OEDEN oppenbrouwers xto Vader Post in moeilijkheden. HET DRAMA VAN ARNHEM. SOESTERBERG We gaan 5 bezuinigen MET RAAD EN DAAD. Sportieve winterkleding HEES HEEFT NIEUW TERREIN. OPTIEK Veertig jaar Vrijwillige Brandweer. K.V.O.-Arena 4-0. Weer een overwinning van Soesterberg. Burgemeester knipte het lint door en speelde eerste bal. VAN WEEDESTRAAT 80 - SOESTDIJK VESTIGING IN ZWITSERLAND. J. F. S. stelt enige vragen in verband met eventuele vestiging in Zwitserland. Antwoord: la. Inderdaad kunt u uw A.O.W. via een deviezenbank naar Zwit serland laten overmaken, b. Uw normale belastingplicht in Nederland vervalt, als U in Zwitserland gaat wonen. Als z.g. buitenlands belastingplichtige bent U echter wel belastingplichtig voor de drie door u genoemde inkomensbelastingen. 2 Wanneer u dan hier en dan weer in Zwitserland woont kan het zijn dat U door beide fisci als binnenlands belas tingplichtige wordt aangemerkt. Er is echter tussen Nederland en Zwitserland een Verdrag tot Voorkoming van Dub bele Belasting van kracht, zodat u dat wisselen uit een fiscaal oogpunt niet behoeft te doen. Uit een deviezen oog punt ook niet dus. 3. Het A.W.W. pensioen wordt niet inge kort, evenmin als het A.O.W. pensioen. Het is het rijkspensioen dat gedeeltelijk onteigend is en dat dus gekort wordt en wel ook het weduwenpensioen van een weduwe die A.W.W. uitkering ge niet. Speciaalzaak voor BRILLEN Ziekenfondsleverancier. Burgem Grothestraat 8 Soestdijk Geen geld, duur personeel. De Nederlandse P.T.T. heeft ernstige moeilijkheden. Het lijkt alsof Vadertje Post op te stramme benen loopt om de snelheid van de moderne maatschappij te kunnen bijbenen. Voor een bedrijf, dat zich juist heeft gespecialiseerd op het onderhouden van de communicatie, is dat een kwalijke zaak. Toch zal nie mand het prof. ir. G. H. Bast, de direc teur-generaal van de P.T.T., kwalijk kun nen nemen, dat zijn bedrijf zoveel fei len begint te tonen. Hij heeft daar al jaren voor gewaarschuwd. Het huishoudboekje van het P TT.-gezin ziet er treurig uit. Voor het eerst in een lange reeks van jaren heeft de P.T.T. als geheel een verlies geboekt. Een herziene raming verwacht voor 1963 een exploita tietekort van 3,8 miljoen gulden. De eni ge winstgevende familietak is de tele foondienst. Maar bij de posterijen bij voorbeeld worden ontstellende verliezen geleden. Voor dit jaar rekent men op een verlies van minstens vijf en vijftig mil joen gulden. Dit is vooral te wijten aan de enorm gestegen personeelskosten. De loonpost van de P.T.T. bedraagt zo'n 560 miljoen gulden De directie ziet dan ook met angst en vrezen verdere loonstijgin gen tegemoet. Een verhoging van slechts één procent van de lonen betekent voor de P.T.T. een extra uitgave van meer dan vijf miljoen gulden. In zijn nieuwe begroting voor 1964 is mi nister Van Aartsen (verkeer), die ook de P.T.T.-zaken behartigt, wat optimisti scher voor wat betreft de financiële re sultaten van de P.T.T. in 1964. De be windsman verwacht, dat Vader Post dan een winst zal kunnen maken van 72 mil joen gulden. Maar vorig jaar verwachtte zijn voorganger ook een winst van bijna vijftig miljoen. Maar de minister - die uiteindelijk de zaken van de P TT. uit maakt omdat het nog steeds een staats bedrijf is - heeft nu besloten een aantal tarieven te verhogen. Het verzenden van drukwerk bijvoorbeeld zal wat duurder moeten worden en ook de tarieven van de girodienst gaan omhoog. Van het drukwerk verwacht de minister, dat de tariefverhoging 22,5 miljoen gulden ex tra in het laatje brengt. Maar dan nog blijft de verwachting, dat de posterijen 1964 een verlies zullen boeken van ruim 36 