F Nei£ MARCHAL - HAARMODE LIJNWERP- EN WIPPERTOESTEL Zeventig jaar vereniging „De School met den Bijbel". Firma G. van de Pol Op weg naar een belastinginflatie WASSERIJ GELRIA EDE TWEEDE BLAD DAM PO Waardevolle apparaten voor het redden van schipbreukelingen. J. v. Kooy Politie telefoon 4444 en 4445 Loodgieters werkzaamheden. Hockeyprogramma. Voetbalprogramma. toeneming Hogere heffing op benzine zal snelverkeer niet stuiten verkouden Even tijd voor een kop gezelligheid! Autorijsohool VAN BUUren Auto- en Scooter- rijseliool VAN BOJREN Wanneer het stormt, staan langs onze kusten allerlei reddings- en bergings middelen ter beschikking van schepen, die in moeilijkheden geraken. In iedere belangrijke kustplaats vinden we momenteel een moderne reddings boot, terwijl er op verschillende plaat sen langs onze stranden, waar geen ha vens zijn, strandreddingsboten klaar lig gen op wagens, die met speciale tractors zo in zee kunnen worden gereden. In sommige havensteden liggen sterke ber- gingsboten gereed om bij het minste of geringste alarm uit te varen teneinde een onfortuinlijk schip, dat ergens op een van Nederlands gevaarlijke zandban ken is geslagen, bij te staan en zo mo gelijk uit de benarde positie te bevrijden. Helemaal droog komt een schipbreu keling (e) niet aan de overkant. Wanneer de toestand op een schip niet meer houdbaar is en de opvarenden het schip willen verlaten, zal een reddings boot alle mogelijke moeite doen om de onfortuinlijke zeelui te redden. Het kan echter voorkomen, dat een schip zover over de banken heen slaat, dat het voor de redders onmogelijk is het wrak te benaderen, omdat ze anders zelf te plet ter zouden slaan en stranden. Meestal ligt zo'n schip dan nog wel een paar honderd meter uit de kust, zodat het ook onmogelijk is om wadend of met een sloep de wal te bereiken, In zo'n geval komt een lijnwerp- en wipper- ploeg aan de wal in actie. Het rijdend kanon. Hoe een dergelijke redding in haar werk gaat, zagen we laatst tijdens een de monstratie van de K.N.Z.H.R.M. Op een tiental plaatsen langs de Nederlandse kust staan zware 3-tons trucs, met een gehele lijnwerp- en wipperinstallatie, als mede ankers, lieren en oliekleding aan boord gereed. Bij deze trucs behoort, gelijk ook bij de reddingsboot het geval is, een uiterst bekwame ploeg mensen die er, indien nodig, op uit trekt, om schipbreukelingen te redden en veilig aan wal te brengen. enorme rookontwikkeling werd het pro jectiel afgevuurd. De lijn kwam precies over het oude schip terecht. De verbinding tussen schip en wal was tot stand gebracht. Zo'n lijn die over het wrak wordt geschoten is echter dun en via deze lijn zou het niet mogelijk zijn de schipbreukelingen naar de wal te brengen. De mensen aan boord van het gestrande schip pakten daarom de lijn en haalden deze binnen Aan het strand Dealer N V. Autobedrijf Den Dolder - tel. 03402-3841 had men aan het uiteinde van de dun ne lijn een zware kabel en een tweede dunne lijn bevestigd. Als de zeelui van het wrak de eerste dunne lijn binnen trekken, komen zware en lichte kabels tenslotte aan boord van het schip. Hebben ze de zware kabel eenmaal te pakken, dan is de verbinding tussen wal en schip alweer soliedeir geworden. De schipbreukelingen bevestigen de zware kabel goed stevig aan de mast. Is dat eenmaal gebeurd, dan wordt deze tros strakgetrokken en wel doordat een lier de kabel iets opwind, waardoor die als een snaar gespannen staat. De wipper zelf bestaat eigenlijk uit een reddingsboei - een ieder bekend - waar aan onderaan een zak in de vorm van een soort broek is bevestigd aan enige korte kabels, die tezamen komen in een katrol, welke over de zware tros loopt. Op die manier kan de wipper, net