Confrontatie met een sinistere wereld* JEUGDDIENST. VIJFDE BLAD WESTEUROPESE EENHEID Bronchi Betten Chroesjtsjow's keus tussen maan en graan. Op straat overleden. Korfbal. Voorganger ds H. Roest. Gasbel te Slochteren op één na de grootste ter wereld Lief zoontje. Huisvrouwen spelen voor bejaarden. Handbalprogramma. Instuif R.K. Jong Soest. Een glimlach van de strateeg De Gaulle. VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 Herman Egtberts te Baarn is naast kap per ook profeet. Een profeet die de we reld zijn waarheden zegt en wel recht in het gezicht. Zijn kappersvak verschaft hem daarvoor het materiaal. Het geeft hem een kijkje op mensen en karakters en de vaardigheid om in enkele trekken de kenmerken van zo'n karakter naar buiten zichtbaar te maken. Kapper Egberts is bovendien een vaardig grimeur. Eens op een vijfde december ontving hij in zijn atelier zes Sinterkla zen tegelijk, die zich daar allemaal voor hun optreden lieten fatsoeneren. Als to neelkapper zegt Egberts ook: „Een bloed- arme sloof zul je op 't podium niet typeren met glanzend rossig-blond haar. Een man die zijn levensmoed heeft ver loren evenmin met donkerblonde, glim mend gepommadeerde golven." Daar grijnzen de maskers tot aan het plafond, daar staan de poppen te wach ten in enorme kasten. Tientallen poppen die het werk zijn van enkele jaren inspiratie bij een man zonder kunste naarsopleiding. Een man die alleen een lagere school bezocht, maar die latei- heel veel heeft gelezen en nagedacht. Tot hij ineens iets ondernam, dat een tast bare ontlading is geworden van wat er binnen in hem allemaal leefde. Toen Herman Egtberts eens een steun bedrag in handen had, deed hij iets geks. „Hier!", zei hij, „en hier". Tegen al die andere slokkers die voor het loketje wachtten. Een gulden de man. Eenvoudig omdat Herman Egtberts vond, dat al die anderen er nog miserabeler aan toe wa ren dan hijzelf. Zelf was hij alleen maar uit zijn huis van Egtberts commentaren die een on verbrekelijk geheel vormen met zijn pop pen. De gedachten bijvoorbeeld op die simpele begraafplaats. Het graf van de geliefden: „God, ik dank u voor de schone herinnering!" Het graf van de rijkaard: „Het graf is betaald en de buit is verdeeld." Het graf van het hondje: „Hier rust mijn lieve kleine Fifi, die trouwer was dan mijn drie echtgenoten". Of dat van de baron in zijn eenzaam kasteel: „James, zijn alle deuren gegren deldEn heb je de alarminstallatie ingeschakeld? Werkt de telefoon en zijn de doggen losgelaten? James, James, al die echo's in een enorme hal. Wat wil Egtberts. Wat Herman Egtberts met dit alles wil? Met primitieve middelen werd het eerste werkstuk gemaakt. Een uitbeelding van de honger, die door tweederde van de mensheid wordt geleden, met rechts de radeloze die zijn handen tot bloed bijt. De middelste vtouw wankelt tussen gillend oproer en geluidloos sterven, terwijl aan haar andere zijde de ver stompte vraatzucht meeloopt en achter dit drietal de mens die zelfs geen houvast meer zoekt. Het is de wetenschap van wat de mensen zijn en wat een ervaren haarkunstenaar van ze maken kan. Kapper Egberts heeft die kunst nog verder uitgebouwd. Het is de grondstof geworden waarmee hij ge woekerd heeft. Bevolk een wereld. Neem eens wat uitgerafeld touw, wat takjes en linten en natgemaakt closet papier met stijfsel, wat lappen en botjes van een kip en bouw daaruit een wereld op. Een wereld bevolkt met mensen. Griezelige mensen en groezelige mensen. Groezelig door het vuil van hun karak ter. Egoistische en verwaten en liefde loze lieden. De lijst is daarmee niet compleet. Laten we haar daarom onbarmhartig samenvatten: mensen Zoals wij misschien wel zelf zijn. U en ik, evenals die be roemdheid hier en die grootmacht daar. De geweldige zakenman, die