De vreedzame oorlog. Verhoging abonnementsgeld. De toekomst van de Randstad. HET OOG GERICHT OP KANKERBESTRIJDING Collecte. Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond bestaat 55 jaar. Auto over de kop. Jelle Troelstra over Vincent van Gogh. Opstelling van B.D.C. Vleesverkoop. VRIJDAG 25 OKTOBER 19G3. 42e JAARGANG No. 80. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK Op de luchthaven Schiphol arriveerde een gToep topartisten uit de Sowjet Unie, die een tournee door ons land zullen maken. Onder hen bevinden zich volksdansers, solisten van het Moskouse Stanislawski-theater en artisten van het Circus van de Russische hoofdstad. Het ensemble bij hun aankomst. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Het lijkt allemaal zo prachtig, zo vre delievend, zo samenwerkend. Een kern- stopverdrag gesloten tussen Amerika en Engeland enerzijds en Rusland ander zijds, en verdere onderhandelingen over het verbod van kernwapens, en graanle- veranties van het westen aan de sowjet- unie. Dat alles moest er toch op duiden dat er een ontspanning is ingetreden tussen oost en west, waaruit de beste verwachtingen voor een „vreedzaam naast elkaar bestaan" zouden zijn te koesteren. En dan is er ineens weer een grensinci dent bij Berlijn, waar de Russen eerst een konvooi Amerikaanse en later Engel se troepen moeilijkheden in de weg leg gen en hen daar vele uren laten wach ten eer het prestigegeschil wordt opge lost. Overigens zonder dat de Russen hun zin hebben gekregen. Dat incident valt ongeveer samen met de verklaring van de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, dat het met die verdere onderhandelingen over het niet-gebruiken van kernwapens helemaal niet zo vlot en prettig gaat. Dan weten we, dat het ondanks dat wei nig zeggende kernstopverdrag, waar de onbeduidendste staatjes zich bij aan sluiten, maar dat met drie maanden weer kan worden opgezegd, ondanks ook de graanleveranties waar Rusland om zit te springen, men nog allesbehalve kan spreken van een wederzijdse wil tot samenwerken. Dat er van een vreed zame coëxistentie wel wordt gesproken door de heer Chroesj tsj ow, doch deze slechts zo lang duurt als het voor de communistische politiek gewenst lijkt, waarna de agressiviteit opnieuw de kop opsteekt. Er is nog een opmerkelijk punt, name lijk dat juist de laatste paar weken de geïrriteerde toon tussen Peking en Mos kou weer wat vriendelijker wordt. Een en ander moet wel met elkaar in verband worden gebracht. De speldeprikken bij de toegang tot Berlijn zijn bepaald niet te wijten aan een al te ijverige plaat selijke officier maar vormen een onder deel van een welbewuste strategie, die van Moskou uit wordt gedirigeerd. Hoopt men hiermede enige druk op Amerika te kunnen uitoefenen? Het is bekend, dat de regering van Kennedy graag emg succes in de buitenlandse politiek wil behalen, daden wil stellen die de vrede lijken te verzekeren, om daarmede sterker te komen staan ten aanzien van binnenlandse problemen. Er is speciaal in Europa enig wantrouwen tegenover Amerika's buitenlandse poli tiek. De oude rotten, als de nu juist afgetreden Adenauer en president De Gaulle, staan daar nogal sceptisch en wat wantrouwend tegenover. Juist dit scepticisme was voor generaal De Gaulle mede aanleiding om een eigen atoomwapen op te bouwen, opdat west- Europa niet geheel afhankelijk zou zijn van Washington's houding tegenover Moskou. En het schijnt dat Frankrijk inmiddels in dit streven is geslaagd, zij het dat zijn atoommacht natuurlijk nog van zeer bescheiden aard is. Zo beschei den zelfs nog, dat er openlijk nog niet met het bezit ervan wordt geschermd Het staat echter wel vast, dat Charles De Gaulle geen duimbreed voor het Rus sische dringen op zij wil gaan. Het nazi- Duitsland heeft hem geleerd, dat wijken veel gevaarlijker zou zijn dan zich te weer stellen en eventuel zelf tot de aan val overgaan. De communistische ideolo gie dringt nu eenmaal naar expansie en men verwacht dat de tijd daartoe mee werkt. Perioden van vreedzaamheid en bereidwilligheid moeten de wil van het westen tot verzet doen afbrokkelen, doen