TWEEDE BLAD MARYA SKLODOWSKA Nieuwe kleuterschool voor Soesterberg. Wij bezitten reeds IMPERIAL Televisie en geven graag onze mening Door het enorme succes en dankzij een buitengewone medewerking van de fabrikant zijn wij in staat de aanbieding te prolongeren. Ontdekster van de radio-activiteit. Even tijd voor een kop gezelligheid! AlMastöra SOEST VAN WEEDESTRAAT 18 - TEL. 02955-2786 VOORHEEN FUGERS RADIO. FILIALEN DEN HAAG, HAARLEM, ZAANDAM, WORMERVEER De heer C. H. Hoorn, Prins Hendrikstraat. Zaandam houdt van TELEVISIE ..Ik heb verschillende toestellen gezien, voordat Ik besliste zzz welke Ik zou kopen, 't Is een IMPERIAL geworden; logisch, beter beeld Is niet zz te vinden". ZZ Juffrouw Alefs, Parkstraat 84, Zaandam zegt .Vroeger ging Ik bij belangrijke T V. uitzendingen nog wel eens naar kennissen om te kijken; sinds mijn ouders echter IMPERIAL televisie hebben (nu al een Jaar), doe ik dat beslist niet meer. De IMPE RIAL televisie heeft zo'n prachtig rustig beeld dat ik het liefste maar thuis kijk". De heer J. Veen, Stations straat. Koog a d. Zaan heeft al lang televisie; sinds kort de IMPERIAL. De heer Veen zegt: ,.Het Is geweldig, zo'n mooi beeld, duidelijk, scherp en toch niet storend voor de ogen Ik ben bl(J dat Ik een IMPERIAL heb genomen". Mevr. Flnnemo, Zuidervaart 75, Zaandam zegt: Ik wilde v/el eens weten wat 1MPE- RIAL televisie was, tensfotte geef Je veel geld uit en hoop ie er lang plezier van te hebben. Nadat Ik een uur gekeken had, wist Ik het al: fantastisch, zo'n prachtig beeld. Ik heb het toestel nu al een poosje staan; moet U mijn kennissen eens horen, ledereen Is verrukt". De heer H. Hakvoort, Oran jeplein 5, Krommenie heeft verstand van TELEVISIE. Nadat de heer Hakvoort de schema's en het Inwendige van het toestel had gezien zei hij: „breng dat toestel dlrekt maar, het Is prima, oerdegelijk van konstruktle Ja, het zit prima In elkaar- IMPERIAL televisie, grootbeeld 59 cm. met am i 2e kanaal vol-automatisch van f. 995.- nuO/ö»" en 2 jaar garantie op de beeldbuis. GEMEENTERAADSVERGADERING Woensdagavond kwam de Soester ge meenteraad in openbare zitting bijeen. Voor de opening van de vergadering deelde de voorzitter, burgemeester mr. S. P. baron Bentinck mee dat de heer Berkelbach v. d. Sprenkel van de prot. chr. fractie met kennisgeving afwezig was. De volgende agenda werd afgewerkt: 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 18 september 1963. Zonder bemerkingen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 2 oktober 1963 van R. Schaatsbergen inzake de verkrijging van grond aan de Batenburgweg met voor stel dit schrijven in handen te stellen van burgemeester en wethouders om ad vies. Conform besloten. b. Besluit van gedeputeerde staten te Utrecht d.d. 1 oktober 1963. 5e afd. nr. 1417/1872, waarbij het partieel uitbrei dingsplan Colenso is goedgekeurd, zulks uitgezonderd de woorden „24 m2 voor garages en" in artikel 5, 3e lid, sub 2, van de Bebouwingsvoorschriften, met voorstel dit besluit voor kennisgeving aan te nemen. De heer ORANJE (V.V.D.i betreurde het dat er geen garages gebouwd zullen worden. Het parkeren op straat neemt helaas steeds meer toe. c. Vragen van het raadslid, de heer Pie ren, gesteld namens de fractie van de P. v. d. A. met antwoord van burge meester en wethouders. Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Mevr. POLET (P. v. d. A.i wees op de hoek Heuvelweg-Noorderweg waar het uit zicht door beplanting bijzonder slecht is. De heer VAN DE BERG (K.V.P) kreeg de indruk dat de vragen van de heer Pieren een politieke achtergrond had den. Mevr. POLET (P. v. d. A.) antwoordde dat de heer Van de Berg waarschijnlijk partij-propagandistische achtergrond be doelde. Als dat zo was dan moest zij ontkennen dat de vragen deze strekking hadden. Mevr. MUURL1NG (Prot. Chr.) vond het prettig dat nu aandacht besteed zal worden aan de punten waar de verkeers veiligheid door slechte verlichting in gevaar gebracht wordt. De heer VAN POPPELEN (K.V.P.) vroeg of met Rijkswaterstaat overleg gepleegd kan worden over het kappen van bomen die op de rijksstraatweg het uitzicht belemmeren. De VOORZITTER antwoordde dat dit al diverse malen gebeurd is. De waterstaat en de gemeente verschillen echter van mening over de wenselijkheid van het kappen. Er zal opnieuw overleg gepleegd worden. Conform besloten. d. Verzoek van de Chr. Oranjevereniging „Beatrix" te Soest d.d. 7 oktober 1963 om een extra subsidie van 100,in verband met de herdenking van 150 jaar Koninkrijk met voorstel dit in handen van burgemeester en wethouders ter af doening te stellen. Conform besloten. 3. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en de bedrijfs- rekeningen over 1960 en tot goedkeuring van de rekeningen van maatschappelijk hulpbetoon en de stichting openlucht theater te Soest over dat jaar. Conform besloten. 4. Voorstel tot vaststelling van een nieu we verordening regelende het beheer van het gemeentelijk gasbedrijf. Conform besloten. 5. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 aan: a. Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" voor het aan schaffen van enige meubelen en een vloerwrijver ten behoeve van de De Savornin Lohmanschool te Soest-Zuid. Conform besloten. b. Het R.K. Schoolbestuur te Soest voor het aanschaffen van leermiddelen en sets ten behoeve van de R.K. u.l.o.- school aan de Steenhoffstraat; Conform besloten. c. Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" voor het aan brengen van verwarming in de Da Cos- taschool. Niet in behandeling gekomen. 6. Voorstel tot het wijzigen van de wijze van subsidiëring van sociaal psychiatri sche diensten. Conform besloten. 7. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanvullende inrichting van de openbare kleuterschool te Soest-Zuid. Mevr. POLET (P v. d A.) maakte de opmerking dat deze zaak wel heel lang geduurd heeft en wethouder DE HAAN (P. v. d. A.) antwoordde dat de leiding van de school te zeer een afwachtende houding aangenomen heeft. 8. Voorstellen tot aankoop van: a. Grond gelegen nabij de Beukenlaan met opstallen van J. Th. Schlüter. Aangehouden door gewijzigde omstandig heden. b. Grond gelegen nabij de Talmalaan van G. Pasman. Conform besloten. c. Grond gelegen nabij de Ossendamweg van mevrouw R. M. van den Berg-van Fulpen c.s. Conform besloten. d. Grond gelegen aan de Soesterbergse- straat van J. Wijma. Conform besloten. e. Grond gelegen aan de Burg. Grothe- straat van B. J. v. d. Linden. Conform besloten. f. Grond gelegen aan de Laanstraat van de Erven Sukel-v. d. Hoven. Conform besloten. g. Grond met opstallen gelegen aan de Wijnand Toplaan van A. J. C. van Lonk- huisen. Conform besloten. 9 Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de P.U.E.M. N.V. te Utrecht voor het leggen, hebben en houden van een hoogspanningskabel en een telefoonkabel in het voetpad langs de westzijde van de Steenhoffstraat. Conform besloten. 10. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening ex artikel 4 van de Winkelsluitingswet 1951 (Halvedag-slui- ting). Conform besloten. 11. Voorstel tot vaststelling van een nieu we verordening ex artikel 5 van de win kelsluitingswet 1951 (Vakantieregeling). Conform besloten. 12. Voorstel tot verkoop van grond gele gen aan/nabij: a. De Belvédèreweg hoek Industrieweg aan de N.V. Fanametaal te Rotterdam. De heer DE BRUIN (V.V.D.) acht het niet juist dat 730 m2 van deze grond voor de helft van de prijs verkocht wordt De heer VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt dat een groot deel van deze grond groenstrook moet blijven en dat er een bedrijf op gevestigd is. Dit doet de waarde dalen. b. Gelegen aan de Dennenweg aan L. C. H. Buss te Poortugaal. Conform besloten. c. Gelegen aan de Dr. Rupertlaan aan W. Groenesteyn, alhier. Conform besloten, nadat de heer KORTE (K.V.P.) gevraagd had of deze grond in erfpacht uitgegeven zou worden. Wethouder VAN ZADELHOFF antwoordt dat de kans hierop niet groot is. Bin nenkort zulen het college van B. en W. en de raad de gehele erfpachtkwestie grondig onder de loep nemen. De raads leden kunnen hun standpunt in deze VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 18 OKTOBER 1963. zaak bepalen. 