miljoen gulden. De financiën zijn niet de enige oorzaak van de hoofdpijn, die de minister en prof. ir. Bast over hun P.T.T. moeten hebben. Het bedrijf kan, zo lijkt het, de versnelde techniek niet meer bijbenen. De telefoondienst, die volgend jaar een winst moet maken van bijna 81 miljoen gulden, heeft een enorme achterstand bij Voor zover onze leeftijd en f#! andere omstandigheden het m,u zullen ook wij evenals leuk vinden om er vlot en sportief uit te zien. Ook in het winterseizoen i is dat mogelijk en velen mmk van ons zullen ongetwijfeld W m ski-jacks, truien en lange M ^l|l|||la pantalons in de garderobe- 7 J kast hebben hangen, alle- maal van die kledingstuk- ken waarin je je zo be- yjjfcf* algemeen zit dergelijke j kleding lekker warm, je bent van top tot teen be- schut tegen het geweld der WÊÊn-J^ J| elementen en ze staan nog L mm leuk en sportief ook, alle- W maal pluspunten voor hen mmM die dit soort kleding kun- l nen dragen. h Jj^^ÊH Dat iets wat ook de cou- wffjKk zich hebben gerea- liseerd en houden er |1 met het opbouwen van hun I collecties terdege rekening 'W shows, die u misschien als wij in de afgelopen we- ken hebt bezocht, gaven daarvan treffende voor- 'Jk beelden. Zo zagen we op SmBPSBHP*: mMe! een show van het bekende modehuis Maison Kuyper te Zeist een waarlijk prachtige wintercombinatie die u op onze foto kunt HMfS zien. Het betreft hier een leuk wollen vest met mo- tleven in zachte pasteltin- ten op lichte achtergrond, gedragen op een moderne nauwsluitende lange pan- talon in donker blauw. Hierop draagt het model jPfc'- '/.vj een ideaal jasje van suède in beige met een iets op- W&tm staande kraag en geheel HwF WFk\ fs~'SM gevoerd met lamsvacht. Een leuk modieus petje completeert het geheel. - Dit is een stukje sportieve winterkleding van hoog niveau, dat zeker onze dochters dolgraag zullen willen dragen. En wat denkt u er zelf van als u van de winter naar de wintersport gaat het aanleggen van nieuwe lijnen. De wachtlijst zal eind volgend jaar met 130 duizend stuks een recordlengte krijgen. Talrijke centrales vertonen technische fouten, doordat de apparatuur veroudert In de grond van de zaak is dit ook weer een financiële kwestie. De P.T.T. heeft niet voldoende investeringsgeld om goe de nieuwe apparatuur te kopen. Maar ook het personeel ontbreekt. Bij de P TT. hoopt men in de toekomst een wat zelfstandiger status te verkrij gen. Misschien, zo rekent men, kan dan op particuliere basis geld worden geleend. Het veranderen van de positie van het staatsbedrijf is geen gemakkelijke zaak. Deskundigen zitten hierop al jarenlang te studeren. De Commissie-Goedhart heeft inmiddels haar rapport uitgebracht aan de minister. De inhoud van het rapport is geheim. Maar naar verluidt is de Commissie het met één ding eens Er moet wat ge beuren wil de P TT. niet hopeloos ach terop geraken. De magische slag, die negentien jaren geleden uitliep in een volkomen misluk king voor de geallieerden, geelt nog al tijd voldoende stof voor verhalen en discussies. Waarschijnlijk was dit niet zo geweest als de luchtlandingen succesvol waren verlopen Nu echter probeert men op alle mogelijke manieren een verkla ring voor het fiasco te geven. Kort na elkaar zijn in Engeland en Nederland twee naslagwerken verschenen over de strijd van de geallieerde para chutisten tegen de rond Arnhem gele gerde Duitsers. Het eerste boek „The Battle of Arnhem", is van de hand van de Britse historicus Christopher Hibbert en inmiddels in Nederlandse vertaling uitgegeven. Het schetst de strijd, gezien vanuit de ogen van een soldaat. Wel geeft het vanzelf sprekend een overzicht van