HET OOG GERICHT OP VERSCHILLEN. Gewonden in het verkeer. Soestenaar verongelukte in Zeist. Huurachterstand en gaslevering. Plaatsvervangend lid schoonheidscommissie. S.E.C. verloor met 4-0. Verbouwing en uitbreiding r o gemeentehuis. Bijeenkomst K.A.V. A.B.T.B bijeen. Ds J. N. Bieger 40 jaar predikant. Ontheffing verbodsbepaling. Verhoging tarieven vuilnisophaaldienst. Kasgelden. B.D.C. verloor van Amersfoortse Boys. Verkoopdag Eltheto. Geen veilig verkeer. Resultaten van Shot. Prachtig succes. DINSDAG 5 NOVEMBER 19G3. 42<" JAARGANG No' 83' 5QE STER((Tq U R AN T Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDES TRA AT 29A SOESTDIJK Op de Van Weedestraat werd de 83-jarige mevr. A. J.-v. d. W. aangereden toen ze plotseling het rijwielpad lopend over stak. De bromfietser B. B. uit Hoorn reed tegen haar aan. De bejaarde vrouw brak het linker onderbeen. Per zieke- auto van de E.H B.O is zij naar de zie kenhuisafdeling van Zonnegloren ge bracht. De heer B. kreeg een verwonding aan zijn linker knie. De heer D. J. v. d B. reed zondagmiddag per bromfiets op de Soesterbergsestraat. Achterop zat mej. J. F. uit Baarn. Bij het passeren van het echtpaar G. W. v. B. gaf de bromfietser een signaal. De heer en mevr. v. B. gingen ieder aan een kant van het fietspad lopen, maar op het laatste moment voegde mevr. v. B. zich bij haar man. Zij werd aangereden, viel en kreeg een hersenschudding. De brom fietsbestuurder viel eeneens en kreeg een hoofdwond. De duopassagiere man keerde niets. Beide slachtoffers, die in Soest wonen, zijn per E.H.B.O.-ziekenau- to naar de ziekenafdeling van Zonne gloren gebracht. In het Zeister ziekenhuis overleed onze plaatsgenoot, de 62-jarige heer G. van Egdom van de Krommeweg aan de ge volgen van verwondingen, opgelopen bij een verkeersongeval. De heer Van Egdom was met zijn brommer door een auto gegrepen op de Amersfoortseweg te Zeist. Het euvel van wanbetalen ten aanzien van de huren van gemeentewoningen neemt in Soest toe. Bij achterstand in de huurbetaling verkeert de gemeente in een ongunstiger positie dan een parti culier. De gemeente kan slechts in het uiterste geval gebruik maken van het middel van ontruiming omdat zij de morele plicht heeft voor een andere huisvesting zorg te dragen. Een vonnis tot ontruiming zal dan ook alleen kun nen worden uitgelokt indien een andere, vaak minder gerief biedende woning aanwezig is. De mogelijkheden hiertoe zijn gering door de woningnood. Het college van B. en W. is van oordeel dat op andere wijze tegen deze wanbe talers opgetreden moet worden. Daarbij wordt gedacht aan de levering van gas. Aan de raad is dan ook voorgesteld de voorwaarden voor de levering van gas in die zin te wijzigen dat de gemeente voortaan niet verplicht is gas te leveren indien er sprake is van huurschuld aan de gemeente of het gemeentelijk wo ningbedrijf. Het college van B. en W. acht het niet mogelijk op een andere wijze de bedra gen van huurschuld binnen te krijgen, omdat zij die deze schuld hebben mees tal niet de gemeente als enige schuld eiser hebben. De heer G. M. v. Leeuwenburg te Utrecht is op 1 januari aftredend als lid van de schoonheidscommissie van Soest. Plaats vervangend lid H. A. Pothoven te Amers foort zal zijn plaats innemen. Het college van B. en W. heeft de raad de volgende voordracht aangeboden voor het benoemen van een plaatsvervangend lid, als opvolger van de heer Pothoven: 1. G. M. van Leeuwenburg te Utrecht. 