inslapen, opdat het tenslotte tot flinke concessies gedwongen zal zijn. Het westen heeft de laatste achttien jaar echter al te veel concessies gedaan. Het heeft zich neergelegd bij het niet na komen door de Russen van enkele tien tallen overeenkomsten, het heeft genoe gen genomen met de wrede onderdruk king van de Hongaarse opstand, niets gedaan tegen het onrechtmatig optrekken van de muur in Berlijn en zo zijn er nog vele andere gevallen op te noemen, waar in men de communisten maar heeft la ten begaan terwille van de lieve vrede. Doch die vrede is niet zo lief a.ls men wil laten voorkomen. Die vrede blijft een gewapende en in feite een koude oorlog. Dat bewijst weer zo'n incident bij Berlijn. De Annulering van deze wes terse etalage (Berlijn) in het communis tisch warenhuis is een van de meest dringende zaken voor Moskou. Daarop is alle tactiek gericht. En in west-Euro pa is men er nimmer voor honderd pro cent van overtuigd, dat Amerika voor het behoud van dit stukje vrije westen een oorlog zou willen riskeren. Daarom staat men ook wat wantrouwend tegen over directe onderhandelingen tussen Moskou en Washington. Het belang van west-Europa bij deze kwestie is te groot, om zich hiervan te kunnen uitsluiten. De j.1. gehouden collecte voor het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront heeft te Soesterberg opgebracht 215,36. De afdeling Soest van de Algemene Bouwbedrijfsbond bestaat 55 jaar, een feit waaraan uiteraard minder belang stelling geschonken wordt dan aan het gouden feest, vijf jaar geleden dat op grootse wijze gevierd is. In oktober 1908 werd in Soest de Centra le Bond van Bouwvakarbeiders opge richt en in 1920 kreeg deze de naam Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond. Reeds in 1886 was er sprake van een organisatie, die de Kalk- en Steenbewer- kersbond heette en in 1897 ontstonden hieruit de Nederlandse Metselaarsbond en de Nederlandse Opperliedenbond. In 1906 gingen deze bonden samen en in 1908 ontstond de afdeling Soest. Voor die tijd was er echter al sprake van enige samenwerking van de Soester bouwvak kers onderling en met bouwvakkers uit Baarn. De heer Jac. Rijksen was de eerste voor zitter van de afdeling. Secretaris was de heer J. Dijkman en penningmeester de heer G. Verhoef. De afdeling kwam in 1 jaar van 23 op 52 leden, maar in 1914 waren het er nog maar 19. Na de eerste wereldoorlog liep het aantal echter al gauw op tot 73. In 1912 werd in Soest een afdeling van de Nederlandse Timmerliedenbond opge richt door Gerrit Snoek. Joost Meerding was de eerste voorzitter, Gerrit Snoek secretaris en Piet de Nooy penningmees ter. De heer P. Beekman maakte ook deel van het bestuur uit. Hij was lid gewor den van de afdeling met de mededeling dat hij weer zou bedanken als er een afdeling van de christelijke bond in Soest zou komen. Met 20 leden ging deze afdeling van de Timmerliedenbond in 1920 over naar de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond. De afdeling van het A.N.B. had toen bijna 100 leden. Voorzitter was de heer Jac. Rijksen, secretaris, de heer J. Dijk man en penningmeester de heer D. Lam- mertse. Het ging niet zo best met de afdeling, want in 1921 waren er nog maar 45 leden en in 1922 slechts 40. Vijf jaar later ging het echter uitstekend met 115 leden. In 1949 sloot zich de afdeling Soest van de Schildersgezellenbond bij het A.N.B. aan. Deze bond was opgericht in 1893 en de afdeling in 1931. Deze aansluiting bij het Algemene Nederlandse Bouwbe drijfsbond betekende een winst van slechts weinig leden. Meer traden er tot het A.N.B. toe toen de Algemene Neder landse Stukadoorsbond ophield zelfstan dig te bestaan. Er is heel wat veranderd sinds de moder ne bonden hun intreden deden in ons land. In 1866 verdiende een Amsterdam se timmerman 14 cent per uur. Hij ont ving aan het eind van een 72-urige werk week 10 gulden en 8 cent. Op het platte land kende men uurlonen van 8 en 10 cent. De bonden begonnen zich echter te roeren en in 1900 werd het uurloon voor een bouwvakker in Amsterdam en kwar tje. Wie georganiseerd was kreeg bij ziekte 3,— per week. In 1901 werd de