HET ONDERSTE IN DE KAN. ONZE RENTE. Jaar koninkrijk. Het oog gericht op de verkeersveiligheid. Gemeenteraadsvergadering. Grond voor manege. De brandweer bijeen. Herdenking 150 Antwoord aan raadslid. Jaarvergadering van Apollo. Verkoop van grond. Militair overleed plotseling. Stichting voor de sport. Modelvliegtuigsport. Krediet voor school. Rekening-courant met gemeente. Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 Derde plaats voor de politie. VRIJDAG 11 OKTOBER 196S. 12e JAARGANG No. 16. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 1 2,25. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TEEEFOON 2566 GIRO 126156 De bespreking van de troonrede in de Tweede Kamer heeft nog weinig of geen opheldering gebracht over het probleem van de lonen dat intussen is ontstaan. De oppositie heeft wel getracht de rege ring hierover een verklaring te ontlok ken, maar daar is deze wijselijk niet op ingegaan; zoals een anders getinte re gering dat evenmin zou hebben gedaan zonder nog het advies van de Stichting van de Arbeid en van de Sociale Econo mische Raad te kennen. Die poging werd dan ook slechts uit politieke over wegingen gedaan, zoals alles wat thans nog, ook door de vakcentrales, over de loonbepaling wordt gezegd nog louter om politieke redenen te berde wordt ge bracht. De vakcentrales zijn door de looneisen, die door arbeiders in enkele bedrijfs groepen worden gesteld, in een lastig parket gekomen. De collectieve arbeids overeenkomsten dreigen doorbroken te worden en het mede bepalen hiervan vormde juist de kracht van de werkne mersbonden Nu worden in verschillende bedrijfstakken looneisen gesteld, zonder rekening te houden met de door de eco nomie en het algemeen belang te stel len grenzen. En willen de vakcentrales het vertrouwen van de betreffende leden behouden, dan moeten zij nu wel mee- zwemmen in de stortvloed die ontwik keld is. Tot nu toe echter hebben de vakbond leiders - ook goed georiënteerd op eco nomisch en conjunctureel gebied - bij de bepaling van de in de c.a.o.'s vast gelegde lonen wel degelijk rekening ge houden met de hieruit voortvloeiende begrenzingen. Zij konden eens over een verschil van één a twee procent strijden, maar daar hield het dan wel bij op. Zo kwamen zij met de werkgeversbon den dan immer vrij gemakkelijk tot een compromis, waaraan ook de regering haar fiat kon geven. De spanning op de arbeidsmarkt en de daaruit bij sommige bedrijfstakken voor vloeiende" "zwarte" lonen, dreigen nu de wijsheid bij het beraad tot een fictie te maken. Men heeft al te lang - en daar aan hebben diverse achtereenvolgende regeringen schuld - het euvel van de „zwarte" lonen door de vingers gezien. Die boven de c.a.o.-lonen betaalde be dragen bleken o.a. in de bouw en in de metaal dan toch maar te kunnen, zon der dat dit de positie van die bedrijven verzwakte, zonder ook dat ze ervoor op de vingers werden getikt. Waarom dan niet ineens de lonen openlijk verhoogd, zo was het begrijpelijke oordeel van en kele directies en van arbeiders. Daar kwam immers bij, dat verschei dene ondernemingen over het algemeen toch maar hoge en zelfs steeds hogere winsten maakten, die desnoods dus ook best wat lager kunnen worden doordat men de arbeiders er meer in doet delen. Een logische gedachtengang. De door de nog bloeiende con junctuur veroorzaakte schaarste aan werkkrachten in verschillende bedrijfs takken deed eerst de grondslagen van de geleide en nu ook van de vrijere loonpolitiek te niet. We hebben in ons economisch bestel echter niet alleen te maken met winst- makende bedrijven doch ook met al die andere werkgevers - overheid, organisa tiekantoren, ziekenhuizen en andere in stellingen enz. - waar veel hogere lonen niet eensklaps uit hogere inkomsten ge dekt kunnen worden en nog minder van winst kunnen worden betaalt. Er zijn daarnaast ook bedrijfstakken wier po sitie ten aanzien van het geheel al niet zo sterk is en welke positie bij hogere prijzen hunner artikelen, gekoppeld aan hogere lonen, nog meer zal verzwakken. Al deze facetten zullen bij het loon- beraad toch mede een rol moeten spelen. Men zal bovendien toch niet kunnen ont komen aan de economische wet, dat een hoger loon door de produktie moet worden gedekt. Wanneer men echter be halve zware looneisen ook nog meer vrij wil hebben, zonder in