en daorom zeige zullie ok n'e' Knelis, Jong kom met, waant dan motte zullie Gart en Riek en Aorie en weet ik veul wie nog meer metneeme. Da was veur ming heul gin raamp, waant ikke gong dat tochie op ming ouwe fiets maoke. Jonges zuk trappe, waant wat is ongs darp meraokels groot Ikke wier d'r bekaf van maor da komp netuurlek van de segaore. Jonges zon fing darrep hebbe wullie, maor wat binne d'r hoope minse bie ekomme die mekaor heul nie kenne Vreuger kende wullie mekaor zo'n bietje allegaor, maor noeng ho maor. Haost allegaor vreemde die je geeneens gedag ken zeige, waant je heb kaans da zullie niks terug zeige, waant das me' dern. Minse, minse zoveul huuze op de Eng Heul bar. En d'r binne van die merao kels hooge huuze bie, daor sta je van te kieke. En daor bie Dammers binne die manne uut de bouwvakke ok al zo druk, dajje nie ken snappe da wullie nog altied hoope minse hebbe die geen huus kenne kriege. Febrieke hek ezien waor je van achter over slaot. Waor die staon daor liepe vreuger de heeste van Aorie en Piet en Gart. Toenk ming eige uut de naod ereeje had en zo meuj as 'n hongd over de bult van Soesderbarg terug kwam, toeng zee ikke bie ming eige datte minse die zeige datter in Soest nooit niks ken en nooit niks beurt bar gek binne. D'r beurt meraokels veul en ast nog effe zo deur gaot dan woone wullie nie meer in 'n darrep, maor in 'n stad. Klaor bejje d'rmee. Meneer Dekker was blijkbaar een soort zielesmid, want hij adverteerde dat hij met zijn psychische therapie spier pijnen, zenuwpijnen, reumatiek, bleek zucht, Engelse ziekte, astma en bron chitis kon genezen. Ook platvoeten schenen met deze geneeswijze bestre den te kunnen worden en dat was na tuurlijk een beetje raar. Sterker dan ooit tevoren is de Sowj et- Unie begonnen met het verleggen van het zwaartepunt van haar industrieën naar gebieden rond de Oeral, hetgeen in het zevenjarenplan duidelijk naar voren komt. De achtergrond van deze verschuiving naar het oosten is voor een groot deel van volks-economische aard Siberië is één van de grootste grondstoffenreser- voirs van de US S R. en om de aanzien lijke vervoerskosten van grondstoffen uit Siberië te besparen, wil men nu de ver werkende industrieën vestigen in de om geving van de gebieden waar grondstof fen worden gevonden. De aanvoer van 11 miljoen ton steen kool uit Azië naar het Europese deel van Rusland verslindt ieder jaar ongeveer 800 miljoen roebel alleen al aan vracht kosten. Daarom wordt het zwaartepunt verlegd naar het gebruik van olie, resp. aardgas. (Het aandeel van de steenkool voor de energievoorziening bedroeg tot nu toe 66 procent, in de toekomst zal dit nog maar 48 procent bedragen). De totale energievoorziening zal nu ook eindelijk in één landelijk bedrijf wor den samengebundeld. In de productie van steenkolen, waar van de absolute opbrengst omhoog moet worden gebracht, alhoewel haar aandeel in de productie van electriciteit veel min der wordt, moet Siberië 60 procent van de totaalopbrengst leveren. Nieuwe zeer grote steenkolenvelden, die men in Si berië in dagbouw wil openleggen, zullen er zeer zeker toe bijdragen, dat binnen het nu lopende zevenjarenplan, de tota le opbrengst met 50 procent omhoog gebracht kan worden. Het gehele ontwikkelingsplan van Sibe rië steunt o.a. op de uitgestrekte kolen velden in Koesnezk, de grote waterkracht stations, de pas enige jaren geleden ontdekte diamantvelden, het daar ge vonden aardgas en mogelijk ook op aard olie. In verband met al deze delfstoffen, die voor de industrie onmisbaar zijn, begint dit gebied ook te verstedelijken: reeds 1,5 van de 7 miljoen inwoners van Oost-Siherië wonen in grote steden, die meer dan 100.000 inwoners tellen. Ondanks de vele voordelen, zoals bij voorbeeld de vele delfstoffen die hier voor handen zijn, blijft dit gebied voor de Sowj et-Unie toch nog een onrendabe le post. Denken wij in dit verband even aan de extreem lage temperaturen in de winter, aan de zeer harde, bevroren bodem, die daardoor veel moeilijkheden bij de bouw van industriecomplexen met zich meebrengt en aan de gevaren van de veelvuldig voorkomende aard bevingen. Wij vragen ons daarom onwillekeurig af, of dit konsekwent doorvoeren van de verlegging van het zwaartepunt van de industrie alleen ter bevordering van 's lands economie is, of dat dit alles misschien ook een politieke achtergrond heeft.

Soester Courant | 1963 | | pagina 9