als bij een kabelbaan zoals we wel uit de berglanden kennen, over de kabel lopen en zich dus van de wal naar het schip en terug bewegen. De tweede lijn. De wipper is daartoe bevestigd aan de tweede (lichte) kabel, een touw zonder eind, dat dus geheel rond loopt en dat tegelijk met de zware kabel overgebracht werd naar het schip, terwijl men op de wal ook een deel heeft. Zo zijn er dus twee verbindingen tot stand gebracht. De zware tros van lier tot mast en de dunnere lijn, waardoor de wipper heen en terug getrokken moet worden. Is alles in orde, dan trekken de mensen aan het strand aan de dunne kabel en verplaatst de wipper zich langs de tros naar het- wrak. Daar neemt een van de schipbreukelingen plaats in de reddings boei en wel zo, dat hij of zij in de broek zit, met aan elke kant een been, terwijl de boei om de borst sluit. Dan trekt men in samenwerking aan het strand en op het schip aan de dunne lijn en de schip breukeling glijdt in de wipper langs de tros naar de veilige wal. Dan gaat de wipper weer leeg terug en stapt een volgende schepeling in. Zo kan men onder bepaalde omstandigheden ge bruik makend van dit nuttige toestel, de gehele bemanning van een schip halen. Beter nat dan niet! Tijdens de demonstratie verliep alles perfect. Helemaal droog kwam de schip breukeling, die in dit geval uit een aar dig meisje bestond, echter niet aan de De tros wordt strak getrokken. Zo'n zware truc, die er op gebouwd is om dwars door de duinen heen te rijden, zagen we nu voor ons. De bemanning was al bezig op de havenkade een soort kanon in stelling te brengen, waar de raket en de lijn mee zou worden afge vuurd. Op ongeveer tweehonderd meter afstand, aan de overkant van de haven, lag een denkbeeldig wrak, in de vorm van een oud schip, waarop zich de schipbreukelingen bevonden. Het eist nogal wat ervaring om het af- vuurgeschut in stelling te brengen. Men moet terdege rekening houden met de windrichting, omdat anders de lijn naast het wrak terecht komt. Maar men kan met een dergelijk apparaat aan een soort raket een lijn afvuren, waar men onder gunstige omstandigheden een afstand van meer dan 400 meter mee kan overbrug gen. Tc dun. We wachten op het commando. Opeens klonk een daverende knal en met een overkant. De tros boog in het midden zover door, dat ze tot haar middel toe door het water werd getrokken. Maar een schipbreukeling kan beter nat, dan hele maal niet aan de wal komen, sprak een van de redders lachend, zodat dit niet als een bezwaar kan worden aangemerkt. De laatste tientallen jaren heeft het wippertoestel verschillende goede diens ten bewezen en op die manier al heel wat schipbreukelingen veilig aan wal gebracht. Het is echter een noodmiddel, dat men alleen zal gebruiken, wanneer het voor een reddingsboot onmogelijk is om het wrak te bereiken. Nederland heeft een gevaarlijke kust met vele verraderlijke zandbanken, maar gelukkig kunnen we trots zijn op onze K.N.Z.H.R.M. welke op zo'n doeltreffende manier waakt over de veiligheid van onze schepen met zijn opvarenden. Zeventig jaar geleden, in oktober 1893, werd de vereniging „De School met den Bijbel" opgericht en het resultaat van de arbeid die ondernomen werd was een Gereformeerde school met twee lokalen, waar meester H. Wissels als hoofd de scepter zwaaide. Later werd hij leraar aan de christelijke normaalschool te Rot terdam. Bestuur en leden der vereniging beston den tot 1903 uit Gereformeerden. Her vormde kinderen gingen naar de kleine Gereformeerde school, maar daarin kwam tien jaar na het oprichten van de ver eniging het einde door het toetreden van Hervormden tot het bestuur, dat uit ne gen leden bestond; 4 Gereformeerd, 4 Hervormd en 1 lid dat niet tot deze kerkgenootschappen behoorde. De Da Costaschool in de Prins Bern- hardlaan werd in 1903 gesticht en in 1906 ontstond de Insingerschool, gesticht met middelen die door de familie Insin- ger van het landgoed Pijnenburg ter beschikking gesteld waren. De ulo-school in de Prins Bernhardlaan werd in 1920 geopend, de De Savornin Lohmanschool in 1930, de Groen van Prinstererschool in 1947 en de Oranje- Nassau v.g.l.o.