OOST - WEST. JEUGDLEIDER TROUWE. WASTORA GEOPEND. HET OOG GERICHT OP ONTSPANNING. TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 Natuurbeschermingswaeht Eemland. Mixed Hockey Club Soest. Inbraak bij Gebr. De Winter. Derde rit najaarscompetitie. Broodkar gekraakt. Eiermarkt. K.A.V. Jaarvergadering van 't Nut. V.V.Z. wint van Radiostad. Succes voor Olympia. Collecte Dierenbescherming. DINSDAG 8 OKTOBER 1963. 42e JAARGANG No. 75. SOESTEBCOURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p, kwart, 2,10 - per post f 2,25. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT BELANGWEKKENDE INTERNATIONALE ONTWIKKELINGEN. Ogenschijnlijk maakt de huidige politie ke situatie in de wereld een indruk van ontspanning, hoofdzakelijk dankzij het tussen Rusland en Amerika gesloten kernstopakkoord en telkens weer opdui kende berichten van verdergaand overleg tussen deze beide rivalen. Maar wie meent dat de wereld op weg is naar 'n vreedzamer periode vergist zich, want overal liggen nieuwe haarden van on rust te smeulen en ongetwijfeld zullen zich straks problemen voordoen, die van het westen de uiterste waakzaamheid zullen vergen. Het belangrijkste probleem in de huidige situatie is zeker wel hoe de verhouding tusssen de sowjet-unie en China zich verder gaat ontwikkelen. De spanning tussen deze twee communistische staten groeit met de dag. Men werpt elkaar over en weer allerlei lelijks voor de voe ten en als dit zo doorgaat, moet het lei den tot een ernstige breuk in de commu nistische wereld. Dan zal de ene commu- munistische staat zich laten leiden door Moskou, de andere door Peking, al naar men zijn eigen voordeel ziet en deze tweespalt zal ook zijn invloed doen gel den op de strategie van het westen. Ook dat westen is niet één hecht poli tiek front. Europa en Amerika zijn het lang niet in ieder opzicht met elkaar eens. Hier is Frankrijk degeen die naar een eigen gedragslijn streeft en geen af hankelijkheid van Amerika wil aanvaar den, al blijft het bondgenootschap ech ter wel gehandhaafd. De tweespalt in het oosten is van veel ernstiger aard en bezorgt de sowjetunie ongetwijfeld grote zorgen. Er komt bij, dat het staatslandbouwsysteem steeds minder blijkt te voldoen en Rusland te leurstellingen in de oogsten niet zelf kan opvangen. De Comecon, de economische unie voor Oosteuropese staten, blijkt ook allerminst tot aller tevredenheid te werken en dat schept voor de regeringen in die landen grote interne moeilijkheden. Anderzijds tracht China zijn invloed niet alleen in Azië doch ook in Afrika en zelfs Zuid- Amerika uit te breiden, hetgeen aller minst strookt met de belangen van de sowjet-unie. Deze laatste wordt door een en ander wel gedwongen meer toenadering tot het westen te zoeken. Maar het dient daar bij uiterst voorzichtig te zijn om niets van zijn invloedssfeer prijs te geven, ja deze toch zo mogelijk nog uit te breiden. In de met Moskou gelieerde Oosteuropese staten wordt ook een steeds sterker ver langen merkbaar naar meer handelscon tact met west-Europa en dat zou wei- eens tot meer liberalisatie in het regiem kunnen leiden. Doch daar staat nog al tijd die muur in Berlijn en het zich met de moed der wanhoop in standhoudende regiem van Ulbricht. Het heeft er weieens op geleken, dat deze situatie niet meer zou veranderen, tenzij er een oorlog kwam. Maar in de ont wikkeling die thans gaande is, moet het niet uitgesloten worden geacht, dat Rus land toch nog eens tot overeenstemming komt met West-Duitsland en een hereni ging van de beide Duitslanden plaats heeft wanneer dit Duitsland een welwil lende houding tegenover de sowjet-unie zou aannnemen. En bij een vrijere han del tussen oost en west moet dit niet uit gesloten worden geacht. Het zal uiterst belangwekkend zijn om de ontwikkeling van het Oost-europese