OEDEN oppenbrouwers TWEEDE BLAD POLITIEK GEVECHT IN DE E.E.G. ONDERWIJS VIA KUNSTMAAN. KLAPROOSDAG. Officiële mededelingen. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND. BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool OPTIEK Soester nozems veroordeeld. Dressuurwedstrijden. Sluitingstoehten wandelen. V.V.Z.-Karboys 4-3. Winst voor M.H.C.-heren. B.D.C. handbal. Duinkikkers verloren. Hees won met 2-0 van Lage Vuursehe. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 5 NOVEMBER 1963. De landbouw is altijd al een teer punt geweest in de nog korte geschiedenis van de E.E.G., maar nu helemaal. De zes ministers van landbouw vergaderen over een paar marktreglementen voor vlees, zuivel en rijst, hetgeen feitelijk een paar technische kwesties zijn. Maar over hun samenzijn hangt in de eerste plaats De Gaulles dreigement dat de E.E.G. agra risch voor eind van dit jaar althans in principe rond moet zijn, wil Parijs er nog enige interesse voor hebben. Dat maakte het praten al niet vlotter, maar het werd helemaal moeilijk toen Bonn een daar pal tegenin gaande eis op tafel wierp. In de Duitse hoofdstad heeft men te kennen gegeven dat het hele landbouwsysteem voor zo ver het er is, radicaal herzien moet worden en dat men in geen geval op deze voet door wil gaan. Met het befaamde Frans-Duitse verdrag op de achtergrond is dit pikant, want Parijs wil met genoegen nog wat verder wandelen op de ingeslagen weg. De Gaulle kan zo nog eens bevestigd vinden dat Erhard geen Adenauer is. Hij is in de eerste plaats econoom. Wat niet weg neemt dat er in de Bonner eis ook een fors stuk politiek steekt, dat zonder meer van de Fransen afgekeken lijkt. Het is een Parijse specialiteit geworden met een ultimatum te smijten om zijn zin 'e krijgen. Zo loopt er bijvoorbeeld eentje over de staalprijzen bij de K.S.G. in Luxemburg. Het zakelijke standpunt. Op economische gronden is van Bonn's stadpunt uit de huidige gang van zaken in de E.E.G. met de landbouw weinig plezierig. Duitsland leeft ervan hoog waardige industrieprodukten over de hele wereld te verkopen. Dat kan het alleen aan landen die kunnen betalen. En om te betalen moeten die andere landen zeer vaak landbouwprodukten verkopen. Als door hoge tolmuren die landen van Dir. H. W. VeUlnga Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN: Willem, zoon van W. Koops en H. C. Boshuis, Postweg 58. Adriana, dochter van T. van Altena en A. M. S. van Soest, Plesmanstraat 227. Jacob Johannes, zoon van S. Akkerman en L. J. Smit, Hobbemalaan 38. Roselyne Marie Josée, dochter van J. P J. van der Zeijst en M. L. Dillenseger, Mei- doornweg 2. Otto Edzard James, zoon van O. E. J. Nübel en E. G. R, Herms, Torenlaan 52, Baarn. Yolanda Mari- ëtte, dochter van J. van Oosten en J. Pieneman, Braamweg 91. Gerard Jo- han, zoon van G. J. van Leeuwen en J. Huisman, Den Blieklaan 43. Lucien, zoon van L. de Senerpont Domis en A. M. Buis, Plesmanstraat 313. Anthonius Gerardus, zoon van A. J. Staal en G. J. Westerveld, Verl. Kolonieweg 2. Pe- tronella Adriana, dochter van A. J. van den Berg en B. J. Huigen, Buntweg 11. Anita Johana, dochter van A. J. Spil- ker en J. A. Mertz, Gen. Winkelmanstraat 14. Aalbert Gijsbertus, zoon van T. H. van Nimwegen en G. M. van Ramselaar, Prof. Lorentzlaan 235. Maria Christina Annette, dochter van G. de Jager en A. A. van der Heiden, Laanstraat 77. Ge rard