GEVAARLIJKE ONRUST. HET 00C GERICHT OP VEILIG VERKEER. Dichterlijk dagboek Kinderen leven in Soest nog in krotten. Promotie van dokter J. Kuijvenhoven. Christus in de beeldende kunst. Vijftig jaar huwelijksfeest. Politie telefoon 4444 en 4445 Opstelling van S.E.C. VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963. 42c JAARGANG No. 82. SOESTER IfOURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Er heerst op het gebied van de Ionen nog steeds een gevaarlijke onrust. Ge vaarlijk omdat deze onrust tot uiting komt in diverse wilde stakingen, georga niseerd door een groep arbeiders, maar niet gesteund door de vakbonden. Die stakingen werden meest ontketend om, buiten de thans geldende collectieve arbeidsovereenkomsten om, een uitkering ineens en/ol een direkt ingaande flinke loonsverhoging te verkrijgen. Omdat dit. buiten de afspraken van de c.a.o. valt, kunnen de vakbonden, als mede-ondertekenaars daarvan, de sta kingsacties uiteraard niet. goedkeuren. Zij doen zelfs een beroep op stakers om deze „wilde" acties niet te steunen. Desalniettemin blijven er wilde stakingen voorkomen in de bouwvakbedrijven te Amsterdam, in de havens, bij drukke rijen. Ze komen speciaal voor in Am sterdam en Rotterdam en het is niet te boud te veronderstellen, dat hier com munistische agitatie achter schuilt. De bij deze acties gestelde eisen dragen uiteraard een fors karakter en houden weinig rekening met de economische mogelijkheden. Voor de werkgever bleef de eis van een uitkering ineens over 1963 onaanvaardbaar, zoals gebleken is bij de officiële onderhandelingen over loonsverhogingen tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties. Begrijpelijk, want men kan natuurlijk niet alle be drijven binden aan zo'n onverwachte extra uitkering waarmede bij de prijs vaststellingen in het ten einde lopende jaar geen rekening is gehouden. Al zijn er bedrijven die via een handig gevon den achterdeurtje hun arbeiders toch een extraatje uitkeren, opdat ze maar niet weg zullen lopen of gaan staken, zoiets is niet voor ieder evengoed moge lijk en een extra uitkering blijft een ontwaarding van de eenmaal gemaakte afspraken. Dat is juist het gevaarlijke punt in de huidige situatie, dat men gemaakte af spraken wil verbreken en die verbreking zelfs door-stakingen wil afdwingen. De gehele arbeiderswereld zou (en terecht) in rep in roer geraken wanneer werkge vers, door omstandigheden gedwongen, eens zouden proberen om de in de c.a.o.'s vastgelegde lonen te verminderen om daardoor hun arbeiders aan het werk te kunnen houden. Nu er echter een tegenovergestelde situatie aan bod is, moet het evenzeer worden afgekeurd, dat men poogt daarvan misbruik te maken. De arbeiders, die daaraan meewerken, ondergraven er hun eigen verworvenhe den mee. De door de wilde acties opge roepen konsekwentie zou immers zijn, dat de collectieve arbeidsovereenkomsten van nul en gener waarde worden en men zou terug vallen in een volkomen wille keurige loonpolitiek. In de huidige omstandigheden zou dat voor vele arbeiders wellicht tot veel ho gere lonen kunnen leiden, doch dit zou slechts van tijdelijke aard kunnen zijn. Onze concurrentiepositie zou er spoedig danig door in het gedrang komen, het geen verminderde werkgelegenheid ten gevolge zou hebben en dus automatisch verminderde lonen, waarover dan geen geldende afspraken bestaan. Veronachtzaming en zich onttrekken aan de c.a.o.'s kan met anders dan tot een chaos leiden, waar uiteindelijk niemand gelukkig mee zal zijn. Anderzijds valt nauwelijks te verwachten, dat na het treffen van een nieuw akkoord tussen werkgevers- en werknemersorganisaties, iedereen tevreden zal zijn. Voor de vakbonden zijn de wilde acties De melk gaat weer twee cent omhoog Voor huurder en verhuurder, De margarine, spotgoedkoop, Wordt eindelijk wat duurder; Den Haag zegt, zichtbaar ongerust: Het volk wordt ontevrejen, Als er een loonsverhoging komt Van tien procent in tweëen. Maar als er huurverhoging volgt, Dan is het kleine baasje, Nog steeds in de vergeten hoek. Meteen al weer het haasje. Dat weten de ministers niet Die eigen pil verguldden: 't Salaris blijkt verhoogd te zijn Tot zestigduizend gulden. Een eerste globe van de maan Is klaar voor alle scholen; De Russen gaan er niet