h top form FUGERS FIETS meubelen, GARAGE STAM naar de nieuwe PER AUTO ONDER EN OVER ZEE. I B Mr H. van Riel „Politieke vooruitzichten". ÏSCi! TWEEDE BLAD Zoeken naar vertrouwen in Vietnam. Een aaneenschakeling van bruggen, tunnels en kunstmatige eilanden. Renault dealer -0- '0. Autorijschool VAN BUTREN Auto- en Scooter rijschool VAN BUUREN die uitsluitend verkrijg baar zijn bij Uw Top- Form Adviseur: Huisvrouwen speelden voor bejaarden. Kinderzegels en kinderkaarten. Prachthanden VOOR UW Gazelle - Invicta - Raleig'h - B.S.A. TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 N.V.E.V. Eemland. Bioscoopprogramma. De nieuwste POCKETS SMIT'S POCKETHALL De Chesapeake Baai is <ie grootste baai aan de oostkust van de Verenigde Sta ten, die niet minder dan zo'n 300 kilo meter diep het land insteekt en voor een deel een scheiding vormt tussen de staten Maryland en Virginia, terwijl de grens verder tussen deze staten wordt voltooid door een grote rivier de Potamac die in de Shesapeake Baai uitmondt en aan welke rivier de hoofdstad der V.S., Washington ligt. Deze Chesapeake Baai heeft een groot ste breedte van ongeveer 50 km en vernauwt zich enigszins in de richting van de Atlantische Oceaan, waar Kaap Charles als een gigantisch havenhoofd Hier wordt een tunnelsegment over een afstand van 2700 km. naar de plaats van bestemming gesleept. in zee steekt. Aan de overzijde op het vasteland van Virginia ligt de havenstad Norfolk als wachteres aan de poort met de oceaan- Hoe ontzettend belangrijk de Chesa peake Baai ook is voor de Amerikaanse scheepvaart als een soort enorme na tuurlijke haven, voor het verkeer te land is het een geweldig obstakel, aangezien men op zijn tocht naar het Renault R 8 van f 5995.af Renault Dauphine van f 4995.af Renault R 4 van f 4200.af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 zuiden - bijvoorbeeld de verbinding New York-Florida - genoodzaakt is om de baai heen te rijden, of de oversteek van Kaap Charles naar Norfolk met een ferrieboot te maken In beide gevallen betekent dit een groot tijdverlies. In ons eigen land kennen wij ook dergelijke problemen, wanneer wij reizen op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden. Hier aan de mond van de Chesapeake Baai zijn de Amerikanen met een wer- bij dit enorme project en ons Neder landse hart ging open, toen wij zagen hoe ook hier de mens met gebruikmaking van zijn techniek het water weet te bedwingen. Met een vliegtuig vlogen we boven dit gebied en hadden vanaf een bescheiden hoogte een duidelijk zicht over het ge hele werk. Wij zagen de sleepboten, die de met lucht gevulde tunnelsegmenten naar hun plaats sleepten, waar ze ten slotte tot op de centimeter nauwkeurig tot zinken werden gebracht, zinkend in een vooraf uitgebaggerde sleuf, waarna ze onder water aaneen werden gevoegd. Een spookhol. Meer dan 2000 mannen werken aan dit kunstwerk, maar hen zagen we nauwe lijks door de hoogte waarop wij vlogen. Wel scheerden we over een onafzienbare rij van pijlers, waarop later het brug dek zal worden geplaatst. We zagen hoe enorme drijvende kra nen zo'n overspanning op zijn plaats brachten en daar boven in de lucht be grepen we, onder welk een hoogspanning beneden werd gewerkt, want in Neder land hebben we het plaatsen van zo'n brugoverspanning van nabij meegemaakt en we zagen hoe uiterst voorzichtig er met de kranen moest worden gemanoeu vreerd en hoe het op de centimeters aan komt wil alles op de juiste plek terecht komen. Dit