SOCIAAL PERSPECTIEF 1964. TWEEDE BLAD VLUCHT WEG UIT DE RANDSTAD. R Soest voor dertig jaar. Krabbels van Knelis. A.O.W. wordt opgetrokken en kinderbijslag voor alle zelfstandigen. In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT S.E.C. leed eerste nederlaag. N.C.V.B. Soest-Zuid. B.D.C. handbal. Korfbalvereniging „De Meteoren". KIJK UW VERLICHTING NA! v&&-ïïtö.vEmvBuw BURGERLIJKE STAND. BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Uit verschillende uitlatingen van rege ringszijde is nu duidelijk geworden dat er in de toekomst zal worden gestreefd naar het optrekken van het ouderdoms pensioen tot een sociaal minimum. Ge sproken wordt over het bedrag van 3200,per jaar voor gehuwden, maar gezien de ontwikkelingen aan het loon- front is het nog een open vraag of dit bedrag niet hoger moet worden gesteld. Bovendien is het zeker dat door de jongste loonontwikkeling roet in het eten van de sociale verzekering wordt geworpen. Minister Marijnen sprak al van een uitgestelde, maar verhoogde A.O.W. Wanneer een volk gedwongen is een gro ter deel van het nationale inkomen aan de werkenden af te staan, dan gaat dit altijd ten koste van de niet produktie- ven. De regering zal overigens niet na laten de werknemersvertegenwoordigers er op te wijzen dat een bovenmatige loondruk ons sociaal bestel dreigt aan te tasten. Wij vertrouwen dat de komende loon onderhandelingen in redelijkheid zullen worden gevoerd en baseren daarop ons betoog. Deel A.O.W. uit schatkist. Het kabinet heeft de gedachte prijs ge geven dat de premie voor elke sociale verzekering voldoende moet zijn om de uitkeringen te dekken. In de toekomst zal een deel van de uitkeringen volgens de Algemene Ouderdomswet uit de schat kist worden gedekt. Het is duidelijk dat hiermee de rijksmiddelen extra zwaar worden belast. Bovendien dreigt het ge vaar dat wanneer er eenmaal een begin is gemaakt met deze financiering, er spoedig voor andere sociale voorzieningen ook een beroep op de algemene middelen zal worden gedaan. Wij noemen hier met name de kinder bijslagverzekering, omdat deze tot op heden voor zelfstandigen de grote on billijkheid inhield, dat zij pas vanaf het derde kind voor kinderbijslag in aanmer king komen, terwijl zij evengoed het volle pond aan premie betaalden. De loontrekkenden daarentegen ontvangen reeds vanaf het eerste kind kinderbij slag. Alleen kleine zelfstandigen bene den een bepaald inkomen mochten de hand ophouden. Die inkomensgrens moet vervallen. Waar komt het geld vandaan? Wij zien langzaam een ontwikkeling in de richting van het centraliseren van de heffing en van de uitkeringen. De heffing van de algemene kinderbijslag- premie en die voor de A.O.W. geschiedt immers reeds door de ontvangers van de rijksbelastingen. Aan deze ontwikkeling is niet te ontkomen en de toekomst zal ons een beeld te zien geven, waarbij alle volksverzekeringen door de rijkskanalen zullen stromen. Daarbij worden kansen geboden om de administratie op vele punten te vereenvoudigen, welke kansen met beide handen moet worden aange grepen. Wanneer ergens nog administra tieve inefficiency bestaat, dan is het o.i. zeker op het terrein van de sociale ver zekering! Alles goed en wel, zo zal menigeen ver zuchten, maar waar moet het geld van daan komen om al die rijksuitkeringen te dekken? Tot nu toe geschiedt dit door premieheffing. Die kan blijven be staan en de rest van de uitkeringen moet dan door