naar toe, Eerst koren op hun molen; De kinderboekenweek gestart Met veel bespiegelingen: Geen Pipo en geen Zwiebertje Kan 't kinderboek verdringen. De grote man in Nederland Maakt alle deuren open, Nu schijnt hij te proberen de Artiesten op te kopen; Misschien is dan 't gejammer uit, De kater wordt er krols van En komt er zonder Dietrich nog Een Grand Gala du Zwolsman! JAAP MIJDERWIJK. natuurlijk een allesbehalve plezierig iets, vooral omdat daarbij eisen worden ge steld waaraan bij officiële onderhande lingen niet kan worden voldaan. Ogen schijnlijk lijken ze voor de wilde eisers dus niet aggressief genoeg op te treden, maar de vakbondbestuurders, hun eisen al zo hoog mogelijk stellend, weten nochtans dat de economische mogelijk heden grenzen stellen die niet straffe loos .overschreden kunnen worden. De tweespalt, die door het gewroet der wilde-actieleiders dreigt te ontstaan, is uiteindelijk zeker niet in het belang van de werknemers noch van het Nederland se volk in zijn geheel. De Eigendomweg is een keurige weg, daar valt niet aan te twijfelen, maar als men de moeite neemt tegenover perceel 90 een kort pad af te lopen, dan wordt men geconfronteerd met woningen die geen woningen maar krotten zijn en met hun toestanden die men rustig wantoestan den kan noemen. In twee krotten wonen zes kinderen met hun ouders en het is haast niet te be grijpen dat het geen doodzieke kinderen zijn. Natuurlijk weet u dat niet omdat de Eigendomweg niet in uw buurt ligt en omdat u niet op het idee komt dat pad eens af te lopen en u te verbazen dat zoiets in Soest mogelijk is. Voorlopig ziet de familie Gros er nog geen heil in en moedeloos wordt op een redelijke woning gewacht. Een tweede huisje in deze on-Nederland- se gemeenschap staat nu leeg, want man vrouw en kind konden naar een flat, maar in het derde wonen pa en moeder Sevink en de kinderen Karin van drie, Els van anderhalf en Rian van 2 maan den, die nagenoeg worden opgegeten door de muizen. Ze hebben nog mulder ruimte dan de familie Gros, maar betaalden ook 20, per week aan de vorige eigenaar. De slaapkamer is een hok van nog geen twee bij twee meter. Overdag staat daar naast de bedjes van Karin en Els en het Wel weten we hoe we moeten meehelpen aan de bouw van „Het Dorp" bij Arnhem, aan de herbouw van de Perzische dorpen en aan het verschaffen van een mens waardig bestaan aan vluchtelingen heel ver weg. Dat er kinderen heel dichtbij aan een menswaardig bestaan geholpen moeten worden komt helemaal niet bij ons op. In maart 1960 betrok het kinderloze echtpaar A. Gros vol hoop het zomer huisje terzijde van de Eigendomweg en ze deden dat graag, want het werd zomer en voor de winter zouden ze heus wel een behoorlijk huis hebben. Inmiddels zijn drie winters verstreken, maar ze wonen er nog. Nu met de drie jarige Jolanda, de anderhalf jarige Adri en Bertie van 8 maanden. Ze zijn er van overtuigd dat ze ook de vierde winter zullen ingaan en ze vragen zich daarbij af hoeveel kinderen je in Soest eigenlijk moet hebben om in aanmerking te kun nen komen voor een woning waarin je kleding niet beschimmeld, die een toilet heeft en waarin je niet met z'n vijven op een zoldertje hoeft te slapen dat ie der moment naar beneden kan komen. Een woning waarin de kinderen niet zo gemakkelijk bronchitis en kinkhoest krij gen. Die woning hoeft echt niet zo goedkoop te zijn, want tot voor kort betaalde de familie Gros aan de vorige huiseigenaar 20,per week voor deze behuizing. Voor die 20,kon men naast het wonen rekenen op plagerijen als het af snijden van het licht, het slopen van een schuur en een w c. en tenslotte op een proces dat leidde tot een vonnis van de kantonrechter te Amersfoort. De fami lie Gros moest het huis verlaten wegens huurschuld, overlast, verwaarlozing en wat niet meer, maar ook de rechters kunnen zich weieens vergissen en in hoger beroep werd beslist dat er hele maal geen reden was de familie Gros te beletten het huis te bewonen. Nu kan men zich echter afvragen of het niet beter geweest was op straat gezet te worden, want slechtere huizen zijn er beslist niet in Soest, tenzij ze onbe woonbaar verklaard werden. De eigenaar die het gewoon vond twee maal 20,per week te ontvangen voor twee krotten zonder toiletten, vertrok