PASTOE DE STRIJD OP LEVEN EN DOOD. DERDE RLAD Dichterlijk dagboek V.V.V.-nieuws. Soest voor dertig jaar. Krabbels van Knelis. Pracht handen T"t"! 160'951, Hamea-Geleï Voor mv auto zonder chauffeur liet vanouds bekende adres. Autoverhuur WIJ MA IJsvereniging Peter's Baan. Natuurbeschermingswaeht „Eemland". Causerie over Israël. Geslaagd. VOOR BETERE INTERIEUR VERZORGING hoe hij in vele gevallen op het moment zelf moet improviseren omdat hij voor een plotselinge verrassing komt te staan. De moderne chirurgie heeft niets meer van de slager, zoals vroeger de chirur gijn of barbier, die met een mes, een schaar en een zaag tewerk ging. De chirurg van nu houdt het midden tus sen een technicus en een kunstenaar. Het menselijk lichaam is voor hem, wat een horloge is voor de horlogemaker. Hij kent alle raadjes en schroefjes, hij haalt het hele spul uit elkaar om het feilloos weer te monteren. Als hij zijn incisie maakt staat een klein legertje VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 18 OKTOBER 1963. De ontdekking van de bloedsomloop door W. Harvey in de zeventiende eeuw was van ontzagwekkende betekenis voor dat begrip. Later kwamen er nog tal van andere, bijna even ingrijpende nieuwig heden bij. De chirurgie ontwikkelde zich in de negentiende eeuw, toen moge lijkheden werden ontdekt om de risico's, verbonden aan ingrepen van buiten het lichaam, te verkleinen. Voordien waren de chirurgen eigenlijk altijd mensen geweest, die buten de eigenlijke genees kunde stonden. Een dokter bemoeide zich niet met het werk van de barbier. Drie factoren hebben de chirurgie doen groeien. Eerst de uitvinding van de anti- en nimmer ruw of schraal De houten operatietafel, die in Londen werd gebruikt van 1820 tot en met 1865. Op de grond de bak met zand, die met de voet verplaatst moest worden. verbaasd moeten zijn. want het is nog maar heel kort geleden, dat de chirur gijn of barbier het mes nog hanteerde op een manier, waarvoor de slager zich nu zou schamen. De heelkunde heeft pas de laatste honderd jaar zijn huidige aangezicht gekregen. Het is in de meest letterlijke zin een strijd van leven en dood, die de chirur gen in de moderne ziekenhuizen voe ren. Met dien verstande, dat de dood de man met de instrumenten iedere se conde op de handen kijkt; maar dat in vrijwel alle gevallen het leven de strijd wint. De chirurgie staat nergens meer voor tegenwoordig. Hersenoperaties zijn geen uitzonderingen en afwijkingen aan het hart kunnen zelfs langs operatieve weg worden hersteld. En het stilstaan van het hart tijdens een operatie zal lang niet altijd behoeven te betekenen dat de ingreep is mislukt. Het spuitje adre- line, de hartmassage hebben klinisch reeds dode patiënten meer dan eens het leven teruggegeven Het is wonderlijk te zien, met welk een precisie de moderne chirurgie te werk gaat; het is nog wonderlijker te ervaren. Soesterbergsestraat 95 - Telef. 3316 OPEL en VOLKWAGEN. U belt en wij brengen. P.S.V. kan wel voetballen. Heeft het Deense net doorboord, Maar 't publiek heeft iets gestolen Van ons aller Feyenoord. Hier geen woord en daad gedicht, Zet de club in Philips licht! De regering gaat beperken. Ongeveer zo'n 5 procent. Zie de auto van Marijnen, De minister-president. Moet dat nou beslist zó schriel? 