Eugene, zoon van W. G. Gijsbers en P. L. F. Einholz, Irisstraat 36, Baarn. André, zoon van J. Lopies en I. van Beusekom, Van Weedestraat 58. Vin- centius Gerardus Theodorus Johannes, zoon van G. J. M. van de Belt en A. J. Smeink, Hartmanlaan 44. Peter Cor- nelis, zoon van Th. J. van Hattum en C. P. M. Diemei, Chr. Huygenlaan 106. ONDERTROUWD: Eduard Hendrik de Voogd, Augusta de Witlaan 20, Bussum en Tineke Jacoba Veldhuizen, Sophia- laan 4. Gerrit Aart Diepeveen, Nij verheidstraat 3, Baarn en Hendrica Jo- hanna Hogeveen, Bosstraat 181. Jakob Willem Rip, Oude Utrechtseweg 25 en Johanna Knoppers, Vaardehoogtweg 6. Nicolaas Johannes Anthonius van Sijl, Plasweg 37 en Johanna Alida Maria Koppen, Jan Steenlaan 19. Gijsbertus Petrus Tourné, Heuvelweg 16 en Geer- truida Johanna Roest, Smitsweg 51A. Cornelis Gerard Sakkers, Burgemeester Grothestraat 67 en Adriana Catharina Maria Lambregts, Burgemeester Grothe straat 67. Johannes Wilhelmus Bier mand, Violenstraat 51 bis A, Utrecht en Maria Cornelia Hendrika van de Kant, Kerkstraat 66. Rikkerdt Doorn, Laan straat 83 en Christina Maria Petronella Zonneveld, Laanstraat 83. GEHUWD: Jean Pierre Adrien Francois, Conradkade 60, 's-Gravenhage en Wü- helmina Wouters, Plasweg 24. Ma theus Manter, Van Weedestraat 57 en Jacoba Martina van Vliet, Dalweg 133. Aalt van de Veen, le Heeserlaantje 5 en Marie Hodde, Thorbeckestraat 23. OVERLEDEN: Hendrikus Adrianus Vos, 62 jaar, echtgenoot van J. Westerveld, Nieuweweg 41. Hendrikus C'arolus Bes- selink, 83 jaar, echtgenoot van B. M. Dieks, Birkstraat 38. Hermine Gertrude Numans, 54 jaar, Bartolottilaan 47. Willem Adrianus Jacobus de Jongh, 85 jaar, echtgenoot van J. M. E. van Ger- ven, Van Goyenlaan 40. VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK de Europese markt geweerd worden, moeten zij hun oogsten elders zien te verkopen en het wordt dan logisch dat ze op de plaats van verkoop, waar ze over geld beschikken, ook hun inkopen doen. Dat zou dus buiten Duitsland kun nen zijn. Met andere woorden: Duitsland vreest handelspartners te verliezen als de Euro- markt te zeer gemonopoliseerd wordt door de agrarische producten daarbin nen, in casu vooral Frankrijk. Een voor al door de Fransen gestimuleerd streven om de E.E.G. zich wat landbouwproduk ten betreft zelf te laten bedruipen, dreigt Duitsland klanten te kosten. Vandaar die eis. Het politieke aandeel. En nu de politieke achtergrond. Duits land weet ook wel dat de economische integratie van Europa een zaak van geven en nemen is. Voor een voordeel hier zal men wel eens een nadeel daar moeten accepteren. En het beseft ook, dat vooral de Fransen enorm veel belang hebben - De Gaulles dreigement heeft zijn redenen wel - om hun afzet aan graan en andere voortbrengselen van de boerderijen zo gemakkelijk mogelijk te maken op de Euromarkt, vooral omdat dat daarbuiten niet zo eenvoudig is ge zien de boven de wereldmarktprijs lig gende kostprijs der Franse produkten. Het kan dus weten dat de Fransen er veel aan gelegen zal zijn om waar dat maar even kan, tegemoet te komen aan de Duitse bezwaren. Een mooie gelegen heid daarvoor zijn de onderhandelingen over de Kennedy-ronde van volgend jaar waardoor de internationale handel in industrieprodukten vergemakkelijkt zal kunnen worden, iets waarbij Duitsland veel belang heeft en Frankrijk minder. Parijs heeft zich al een paar keer weinig hoopgevend uitgelaten over het stand punt dat het bij het gesprek over die ronde zal innemen. Wat Erhard's rege ring poogt te bewerkstelligen is, dat Parijs dan wat toegeefüjker zal zijn in ruil voor wat matiging van Bonn over de E.E.G.