Dr P. J. BANGMA - Strijd tegen longkanker. Militair onder trein dodelijk verongelukt. ,.0ns Genoegen" vierde vijftienjarig bestaan. HET OOG GERICHT OP KRACHTPATSERS. Officiële mededelingen. Zilveren professiefeest. B.D.C. handbal. Ruttenberg werd derde. Eiermarkt. Plan van Actie. Feestavond van S.E.C. Wedstrijd van Hees gestaakt. VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT B.D.C.-Aetif 2-3. DINSDAG 29 OKTOBER 1963. JAARGANG No. 81. SOESTER (LQU RANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Reeds berichten wij dat onze plaatsge noot, dokter p. J. Bangma, promoveer de tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift dat de behandeling van longkanker tot onderwerp heeft en het was juist dit onderwerp dat ons deed besluiten een bezoek aan de jonge doctor te brengen. Vele proefschriften zeggen leken niets en er zijn er zelfs bij waar van ze helemaal niets snappen, maar de strijd tegen de kanker is ook onze strijd al is het aandeel dat wij daarin kunnen leveren heel wat minder waard dan het aandeel van de longartsen, met onder hen doctor Bangma. Wie denkt in het lijvige proefschrift veel te zullen vinden over het verband tussen roken en longkanker komt bedrogen uit. Het handelt namelijk niet over het ont staan van de longkanker maar over de bestrijding. Wel weet dr Bangma zeer behartenwaardige dingen over het verband tussen roken en longkanker te zeggen, al onthoudt hij zich van positie ve uitspraken. Als men bij een beeldonderzoek 100.000 mensen onder de loep neemt dan zal blijken dat 37 longkanker hebben. Dat klinkt verontrustend, maar gelukkig heeft dr Bangma in zijn proefschrift duidelijk laten uitkomen dat longkanker in het begingstadium een vijand is die over wonnen kan worden. Zou men alleen vrouwen bij dit beeld- schermonderzoek betrekken dan zou het resultaat slechts 3 longkankerpatiënten op de 100.000 zijn. Neemt men alleen mannen dan zijn het er 69. Neemt men alleen mannen boven de 45 jaar dan zijn het er 284 en onderzoekt men 100.000 sterke rokers dan blijkt dat 1000 van hen longkanker hebben. Dat zegt genoeg en verklaart ook waarom dr Bangma een bijzonder matige roker is, nadat hij lange tijd een straffe roker geweest is. Hij acht het onjuist dat een longarts, die vaak mensen moet aanraden niet of minder te roken zelf dampt als een schoorsteen. Er zijn diverse typen longkanker en voor al het plaveiselcelcarcinoom had de aan dacht van dr Bangma. Honderden pa tiënten zijn hieraan geopereerd en velen van hen hadden een goede gezondheid op het moment dat ze reeds overleden zouden zijn wanneer niet ingegrepen was. De beste resultaten bereikte men bij hen die vroegtijdig als longkankerpatiënten ontdekt waren, zodat het aan te bevelen zou zijn alle mannen boven de veertig jaar voor een schermbeeldonderzoek op te roepen, maar de organisatie hiervan is niet zo gemakkelijk. Veel gemakke lijker is het dat iedere man die voorko men wil dat hij aan longkanker sterft, zich twemaal per jaar bij een longarts, een polikliniek of een consultatiebureau voor dit onderzoek meldt. De kosten hier van bedragen minder dan een maand straf roken. Dr. Bangma was een jaar in dienst als militair arts en betrokken bij röntgen- borst-onderzoek. Men raadde hem aan röntgenoloog te worden, maar hij gaf de voorkeur aan een vijfjarige opleiding tot longarts. Hij moest hiervoor in een sa natorium (Zonnegloren) en een long- kliniek (Stads- en Academisch Zieken huis, Utrecht) werken. Dit werk en in tensieve studie hebben geleid tot het eervolle resultaat dat deze promotie be tekent. Kanker betekent voor velen een schrik beeld en het is verheugend dat duidelijk uit het proefschrift blijkt wat men doen kan om althans in de strijd tegen long kanker een goed resultaat te bereiken. In de eerste plaats moet men er dus van overtuigd zijn dat men niet ten