13. Voorstel tot het in erfpacht uitge ven van grond, gelegen nabij de Bos straat, aan J. A Berveling te Soest. De heer VAN POPPELEN (K.V.P.) vraagt of tussen de manege en de spoorlijn hoge beplanting aangebracht kan wor den. Wethouder VAN ZADELHOFF voelt hier voor De heer DIJKSTRA (Prot. Chr.) heeft geen bezwaar tegen het voorstel, maar omdat de erfpachtcanon voor 25 jaar vastgesteld wordt acht hij het toch wel juist een bepaling in de overeen komst op te nemen waardoor de ge meente geen strop tij dt bij een eventuele ontwaarding van de gulden. Het moet mogelijk zijn de canon na 10 of 12 jaar te herzien. De heer HILHORST (K.V.P.) acht dit onbillijk en de heer VAN ZADELHOFF (K.V.P.) is er evenmin voor. Men moet dat lage bedrag zien als een tegemoet koming aan de paardensport. Bovendien zijn maneges over het algemeen weinig lucratieve bedrijven. Ook de VOORZITTER voelt niets voor de suggesties van de heer Dijkstra. Conform besloten. 14. Voorstel tot wijziging van de „Zo neverordening Hinderwet". Conform besloten. 15. Voorstel tot wijziging van de Veror dening op de destructie. Conform besloten. 16. Voorstel tot huur van een opslag ruimte van H. W. van Asch. Conform besloten. 17 Voorstel tot wijziging van: a. Het algemeen Ambtenarenreglement. Conform besloten. b. De Arbeidsovereenkomstenverorde ning. Conform besloten. c. De Wachtgeldregeling. Conform besloten. d. De Uitkeringsverordening. Conform besloten. e. De Bezoldigingsverordening. Conform besloten. 18. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courantovereenkomst met de woningbouwvereniging: Vereniging tot voortzetting van Patrimonium's Wo ningbouw. Conform besloten. 19. Voorstel tot aanwijzing van leden van het bestuur van de Stichting voor Licha melijke Opvoeding en Sport Soest. De dames C. G. Schuuring-van Goor en A. M. Kolthof-van Belois en de heren M. J. M. Smit, B. Kerkhof, J. W. Kaspers, J. P. G. F. Corsmit, C. C. Brouwer, H. A. Butzelaar, J. Elderman en R. Blok worden gekozen 20. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de bouw van enige woningen op een terrein gelegen aan de Kruisweg. De heer ELBERTSEN (K.V.P.) vraagt hoe deze woningen gebouwd zullen wor den. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt dat de dienstwoningen waar schijnlijk in de vrije sector gebouwd zullen worden en de bejaardenwoningen als woningwetwoningen. 21. Voorstel tot het geven van straat namen. Conform besloten. 2. Voorstel tot het benoemen van een on derwijzeres. Mej. L. H. v. Oeveren te Weesp wordt met algemene stemmen benoemd. 23. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de bouw van een R.K. kleuterschool te Soesterberg. Conform besloten. 24. Voorstel tot ruiling van gronden na bij de Noorderweg met J. H. Grift. Conform besloten. Op 7 november van het jaar 1867 werd in het gezin van de natuurkundeleraar Wladyslaw Sklodowski, wonend in War schau, een dochter Marya geboren. Het meisje groeide op in de hogere Poolse kringen en raakte als gevolg daarvan mee vervuld van haatgedachten jegens het verafschuwde Russische regiem. Graag wilde Marya studeren in het vak van haar vader, maar aan de universi teit in Warschau werden geen meisjes toe gelaten. Daarom ging het verlangen uit naar de universiteit van Parijs, de Soborne. Maar liever dan zichzelf zodra het maar enigszins kon daarheen te be geven, ging zij aan het werk om geld te verdienen voor haar zuster Bronis lava, die medicijnen wilde studeren, eveneens in Parijs. En zo aanvaardde Marya na haar gymnasiale studie een betrekking als gouvernante. Vervulde wens. Zodra echter zus Bronislava haar studie had voltooid kon ook voor Marya haar lang gekoesterde wens in vervulling gaan en aanvaardde zij de lange tocht naar Parijs. Haar zuster was intussen ge trouwd met een jonge Poolse dokter en bij dit echtpaar kon Marya nu haar intrek nemen. In twee jaar tijds wist zij tot haar bac- calaureaatsexamen te komen, maar niet dan ten koste van grote moeilijkheden De omstandigheden, waar zij onder leef de. waren immers wel bijzonder pover, ja bepaald armelijk. Door een beurs daar toe in staat gesteld, kon zij echter haar geliefde studie toch nog voortzetten. Zij kreeg de opdracht, de magnetische eigenschappen van metalen te bestuderen en kwam ten gevolge daarvan in contact met Pierre Curie. Nu wordt meteen duidelijk wie Marya Sklodowska was. Im mers, het gelegde contact bleef niet tot studie-aangelegenheden beperkt. De lief de ging een woordje meespreken, in 1895 kwam het tot een huwelijk en sedert dien heette de