Gaat U mee uit ACTIE VLUCHTELINGENHULP 1963. FARAH DIBAH IN GEVAAR! VIERDE BLAD D. ENGEL Huishoudelijke- en Gezinsvoorliehting. Bioscoopprogramma. Middag voor bejaarden. Zilver Tetra. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Zo leven op dit moment nog steeds mensen in de Atheense vluchtelingenwijk Dourgouti. Veertig jaar geleden zetten Armeniërs die naar Griekenland uit weken deze en dergelijke hutten neer. Ze worden nog steeds „bewoond" In de week van 21 tot en met 26 ok tober zal ook in Soest op initiatief van het Comité Vluchtelingenhulp 1963 een grootscheepse actie worden gevoerd voor het inzamelen van gelden ten bate van vluchtelingen die in Griekenland en Turkije verblijven. Vooral maandagavond, 21 oktober zal deze actie in het middelpunt van de be langstelling staan. De televisie en de radio zullen dan tussen 20 en 21 uur op bijzondere wijze de aan dacht vestigen op de noden van deze vluchtelingen en trachten het Neder landse volk bereid te vinden tot „direct geven". In onze gemeente zullen honderden da mes en heren op 21 oktober langs de Soester huizen gaan om de beschikbare gaven in ontvangst te nemen. Dat zal tussen 21 en 22 uur zijn. De burgemeester van Soest heeft op alle verenigingen en organisaties in de ge meente Soest een verzoek tot medewer king aan deze actie gericht en velen heb ben gehoor gegeven aan deze oproep. Zij zullen reeds zaterdag de zakjes rond brengen waarin men zijn gift kan doen en maandag komen ze die dan ophalen. Enige duizenden vluchtelingen in Grie kenland en Turkije zien al meer dan 10 jaar uit naar internationale hulp. De fondsen van het wereldvluchtelingenjaar 1959-1960 bleken ontoereikend om ook deze mensen te helpen, want over de gehele wereld zijn vluchtelingen. De vluchtelingen in Turkije en Griekenland bevinden zich in landen die zelf met grote problemen te kampen hebben, zo dat hulp van buiten nodig is. Griekenland wordt reeds 40 jaar door ernstige vluchtelingenproblemen geteis terd. Na de Grieks-Turkse oorlog moesten 250.000 vluchtelingen uit Klein-Azië opge nomen worden. Dit waren Grieken die buiten hun land hadden gewoond en die Griekse staatsburgers werden door bepa lingen in het verdrag van Lausanne, dat in 1923 gesloten werd. Door hetzelfde verdrag keerden 350.000 Turken die in Griekenland woonden, naar hun land terug. Omstreeks die tijd gaf Grieken land bovendien asiel aan 70.000 niet- Grieken, in hoofdzaak Armeniërs, die zich met de Griekse troepen uit Turkije terugtrokken. Van deze Armeniërs zijn er thans nog 9000 in Griekenland. Zij wensen niet te rug te keren naar hun land, dat thans Sowjet-Armenië is. Zij verkeren onder moeilijke omstandigheden, evenals het restant van de 50.000 vluchtelingen die na de tweede wereldoorlog in Grieken land aankwamen en zij hebben ook onze hulp nodig. In Turkije is het aantal vluchtelingen betrekkelijk bescheiden. In 1960 waren het er 2500 en de meesten van hen woon den in de omgeving van Istanboel. Driehonderd van hen konden emigreren en 2200 hebben dringend hulp nodig. Een deel van hen vluchtte reeds in 1939 toen Mussolini Albanië binnenviel. Dan zijn er vele Hongaren, die in 1956 in Turkije aankwamen. En dan is er een groep Russen, waarvan de leden reeds direct na de eerste wereldoorlog vlucht ten. De Stichting Nederlands Comité Vluch telingenhulp heeft een ere-presidum. Hiervan maken deel uit de minister president, mr. V. G M. Marijnen, de ministers Luns, Scholten, Veldkamp en mevr. Schouwenaar-Franssen, de 11 com missarissen van de koningin en de bur gemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Voorzitter van het algemeen bestuur is dr. W. Drees. Duizenden vrijwilligers in het gehele land zullen maandag de gaven ten bate van de vluchtelingen in Turkije en Grieken land inzamelen en in Soest zullen dat er honderden zijn. Houdt daarom het zakje met uw gift gereed zodra de radio- en televisieuitzending van 20 tot 21 uur op maandagavond 21 oktober ten einde is. En laat die gift niet klein zijn Bij voldoende deelname begint half ok tober in het Anna Paulownahuis van de Stichting voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting een cursus handenar