't Ding kost nog geen dertig mille. Perzië heeft zóveel schatten, Blijkt bij 't koninklijk bezoek: 't Staat als één der rijkste landen Van de wereld wel te boek; En toch bouwen wij voor niks Dousadsj op als Beatrix. Het zit onze brave zuilen Deze maanden echt niet mee, Nu weer een tee-vee-bedreiging Van piraten uit de zee. Protesteer toch allemaal En hou hóóg ons ideaal. Zie maar eens naar het Grand Gala Voor het scherm en radio: Wars van iedere reclame Kreeg ons volk de kunst cadeau; Weten platenjongens veel, 't Was écht niet commercieel! Elk soldaat een tandenborstel. Groot nieuws van de eerste rang, Komt ons leger ooit in actie, Dan is dat van groot belang, Want wij kunnen bovendien Schóne tanden laten zien! JAAP MIJDERWIJK. van assistenten klaar om ogenblikkelijk de doorsneden aderen af te klemmen; om nieuwe instrumenten aan te reiken, om precies te doen wat hij wenst dat ge beuren zal. Een operatie is daardoor een teamwork géworden van een volkomen op elkaar ingespeeld mensental. Oud is de chirurgie wel, want al in de oudheid schijnt het mes gehanteerd te zijn en Leonardo da Vinei stond ook vreemd tegenover de ontleedkunde. Langzaam maar zeker schreed de weten schap evenwel voort in de richting van het feilloos kennen van het menselijk lichaam. sepsie - het desinfecteren - later asepsie, het helemaal rein houden van de wond, die de wondinfectie voorkwam en daar door de kans voor een patiënt om een operatie te overleven met zeker de helft deed toenemen. Voorts was er de ontdekking van mid delen om een plaatselijke of algehele gevoelloosheid teweeg te brengen. Voor dien moest de chirurgijn z'n toevlucht nemen tot assistenten die de patiënt vasthielden en eventueel het al te harde schreeuwen beletten. Factor no. 3 was tenslotte de ontwik keling, die het creëeren van een kunst matige plaatselijke bloedleegte mogelijk maakte. Het samenspel van deze drie ontdekking deed de moderne chi rurgie ontstaan. Uiteraard hebben de laatste wereldoorlogen daarbij hun sti mulerende werking doen gelden. Dankzij de noodzaak van de slagvelden ontwik kelden de dokters steeds nieuwe appa ratuur en met de mogelijkheden van de operatie steeg de gevarieerdheid van het instrumentarium. Thans zijn vrijwel alle operaties moge lijk; het fijne hersenweefsel zowel als de meest kwetsbare inwendige organen zijn voor de chirurg bereikbaar. En toch is dat allemaal nog maar een kwestie van korte tijd. Tot 1865 was in Londen een operatie kamer in gebruik, waar de chirurg aan een soort slagersbank stond, met daar naast een bak met zand. Met zijn voet kon de dokter die bak naar de plaats schuiven, waar het meeste bloed van de bank liep. Die operatiekamer - bestemd voor het lesgeven, want in de banken rond de tafel konden de studenten bet werk van de professor volgen - is geheel in zijn oude staat gelaten. Thans kan men er de angst om het hart slaan, wanneer men ziet, hoe dokters in een wereldstad, een grote universiteit nog geen eeuw geleden te werk gingen. Er is veel veranderd sindsdien en deze ontwikkeling is eigenlijk nog spectacu lairder dan die van de atoombom, als men er goed bij stilstaat. Volkomen steriel werken de teams als eenheid voor het behoud van de patiënt in de meest moderne operatiekamer van onze tijd. De IJsvereniging Peters Baan houdt op dinsdag 22 oktober de jaarvergadering in hotel De Gouden Ploeg. Na het uitbrengen van enige verslagen zal er bestuursverkiezing zijn. Mevr. Mohrmann-v. d. Berg en de heren H. A Butzelaar en S. Fraai treden periodiek af. Zij stellen zich herkiesbaar De heer R. ten Hove is de bestuurskandidaat in de vakature die ontstaan is door het be danken van de heer G. Wassenaar. Na de pauze zal de heer W. B Tinlin dia's tonen van de Peter's baan in de strenge winter 1962-1963. Voor de herfstwandeling, welke zater dagmiddag werd gehouden bestond zeer grote belangstelling. Aan de start verschenen 84 personen, waaronder een twintigtal jongeren en zelfs enkele personen uit Anna Paulowna, Arnhem, Bilthoven en Den Dolder. Gedurende de wandeling, welke onder leiding stond van de heer