SOESTERBERG HEROPENING „DE GOUDEN SNAAR" HET OOG GERICHT OP DICTATORS. 2-jarig jongetje zwaar gewond. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Opbrengst zegelverkoop Roode Kruis. Brief van Mies. Opbrengst kollekte. Telepathie en Helderziendheid. Handbalprogramma. Bazar in Credo. Instuif R.K. Jong Soest. De vluchtelingen in Griekenland en Turkije en Soest. Hoekeyprogramma. Korfbalprogramma. Maandagavond 9 uur Lichtje aan - Zakje klaar Medische dienst. Kath. Vrouwengilde. Medische dienst. Politie telefoon 4444 en 4445 PREDIKBEURTEN R.K. KERKDIENSTEN VRIJDAG 18 OKTOBER 19G3. 42c ,AARGANG No- SOESTErJ[OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post 2,25. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Gistermorgen te pl.m. 12 uur ontsnapte de 2-jarige Dirk v. d. Dijssel aan de aandacht van zijn moeder, die in een winkel aan de Van Weedestraat assi steerde. Het jongetje liep tussen een rij gepar keerde auto's pardoes de op dat moment zeer drukke rijksweg op en werd aan gereden door de auto van de heer J. uit Soestdijk. Het kind werd van de weg geslingerd en bleef in deerniswekkende toestand liggen. Een E.H.B.O.-ster, die van het on geval getuige was, verleende de eerste hulp tot de komst van dokter Tervoert, die een zware hersenschudding, een schedelbreuk en talloze ontvellingen con stateerde. Op zijn advies werd de kleine Dirk in levensgevaarlijke toestand per E.HB.O.-ziekenauto naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht over gebracht. Hedenochtend was zijn toestand nog zorgwekkend. Gisteravond kwam de afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde bijeen in De Gou den Ploeg. Het is een bijzonder succes volle avond geworden, want de zaal was overvol. De heer P. W Noordanus, hoofd van de plantsoenendienst te Bilthoven sprak voor de pauze over rozen en hun gebruik in de verschillende soorten tuinen. Hier uit bleek onder meer hoe belangrijk het was d.m.v. een goede voorlichting tot een juiste keuze te komen. Ook de cultuur en de juiste grondbewerking kwamen ter sprake. De heer Noordanus toonde enige dia's. Na de pauze werd gesproken over hees ters. De heer Noordanus had enige fraaie takken meegebracht. Ze werden na afloop van zijn causerie onder de leden verdeeld. Na -de moeilijke periode die de afdeling heeft doorgemaakt kan nu over een duidelijke „keer ten goede" worden gespro ken. Op de bijeenkomst van gisteravond werden tien nieuwe leden geboekt. Als de huidige groei doorzet zal de ver eniging haar aktiviteiten binnen afzien bare tijd kunnen uitbreiden. De nodige plannen hiervoor zijn bij het bestuur reeds in voorbereiding. Op 18 november zal de heer J. van Dijk jr van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten spreken over het onderwerp „Natuurreservaten in het zui den van Nederland". Van 20 augustus tot en met 30 septem ber werden in Soest postzegels ten bate van het Roode Kruis verkocht. Dames van de U.V.V. deden dit in het postkan toor en zij kregen de steun van dames die deel uitmaakten van andere organi saties, waaronder het Humanistisch Ver bond. Er werd voor ruim 1600,ver kocht. De huis aan huis verkoop werd verzorgd door leden van De Soester Turnclub, Olympia, Crescendo en A.G.A.V.S. Dit bracht 2500,op. De onderlinge wed strijd om de hoogste opbrengst werd gewonnen door S.T.C.. Helaas bleef het bestuur van de plaat selijke afdeling van het Roode Kruis met een groot aantal in zakjes verpakte zegels zitten, maar door de medewerking van de ondernemingen Dalco, Kat-emaille, Foxboro, Howson, Tetra Pak, confectie fabriek De Groot, modeatelier Soestdijk, A.B.G., garage