beid. Onder leiding van een lerares zullen poppen, dieren, moderne hand werken en geschenken voor de feest dagen worden gemaakt. Bij de cursus „Kook eens wat anders", op dinsdagavond kunnen nog enkele cur sisten geplaatst worden. Eenzelfde cur sus wordt gegeven op donderdagmorgen. Over enkele weken begint een cursus „Indisch koken". Bij de naaicursus van dinsdagmiddag zijn nog enkele plaatsen vrij en de cursus „Kneepjes van het naaivak" begint zodra zich nog enkele cursisten hebben opgegeven. Voor de cursus „Cesar-bewegingsleer" is nog plaats op maandagavond. De cursus „be- j aardengymnastiek" op maandagmorgen heeft nog steeds te weinig deelnemers. De film „The Alamo" draait van heden tot en met zondag in het City-theater, uitgezonderd zondagmiddag. John Wayne en Richard Widmark vervullen de hoofd- VWEEDESTR<<<0 illusioneerde Amerikaanse piloot, die een oude Chinese bedelaar wat geld geeft en daarmee zonder het te weten de klein dochter van de man gekocht heeft. Hij trouwt met haar, maar ze leven niet lang en gelukkig, want het noodlot, in beweging gezet door de oorlog, slaat toe. „Jungleduivels" draait van maandag tot en met woensdag. Tony Curtis vervult de hoofdrol. De film behandelt de strijd van de Amerikanen tegen de japanners en speciaal de strijd in het oerwoud. In de donderdagcyclus „Tussen sex en misdaad", een film die in het New Yorkse Harlem speelt. John Saxon vervult als Miguel de hoofdrol. Hij maakte deel uit van een bende die het lang kan volhou den in haar strijd tegen de politie, maar tenslotte vernietigd wordt. Woensdag a.s„ om 2 uur, houdt het R.K. Charitatief Centrum, in het St. Joseph- gebouw een middag voor bejaarden. Pater van Helsdingen uit Soesterberg projecteert dia's over verschillende lan den. De heer De Raadt, adjudant van de ver keerspolitie, geeft een korte uiteenzetting over de veiligheid in het verkeer. Alle bejaarden zijn welkom. Op maandag 21 oktober houdt de ver eniging van aquariumhouders Zilver Te- tra de jaarvergadering in hotel De Gou den Ploeg. De verslagen van het afgelopen vereni gingsjaar zullen uitgebracht worden en er is bestuursverkiezing. De heren W. A. Suman en K. Zeldenrust treden periodiek af. Zij hebben zich herkiesbaar gesteld. Keurmeester Kok uit Zaandam zal op deze bijeenkomst de uitslag van de huis keuring bekend maken en aan de hand van dia's zal hij gekeurde bakken be spreken. rollen. The Alamo was oorspronkelijk een fran ciscaner missiepost in San Antonio, Zuid-Texas, een afgelegen gebied van de Spaanse monarchie. Paters trachtten Indianen wat beschaving bij te brengen, maar dit mislukte. Het gebouw van de missiepost verviel geheel toen de paters vertrokken waren, maar het kreeg een nieuwe taak als fort. In dit bolwerk be vonden zich in 1836 185 vrijwilligers uit alle delen van de wereld, die een ein de wilden maken aan de dictatuur van Santa Anna. Zij vochten tegen een le ger van 7.000 man en The Alama was hun vesting. Zij vochten ook tegen ver moeidheid en slaap. Dertien dagen hiel den zij het vol en toen werden ze ver nietigd. De 185 hadden echter 1700 man van de vijand doen sneuvelen. Kort na hun ondergang werd Texas toch bevrijd en dictator Santa Anna verloor zijn macht over dit gebied. Zondagmiddag „China Doll" met Victor Mature. Het is een romantische liefde tegen de achtergrond van een Chinese burgeroorlog waaraan deze film gewijd is. Mature speelt de rol van een deges- TOENEMENDE BINNENLANDSE SPANNINGEN IN PERZIë. Ondanks alle feestgedruis rondom het of ficieel bezoek van ons koninklijk paar, valt toch te bemerken dat in Perzië een drukkende situatie heerst. Dat is vooral waarneembaar in Teheran, de hoofdstad van het rijk. Oncontroleerbare maar toch circulerende geheimzinnige en opwindende berichten, vertellen ons van een zekere bestaande politiek-godsdienstige geladenheid onder zekere lagen van de bevolking. Het gist en borrelt verdacht in Perzië. Deze met een waas van geheimzinnig heid omsluierde berichtgeving, welke ge richt is tegen het op vooruitgang gerichte humane bewind van de sjah, bestaat uit slordig gestencilde of slecht gedrukte pamfletten en soortgelijke vlugschriften en geven alle