communisme in de komende jaren te volgen. In zuidoost-Azië ontwikkelt zich een si tuatie die momenteel een veel dreigender karakter draagt. Daar voert communis tisch China een agressieve politiek om zijn invloedssfeer uit te breiden en niet zonder succes. Zowel in Laos als in Zuid- Vietnam houdt het een onrust gaande waarbij het westen nauw betrokken blijft zonder hieraan paal en perk te kunnen stellen De vorming van de staat Maleisië kan ook gezien worden als een poging een sterker bolwerk te vormen tegen de Chinese invloed. Maar Indonesië voelt er zich ook door bedreigd en beknot in zijn heimelijke verlangens ten aanzien van het noorden van Borneo, voert agitatie tegen de nieu we staat en tegen het Britse rijk, dat de steunpilaar van Maleisië is, en vindt hierin een nieuwe mogelijkheid om bin nenlandse onrust wegens de slechte eco nomische toestand te smoren. Dat gaat ongetwijfeld tot een periode van sterke spanningen in dit gebied leiden. De sterke communistische partij in Indo nesië oriënteert zich daarom sterker op Peking dan op Moskou en het is zeer de vraag of Soekarno in deze omstandig heden de steun van het westen d.w.z. van Amerika kan behouden. In het gehele gebied van z. o. Azië is een machtsstrijd aan de gang, die een voort durende bedreiging van de vrede inhoudt. Ook India en Pakistan zijn hierbij be trokken. In het midden-oosten is er bovendien nog de durende agitatie van de Arabi sche staten, in het bijzonder Egypte, te gen Israël. Ook in dit conflict wordt het de laatste tijd weer roeriger. SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Vrijdagmiddag trouwde het S.E.C.-lid Menze v. d. Broek met mej. Lily Karssen en er waren 30 jeugdige S.E.C.-leden in de clubkledij, met de vlag van de vereni ging aanwezig om bij het raadhuis een erehaag te vormen. Sporthuis Eb Karei sen had voor deze gelegenheid gloed nieuwe hallen in bruikleen afgestaan. Menze v. d. Broek is keeper van het derde elftal en enige malen is hij in het eerste opgesteld. Hij maakt deel uit van de jeugdcommissie en traint de jonge S.E.C.-spelers die aanleg voor keepen hebben. Enige tijd heeft hij zijn liefde voor de voetbalsport onderdrukt om bij Tempo te gaan wielrennen, maar ook bij hem kon de oude liefde maar niet roesten en hij is weer voor 100 S.E.C.- man. Op het adres Veldweg 12 was vrijdag re ceptie. Daar zijn vele jonge leden ge weest, maar ook afgevaardigden van de jeugdcommissie en het bestuur. De herfst leent zich bij uitstek om een wandeling in de natuur te maken. Bij zo'n wandeling zult U tot de ontdekking komen, dat er buiten nog enorm veel te genieten valt. Zaterdagmiddag (bij regen zondag) staat voor u gereed de heer Van Elmpt, een groot natuurkenner, om u, tijdens de wandeling, op allerlei interessante en bij zondere dingen te wijzen, die, indien U alleen deze wandeling zou maken, aan uw aandacht zouden ontsnappen. De deelname aan deze tocht kost u niets anders dan de moeite om naar het ver zamelpunt te komen. Aan het eind van de tocht krijgt U zelfs nog het fraai geïllustreerde boekje „De herfst, een einde en een begin" gratis aangeboden, waarin U thuis nog eens op uw gemak kunt nalezen wat een Hol landse herfst u te bieden heeft. Men zie de advertentie in dit blad. In de derde competitiewedstrijd is het 't eerste damesteam van M.H.C. gelukt het eerste punt te behalen. In Hilversum werd een doelpunteloos gelijk spel be reikt tegen Kameleon, dat hiermee ech ter geen loon naar werken kreeg. In de eerste helft wogen beide elftallen tegen elkaar op, maar dit spelbeeld werd in de tweede helft drastisch gewijzigd. Con stant was Kameleon nu in de aanval. De Soester verdediging met de uitstekend in vorm zijnde Brenda Maas aan het hoofd gaf echter geen krimp. Invalster Mieke van Dorp voldeed goed. Ook nu behaalden de heren een