eerste stap gezet op de weg naar de Sociale wetgeving door het ontstaan van de Ongevallenwet. In Soest was het uurloon kort voor de eerste wereldoorlog nog maar 21 cent en in 1914 22 cent. In 1916 staakten in onze gemeente de leden van de Centrale Bond, de Katholieke Bond en de Chris telijke Bond. Dat deed men om twee cent per uur meer te krijgen. Het duurde vier weken voor de eisen van de arbeiders ingewilligd waren. In deze tijd werden de wegen naar Soest door de stakers in het oog gehouden om onderkruipers te weren. Zo af en toe werd een flink robbertje geknokt tussen stakers en on derkruipers uit andere gemeenten, maar dat gaf niet want de stakers kregen hun zin Ze kregen twee cent per uur meer, gingen wat korter werken en kon den bij ziekte rekenen op een uitkering van 70 In 1920 werd de achturige arbeidsdag ingevoerd. Even was het een goede tijd. In 1924 was het weer niet zo best door werkloosheid, maar de wantoestanden van de vorige eeuw kwamen gelukkig niet meer terug. In 1929 kwam er een vakantieregeling (3 dagen) en de ziek tewet bracht grote verbetering. Het leek nu beter te gaan maar in de crisisjaren liep de helft van de bouwvakkers in Soest zonder werk. Pas tegen de oorlog werd het wat beter door defensiewerken. In de oorlog verdwenen de bonden om dat ze niets voelden voor het Arbeids front van kameraad 'woudenberg en ook de A.N.B. dook onder. In 1945 vond de heroprichting plaats en begon de grote opmars naar een beter bestaan die nog steeds niet ten einde is. De heer J. B. reed in zijn auto op de Wilhelminalaan. Kort ervoor was hij ingestapt en bij het dichtrekken van het portier was de ceintuur van zijn jas klem geraakt. Hij probeerde deze los te trekken, gaf blijkbaar gelijktijdig een ruk aan het stuur, raakte de stoep rand en reed een paal van de PUEM in tweeën Vervolgens sloeg de auto over de kop. De heer B. kreeg snijwonden aan hoofd en armen en een hersenschudding. Na behandeling door dokter Schutte is hij per politieauto naar zijn woning in de St. Theresiastraat gebracht. De zwaar beschadigde auto moest worden wegge sleept. De kunstschilder Jelle Troelstra uit Amersfoort, de zoon van mr. Pieter Jel- les Troelstra, heeft m gebouw Credo voor de leden van het Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen gesproken over leven en werk van Vincent van Gogh. Op het program ma stond een lezing van de heer J. W. Gosker, inspecteur van politie te Arnhem over parapsychologie in de praktijk, die moest aansluiten op de lezing welke prof. dr. W. H. C Tenhaeff een week geleden over telepathie en helderziend heid gaf. Prof. Tenhaeff weigerde ech ter te spreken als de causerie van de heer Gosker doorging en 't Nut verzocht de heer Troelstra de plaats van de heer Gosker in te nemen, uiteraard met een geheel ander onderwerp. Uitvoerig sprak Jelle Troelstra over het leven van Vincent van Gogh en aan de hand van dia's over zijn werk. Veel sprekers over Vincent van Gogh hebben de neiging zijn tragisch leven al te zeer tot middelpunt van hun causerie te maken, maar de heer Troelstra deed dit niet, omdat naar zijn mening het werk belangrijker is dan het tragische leven van de kunstenaar, al zijn leven en werk niet los van elkakar te denken. Als zoon van een dominee leefde Van Gogh aanvankelijk in Brabant waar zijn eerste mislukte poging om iets te be reiken de theologie gold. Hij wilde voor dominee studeren, maar dit ging niet en hij werd evangelist in de Belgische Borinage, het mijngebied waar in de vorige eeuw de armoede groot was. Een succes was het werk van de emoti onele Vincent niet en in zijn verslagen heid om de mislukking besluit hij schil der te worden. Hij wordt de schilder van de arme ploeterende Brabantse boeren en een hoogtepunt uit die tijd is het schil derij „De Aardappeleters". Hij trekt naar Antwerpen en Parijs, la ter naar Arles en bouwt daar een enorm oeuvre op. Zijn gezondhed lijdt door Zoals al wel algemeen bekend gaat op 1 november a.s. een verhoging in van het abonnementsgeld van de dag- en nieuwsbladen. De steeds groter wordende om vang der bladen, hetgeen vooral met ons blad het geval is, alsmede