overduidelijk even zovele büjken van anti-keizerlijke gevoelens. Uit dit illegale drukwerk komt overdui delijk naar voren dat er in het land van de pauwentroon stromingen en orga nisaties zijn welke - min of meer be dekt - op een omverwerping van het keizerlijk gezag aansturen. De onbekende leden van die organisaties verspreiden hun vlugschriften liefst op de voor het publiek toegankelijke plaatsen, zoals sta tions, postkantoren, gemeentehulzen, bankgebouwen, bioscopen, koffiehuizen en op de daarbij behorende terrassen. Er wordt „gewroet" in het land door on verantwoordelijke elementen, door lieden welke tevens de beschikking blijken te hebben over een of meer geheime zen ders, die leuzen en uitdrukkingen de lucht inslingeren als „Wij vorderen de val van de sjah en van zijn kliek en Mossadegh zal onze keizer zijn". Tegen het op verbeteringen gerichte be stuur van de sjah bestond reeds lang een zekere ontevredenheid. Een oppositie overigens die wel naar voren moest ko men toen de keizer aanving met de her verdeling van de grond en de herziening van de sociale voorzieningen, welke ten slotte het ganse Perzische volk ten goede komen. Er werden toen reeds daden van geweld gepleegd. Tegen de keizerin. De grote demonstratie in Teheran In juni van dit jaar, gevolgd door bloedige on lusten en betogingen, waarbij politie en militairen genoodzaakt werden, hande lend op te treden, waren echter niet zo zeer tegen de persoon van de sjah als wel tegen die van keizerin Farah Dlbah gericht. Deze betogingen waren 'n gevolg van het feit, dat de keizerin In haar hoedanigheid van presidente van de Perzische vrouwenorganisaties de re gering en het parlement ertoe wist te bewegen In te stemmen met de gelijk heid tussen man en vrouw, de eman cipatie werd toen ook in Perzië een feit. Gelijktijdig daarmee werd de zoge naamde „ontsluiering" (het zich onge sluierd ln het openbaar vertonen) aan de Perzische vrouwen toegestaan. De kei zerin ging ten opzichte van beide za ken zover, door onder meer te verklaren dat in deze de Koran, het heilige boek der mohammedanen, verkeerd en on juist werd toegepast en geïnterpreteerd. De gevolgen konden niet uitblijven. Re acties kwamen er voornamelijk van de godsdienstige leiders in Perzië, Imans ge naamd, welke van mening waren dat door de emancipatie en van het onge sluierd op straat lopen van mohamme daanse vrouwen, een stormloop tegen de principiële grondbeginselen van de Is lam niet kon uitblijven. Ten slotte volgde toen het gewelddadige antwoord van de godsdienstige leiders in de vorm van een betoging die uitliep op een bloedige demonstratie en die werd besloten met een bliksemsnelle reactie van de regering, die de politie opdracht gaf om vierhonderd mohammedaanse priesters, „Mullah's" genaamd, ln hech tenis te nemen en in te sluiten. Deze priesters, zeer fanatieke lieden ove rigens, zouden pas na de parlementsver kiezingen in vrijheid worden gesteld. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 18 OKTOBER 1963. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Keizerlijke plannen. De keizerin, die dinsdag j.1. 25 jaar werd, heeft in haar functie van presi dente van de vrouwenorganisaties in haar land, regering en volksvertegenwoordi ging ervan in kennis gesteld, dat bij haar de volgende zaken in behandeling zijn: le) het afbreken van een groot aantal krotwoningen in de hoofdstad ten einde deze te vervangen door nieu we; 2e) dezelfde maatregel toegepast op het platteland, waar de keizerin onder meer heeft waargenomen, dat al daar nog mensen onder verschrikke lijke omstandigheden een onderko men vinden in hutten en holen in de aarde, waarvan de volksgezond heid ernstige nadelen ondervindt; 3e) over te gaan tot het organiseren van een betere medische hulp op het platteland 4e) het ontwerpen en bestuderen van plannen die een verhoging van de levensstandaard beogen, welke, aldus de keizerin, in veel gevallen nog on der het gebruikelijke gemiddelde blijkt te liggen. 