belastingheffing worden gedekt. Het resultaat van deze gang van zaken wordt, dat een willekeurig deel via de weg van de premie op tafel komt en een ander deel via de inkomsten-, loon- of vennootschapsbelasting. Waarom niet ineens? Bij een nadere beschouwing blijkt dus dat de overheid' dan maar beter al die afzonderlijke premieheffingen kan af schaffen en in plaats daarvan beter verschillende soorten belasting kan ver hogen. Naar onze mening moet het thans in gang gezette proces daarin uiteinde lijk uitmonden, dat wij minder soorten premies betalen, zo mogelijk ook minder soorten belasting en dat in het totale bedrag aan heffing ineens van ons in komen wordt afgetrokken of ons in één enkele aanslag bereikt. Het zal op de duur blijken dat een deel van de heffingen niet terstond op het inkomen of loon zal kunnen worden verhaald. De druk op het loon of in komen zou te groot worden. Er blijft dan niets anders over dan in de beno digde gelden via indirecte belastingen in de schatkist te doen vloeien. Willen wij ons voegen in de Europese marsorde, dan zullen wij er niet aan ontkomen om stapsgewijze onze indi recte belastingen te verhogen, omdat de landen van de E.E.G. buiten Neder land stuk voor stuk een systeem kennen van hogere indirecte belastingen, waar bij terstond moet worden opgemerkt dat zij veel lagere directe belastingen hebben. Wanneer ons volk verder de weg op wil naar vervolmaking van de legkaart der sociale voorzieningen zul len daar via de indirecte belastingen offers voor moeten worden gebracht. A.O.W. pas op latere leeftijd? Er bestaan nog wel andere wegen, die naar hetzelfde doel leiden, maar zij zul len onbegaanbaar büjken omdat dan langs die weg gedeeltelijk moet worden afgebroken hetgeen in het verleden met moeite werd tot stand gebracht. Teneinde snel te komen tot een ruimere arbeidsmarkt, is voorgesteld, de A.O.W. eerst op een latere leeftijd te laten in gaan, bijvoorbeeld op 67- of 68-jarige leeftijd. Het streven naar een kortere arbeidsduur in het leven wordt dan om gezet in een langere arbeidsduur. Het is dus een systeem waarbij het thans so- ciaalwenselijk gedeelte het reeds sociaal verworvene verdringt. Op dezelfde manier zou de overheid kunnen besluiten het toekennen van kinderbijslag voor het eerste kind over de gehele linie af te schaffen en in de plaats daarvan aan iedereen, dus ook aan zelfstandigen, vanaf het tweede kind kinderbijslag te verlenen. De ene groep gaat er dan op vooruit ten koste van een andere groep. Niemand is erop gesteld achteruit te gaan en daarom zijn dergelijke maatre gelen sociaal maar ook politiek dikwijls moeilijk te verbeteren. Het sociaal pers pectief in het algemeen is gunstig, maar wij moeten niet denken dat verder ge wenste voorzieningen zo maar uit de lucht kunnen worden geplukt. ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. S.E.C. heeft de eerste nederlaag van de competitie geleden door met 1-2 te ver hezen van ET.O. in Hoofddorp. Het was een wat ongelukkige nederlaag door een strafschop voor onopzettelijk hands van Hooyer in de tweede helft. Reeds na vijf minuten schoof De Bruin, die uitstekend speelde, langs spil Van der Starre. Hij gaf Verhoeve een fraaie voorzet maar deze miste. Bij een onver wachte aanval van E.T.O. gaf rechts binnen De Koning een keihard schot in de rechter benedenhoek en Adams stond machteloos (1-0). In de twaalfde minuut had S.E.C. geluk toen linksbuiten Rood- zand