de algemene krijgssituatie, maar het gaat toch niet zo ver als het voortreffelijke werk van de Nederlander Bauer, die aan de hand van gegevens van luitenant-kolonel Th. A. Boeree in zijn „De slag van Arnhem" op populaire wijze een krijgskundige verhandeling heeft vastgelegd over het historische gevecht. De ondertitel van het boek van de Ne derlander luidt: „De mythe van het ver raad" weerlegd. Lange tijd heeft men de schuld van het feilen geschoven op over lopers, die de plannen van „market De gastheer en gastvrouw van ons koninklijk gezin in Perzië, de Sjah en de keizerin Farah Dibah, zijn thans de gasten van de Franse president en zijn echtgenote. Mevr. De Gaulle, de Sjah van Perzië, president De Gaulle en keizerin Farah Dlba in het Parijse zonnetje. garden", de codenaam voor de luchtlan dingsoperatie, voortijdig aan de Duitsers zouden hebben overhandigd. De naam van de Nederlandse verrader King Kong speelt daarin een grote rol. Vooral ook door het toedoen van de door de televisieverhalen bekend geworden Nederlandse contra-spionage-figuur over ste Pinto. Deze Pinto - inmiddels over leden - schrijft in zijn niet helemaal historisch te vertrouwen „memoires", dat King Kong uit het Nederlandse hoofd kwartier in Brussel naar Eindhoven ont snapte en daar de Duitsers de lucht landingsplannen overhandigde. In het Nederlandse werk wordt dit ver haal nogmaals nadrukkelijk weerlegd. Via getuigenverklaringen van onder meer Rauter, de SS-chef in Nederland, die voor zijn dood overste Boeree verzekerde dat er van verraad nooit sprake is ge weest. Neen, de slag van Arnhem is door andere oorzaken mislukt Waardoor was de uit slag zo tragisch? Waardoor keerden er van de negenduizend parachutisten slechts tweeduizend terug? Tweeduizend vermoeide, geestelijk gebroken mannen, die van 17 tot 26 september stand hiel den tegen een oppermachtige vijand. Acht dagen en negen nachten, terwijl hun voor de landing was verzekerd, dat na twee dagen vanuit het Zuiden de pantsercollonnes van het geallieerde der tigste leger te hulp zouden schieten. Een reeks van oorzaken heeft de lucht landing doen uitmonden in een held haftige, maar nutteloze strijd. De opzet was, de Rijnbruggen onbescha digd in handen te krijgen om een op mars naar het Noordoosten van Neder land en het Westen van Duitsland mo gelijk te maken. „Maar luchtlandings troepen konden hoogstens één of twee dagen voor hun legermacht uit opereren' zei de Duitser Rauter en de commandant van het eerste Britse luchtlandingskorps, luitenant-generaal Browning, verklaarde al voor de actie „misschien gaan we een brug te ver". Het dertigste leger was nog te ver weg om de parachutisten voldoende te kun nen steunen. Alleen in de laatste fase kon de zware artillerie ingrijpen. Maar toen was het te laat. Misschien hadden de heldhaftige parachutisten toch nog suc ces kunnen boeken, als zij sneller had den kunnen oprukken naar de Rijn bruggen. Maar daartoe was de opzet van de luchtlanding onvoldoende. De slag bij Arnhem heeft één ding ge leerd. Als men landingen uit de lucht wil uitvoeren dan moet dat snel gebeuren Het droppen van de negenduizend man bij Oosterbeek koste.... drie dagen. Bo vendien was de landingszone te ver van de bruggen verwijderd. Het oprukken kostte tijd Dit ook al door de onverwacht sterke Duitse tegenstand, vooral toen de eerste verrassing voorbij was. Een verrassing was het wel. De parachu tisten vielen boven het hoofdkwartier van Veldmaarschalk Model, de Duitse opper bevelhebber in het Westen, die dan ook bverhaast de benen moest nemen. Model beschikte echter ter plaatse over nog sterke eenheden. Niet omdat de