-school in 1955. Door het bestuur van de vereniging is een vijfde lagere school aangevraagd ter ontlasting van de De Savornin Lohman school aan de Driehoeksweg. Deze school komt in Soest-Zuid. Thans zijn er 4 lagere scholen, een Uloschool, een v.g.l.o.- school en 4 kleuterscholen. De kleuterscholen zijn in Hees, Eltheto, op de Vinkenweg en de vierde is verdeeld over de Da Costaschool en het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond. Vijfenveertig leerkrachten geven les aan 1800 kinderen in de Da Costaschool, Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw hoofd de heer J. Kenemans; de Insinger school, hoofd de heer W. P, de Boer, De Savornin Lohmanschool, hoofd de heer D. Hoekstra, de Groen van Prinstererschool, hoofd de heer R. Dijkema, de ulo-school, hoofd de heer J. W. ten Broeke en de v.g.l.o.-school, hoofd de heer W. Gerrit- se. Iedere school heeft een oudercommissie, terwijl het bestuur van de vereniging de beleidslijnen aangeeft. De heer H. Fennema is al 18 jaar voor zitter van dit bestuur en zijn voorgan gers vanaf de oprichting waren de heren P. Floor, ds Brans, ds Van Arkel, ds Alkema, ds Kruishoop, ds Groeneveld, ds Wouters en ds De Bruin. Zondag spelen teams van de Mixed Ho ckey Club Soest de volgende wedstrijden: Dames 2-Kampong 2 12.30 uur. Heren 4-Kampong 8 12.30 uur. Heren 5-Gooi 10 11 uur. Kampong 4-dames 3 11 uur. Randwijck-heren 1 12.30 uur. Gooi 8-heren 2 12.30 uur. Laren 6-heren 3 11 uor. Hilversum 2-dames 1 11 uur. Zondag: l.V.V. 1-S.E.C. 1 2.30 uur. B F.C. 2-S.E.C. 2 12.30 uur. B.D.C. 1-Amersfoortse Boys 1 2.30 uur. BD.C, 2-Donar 3 12 uur. S.E.C. 3-Baarn 3 12 uur. B.D.C. 4-K.V.V.A. 3 12 uur. Amersfoortse Boys 3-S.E.C. 4 2.30 uur. A.P.W.C. 4-B.D.C. 5 12 uur. H.V.C. 5-B.D.C. 6 12 uur Zaterdag: Hees 1-Lage Vuursche 1 3.15 uur. V.V.Z. 1-Karboys 1 3.15 uur. C.S.W. 2-Hees 2 3.15 uur. C.J.V.V. 5-V.V.Z. 3 3.15 uur B.D.C. A-Quick A 3.45 uur. S.E.C. B-H.V.C. D 3.45 uur. S.E.C. C-Quick C 3.45 uur. BD.C. B-H.V.C. E 3.45 uur. S.E.C. D-H.V.C. H 2.45 uur Hoogland a-S.E.C. a 2.45 uur. Cobu Boys a-B.D.C. a 3.45 uur. B.D.C. b-H.V.C. c 2.45 uur. B.D.C. d-Quick c 2.45 uur. S.E.C. d-AP.W.C. c 2.45 uur. Quick d-B.D.C. f 2.45 uur. C.J.V.V. c-B.DC. g 2.45 uur. Pupillen: B.D.C. 2-S.E.C. 2 2 uur. K.V.V.A. 3-B.D.C. 3 2 uur De eerste maatregelen die de regering denkt te treffen ter voorkoming van overbesteding, zullen bestaan uit beper kingen van de overheidsinvesteringen en verhoging van enkele indirecte belastin gen n 1. die op benzine en rookwaar. Een investeringsbeperking bij de over heid wordt pas langs omwegen door de burgers gevoeld maar een hogere heffing op benzine en rookartikelen voe len de meesten van ons onmiddellijk in de portemonnee. Zij maken een zetelen de regering terstond impopulair en ver zwakken dus rechtstreeks de positie van het kabinet. Waarom wordt de minister van financiën deze weg opgedreven Waarom juist deze artikelen Het heffen van indirecte belastingen is een van de oudste middelen van een regering om aan geld te komen. Gaan wij de geschiedenis na, dan vinden wij telkens artikelen, die om de daarop te heffen belasting de belangstelling van de overheid genoten. Dikwijls werd daarvoor SCHRIKSLAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3990 De eerste secretaris was de heer