dode opgeschreven is als longkanker gecon stateerd wordt en daaruit de moed put ten om twee maal per jaar een beeld- schermonderzoek te ondergaan. Dat is vooral nodig omdat moeilijk aan te ge ven is welke symptonen wijzen op long kanker. Een hardnekkige hoest kan dit doen, maar er zijn ook mensen met een dood gewoon rokerskuchje, die helemaal geen longkanker hebben. Een lichte verhoging van temperatuur kan erop wijzen, maar die kan op zo veel wijzen en daarom is het mogelijk dat men longkanker in een gevorderd stadium heeft zonder daarvan het minste vermoeden te hebben Door het scherm beeld onderzoek kan de longkanker in het allerprilste beginstadium ontdekt worden en dan kan de bestrijding doel treffend zijn. Het algemeen bevolkings onderzoek dat eenmaal per jaar moet plaats vinden is niet voldoende, omdat voorkomen moet worden dat het kanker gezwel door uitzaaiing levensgevaarlijk wordt. Dr Bangma heeft ons met zijn proef schrift aangetoond dat althans long kanker in een beginstadium niet betekent dat men er aan sterft, en er is alle re den om hem hiervoor dankbaar te zijn. En voor de strijd die hij levert tegen de ziekte die volksvijand nummer één genoemd wordt. Gisteravond kort na 10 uur is de 23-ja- rige dienstplichtige militair N. G. v. d Veer uit Haastrecht door onbekende oor zaak onder een trein gekomen in Soest- duinen. De trein kwam uit de richting Utrecht, het ongeluk gebeurde niet ver van de grens Soest-Amersfoort. Dokter Stroband verrichtte de doodschouw en de Marechaussee te Amersfoort stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. Het stoffeüjk overschot is naar het militair hospitaal te Utrecht overge bracht Het slachtoffer was gelegerd in de Dumoulinkazerne. Zuster Mericia van het Wit Gele Kruis herdenkt op woensdag 30 oktober het feit dat zij 25 jaar geleden werd ge profest. Dit is zondagmiddag gevierd met een druk bezochte receptie. Morgen zal ter intentie van de jubilaresse een mis opgedragen worden, dan is er receptie voor de bewoners van Nieuw-Mariënburg, waar de jubilerende zuster ook woont en dan komen haar familieleden. Zuster Mericia is negen jaar kraamver pleegster in Soest, zodat onder de vele belangstellenden die haar kwamen geluk wensen heel wat ouders waren van kin deren die met behulp van de jubilaresse ter wereld kwamen. Namens het Wit Gele Kruis wensten de heren N. H. Breedeveld, H. J. van Hal en P. A. Versteijne zuster Mericia geluk. De artsen Tervoert, Kuipers, Van Beurden en Rupert waren eveneens aanwezig, alsmede pater Van Enckevoort S V.D. uit Amersfoort. Zuster Mericia ontving haar opleiding m Delft en zij was daar in een zieken huis werkzaam. In Rotterdam was ze in de wijkverpleging voor zij in 1954 naar Soest kwam. De heren-seniores van B.D.C.-handbal kregen HH.C. 3 op bezoek. Evenals de uitwedstrijd werd ook deze verloren. Na een kwartier spelen leidde H H.C. al met 3-0 door het profiteren van verdedigings- fouten Voor de rust werd het 1-5 en al leen Peter Tool scoorde voor BDC. In de tweede helft werd er sneller ge speeld maar vaak ook nonchalant. Er werd niet altijd rekening gehouden met de gladheid van het terrein en de bal. H.H.C. produceerde met goed spel nog drie doelpunten Leo v. d. Heiden maak te voor B D C. het tweede doelpunt en Peter Tool met een subliem schot het derde. De jongens deden het beter tegen Achil- les. Ze speelden weer een vlotte wedstrijd met goed werk van keper Steenhakkers. De voorhoede had de goede richting in de schoten en de verdediging onderschep te de aanvallen van Achilles op attente wijze. De eindstand was 7-5 voor B.D.C De meisjes kregen bezoek van B.S.V., dat in de voorhoede aardig speelde. Het spel van de BDC.