de overige uren de eigen werkkracht op te voeren, dan dreigt er groot gevaar voor onze econo mie. Wij kunnen ons echter niet voorstellen, dat bij de uit politieke overwegingen nu zo dreigende taal van de vakbondleiders het gezond verstand teloor zou gaan. Maar de regering, die straks het advies van de S.E.R. zal moeten beoordelen, dient in elk geval verder te zien dan de directe belangen van werknemers in en kele bedrijfsgroepen, wier eisen het al gemeen belang wellicht in gevaar bren gen. De gemeenteraad komt in openbare zit ting bijeen op woensdag, 16 oktober a.s„ te 19.30 uur, ter behandeling van de na volgende agenda: 1. Vaststellen van de notulen van de openbare vergadering van 18 september 1963. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 2 oktober 1963 van R. Schaatsbergen inzake de verkrijging van grond aan de Batenburgweg met voor stel dit schrijven in handen te stellen van burgemeester en wethouders om ad vies. b. Besluit van gedeputeerde staten te Utrecht d.d. 1 oktober 1963, 5e afd. nr. 1417/1872, waarbij het partieel uitbrei dingsplan Colenso is goedgekeurd, zulks uitgezonderd de woorden „24 m2 voor garages en" in artikel 5, 3e lid, sub 2, van de Bebouwingsvoorschriften, met voorstel dit besluit voor kennisgeving aan te nemen. c. Vragen van het raadslid, de heer Pie ren, gesteld namens de fractie van de P. v. d. A. met antwoord van burge meester en wethouders. Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en de bedrijfs- rekeningen over 1960 en tot goedkeuring van de rekeningen van maatschappelijk hulpbetoon en de stichting openlucht theater te Soest over dat jaar. 4. Voorstel tot vaststelling van een nieu we verordening regelende het beheer van het gemeentelijk gasbedrijf. 5. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 aan: a. Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" voor het aan schaffen van enige meubelen en een vloerwrijver ten behoeve van de De Savornin Lohmanschool te Soest-Zuid. b. Het R.K. Schoolbestuur te Soest voor het aanschaffen van leermiddelen en sets ten behoeve van de R.K. u.l.o.- school aan de Steenhoffstfaat; c. Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" voor het aan brengen van verwarming in de Da Cos- taschool. 6.Voorstel tot het wijzigen van de wijze van subsidiëring van sociaal psychiatri sche diensten. 7. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanvullende inrichting van de openbare kleuterschool te Soest-Zuid. 8. Voorstellen tot aankoop van: a. Grond gelegen nabij de Beukenlaan met opstallen van J. Th. Schlüter. b. Grond gelegen nabij de Talmalaan van G. Pasman. c. Grond gelegen nabij de Ossendamweg van mevrouw R. M. van den Berg-van Fulpen c.s. d. grond gelegen aan de Soesterbergse- straat van J. Th. Schlüter. e. Grond gelegen aan de Burg. Grothe- straat van B J. v. d. Linden. f. Grond gelegen aan de Laanstraat van de Erven Sukel-v. d. Hoven. g. Grond met opstallen gelegen aan de Wijnand Toplaan van A. J. C. van Lonk- huisen. 9 Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de P.U.E.M. N V. te Utrecht voor het leggen, hebben en houden van een hoogspanningskabel en een telefoonkabel in het voetpad langs de westzijde van de Steenhoffstraat. 10. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening ex artikel 4 van de Winkelsluitingswet 1951 Halvedag-slui- ting). 11. Voorstel tot vaststelling van een nieu we verordening ex artikel 5 van de win kelsluitingswet 1951 (Vakantieregeling). 12. Voorstel tot verkoop van grond gele gen aan/nabij: a. De Belvédèreweg hoek Industrieweg aan de N V. Fanametaal te Rotterdam. b. Gelegen aan de Dennenweg aan L. C. H. Buss te Poortugaal. c. Gelegen aan de Dr. Rupertlaan aan W. Groenesteyn, alhier. 13. Voorstel tot het in erfpacht uitge ven van grond, gelegen nabij de Bos straat, aan J. A Berveling te Soest 14. Voorstel tot wijziging van de „Zo neverordening Hinderwet". 15. Voorstel tot wijziging van de Veror dening op de destructie. 16. Voorstel tot huur van een opslag ruimte van H, W. van Asch. 17. Voorstel tot wijziging van: a. Het algemeen Ambtenarenreglement. b. De Arbeidsovereenkomstenverorde ning. c. De Wachtgeldregeling. d. De Uitkeringsverordening. e. De Bezoldigingsverordening. 18 Voorstel tot het aangaan van een rekening-courantovereenkomst met de woningbouwvereniging: Vereniging tot voortzetting van Patrimonium's Wo ningbouw. 