gelijk spel. De tegenstanders waren ditmaal de heren van Gooi 2, die thans de ranglijst aanvoeren. Het 2-2 geüjke spel was dan ook zeker niet onverdienstelijk en gaf de verhoudingen goed weer. Soest had in de eerste helft een licht overwicht. De aanvallen waren als van ouds snel en open. De Soester voor hoede vond echter een zeer bekwaam backstel tegenover zich, dat het voor lopig nog wist te klaren. André Bolhuis kon echter het lichte overwicht van zijn ploeg in de twintigste minuut met een doelpunt belonen. De tweede helft was een getrouwe kopie van de eerste. Ook nu twee even sterke elftallen. Soest wist echter de voor sprong kort na de rust uit een straf- corner tot 2-0 te vergroten, Erwin Hin- derdael sloeg de bal voor, liep in en wist de terugkomende bal achter de doel lijn te plaatsen. Vanzelfsprekend boorden nu de Gooispelers hun laatste restjes energie en strijdlust aan. En niet zonder succes. Uit een strafcorner wisten zij hun achterstand tot 1-2 te verkleinen en uit een scrimage voor het doel ont stond vlak voor het einde van de wed strijd de gelijkmaker. Het was 'n harde, maar bovenal sportieve wedstrijd, die prima geleid werd. Als uitblinker in de over alle linies goed spelende ploeg moet Hans van Es genoemd worden. Hij speel de een sublieme partij. Heren 2 ging ook zondag door met het vergaren van doelpunten. Vorige week zondag werden met tien spelers elf doel punten gemaakt en nu moest S C.H.C. met 1-6 het onderspit delven. Aan hun uitstekende keeper had S.C.H.C. het te danken dat de Soester doelpuntenmachi- ne bij zes moest ophouden. Heren 4 ver loor met 2-3 van Weesp en het derde verloor met 1-4 van Kameleon. De vete ranen verloren met 0-3 van Be Fair en de overige wedstrijden werden afgelast. Onbekenden hebben zich in de nacht van zaterdag en zondag toegang verschaft tot het bedrijf in huishoudelijke arti kelen van de firma gebr. De Winter op de hoek van de Van Lenneplaan en de Birkstraat. Zij kwamen binnen via het platte dak nadat ze het raam van een bovenlicht uitgenomen hadden, door zochten de kantoren, konden de brand kast niet baas en kantelden deze slechts, maar uit het geldkistje dat in de bureau la stond, namen ze 1200 gulden weg, nadat ze het opengebroken hadden. Het kistje werd in de keuken teruggevonden. De groep deelnemers aan ritten van Tempo op gewone fietsen groeit nog steeds. Zondag gingen 14 deelnemers van start in twee groepen, terwijl twee jeugdige rijders op racefietsen reden als tegen standers voor Johnny Visser. Van de renners waren 10 man aanwezig. Elf jeugdige deelnemers reden 8 km. Spoedig lag deze groep uit elkaar. Stef v. d. Berg, Johnny v. d. Heide en Peter Kooij vormde de kopgroep. Berry Lui- kinga bleef hen dicht op de hielen en van allen kreeg alleen John v. d. Berg een lap. Een felle eindspurt gaf de volgende uit slag: 1 Stef v. d. Berg, 8 km in 14.39 min. 2. Johnny v. d. Heide. 3. Peter Kooij. 4. Berry Luikinga. 5. Peter Bos- seiaar, 6 Henny Bosselaar. 7. Boy Kooij. 8. Adri v. d. Meij. 9. John v. d. Berg. 10. Hans v. d. Mey en Kees Bokma staakten de strijd. De drie ouderen die 11% km reden, ble ven bij elkaar en hier werd de uitslag na een leuke eindspurt: 1. Joop van Slooten in 19.30 min. 2. Jac. v. d. Berg. 3. Ad v. d. Ploeg. Hierna startten de aspiranten. Johnny Visser was veel te sterk voor de beide andere rijders. Nadat zij 20 ronden had den afgelegd ging hij door met een kop groep van de seniores en dit hield hij 42% km vol. De uitslag was: 1 Johnny Visser, 42% km in 1 uur, 13 min. 2. Rijk v. d. Kuilen, de 22% km, in 40.30 min. Ad v. d. Ploeg reed maar tien ronden. Bij de renners die 45 ronden, 50% km, reden waren het Kees Proosdij en Ger- rit Ruttenberg die al spoedig de leiding namen. Wim Wiegers kreeg van deze twee al in de zesde ronde een lap. Eddy de Lange in de tiende ronde, terwijl Aad Post, Otto de Weerd en Piet Soeteman in de zestiende ronde gelapt werden. Een groepje met Wim Schaeffer, Theo Zee dijk en Joop Wijnhoff wist dit lot tot de zesentwintigste ronde uit te stellen, maar toen moesten ook zij het hoofd buigen. In de eindspurt was Gerrit Ruttenberg niet opgewassen tegen Kees Proosdij en hij werd met 3 lengten geklopt. De spurt om de derde plaats was heel wat span nender. Met zeer klein verschil won Joop Wijnhoff dit. De totale uitslag was: 1. Kees Proosdij, 50% km in 1 uur, 24.45 min. 2. Gerrit Ruttenberg. 