-meisjes was wat benauwd en de ruimte op het veld werd te weinig benut. De ruststand was 3-0 voor B.S.V. Direct na de rust maakte Mieke van Leeuwen het enige doelpunt voor B.D.C zodat B.S.V. met 3-1 won. Enige leden van Tempo hebben in Rot terdam deelgenomen aan een nationale cycle cross. Gerrit Ruttenberg zou onge twijfeld de rit bij de amateurs gewon nen hebben als hij geen pech gekregen had. Nu won Manus Brinkman en Rut tenberg werd derde. Klaas van Klooster werd zesde en Wout van Klooster vijf tiende. Bij de nieuwelingen werd Wil Barneveld zesde en Jaap Lok twaalfde. Aad Post en Harry Visser gaven op om dat ze pech kregen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 240.000 stuks in prijzen van f 13,50 tot f 14,50. Middenprijs 14,00. Prijs per kg 2,36, Het N.V.V. en de K.A.B. hebben een ge meenschappelijk actieprogramma opge steld en voor het eerst hebben daarmee twee grote Nederlandse vakbewegingen samengewerkt. Het C.N.V. wijst deze sa menwerking echter op principiële gron den af. Van deze samenwerking was veel te mer ken tijdens de bijeenkomsten in De Rank, waar de heer J A. Nedermeijer leden van de K.A.B en het N.V.V. toe sprak. Hij prees het gewijzigd inzicht van de vakbondleiders, die thans forse loonsverhogingen durven te eisen en daarbij afwijkende bepalingen per be drijfstak wensen. Nederland zal moeten groeien naar het loonpeil van het bui tenland, aldus de heer Nedermeijer, die een compensatie verlangde ten gunste van hen die niet kunnen profiteren van zwarte lonen. De heer Nedermeijer achtte het nodig dat de arbeider gaat delen in de winst der bedrijven. Een loonsverhoging is ech ter een eerste vereiste naast de uitkering van een bedrag ineens. Het minimum loon moet 100,per week gaan bedra gen. De heer Nedermeijer noemde het be treurenswaardig dat ongeschoolde oui- tenlanders meer verdienen dan Neder landse vaklui. Velen gaan in Duitsland werken omdat ze daar meer verdienen dan in ons land. Een hele vreemde situ atie doet zich in Oss voor. Daar werken Belgen en inwoners van Oss gaan in Duitsland werken. De heer Nedermeyer zei tenslotte dat het noodzakelijk is maatregelen op dit moment te nemen en niet te wachten tot de c.a.o.'s aflopen. S.E.C. heeft zaterdag een feestavond in de zaal van Eemland gehouden. De zaal was geheel vol toen voorzitter M. Wil helm zijn welkomstwoord sprak. Dat gold in het bijzonder de afgevaardigden van de verenigingen K P.S., B.D.C., Hees, Tempo, en De Duinkikkers, K.N.V.B.- scheidsrechters, de heer Th M. Peet, directeur van dt sportstichting, de heer H. G. Scholtmeijer, waarnemend korps chef van politie en de heren C. v. d. Tak, en J. v. d. Broek, ereleden van de ver- omging. be heer Wilhelm huldigde trainer B. Kalf uit Hilversum, die zijn taak heeft moeten overdragen om gezondheidsre denen. In de afgelopen winter, toen de competitie maandenlang stil lag, trainde de heer Kalf de spelers toch wekelijks en voor de doelverdedigers en de jeugd kwam hij zaterdag 's morgens in alle vroegte. De heer Kalf kreeg een werp hengel en andere visbenodigdheden en een fototoestel, terwijl mevr. Kalf bloe men en bonbons kreeg. De heer Ten Ho- ve huldigde het aktieve bestuur en bood een medicijnkastje voor het nieuwe clubhuis aan. Het cabaretgezelschap van Ton en Joop van Engelen bracht hierna een uitstekend programma onder de titel „Koldertroe- ven". Corrie Marinée, Ben Venmans, Frans Verweij, Eddy Kent, Chris van Leeuwen en Victor Scheers verleenden hieraan medewerking. Bijzonder veel suc ces hadden ze met de vijf minuten in de oude Jordaan. Na het cabaretprogramma was er een bal met muziek, verzorgd door leden van het cabaretgezelschap Hees moest tegen S.V.M.-Boys een com petitiewedstrijd op eigen veld spelen die als een vriendschappelijke wedstrijd be gon omdat de scheidsrechter niet op tijd was. Het eerste doelpunt werd door S.V.M.