I top form D. ENGEL naar de nieuwe meubelen, Jeugd puistjes GARAGE STAM Firma G. van de Pol HET KAPERSCHIP SINTERMAARTEN IS ZO KOUD. N VOLVO N eilig TWEEDE RLAD Vliegtocht met 3 oogmerken. „gezondheid Pas 49 vijflingen. PARKGARAGE A. v. d. Hoef Renault dealer UW ONZE SUCCES IS RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Even tijd voor een kop gezelligheid! De Instuif is weer zeer aktief. Loodgieters werkzaamheden. Sluitingstoehten wandelseizoen. Hockeyprogramma. Handbalprogramma. M// IJsvereniging Peters Baan. die uitsluitend verkrijg baar zijn bij Uw Top- Form Adviseur: In vele delen van ons land houdt men de folklore nog in ere. Zo omstreeks zeven uur in de avond, voordat de kleintjes naar bed gaan is het in deze tijd van het jaar al donker en dat is precies de sfeer die nodig is voor de viering van Sint Maarten op 11 no vember a.s. Door de donkere straten trekken groe pen kinderen, de lampions in de hand en bellen aan de deuren. Zij zingen hun oude folkloristische liedjes die behoren bij deze sint-maartenviering en bedelen om een appel, peer of wat snoepgoed. „Sintermaarten is zo koud. Geef een turfje of wat hout. Geef een appel of een peer, dan kom ik het hele jaar niet weer!" Oeroude traditie. Helder schallen de kinderstemmetjes te gen de gevels in de donkere straten. De gezichtjes die vragend opkijken naar de vrouw die de deur opent, worden spook achtig verlicht door het schijnsel van de flakkerende kaarsjes in hun lampions. werden meestal op rustige wijze, gelijk de natuur, gevierd en wel grotendeels met een huiselijk karakter. In deze kring werd na het gemeenschappelijk optrek ken naar het sint-maartenvuur, het feest verder gevierd met grote eetpartijen. De voorjaars-, zomer- en oogstfeesten waren overeenkomstig de natuurgesteld- drogen in met PurolpoederfiÜBOcnft* heid levendiger en werden veelal buitens huis gevierd. Zo vierden de oude germa- nen hun feesten en deze leefden, deels gewijzigd naar de tijden van ontwikke ling en grotendeels in vorm en aard verder aangepast door kerk en religie. Uit de vierde eeuw. Sint Maarten leefde in de vierde eeuw. Aan hem zijn verschillende kerken ge wijd. Ook plaatsnamen, als St.-Maar tensdijk, spreken van deze heilige. In één der strenge winters van de vierde Met kwistige hand worden versnaperingen uitgedeeld. Met kwistige hand worden versnaperin gen uitgedeeld, die snel bij de overige voorraad in de jaszakken worden ge propt. En verder gaat het weer het huis ernaast. Ook daar wordt aangebeld en weer klinkt het oude liedje: „Sinter- maarten is zo koud. Geef een turfje In vele streken van ons land is deze sint-maartenviering een oeroude traditie Amalialaan 19 21 Baarn Telefoon 02954 - 2323 die nu door de kinderen in ere wordt gehouden, maar waar ook reeds hun va ders, moeders, grootvaders en grootmoe ders en vele geslachten terug aan de den. Dat is ook de reden dat overal waar gebeld wordt, de mensen de kinderen glimlachend en met gulle gaven tege moet treden. Zo wil de traditie het. Het sint-maartenvieren is al oud, heel oud en wordt in ons land en Vlaanderen in vele streken gehandhaafd, doch veel al op het platteland of in kleine provin ciesteden. Een dergelijk volksfeest is een overblijfsel van de oudgermaanse of christelijke feesten. Renault R 8 van f 5995.af Renault Dauphine van f 4995.af Renault R 4 van f 4200.af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Tegen ziekten en plagen. Zoals vele feestdagen, die wij kennen, is de sint-maarten herdenking er één van religieuze oorsprong. Slechts het stoken van sint-maartenvuren, zoals hier en daar gebruikelijk was. is heidens. Hierin zal wel de gedachte van het rei- mgingsvuur. of het offer, liggen. Het offer was een voorbehoeding tegen pla gen en ziekten in de moeilijke winter tijd Te Loon in Belgisch Limburg worden nog altijd strovuren