2. KI. v. d. Berg te Naarden. SEC. heeft in Ilpendam met 0-4 van I.V.V. verloren. Dat het een nederlaag werd was juist want I.V.V. was sterker, maar de cijfers 4-0 zijn wel wat geflat teerd. Het had heus wel wat minder ge kund, want voor rust speelde S.E.C. goed. I.V.V. had geluk en S.E.C. pech. Dat be gon al met een strafschop, zeven minuten na het beginsignaal. Met een correcte sliding trachtte Ruttenberg middenvoor Lens het scoren te beletten en dat lukte inderdaad, want de bal ging over de S.E.C.-doellijn. Het werd echter geen hoekschop maar een strafschop, die de scheidsrechter tegen Ruttenberg toeken de. Lens miste niet en het was 1-0 voor I.V.V. S.E.C. kwam nu enigermate los maar het wilde in de voorhoede niet lukken. Ha- nasbeij probeerde het met enige schoten, maar ze gingen naast of ze werden door keeper Leijsken gestopt. De strijd ging aardig op en neer en het zag er niet naar uit dat het een fikse nederlaag zou wor den. Twee minuten voor het einde van de eerste helft bleef Wolfsen echter staan toen linksbuiten Hofna op het doel afging omdat hij meende dat de I.V.V.- speler buitenspel stond. Dat kostte een doelpunt want Hofna ging rustig door en passeerde keeper Adams. Een minuut later werd het zelfs 3-0. Rechtsbuiten Eileen gaf een voorzet, linksbinnen Hi- brand schoot toe en passeerde Adams. Richard Rodgers, die al 44 jaren in het muziekvak zit en één van de beroemd ste songschrijvers van de wereld is, verblijft in Londen waar hij zijn musical ..The boys from Syracuse" in opvolging van ,,My fair lady" ten doop zal houden. Sinds de dood van zijn compagnon Hammerstein, waar hij twintig jaren mee samenwerkte, doet hij alles alleen. Richard Rodgers tussen de violisten istaande). Het zou verstandiger geweest zijn als deze bij de voorzet zijn doel uitgekomen was. In de tweede helft was I.V.V. ook ster ker, maar niet zo gevaarlijk. S.E.C. pro beerde van alles om te scoren maar het lukte niet. In de 36-ste minuut gaf Hof na een voorzet en rechtsbuiten Eileen scoorde het vierde doelpunt van I.V.V. Daarmee was de zware nederlaag een feit. Het tweede team van S.E.C. verloor de uitwedstrijd tegen B.F.C. 2 met 5-2. De Soester doelpunten werden door Ten Hove en Veldhuizen gescoord. Back A. v. Duinkerken liep een lichte hersen schudding op bij een botsing. Per zieken auto is hij naar huis gebracht. In 1958 is aan de raad een srhetsplan getoond van de verbouwing van het ge meentehuis, vervaardigd door de archi tecten Rouville de Meux en Hulshoff. Voor dit plan was een krediet van 10.000 ter beschikking gesteld. De ver wezenlijking van het plan zou twee miljoen gulden vergen, zodat overwogen werd of het niet beter was een nieuw raadhuis te laten bouwen. Dat bleek echter niet mogelijk, terwijl ook weinig te beginnen valt met het aangekochte gebouw St. Joseph. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht het plan van beide architecten te aanvaarden omdat verwezenlijking mo gelijk üjkt. Bij dit plan is uitgegaan van ongeveer 45.000 inwoners, zodat het ook wel geschikt zal zijn voor 50.000 inwoners en dat is het aantal dat Soest volgens de prognoses over twintig jaar zal heb ben. Voordat het plan verwezenlijkt kan wor den moet het opnieuw bekeken worden. In het ontwerpplan vormt de raadzaal van 14 bij 18 meter het entrale punt in het verbouwde en vernieuwde gemeen tehuis. Tegenover de raadzaal zullen twee commissiekamers komen als het plan uit gevoerd wordt. De raadzaal krijgt een perstribune van 3% bij 6% meter en daarboven een publieke tribune van ge lijke grote. Voor pers en publiek zal er een aparte opgang in de garderobe komen. Er komt een wachtruimte die