plannen voor Market Garden aan hem waren verraden. De twee pantserdivisies bij Arnhem, die hij ter beschikking had, waren daar louter bij toeval. En hun tanks hadden deze divisies nog door een .spelletje" van een van de commandan ten. De twee Duitse divisies waren in Nor- mandië uit elkaar geslagen. De resten vluchtten naar het Noorden. Op de Veluwe zouden ze worden opge vangen en opnieuw gegroepeerd. De Hohenstaufen - en de Frundsbergdivisie moesten hun tanks afdragen aan een nieuw te vormen groep in Duitsland. Maar hun commandant Harzer demon teerde de wielen van de tanks, zodat ze niet weg konden. Hij had hen daardoor nog ter beschikking toen de parachutis ten zo plotseling uit de hemel vielen. De Soesterbergse Vrijwillige Brandweer komt in het middelpunt van de belang stelling te staan, daar dit korps in de cember het veertigjarig jubileum gaat vieren. Veertig jaar heeft deze bijzonder nuttige en zeer gewaardeerde organisatie voor de Soesterbergse ingezetenen klaar gestaan om geheel belangeloos en vrijwillig uit te rukken. Doch niet alleen wanneer de sirene loeide waren de brandweerlieden actief, ook het preventieve werk eiste hun aandacht op, met name voor de com mandant, die de verantwoordelijkheid draagt voor de brandbeveiliging in een dorp nabij de vliegbasis en waar de bossen bovendien nog een uiterst kwets bare omgeving vormen. Van de verschillende soorten brandweer, zoals beroeps-, bedrijfs, verplichte en vrijwillige brandweer is laatstgenoemde ongetwijfeld de meest sympathieke vorm, daar de manschappen van een dergelijk korps, niet alleen door hun kranig optre den. maar vooral door de basis van vrij willigheid en belangeloosheid ieders waardering vragen. Met Soest, De Bilt, Bilthoven, Alkmaar e.a. behoort Soester- berg tot de hoogstens 15 vrijwillige brandweerkorpsen in Nederland. In die veertig jaren is er opmerkelijk gestreefd naar vervolmaking en op ho ger peil brengen van het korps door de vele instructieavonden, brandweer oefeningen, lezingen en niet in het minst door de geleidelijke verbetering van het materiaal. De goede geest en plichtsbe trachting van de korpsleden is voortref felijk te noemen evenals het deugdehjk materiaal en de moderne outillage van de Vrijwillige Brandweer. De viering van „Veertig Jaar Vrijwillige Brandweer" wordt voorbereid door een werkcomité, bestaande uit de heren P. C. Pieren, voorzitter; L. C. J. van As, secretaris en J. H. Esmeijer, penning meester. Het is K V.O. gelukt om het vrij sterke Arena van zich te houden. Al binnen een kwartier zorgde Leen Sloof voor een 2-0 voorsprong. Tot aan de rust werd deze stand gehandhaafd. De tweede helft kenmerkte zich door hard spel van beide kanten. Henk v. d. Horst wist op sublieme wijze zijn tegenstander te pas seren en scoorde het derde doelpunt, even later gevolgd door nummer 4. Een goed partij gevend Arena zag echter geen kans de eer te redden. Ook K V.O. 2 kwam tot een zege. R.D.Z. 3 werd thuis met 6-2 verslagen. De junioren moesten in Amersfoort een 6-1 nederlaag incasseren. Ook de aspiranten en pupillen verloren en wel met resp. 3-1 en 5-0. Zaterdagm iddagvoe tbal. Soesterberg heeft in haar thuiswedstrijd tegen S. V. M. M. getoond dit seizoen aan kwaliteit te hebben gewonnen. Het resultaat hiervan was een 2-0 zege. Er werd aan beide kanten zo zwak ge speeld dat men niet tot doelpunten kwam. De rust brak dan ook aan met de stand 0-0. In de tweede helft gaf Soesterberg ech ter een geheel ander beeld te zien. Soes terberg kwam nu fel opzetten en de ene aanval na de andere werd opgebouwd, wat na twintig minuten resulteerde in een fraai doelpunt van linksbuiten