uit een hoge voorzet de bal net naast het doel schoot. In de vijftiende minuut loste Verhoeve een goed en hard schot, maar keeper Lammerts liet zich niet passeren. S.E.C. werd nu veel sterker en drong E.T.O. terug. De verdediging van de Hoofddorpers hanteerde de buitenspel- val echter handig en vooral De Bruin liep daar menigmaal in. Na twintig mi nuten gaf hij een goede kopbal die ge stopt werd. Bij E.T.O. was linksbuiten Roodzand erg gevaarlijk en hij scoorde bijna toen Wolfsen op Adams terugspeelde. Deze kwam snel zijn doei uit en wende het ge vaar af. Duijst, ijverig als steeds, maakte een fraai doelpunt, maar het werd wegens buitenspel van Hanasbeij afgekeurd. Kort daarna had hij meer succes toen hij uit een voorzet van Verhoeve met een prach tig schot de gelijkmaker scoorde. Kort na de rust ging E T.O. gevaarlijk ten aanval, maar wegens hands van een voorhoedespeler van de Hoofddorpers liep dit op niets uit. S.E.C. werd nu in de verdediging gedrongen en bracht het niet verder dan enige gevaarlijke uit vallen. Bij zo'n aanval gaf Verhoeve de bal aan De Bruin, deze schoot zelf, maar hij had de bal beter terug kunnen spelen naar Veihoeve, die in een goede schiet positie stond. S.E.C. trof het slecht toen Van der Starre een strafschop mocht nemen omdat Hooyer de bal tegen zijn bovenarm kreeg zonder dat er van opzet sprake was. De spil van E.T.O. deed zijn plicht en gaf zijn ploeg de leiding. Kort voor het einde van de wedstrijd kreeg Duijst nog een mooie kans, maar keeper Lammerts belette hem het sco ren door zich languit op de bal te wer pen. S.E.C. 2 won met 1-0 van Baarn 2 door een strafschop, welke door Pothoven benut werd. Het was een harde wed- strij d. Voor de afdeling Soest-Zuid van de Ne derlandse Christenvrouwenbond zal mej. G. R. Stienstra op woensdagavond, 9 oktober, in gebouw Eltheto, spreken over „Adoptie' Onder meer wordt dit onderwerp be handeld omdat 400 Griekse kinderen door Nederlanders geadopteerd zijn. Mevr. Deege-van Dijk zal op deze bij eenkomst afscheid nemen als vice-presi- dente en worden opgevolgd door mej. Bartels. Het eerste damesteam van de handbal vereniging B.D.C. verloor zondag de uit wedstrijd tegen B.H.C. met 5-6. De da- mes-juniores wonnen met 6-4 van Fi- delitas. De dames-aspiranten wedstrijd werd afgelast. De heren wonnen met maar liefst 15-3 van Amersfoort 2 en de juniores won nen met 8-4 van Atilla 2. De wedstrijd B.D.C.-H.H.C. 2 van de aspiranten ging niet door omdat H.H.C. wegbleef. Het tweede team van de korfbalvereni ging „De Meteoren" speelde zaterdag middag een slappe wedstrijd tegen Biko 4 en verloor met 4-0, hoewel Biko niet zoveel sterker was. Het ontbrak het Soester team totaal echter aan produk- tiviteit, zodat in het geheel niet gescoord werd. Wim Wamsteeker van het eerste team leidde de wedstrijd omdat de scheidsrechter weggebleven was. Zondagmiddag verscheen de scheidsrech ter ook niet bij de wedstrijd De Mete oren 1-Vogel 3 en nu werd gefloten door de voorzitter van De Meteoren, de heer Edelenbosch. Het werd een 8-2 zege voor het Soester team en de ruststand was 5-2. Vogel nam de leiding, Kemler sr. maakte ge lijk, Vogel nam opnieuw een voorsprong en nu zorgde Flip Brandsma voor de gelijkmaker. Door Kees van Rouwendaal, Dick Maris en Flip Brandsma werd het 5-2 en na de rust door Brandsma, Kem ler sr. en Kemler jr. 8-2. Welke lampen moeten branden als u rijdt _van 1 kwartier na zonsonderqanq tot 