Poolse studente niet meer Marya Sklodowska maar madame Curie. Radio-activiteit. In 1896 ontdekte Henri Becquerel de stra ling van uranium en dit was voor ma dame Curie aanleiding een nader onder zoek hiernaar in te stellen. Alle toen maals bekende elementen werden onder zocht en Marya kwam tot de ontdekking, dat alleen thorium dezelfde stralen uit zond als uranium. Haar man construeerde bepaalde meet toestellen voor het onderzoek en zo kwam het tweetal tot de conclusie, dat er nog meer elementen moesten zijn, die dezelfde eigenschap vertoonden. Deze el- genschap hadden zij de vandaag beroem de naam van „radio-activiteit" gegeven- Op de binnenplaats van de Franse school voor natuurkunde en scheikunde stond een oude schuur en hier hield het ech- paar zich bezig met steeds weer nieuwe onderzoekingen en metingen. En de moei te, de grote moeite, werd beloond. Na steeds herhaald en volhardend speuren werden twee nieuwe radio-actieve ele menten ontdekt. Het ene werd „radium", het andere naar Marya's geboorteland „polonium" genoemd. Cum laude. De grote moeilijkheid was nu, het ra dium af te scheiden uit de grote hoe veelheden erts, die werden aangevoerd. Na langdurige en moeizame arbeid ge lukte dit tenslotte, al was de gewonnen hoeveelheid ook niet meer dan een deci- gram. Maar rijk was het echtpaar van al zijn uiterst belangrijke onderzoekingen niet geworden, veeleer arm, zo arm, dat ma dame Curie in het jaar 1900 een be trekking als lerares aanvaardde om er wat bij te verdienen. Maar de studie werd intussen voortgezet en drie jaar la ter ook bekroond door het toekennen van de doctorstitel aan Marya en dat wel met lof. Ook de nobelprijs voor natuur kunde werd aan haar, haar man en Henri Becquerel nog in hetzelfde jaar toegekend. In 1911 kreeg madame Curie ook de no belprijs voor scheikunde. Maar vijf jaar eerder was haar echtgenoot tengevolge van een aanrijding om het leven geko men. Zij was haar man opgevolgd als hoogleraar en daarmee de eerste vrouw geworden, aan wie dit ambt werd toe vertrouwd. Ook de leiding van het labo ratorium werd aan haar opgedragen. On danks armoede en leed werd het werk voortgezet. Het Radium Instituut. Voor de onderzoekingen van madame Curie werd een speciaal laboratorium op gericht, dat nog juist vóór het uitbreken van de eerste wereldoorlog tot stand kwam. Tijdens de strijd hield de nimmer aflatende vrouw zich bezig met het on derzoek en de toepassing van de gene zende werking der door haar ontdekte stralen ten dienste van de gewonde Franse soldaten. En ook na de oorlog werden deze onderzoekingen voortgezet. Al het door haar in de loop der jaren verzamelde radium, een gram in totaal, stond zij af aan het Radium Instituut, om te kunnen dienen tot heil der mens heid. En toen een Amerikaans damescomité Allemaal elke dag Droste Cacao haar in 1920 nog eens een gram aanbood, ging ook dit zonder verwijl naar het in stituut. Negen jaar later kreeg zij een zelfde gift, die bestemd werd voor het zelfde zegenrijke doel, zij het dat nu niet Parijs, maar Warschau de plaats van be stemming was. Ook hier immers was In tussen een Radium Instituut opgericht en wel door toedoen van Marya's zuster Bronislava. Op haar laboratorium, in Parijs kwamen vele studenten en geleerden bijeen, om onder leiding van madame Curie te kun nen werken. Een van haar leerlingen was Frédéric Joliot, een andere haar oudste dochter Irène. Dit tweetal trad in 1926 met elkaar in het huwelijk en zette het onderzoek van de ouders krachtig voort. Het leidde tot hoogstbelangrijke ontdekking, die in 1935 werden bekroond met de Nobelprijs voor scheikunde. Maar in het jaar daarvoor op de 4de juli 1934, was de edele moeder, madame Curie, geboren Skolodowska, aan dit aardse leven ontheven. Het werk ging door een voor het we reldleven van vandaag voor een groot deel beheersende kernfysica hebben de Curies de grondslagen gelegd. Elke ont dekking is een stap ten hemel en ter hel. Moge de verdwazing der volken niet zover gaan, dat de huidige ontwik kelingen In het atoomonderzoek leiden tot zelfvernietiging der mensheid. Het zegen rijke werk van de echtparen Curie en Joliot zou daarmee het tegendeel van een bekroning vinden.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5