de aanzienlijke kostenstijgingen verbonden aan de inhoud van de courant en in andere sectoren der uitgeverij, zijn oorzaak van de op 1 november ingaande verhoging. Met ingang van 1 november zal het abonnementsgeld van ons blad voor Soest en Soesterberg 2.40 bedragen voor andere gemeenten 2.55. Hoewel de verhoging op 1 novem ber ingaat zullen wij bij de op die datum bij ons ingeschreven abon- né's het door de verhoging ver schuldigde bedrag van 1 novem ber tot en met 31 december niet navorderen, doch pas met ingang van het eerste kwartaal 1964 de verhoging laten ingaan. Wij verzoeken U beleefd bij gi reren van het abonnementsgeld voor het eerste kwartaal 1964 met de verhoging van 30 cent reke ning te houden. Zij, die het abonnementsgeld steeds automatisch gireren, be hoeven aan de Postcheque- en Girodienst geen mededeling te doen van een hogere overschrij ving. Deze aangelegenheid is door ons met de Girodienst geregeld. ADMINISTRATIE SOESTER COURANT. overmatig werken en materiële ontberin gen, maar hij-is-niet te-remmen in zijn werkdrift. Als vlammen laaien de bo men, wentelende zonnen, wild bewogen wolkenluchten; zij wijzen alle op het heftig bewogen gemoedsleven van de schilder die pas tegen het einde van zijn korte leven enige bekendheid kreeg en eerst na zijn dood beroemd werd ondanks alle pogingen van zijn broer, de kunsthandelaar Theo van Gogh om zijn werk aan de man te brengen. In Auvres werkt Van Gogh opnieuw als een bezetene, tot hij op 27 juli 1890 het schot lost dat twee dagen later een einde aan zijn leven maakt. Hij is dan 37 jaar. B.D.C. speelt zondag de thuiswedstrijd tegen Actif in de volgende opstelling: Doel Kok: achter Voet en Hilhorst; midden v. d. Hengel, Roest en H. v. d. Lugt: voor M. v. d. Lugt, A. v. Megen, Bakker, Dorresteijn en J. Westerveld. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. Op het gebied van werken, wonen en leven staan grote dingen te gebeuren in Nederland. Dat is al vele malen gezegd en geschreven. De regering houdt de aspecten van wat dan heet de ruim telijke ontwikkeling nauwlettend in het oog. Maar ook de lagere overheden zijn nauw bij dit proces betrokken. De provincie Zuid-Holland heeft zich dat kennelijk gerealiseerd en haar eigen deskundigen opdracht gegeven nog eens een studie over de ontwikkeling te ma ken. Nu verkeert Zuid-Holland in een bijzondere positie. De provincie is het hart van de Randstad Holland en ieder geluid uit deze hoek is daaom al van bijzonder belang. Immers, in de afgelopen jaren is meer malen - vooral van de zijde van de andere provincies - naar voren gebracht, dat de nadruk van de toekomstige ont wikkeling beslist niet op de Randstad mag worden gelegd, maar dat alle delen van het land gelijkelijk van de koek moeten kunnen mee-eten. De planologen van Zuid-Holland heb ben nu een bijzonder nuchter rapport op tafel gelegd. Kern van hun betoog is, dat twee grote gebeurtenissen - de droog legging van het IJsselmeer en de afslui ting van de Zeeuwse Delta - haar stem pel drukken op de ruimtelijke ontwikke ling van ons land. „De twee grote gaten, waartussen de Randstad zich heeft ontwikkeld, worden nu gedicht", aldus het rapport. Resultaat zal zijn, dat er een eind komt aan het isolement van het Noorden en de versplintering van Zeeland, maar ook, dat de positie van de Randstad nog wordt verbeterd. De nieuwe polders in het IJsselmeer kunnen zorgen voor nieuwe doorgaande verkeerswegen en nieuwe recreatiegebieden. Een nationale verkeersweg, welke de Noordelijke pro- Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 1 2,25. TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het is verheugend dat een plaatsgenoot een belangrijk aandeel leverde in de strijd tegen de kanker en zijn werk be kroond zag met de doctorstitel. Hij deed meer voor de kankerbestrijding dan wij kunen doen omdat hij arts is, maar ook wij kunnen een klein aandeel leveren in de strijd tegen de zo ge vreesde ziekte door voor f 2,50 een boekje te kopen dat een heel bijzonder boekje is. Het is geschreven door een Engels meis je, dat op tienjarige leeftijd aan kanker in de lever