1 kwartier vóór zonsondergang ^722 AUTO'S ■BtwccweiersI KOPLAMPEN (2schijnwerpers.of 2 dimlichten of 2 stads lichten.al naardesitu. atie vereist) Voor motoren en scoo. ters- kpplarnp met dim mogelijkheid.Stads_ licht met verplicht Fietsers en brommers mogen geen „groot licht "hebben 2 achterlichten en 2 „moddervrije" re flectoren 1 achterlicht enlreflec tor. Brommers en fietsen tevens een wit achterspatbord voor motoren en scoo ters. 1 stoplicht chten Richtingaanwijzers of clignoteurs 2ijn niet verplicht 2 richtingaanwijzers of clianoteurs Verlichtin kentekenplaat Voor motoren en scoo ters:verlichting ken tekenplaat richting van De Bilt af. Boven de Wil lem Barentszstraat leek het de luchtpas- sagier maar beter zich op het dak van een huis te laten vallen dan nog verder meegesleept te worden. Hij deed het dan ook en kwam er met een paar schaaf wonden af. Trimosa haarbalsem genas iedere ziekte van het haar en was prima tegen roos, jeuk en haaruitval deelde een drogist mee en Amora scheerzeep schuimde enorm, terwijl Amora scheer- balsem versterkte, genas, verkoelde en verzachtte als men dit wondermiddel na het scheren op zijn gezicht smeerde. Magazijn De Birkt was een zeer veelzijdig magazijn, want in een ad vertentie stond dat het een boek- en kunsthandel was en een leesbibliotheek, maar tevens kon men er koek, drups chocolade en alle mogelijke drogisterij- artikelen krijgen. Dertig jaar geleden was Mussolini in Italië de gevierde man en hij kreeg een portret van 25 vierkante meter. Dat zal inmiddels wel bij de vuilverbranding terecht gekomen zijn. De Soester Cou rant voorspelde dat het met de verering van de Duce wel wat ver ging en dat het hem wel eens net zo zou kunnen vergaan als Napoleon en Wilhelm II. Het verging hem echter nog slechter, want ruim tien jaar later werd hij door partisanen neergeknald en aan het dak van een tankstation opgehangen. Dorus Rijkers was dertig jaar geleden ai lang dood, maar de publikatie van zijn levensverhaal in een dagblad bracht ook de Soester Courant in aktie. Uit deze publikatie was gebleken dat de dap pere mensenredder gedurende zestien jaar had moeten rondkomen van een pensioen van 2,50 in de week. Dat dit een schande was werd nog eens goed on derstreept. En terecht, want Dorus Rij ker, die velen het leven redde, moest door deze armzalige fooi zelf na aan het sterven toe zijn geweest voor hij inderdaad overleed. Niet door de zee, zoals de mensen die aan hem het leven- dankten, maar door de honger. Koos Speenhoff had iets tegen de meer dan vijftig partijen die er in ons land waren en hij dichte Twee en vijftig stuks partijen wurmen in ons vaderland, duizendvijfenvijftig namen kankaneren door de krant. Om de honderd kamerzetels maakt ons hele volk zich kwaad, bij een volgende verkiezing zijn we allen kandidaat. Twee amateur-wielrenners, die meen den opvolgers van de beroemde Piet Moeskops te zijn, waren ieder op eigen houtje aan het trainen. Ergens op een hoek vlogen ze tegen elkaar en ver volgens tegen de grond, waarna ze over eind krabbelden en slaags raakten. Ze konden beter knokken dan fietsen, maar toch raakten ze een keer uitgeknokt en toen pas merkten ze dat ze familie van elkaar waren. In de hitte van de strijd hadden ze daarop niet gelet. Een slager in Soesterberg kocht een koe in Nijkerk. Toen het beest Soes terberg kwam binnenwandelen werd het dol en ging aan de haal. Heggen en struiken gingen ondersteboven