- Boys gescoord, ondanks het feit dat de gasten het niet gemakkelijk hadden. Het doelpunt werd gescoord toen Jansen zwaar aangevallen werd en met een te harde terugspeelbal werd keeper Muis gepasseerd. De scheidsrechter verscheen en Hees had er geen bezwaar tegen dat doorgespeeld werd ondanks de 1-0 achterstand. Hop werd zwaar bewaakt, maar hij scoor de de gelijkmaker toen v. d. Schagt, zijn bewaker, dacht dat hij in buitenspel positie stond. Voor de rust brak Hop opnieuw door en scoorde het tweede doelpunt. In de tweede helft scoorde Schuller al gauw de gelijkmaker en Hees kreeg nu niet veel kansen meer omdat Hop volledig in bedwang gehouden werd. Het werd echter zo mistig dat de scheids rechter besloot de wedstrijd te staken. De toneelvereniging Ons Genoegen heeft zaterdag het vijftienjarig bestaan ge vierd met een receptie en een feestavond in restaurant Eemland. Velen kwamen om voorzitter J. G. Ka merbeek en zijn medebestuursleden mevr. A. G. Wehmann-Praag, mevr. A. E. de Groot-Spruit en de heren G. H v. d. Broek, M. J. v. d. Broek, M. J. ter Hoeve en G. Veldhuizen geluk te wensen. De heer H. v. d. Pol sprak als voorzitter van de buurtvereniging Kerkebuurt. Hij wees erop dat buurtverenigingen en to neelverenigingen andere belangen heb ben, maar ze dienen elk een bepaalde groep en hebben daarom hun belangrij ke taak in de gemeenschap. Hij bood een bedrag in enveloppe aan. De heer H Staal vertegenwoordigde de NATU-Amersfoort, de vereniging De Planckenïers uit Amersfoort waren ver tegenwoordigd en de heer A. M. Gronloh, lang jurylid bij de wedstrijden om de V.V.V.-beker was ook op de receptie. Ook vele leden en donateurs kwamen geluk wensen. Schriftelijke gelukwensen kwamen binnen van de heer Th. M. Peet, directeur van de sportstichting, de revue- en toneel vereniging Cheerio te Amersfoort, de ver eniging Fana uit Amersfoort en het hoofdbestuur van de NATU-Utrecht en bloemen van Fauna, B.D.C. de zusterver eniging Contact, de V.V.V., de directie van Eemland, de NATU-Amersfoort, le den en oud leden. De heren F. Roelofsen, C. Hilhorst en P Hagen vertegenwoordigden de toneel vereniging Kerkebuurt. De heer Roelof sen prees de jubilerende vereniging voor het werk dat verricht was om het cultu rele peil in Soest op te voeren. Op pret tige wijze heeft Kerkebuurt onder meer met Ons Genoegen om de V.V.V.-wissel- beker gestreden, zodat de vereniging Kerkebuurt naar waarheid kon zeggen steeds veel genoegen aan Ons Genoegen beleefd te hebben. De heer Kamerbeek betreurde het in zijn dankwoord dat niet meer om deze beker gestreden wordt. De animo raakte er wat uit en dat kwam deels door de televisie. Het is dan ook te hopen dat de mensen spoedig televisie-moe worden. De heer Kamerbeek vond het nog steeds prettig dat de eerste toneelavond van Kerke buurt door Ons Genoegen verzorgd was en lïij sprak de wens uit dat de samen werking steeds zo goed zal zijn als ze nu is. In zijn dankwoord sprak de voorzitter er zijn spijt over uit dat ditmaal geen lid van het college van B. en W. aanwezig was zoals bij het vijfjarig en het tien jarig bestaan. Als dit wel zo geweest was, dan zou misschien op de moeilijkheden gewezen zijn die de vereniging heeft om aan repetitieruimte te komen. Zaterdagavond gaven de dames Weh- mann. De Groot, Verwoerd, v. d. Broek en Pots en de heren Daselaar, Wortel en Kenter een goede uitvoering van „Waar liefde woont" onder regie van de heer M. J. ter Hoeve. Oma De Groot-Spruit vervulde een belangrijke rol in dit stuk als de reddende engel die kleinzoon L. Wortel uit de gevangenis moest houden en zij slaagde hierin wonderwel. Vice-voorzitter G. H. v. d. Broek huldigde voorzitter Kamerbeek, die de vereniging al 15 jaar leidt en bood hem en de regis seur een geschenk aan. Een jaar geleden maakten we bange momenten mee, want krachtpatsers van het communistische blok. zouden eens even laten zien hoe ze van plan waren de wereld te veroveren. Fidel Castro maakte gemene