uit Soest nadat hij de huisjes verkocht had aan een aannemer die de beide families eveneens wil zien vertrekken, maar uit heel wat acceptabeler motieven. Hij wil een eind maken aan deze hele gribus; de boel tegen de grond en dan gebruiken als opslagplaats. Huur wil hij helemaal niet hebben, want hij zou zich zelf een weinig respectabel mens vinden als hij huur ontving van deze woningen die nodig tegen de grond moeten. De heer Gros heeft getracht een huisje op de Dorresteinweg te bemachtigen met de belofte dat hij het zelf zou opknap pen, maar dit mislukte. Een ander kreeg het. Op de Schoutenkampweg staat een huisje leeg dat het opknappen waard is, maar het is de vraag of dit mag en of deze woning betrokken mag worden. bed van het echtpaar Sevink de wieg van Rian, maar die moet 's avond naar de kamer, want anders is er helemaal geen ruimte voor het uitkleden en naar bed gaan. Ook de familie Sevink heeft geen toilet. Een keuken trouwens ook niet. En evenmin weinig hoop dat voor de winter een andere woning betrokken kan worden. De winter breekt aan en zes kinderen zullen bij slecht weer 24 uur per etmaal moeten leven in vochtige krotten, waar schimmel en muizen heel wat te vertellen hebben. En wij verbeelden ons maar dat het met de volksgezondheid in ons land zo best gesteld is, want we weten niet eens dat er tegenover de woning 90 in de Eigen domweg een kleine krottenwijk is die nodig tegen de grond moet. En niet in het minst omdat we zo gul gegeven hebben voor het slopen van krottenwijken duizenden kilometers hiervandaan. De bedrijfsarts J. Kuijvenhoven, die in Soestdljk woont, promoveerde aan de rijks-universiteit te Utrecht tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift „Tuberculose en bedrijfsgeneeskunde". Het behandelt het onderzoek naar het voorkomen van tuberculose bij perso neelsleden van de Nederlandse Spoor wegen en de lotgevallen van de patiën ten. De heer Kuijvenhoven is bedrijfsarts bij de Spoorwegen. Zijn onderzoekingen zijn van groot belang voor het ontdekken van tuberculose. Niet minder dan 70 van alle patiënten met longtuberculose onder het NS-personeel heeft het vroeg tijdig ontdekken van deze ziekte te dan ken aan het röntgenonderzoek en het bedrijfsgeneeskundig onderzoek van de medische dienst der spoorwegen. Jaarlijks wordt er in samenwerking met de afde ling longziekten van het Stads- en Aka- demisch Ziekenhuis te Utrecht een schermbeeldonderzoek gehouden. Een opvallend groot aantal patiënten blijkt na genezing van t.b.c. weer op normale wijze aan het werk te kunnen gaan. terwijl zelfs 84.4 van de her stelde patiënten in de vroegere functie terugkwam. Op de eerste Gemeente-avond in dit seizoen sprak voor de leden van de Ned. Prot. Bond ds van der Wall uit Laren over het onderwerp: Christus in de beeldende kunst. De dia's die de cau serie begeleidden, waren zelfgemaakte opnamen van de oorspronkelijke kunst werken, zich bevindende in verschillende landen en ontsproten aan het geloofs leven van de kunstenaars. Ook de cul tuur van de kunstgeschiedenis in de tijd van het ontstaan van de werken speelt een rol bij de uitbeelding. De oudste afbeelding, uit het jaar 225, toon de ons Christus als de Goede Herder, door vele kunstenaars in de loop der eeuwen nagevolgd, op wel zeer verschil lende wijze. Ook zagen we Christus als Leraar, Prediker, Genezer, biddend in Gethsemané, kloppend aan de deur, en als de Koning der koningen. De gods openbaring, die onzichtbaar is, heeft vele kunstenaars geïnspireerd deze op hun eigen wijze zichtbaar te maken. Het gebodene was zeer de moeite waard en een dankwoord dan ook wel op zijn plaats. Zestig jaar geleden een bekende Soester de in de Eemstraat. re school was zijn had grote steun van je, die al op haar kreeg. Die was in voor het doen van het meisje was er was Kobus van Ee winkelier. Hij woon- De voormalige lage- huis en winkel. Hij zijn dochter Gerrit- elfde jaar een fiets hoofdzaak bestemd boodschappen, maar trots op dat ze de n In de Sint Pieter s basiliek is met een heilige mis de vijfde verjaardag herdacht van de Pausverkiezing van wijlen Paus Joannes XXIII De Belgische kardinaal Leo Joseph Suenens hield een toespraak en werd door Paus Paulus VI ontvangen. Jaar in jaar uit geven bestuursleden