OVERHEMDEN Hoppenbrouwers 1 Een exclusieve mantel Schadelijke toekomstdromen. Geef jonge kinderen geen koffie. U kunt niet alles weten! Haastige verlenging van leerplicht ongewenst. 15.90 - 17.90 - 19.75 - 22.50 In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT I Korfbalwedstrijden. tassen, byoux, stoffen, aardewerk, porcelein, kristal De Soester Vogelvrienden. Laatste rit najaarseompetitie. WIST U Prima van kwaliteit en pasvorm Modern in dessin en model De beste fabrikaten VAN WEEDESTRAAT 80 - SOESTDIJK Ons aller professor ir. Jac. P. Thijsse heeft onlangs een voordracht gehouden over het ruimtelijk beeld van Neder land in het jaar 2000. Deze inleiding heeft in brede kringen een diepe indruk achter gelaten. Sommigen hebben wak ker gelegen in de nacht over de pro blemen, die ons wachten over 37 jaar en velen onder die nachtwachten zullen ervan overtuigd zijn geweest dat het nog maar een uiterst korte periode is, die ons van die nu al beruchte eeuwswisseling scheidt. 1200 mensen per km2. Aan de berekeningen van prof. Thijsse valt niet te knabbelen. Zij zijn juist. Wij kunnen in het jaar 2000 meer dan 20 miljoen inwoners hebben: In west-Ne derland zouden er dan 1200 inwoners per km2 wonen. We zitten daar dan nog erger op elkaar gepakt dan nu de men sen in het Ruhrgebied. Met stijgende welvaart zouden er dan 200 auto's per km2 kunnen rijden. Dat zijn er evenveel als nu in de drukste steden van de V.S.! Heel Nederland zou dan een wirwar kunnen zijn van boven en onder elkaar lopende wegen met een doolhof van rotonden en viaducten. De arbeidsproduktiviteit van onze men sen zou 3y2 maal zo groot zijn dan thans en zij zouden er ook naar verdienen. Een salaris van 15.000,per jaar voor een vakarbeider zal dan maar „gewoontjes" genoemd worden en niemand zal bereid zijn om langer dan 35 uur per week te werken. Dan is er memand meer die karweitjes opknapt. Huishoudelijke hulp wordt een antiek verschijnsel en kleding zal nooit hersteld worden maar altijd worden weggegooid. Iedereen zal bezig zijn met studeren volgens de helderziende professoren en niemand zal meer een overal willen dra gen, zo heeft de directeur van het Cen traal Planbureau, prof. Wolff, als aan vulling gezegd. De onderontwikkelde gebieden moeten dan nog evenzeer met goede gaven in leven worden gehouden. is er zeker een naar uw keus. Burgem, Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleveranciei Gaat geboortecijfer dalen? Is er reden om angstcomplexen te krij gen over onze toekomst? Laten wij nuch ter blijven. De professor heeft een beeld gegeven van het mogelijke. Er zijn nog veel onzekere kanten. De welvaart zal het geboortecijfer enerzijds begunstigen maar vele wegen kunnen ertoe leiden dat dit omlaag gaat. Misschien door woning nood, mogelijk ook omdat men kinde ren te lastig gaat vinden. Er wordt door de hooggeleerde rekening gehouden met voortdurende welvaart, maar in weinig jaren kan het welvaarts beeld aan de westelijke wereld zich wij zigen m malaise. Ze kan ook aanzienlijk vertraagd worden of het zwaartepunt kan zich naar andere delen van de wereld verplaatsen. In dit verband willen wij wijzen op de komst van de kernenergie en de moge lijkheden, die hierdoor aan het transport worden geboden. De prijs van elk soort vervoer zou wel eens enorm kunnen da len, zodat een grootscheepse verplaatsing van mensen mogelijk word tegen geringe kosten in een geweldig tempo. Dit zou de emigratie-beweging nieuw leven in kunnen blazen, die de laatste jaren zo is afgezwakt De mobiliteit van de mensen komt in de eerste plaats aan dichtbe volkte landen ten goede. De verschuiving in de emigratie in de laatste tien jaar is even verbazingwekkend als de ge schetste bevolkingstoeneming van prof. Thijsse. De intereuropese bevolkingsver- plaatsing zou wel eens veel sneller kun nen gaan verlopen dan wij nu denken! In 20 jaar tijds Wie had in de slechte crisisjaren van 1930-1940 durven voorspellen dat wij in de zestiger jaren de planning van een ouderdomspensioen op basis van minimale kosten van levensonderhoud een gewone zaak vinden? In het licht van het toerisme wordt Ne