aangelegd in de boomgaarden om veel fruit te verkrijgen en elders in België loopt men met bran dende fakkels door het veld. Zowel aan de lente-, zomer- als winter feesten, hechtten de oude germanen, die grote liefde hadden voor de natuur waarin zij leefden, hoge waarden. De feesten gaven rust in hun arbeid. Zij waren ook aangepast aan de stand in de natuur. Zo vroegen zij en zochten zij licht in de duistere tijden van het jaar, in de winter. De winterfeesten eeuw, ihet juiste jaar wordt nog wei eens verschillend opgegeven), toen Mar- tinus nog ongedoopt en krijgsman was. ontmoette hij een bedelaar, die ver kleumd en bijna zonder kleding was. Martinus had zon medelijden met deze arme man, dat hij dadelijk zijn mantel met zijn zwaard in tweeën deelde en de helft aan de arme man gaf om zich tegen de kou te beschermen. Hierop zal wel duiden het versje, dat ook in de Zaanstreek bekend is: Sntermaarten is zo koud. Geef een turfje of wat hout Om zich te verwarmen Met zijn blote armen. In verschillende plaatsen wordt, onder het zingen van dit liedje, turf en hout opgehaald voor het stoken van een vuur. Waarom lampen? Hoe verklaren we nu de lichtjes, die de kinderen meedragen op hun tocht langs de huizen? Hieromtrent vertelt een legende dat Martinus, die zeer ge zien was onder het volk, eens in een klein dorpje aan zee preekte. Zijn ezel NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 werd het wachten moe en ging de duinen in. Het hele dorp trok toen uit met fakkels om grauwtje te zoeken en sinds dien gaan alle vieringen met lichtjes van allerlei vorm gepaard. De giften en gaven, die worden ontvan gen. kunnen in verband worden gebracht met zijn grote liefde voor mensen kin deren. Sint Maarten gaf veel weg. Na tuurlijk houdt de geschenkenuitdelerij verband met de oorspronkelijke vrucht baarheidsbegrippen en oogstfeesten Reeds in de dertiende eeuw werd elders op ongeveer dezelfde dag in november het z.g. „scuddecorfsfeest" gevierd. Dit feest hield verband met het eind van de oogst. Appelen, peren, noten kastan jes en andere vruchten werden in kor- korf onder het schudden boven het vuur gehouden, waarbij de korf langzaam verbrandde en de kinderen hun deel van de oogst trachtten te krijgen. Zo wordt ook op verschillende plaatsen gezongen: Daar komt een schip met appels aan. Met zuure en met zoete. Van allerhande boeten. Geef me een appel of een peer. Dan kom ik een heel jaar niet weer. Ook wraakliedjes. Vele verhalen spreken van deze heilige, maar steeds spelen het licht, het vuur en de gave een rol. De inhoud van de liedjes is zeer verschillend en er zijn er meer dan wij liier geven, zelfs ook wraaklie deren, als de gave niet groot genoeg was. In Den Bosch heet het, als er niets gegeven wordt: Een bosje zwavel, een bosje kruid, Hier steekt een lelijke duvel uit! Allemaal elke dag Droste Cacao Er zijn vele verenigingen in Soest die een armzalig bestaan leiden wegens ge brek aan aktiviteit bij bestuur en leden, maar dat is beslist met het geval met de Instuif R.KL Jong Soest. Het bestuur, bestaande uit C. v. d. Berg, voorzitter, Th. Hendriksen, vice-voorzitter, mej. A. v. d. Vaart, secretaresse, C. Schlosser, penningmeester." J. v d. Berg, mej. E. Uiterwijk G. Hilhorst en G. Kok. is aktief maar vele van de 250 leden zijn dat eveneens. Dit hebben zij de afgelopen zomer onder meer bewezen door het Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw interieur van gebouw St. Joseph grondig op te knappen. Dat deden ze met ijver en plezier omdat ze daarmee hun eigen home opknapten- Vele leden van andere verenigingen kwam hun werk eveneens tengoede Het gaat zo goed met de instuifavonden dat helaas velen teleurgesteld moeten worden. Dit nadeel heeft echter het voordeel dat men bij de Instuif het bekende Soester kwartiertje niet kent omdat iedereen bang is om