mooipra- tende politicus, maar ook de nauwge zette pennelikker. Wat schuilt er achter de gevel van al die opgeblazen, gladgestreken en fanta sieloze facies? Waarschijnlijk weten ze het zelf niet eens. Maar in de wereld van kapper Egberts is het adembenemend. Menselijke marionetten. „Die mensen met hun altijddurend ver langen naar macht en schoonheid, wat blijken ze anders te zijn dan marionet ten?!" Ziedaar een wijsheid, die zijn vak hem heeft geleerd, wanneer hij met een knappe streek van de kam een be paalde eigenschappen van zijn klant on-. derstreept. Hij heeft er een blijvende werkelijkheid uit opgebouwd door zijn we reld met de proppen van zijn lapjes en zijn touwtjes en zijn botjes te bevolken. Een sinistere wereld voor wie er de weg niet uit weet. Maar daarvoor heeft Her man Egtberts die wereld tenslotte niet geschapen. gezet - en daarmee uit zijn zaak. Zelf had hij alleen maar een doodzieke vrouw. En een doodziek kind met kinderverlam ming. Maar voor die anderen een extra gulden van Herman Egtberts, omdat die anderen 't nog beroerder hadden dan hij. Pas toen Herman Egtberts al zijn zeven endertig guldens had opgedeeld kon hij weer ademhalen. Opgelucht! Vrij! In die ene minuut was er in de fantasie loze sfeer van een lokaal van Sociale Zaken een ander mens geboren. Een man, die alle gepieker over zijn eigen ellende in één zwaai van zich af had gegooid. Die zich zo springlevend en kiplekker voelde als hij in tijden niet was geweest. Die weer een zaak kreeg en een gezond gezin. Maar in die zelfde ene minuut had hij behalve zichzelf ook de wereld gezien zonder de make-up van de schone schijn. Dat beeld het hem bij alle besognes van zijn nieuwe zaak niet meer los. De wereld mankeert de liefde. Die plotselinge ontlading is dan het an dere wonder in het bestaan van deze man, die voor zichzelf in een zware hoornen bril de passende omlijsting heeft gevonden voor een paar ogen, waarmee hij naar dat alles kijkt. Goede ogen in een goed gezicht. De ogen van een vriendelijke cocker spaniel die naar zijn meester kijkt. Met die ogen heeft Herman Egtberts indertijd tussen al die werklozen en ondersteunden dé wereld leren zien.- .Wat die wereld mankeert, weet hij nu, het is de liefde. Wat zij vergeet, is dat zij gevormd is uit de stof. En dat zij ook weer tot stof zal vervallen. Die wereld bedenkt niet dat alles ver gaat, de koninklijke houding van die man, het figuur van die jonge vrouw, maar dat de liefde een eeuwigheidswaar- In al zijn poppen en maskers ontmaskert hij telkens een ander stukje van het kwaad, dat een voortdurende aanval on derhoudt op onze in oorsprong schone wereld. Een wereld, waarin de mens zijn Schep per vergeet en waarin hij de anti-christ bij wijze van spreken voortdurend over de vloer heeft. In zijn zinloze kritikas- terij. En in zijn haat. Wij mensen, wil Egtberts met zijn pop pen zeggen, wij hebben de wereld mis vormd waarin wij leven. Wij hebben er de oorlog en de honger en de ontheemden ingebracht. Vele kunstwerken van Herman Egberts werden meerdere malen in ons land en in Frankrijk en Duitsland geëxposeerd. Hij was ook de maker van een bijzonder houten kruis voor het domein van Ko ningin Juliana, welk kruis later naar Rome ging en getoond werd aan Paus Johannes. Ver buiten ons land is zijn werk bekend en met veel hiervan gaat hij, op ver zoek van missie en zending, in februari a.s. naar enkele landen in Afrika. Bovendien worden momenteel bespre kingen gevoerd over de uitgifte van een boekwerk in 7 talen over zijn werk. Niet lang na de viering van zijn zestig jarig huwelijksfeest is de heer W. A. J. de Jongh uit de Van Goyenlaan overle den. Hij werd op de Steenhoffstraat bij het wandelen onwel en dokter Tervoert kon slechts de dood constateren. Het slachtoffer is naar zijn woning gebracht. Op zaterdag 2 november speelt het twee de team van De Meteoren in Putten tegen Meeuwen 2 en de jeugd speelt thuis tegen Soesterkwartier om half drie. Meteoren 3 krijgt zondagmiddag om 2 uur Hilver sum 2 op bezoek. Zondag a.s., 3 november, om 7 uur, in de Oude Kerk. Medewerkenden de bas Rom Kalma en het jeugdkoor. Tot zondagavond. Het Jeugddienst-Comité. 