zelfde werk werd nu hier beneden ons gedaan Wanneer we ons dan echter, gezien de onafzienbare rij pijlers, realiseren hoeveel overspanningen Een onafzienbare rij van driebenige vormen, de basis voor het lange tra ject van jukbruggen. er zullen moeten worden geplaatst, dan begrijpen we pas welk een enorm werk de Amerikanen op hun schouders heb ben genomen. Over een grote afstand doorsnijdt de brug-tunnel een stuk ruwe zee waarin verraderlijke stromingen voorkomen en waar men heeft te maken met een groot verschil tussen eb en vloed, terwijl het er bij slecht weer, verschrikkelijk kan „spoken". Bovendien wordt het traject doorsneden door twee druk bevaren CHESAPEAKE BAY Kiplopeke Fliherman lnle».6ridg North Channol Bridg Treitla HAMPTON Boliimore Channel Tunnel LOWER CHESAPEAKE BAY BRIDGE-TUNNEl Thimble Shool Tunnel ïrcsile Copo Henry VIRGINIA BEACH NEWPORT t NEWS hMAVI0*4 NORFOLKji V-fuut" UTTIEV CREEK I pqrtsmoutA Notfolk Op deze wijze zal de Chesapeake Bridge-Tunnel de ingang van de Baai onder- en overspannen. Highway 13 is de ver binding New York-Florida. kelijk gigantisch project bezig, waarvan wij Nederlanders, wanneer wij het zien, de indruk krijgen dat een en ander ge ïnspireerd werd door onze Zuiderzee- en Deltawerken. De Amerikanen leveren hier echter het bewijs, dat ook zij tot zo iets machtigs in staat zijn, want wat zij hier aan de mond van de Chesa peake Baai presteren is uniek in de wereld. Gedeeltelijk onder en boven water. Om de route noord-zuid drastisch te be korten houwt men van Kaap Charles naar Norfolk een autosnelweg, die in verband met de omstandigheden, ge deeltelijk boven en gedeeltelijk onder water loopt en dat alles met een totale lengte van 28 km, hetgeen geen klei nigheid is, zeker daar men hier aan de mond van de Baai rechtstreeks de in vloed van de Atlantische Oceaan onder gaat. In het vroege voorjaar van 1964 zal dit gehele Jmnstwerk klaar zijn en in gebruik worden genomen en zal dan bekendheid krijgen onder de naam „Chesapeake Brid ge-Tunnel", een ketting van bruggen en tunnels over en onder open zee. Wij zijn eens een kijkje gaan nemen scheepvaartroutes en dat zijn allemaal problemen waarmee de ingenieurs die het plan vijf jaar geleden opvatten, werden geconfronteerd. Kool en geit gespaard. De bouw van een tunnel bleek over deze gehele afstand enorme hoge kosten met zich mee te brengen. Het geheel op hoge bruggen plaatsen was ook niet raadzaam in verband met de twee druk bevaren scheepvaartroutes. Om de kool en de geit te sparen, besloot men tot een combinatie van beide systemen. Er komen dus tunnels onder de grote en middelhoge bruggen boven de minder belangrijke vaarroutes, terwijl de rest van de baai doorsneden wordt door lage jukbruggen. De totale kosten van het project zijn ge raamd op 200 miljoen dollar, hetgeen ongeveer zo'n 700 tot 800 miljoen gulden betekent. Het gemotoriseerde verkeer, dat van de nieuwe verbinding en de tijdsbesparing van ruim anderhalf uur gebruik wenst te maken, zal tol moeten betalen, maar deze wordt niet veel hoger geschat dan de kosten die men anders aan de veer boot kwijt zou zijn. De beide einden van de brug-tunnel lig- Ons le Kamerlid spreekt donderdagavond 14 no vember a.s., in het Oranje-Hotel, over Aanvang 8 uur. Belangstellenden zijn welkom. gen in de staat Virginia. In het zuiden loopt het traject aanvankelijk in ooste lijke richting van Norfolk langs de rand van de baai. waarbij het enkele kustma- tige eilanden passeert. De vier eiland