N.V. CERAMIEK VAN BREUGEL N N.V. CERAMIEK VAN BREUGEL werkt met grondstoffen uit vele landen 3,tintce jo-nqeni, fy&Ae tonen Uandiye meLbjeb, Piaye tonen 4 4 f 3'B? a. Stempelmakers, aank. stempelmakers en leerling stempelmakers b. Afwerksters e. Vormgevers (persers) cl. Inpaksters r De zesentwintigste tnei 1962 was een bijzonder belangrijke dag voor direetie en personeel van de N.V. Ceramiek van Breugel, want toen werd de eerste steen gelegd van het nieuwe bedrijfspand op de hoek van de Dorresteinweg en de Koningsweg. Die eerste steen was in werkelijkheid de zoveel duizendste steen, want reeds in 1959 kon een groot deel van de nieuwe fabriek in gebruik genomen worden. Dat was een uitkomst, want uit de N.V. Nephriet, de aardewerk fabriek die in de autokluis aan de Van Weedestraat gevestigd was, groeide in weinige jaren een belangrijk bedrijf nadat jhr. Clifford Koeq van Breugel in 1952 de N.V. Nephriet overgenomen had. Hij maakte aan de romantiek van de vazen en siervoorwerpen een einde, want al spoedig werden alleen nog maar teehnisehe artikelen gemaakt en dit betekende een snelle opgang van het bedrijf dat voortaan Ceramiek van Breugel heette. Zo snel, dat uitgebreid moest worden. Dat was echter in de Van Weedestraat niet mogelijk en het nieuwe industrieterrein moest uitkomst brengen. Thans is de Ceramiek van Breugel een steunpilaar van de Soester industrie. Zeventig personeelsleden werken onder leiding van directeur J. K. Vogt en zijn assistent, procuratiehouder B. W. v. d. Kolk en dit aantal zal ongetwijfeld nog groeien, want de advertenties, die flinke jongens fikse lonen en handige meisjes hoge lonen in het vooruitzicht stellen worden niet alleen wekelijks door de jeugd gelezen, maar ook door volwassenen, die daarbij terecht denken Flinke mannen, fikse lonen en handige vrouwen, hoge lonen. Het bedrijf heeft naast het kantoor acht afdelingen met een eigen chef of cheffin en deze acht komen uit het bedrijf voort. Zij zorgen met de technische bedrijfs leider en de keramische bedrijfsleider en bijgestaan door het personeel voor de goede gang van zaken die het mogelijk maakt dat de Ceramiek van Breugel steeds over enorme voorraden beschikt, waardoor een vlotte aflevering mogelijk is. Die gaat namelijk niet alleen bij tien tallen of honderden kilo's, maar ook bij tonnen, zodat een bijzonder grote voor raad vereist is. Grondstoffenbereiding. De grondstoffen voor het vervaardigen van de produkten welke de Ceramiek van Breugel levert komen uit vele lan den. Klei uit Engeland en Duitsland, Kaoline uit Engeland, veldspaat uit Noorwegen, kwarts uit België, speksteen uit Egypte, China en Australië en dan nog enige grondstoffen die een minder belangrijke rol spelen. Deze grondstoffen liggen met hoeveelhe den van in totaal zo'n slordige 500 ton op een enorme zolder, die terecht door zware pilaren gestut wordt. Onder deze zolder bevinden zich onder meer vier molens die een vulgat aan de bovenzijde hebben. Daarin worden de grondstoffen, nauwkeurig in diverse samenstellingen af gewogen en gestort. Deze molens malen van acht tot vierentwintig uur, al naar gelang de samensteling en zij maken met behulp van water een brijachtige substantie van de grondstoffen. Zes voorraadputten zijn er om dit op te van gen en in iedere put is de substantie van een andere samenstelling. Drie fil terpersen zorgen vervolgens voor het af scheiden van het water, maar dat lukt niet volledig, want de ronde schijven die ontstaan bevatten nog voor'25 water. Acht tot twaalf uur drogen in droog- kamers brengt dat terug tot 3 Breken, mengen en persen. In een breekma^ line wordt het mate riaal verpulverd t.i door middel van een jacobsladder volgt het transport naar een silo. Een mengmachine zorgt voor toevoeging van water en olie, via een lopende band komt het materiaal in een zeefinstallatie, waaruit het als een korrelig en rul produkt komt. Dit gebeurt alles in het groot, maar eenzelfde procedure in het klein wordt toegepast voor andere