1100 miljard m3. Met andere woorden VOL GAS En dat zit allemaal maar in de grond 't Is nog 1 maand van 5 de cember af VAN DAM, Torenstraat 5, vraagt U kom met vol gas uw kadootje kiezen. Op welke „grond" wij dit vra gen Rustig kopen. Meer keuze. Fijn op tijd klaar (Adv.) VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963. Herman Egtberts in zijn atelier. Als een goed kapper na 't voltooien van zijn werkstuk richt hij met elk van zijn poppen de spiegel op juist dat ene stuk je menselijk bestaan, dat daar voor hem staat of voor hem zit. En zo ontstond zijn poppencollectie. Rembrandt. Natuurlijk, in zijn Frans-aandoende sa lon gaat dat eleganter. Daar zitten de klanten aan kaptafels. Bij ons bezoek lag daarop niet de populaire lectuur van de damesbladen, maar een degelijk boek met Rembrandtreprodukties. Maar in de grote werkkamer daar achter, is alles an-i ders. de heeft. En dat van alle miljonairs deze de enige ware is: de clochard die gratis van de zon en de warmte geniet. Voor wie er altijd een bui regen valt als hij zich eens wassen wil, zonder zeep en glimmend sanitair. Die geen verplich tingen heeft en die rustig ergens gaat liggen slapen als zijn benen moe gewor den zijn. En die er niet aan denkt, zich te beklagen om het houten been van hem, dat immers een nimmer falende bron van inkomsten voor hem is, waar voor hij met twee gezonde benen zou moeten werken en zweten. Die goede beschouwer zal zich daarbij telkens kunnen amuseren om de ironie De vijftienjarige Amersfoortse jongen L. N. B. haalde een bromfiets weg uit de rijwielstalling die van zijn vader is en ging toeren met de 14-jarige J. J. E. L. Op de rijksweg in Soest werden ze aan gehouden. Ze zijn naar Amersfoort te ruggebracht. Het Utrechts Huisvrouwenorkest zal op dinsdag 5 november voor Soester be jaarden spelen in gebouw Credo aan de Julianalaan. Alle Soester bejaarden wor den door de U.V.V. voor deze gezellige middag, die om 2 uur begint, uitgenodigd. De teams van de handbalvereniging B.D.C. spelen zondag de volgende wed strijden: Dames: S.D.O.-B.D C. 2.15 uur. Dames-juniores: B.D.C.-Achilles 1 uur. Heren: Limvio-B.D.C. 1 uur. Heren-juniores: B.D.C.-Limvio 12 uur. Dames-juniores en heren-aspiranten zijn vrij. Zondagavond is er in het St. Josephge- bouw een wijnfeest van de leden der Instuif R.K. Jong Soest. De dansmuziek zal verzorgd worden door de Confetti- Combo uit Hilversum. Het heeft de aandacht getrokken dat de Franse minister Couve de Murville op de eerste vergadering van de Westeuropese Unie sinds lange tijd zijn terughoudend heid tegen Engeland liet varen en hele maal achter het plan bleek te staan om deze organisatie door drie maandelijkse bijeenkomsten nieuw leven in te blazen, tenslotte is de herleving van de W.E.U. veroorzaakt door het veto van president De Gaulle om Engeland tot de E.E.G. toe te laten: zo werd door de, van dat veto geschrokken partners, gepoogd om een toevallig voor een ander doel geschikt orgaan dienstbaar te maken aan de taak toch de zes van de E.E.G. zo nauw mo gelijk contact te laten houden met het tegen de zin der meerderheid uitgeban nen Engeland. Een streven dat gelijker tijd een motie van afkeuring tegen De Gaulle vormde, dié daarom het herleven van de W.E.U. weinig hartelijk begroet te. Het doel van de bijeenkomst is bereikt, wat al door de aanwezigheid van de Europese Commissie werd aangetoond: er blijft een gesprek over economische zaken om te voorkomen dat Engeland en de E.E.G. zover uit elkaar drijven dat Britse toetreding tot de gemeenschappe lijke markt onmogelijk wordt, een ideaal dat minister Schröder voor Duitsland nog eens duidelijk beleed. Waarbij het natuurlijk de vraag is of toekomstige Britse regeringen er ook nog voor zullen voelen. Kwestie van strategie. Op de Haagse conferentie is al gesug gereerd dat De Gaulle min of meer bezig zou zijn van koers te veranderen. En dan wel omdat hij geschrokken zou zijn van de ernst waarmee de anderen zich tegen zijn afwijzen van de Britten heb ben gekeerd. Dat kan juist zijn, maar het zou dan voor het eerst zijn dat de president zich zo schrikachtig toont. Het lijkt geloofwaardiger zijn soepelheid ten aanzien van Engeland nu te zien als een onderdeel in zijn politieke strategie. Men moet tenslotte niet vergeten dat de president altijd nog de generaal van eertijds is beleven die zich met zijn strategische inzichten faam verwierf. Wat heeft hij er voor belang bij over de Britten en de E.E.G. en gespannen sfeer te bewaren? Voorlopig is er toch geen sprake van dat Engeland bij de E.E.G. komt; een toekomstige Labour-regering zou zeker geen haast maken met een aanvraag. En komt die, dan is die even eenvoudig te keren als vorige keer. On der die omstandigheden kan het tonen van een vriendelijk gezicht en soepelheid geen kwaad. Het doet juist goed, het geeft een indruk van redelijkheid en het kost niets. De politieke achtergrond. Het heeft zelfs een waardevolle kant als er wat vriendelijker oordelen over de Franse politiek komen in de eigen naas te kring van relaties, nu het Franse staatshoofd een vrij uitgebreide campag ne is begonnen om weer politieke in vloed te verwerven in gebieden waar vroeger het Franse woord gezag had. Daarvoor heeft de Gaulle een reis naar Perzië ondernomen, daarom zijn er sug gesties gedaan om te bemiddelen in Vietnam, daarvoor zien wij proefballon netjes over het opnemen van diplomatiek contact met Peking. En ook in het nabije oosten is de Franse diplomatie - na jarenlange afwezigheid - zich op allerlei niveau weer aan het weren. In Afrika zien wij het zelfde. Het is een grootscheeps streven de Franse naam weer het internationaal gezag te geven die die vroeger had. Een dergelijke cam pagne moet inhoud geven aan het Fran se streven zich onafhankelijk zowel ten aanzien van Mokou als van Washington te tonen. Voor een dergelijk streven zou het nadelig zijn als Parijs' relaties met zijn directe partners en buren er nogal ruzie-achtig uitziet. Het is moeilijk voor een man die in zijn eigen gezin geen respect geniet dat buiten de deur van anderen te verlangen. Dat is de grote lijn achter de Franse vriendelijkheid. Dat wil niet zeggen dat men niet verheugd mag zijn dat Parijs nu eens wat minder tegen de draad is, maar dat houdt ook in dat men er niet teveel van moet verwachten voor an dere belangen dan de Franse. Chroesjtsjow gaf enige dagen geleden min of meer te kennen dat hij de Amerika nen vrij baan zou laten bij de race naar de maan. Hij deed dat nadat juist enige van zijn ruimtevaarders en geleerden op buitenlandse tournees het tegendeel had den verklaard. Het vermoeden ligt dus voor de hand dat het besluit van het Kremlin nog maar pas genomen is. En voor de reden ertoe kan men moeilijk wat anders dan de graanmisére aan zien. De Russische leider zal tot de conclusie zijn gekomen dat het voorlopig nuttiger is wat roebels in de agrarische sector te steken dan in een grootscheepse ruim- tevaartwerk. Een mening die overigens in de V.S. ook bestaat, waar geleerden van naam de aan het maanproject be stede dollars verkwist geld noemen. Als het sturen van een man naar de maan al enig nut heeft, menen ze, dan is