19. Voorstel tot aanwijzing van leden van het bestuur van de Stichting voor Licha melijke Opvoeding en Sport Soest. 20. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de bouw van enige woningen op een terrein gelegen aan de Kruisweg. 21. Voorstel tot het geven van straat namen. 2. Voorstel tot het benoemen van een on derwijzeres. De heer J. A. Berveling heeft verzocht 8145 m2 grond aan de Bosstraat in erf pacht te mogen ontvangen voor het uitoefenen van een manegebedrijf. De kanon zal 725,per jaar voor de eerste drie jaren bedragen en 1640, per jaar voor de volgende 22 Jaren. Woensdagavond kwamen de leden van de Soester Brandweervereniging in „Eem- land" bijeen om de jubileumviering ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan af te sluiten. De burgemeester, de wethouders K. de Haan en J. v. d. Arend, het raadslid de heer J. H. Hom, de heren J. K. de Bruin, N H. Bredeveld en kapitein IJzerman, die als comité de feestelijkheden regel den, luitenant Koeman, commandant van de brigade Soestdijk der Koninklijke Marechaussee en instructeur Vanden- broucke waren hierbij aanwezig De heer De Bruin sprak over de nauwe samenwerking die er geweest was tus sen de brandweer en het comité bij de voorbereiding van de jubileumviering. Deze laatste avond moest men niet be schouwen als een feestavond, maar als een bijeenkomst voor hen die medewerk ten aan het slagen van de feestelijkhe den. De raadsleden waren uitgenodigd omdat er een nauw contact is tussen gemeen teraad en brandweer en de heer De Bruin betreurde het dat slechts weinig raadsleden gehoor gegeven hadden aan deze uitnodiging. Met het projectie-apparaat dat de bur gerij aan de brandweer schonk werden enige films gedraaid, waaronder de film van de feestelijkheden ronl de jubileum viering, die door de heer P. Huizinga gemaakt is. Commandant W. Groart bracht dank aan het gemeentebestuur en in het bijzonder aan de burgemeester voor de medewer king die de brandweer altijd van de gemeente ondervindt. Hij dankte de comitéleden die zovel gedaan hadden voor het welslagen van het feest, de firma C. van Hengstum voor medewer king bij de demonstraties, luitenant Koe man en de dames van de leden die ook hun aandeel geleverd hadden in het vlot verlopen van de feestviering. De heer De Bruin dankte de meisjes, die voor de bediening gezorgd hadden tijdens de receptie in de marechaussee kazerne en bood boeken- en platenbon- nen aan. De commandant kreeg vier grote foto's van de feestelijkheden, die bestemd zijn voor zijn kantoor. De Chr. Oranjevereniging „Beatrix" hoopt op woensdag 20 november a.s. een feestavond te beleggen in het ge bouw „St. Joseph" in verband met de viering 150 jaar Koninkrijk. De Oranje-Garde te Utrecht zal op die avond het spel „De held van Waterloo" opvoeren. We raden U aan nu alvast deze datum te noteren om de feestelijke samenkomst niet te missen Te zijner tijd volgt er in dit blad een advertentie met nadere bijzonderheden. Namens de raadsfractie van de Partij van de Arbeid heeft de heer P. C. Pie ren enige vragen aan de voorzitter van de gemeenteraad van Soest gesteld, die wij publiceerden. Zij betroffen het snoeien van hagen en struiken op kruispunten van wegen, de fecte lampen van de straatverlichting, het verbeteren van de straatverlichting en het bestrijden van het overschrijden van de maximum-snelheid door brom fietsers en het rijden op trottoirs met bromfietsen. Het college van B. en W. heeft op deze brief geantwoord. Daarin is gewezen op de algemene politieverordening, die be paalt dat men hagen en struiken moet snoeien en dat het verboden is op welke wijze dan ook de veiligheid van 't verkeer op hoeken van wegen in gevaar te bren gen. Aan de korpschef van de gemeentepolitie zal verzocht worden aan te geven op wel ke punten beplanting hinderlijk is of ge vaar oplevert voor het verkeer, alsmede welke maatregelen dienen te worden ge nomen en welke termijnen in de even tuele aanschrijvingen dienen te worden gesteld. Naar de mening van het college van B. en W. worden kapotte lampen van de straatverlichting hersteld door de P.U.E.M. te Utrecht. Aan deze maat schappij zullen inlichtingen hieromtrent gevraagd worden en deze inlichtingen zullen voor de raadsleden ter inzage ge legd