van de Soester Vereniging voor Veilig Verkeer belangeloos les aan Soester ingezetenen, die zich opgeven voor de cursussen, wel ke elke winter in De Gouden Ploeg ge houden worden. Jarenlang werd dit gedaan door de heren B. Snijders en F. Sonders. De heer Sonders overleed enige weken geleden en dat betekende een groot ver lies voor de vereniging. Op 4 november om 8 uur begint echter een nieuwe cursus, want de heer Snij ders gaat door in het belang van de verkeersveiligheid, waaraan in Soest heus nog wel wat hapert. Tien maanden van het jaar zijn om en reeds zijn er negen slachtoffers van het Soester verkeer in 1963 te betreuren. Er zijn koningen van de weg, die menen dat ze niets meer te leren hebben op het gebied van het verkeer en ze gaan prat op hun grote kwaliteiten als wegge bruiker. Ze hebben heel wat voorgangers gehad en menigeen van hen kwam op het kerkhof terecht door zelfoverschat ting. Voor hen die zich koning op de weg voelen is zo'n cursus heel geschikt. En ook voor mensen die nog altijd denken dat een auto altijd voorrang heeft om dat het nu eenmaal een auto is. En voor hen die alleen maar fietsen en nog steeds niet weten dat ze op de rijks weg voorrang hebben als een auto deze weg opkomt of een zijweg inslaat. En voor de bromfietsers, die er maar niet aan kunnen wennen dat ze geen zestig km mogen rijden. En voor de hele harde rijders, waarvan Jo Spier bij een teke ning schreef: „Al kunt u op kantoor de boeken goed bijhouden, daarom hoeft u de trein niet bij te houden". Voor de jeugd is deze cursus geschikt, maar ook voor bejaarden, want die kun nen er in het verkeer nog wel eens een potje van maken. Het is daarom te hopen dat De Gouden Ploeg maandag te klein is en dat de vereniging de Expohal moet afhuren om allen te kunnen onder brengen die voor een veiliger Soester verkeer willen zorgen door goed te leren hoe ze zich in dat verkeer gedragen moeten. KANTMAN. tweede was die in Soest een fiets bezat. Nummer 1 was de verloskundige mej. v. d. Werff, die nu bijna 98 jaar is. Gerritje was in Soest geboren en op 30 oktober trouwde ze met de Soester meu bel- en biljartmaker Herman Prins. In de Oude Kerk werd het huwelijk in gezegend door ds. Brans. Woensdag hebben de heer en mevrouw Prins met hun drie dochters en dertien kleinkinderen het gouden huwelijksfeest in hotel v. d. Brink gevierd omdat de woning Steenhoffstraat 66 daarvoor te klein was. In die woning trok het jonge bruidspaar op de dertigste oktober 1913. Het huis was in opdracht van de heer Prins gebouwd omdat er in Soest niets te koop of te huur was. De Steenhoff straat bestond toen nog niet, even als de Middelwijkstraat en de andere stra ten die nu de rijksweg vormen, omdat deze eenvoudigweg Rijksweg genoemd werd. Op de Steenhoffstraat stonden alleen huize St. Joseph, het huis waarin de Raiffeisenbank als Boerenleenbank ge vestigd was en op de Middelwijkstraat het pand waarin nu „De Kleine Witte" gevestigd is, de school in de Kerkebuurt en De Gouden Ploeg. De heer Prins was voor zijn trouwen tien jaar biljartmaker in Utrecht, daar na enige jaren meubelmaker in Hilver sum en toen kwam hij naar Soest om hier als timmerman te werken, want iedere dag om vijf uur op de fiets naar Hilversum rijden en pas om acht uur thuiskomen, was ook niet alles. En he lemaal niet als er onderweg lekke ban den gerepareerd moesten worden, want dan werd het nog later. Vijftien jaar heeft mevr. Prins naast haar woning een textielwinkel en een zaak in huishoudelijke artikelen gedre ven. Daarin is thans de firma Biesheuvel gevestigd. Het gouden Bruidspaar is uitstekend ge zond, al wil het met de benen niet hele maal naar wens. Mevr. Prins vindt dat ze in een mooie tijd geleefd heeft en nog leeft, want ze heeft de fiets, de auto, het vliegtuig, radio, brommer en televi sie zien komen en vooral de televisie is een uitkomst voor de 81-jarige heer Prins en zijn 78-jarige vrouw, want zij blijven graag op de hoogte met alles wat de moderne tijd te bieden heeft. S.E.C. speelt zondag tegen I.V.V. in H- pendam in de volgende opstelling: Doel Adams; achter De Rooij en Hooij- er. midden Burgman, Ruttenberg en Wolfsen: voor De Bruin, Van Breukelen Hanasbeij, Duijst en Pothoven.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1