derland nu elk jaar drukker bezocht. Binnen tien jaar kan dit beeld zich grondig in ons nadeel wijzigen wanneer ons land te vol wordt en wij bijvoor beeld veel liever met een goedkope lueht- verbinding veertien dagen naar Noord- Afrika gaan dan naar de Wadden-eilan den! De geleerden verwachten een vermeer dering van de lust tot studeren bij toe nemende welvaart. Het is nog de vraag. Waarom zullen zich zovelen toenemende geestelijke inspanning getroosten als het allemaal zo gemakkelijk gaat? Zal nie mand meer een overall dragen? Waar schijnlijk dragen we in het jaar 2000 al lemaal gedurende de helft van de week een overall om al onze karweitjes zelf te kunnen opknappen! En hoe zit het met toenemend getal gepensioneerden? Duizenden zullen bij gestegen welvaart misschien vroeger pen sioen wensen om zich duurzaam te gaan vestigen in gezonde streken van de we reld dan het van industrie stinkende Nederland van het jaar 2000. Welke in vloed heeft dit verschijnsel op de ont wikkeling van de bevolking? Verkeerde invloed. Nog altijd blijft de toekomst verborgen achter een complex van onzekere facto ren. Door hooggeleerden uitgesproken mogelijkheden veroorzaken onrust en speculatie in de hand. Wanneer wij ons zelf verbeelden dat het minimum loon over dertig Jaar 10.000,zal bedragen, dan werkt dat het sociale onbehagen van heden in de hand. Men projecteert zijn eisen van nu tegen een scherm van de toekomst en trekt daaraan zijn eisen op- De beelden van prof. Thijsse kwamen voor ons land op een zeer ongelegen moment, omdat wij nu in een tijd leven waarin reeds velen het (nog) onmoge lijke eisen. Waarom bouwen wij in 1963 de toren van Babel over het jaar 2000? Het is even onzinnig als het projecteren van een maatschappijbeeld over het jaar 2500, De economie van heden gaat steeds meer op long-run verwachtingen over, die steeds stoutmoediger worden. Hoe hoger wij stijgen, hoe dieper wij kunnen vallen. Voorlopig is ons land na een hal ve eeuw met dubbel zoveel inwoners op dit moment welvarender en kent het minder ellende dan toen wij 6 miljoen Nederlanders telden. Laten wij nuchter en vooral niet overhaast de rest van deze honderd jaar proberen te verove ren. Zaterdagmiddag is het A-team van De Meteoren kansloos ten onder gegaan tegen Soesterkwartier A. Het werd een verpletterende 0-14-nederlaag. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit dat het Soester team met slechts enkele speel sters en spelers van 14 en 15 jaar in de afdeling van 14- en 15-jarigen moet spe len en die is veel te sterk. Het tweede verloor in Putten met 6-1 van Meeuwen 2. Het was een slechte wedstrijd van een twaalftal dat gehan dicapt werd door enige invallers. Het Soester doelpunt werd door Wout Deijs gescoord. Hij bracht voor rust de stand van 2-0 op 2-1. Het derde team behaalde thuis een over winning op Hilversum 2. Piet van Rou wendaal maakte met een afstandsschot het eerste doelpunt. Na rust werd het 2-0 door Henk de Jong en Gerard v. d. Bor bracht met een afstandsschot de stand op 3-0. Bent U reeds in onze uniek ver bouwde zaak geweest Waar U nu in een sfeervol interieur rustig uw keus kunt maken uit onze uitgebreide kollektie en vele andere artikelen uit binnen- en buitenland. U weet, het binnenlopen verplicht niet tot kopen. ESTER KUNSTHANDEL (DE DISSEL) Burg. Grothestraat 16 - Soestdijk Op woensdag 6 november komen de Soester Vogelvrienden in restaurant Zon- neheuvel bijeen voor het bespreken van de jaarlijkse tentoonstelling welke aan het einde van deze maand gehouden zal worden. Inschrijfformulieren voor deze tentoonstelling kan men tot en met 6 november inleveren. De zevende en laatste najaarsrit van Tem po is zondag gereden. De publieke be langstelling was groot. Deze is nog steeds groeiende. Er gingen in totaal 24 renners van start in 4 klassen. Eerst begonnen de C- en D-klassers voor 7 en 10 ron den. Vooral de D-klassers lieten felle strijd zien. Arnold v. d. Esschert en Johnny v. d. Heide namen na twee ron den een lichte voorsprong en geleidelijk liepen ze meer uit. De winnaar van de vorige week. Kees Bokma, voerde de achtervolgers aan, maar