overleed. Tijdens haar ziekte vermoedde de kleine Suzanne Reynolds wel dat ze niet meer beter zou kunnen worden, maar ze bleef het opgewekte meisje dat zij altijd was en op haar ziekbed kreeg ze de overtuiging dat het aardig zou zijn een boekje voor haar klasgenootjes te schrijven. Ze koos als titel „Snowy, het kerstveu len" en schreef met heel veel toewijding en genoegen het boek dat kort voor haar overlijden gereed was. Na haar dood bestemde men het werk van de jonge schrijfster niet alleen voor de jongens en meisjes uit haar klas maar verkocht het ook ten bate van de kan kerbestrijding. Thans is het boekje ook in ons land te verkrijgen voor de schamele prijs van een rijksdaalder. Een groot deel van dit bedrag komt ten goede aan het Koningin Wilhelminafonds. Meermalen is al gebleken dat wij gul en graag geven voor liefdadige doelein den, waarvan we weten dat we zelf nooit zullen profiteren van het geld dat wij schonken, maar dat is niet het geval bij giften van de kankerbestrijding, zodat men dit boekje beslist moet kopen om anderen te helpen, misschien onszelf te helpen en in het bezit te komen van een klein geïllustreerd werk, geschreven door een heel dapper meisje. KANTMAN. vincies via de nieuwe polders, Amster dam en het Waterweggebied met de Delta verbindt, behoort nu niet meer tot de onmogelijkheden. Volgens het rapport zal er een „Megalo polis", een mammoetstad ontstaan, met als uiterste punten Alkmaar, Dortmund en Duinkerken. Rond het jaar tweedui zend zullen in dit gebied veertig tot vijf enveertig miljoen mensen wonen. Binnen een straal van 200 kilometer zullen dan nog vier andere grote bevol kingscentra zijn te vinden Londen met 15 miljoen inwoners), Parijs (12 mil joen), Frankfurt, Wiesbaden en Darm stad (Vier miljoen) en Hamburg met drie miljoen inwoners. Wil Nederland, en met name de Rand stad, zich kunnen ontwikkelen, dan zal er in eerste instantie moeten worden gezorgd voor goede verbindingen. Met steden in eigen land en met cen tra in het buitenland. De studie pleit dan ook voor grote aandacht voor de Europese wegen en vooral voor uitbrei ding of verbetering van bestaande we gen, spoorlijnen en waterwegen. De Randstad worstelt met heel wat min of meer interne problemen. Den Haag bijvoorbeeld, de Hofstad, zit bekneld tussen de Noordzee en een strook onmis bare landbouwgrond. De uitbreiding - noodzakelijk door de bevolkingsgroei - kan worden gevonden in de buurt van Zoetermeer, waar dan ook in de toe komst minstens honderdduizend inwo ners zullen moeten worden onderge bracht. „Waar halen we de ruimte vandaan?", verzuchten nu de planologen van Zuid- Holland. De huidige stadsmens heeft meer ruimte nodig dan zijn voorouders. In dertig jaren tijd is de ruimte, die hij voor zijn werk, zijn woongebied en zijn ontspanning opeist, met tachtig procent bijna verdubbeld. Een ander verschijn sel is dat per huis minder mensen kun nen worden ondergebracht. In de pro vincie is dit gemiddeld op het ogenblik 3,7 in de grote steden 3,5. Alleen om de behoefte op te vangen, welke ontstaat door de vraag naar meer ruimte, de gezinsverdunning en de noodzakelijke stadssanering, zullen er in de komende veertig jaren in Zuid-Holland minstens tweehonderdduizend nieuwe huizen moe ten komen. Voor de geschatte 1,2 miljoen nieuwe inwoners komt daar nog het niet onaanzienlijke aantal van 370 dui zend woningen bij. Meer dan een half miljoen nieuwe huizen - dat vereist een gebied van rond 25 duizend hectaren. Zuid-Holland is nu bang, dat men dit gebied niet kan vrijmaken zonder ern stige schade toe te brengen aan andere sectoren, zoals recreatie en landbouw. Nu is de landbouw in Zuid-Holland voor wat betreft de in deze sector werkzame mensen, een aflopende zaak. Maar toch wil de provincie, om haar gebied niet volledig onbewoonbaar te maken, een zogenaamde „groene strook", een zóne van bossen en weilanden, in stand hou den. In geen geval mogen, aldus het rapport, de steden nog verder groeien. De uitbreiding zal dus voornamelijk moeten plaats hebben in de kleinere kernen. En buiten de provicie.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1