worden. Naar de mening van het college komt de verkeersveiligheid niet door een slechte verlichting in het algemeen in gevaar. Aan de korpschef van de politie zal ech ter verzocht worden te berichten of de veiligheid van het verkeer eist dat be paalde plaatsen in de gemeente beter worden verlicht. In een volgende raadsvergadering zal door het college van B. en w. een op gave van de politie verstrekt worden in zake het aantal bekeuringen in 1962 en 1963, die het overschrijden van de maxi mum-snelheid en het rijden op trottoirs door berijders van een bromfiets betref fen. De mannenzangvereniging Apollo hield in restaurant Zonneheuvel de jaarver gadering onder voorzitterschap van de heer C. van Rouwendaal, die in zijn openingswoord het afgelopen verenigings jaar besprak. Het verheugde hem dat het vertrek van dirigent G. v. d. Schepop en het komen van dirigent G. Muts geen inzinking tengevolge gehad heeft en dat het koor goed op peil bleef. Hij dankte het bestuur en de leden voor de prettige samenwerking in het afgelopen vereni gingsjaar. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden voorgelezen en goedgekeurd, waarna de heer K. de Graaf afscheid nam als secretaris. In zijn plaats werd de heer J. Pouw ge kozen. Penningmeester K v. d. Linden heeft zijn functie overgedragen aan de heer J. C. Fonke, die met ruime meer derheid van stemmen gekozen werd. In de nieuwe kascommissie werden de heren G. v. d. Broek en J. Steginga ge kozen. Reserve is de heer T. Dorrestein. Er werd besloten de contributie met een gering bedrag te verhogen, waarna het winterprogramma besproken werd. In de kerstnacht zal weer bij Braamhage ge zongen worden, er wordt deelgenomen aan een concours en er zal in diverse instellingen gezongen worden. Aan de heer R. H. Buss, Molenstraat 16 te Poortugaal, zal door de gemeente 2370 m2 grond verkocht worden, welke gelegen is aan de Dennenweg voor 59.250,Op deze grond zal een bun galow gebouwd worden. Met toestemming van de ouders is op last van de officier van justitie en de auditeur-militair bij de krijgsraad te velde oost sectie verricht op het stoffe lijk overschot van de negentienjarige militair L. G. de Bruin, Soester ingezete ne, die woensdagmorgen op de leger plaats 't Harde op de Veluwe dood op bed aangetroffen is. Door deze sectie wil men trachten de doodsoorzaak te achterhalen. De jonge militair is nooit ziek geweest en hij leek kerngezond. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht de volgende Soester ingezetenen te benoemen tot leden van het bestuur van de stichting voor lichamelijke op voeding en sport Soest: M. J. M. Smit, C. G. Schuuring-van Goor, J. W. Kas pers, J. P. G. F. Corsmit, C. C. Bremer, H. A. Butzelaar, M. A. Kolthof-van Be- lois, J. Elderman en R Blok. Zij hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in het bestuur, waarvan de raadsleden P. C. Pieren en G. v. d. Berg reeds lid zijn, terwijl Wethouder W. G van Zadelhoff voorzitter is. Directeur van de stichting is de heer Th. M. Peet Onze plaatsgenoot Rob Vriens, lid van de luchtvaartclub Amersfoort-Soest heeft een tweede prijs gewonnen bij de wed strijden om de Grote Prijs van Amster dam, modelvliegtuigsport, zweef A-l, af deling juniores. De heer J. P. v. d. Hout, een van de beste lijnbesturingsvliegers in ons land zal vanavond voor de leden van de club ten huize van de secretaris modellen demonstreren en de lijnbesturing in al haar facetten behandelen. Binnenkort zal er samen met de afde ling Hilversum een dia-avond worden belegd. Dan worden afbeeldingen ge toond van de wereldkampioenschappen modelvliegtuigsport, welke de afgelopen zomer in Oostenrijk, Wiener-Neustadt gehouden zijn. In het voorjaar zullen beide afdelingen een gemeenschappelijke filmavond beleggen. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht een krediet van 2200,te verlenen voor de r.k. ulo.