het gelukte hem niet aansluiting te krijgen. De eind spurt van de koplopers werd door v. d. Esschert gewonnen. Hij reed de 8% km in 15 min. Johnny v. d. Heide werd twee de, Kees Bokma op 150 meter derde, Wout Houtlosser vierde. Peter Kooij vijf de en Berry Luikinga zesde. Bij de C-klassers gelukte het Joop van Sloten zijn rivaal Jac. v. d. Berg tegen het einde van de rit zijn achterwiel te laten zien. Hij won de 1144 km in 20 min. en v. d. Berg werd tweede op 50 meter. Hierna gingen de A- en B-klassers van start. Johnny Visser kon de A-klassers bijhouden en daardoor zijn twee tegen standers tweemaal lappen. Hij reed de 34 km in 53 min. Tweede werd Wessel Hees en derde Rijk v. d. Kuilen. De strijd bij de A-klassers was heel wat levendiger dan de vorige week. Raymond de Zoete, Kees Proosdij, Joop Wijnhoff, Wim Schaeffer en Wim Wiegers namen al direct de leiding, maar Wiegers kreeg een lekke band. Hetzelfde lot onderging De Zoete in de vijfde ronde. Hij kon de fiets van Kees Bokma krijgen tot zijn eigen karretje klaar was. Inmiddels was hij met Anton Lub, Rob de Haas, Eddy de Lange en Piet Soeteman op een ronde gezet. In de eindspurt was Proosdij veel sneller dan zijn medekoplopers. De Zoete won de spurt van de tweede groep. De uitslag was: 1. Kees Proosdij, 45 km in 1 uur, 15 min. 2. Wim Schaeffer. 3. Joop Wijnhoff. 4. Raymond de Zoete, op 1 ronde. 5. Anton Lub. 6. Eddy de Lange, op 2 ronden. 7. Rob de Haas. 8. Piet Soe teman. 9. Wim Wiegers. Coffeïne als de werkzame stof voor som mige mensen schadelijk. Het meest bekende bestanddeel van de gebrande koffieboon is de coffeïne. Een sterke kop koffie levert ongeveer honderd milligram van deze stof. Coffeïne verwijdt de bloedvaten: her senen en nieren worden na koffiege- bruik rijkelijker met bloed doorstroomd. De prestaties van het hart worden door coffeïne vergroot: het bloed gaat snel ler stromen, het aantal polsslagen per tijdseenheid neemt toe. De spieren van de darm worden door deze merkwaardige stof geprikkeld en ook andere spieren ondergaan zulk een toniserende werking Tenslotte stimuleert coffeïne ook de af scheiding van maagsap en het verhoogt de prikkelbaarheid van de zenuwcellen. Hierdoor wordt het begrijpelijk waarom na een flinke kop koffie vermoeidheid spoedig plaats maakt voor een fris en fit gevoel. Zelfs op het einde van de dag kost de denkarbeid na koffiegebruik minder moeite. Ook de fantasie is na het drin ken van koffiegebruik levendiger dan anders. Arsenicum en strychnine. Tegelijk is hier echter ook mee verklaard, waarom patiënten met maag- en darm ziekten of met stoornissen van de gal- wegen koffie vaak minder goed verdra gen. Sommigen vertellen dat zij er kram pen van krijgen, anderen delen mee, dat zij na koffiegebruik dadelijk last heb ben van het zuur. De vraag of coffeïne schadelijk voor ons lichaam is, is al oud. Een kort en duidelijk antwoord is daar echter moei lijk op te geven, want het „goed" en „slecht" voor onze gezondheid is immers zeer betrekkelijk. Een vloeistof als schoon water kan onder bepaalde omstandigheden of in abnor maal grote hoeveelheden schadelijk wer ken. Stoffen als arsenicum en strych nine, die als zeer zware vergiften te boek staan, kunnen in kleine hoeveelheden toegediend, waardevolle geneesmiddelen zijn bij zwaktetoestanden. Kalmerende Invloed. Zo kan men over de schadelijkheid of de onschadelijkheid van koffie gemak kelijk langs elkander heenpraten over deze stof en dat doet men dan ook al sedert het jaar 1600. De discussie over de invloed van het koffiedrinken op onze gezondheid is nog steeds niet gesloten. Ondanks talrijke waarschuwingen en ondanks de vele be zwaren is het koffiegebruik, vooral in west-Europa, voortdurend toegenomen. Mensen die geen koffie gewend zijn, kunnen na het gebruik van dit genot middel een gevoel van grote onrust krij gen. Het zweet breekt hen uit en niet zelden krijgen zij ernstige hartkloppin gen. Bij de regelmatige koffiegebruikers is het effect heel anders. Zij voelen zich na het koffiedrinken lichamelijk en gees telijk tot meer in staat en zij zijn dat ook werkelijk. Op hen heeft koffie