en tui nen werden grondig vernield. De slager ving het beest tenslotte op, maar dat bleek schijn, want hij werd onderstebo ven gelopen en opnieuw verkoos het dier de vrijheid. Met heel veel vang- lustigen werd het wilde beest tenslotte overmeesterd. „Wat papieren Bartje vertelde", was een rubriek waarin mensen voorkwamen met hele gekke namen. Gis de Kaaloor, Zwarte Willemijn, Rooie Pieter, de vee dief, en meer van dat fraais. Kokadorus, de beroemde standwerker kwam er ook in voor. Die bracht op de volgende wijze zeep aan de man „Smeerpoetsen moet ik hebben, zwarte gezichten, die in geen eeuw gewassen zijn. Kom hier, cheffie, jij bent mijn eerste reclame-smeerpoets". De Soester honden richtten dertig jaar geleden een terreurbende op. Er werden wekelijks vele tientallen kippen doodgebeten, maar ook fazanten en duiven werden het slachtoffer van deze woestelingen, die pas ophielden met hun moordpartijen toen hun bazen de schade moesten betalen. En dat deden ze heus niet vrijwillig. (Wie De hon den Red.) Een fietser zat te slapen, zodat hij een Amersfoorter, die langs de weg stond, niet opmerkte en ook diens paard en wagen niet. Hij reed tegen de wagen aan en daardoor werd zijn fiets een onbruikbaar voertuig, Hij man keerde zelf niets, gooide zijn zwaar ge havend rijwiel op de wagen en reed mee naar Amersfoort. Het gebeurde wel niet in Soest, maar de Soester Courant vond het toch wel de moeite waard te schrijven over de vreem de luchtreis van een meneer, die bij de Utrechtse gasfabriek werkte. Daar was men bezig met het vullen van een lucht ballon, waarmee dr. Cannegieter van het Meteorologisch Instituut en luite nant Koppen van het vliegveld Soes terberg zouden opstijgen om waarnemin gen te verrichten. De heer De Vries van de gasfabriek was behulpzaam bij het vullen. Door een windstoot schoot de halfgevulde ballon uit het net en ver dween. Er hingen wat touwen achteraan en daarin verward bevond zich de heer De Vries. De ballon steeg niet hoog, want er zat nog niet zoveel gas in en de onvrijwillige passagier was zwaar, maar toch dreef hij boven de huizen in de VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 8 OCTOBER 1963. GEBOREN Maria Ellen Chiquita, doch ter van H. A. Mast en M. J Klein, Chr Huygenslaan 96. Helga Petra, dochter van G E J. Meun en C. L. Wessel, Van Straelenlaan 6. Eric Maria, zoon van A. F. Kuyer en H. S. M. Duzijn, Soes- terbergsestraat 1. Herman Robbert, zoon van H. L. Brinck, militair en N van der Burg, Plesmanstraat 343. Eveline, dochter van J. Laseur en G B d'Haan. Anna Paulownalaan 2. Annette Rosina, dochter van J. H. Roos en G M. Kraijema, Dalweg 169 Alida Maria, dochter van H. C. Voet en A. J. M. Vernooij. Schoonhoven, Edel smidsdreef 20. Karin Anna Christina, dochter van S. C. Hoonhorst en P. A. M. Kanis, Vermeerlaan 46. Madeion Jacqueline, dochter van K. Stertefeld en A V. van Marken, Dorresteinweg 49. Peter Corneiis Johannes, zoon van A, Dirks en IJ Coté, Christiaan Huygens laan 116. Johannes Joseph Richardus, zoon van J A. P. Bosboom en E. F. M. J. van Steen, Steenhoffstraat 16. Elbert, zoon van A. Hop en E. Keereweer, Baarn, De Beaufortlaan 1. Petrus An- thonius Maria, zoon van H. A. M. Geurts en E. C. Hendriksen, Hobbemalaan 48. Willemine Johanna Maria, dochter van B G Morsing en J. G. M. Schild, Thor- beckestraat 39. Jolanda Antoinette, dochter van R H. Duffels en J. A. Reijerse. Gallenkamp Pelsweg 2. Eli- zabeth Maria, dochter van P, J. S Rooi- mans en A. Th. A. Zom, Troelstrastr. 