-landbouw. De andere vijf zijn nogal geschrokken van de Duitse eisen. Niemand heeft zin het moeizame onder handelen over wat tot dusver bereikt is weer over te doen: toen vielen er letter lijk onderhandelaars bij neer. Met dat al hebben de ministers van landbouw wel begrepen dat ze niet meer voor een eenvoudige technische kwestie van vlees, zuivel en rijst bij elkaar zit ten, maar dat er een zwaar politiek ge vecht op hun akkertje wordt gestreden. Van collega's van buitenlandse zaken die de politieke aspecten beter voor hun rekening kunnen nemen. Voor het eind van het jaar moeten de reglementen eensgezind zijn aanvaard, die nu ter ta fel liggen. Maar met alle zaken die er nu bijgekomen zijn en die de vechtlust kunnen aanwakkeren, staat het te bezien of dat lukt. Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. 50 Het onderwijs staat voor een grote revo lutie. De ontwikkeling van de techniek maakt aan de ene kant noodzakelijk dat de kinderen meer moeten leren, aan de andere kant komen er nieuwe mogelijk heden vrij om het onderwijs te versprei den. Wat te denken van het nogal sen sationele plan, dat onlangs op de in ternationale ruimtevaartconferentie in Genéve door de Britse natuurkundige Arthur Clarke werd geopperd. De Brit wil een communicatiekunstmaan gebrui ken voor het verzenden van speciale tv-programma's naar de onderontwikkelde landen. De bevolking daar kan dan op snelle - en naar hij meent goedkope - manier de nodige leerstof opdoen. Nu is het bepaald geen eigenschap van een ontwikkelingsland, dat iedere be woner een televisietoestel bezit. De Brit wil daarom gebruik make van zeer goed kope, in massaproduktie te vervaardi gen, eenvoudige electronische schermen, welke niet geschikt zijn voor de ont vangst van gewone tv-programma's maar wel voor de ontvangst van de „slow scanning" onderwijsuitzendingen. Deze electronische schermen zijn geen toekomstmuziek. Onze eigen PTT heeft er al jaren geleden succesvolle proeven meegenomen. De PTT wil deze gebrui ken voor de draadtelevisie. Dit plan stuitte af op het verzet van de tv-handel die er een geduchte concurentie in zag. Volgens Clarke moet dit onderwijssys teem rond 1970 in de praktijk kunnen worden gebracht. Het wachten is op de communicatiesatelliet, die met een der gelijke snelheid in een vaste baan wordt gebracht, dat hij met de aarde mee draait. Vanaf de aarde gezien lijkt het dan alsof de kunstmaan onbeweeglijk op een vast punt boven het aard oppervlak staat. Technisch gezien is dit voor het uitzenden van tv-programma's beslist noodzakelijk. Anders zou men, zoals bij de Amerikaanse Relay-kunst- maan, slechts enkele minuten per dag kunnen uitzenden. „Slow scanning" is de Engelse naam voor een systeem met zogenaamde „langzame beeldaftasters". Echte timpjes zou men via het systeem niet kunnen uitzenden, wel strips. Dergelijke strips acht Clarke bijzonder belangrijk voor het massale onderwijs aan de bevolking in nog minder ontwikkelde landen. In ieder geval zou het een machtig wapen zijn in de strijd tegen het analfabethis- me. Voordeel van „slow scanning" is, dat de kunstmaan slechts een honderdste van het vermogen behoeft