materialen. De grote installatie levert porcelein, de klei ne steatiet, een variëteit voor hoog- frequentie-toepassingen. Vijfentwintig persen zorgen voor de ver vaardiging van het produkt. Persen die geheel met de hand bediend worden, zodat de man die de pers bedient alles zelf doet, halfautomatisehe persen, waar bij hij alleen voor het aanbrengen en wegnemen behoeft te zorgen en automa tische persen waarbij het produkt slechts weggenomen wordt. Van deze automa tische persen worden er acht door 1 man bediend. Zij vervaardigen kleine onder delen voor elementen, straalkachels enz. enz. De produkten worden nu op verrijdbare rekken te drogen gezet en voor dit proces heeft men 2000 planken ter beschikking. Afwerkafdeling. Handige meisjes en vrouwen zorgen ver volgens voor de afwerking van de tien duizenden produkten. Ze hebben ieder een eigen tafeltje en zorgen ervoor dat de produkten volkomen glad worden. Ze gebruiken hiervoor mesjes, vijltjes, bors teltjes en roterende borsteltjes. Een gedeelte der produktie wordt direkt na het afwerken geglazuurd, maar een ander gedeelte wordt eerst voorgebrand in 'n speciale gas-gestookte oven van 11 meter lengte, op een temperatuur van 1000 a 1100 graden Celsius. Heel langzaam worden de artikelen door deze oven geschoven. Aan het begin heerst een kamertemperatuur en aan het einde ook, om het mogelijk te maken dat de produkten gehanteerd kunnen worden. Glazuurafdeling. Het glazuren geschiedt machinaal of met de hand. De artikelen worden door vrouwelijke en mannelijke werknemers in de bak met glazuur gedompeld of zij zijn de machine behulpzaam bij dit pro cédé. In grote kisten komen de produk ten nu bij de ovenafdeling waar men steeds kan rekenen op een voorraad die voldoende is voor een week omdat deze afdeling continu werkt Voorheen zelfs 365 dagen per jaar, maar dat is veran derd en nu wordt de vakantie benut om monteurs de gelegenheid te geven on derhoudswerkzaamheden uit te voeren. ook als nagenoeg alle werknemers hun vrije zaterdag of zondag hebben. Kleine hoeveelheden worden niet verzonden maar door de afnemers opgehaald, omdat de vrachtkosten dan te hoog zouden zijn. Van deze afnemers woont 30 in Bel- 20 in Duitsland en de rest in Neder land. Het zijn electro-technische fa brieken, die installatie- en schakelmate riaal maken en van de Ceramiek van Breugel hun isolatiemateriaal betrekken, de electro-warmte-industrie, die onder delen voor straalkachels, boilers, brood roosters, theelichtjes en dergelijke nodig heeft, maar ook ijzergieterijen, de tex tielindustrie en de grafische industrie. De stempelmakerij. Van alle produkten moeten vóór de ver vaardiging tekeningen gemaakt worden en daarvoor zorgt het personeel van de tekenkamer als de afnemer geen te kening zendt. Aan de hand van deze tekeningen worden matrijzen gemaakt in de stempelmakerij, die over draai banken, fraismachines, schaafbanken, Ovenaf deling. Vier ovenisten zijn er die samen 168 uur per week werken. Zij verzorgen de twee enorme ovens van twintig meter lengte, die niet terugschrikken voor tempera turen tot 1400 graden. De produkten maken de reis door de ovens met een snelheid waarbij vergeleken de snelheid van een slak heel behoorlijk te noemen is, want ze schieten slechts een meter per uur op. Eerst na 24 uur komen ze dan ook pas kant en klaar uit de ovens. Al die tijd zorgen de ovenisten voor het regelen van de temperatuur, de druk, de luchttoevoer en de schoorsteentrek. Zij zij gebonden aan het trage tempo van de ovens, maar hebben toch genoeg te doen omdat de ovens steeds van nieuwe produkten voorzien moeten worden en zij de zorg voor de afvoer hebben. De produkten komen veel kleiner uit de oven dan ze erin gaan, wat het krimp- percentage is V tot 15 Drie oliebranders zorgen voor de enorme temperaturen en drie ventilatoren voor de nodige lucht. Dc controle-afdeling. In kisten gaan de produkten naar de controle-afdeling om onderzocht te wor den op breuk, maat, fouten, verontrei niging of