34. ONDERTROUWD Theodorus Eduard de Wit, Fokkerstraat 23 en Martha Blanke- stijn, Fokkerstraat 23. Dirk Corneiis Top, Amersfoortsestraat 2 en Catharina Maria Spijker, Heideweg 84. Gijsber- tus Wilhelmus van Houten, Hessenweg 147, Stoutenburg en Maria Aleida ter Woord, Kerkpad Z.Z. 114. Dirk Corne iis Tak, Van Weedestraat 41 en Elly Kuijvenhoven, Hellingweg 1 GEHUWD Johannes Eshuis, Petrarca- laan 42, Utrecht en Beatrix Lok, Schrikslaan 52. Martinus Petrus Hoo- geveen, Ringweg 6 en Hendrikje Cornelia Kleine, Kerkstraat 62. Jan Hendrik Timmerman, Da Costalaan 4 en Hen- drika Engeiina de Vos, Smitsweg 6A. Theodorus Verbon, Bollenhofsestraat 184, Utrecht en Alida bij 't Vuur, Generaal Winkelmanstraat 79. Menze Jan van den Broek, Beetzlaan 124 en Aaltje Annette Karssen, Veldweg 12. OVERLEDENAlbertus Willem Scham per, 84 jaar. Middelwijkstraat 65. Jo hannes Veeger 82 jaar, echtgenoot van M. A. H. Courij, Smitsweg 21. As je 't ming vraogt dan mok zeige dat kerels toch altied effe slimmer binne as wie- ve. Dat hek vriedag weer kenne merreke toenk veur Kneliao naor de biuskoop gong om de varrekieker op te haole die ze ewon- ne had mit 'n nummer dat bie ongs deur de deur esmeete wier. Ze doch dazze alleenug 'n varrekieker ewonne had en ikke had ut nie har op dat ding. ikke hoef gin varrekieker zee ikke, waant ikke bin gin gluurder, maor as Knelia zeit dak gaon mot dan hek maor te gaon, zo is dat bie ongs. Ikke naor de biuskoop. Jonge zo'n bar re hoop wieve. Barre knappe wieve, daor nie van maor die kwamme ok al veur kedootje, maor dan moste zullie eerst naor filme kieke en naor 'n from- mes luustere dat sting te beweere da wullie allegaor dood gaon as wullie blie- ve kooke zoas wullie noeng kooke. Maor wullie gaon nie dood as wullie kooke in 'n wonderpan van meer as hongderd gulde. En maor zeevere over die pan. En maor filme over die pan, uurelang. En d'r sting op de kaort dat ut maor 'n uur zou duure. Jao, amme klompe. Meer as twee uur en dat wier netuurluk edaon om hoope wieve kwiet te raoke die naor huus moste omdat de kingders uit school kwaome. Ikke schik netuurluk en ikke maor wachte op ming varrekieker al bink dan gin gluurder. Dat frommes en 'n paor deeretjes liepe mit die pan te leure. Niks voor jou, Kne lis, om an Kneliao te geeve mit Sunter- klaos, zee dat frommes teuge ming. 't Is spietug zee ikke, maor Knelia het al 'n paor van die panne, waant ikke ken liege, heul meraokel. Nog 'n pan en nog 'n pan en d'r gonge alsmaor meer wieve kwaod naor huus. Maor ikke bleef zitte wachte om mien varrekieker en die hek ekreege ok. En noeng maor wachte of ikke nog us vao- der wor, waant je ken nooit weete. Dan ken kleine Knelis mit dat dingie speule. Zuk lache om die wieve die je maor bie hongderde veur prutsdinge ken laote komme en zuk lache om die stomme Knelis, die zien eige deur Knelia het laote stuure. Wil Nederland ontkomen aan het schrik beeld van een overbevolking, dan is er maar één oplossing vlucht weg uit die drukke Randstad. In de provincies is plaats voor nieuwe grote steden. Alleen daar zal Nederland over zo'n dertig tot veertig jaren de twintig miljoen Neder landers kunnen herbergen. Deze wijze raad geeft prof. Jac. P. Thijs- se in een recente publikatie van de Vere niging voor Demografie. Prof. Jac. P Thijsse is een planoloog van wereldfaam. Sind 1946 is hij leider geweest