Tensen, Ceramiek van Breugel, J. J. Beune, Wastora, Bazar de Luxe, Pribor, timmerfabriek Bos, Hollan- dia, de Soester Kunsthandel en garage Alblas konden deze zegels in 1 dag ver kocht worden. Door de belangeloze medewerking van velen en de offervaardigheid van de Soester ingezetenen kon in totaal een omzet van 55O0,worden bereikt. De netto opbrengst uit de toeslagen ten bate van het Roode Kruis is ongeveer 2200,een bedrag dat een welkome versterking van de financiële middelen betekent. Deze middelen zijn eigenlijk nooit genoeg toereikend om de vele menslievende taken van het Roode Kruis te volbrengen. Bijna een jaar geleden kwam ons land overeind voor de aktie „Open het Dorp". Dat deed ook de Soester politie en zelfs de politieman die kort tevoren Mies Bouwman bekeurd had omdat ze op Soester grondgebied de maximum-snel heid overtreden had. Leden van het politiekorps probeerden Mies Bouwman 50,aan te bieden, maar zij gingen onder in de stroom der velen die ook wat wilden brengen en het bedrag werd gestuurd met een bege leidend schrijven van de Soester Politie Sportvereniging. Mies Bouwman kreeg duizenden brieven en ze schijnt ze alle te beantwoorden, want eerst nu heeft de S.P.S.V. een briefje van haar gekregen Ze schreef: „Beste Soester politie, 't Moet u opgevallen zijn dat ik, althans in Soest, mij keurig aan de maximum-snelheid houd. Dit komt dan vooral door uw geweldig leuke ge baar op 27 november. Dat ik daar nu pas voor bedank komt gewoon door de ontzettende hoeveelheid post, waar ik, geloof ik, nooit doorheen kom. Ik hoop echter, dat u een beetje begrijpt en als nog van mij wilt aannemen dat ik uw gift zeker nooit zal vergeten. Ook van 't Dorp is de politie de beste vriend. Mies Bouwman De kollekte ten bate van het Zonnehuis heeft in de gemeente Soest 1501,13 op gebracht. Prof. dr. W. H. C Tenhaeff heeft in ge bouw Credo voor de leden van het De partement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gesproken over „Telepathie en Helderziendheid Hij werd ingeleid door de voorzitter van 't Nut, de heer J. Thörig, die meedeelde dat de causerie van de heer J. W. Gos- ker, inspecteur van politie te Arnhem, die over „Parapsychologie in de prak tijk" zou spreken niet doorgaat. In zijn plaats zal Jelle Troelstra een cause rie houden over Vincent van Gogh. Dr. Tenhaeff had het departement voor de keuze gesteld zijn causerie te laten vervallen of die van de heer Gosker, omdat hij de titel van de causerie mis leidend vond. Het bestuur had daarom de lezing van de heer Gosker laten ver vallen. Prof. Tenhaeff wees erop dat men reeds lang kennis heeft van paranormale ver schijnselen. Petrarca droomde dat zijn geliefde Laura een ramp overkwam en op dat moment stierf zij ver van hem vandaan aan de pest. Dit is een vorm van crisis-telepathie, waarvan veel voorbeel den te noemen zijn. Augustinus, paus Gregorius de Grote, Kant en Schopenhauer schreven over telepathie, maar pas in de vorige eeuw kan men van wetenschappelijke benade ring spreken. In 1882 werd in Cambridge The Society for Psychical Research opgericht, nadat de experimentele psychologie al enige tijd bedreven was. In 1886 werd het eerste boek over telepathie en helder ziendheid uitgegeven. Het was samenge steld aan de hand van gegevens die verkregen werden uit een enquete. In ons land was prof. Tenhaeff in 1928 mede-oprichter van het tijdschrift over telepathie en helderziendheid. In 1933 werd hij privaat-docent aan de Utrechtse universiteit, na de wereldoorlog kreeg hij een leeropdracht en in 1953 werd hij buitengewoon hoogleraar in de parapsy chologie aan de