5e) een meer doeltreffende financiële bij stand en vooral ook betere sociale voorzieningen ten behoeve van de minst draagkrachtigen onder het volk; 6e) te komen tot de bouw van meer plattelandsscholen. Zij is niet bang De keizerin schuwde de oppositie niet en trok bij de parlementsverkiezingen, wel ke van 17-19 september j.1. werden ge houden, aan het hoofd der vrouwenor ganisaties naar het hoofdbureau, waar mede zij haar blijdschap te kermen wil de geven dat voor het eerst in de po litieke geschiedenis van het land mo hammedaanse vrouwen waardig werden gekeurd het actief en passief kiesrecht mettertijd uit te oefenen, iets dat vol gens de mohammedaanse kerkelijke lei ders aldaar als een ernstige inbreuk op de Koran moet worden beschouwd. Het vrouwenkiesrecht in het mohamme daanse Perzië kan worden beschouwd als een persoonlijke overwinning van Farah Dlbah, die voor de verkrijging daarvan heeft geijverd. Een overwinning die de volle instemming van de sjah heeft. Ook hij streeft immers naar vooruitgang, het geen onder meer duidelijk tot uiting kwam tijdens de landhervormingen ten gunste van de kleine boeren. Het optreden van leden van het keizer lijk huis Pahlevi, sloeg bij de weerspan nige oppositie in als een bom. Deze op voordelen beluste groepen bestaan voor namelijk uit ontevreden politici afkom stig uit de kringen van Mossadegh en grootgrondbezitters die zich door de land hervormingen van de sjah in hun plan nen zagen gedwarsboomd. En dan zijn er nog de leiders van de fanatieke mo hammedaanse priesterkaste in het land, die menen te kort te worden gedaan, met ten gevolge daarvan een verminder de invloed op 's lands zaken. Dreigbrieven. Reeds lang ontvangen de sjah en diens echtgenote dreigbrieven van velerlei sa menstelling. Er zijn zekere aanwijzingen, die doen vermoeden uit welke van de hiervoor genoemde oppositie-groepen die schriftelijke bedreigingen met moord en doodslag, met omverwerping van het re giem, met bomaanslagen en wat dies meer zij, komen. Die bedreigingen hebben ertoe geleid, dat de veiligheidsmaatregelen rondom de kei zerlijke familie nog zijn verscherpt en de lijfwacht niet onaanzienlijk werd ver sterkt. De recherche en de agenten van de Perzische geheime dienst kregen in verband met de gespannen toestand in het land speciale consignes en ver gaan de bevoegdheden. Zij zijn thans druk doende met het nstellen van een nauw keurig en uitgebreid onderzoek. Van bevoegde zijde werd tot de keizerin het verzoek gericht om geen gevolg te geven aan haar voornemen, in de rijen van de vrouwenorganisaties door Tehe ran te marcheren. Maar zij heeft dit naast zich neergelegd en verschijnt nog geregeld in het openbaar. Ook tijdens het bezoek van buitenlandse gasten. Farah Dibah betoont grote moed. Er zal voor de oppositie grotere moed nodig zijn om deze hoogstaande vrouw iets aan te doen. In grote spanning wacht men in Perzië op de komende gebeurtenissen. Ja, de dagen gaan weer korten, het winterseizoen staat voor de deur en dat betekent dat er een periode aanbreekt waarin velen van ons vrij dikwijls zul len uitgaan. Dit seizoen is de tijd van feestjes, partijtjes, uitgaan, schouwburg bezoek en dergelijke. Hebt U ook al een blik in uw garderobe- kast geworpen om te controleren of u op deze gelegenheden voorbereid bent Misschien is het japonnetje van verleden jaar niet meer geschikt of wilt u wel eens iets nieuws hebben. In dat geval hebben wij voor u een aardige sugges tie. Wat denkt u van het model dat wij hierbij presenteren Het bestaat uit een zwarte rok van nor male lengte, die van voren gedrapeerd is en gegarneerd wordt door een strik. De rok is wijd genoeg om er zich re delijk in te kunnen bewegen. Op deze rok wordt door het model een strakke zwartkanfen blouse gedragen met lange mouwen en een lage boothals. Let u eens op de leuke garnering met lange zwarte kralen langs de mouwen en de taille. Dat geeft het geheel een apart cachet. Over de schouders kan desgewenst een cape worden gedragen van zwarte taft- zijde. Het betreft hier een exclusief Ameri kaans model, doch de handige vrouw met wat fantasie weet dat ze met ge bruik van patronen van soortgelijke stijl en de juiste keuze van benodigde stof fen zelf zoiets kan creëren. Met zo'n model hebt u een werkelijk fantastisch uitgaanscostuumpje «r bij I

Soester Courant | 1963 | | pagina 13