schoonheidsfoutjes. Sommige artikelen worden eerst gepolijst of na- geslepen. In kisten en dozen komen de artikelen vervolgens in het magazijn voor de expeditie naar binnen- en bui tenland. Het magazijn. Grote voorraden staan er in het maga zijn omdat de ovens steeds doorwerken, een steekbank, een slijpmachine, zaag machines en boormachines beschikt. Deze afdeling omvat ook een eigen bank- werkerij voor onderhoud en reparaties van de machines. Het personeel beschikt over eigen wasgelegenheden en toilet ten, omdat de wasgelegenheden, douches en toiletten, waarover de andere per soneelsleden beschikken vrij ver van de stempelmakerij verwijderd zijn. Ontspanning na inspanning. Enige jaren geleden verscheen aan het kleinkunst-firmament een ster, waar over nog al wat te doen geweest is, Johnny Jordaan. Vóór zijn opzienbaren de opkomst, die gevolgd werd door een val, was hij al de gast van de perso neelsvereniging van de Ceramiek van Breugel geweest. Deze vereniging be schikt thans over een kantine, die te vens ontspanningszaal is. Een toneel, kleedkamers en een keuken bewijzen daar goede diensten. Daar wordt de boterham gegeten, daar worden consumpties ge bruikt, maar ook enerverende wedstrij den tafeltennis gestreden en daar wordt heel veel gekaart. Er worden klaverjas- tournooien georganiseerd, waaraan niet alleen de eigen personeelsleden deelne men maar ook personeel van naburige bedrijven en leden van brandweer en politie. In het winterseizoen is er iedere maand een gezellige avond voor het personeel. Er wordt toneel gespeeld, eer bewezen aan St. Nicolaas, er zijn „snert"-fuiven, bingo-avonden, hersengymnastiek wordt bedreven en zij die liever doen dan denken kunnen prettig terecht op de „gooi- en smijtavonden" met diverse spelen. Vaak wordt in deze zaal gedanst. Met kerstmis wordt ieder jaar een kerst spel door kinderen van de leden opge voerd. Dan is de kerstman zelf aanwe zig om de kinderen te verrassen en te verwennen. In de zomer fiets-, bromfiets- en auto- puzzelritten met als finish de fabriek en als sluitstuk gezellig dansen. Ook is er ieder jaar een uitstapje voor het per soneel. Er zijn bedrijven die veel weg hebben van een duiventil, maar dat is met de Ceramiek van Breugel niet het geval. Dat bleek onder meer bij het leggen van de eerste steen. Vier personeelsleden ver richtten deze plechtigheid en zij waren hiervoor aangezocht omdat ze reeds in dienst waren toen de huidige directeur, de heer J. K. Vogt op 1 mei 1950 bij de N.V. Nephriet kwam. Van deze vier werknemers verdween een vrouwelijk lid, omdat ze van mejuffrouw mevrouw werd, maar regel is dit niet, want menige juf frouw blijft werken als ze mevrouw wordt en het komt ook voor dat ze korte tijd vertrekken voor een blijde gebeur tenis en dan welgemoed als moeder met het werk doorgaan. De Ceramiek van Breugel neemt een eervolle plaats in bij de Soester indu strie. Om het bedrijf, maar ook om het fraaie bedrijfspand, waarvan het voorste deel op de oude beproefde wijze ge bouwd werd en drie grote hallen in 1962 vanuit Duitsland compleet geïmporteerd werden om op de hoek van de Dorre steinweg en de Koningsweg neergezet te worden. In dit bedrijf is ruim de helft van het personeel al jaren in dienst en dit bewijst ongetwijfeld dat het goed werken is bij de N.V. Ceramiek van Breugel. Wegens een produktievergroting kan er thans nog een beperkt aantal goede krachten geplaatst worden, waarvoor zo wel mannen en jongens, alsook vrou wen en meisjes in aanmerking komen. tr"/' -«rf -m +*- Wij vragen voor spoedige indiensttreding Wij bieden aantrekkelijk werk in een prettige omgeving en betalen aan goede krachten een goed loon. In aanmerking komen mannen en jongens, alsook vrouwen en meisjes. Voor alle bovengenoemde functies geldt een 5-daagse werkweek. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties aan KONINGSWEG 2 - SOESTDIJK Tel. afspraken kunnen gemaakt worden onder no. 5151. (Na 18.00 uur tel. no. 3101 of 2834). A

Soester Courant | 1963 | | pagina 9