universiteit van Utrecht. Uitvoerig sprak prof. Tenhaeff over de capaciteiten van Max Croiset, de bekende paragnost, die een expert is in verdrin kingszaken omda hij zelf als jongen bijna verdronken is. Er zijn paragnosten die rampen kunnen voorzien, de voorschouw, en anderen die een gebeuren achteraf kunnen reconstrueren, de naschouw. Aan de hand van voorwerpen kunnen paragnosten bijzonderheden over de ei genaar verstrekken. Deze voorwerpen ver schaffen associaties bij hen die parag- nostisch aangelegd zijn. Iedereen heeft bij verminderd bewust zijn in de slaap te maken het parapsy chologische werking, maar paragnosten behoeven hierover niet te slapen. Expe rimenten bij kinderen hebben uitgewezen dat zij sterk paragnostisch aangelegd zijn. Dit verandert wanneer hun indivi dualiteit toeneemt. Zondag worden de volgende handbalwed strijden gespeeld: Dames: Amersfoort-B.D.C. 12 uur. Dames-juniores: B.D.C.-S.D.O. 12 uur. Dames-aspiranten: B.D.C-Spirit 13 uur. Heren: Laren 2-B.D.C. 12 uur Heren-juniores: Fidelitas-B D.C. 2.15 uur. Heren-aspiranten: B.D.C.-Amersfoort 2 uur. Vandaag en morgen wordt in Credo en in alle zalen van de Julianakerk 'n grote bazar gehouden. Aan de voorbereiding van deze bazar - waarvan de opbrengst is bestemd voor het interieur van de Julianakerk - is meer dan anderhalf jaar gewerkt. Er zijn meer dan 80 geschenkzendingen van fabrieken ontvangen. Naast de ver koop van duizenden artikelen zijn er vele orginele attracties. Zie voor bij zonderheden de advertentie in dit num mer. Ditmaal wordt de Instuifavond niet op zondag maar op zaterdag gehouden. Morgenavond zaj het Kwartet de Marie in het St. Josephgebouw voor de leden van de Instuif spelen. Maandag 21 oktober a s. wordt door het Nederlands Comité Vluchtelin genhulp 1963 een nationale actie tot hulpverlening aan de vluchte lingen in Griekenland en Turkije gevoerd. Pers, radio en televisie zullen de ko mende dagen op bijzondere wijze de noden van deze mensen in het licht stellen. Enige honderden vrijwilligers hebben zich in Soest belangeloos beschik baar gesteld om mede te werken aan een geldinzameling voor dit doel. Op maandag 21 oktober as., tussen 9 en 10 uur 's avonds, zullen zij de huis-aan-huis verspreide zakjes op halen. Maakt het deze medewerkers ge makkelijk door het zakje klaar te leggen en het buitenlicht van uw woning te ontsteken De burgemeester van Soest, S P BENTINCK. Teams van de Mixed Hockey Club Soest spelen zondag de volgende wedstrijden: Dames 1-Hilversum 1 2 uur. Dames 3-Voordaan 3 12 30 uur. Heren 1-Hilversum 3 2 uur. Heren 3-Schaerweijde 5 12.30 uur. Heren 5-Kameleon 6 11 uur. Be Fair 2-Dames 2 12 uur. Kampong 9-Heren 2 12.30 uur. Laren 8-Heren 4 12.30 uur. Het tweede team van de korfbalvereni ging „De Meteoren speelt zaterdagmid dag in Lopik tegen Spirit 1. Om half vier word'-ftp het terrein van de vereniging aan de Birkstraat de wed strijd Meteoren A-Amersfoort A ge speeld. Zondag speelt het eerste team om twee uur tegen het derde. GESLAAGD. Voor het rijbewijs A of BE zijn geslaagd de dames en heren: J. van Broggel, P J. Rademaker, C. J. E van den Broek, R. van de Kuit, F. H. Meischke, R. J. Looren de Jong, J. Scho tanus en M. B van Kwawegen. Zij werden opgeleid door Auto- en Scoo terrijschool „De Witte Pompen", Steen- hoffstraat 25, Soest. Dokter A. Th. M. Splinter, Amersfoortse- straat 3, Soesterberg, tel. 03463-432, neemt het a.s. weekeinde de artsendienst waar voor de artsen J. C. Lucas te Soesterberg, W. F van den Helm te Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L H Brandt te Den Dolder. Voor de lezing over „Testen" voor de