van het Centraal Planologisch Bureau. Op het ogenblik werkt hij bij het Institute of Social Studies in Den Haag, waar studenten uit vooral de jonge Afrikaanse landen leren hoe een staat bestuurd en geleid moet worden. Prof, Thijsse vertrekt binnenkort naar San Francisco om daar met Amerikaanse, Engelse en Zweedse planologen de toe komst van miljoenensteden en de pro blemen van de bevolkingsspreiding te be spreken. Hij heeft dus, wat erkende vakkennis betreft, recht van spreken. Zijn waar schuwing komt niet als een verrassing. Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. Al dikwijls hebben Nederlandse deskun digen gewaarschuwd tegen te grote con centraties in de Randstad Holland, het gebied tussen Amsterdam, Utrecht, Rot terdam en Den Haag. Verwaarlozing van de provincies zou het gevolg kunnen zijn met het bizarre resultaat, dat Nederland slechts op één (randstad) been zou kun nen staan Toch moedigt het planolo gisch beleid van de regering vestiging aan in de snel groeiende randstad. Vooral grote bedrijven zouden hier hun thuishaven - en dan in de meest letter lijke zin - moeten vinden. Voor de be drijven is het wel aantrekkelijk zo dicht bij de zeehavens Rotterdam en Amster dam te zitten. Maar voor de mensen, die er werken Op het ogenblik is de woningnood in het westen groter en schrijnender dan in andere delen van ons land. Op het ogenblik. Maar hoe zal het zijn als in het jaar tweeduizend Ne derland 20 miljoen inwoners zal hebben „Het zou een schrikbeeld zijn als negen tien miljoen daarvan in de Randstad zouden moeten leven", zegt prof Thijsse. Wat volgens hem nodig is, zijn grote steden, verspreid over het gehele land. Eindhoven bijvoorbeeld, dat gunstig ligt tussen Roergebied, de Randstad en de grote Vlaamse centra, zou samen met Helmond moeten uitgroeien tot een mil joenenstad. Nog belangrijke agglomera ties moeten in dit systeem uitgroeien tot steden met meer dan 700.000 inwoners, steden zo groot als het huidige Amster dam, Rotterdam en Den Haag. Deze ag glomeraties zijn de Rijn- en Waalstad (Arnhem-Nijmegen), de IJsselstad (Apel- doorn-Deventer-Zutphen) en de Twentse stad Almelo-Enschede-Hengelo). Een groot aantal provinciale kernen zal rond het jaar tweeduizend zo'n half miljoen inwoners tellen. Hierbij zijn Meppel (met Steenwijk, Emmen en Leleystad), Zwolle Den Helder, Alkmaar en Hoorn, Middel- burg-Vlissingen-Goes en Terneuzen en in het Zuiden Breda, Tilburg. Sittard (met Heerlen en Kerkradei, Roermond en Maastricht. „Eens en vooral blijft echter nodig, dat de groei van de Randstad wordt afge remd", aldus prof. Thijsse. Hiervoor is een doelbewust planologisch beleid nodig De gunstige ligging van de Randstad biedt natuurlijk voordelen, waardoor die ontwikkeling nooit helemaal zal wor den lamgelegd, maar toch moeten de in dustrieën, welke niet noodzakelijk aan zee zijn gebonden, zich elders in het land, bij voorkeur hij die toekomstige grote steden, vestigen. Dit vereist grote voorzieningen. Nieuwe wegen, veel re creatieterrein, veel nieuwe huizen. De provincies zullen verder, steeds verder moeten groeien. Het vereist veel van de plaatselijke overheden, maar er is niet aan te ontkomen. Want waar blijft men met 20 miljoen inwoners 19 miljoen van hen zullen in de steden onderdak moeten vinden, aldus prof. Thijsse. Zorg dus dat die steden er op voorbereid zijn, is zijn welgemeende raad.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5