bestemd is voor de pers en het publiek als deze de raadzaal voor besloten besprekingen moeten ver laten. Het ligt in de bedoeling dat de raadzaal op dezelfde verdieping als thans komt. Beneden komen volgens het plan de ka mers voor de burgemeester, het college van B. en W., de gemeentesecretaris, de trouwzaal, garderobes en toiletten. Bo ven komen ook enige toiletten. Er komt een bodekamer met garderobe en wacht kamer dicht bij de burgemeesterskamer als de plannnen uitgevoerd worden. Er zullen in het verbouwde gemeente huis een zestal administraties onderge bracht moeten worden, n.1. de ontvanger, algemene zaken, financiën, interne za ken, bevolking, burgerlijke stand en so ciale zaken. Omdat men in het raadhuis met ruim tegebrek te kampen heeft en van nieuw bouw voorlopig geen sprake kan zijn, heeft het college van B. en W. aan de raad verzocht het schetsplan van de genoemde architecten als uitgangspunt voor de toekomstige verbouwing en uit breiding van het gemeentehuis te aan vaarden. Als dit gebeurt dan zal later een krediet beschikbaar gesteld worden voor nadere uitwerking van de plannen. De afdeling Soest van de K.A.V. komt donderdagavond, 7 november bijeen in gebouw St. Joseph. De directeur van de Katholieke Levensschool zal een cause rie houden. Er was gisteravond grote belangstelling voor de eerste verg dering in het nieuwe seizoen van de J3.T.B, welke onder voorzitterschap van de heer A. P Hil- horst gehouden werd. Secretaris P. Kok las de notulen, waarna de voorzitter meedeelde dat op 2 de cember de heer J. v. d. Gun, loondes- kundige van de K.A.B zal spreken op een K.V.P.-avond. In dezelfde maand zal de heer G. Bou- ma sociaal-agrarische voorlichting geven en in januari spreekt rector Bless. Dan zullen er nog twee voorlichtingsavonden gegeven worden. Op één daarvan zal de heer Van Poppelen spreken. Op 19 no vember wordt de algemene vergadering van de Kring Utrecht der A.B.T.B. ge houden. De heer Hilhorst sprak over de melkprijs. Het vorig jaar was er geen sprake van een garantieprijs maar van een richtprijs en dat bracht een hele verandering in het systeem. De richtprijs zou 28 cent zijn maar het werd 27 cent. Het nieuwe kabinet gaf aan de landbouw een hogere urgentiegraad dan de vorige regering. De woningbouw staat thans nummer 1 en de landbouw nummer 2 Minister Biesheuvel heeft de toezegging gedaan dat de richtprijs zal vervallen en dat er opnieuw een garantieprijs zal komen. De heer Hilhorst wees erop dat het slechte weer van het vorig Jaar, de strenge winter 1962-1963 en het weer aan het begin van dit jaar voor een noodtoe stand bij de veehouders hebben gezorgd. Streeksgewijs of individueel zal de rege ring bijspringen. Gisteren herdacht emeritus predikant J. N. Bieger, die hulpprediker in Soest en Baarn geweest is, dat hij 40 jaar gele den zijn intrede deed als predikant van de Evangelisch Lutherse Kerk. Ds. Bieger was eerst twaalf jaar werkzaam onder de koppensnellers op Nias aan de west kust van Sumatra en daarna zeven jaar op Sumatra. Hij trad uit de dienst der Zending, werd aangesteld tot proponent in de Evangelisch Lutherse Kerk en deed op 4 november 1923 intrede als predi kant te Stadskanaal. Daarna werd hij predikant te Vlissingen en Middelburg. Op 25 april 1927 ging hij weer naar In- dië. Tot 1936 was hij werkzaam te Pa- lembang, Djokjakarta, Fort de Koek en Soekaboemi. Daarna kwam hij naar ons land terug. Op 3 september 1944 ging hij met emeritaat, nadat hij de gemeenten van Bergen op Zoom en Leiden gediend had. Hij woonde enige tijd in Soest- Zuid en was hier hulpprediker. Gebr. Broere N.V. te Dordrecht heeft de gemeente verzocht ontheffing van de verbodsbepaling in de Hinderwet te ver lenen voor een benzinepompinstallatie op de Postweg, ten behoeve van de Arma. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht deze ontheffing te ver lenen. In 1961 is vastgesteld dat het tarief voor de vuilnisophaaldienst voor 1 vuilnis emmer J 10,per jaar is en voor twee 15,Bij drie of meer vuilnisemmers is het 15,per jaar, vermeerderd met 7,50 voor iedere vuilnisemmer boven het aantal twee. In 1961 bedroeg de opbrengst 78.700,terwijl de kos ten van de vuilnisophaaldienst 99.351,60 bedroegen. Voor 1962 zijn deze bedragen 81.000— en f 120.278,53 en voor 1963 f 82.000,en 125.000,Het laat zich aanzien dat de kosten over 1964 nog aan zienlijk zullen stijgen, zodat het colle ge van B. en W. de raad voorgesteld heeft het tarief voor I emmer op J 12, te stellen, voor 2 op f 18.en voor 3 of meer op 18,vermeerderd met 9, voor elke vuilnisemmer boven het aan tal twee Met dit tarief zal een jaarop brengst van 100.000,verkregen wor den. In omringende gemeenten is het tarief over het algemeen f 12,voor 1 emmer. Opnieuw heeft het college van B en W de raad voorgesteld het college te mach tigen tot het opnemen en beleggen van kasgelden, zoals dit ieder jaar gebeurt. Het betreft het aangaan van kasgeld- lemngen tot een bedrag van 1.400.000, maximum, het overeenkomen van een krediet met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten tot een maximum van 1.300.000,het uitlenen van gel den aan deze bank tot een maximum van 1.000.000,het uitlenen van gel den aan de Nederlandse Middenstands- bank tot een maximum van 100.000, het vaststellen van de kredieten met de woningbouwverenigingen, het vaststellen van de kredieten met het Kompostbe- drijf Soest-Baarn, het opnemen van gelden bij de afdeling Soest van de ver eniging E.H B.O. tot een maximum van 30.000,en het opnemen van gelden bij het Kompostbedrijf Soest-Baarn tot een maximum van 30.000, B.D.C. heeft zondag opnieuw verloren, maar nu was het een eervolle nederlaag van een behoorlijk spelende ploeg, die terecht in het team van Amersfoortse Boys de meerdere moest erkennen omdat het een sterker team was, maar pas na goede tegenstand, met spel dat beter was dan in lange tijd. Direct na het begin signaal gingen de gasten op het doel van keeper Kok af, maar het gevaar werd bezworen. Ook B.D.C. kwam tot goede aanvallen en reeds na zeven minuten werd door Van Megen uit een voorzet van v. d. Hengel gescoord. Kort hierna greep Kok aan de andere kant mis, maar dat liep goed af en Marcel v. d. Lugt ging op het doel van de Amersfoorters af. Hij werd zwaar gehinderd en schoot naast. Beide partijen leken aan elkaar gewaagd, maar het team van de Amersfoortse Boys speelde iets beter. De verdediging van B.D.C. deed het echter goed. Kee per Kok trad soms heel doortastend en juist op. Een kwartier voor rust zag het er naar uit dat B.D.C. het initiatief in handen zou nemen, maar de Boys werden weer sterker en het was een verdienste dat de B.D.C.