jes zijn ontstaan door storting van 1% miljoen ton zand en 300.000 ton ge steente: ze zijn aangelegd in water van 9 tot 12 meter diep en steken 9 meter boven het zee-oppervlak uit. Vervolgens buigt het traject af in noordoostelijke richting en gaat via tunnels en juk bruggen over op een lange brug, die naar het schiereiland Delmarva loopt. De enige Rijschool in Soest waar U kunt worden opgeleid voor al uw rijbewijzen met eigen lesmateriaal. Keuze uit 4 nieuwe luxe auto's, waarbij grond- en stuurversnelling; 1 vrachtauto Opel Blitz, nieuwste model; 1 Heinkel Scooter met electr. starter. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij de grootste Eikenlaan 1, tel. 4685. Heien op lange poten. Beide tunnels, de Thimble Shoal tunnel en de Baltimore Channel tunnel, wor den aan land in secties gebouwd onder water aaneengevoegd in een vooraf ge baggerde sleuf; ze zijn elk 90 meter lang. De ene tunnel bestaat uit 18, de andere uit 19 secties. Ze worden in Texas gebouwd, te water gelaten en ver volgens over een afstand van niet min der dan 2700 km naar de plaats van bestemming gesleept. De jukbruggen die ongeveer tweederde van het traject uitmaken, bestaan uit overspanningen van 75 voet lengte, die zijn opgebouwd uit draagbalken en dek van voorgespannen beton, ondersteund door drie ronde holle palen, die diep in de zeebodem zijn aangebracht. Het heien geschiedt op een verplaatsbaar platform, dat met poten op de zeebodem rust. Daar het platform zich op hoge poten boven het zeeoppervlak bevindt, hebben wind en golven geen invloed op de werk zaamheden. Men schat dat in het eerste jaar 5500 interieurverzorging HILVERSUM BUSSUM Officieel Top-Form AdviseurI motorvoertuigen per dag van de nieuwe weg gebruik zullen maken. In 1962 wer den gemiddeld 2000 voertuigen per dag met de veerboten overgezet, de rest reed om. Het tolgeld over het eerste jaar wordt geraamd op bijna 12 miljoen dollar en men verwacht dat dit met de toe name van het gebruik in 1978 opgelopen zal zijn tot ongeveer 21 miljoen dollar. Op een der kunstmatige eilandjes wordt een restaurant gebouwd en op een of meer van de overige eilanden zal gele genheid worden geschapen voor het beoefenen van de hengelsport. Inmiddels is men reeds een heel eind gevorderd en wanneer er in de laatste periode zich geen onverwachte tegen slagen voordoen, zal in het voorjaar van 1964 het traject plechtig en officieel worden open gesteld. Wij zagen, dat ook de Amerikanen de hogere kunst van waterwerken verstaan! Het Utrechts Huisvrouwenorkest speel de dinsdagmiddag voor Soester bejaar den in gebouw Credo, die daar bijeen waren op uitnodiging van de U.V.V., waarvan de leden zojuist de huis-aan- huis verkoop van stroopwafels ten bate van de kas en daarmee het werk voor de bejaarden achter de rug hebben. De gasten werden verwelkomd door mevr. Van Ginkel, de presidente van de U.V.V., die het prettig vond dat zovelen gekomen waren en hierna zorgden de Utrechtse huisvrouwen onder leiding van mevr. v. d. Geer voor een vlot mu zikaal programma, waarbij pannen, dek sels, wasborden en pollepels een belang rijke rol speelden. In haar dirigenten ijver sloeg mevr. v d Geer een pollepel in tweeën. Vrolijke muziek in vlotte costuums, maar ook het ernstige Angelus en na de pau ze „Vertrouwen op de toekomst" Er werd ook een bijzonder aardige sketch opgevoerd. Op 12 november begint de postzegelac tie voor het kind. Op het postkantoor zullen dagelijks zegels en kaarten door dames verkocht worden. Op de eerste dag zullen de firstday covers verkocht wor den. Deze zijn reeds eerder verkrijgbaar bij sigarenmagazijn Uiterdijk in de Van Weedes traat. Evenals andere jaren verzorgt ook dit maal de U.V.V. de verkoop van de kin derzegels en de kinderkaarten. De U.V.V.