Ver beek. Soesterberg bleef sterker en de gasten kregen niet de minste kans om te scoren. Na ongeyeer een kwartier was het weer Verbeek die door goed samen spel de stand op 2-0 bracht. Met deze 2-0 overwinning voor Soesterberg kwam het einde. De regering heeft besloten vijf procent te bezuinigen op haar uitgaven, teneinde op deze wijze bij te dragen op de tem porisatie van de bestedingen en ter voorkoming van een algehele bestedings beperking. Er wordt nu vrij willekeurig op de uit gaven van elk departement besnoeid Misschien moeten dringende plannen wathten op uitvoering, zoals de urgente wegenbouw, de middenbermbeveiliging, de bouw van scholen en bedrijfsgebou wen, mogelijk ook worden er gemeente lijke uitgaven besnoeid. Als het de regering ernst is bij te dra gen in een ontspanning van de arbeids markt, kan zij de bezuiniging beter uitvoeren door een ontslag van 5 der ambtenaren, waarvan waarschijnlijk wel meer dan 5 overtollig, dan wel niet op zijn plaats is. Dan kunnen deze vrijkomende mensen worden ingescha keld in het economische produktiepro- ces en dan gaan gelijk de overblijvende ambtenaren 5 sneller werken. Het mes van de beperking snijdt dan aan alle kanten en wij gaan er eerder op vooruit dan op achteruit! De burgemeester heeft zaterdagmiddag het nieuwe terrein van Hees officieel in gebruik gesteld en de aftrap verricht voor de wedstrijd Hees-V.V.Z., die gewon nen werd door Hees met 2-1. Het welkomstwoord tot de genodigden en ruim zeshonderd andere belang stellenden werd gesproken door voor zitter G. Kok. Onder hen bevonden zich afgevaardigden van zusterverenigingen en de directeur van de sportstichting, de heer Th. M. Peet. vereniging S.E.C. en V.V.Z. bloemen. De burgemeester prees de ijver van de Heesheden, die een bijzondere prestatie leverden door het aanleggen van het terrein. De ingebruikname heeft wat lan ger geduurd dan in de verwachting lag, maar dat is beslist niet de schuld van Hees. Graag gaven de leden van deze vereniging, hun tijd en werkkracht en zij kunnen trots zijn op het resultaat. De burgemeester sprak de wens uit dat Hees vele goede wedstrijden op het ter- De heer Kok dankte het gemeentebe stuur van Soest voor de medewerking, de eigenaars van het landgoed Pijnen burg voor het beschikbaar stellen van de grond waarop de leden zelf het terrein aanlegden, rentmeester M. Wilhelm van Pijnenburg voor zijn steun, de heer Dor- restein voor het egaliseren van het ter rein en allen die meegewerkt hadden om de aanleg van het fraaie terrein tot stand te brengen. De heer Kok bood de heer G. Hardeman een vaantje aan om dat hij erelid van de vereniging gewor den is. De heer Elderman wenste namens S.E.C. geluk met de ingebruikname van het veld de heer W. de Ruiter namens V.V.Z. en de heer A. H. Butselaar namens B.D.C. Deze vereniging en sporthuis Eb Kareisen boden een bal aan en de rein zal spelen en dat de vereniging nog lang een bindend element zal zijn in Hees. het oudste deel van Soest. Hees en V.V.Z. speelden een spannende en stoere wedstrijd. Aanvankelijk zag het er naar uit dat V.V.Z. zou gaan win nen, maar de vele kansen die de gas ten kregen werden niet benut. In de tweede helft moest keeper Muis capituleren voor een vrije trap van de V.V.Z.-halfspeler J. van Kooy, maar kort hierop scoorde Hop de gelijkmaker en Hees nam de leiding toen keeper J. van Kooy de bal in eigen doel stompte. Kort daarna verrichtte hij een fraaie safe bij een schot van dezelfde speler. V.V.Z. vocht dapper door voor de gelijk maker en Demmers loste enige goede schoten, maar keeper Muis het zich niet meer passeren.

Soester Courant | 1963 | | pagina 2