te laat te komen en met toegelaten te worden omdat de zaal vol is. Het aantal be schikbare stoelen beslist hierover omdat er voldoende ruimte moet zijn om te dansen. Naast de oude getrouwe bands die al zoveel avonden van de Instuif van mu ziek voorzagen heeft het bestuur dure attracties aangedurfd. Rob de Nijs en zijn Lords zijn onder anderen geweest en ook Johnny Lion met The Jumping Je- wels. die tijdens het Grand Gala du Disque optraden. Op 24 november zullen de Escudona's onder leiding van Ben Pin- Deze toonde na de pauze dia's van het gebeuren op de ijsbaan in de barre win ter 1962-1963. De voorzitter sprak er zijn vreugde over uit dat ditmaal een redelijk aantal le den van de 723 de jaarvergadering bij woonde. De heer M. Vellinga gaf het jaarverslag en deelde bijzonderheden mee over de lange winter. De sproei-installatie had uitstekend voldaan. Op 29 december werd de eerste wedstrijd gehouden, op 30 januari de wedstrijd om het kampioenschap van Soest en op 23 februari een wedstrijd die gewonnen werd door Jeen v. d. Berg. De heer Th. Kok deelde als penning meester mee dat de inkomsten 10.540, bedragen hadden. De vereniging heeft thans voor 9320.— aan bezittingen en ruim vier mille aan kasgeld. Bij een ijsloze winter zullen de inkoms ten f 1500,bedragen en de uitgaven 2100,—. Als er tenminste 10 dagen ijs is dan zullen de inkomsten naar schatting 3050, bedragen en de mtgaven hetzelfde bedrag. Mevr. Mohrmann-v. d. Berg en de heren H. A. Butzelaar en S. Fraai werden tot bestuurslid herkozen en de heer R. ten Hove volgde de heer G. Wassenaar als bestuurslid op. In Culemborg, Maarssen, Putten, Soest, Woerden, Zeist, Hilversum en Wouden berg zullen wandeltochten van de Stichts Gooise Wandelsportbond gehouden wor den ter afsluiting van het seizoen. In Soest wordt deze tocht op zaterdag 2 november door de Soester Turnclub ge organiseerd. Er wordt vanaf 2 uur gestart bij hotel Bos en Duin. Er is een fraai parcours uitgezet door de bossen van het landgoed Pijnenburg. Er wordt 10 en 15 km gelopen. De S.T.C. rekent op een Hink aantal deelnemers en op enige wandelclubs die aan deze tocht zullen deelnemen. Zondag worden door teams van de Mixed Hockey Club Soest de volgende wed strijden gespeeld: Heren 1-S.C.H.C 3 11 uur. Dames 1-S.C.H.C. 2 11 uur Dames 3-S.C.H.C. 4 11 uur. Shinty 2-Heren 5 12.30 uur. Pinoké 4-Dames 2 12 uur. Handbalteams van B.D.C. spelen zondag de volgende wedstrijden: Heren: B.D.C.-H.H.C. 2 12 uur Dames-juniores: B.D.C.-B.S.V. 2.15 uur. Heren-juniores: B.D.C.-Achilles 1.15 uur. Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT .Antiek - Curiosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 25 OKTOBER 1963. De reclame-achtige ophef die gemaakt wordt over het spektakelstuk Big Lift verhult niet dat er nogal uiteenlopende verklaringen zijn afgelegd over de bedoe ling van de grootscheepse overtocht van een hele divisie door de lucht uit de V.S. naar Europa. Secretaris-generaal mr. D. E. Stikker van de N.A.V.O. verklaart dat dit niet betekent dat er in de strategische op vattingen van de verdragsorganisatie iets verandert, onderminister Gilpatrick zegt. met machtiging van het Witte Huis, dat dit wel degelijk een inleiding is voor grote veranderingen in de opzet van de westerse verdediging. Hieruit blijkt waarschijnlijk vooral dat de heer Stikker meer diplomaat is dan Gilpatrick en dezelfde boodschap alleen iets kalmer en geleidelijker wil verkon digen. Te duur. De Amerikaanse bases overzee verslinden handen vol geld en Washington sukkelt toch al met het feit dat er als maar geld het land uitvloeit. Om weer een beetje evenwicht te krijgen in de beta lingsbalans zijn al wat vliegbases ge sloten en is in Frankrijk een uitgebreid net van depots afgeschaft. Daarmee zijn Zuidsingel 3 Amersfoort aardige bedragen gemoeid, maar verge leken