van Elmpt, wees deze op verschillende bijzonder heden o.a. paddestoelen, bomen, bloe men, vogels en er werd zelfs een wespen nest gevonden. Voor al deze bijzondere dingen bestond zeer veel belangstelling. De route liep via de Maarschalkerweerd rond de korte duinen door een zeer afwisselend gebied, waarvan door de wandelaars veel werd genoten. Aan het eind van de wandeling werd aan de heer van Elmpt, namens het be stuur, een boekenbon aangeboden. De afd. Eemland kan terugzien op_ een geslaagde wandeling, mede dank zij de bekwame leiding en het mooie weer. Mevr. jkvr. W. E. Hooft Graafland uit Baarn zal op vrijdagmiddag 25 oktober voor de leden van de afdeling Eemland der Nederlandse Vrouwen-Electriciteits- vereniging in gebouw De Rank spreken over haar reis naar Israël en Jordanië en hiervan dia's tonen. Op 13 november zal de heer W. Butzelaar in het Anna Paulownahuis een causerie over het moderne kapsel houden en een demonstraie gegeven. Voor het rijbewijs A of BE zijn geslaagd de dames en heren: W. O. L. van. den Bor, G. W. O. van den Bor, T, H. van den Berg, C. C. M. de Het verkeer te Hanley stopte even om de mensen gelegenheid te geven nieuwsgierig omhoog te blikken, waar aan de gevel van een nieuw ge bouw deze vreemde metalen plastiek van een man omhoog werd gehezen. Een gigantische blikvanger van een winkelcomplex. Ber-Gorgst, A Finke, J. Vos, F. P Schneider-Stroman, A. S. G. van Boekei, H. R. Douglas, M. Keja-Komoraiski. J. D. van Heer, M. H W. Nolson-Schöppe, H. J van Riemsdijk, L Roodenburg, E. M. Deden-Vernooy, L. H. Snellen-Bes- sum, T. Schoonhorst-Ruttenberg, L. J. van den Hoed, A P Dijkstra, H. T. Rouwendaal en S. de Graaf. De geslaagden werden opgeleid door Auto-rijschool D Engel, Nieuweweg 97, Soest. Ditmaal willen wij graag het Singer Museum in Laren onder uw aandacht brengen. Het aardige dorpje, bekend door de schildersgroep die zich daar eens vestigde, is dank zij het echtpaar Singer in het bezit gekomen van een blijvend cultureel monument, het Singer Museum. De Singer Memorial Foundation is een stichting, die naast tentoonstellingen een gevarieerd programma biedt op elk ander cultureel gebied. Soest-Laren, een klein uurtje fietsen en U bent er. En met de auto in een handomdraai. Het museum is geopend: op werkdagen van 10 tot 16 uur, op zon- en feestda gen van 13 tot 17 uur. Voor de zondag kunnen wij u een tocht je naar Singer ten zeerste aanbevelen U zorgt dat u er om 13 uur bent. U hebt dan tijd om het museum op uw gemak te bekijken. Tegen half drie gaat u naar de concertzaal om te luisteren naar een grammofoonplatenconcert. Bent u een bewonderaar van Beethoven dan ie er iedere eerste zondag van de maand een Beethovenconcert te horen. Toneelvoorstellingen, filmen, lezingen, dit alles kunt u genieten in Laren, dank zij de Singerstichting. U kunt hiervan lid worden en met uw lidmaatschaps kaart heeft u gratis toegang tot het mu seum en met reducties op diverse mani festaties aldaar. Er is veel te genieten in Laren. Begint u eens kennis te maken op een zondagmiddag. Een Soester vertegenwoordiger moest terecht staan omdat hij op zijn verjaar dag iemand beledigd had. Hij was zo blij geweest, dat hij veel te veel glazen bier dronk. Dat deed hij niet hier, maar in Utrecht. Toen hij de maan voor een doedelzak aanzag ging hij met de trein naar huis, want dertig jaar geleden was het niet nodig dat iedere vertegenwoor diger een auto had. Bij de controle kon hij zijn kaartje niet vinden en daar over maakte hij zich zo kwaad, dat hij de spoorwegambtenaar, die dit ver- voersbiljet graag wou zien, eerst voor kwajongen uitmaakte en hem vervolgens een vuilnisbak noemde. Dat kon natuur