-defensie tot de rust stand hield. TELEFOON 2566 GIRO 126156 We leven allemaal prettig in een bond genootschap tegen het communisme en soldaten uit vele landen zijn bereid zich teweer te stellen tegen eventuele aanvallers. Amerikanen, Engelsen, de Fransen een beetje, maar die knappen het liever al leen op, ofschoon ze alleen maar oor logen verliezen kunnen als ze niet met man en macht geholpen worden, Neder landers en Duitsers en nog vele ande ren. Soldaten in ons land worden opgeleid op een manier die past bij de landsaard en in Duitsland schijnen soldaten even eens opgeleid te worden op een manier die aan de landsaard niet vreemd is. Die verschilt nogal van onze wijze van opleiding, te oordelen naar een kran tenbericht, waarin melding gemaakt wordt van mishandeling van militairen door superieuren. Wie dit bericht gelezen heeft moet on getwijfeld gedacht hebben dat onze oos terburen in dat opzicht toch wel heel anders zijn dan wij. Als een Nederlandse soldaat de kans loopt door een meerdere mishandeld te worden dan zal hij graag bereid zijn tot forse daden over te gaan voor er van mishandeüng sprake is, maar de Duitse soldaten hebben blijkbaar alle maal het „Befehl ist Befehl" in het ach terhoofd. Die laten zich mishandelen. En de mannen die dit doen zijn blijk baar blij dat ze slachtoffers hebben. Niet zulke beste als twintig jaar geleden, maar ze behelpen zich ermee. In ons land zouden zulke mannen het ziekenhuis ingeslagen worden. KANTMAN. Direct na de hervatting gingen de gasten weer stevig op het doel van Kok af en het was jammer dat Kraaikamp, de rechtsbuiten van de Boys, met een kop bal kon scoren omdat er een misverstand in de achterhoede van B.D.C. heerste. Kok kwam zijn doel uit, terwijl het veel beter geweest zou zijn als hij er in gebleven was. Moeizaam kwam B.D.C. onder de zware druk van de Boys uit, maar de Amers foorters bleven gevaarlijk en een doel punt was te verwachten. Dat kwam ook, maar eerst viel v. d. Hengel uit wegens een knieblessure. Hij werd vervangen door Gros. Keeper Kok kreeg het druk. Hij had ge luk toen de rechtsbuiten van de Boys tegen hem aanschoot, maar even later moest hij capituleren voor een schot van Fremouw. Nu viel bij de gasten Van Leuveren uit wegens een blessure. Dus- sel nam zijn plaats in. De B.D.C.-verdediging drong op in een poging de gelijkmaker te scoren, maar bij een uitval van de Boys werd de voorsprong tot 3-1 vergroot door Joop Lans. Kort hierna floot de scheidsrech ter voor de laatste maal in deze wed strijd. Ten behoeve van gebouw Eltheto zal morgen, woensdag 6 november, opnieuw een verkoopdag in dit gebouw gehou den worden. Van 2-6 en van 7-9 uur kan men er te recht om alles op textielgebied te kopen wat maar denkbaar is. De artikelen zijn vervaardigd door de dames in Soest-Zuid die het werk van de N.H.-kerk een goed hart toedragen. Gisteravond stonden de heren Snijders, Kraay en v. d Bank van de Vereniging voor Veilig Verkeer startklaar voor de nieuwe cursus, die in de Gouden Ploeg gegeven zou worden. Er waren slechts acht cursisten, zodat besloten werd niet te starten omdat men dit aantal terecht te gering achtte voor een cursus. In het nieuwe jaar zal opnieuw getracht worden belangstelling te wekken voor een cursus. Shot 1 heeft in de eerste competitie wedstrijd gelijk gespeeld tegen H.B.T.V. 3. Wiss won twee sets. Daselaar en Van Doorn ieder één. Het tweede team van Shot won met 7-3 van H.O.C. 5, het derde met 7-3 van Hogerheide 3, het vierde met 10-0 van V. en V. 6, maar het vijfde verloor van J.S.V. 1 met 3-7. Het zesde won met 7-3 van Huizen 6. Shot 1 moet op 8 november tegen Ahoy 3 spelen, Shot 2 tegen Victoria 5 en Shot 3 speelt vanavond tegen Rotor 2 een uitwedstrijd. Op het dezer dagen in Geleen gehouden kapconcours wist mejuffrouw M. Rade- maker alhier alle 5 eerste prijzen, welke beschikbaar waren gesteld, te bemach tigen. Een bekroning die nog nimmer door een Nederlander werd behaald.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1