te leveren, dat nodig is voor het doorzenden van gewone tv-programma's. Arthur Clarke is naast de natuurkundige science fiction-schrijver. Maar zijn be toog in Gèneve wekte de indruk, dat het hier niet bepaald om louter fantasie ging. Trouwens, in Gèneve zijn meer verras sende dingen aan het licht gekomen. Rusland bijvoorbeeld blijkt al op de lagere school leerstof te geven, welke betrekking heeft op de ruimte en de ruimtevaart: In de lagere klassen wordt eenvoudig begonnen met de kosmische ruimte, daarna volgen sterrenkunde en rakettechniek. In Frankrijk en Engeland zijn nu de eerste schuchtere stappen in deze richting gezet, door het onderwij zend personeel handboeken te verstrekken over de ruimtevaart. Het is de bedoeling, dat zij hun kennis dan doorgeven aan hun leerlingen. Speciaalzaak voor BRILLEN Ziekenfondsleverancier. Burgem. Grothestraat 8 Soestdijk Er zijn stevige straffen uitgedeeld aan zeven Soester nozems, twee uit Utrecht en één uit Baarn, die zich lang verbeeld den dat ze maar konden doen wat ze wilden, maar daarvan wel teruggekomen zijn. Voor hun arrestatie waren ze hele bra niejongens en op het politiebureau dach ten ze het na hun aanhouding ook nog met 'n grote mond te kunnen versieren, maar daarvan zijn ze nu wel teruggeko men. De tien jongens hadden Trier als hoofd kwartier en meermalen is reeds beschre ven hoe zij in het vervallen hotel huis hielden. Trier is niet ter sprake gekomen maar wel de vele wandaden die de kna pen op hun kerfstok hebben. Ze plun derden sigarettenautomaten in Amers foort, Utrecht, Bussum, Soest, Baarn, Hilversum, Maartensdijk en Den Dolder, stalen gereedschappen, horloges en porte monnees. President mr. Gijsman, die ook de Baarnse moordzaak presideerde, zei te gen 't hoofd van de nozembende R. K. dat er naar zijn mening geen steek van hem terecht kwam. Met de Soester jon gen H. de Z. werd wat meer consideratie gebruikt, maar er werd toch elf maanden met aftrek tegen hem geëist. Tegen E. v. d. H. werd twaalf maanden met aftrek geëist evenals tegen bendehoofdman R. K. en K. v. D. De 4 verdedigers van deze mannen bepleiten lagere straffen en de uitspraak zal uitwijzen of deze plei dooien succes hadden. C. v. D. en H. A. B. kwamen 's middags aan de beurt, nadat tegen hun vier ben degenoten zware straffen geeist waren. Aan deze jongelui en H. de Z. werd on der meer ten laste gelegd dat ze op de Ir Menkolaan horloges uit een auto gestolen hadden. B. bedacht zich later en had het horloge dat hij weggenomen had terug gelegd. Het bandje had hij echter be houden. Tegen B. werd twaalf weken geëist met tien weken voorwaardelijk en tegen v. D. en H. de Z. twee weken voor waardelijk, maar de Z. had 's morgens al een flink portie te Incasseren gekre gen. H. B. kwam opnieuw aan de beurt toen de inbraak op de Soester ijsbaan ter sprake kwam en D. v. d. H. hield hem nu gezelschap. Tegen B. werd zes maan den geëist en tegen v. d. H. 12 weken. L. v. A. kwam voor, G. de B. eveneens en tenslotte H. H. Ze kregen allen fikse straffen als eis te horen, maar de recht bank had ook nog een compliment in petto, toen bleek dat drie verdachten een pleidooi hielden voor een bendege- noot die aan een bepaalde wandaad toe vallig niet meegedaan had en zijn best gedaan had de daders hiervan te weer houden. Volgende week zullen de jongelui te ho ren krijgen welke straffen opgelegd wor den. PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Soest: gelet op het bepaalde in artikelen 37 en 39 der Wo ningwet; brengt ter algemene kennis, dat het bij raadsbesluit van 16 mei 1962 vastgestelde partieel uitbreidingsplan re gelende de bestemming van gronden, gelegen tussen de Dalweg, het verlengde van de Rubenslaan, de Molenstraat, de spoorlijn Utrecht-Baarn, de Molenweg en de Soester Engweg, bij besluit van gedeputeerde staten d.d. 23 oktober 1963, afd. V, nr. 1741 '62/2034, is goedgekeurd, zulks met uitzondering van het gedeelte aangegeven met een zwarte kruisarcering en rood gestippelde begrenzingslijn. Het gedeeltelijk goedgekeurde besluit ligt ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Soest, 5 november 1963. Vijf leden van de hondendressuurvereni- ging „De Bewaker" hebben de viering van het 40-jarig bestaan van de vereni ging afgesloten met een wedstrijd voor jonge honden, welke zaterdagmiddag gehouden is op het oefenterrein van de vereniging bij het Berkenlaantje. Jury leden waren de heren J. Lagerweij en H. Kruitbos. De heer Lagerweij reikte in restaurant De Soester Duinen de prij zen uit. Winnaar G. Berendse ontvmg daar de C. van Hengstum-wisselbeker. De uitslag was: 1. G. Berendse met Bel gische herder Wodan; 2. J. v. Raay met bouvier Robbie, 3. J. de Vries met bou vier Marco; 4. M. Kok met bouvier Jan; 5. D. Kooij met Duitse herder Vera Het bestuur van de wandelsportafdeling van de Soester Turnclub had van het bestuur van de Stichts-Gooise Wandel sportbond het verzoek ontvangen een wandeltocht ter afsluiting van het sei zoen 1963 te organiseren. Dergelijke toch ten werden zaterdag en zondag in Soest, Culemborg, Maarssen, Putten, Woerden, Woudenberg, Hilversum en Zeist gehou den. Bij hotel Bos en Duin startte 230 deel nemers, 14 groepen en 30 individuëlen. Zij liepen een prachtig parcours door de bossen van Pijnenburg. De verstkomende groep kwam uit Gorinchem. Aan deze tocht waren geen prijzen verbonden. In een sportieve gelijkopgaande strijd heeft V.V.Z. zaterdagmiddag gewonnen van het Bussumse Karboys. Demmers opende voor V.V.Z. de score met een kopbal uit een corner. Na de rust werd het 1-1, maar keeper Van Kooij kon uit een strafschop scoren. Weer werd het ge lijk en nu bracht Demmers de stand op 3-2. Voor de derde maal kwamen de gasten naast V.V.Z., maar tenslot' scoor de linksbinnen Wasenaar het winnende doelpunt voor V.V.Z. De Soester heren hebben revanche ge nomen voor de nederlaag welke zij vorige week geleden hebben. Met mooi en goed spel versloegen zij Randwijck met 2-0, ondanks het feit dat er enkele invallers meespeelden. In de eerste helft werd het beste deel van het spel vertoond. In deze helft ontstonden ook de twee Soester doelpunten. Hans Evenhuis wist een kleine soloren met een bijzonder mooie backhandslag uitstekend af te ronden. Topscorer André Bolhuis nam ook weer een doelpunt voor zijn rekening. In een crimmage voor het doel van de Rand- wijckkeeper belandde de bal bij hem. Beheerst schoot hij in. De tweede helft was wat rommeliger, maar wed in dezelfde goede sfeer ge speeld. Ondanks enkele verwoede po gingen van de Randwijckaanvallers bleef de score aan hun kant blank. Het uitstekende keepwerk van Fred Bol huis was hieraan mede debet. De Soester dames deden het minder goed. Met 0-2 verloren zij van Hilversum 2. Ook hier speelden invalsters mee. Ze deden het beslist