vreemd genoeg juist een kalmerend middel. Waar de geleerden het langzamerhand wel over eens geworden zijn is, dat het gebruik van koffie door jonge kinderen moet worden afgekeurd. Door overmatig koffiegebruik kunnen ook volwassenen hun lichaam wel schade toebrengen, maar dat ligt dan niet zozeer aan de koffie, als wel aan die onmatig heid, die voor onze gezondheid altijd funest is. Een draad stopwol glijdt gemakkelijker door het oog van de naald, als u het uiteinde even ineen draait met een vinger die u even over een vochtig stukje zeep hebt gestreken. U hebt minder last van een verflucht in de kamer, als u hier en daar stukjes van een gesneden ui neerlegt. Als u slechts voor één persoon thee moet zetten, doe dan wat theebladen op het theezeefje en schenk het kokend wa ter daar voorzichtig door in het kopje. dat kamerdennetjes bij een te hoge tem peratuur in huis hun naalden verliezen? In dat geval sterven de takken af. Geef ze dus een lichte en koele plaats, dat u uien kunt uitpersen op een ci troenpers? dat u eierdooiers korte tijd kunt bewa ren door ze in koud water te leggen? dat gedroogd fruit beter in de oven dan op de vlam gekookt kan worden? Het krijgt dan een betere smaak, dat u teervlekken op auto's kunt verwij deren met petroleum of dieselolie? Temidden van veel gedruis over arbeids- schaarste en de pogingen om tot een gro ter aanbod van arbeid te komen, is het wetsontwerp gevallen voor het arbeids- verbod voor 14-jarige jongens. Algemeen leeft de wens om de leerplicht te ver lengen, ook voor de meisjes, die al een arbeidsverbod op 14-jarige leeftijd ken nen. Zij mogen wel arbeid in het gezin ver richten, ook in een gezin buitenshuis. Er bestaat dus voor de meisjes een uit laatklep en in de plannen voor de jongens wil de minister, althans in een over gangsperiode, ook hen nog op 14-jarige leeftijd de gelegenheid bieden in het arbeidsproces te worden opgenomen, mits er niet langer gewerkt wordt dan 8 uur per dag met een maximum van 36 uren per week en tenminste 8 uur algemeen vormend- of beroepsonderwijs. Onze volksvertegenwoordigers zijn niet geestdriftig geweest over het vermelde ontwerp. Zij vonden dit maar half werk en een soort zoethoudertje om voorlo pig de leerplichtverlenging nog op te schuiven. In feite is dit juist, maar des te meer moet de wijze politiek van de overheid worden geprezen. Het ijzer en onze handen. Wij moeten vooral in onderwijszaken niet proberen ijzer met handen te bre ken. Het ijzer bestaat daar uit een berg van achterstand en niet-uitgewerkte plannen. Het onderwijs zal daar eerst een stuk van moeten verwerken. De staats secretaris bewees dat hij de moeilijk heden kende, toen hij een soort urgen tieplan ontvouwde. Hij kwam er wel laat mee aandragen, maar dit komt omdat zijn voorgangers ons de hoeveelheid oud ijzer hebben nagelaten. Bepaald bemoedigend is dat niemand een leerplicht-verlenging wil uitstellen omdat er zo'n gebrek aan arbeidskrach ten is. Zodra er immers enige ruimte komt op de werknemersmarkt zal het bedrijfsleven om vakmensen beginnen te roepen. Aan de opleiding van die vak lieden moet nu begonnen worden. Het mag daarom nog geen schijnopleiding worden en dat zou gebeuren wanneer wij alle 14-jarigen zonder meer nog op school houden. Daarmee zouden jaarlijks meer dan 40.000 kinderen tot de school banken veroordeeld worden, die daarop beslist niet thuis horen omdat zij er ongeschikt voor zijn of de school vol komen beu zijn. Vanzelfsprekend moeten er voor deze jongens nieuwe vormen van onderwijs gezocht worden, maar daar zijn wij nog niet aan toe. Overigens zou men aan de onderwijsmensen ook dan nog een wapen in de hand moeten geven om in uitzonderingsgevallen de jongens toch naar het bedrijfsleven te zenden. Niet alle korenhalmen zijn geschikt om volle dig op school produktie-rijp te worden. Te weinig scholen! De belangrijkste rem voor een grotere toeloop naar het voortgezet onderwijs ligt in de bestaande onvoldoende outil lage. Er zijn geen scholen genoeg en zo die er zijn, vinden wij binnen de mu ren onvoldoende lokalen. Voorts zijn alle onderwijskrachten bezig zich in