afdeling Soesterberg van het Kath. Vrouwengilde was een flink aantal da mes naar restaurant ,,'t Centrum" ge komen. Mevr. drs. A. Orie-Fleskens, die deze lezing zou houden moest ter elfder ure verstek laten gaan i.v.m een ern stig verkeersongeval van haar echtge noot. Zij had evenwel een plaatsver vangster kunnen vinden, n.1. mevr. A. Dresen-Coenders, eveneens psychologe, die hetzelfde onderwerp behandelde. Spreekster begon met een korte ge schiedenis van de intelligentietest en toonde daarna aan de hand van voor beelden uit Frankrijk en Duitsland aan hoe men de waarde der test vroeger heeft overschat. Zij waarschuwde zo her haaldelijk en nadrukkelijk voor dit ge vaar, dat de aanwezigen soms het ge voel kregen een tegenstandster van psy chologisch onderzoek voor zich te heb ben Spoedig bleek echter dat spreekster de grote waarde van dit onderzoek er kende, echter dan alleen wanneer er varen en deskundige mensen dit uit voeren. O.m. kwam het klassikaal testen van la gere schoolkinderen ter sprake. Ook hier van werd de waarde erkend, maar ook de betrekkelijkheid ervan. Deze, schrift tests zijn op zichzelf onvoldoende maar goed bruikbaar in combinatie met het oordeel van ouders en onderwijzers. Na de pauze werden vele vragen ge steld en door spreekster beantwoord. Op maandag 2J oktober a.s., des avonds half acht, begint in ,,'t Centrum" een cursus „Gratie en charme" in zes lessen. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen J. Borst, Talmalaan 37, tel. 4662 en H v. Dorssen, Korte Bergstraat 3, tel 2119. Apotheek Vanaf zaterdagmiddag 13 uur is ge opend apotheek „Soestdijk" tel 2487 Wit-Gele Kruis Zuster Bijlard, Molenstraat 11, tel 2001 Oranje-Groene Kruis Zuster K. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel 2902. Groene Kruis: Zr. v. d. Heuvel, Birkstraat 90, tel. 3384. De heer J C. A Meeder, eigenaar van muziekhandel „De Gouden Snaar" in de Steenhoffstraat, tracht nu al bijna tien jaar in Soest de gevoelige snaar van muziekliefhebbers te raken en dit lukt hem wonder wel. Rubinstein, Menuhin en Von Karajan kan men terecht. Er is thans ook een sortering bandre corders en een demonstratiewand van speelapparaten verdient de aandacht. Een bijzondere aanwinst zijn de twee Hij begon in de F C. Kuijperstraat, waar alles nog wat primitief was. Hij be trok enige jaren later het pand in de Steenhoffstraat dat meer ruimte bood. Spoedig was dit echter onvoldoende en er moest gebroken worden. Een keuken viel ten offer aan de uitbreiding van „De Gouden Snaar", waarna de heren Den Besten en Versteegh voor een prach tig winkelinterieur zorgden, waarover de vaklui van de firma Joh. van Schalk wijk zeer verdienstelijk hun kwasten uit streken. Bijzonder mooi is het plafond geworden. Het is nu een ruime winkel, die nog ruimer lijkt omdat de gesloten etalage verviel. Een enorme sortering platen staan ten dienste van hen die van Anne ke, Willy of Rob houden, maar ook voor gesloten luistercabines. Daarin kan men zich terugtrekken om de favoriet te be luisteren, de sterkte van het geluid kan men zelf regelen. Ook het wisselen van plaat of het omdraaien om de favo riet aan de andere kant nog beter te horen. Daarvoor behoeft men slechts op een knop te drukken. Zo zou men in deze cabmes vele uurtjes heerlijk zittend en luisterend kunnen doorbren gen, maar dat is natuurlijk niet de be doeling, al wordt niemand tot haasten gedwongen. Er was veel belangstelling voor de her opening welke woensdagmiddag plaats vond. Niet alleen van kijkers die alleen maar kwamen kijken en luisteren, maar ook van gulle gevers die voor heel veel bloemen en