-sters mevr. M. C. Kruik-De Man, mevr. M. C. F. van Bolhuis-Luk- kien en mevr. J. C Wessels Boer-Van Mens vormen het comité dat de verkoop organiseert en zij hebben medewerking VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963. Het bewind van Ngo Dinh Diem en zijn familie is ten einde, maar de burgeroor log in Zuid-Vietnam moet nog gewon nen worden. De voorlopige regering die in Saigon het heft in handen neemt krijgt daartoe de vermoedelijk laatste kans. Veel levende woorden zijn er aan het heengaan van Diem en vooral zijn broer Nhoe niet besteed en dat kon ook haast niet anders. Dat betekent overigens niet dat zijn bewind in alle opzichten zo slecht is geweest. Integendeel. Hij heeft ervoor gezorgd dat de rijstoogst verdub belde en ondanks het feit dat meer dan de helft van het regeringsbudget aan de burgeroorlog werd besteed is het leven in Zuid-Vletnam die negen jaren mate rieel gezien beslist aantrekkelijker ge worden en in vergelijking met andere Aziatische landen is het er met de wel vaart niet zo slecht gesteld. Waartoe ui teraard de enorme Amerikaanse geldelij ke steun zeer veel bijdroeg. De grote fout van de verwoede anti- en nimmer ruw of schraal T"be 16°-"" Hamea-Gelei communist is geweest dat hij van zijn regering een familiekliek maakte en het feit dat hij haast met opzet zich nieuwe binnenlandse vijanden verschafte, b.v. de boeddhistische monniken en in het al gemeen de aanhangers van die religie. Diem en de zijnen begonnen zo een oor log op twee fronten zowel tegen de Viet- cong als tegen de boeddhisten. Het was slechts aan de Amerikaanse steun te dan ken dat hij zich onder die omstandig heden kon handhaven. Steun die de V S slechts verstrekten omdat ze meenden dat er niemand anders was die met het nodige fanatisme de strijd tegen het communisme kon voeren. Er zijn verscheidene malen pogingen ge weest om de familiekliek van Diem omver te werpen, maar daarbij was de nood zakelijke steun van het leger steeds te klein. Vele hoge officieren deden niet mee, alleen al omdat ze wisten dat de VS. achter Diem stonden en de kans erg groot was dat bij slagen van de revolutie de dollarhulp zou worden ingetrokken, waardoor ook de strijd tegen de Vietcong niet verder gevoerd kon worden. KERKSTRAAT 3 - Betaling in overleg. - TELEFOON 2030 van vele dames, die toegezegd hebben hij de verkoop behulpzaam te zullen zijn. Het comité meende dat het een goede gedachte was de eerste zegel dit jaar te verkopen aan een kind. Dit zal een leerling van het Van Arkelinstituut zijn. Hij komt op dinsdag 12 november, om 8 uur, met de directeur van het Van Ar kelinstituut naar het postkantoor om de eerste zegel te kopen. Het Van Arkelinstituut en nog andere kindertehuizen in onze gemeente kre gen bedragen uitgekeerd uit de opbrengst van de zegelverkoop welke het vorig jaar gehouden is. Het comité ziet de komende actie met vertrouwen tegemoet. Onder meer heeft het de beschikking over een prachtige collectie kerst- en nieuwjaarskaarten. Ieder jaar is de opbrengst in onze ge meente groter en vorig jaar kon een netto bedrag van 1635,98 ten bate van het kind ter beschikking gesteld wor den. Iedereen kan er aan meehelpen dat dit bedrag ditmaal overtroffen