lijk niet. Dat kwajongen zou de man in uniform desnoods nog wel genomen hebben, want dat kun je nog als een compliment beschouwen als je niet zo jong meer bent, maar een vuilnisbak vond hij zichzelf beslist niet, zodat hij naar de politie ging. Het kostte de ver tegenwoordiger 30 gulden of 10 dagen. Dertig jaar geleden werden in Soes- terberg voor het eerst proeven genomen met vliegen in het donker. Het toestel werd voorzien van een grote schijnwer per en bij de landing werd die aange stoken. Het voldeed uitstekend! Ook dertig jaar geleden was men wel eens wat voorbarig met een krantenbe richt, want het besluit om de openbare school te Soesterberg te sluiten werd ingetrokken, omdat er ouders waren die zich voor het behoud van de school in- As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie bin dat de ge- meenteraodsleeje d'r woensdag op hebbe annedronge datte de minse de baoge en d'r hegge bie d'rluu huu- ze motte knippe as zullie op hoeke van straote en weege woe- ne, waant deur die dinge kejje vaok niks zien en daar komme maor brokke van. En ok datter een bietje beter oppelet zal worre of jonges op brommers nie te hard rieje, waant die binne haost net zo gevaorluk as 'n kenon en tien van die hardbrommers binne zo gevaor luk as 'n atoombom. Ok komter hier en daor meer licht op straot. Dat ken heul gin kwaod, waant d'r binne plekke dajje haost niks ken zien. Das dus allegaor dik veur mekaor, maor denkterom da wullie d'r nog nie binne, waant minse der loope weer zo'n reut hongde los op straot. Die binne veul gevaorleker as hegge en haoge Aster 'n heg te hoog is op 'n hoek dan kenne bar veurzichtige minse in auto's as 't mot uutstappe en om de hoek gaon kieke ofter wat ankomp en aster zo'n gekke brommer komp anraoze dan kejje achter, een boom kruupe of d'r veur ming part inklimme, waant boome binne veul harder as brommers. Maor hongde die binne zo gevaorluk, das bar Ajje achter 't stuur van je auto zit en dr komp zo'n loebes de straot oever dan kejje mit gemak teuge 'n boom kwak- ke. Ajje mit de fiets, de brommer of de stoomfiets bin dan kejje een doodsmak maoke en gao zo maor deur. En toch binne d'r nog altied minse mit hongde die denke, da kemme niks scheele. Laote zullie d'r eige maor dood- rieje dan is die hongd netuurlek nie vang ming. As je 't ming vraogt dan moste die zo- veul boete kriege da zullie de knop van de deur nie meer kenne veinde. Haoge weg, das best, brommers op de bon ok en beeter licht ok, maor de hongde motte nie los op straot loope. En die zien eige d'r niks van antrekt die mot zo'n douw hebbe dattie staot te kwekke. Spiegelstraat 38, Bussum, tel. 15614 Groest 110, Hilversum, tel. 14001 voor betere nachtrust: Huizerweg 24, Bussum, tel. 12379 zetten en leerlingen gingen werven. Dertig jaar geleden werd de maxi mum-snelheid voor onze gemeente op 30 km gebracht en menigmaal werd er door de politie een val open gezet, waarin tientallen automobilisten liepen. Daarin is blijkbaar niets veranderd, want ook nu gaan velen op de bon als gecon troleerd wordt of men zich aan de maximum-snelheid houdt. Er gaat haast geen dag voorbij, of we lezen wel hier en daar een bericht over de een of andere wonderbaarlijke ge nezing. Meneer A heeft zijn nier afge staan aan meneer B, opdat die verder zal kunnen leven; patiënt X kreeg nieu we ogen, dank zij patiënt Y, die z'n kij kers voor z'n overlijden beschikbaar had gesteld voor de oogbank; mevrouw O was al tweemaal dood, maar gisteren heeft ze het ziekenhuis in goede wel stand verlaten Het klinkt allemaal vreemd, maar de krantenlezer van 1963 kijkt er nau welijks nog van op. Hij zou toch stom-

Soester Courant | 1963 | | pagina 9