-school aan de Steenhoffstraat voor het aanschaffen van leermiddelen en sets. Deze school heeft thans 281 leerlingen en de aanwe zige leermiddelen en sets dienen te wor den aangevuld. De Woningstichting „Patrimonium" heeft al haar bezittingen en schulden overge dragen aan „De Vereniging tot voort zetting van Patrimonium's woningbouw". De gemeente Soest had een rekening- courant-overeenkomst met de „Woning stichting Patrimonium". Aan de raad is voorgesteld deze te annuleren en een nieuwe rekening-courant-overeenkomst van gelijke inhoud aan te gaan met „De Vereniging tot voortzetting van Patri monium's Woningbouw". De heer P. C. Pieren, lid van de P. v. d. A- fractie in de gemeenteraad, heeft aan het college van B. en W. enige vragen gesteld betreffende de mogelijk heid de verkeersveilgheid in onze ge meente te vergroten. Dat is geen overbo dige luxe, want er gebeuren ontstellend veel ongelukken in Soest. Het college van B. en W. heeft toege zegd te laten onderzoeken welke mensen beslist hun hagen eens moeten knippen teneinde de verkeersveiligheid te bevor deren en er zal contact opgenomen wor den met de P.U.E.M. over de verlichting, die op vele plaatsen slecht is en op an dere plaatsen goed, maar toch slecht omdat de lampen stuk zijn. Er zal rapport uitgebracht worden over het aantal bekeuringen dat verstrekt is aan brommers die te hard rijden. Dat moet wel een bijzonder groot aantal zijn, want een brommer die zich aan de maximum-snelheid houdt is een witte raaf. Als men toch bezig is de verkeersvei ligheid in onze gemeente te verhogen la ten deskundigen dan eens op de Parklaan gaan kijken bij het korte deel, dat dood lopende weg geworden is omdat de over weg Parklaan-Eikenlaan afgesloten is. Dit is aangeduid met een bordje dat heel veel weg heeft van de bordjes waarop straatnamen staan en menig automo bilist ziet dan ook niet dat er „dood lopende weg" staat. Hij die doorrijdt kan op zijn schreden terugkeren of zijn weg zoeken langs de spoorbaan. Wie het laatste doet acht zich beslist een handig man, maar als hij dan bij de Kolonieweg uitkomt is hij een levens groot gevaar voor de mensen op deze weg, die helemaal niet verwachten dat een auto langs de spoorlijn rijdt. Misschien kan daar een bord geplaatst worden dat duidelijk verbiedt langs de spoorlijn te rijden. Maar dan een dui delijker bord dan dat van „doodlopende weg", dat je zo gemakkelijk over het hoofd ziet. KANTMAN, Het elftal van de Soester en Zeister po litie heeft in Katwijk een derde plaats veroverd bij de strijd om de districts beker van de Nederlandse Politie Sport bond. De beker werd gewonnen door Rotterdam en de tweede plaats was voor De'ft. Deze drie ploegen behaalden elk vier punten uit drie wedstrijden, waarna het doelgemiddelde besliste. Soest-Zeist verloor met 0-1 van Delft en won van Rotterdam met 3-2 en van Den Helder met 2-1. Delft verloor met 0-2 van Rotterdam, won met 1-0 van Soest en met 3-0 van Den Helder. Rot terdam won van Delft en Den Helder en verloor van Soest. Den Helder eindigde op de vierde en laatste plaats met 0 punten. De prijzen werden uitgereikt door de heer H. G. Scholtmeijer, voorzitter van district west van de Nederlandse Politie Sportbond. Minister drs P. C. W. M. Bogaers heeft in een openhartige bouwnota gesteld, dat de overheid dient te zorgen voor een veel grotere huizenproduktie, o.m. door snellere goedkeuring van de inge diende aanvragen, het toewijzen van projecten op zo lange termijn dat de bouwwereld in staat is haar capaciteit voortdurend en volledig te ontplooien volgens tevoren gemaakte schema's enz. Het zijn de belangrijkste zaken die in ons land nog veel vertraging veroor zaken bij de nationale produktie. Niet alleen bij de volkshuisvesting, maar bij alle takken van nijverheid. Onze gehele handelsbalans zou er met sprongen op vooruitgaan als de regering via al haar departementen en instellingen zorgdroeg voor snellere afhandeling van ingeko men aanvragen en goed- dan wel af keuring van onderhavige projecten. Het zou ook een belangrijke stap zijn, als Den Haag er toe zou kunnen be sluiten sneller over te gaan tot uitbe taling van verschuldigde bedragen. Nu blijven ingediende rekeningen bij het rijk vele maanden, soms wel langer dan een jaar liggen. Zelfs verkeerd aange slagen belastingplichtigen moeten eerst op staande voet betalen en krijgen na protest misschien over één of anderhalf jaar het (onmisbare) geld terug. De staat steekt de onrechtmatig verkregen rente in de schatkist. Minister Bogaers wil de ambtenaren tot spoed aanmanen. Het gehele nieuwe kabinet geeft reeds blijk van logisch denken en snel beslissen. Wij hopen dat de minister van financiën van pre cies dat zelfde kaliber is.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1