3. Joop Wijnhoff. 4. Wim Schaeffer. 5. Theo Zeedijk. 6. Eddy de Lange. De automobilist J. H. V. uit Amersfoort zat blijkbaar niet op te letten toen hij van Soest naar zijn woonplaats reed en hij reed ook te ver aan de rechter kant van de weg, want hij torpedeerde een bakkerskar van de firma Epskamp die tegen een boom gedrukt werd. De helft van de inhoud ging verloren toen de laadbak versplinterd werd. De wielen van de bakfiets werden licht ontzet en de auto werd licht beschadigd. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 220.000 stuks in prijzen van f 14,25 tot 15,Mïddenprijs 14,50. Prijs per kg 2,34. Hedenavond spreekt mej. L Kokshoorn, lid van provinciale staten van Utrecht, voor de leden van de K.A.V. in het St. Josephgebouw op een bijeenkomst van de afdeling Soest der K.A.V. Het Departement Soest van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen hield in de Gouden Ploeg de jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer J. Thörig, die na zijn welkomstwoord mee deelde dat hij het voorzitterschap van de bibliotheekcommissie overgedragen had aan mr. E. Boeser. De penningmeesteresse, mevr. Abbring werd gedechargeerd nadat de kascontro lecommissie verslag uitgebracht had en in de nieuwe kascommissie werden de heren Tiggelaar en De Wit gekozen. Mevr. M. G. Gijzen-Geerling en mevr. M. A. C. v. d. Meulen-Boysen werden bij akklamatie tot bestuurslid herkozen Mevr. Gijzen is vele jaren secretaresse Vrijdag opende Wastora, de nieuwe zaak in de Van Weedestraat en velen gingen kijken. Niet alleen om te zien wat Was tora aan artikelen te bieden heeft, maar ook of het nummer op de kaart die velen kregen correspondeerde met een nummer in de etalage, want er kon heel wat gewonnen worden. Zelfs een koel kast en zaterdagmiddag stapte een dol gelukkige mevrouw Van de Kamp, Scha pendrift 5 te Laren, de voormalige winkel van firma Fugers binnen om te vertellen dat ze een koelkast gewonnen had en om te vragen hoe ze die in huis moest krijgen. Natuurlijk zorgde Wastora voor het vervoer. Televisietoestellen, radio's, bandrecor ders, maar ook scheerapparaten en alle mogelijke elektrische huishoudelijke ar tikelen heeft Wastora te bieden. Het hoofdkantoor van de zaak is in Zaan dam, waar de naam Wastora al tien jaar een begrip is. In Zaandam zijn twee zaken en na Den Haag, Haarlem en Wormerveer kan men thans ook in Soest bij Wastora kopen. Het bedrijf is er niet alleen op gebrand een behoorlijke omzet te hebben, maar ook op het verlenen van een vergaande service en voor velen zijn de gemakke lijke betalingscondities een extra at tractie. Er was bijzonder veel belangstelling voor de opening van deze aantrekkelijke zaak. Voor de tweede maal is de maand ok tober een belangrijke maand ten aanzien van de verhouding Oost-West en op nieuw brengt oktober ons verder van een oorlog tussen landen van de democratie en de landen met muren en concentra tiekampen. Het vorig jaar riep president Kennedy de Russen een halt toe toen zij een aan vang maakten met het versterken van hun positie in de buurt van de Verenig de Staten. De Russische regering kreeg de keus te kiezen tussen terugtrekken van de wapens die volgens leugenaar Gromyko helemaal niet in Cuba aan wezig waren