zaken met de Russen en de grondslag zou gelegd worden op de beheersing van Amerika. De Amerikaanse president greep echter op doeltreffende wijze in en gaf de Rus sen de keus hun schepen met wapens een andere koers te laten varen of de ondergang van deze schepen. Even bral de het Russisch opperhoofd dat hij ziclu niet de les zou laten lezen door kapita listen, maar hij koos eieren voor zijn geld, liet Castro in de puree zitten en zag kans zich door alles wat communis tisch denkt en voelt tot vredesengel te laten uitroepen. Chroesjtsjow en Castro, de krachtpatsers van oktober 1962 zijn in oktober 1963 helemaal geen krachtpatsers meer, Castro heeft aan Amerika gevraagd asjeblieft een einde te maken aan de blokkade omdat de economie van zijn land steeds verder naar een chaos leidt en Chroesjt sjow heeft bekend gemaakt dat zijn land de pogingen om als eerste een bemand vaartuig naar de maan te sturen opgeeft. Heel verstandig, want een man die thuis nauwelijks te eten heeft kan maar beter geen poging doen het wereldrecord 100 meter hardlopen te verbeteren. De sowj et-premier heeft tevens ver klaard dat zijn land geen tarwe in Ca nada en Rusland koopt omdat er gebrek aan voedsel in zijn land is, maar omdat er wel een tekort aan de hoogwaardige kwaliteit is waaraan zijn volk gewend is. Dat zei hij tegen linkse journalisten, dus die schoten niet in de lach. De man die enige jaren geleden stond ce schreeuwen dat hij alles vernietigen kon staat nu bij de vrije wereld om brood te bedelen. Zij die het in de vrije we reld voor het zeggen hebben hadden misschien als beste antwoord kunnen geven: „Je krijgt brood, beste jongen, maar eerst de Berlijnse muur omver ha len." KANTMAN. Het gaat helemaal niet goed met B.D.C. de ploeg die maar niet kan winnen en met 's-Gravenland onderaan de rang lijst staat. Zondag werd met 2-3 verlo ren van Actif, de ploeg die erg veel geluk had toen de scheidsrechter tegen het einde van de wedstrijd een handsbal over het hoofd zag, waarvan velen meenden dat een penalty de straf had moeten zijn, maar het was een heel ongelukkig geval van hands, veroorzaakt door een Actif-back, die tegen zijn eigen hand schoot. Daarbij komt dat de scheids rechter voor de rust B.D.C. niet met een penalty bestrafte, hoewel de gelegenheid daartoe zich tweemaal voordeed. Actif, dat technisch beter speelde nam de leiding toen keepet Kok in zijn eigen doel schoot. Tonny v. d. Hengel bracht de partijen op gelijke voet, maar op nieuw nam Actif de leiding. Door Mar cel v. d. Lugt, die een goede wedstrijd speelde, werd het 2-2 en tien minuten voor het einde bracht Actif de stand op 3-2. De handsbal van de Actif-back veroor zaakte meer beroering bij het publiek dan bij de spelers, maar de scheidsrech ter zag het niet en daardoor werd B.D.C. de kans op een gelijk spel onthouden. Het blijft echter de vraag of dit twij felachtige geval van hands bestraft zou zijn als de scheidsrechter het wel ge zien had. 1VACHTVERBOD INGETROKKEN. Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op het bepaalde in artikel 5, 6e lid, van het Wegenverkeersreglement: maken bekend, dat door hun college is besloten om hun besluit van 13 september 1962, afd. I, nr. 1420, waarbij een wachtver- bod is vastgesteld voor het rechter ge deelte van de Anthonie van Leeuwen hoeklaan, vanaf de Christiaan Huygens- laan tot de Prof. Lorentzlaan te Soes- terberg, in te trekken. Van dit besluit staat voor iedere belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht doch ingediend bij de commissaris der Koningin dezer provin cie, die een bewijs van ontvangst al- geeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Automobiel club, de Koninklijke Ned. Motorrijders- vereniging en aan gedeputeerde staten dezer provincie. Soest, 29 oktober 1963.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1