niet slecht, maar wa ren er onvrijwillig de oorzaak van dat het verband in het Soester elftal zoek was. Hierdoor kon Hilversum vlak voor de rust de leiding nemen. Een kwartier voor het einde scoorde dit team zijn tweede doelpunt en had hiermee een ge zellige wedstrijd gewonnen. Voor sensatie zorgde heren 2. Met liefst 0-5 werd verloren van Gooi 8, terwijl het meestal zo is dat het Soester team over winningen van een dergelijke omvang behaalt. Soest had echter te kampen met een onvolledig elftal. Er ontbraken vijf spelers. De veteranen die voor hen invielen misten de nodige snelheid om Gooi in toom te houden. Dames 2 verloor met 0-3 van Kampong 2, Soest 4 verloor met 1-2 van Kampong 8, Soest 5 won met 5-0 van Gooi 10 en Soest 3 verloor met 2-5 van Laren 6. Het damesteam van B.D.C. spee'de in Bussum met 2-2 gelijk tegen S.D.O. De Soester dames konden slechts een tien tal in het veld brengen. Ze hebben hard gevochten voor de overwinning, maar haalden het niet. Annie Wigtman en Nel Brons scoorden de Soester doelpunten. Nanda Daatselaar kon niet veel uitrich ten omdat ze streng bewaakt werd. De heren verloren met 6-9 van Limvio, het team dat daarmee revanche nam voor de 3-9 nederlag die tegen B.D.C. geleden werd. Door Demmers en Van Velsen werd het 2-0, waarna Limvio ge lijk maakte. Tool en v. d. Heiden brach ten de stand op 4-2 en weer werd het gelijk. Na de rust liep B.D.C. uit tot 6-4. Nu ging Limvio bijzonder hard spelen en een lid van de Limvioploeg werd het veld uitgestuurd wegens schoppen van een tegenstander. Dit geweld leverde echter vijf doelpunten op. Het herenteam van De Duinkikkers is voor de wintercompetitie ingedeeld bij de sterke teams van Naarden, De Vest, ZAR en De Snip. Gisteren werd met 3-8 verloren van ZAR, het team dat al spoe dig een 2-0 voorsprong nam. Koos Iseger bracht de stand op 2-1, ZAR liep uit tot 5-1 en na de rust bracht Gerard v. d. Bor de stand op 5-2. ZAR maakte nog drie doelpunten, daartoe ten dele in staat gesteld doordat Koos Iseger het water uitgestuurd werd. Van de Bor maakte tenslotte het derde Soester doel punt nadat Huijink bij een strafworp tegen de paal gegooid had. Hees heeft met 2-0 gewonnen van Lage Vuursehe. Hop was weer de bijzonder harde werker in de voorhoede van Hees Hij liep op iedere bal maar ook wel eens erg hard op een speler en keeper J. Aal- derink werd hierdoor geblesseerd. Hij moest vervangen worden door zijn broer. Hees was beter in het middenveld en dat werd na tien minuten beloond met een doelpunt. Linksbuten De Bree gaf een pass, hack De Kruijff liet de bal lopen voor de kee per en deze stompte zo ongelukkig dat de bal in zijn eigen doel terecht kwam. Intussen behoefde keeper Muis zelden op te treden. De invaller-keeper deed het bijzonder goed, maar hij kon niet voorkomen dat Hop scoorde. Hij makte gebruik van een misverstand in de achterhoede van Lage Vuursehe en bracht de stand op 2-0. DANKZIJ KLAPROOSDAG KREGEN BIJNA 40.000 OORLOGSNABESTAANDEN GASTVRIJHEID IN NEDERLAND. Toen kort na de bevrijding in 1945 het Nederlands Oorlogsgraven Comité werd opgericht, heeft men nooit kunnen ver moeden dat de taak van deze organi satie zó veelomvattend zou worden. Het doel van het comité was om - uit dankbaarheid voor de herkregen vrij heid - iets te doen voor de nabestaanden van de velen, die door het offer van hun jonge leven de bevrijding voor ons