of een oorlog en de keus viel op terugtrekken al ging dat dan niet vlot. Dit optreden van de Amerikaanse pre sident luidde een tijdperk van ontspan ning in, want blijkbaar begreep men in het communistische deel van de wereld dat de democratische landen de slapheid waardoor Hitier half Europa verwoesten kon, hebben afgelegd. De maand oktober 1963 brengt het be richt dat Rusland graan moet kopen in Amerika en Canada. Dat komt ervan als je de aandacht alleen maar gericht houdt op het vervaardigen van wapens, op het bereiken van de maan en op het ver overen van de wereld. Rusland zou dat graan liever uit een satellietland weg slepen, maar daar heeft men blijkbaar ook niet genoeg, dus dan maar kopen bij de vervloekte kapitalisten. In jaren zijn we niet zover van een oorlog verwijderd geweest, want de meest doldrieste Rus durft hieraan niet te beginnen als hij niet genoeg brood op de plank heeft en als een grijnzende Chinees achter hem zit te wachten. Gelukkig maar. KANTMAN. geweest. Haar taak wordt overgenomen door mr. Boeser. De voorzitter dankte mevr. Gijsen voor het vele werk dat zij m het belang van de afdeling verricht had en bood haar een boekenbon aan. De heer E. Heupers sprak over sagen en legenden van oud Soest en zijn causerie had tot titel „Het wonder gerucht". Hij toonde tevens dia's. Na de eerste wereldoorlog verdwenen oude tradities, de oude verhalen en de romantiek heel langzaam. Veel wat door overlevering bekend was dreigde geheel verloren te gaan. Van de afdeling Volks kunde van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen kreeg de heer Heupers dan ook het verzoek oude verhalen die in Soest nog in kleine kring nog de ronde doen aan de weet te komen en op te schrijven. Er leven nog steeds men sen die deze verhalen kunnen vertellen, maar het aantal wordt steeds kleiner. Het zijn vertelsels over dwaallichten, aardmannetjes en de duivel, witte vrou wen, geheimzinnige branden, de wilde jager enz. enz. Zij die ze vertellen moe ten geen verwoede lezers zijn, want is dit wel het geval dan kan het gebeuren dat ze niet iets vertellen wat ze van ouders of grootouders hoorden, maar iets wat ze lazen. Veel leeft nog uit de oudheid voort en wonderlijke verhalen doen de ronde. Het is nuttig dat deze opgeschreven worden, want onze tijd doet het contact met vroegere generaties verloren gaan. Op 16 oktober zal prof. dr. W. H. C. Tenhaeff voor de leden van 't Nut over telepathie en helderziendheid spreken. V.V.Z. heeft zaterdagmiddag met 7-2 van Radiostad gewonnen. Linksbuiten Floor en rechtsbuiten Klomp scoorde ieder een doelpunt voor de rust en bij de aanvang van ge tweede helft was de stand 2-2 V.V.Z. was nu heer en mees ter. Door v. d. Bovenkamp werd het 3-2, waarna middenvoor Demmers driemaal scoorde. Rechtsback Jan van Kooij ging tenslotte naar voren en hij maakte het zevende doelpunt. Eenentwintig juniores van de afdeling wandelsport der chr. gymnastiekvereni ging Olympia hebben zaterdagmiddag, onder leiding van de heer W. A. Suman, een derde prijs gewonnen bij de Dudok de Witmars in Baarn. Ze hadden op de 15 km 1 punt minder dan nummer twee en negen punten minder dan nummer 1. De seniores hepen 20 km onder leiding van de heer L. Vogel. Ze wonnen even eens een derde prijs. De collecte van de afdeling Soest der Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft 1516,96 opgebracht. Er werd huis aan huis en op straat ge collecteerd. Dit bedrag is iets meer dan de collecte van het vorig jaar opge bracht heeft, maar het zou ongetwijfeld veel meer geweest zijn als de Soester overwegen geen geautomatiseerde be veiligingen gekregen hadden. Dit heeft de wachttijden sterk bekort en geschat wordt dat dit ongeveer 200,strop voor de Dierenbescherming betekend heeft.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1