A. En dendijk, die 26 jaar wethouder van Soest was. Thans is de heer P. Beekman al 33 jaar secretaris en hij is 44 jaar be stuurslid. Hij werd benoemd de dag na zijn huwelijk en begint er nu over te denken zijn taak aan jongeren over te dragen. De heer Th. Regter is penningmeester en de heren L. J. Meijer, P. J. v. Buuren, P. Smits, G. v. d. Craats en H. Brons zijn de gewone bestuursleden. Er is een vakature door het overlijden van de heer E. van Brummelen. Zijn vader, C. van Brummelen is 42 jaar be stuurslid geweest en hele generaties met de naam v. d Flier gaven mede leiding aan de vereniging. E. v. d. Flier was mede oprichter, J. en E. v. d. Flier waren na hem bestuurslid. De heren C. W. Veenendaal en Van der Velden hebben eveneens hun grote ver diensten voor de vereniging, want zij waren beiden een kwart eeuw bestuurs lid. Artikel 1 van de gewijzigde statuten d.d. 4 nov. 1935 geeft het doel van de vereni ging aan. Het luidt: „De vereniging is gevestigd te Soest. Het doel der vereni ging is de stichting en instandhouding van een of meer scholen met den Bijbel, overeenkomstig de beginselen voor Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs, opge richt te Amsterdam 30 december 1860 en erkend bij Koninklijk Besluit 12 jan uari 1864. Haar grondslag is de Bijbel als het Woord Gods, meer bepaaldelijk in den zin, die daarin door de Belijdenisschrif ten of Formulieren van Eenigheid worden gehecht. Haar beginsel is dat de volksopvoeding en het volksonderwijs moeten zijn vol gens de beginselen der Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, omschreven in haar statuten, geheel in overeenstemming met den voor den Bij bel geopenbaarden wil van God". Veel is in de afgelopen 70 jaar bereikt door de vereniging en het bouwen van de vijfde lagere school zal een nieuwe mijl paal zijn in het lange leven van de ver eniging voor chr. nat. schoolonderwijs „De School met den Bijbel" te Soest. het graan gekozen of het zout. Andere goederen die door ministers van finan ciën omhelsd werden, zijn het bier, de wijn. de suiker en het postvervoer. De meeste van de uitverkozen waren be hoorden eertijds tot de eerste levensbe hoeften. Er waren verschillende redenen voor die keuze maar het voornaamste was wel dat men over geen ander middel be schikte om een flinke belasting te hef fen. De inkomens konden niet worden belast omdat die bij de overheid niet bekend waren of niet gecontroleerd kon den worden. Om deze reden zien wij in minder hoog ontwikkelde landen deze vorm van belastingheffen dan ook veel vuldig toegepast. Het grootste hieraan Wevende bezwaar is echter dat het grootste deel van dit soort belastingen wordt opgebracht door mensen, die haar het slechtste kunnen betalen. Gaan we bijvoorbeeld een hef fing leggen op graan, dan worden alle broodverbruikers getroffen. De grootste broodverbruikers zijn echter de mensen met lage inkomens, waarbij de grote ge zinnen het meeste moeten betalen. 2KKÏNFONDSI V€/?AHa£B SQESTERBERGSESTRWEG 26 TEL 2982 Invloed op verbruik. Om deze onbillijkheid te voorkomen is in Nederland het zwaartepunt van de belastingheffing op de directe belastin gen gelegd. In de overheidshuishouding met een meer geleide economie wordt echter de indirecte belasting gehanteerd om het verbruik te beinvloeden. Als doel wit voor de heffing worden dan artikelen gekozen die wel algemeen sterk begeerd worden, maar waarvan toch de consump- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 1 NOVEIVTBER 1963. tie kan worden nagelaten zonder dat men in de bevrediging van zijn eerste levens behoeften wordt getroffen. Tot deze ar tikelen behoren de rookwaren. Roken wordt door tallozen wel als een onmisbare behoefte gevoeld, maar