bevochten. Meer dan 30.000 gealliëerde militairen bleven in mei 1945 achter in ons land op de ongeveer 500 kerkhoven met oorlogsgraven. Dit waren de vliegers, die gedurende de bezettingsjaren boven Nederland omlaaggeschoten werden en daarbij de dood vonden. Maar vooral de gevechten om de bevrijding in de herfst van 1944 en het begin van 1945 vergden tienduizenden levens. De eerste taak van het Nederlands Oor logsgraven Comité was het maken van foto's van de graven, die aan de nabe staanden werden gezonden. Een stroom van dankbare brieven was het gevolg. „Hoe wordt zijn graf ver zorgd?", was een veel gestelde vraag. Daarom bewerkstelligde het Nederlands Oorlogsgraven Comité dat alle gealliëer de graven door Nederlandse burgers wer den geadopteerd, en verzorgd overeen komstig de wensen van hen, die achter bleven. Maar.bij het doorlezen van die brie ven kwam nóg iets aan het licht: de unanieme wens om zelf naar Nederland te kunnen komen en het graf te zien. En dat is de hoofdtaak van het Neder lands Oorlogsgraven Comité geworden en gebleven. Elk jaar wordt in november de „Klaproosdag" gehouden, die de geldmid delen oplevert om in het daaropvolgende jaar weer nabestaanden te kunnen uit nodigen. Niet minder dan 39.750 nabe staanden zijn op deze wijze als gasten van het comité in ons land geweest. Soms kwamen zij alleen of met enkele lotgenoten. Soms ook arriveerden zij in grote groepen, uit België en Engeland, uit Schotland en Frankrijk. In de laatste jaren komen bovendien viermaal per jaar grote groepen uit Canada, omdat bij de bevrijdingsgevechten in het zui den en oosten van ons land duizenden Canadese soldaten de dood vonden. Wie er rekening mee houdt, dat het ge middelde gezin bestaat uit vier personen en dat ook vaak - behalve vrouw en kin deren - vader en moeder alsmede broers en zusters willen komen, begrijpt dat vele tienduizenden nabestaanden nog wachten. Daar komt nog bij, dat het Nederlands Oorlogsgraven Comité zich ook de zorg heeft aangetrokken voor de nabestaanden der geallieerden gesneu velden, die vlak over de gTens werden begraven op de oorlogskerkhoven van „Rheinberg" (3300 graven) en „Rheins- wald" (7500). Deze soldaten hebben een belangrijk aandeel gehad in de bevrij ding van het zuidoosten van ons land en waren tot kort voor hun dood inge kwartierd m Nijmegen en omgeving. Hun nabestaanden stellen het zeer op prijs om bij hun bezoek aan de graven op bevriende Nederlandse bodem te vertoe ven. Deze week, van 3 tot en met 9 novem ber - met als hoogtepunt zaterdag 9 november: „Klaproosdag" - wordt de klaprooscollecte weer gehouden. Deze in zameling moet het comité in staat stellen zijn zegenrijke en troostgevende arbeid ook in 1964 weer te kunnen voortzetten. Het is onnodig te vertellen, dat dit werk in de gealliëerde landen uitermate veel waardering ondervindt. Temeer, daar Nederland het enige land is dat op deze wijze gastvrijheid verleent aan de oor logsnabestaanden. Verenigd in hun or ganisatie „The British Legion" willen deze mensen uiting geven aan hun dank door een aantal collectanten van de „Klaprooscollecte" - immers, zij maken het mogelijk dat deze inzameling slaagt! - een vakantie in Engeland aan te bie den. Deze reis staat onder auspiciën van „The British Legion". Uit elke provincie zullen twee collectanten door loting wor den aangewezen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5