geschenken gezorgd had den. Vijftig jaar geleden dichtte Henriette Roland Holst dat het leed der wereld haar vaak wakker hield en kort daarna bezong zij de grote Stalin, die tenminste een einde maakte aan heel veel Russisch leed en die een nieuwe wereld van recht schiep voor de Russische mens. Inmiddels weten wij dat het een doodgewone mas samoordenaar was. Veertig jaar geleden bewonderden velen Mussolini, maar hij joeg zijn volk naar de ondergang. Dertig jaar geleden waren er ook in ons land veel mensen die Hit- Ier een hele flinke vent vonden en dat was onder meer de reden dat de N SB. tijdelijk een sterke partij kon zijn. Hoe waardeloos Hitier voor zijn volk, Europa en de hele wereld geweest is hebben we kunnen ervaren. Vijf jaar geleden was vooral de jeugd verzot op Fidel Castro en menig meisje eiste van haar verloofde dat hij een baard zou dragen om meer op de idealist Fidel te lijken. De nobele Fidel die schurk Battista zou verdrijven. Dat deed hij, maar intussen zijn de geleerden het er nog niet over eens wie een groter schurk was, Battista of Castro. Wel weet men dat Castro voor grotere armoede zorgt. Daarmee weet Franco trouwens ook weg. Ben Bella, de knappe jongen uit Algerië, streed zo dapper tegen de Fransen dat hij de bewondering van velen oogstte en toen zijn land eindelijk bevrijd was kon digde hij een heerlijk leven voor ieder een aan. Inmiddels schijnt wel vast te staan dat Ben Bella dezelfde weg gaat als zijn voorgangers in deze eeuw. Vroeger schijnen dictators nog wel eens waardevol geweest te zijn, maar in deze eeuw zijn ze allemaal waardeloos, of ze worden het. KANTMAN. NED. HERVORMDE KERKEN. Oude Kerk. 10 uur ds K. H. Meijer. 7 uur dr B. Maarsingh Emmakerk. 10.15 uur dr B. Maarsingh. 7 uur ds H. Roest. Heeskapel. 10 uur ds J. A Bijkerk te Baarn. Zonnegloren. 10 uur ds D. M. Jalink. NED. HERVORMDE KERK. Gebouw Chr. Gereformeerde Kerk. 9 uur ds J. Fokkema 4.30 uur ds J. Schippers v. Ede. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 10 en 5 uur ds A. Griffioen uit Rhoon. Wilhelm in akerk 10 uur ds C. v. d. Loo. 5 uur. ds G. Zijel van Baarn. GEREFORMEERDE KERK. Gebouw „Eltheto". 8.30 uur ds K Deddens. 3 uur ds J. A. Vink van Amersfoort. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 uur leesdienst. 7 uur ds B. Bijleveld van Bussum GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. VER. V. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. 10.15 uur ds F. Palmboom (Rem.) Amers foort. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Van Weedestraat 19. Geen dienst. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Van Weedestraat 19a. 10.30 uur Eerw. Heer J. Oosterwelder. ADVENTGEMEENTE. Zaterdag 10 uur Bijbelstudie 11 uur ds P. de Raad H A. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63B 10.30 uur ds C. F. Brüsewite v. Utrecht. EVANGELISCH LUTH - GEMEENTE. Kapelstraat 10.30 uur ds P. H. G. C. Kok van Weesp. Interkerkelijke Evangelisatiesamenkomst. 24 okt., 8 uur n.m., in „De Rank", spr. ds G. Lugtigheid van Maarn, medewerking van muziekkorps v. h. Leger des Heils. KERK SOEST, Steenhoffstraat H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 7 uur Lof. In de week H. Missen te 7 en 8 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat 7.30, 10.45 en 12 uur H. Missen, 9 uur Hoogmis, 's Avonds 6.30 uur Lof. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H. Missen te 7 en 7.45 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat: 7.30 en 9 uur H. Missen. 10.30 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lof.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1