met de sommen waarover het in totaal gaat is deze bezuiniging nog maar een druppel op een hete plaat. Als de mogelijkheid bestaat om het con tingent Amerikaanse troepen in Europa terug te brengen tot één symbolische divisie, spaart dat aanzienlijk meer. De operatie Big Lift luidt een dergelijke strategie in. Men kan zeggen dat de con ventionele strijdmacht in Europa er niet zwakker op wordt als de Amerikanen het gros van hun troepen naar huis ha len, omdat het op volle sterkte brengen een weinig tijdrovende kwestie wordt van even overvliegen. Het aanhouden van de troepen is dan nog steeds duur, maar kan dan in eigen land met dollars worden betaald en dat spaart een hoop op vele plaatsen in de wereld - Korea, NATUURZUIVER V OPWEKKEND VERKWIKKEND chetti spelen. Op 3 november is er een wijnfeest en de Confetti-combo verzorgt hiervoor de muziek- Dit ensemble is zeer populair in Hilversum en omstreken. Op 10 no vember zullen The Temping Six uit Amersfoort spelen. Het ligt in de be doeling op deze bijeenkomst de nieuwe Raad van elf voor te stellen. Dan komt ook prins Carnaval die ervoor zal zor gen dat de leden van de Instuif de boel in februari eens goed op zijn kop kun nen zetten. Dat dit lukken zal is al enige malen achtereen bewezen. Ook dit jaar begint men vroeg met de voorbereidingen om er opnieuw van verzekerd te zijn dat het een daverend feest zal zijn, zoals het ook in de afgelopen jaren was. Dinsdagavond hield de IJsvereniging Peter's Baan de jaarvergadering in hotel De Gouden Ploeg onder voorzitterschap van de heer H. A. Butzelaar, die in zijn openingswoord in het bijzonder de heer W. B. Tintin verwelkomde. De vijftigste vijfling zal nog wel even op zich laten wachten, want vijflingen zijn zeldzaam. Uit beschikbare gegevens is op te maken dat er tot op heden 49 vijf lingen zijn geboren van wie zes in de Verenigde Staten. Vorige maand werd de wereld verrast aoor de geboorte van twee vijflingen: in Maracaibo i Venezuela i bracht een 34-jarige moeder vijf jongens ter we reld terwijl ze al een getrouwde doch ter heeft met een zoon. Dat maakt haar waarschijnlijk 's werelds jongste groot moeder. Kort daarna kwamen de Fi- scher-babies in Aberdeen in de Ameri kaanse staat South Dakota. De bekendste vijflingen zijn ongetijwfeld de Canadese Dionne meisjes, van wie er een in 1954 overleed en de Argentijnse Diligentis, drie meisjes en twee jongens, nog allen in leven. De geleerden hebben uitgerekend dat de kans op de geboorte van een vijfling uiterst klein is: één op de 57 miljoen. interieurverzorging HILVERSUM - BUSSUM Officieel Top-Fomi Adviseur! Te eenzijdig. Daar komt dan nog bij dat men in de V.S. met steeds groter ergenis ziet hoe feitelijk alleen de V.S. de afgesproken bijdrage aan de N.A.V.O. leveren. Juist dezer dagen verschijnen artikelen van ex-president Eisenhower, eerder opper bevelhebber van de N.A.V.O., dus wel een man die weet waar hij het over heeft, die daarin ronduit zegt dat het nu toch wel eens tijd wordt dat de Europe anen zelf de lasten van hun verdediging gaan dragen. Een moreel argument dat moeilijk valt te weerleggen, uitgaven in marken, franken en ponden. Er komt bovendien bij dat de V.S. Vietnam - de taak is toegevallen even tuele communistische agressie af te schrikken en daarvoor is het handig als men vlot van een centraal punt uit - en Texas is daarvoor uitermate geschikt - grote troepenmachten m korte tijd kan transporteren. Een systeem als nu met de Big Lift wordt uitgeprobeerd heeft dus drie voordelen: het maakt het de V.S. gemakkelijker overal ter wereld snel in te grijpen als het nodig is, het remt het wegvloeien van dollars uit het land en het is een pressiemiddel om de andere N.A.V.O.- partners ertoe te bewegen hun inspan ning wat meer aan te passen aan hun middelen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5