het om technisch prestige te veroveren en dat vinden ze dan al te ruim betaald. Voor Chroesjtsjow telt dan wellicht nog mee dat zijn prestige er geenszins mee gebaat is als hij graan moet gaan ko pen bij degenen wier economisch sys teem volgens hem niet deugt. Waar ligt dat aan? Nu kan men Chroesjtsjow niet verwij ten dat hij zich weinig bemoeide met de landbouw. Hij heeft herhaaldelijk in bloemrijke taal publiekelijk gesproken over wantoestanden die hij aantrof, hij heeft drastische reorganisaties laten uit voeren en heel wat functionarissen aan kant gezet. En dat alles niet zonder enig resultaat. In de afgelopen tien jaar zijn de investeringen in de landbouw - voor ontginning, .mechanisatie, scholing en nog veel meer - zeker verviervoudigd. En de produktie van graan en vlees is zeer sterk gestegen. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct Dat alles overigens vooral in de eerste vijf jaar: sinds 1958 is de vooruitgang aanzienlijk minder. Dat betekent o.m. dat het haast onmogelijk schijnt de op dracht van het partijprogram uit te voeren en voor 1970 de V.S. in te halen bij de produktie van agrarische produk- ten per hoofd van de bevolking. De voornaamste oorzaak voor de slechte graanoogst - ondanks het feit dat een record areaal van 139 miljoen hectare was ingezaaid - is het weer, dat toeval lig in alle drie de voornaamste graan- gebieden het gewas bedierf. Maar Chroesjtsjow zelf steekt niet onder stoe len of banken dat daarbij ook komt dat er een tekort aan meststoffen was, dat wat er op dat gebied was door stom miteit nog verloren ging op sommige be drijven, dat ontwateringssystemen vaak gebrekkig en verwaarloosd bleken en vooral dat verscheidene functionarissen eenvoudig hebben gefaald. Koeien gevoerd met brood. Wat dat eerste betreft, daar kan wat aan gedaan worden. Er zijn ook al ver scheidene kunstmestfabrieken gekocht in west-Europa. En irrigatiesystemen ver beteren is ook te doen. Het kost alleen geld dat ergens vandaan moet komen. Het schijnt dat daarvoor op het budget van de maanreizigers wat gekort zal worden. Maar er zal waarschijnlijk meer volgen. Dit kan als konsekwentie van wat de laatste tijd bij een reeks rechtszaken bleek, waarop leden van collectieve boer derijen werden veroordeeld omdat ze op hun stukje privé-grond vee waren gaan houden - in totaal schijnen er een twintig miljoen privé-koeien en even veel -varkens te zijn - dat ze voerden met brood uit de winkel. Deze graanverspillers hadden gebruik gemaakt van een absurditeit van het prijssysteem. Het al dure vlees werd dit voorjaar nog eens dertig procent in prijs verhoogd. De kolchozen met hun vaste opdrachten tot produktie profiteerden hiervan niet zo erg, maar de deelnemers zagen er voor zichzelf wel een kans in om wat winst te behalen. Toch kapitalistisch. Zelfs toen het voedergraan schaars werd. was het bij deze vleesprijzen nog eco nomisch aantrekkelijk de koeien brood te voeren. Als hun eigen voordeel ermee gemoeid is schijnen de Russische boeren nog altijd bereid zich meer in te span nen, al leven ze dan in een maatschap pij die het winstbejag niet erkent. Vandaar dat de privé-stukjes, aldus ook Chroesjtsjow meer dan eens, er op de collectieve boerderijen doorgaans aan zienlijk beter bij staan dan het gemeen schappelijke terrein; de opbrengst van het eerste heeft regelrecht met de in komsten van de bewaker te maken, de opbrengst van het geheel interesseert hem minder. Er gaan al stemmen op om de deelne mers van de kolchozen een groter be lang te geven bij het totaal om ze een stimulans te geven tot verbetering van de methoden. Als dat doorgaat zou het gewoon een stap terug zijn op de weg die Moskou zegt te gaan in de richting van het totale communisme.

Soester Courant | 1963 | | pagina 15