het kan beperkt worden of zelfs achterwege gelaten. In verband met de verschenen rapporten over de oorzaken van de vrese lijke kanker moet het heilzaam worden geacht wanneer de rookgewoonten worden gematigd. Dure tabakswaren zullen voor al door de jeugd minder worden gekocht en daar wordt de gemeenschap een dienst mee bewezen. Allemaal elke dag Droste Cacao Maar de benzine dan Het argument van bescherming van. de volksgezondheid gaat niet op bij de benzinebelasting. De regering zal moge lijk niet aarzelen te verklaren dat haar de ontwikkeling van het snelverkeer in Nederland uit de hand dreigt te lopen. Met name de wegenbouw blijft achter bij de groei van het aantal verkeersmid delen. Helaas is een dergelijke argumentatie juist, maar zij werkt voor elk kabinet als een boemerang. Ons volk heeft de staat middels de wegenbelasting in de loop der jaren meer dan voldoende fond sen ter beschikking gesteld om een be hoorlijk wegennet te bouwen. Op dit punt heeft het echter dikwijls aan een voor uitziende blik ontbroken en de opbrengst van het verkeer is deels voor andere doel einden besteed, zodat wij nu letterlijk meer dan eens met de brokken zitten. Ook zijn wij van mening, dat de motori sering van ons volk door geen belasting meer is te stuiten. Met andere woorden ons volk zal de hogere benzinelasten desnoods dragen, doch er geen ritje min der om maken en er geen auto minder om kopen. Weggezogen koopkracht. Met de groei van de bevolking en de toe nemende welvaart zal de consumptie van rookwaar evenmin duurzaam dalen. En daarmee bereikt dan de regering haar doel met deze extra lasten. De extra be lastingopbrengst kunnen de consumenten niet meer voor andere doeleinden beste den. Zodoende worden er geweldige be dragen aan koopkracht weggezogen. Die koopkracht neemt toe door de loons verhogingen. Het effect daarvan wordt dus gedeeltelijk geneutraliseerd. Mocht het effect van deze heffingen onvoldoen de zijn dan kunnen meer artikelen, men noemt reeds het gedistilleerd, voor extra- De enige Rijschool in Soest waar U kunt worden opgeleid voor al uw rijbewijzen met eigen lesmateriaal. Keuze uit 4 nieuwe luxe auto's, waarbij grond- en stuurversnelling: 1 vrachtauto Opel Blitz, nieuwste model. 1 Heinkel Scooter met electr starter. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij de grootste Eikenlaan 1, tel. 4685. heffing worden aangewezen. In nood kan zelfs de omzetbelasting over de gehele linie worden verhoogd. Een gerichte extra heffing, als thans voorgenomen, heeft als nadeel dat zij enkele groepen uit het bedrijfsleven tij delijk of voor langere tijd in haar ont plooiing de dupe laat worden ten bate van het algemeen belang. Over dit be zwaar pleegt onze volksvertegenwoordi ging in het algemeen heen te stappen, al zal het in bepaalde sectoren van het transportbedrijf dat nog niet op diesel- tractie overschakelde, wel gaan spannen. Grote verantwoordelijkheid. Kan met deze en andere maatregelen een snel-voortgaande inflatie in Nederland worden afgeremd, dan verdient de rege ring steun in haar pogingen. Minister Witteveen zal er dan echter voor moeten zorgen dat de extra-belastingen niet op nieuw via staatsuitgaven in circulatie ko men. Zorgt hij daarvoor dan wordt hem via de loonsverhogingen en extra indirecte belastingen de weg gebaand voor een ver laging van de directe belastingen, die ons al zolang is toegezegd. Maar welke minister van financiën in het verleden heeft de verleiding kunnen weerstaan extra inkomsten in te passen in het nor male inkomstenschema van de staat Hoe moeilijk is dan de fiscale weg terug 1 Looninflatie kan tenslotte verkleuren tot een belastinglnflatle.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5