te wer ken in het nieuwe onderwijsbestel krach tens de aangenomen mammoeth-wet. Dat vergt tijd en energie, waarbij elke tak van onderwijs worstelt met een onvol doende aantal leerkrachten, zeker wan neer wij naar de bevoegde en nog meer wanneer wij naar de bekwame krachten kijken. Met deze visie op het onderwijs zijn wij nog niet klaar. De snelle ontwikkeling van de techniek, de veranderde ver houdingen in de maatschappij en de zich snel wijzigende structuur in bijna al le delen van het economisch leven eisen buitendien tal van veranderingen bij de vorming van jonge mensen, die wij niet tot een later tijdstip mogen laten lig gen. Ook in het onderwijs moeten wij mensen zijn van de realiteit en streven naar doelmatigheid. Het gaat er niet om dat de kinderen op school zijn maar dat hun daar de instrumenten in handen worden gegeven waarmee zij de maatschappij doeltreffend kunnen bestormen. Bij het geen thans bestaat is dat nauwelijks mo gelijk. Chaos wordt voorkomen. De reeds dreigende overbelasting van het onderwijs en zijn dienaren mag niet tot chaos verworden. Gelukkig heeft de regering daar oog voor. De overheid prefereert een verlaging van de leerlingenschaal bij het gewone lager onderwijs. Dat is een Juist gezichtspunt want wij moeten bij de basis beginnen Vervolgens moet de opleiding van leer krachten, vooral bij het voortgezet on derwijs, op menig punt worden herzien. Deze leerkrachten zullen de verlengde leerplicht tot een succes moeten maken en daarbij de gelegenheid moeten vin den het onderwijs meer gedifferentieerd te geven. Er zijn meer wegen dan de bestaande om het Mekka van voldoende en ge schikte opleiding te bereiken. Die grotere differentiatie kan maar niet zo uit de grond worden gestampt De omzetting van twee- in drie-jarige opleidingen is eveneens een tijdrovend proces, dat overdenking en planning vereist. Gebrek aan opleiding In dit verband mogen wij wijzen op het grote aantal nieuwe beroepen, waarvoor eenvoudig geen opleiding bestaat en die langzaam opgebouwd moet worden. Hoe gemakkelijk kunnen daarbij essentiële fouten worden gemaakt, die doorwerken in een mislukte levensloop van het kind. Het is nog nauwelijks nodig ook te wijzen op de reeds bestaande achter stand in de scholenbouw. Bij een nieuwe extra toevloed van leerlingen wordt dit tekort catastrofaal. Pas wanneer het apparaat van onder wijsvoorzieningen uitzicht heeft op vol tooiing, kunnen wij de kinderen ver plichten langer naar school te gaan Nemen wij die maatregel te vroeg, dan leidt dit er niet alleen toe dat de extra toevloed provisorisch onderwijs ontvangt maar dan bederven wij ook nog de les sen van degenen, die nu met geestdrift vrijwillig komen. Ontstaat die toestand dan wordt het onderwijs geven en ontvangen een kwel ling. Wij ontkomen dan niet aan een verder bederf van de naam, die het Ne derlandse onderwijs heeft of heeft gehad. Een enorme verspilling van tijd en energie zal dan het enige gevolg zijn In dit seizoen schenken wij uiteraard grote aandacht aan onze wintergarderobe en daarbij zal voor velen het accent vallen op de wintermantel, het kleding stuk dat ons tegen weer en wind zal moeten beschermen. Naast de eisen die we stellen op het gebied van het isoleren van de lichaamswarmte, goede beschutting en soliditeit, komt natuurlijk ook het modieuze element om de hoek kijken. We willen er leuk gekleed bij lopen en vooral dit laatste biedt de couturiers vele mogelijkheden. Het bekende modehuis Maison Kuiper te Zeist brengt een ex clusieve wintermantel van de Franse ontwerper Desgranges, een mantel van voortreffelijke coupe, sierlijk en elegant, maar tevens met een leuk sportief element. Desgranges gebruikte voor deze mantel een soort veredelde maté, die hij assorte noemt. Het sportieve element bereikt hij door de manchetten van de mouwen af te werken met suède met een koperen gesp, terwijl hetzelfde gebeurt op de kraag. Let u eens op de aardige tul bandachtige hoed die samen met een hoofddoek of shawl hierbij wordt gedragen. Ook dat is bij zonder leuk en geeft een speciaal cachet aan het geheel.

Soester Courant | 1963 | | pagina 6