wordt. De heer W. Butzelaar zal op woensdag 13 november voor de afdeling Eemland van de Nederlandse Vrouwen-Electrici- teitsvereniging in het Anna Paulowna- huis een causerie over het moderne kap sel houden en een demonstratie geven. „Doorbraak" heet de film die van heden tot en met zondag in het City-theater draait. Het is de geschiedenis van de invasie in Normandië, bijna twintig jaar geleden, die voor de Duitsers het begin van het einde betekende. Het is een kei harde oorlogsfilm met als middelpunt de belevenissen van een kleine groep soldaten die zich een weg banen door een hel van vuur en verschrikking. Zondagmiddag „De ondergang van Billy the Kid", een wild-westverhaal uit de jaren 1880-1890. Billy is een desperado die als de gevaarlijkste moordenaar van het wilde westen bekend staat. Iedereen kent zijn naam en iedereen vreest hem. Hij heeft maar 1 argument, zijn revolver, maar die kan hem niet meer helpen als hij opgejaagd wordt en de dood vindt. Van maandag tot en met woensdag „F.B.I. in actie op Cape Canaveral". Het is een spannend avontuur van hin dernissen bij de lancering van een ge heime satelliet. In de donderdagcyclus Mariene Dietrich, Jane Wyman, Michael Wilding en Ri- chard Todd in de bijzonder spannende Hitchcock-film „Misdaad achter het voet licht". Het is het beklemmende verhaal van een geheime liefde, die door moord aan het licht komt. De boeddhisten-affaire was aanleiding. Eigenlijk ingeluid door de komst van de nieuwe ambassadeur Cabbot Lodge is in die situatie iets veranderd de V S. kre gen genoeg van de moreel verwerpelijke en strategisch ook funeste vervolging van de boeddhisten. De generaals wisten dat Washington niet meer onvoorwaardelijk achter Diem ston den en dat was vrijwel een uitnodiging aan hun adres opnieuw een staatsgreep te ondernemen. In dat opzicht is het ver wijt van communistische zijde niet ge heel ten onrechte dat de V.S. in feite Diem ten val hebben gebracht. Waarom Peking en Noord-Vietnam Washington daarover verwijten maken is overigens minder gemakkelijk te begrijpen, want de Amerikanen handelden hiermee toch eigenlijk geheel in hun geest. De militaire junta en de burgers die nu het land te besturen krijgen zullen nog met vele moeilijkheden te maken krijgen. vindt U in Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat. Diem. die, vooral ook omdat hij niemand anders dorst te vertrouwen, zoveel banen onder zijn familie verdeelde, heeft vooral in het leger gezorgd dat zoveel mogelijk groepen tegenover elkaar kwamen te staan in een enigszins jaloerse geest de door de Fransen getrainden en de door de Amerikanen opgeleide officieren de noord-Vietnamezen en die uit het cen trum en zuiden van het land. Die sfeer van jaloersheid gerandeerde hem dat er bij boze plannen een zeer grote kans was dat iemand de zaak wel zou verraden. Dergelijke aspecten van verdeel-en-heers- tactiek treft men ook in ambtelijke krin gen bijvoorbeeld. Die sfeer van wantrouwen moet veran derd worden in een van eensgezindheid voor men kan werken aan de oplossing van het Vietcong-probleem. Uit het verzet tegen Diem is ook een groep eerlijke en onomkoopbare lieden voortgekomen - zoals b.v. Tran Van Tsjoeng, de vader van de beruchte me vrouw Nhoe, die zijn post als ambassa deur in Washington uit protest neerleg de - en van hen moet men hopen dat zij hun land weer kunnen brengen tot de eensgezindheid die nodig is om aan de burgeroorlog een einde te maken.

Soester Courant | 1963 | | pagina 17