1 HET OOG GERICHT OP VOORZORG. MET RAAD EN DAAD, De knoop doorhakken. Soester regisseur maakte ..Medemensen". Drie helden onderscheiden. Zeepost. f TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 Politie telefoon 4444 en 4445 Politie Volleybal. Opstellingen. Politie Voetbal. VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963. 42e JAARGANG no. 84. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het is nog altijd opmerkelijk hoe de koopprijs van huizen met snelle spron gen stijgt. Een vorig jaar nieuw ge bouwd huis of een flat, toen opgeleverd voor een prijs van b.v. 30.000,zal bij de verkoop op dit tijdstip zeker 5 6 duizend gulden meer opbrengen. De han del in oudere huizen toont zelfs nog gekkere sprongen. De man of vrouw die een te groot ge worden huis verkoopt voor zeg 50.000 gulden, moet er niet verbaasd over staan wanneer hij een week later verneemt, dat de koper het weer heeft verkocht voor 65 a 70 duizend gulden. Er is een soort wilde handel in huizen ontstaan, zodat hier als waardemeter met recht geld dat wat een gek ervoor geeft. Het zelfde geldt trouwens voor bouwgrond. De Nederlanders doen moeite nog een plaatsje in het steeds voller wordende land te verwerven. Ondanks de sterk ge stegen prijzen is het aantal mensen dat een eigen huis bezit, na de oorlog veel groter geworden en dit aantal groeit nog snel aan. Er is dus een grote vraag naar huizenbezit en bouwgrond, hetgeen uiter aard in de prijzen merkbaar is. Er zal echter altijd een grote categorie blijven voor wie het bezit van een eigen huis onbereikbaar blijft. En toch moeten ook zij een onderdak vinden. Zij zijn dus aangewezen op huurhuizen, hetzij met steun van de overheid tot stand geko men of gebouwd door en in het bezit van particuliere ondernemers. Maar ook voor deze huurhuizen is de waarde van de bouwgrond sterk gestegen, hetgeen dus leid tot hogere huurprijzen naast de voortgaande stijging van de bouwkosten. Ondanks de subsidies uit 's rijks schat kist voor de woningwetwoningen en voor particuliere bouw tot een bepaalde groot te, kwam de huurprijs van deze nieuwe woningen toch reeds ver boven de huur van overeenkomstige vooroorlogse huizen te liggen. De sinds 1950 toegestane huur verhogingen dezer oudere woningen zijn toch bepaald ten achter gebleven bij de stijging der kosten voor nieuwbouw, waardoor de huurders van deze woningen nog immer in een bevoorrechte positie verkeren, zelfs in vergelijking met de huur van de zwaai gesubsidieerde wo ningwetwoningen. Het zijn hoofdzakelijk politieke factoren, die een rem hebben gezet op het stij gen van de huurprijzen der vooroorlogse woningen, nog meer dan economische overwegingen. Het toestemmen in een verhoging der huren is geen populaire maatregel. Ieder die van de kunstmatig gedrukte huurprijs geniet, wil dit voordeel graag behouden en in zo sterk mogelijke mate, tenzij hem tevens een hoger in komen wordt gegarandeerd. En daar schuilt de politieke moeilijkheid. Aan werknemerszijde wil men loonsverhogin gen zien als een delen in de gestegen welvaart, dus als een daadwerkelijke ver hoging van de levensstandaard. Moet zo'n loonsverhoging weer geheel of gedeelte lijk worden uitgegeven aan hogere huur prijzen dan heeft men er geen voordeel aan en zo'n maatregel is politiek niet aantrekkelijk. Ook bij de zo juist afgesproken loons verhoging van tien procent in 1964 is de huurverhoging weer angstvallig erbuiten gehouden. Als die komt - en zij moet in het komende jaar wel worden toegepast om niet nog meer bij de prijzen van nieuwbouwwoningen ten achter te gera ken - zal er weer een politiek gevecht worden geleverd over de vraag of die verhoging gehéél of gedeeltelijk zal wor den gecompenseerd met nog een loons verhoging. Zo blijven wij maar in een kringetje ronddraaien, want de nu aanvaardde loonsverhogingen zullen de bouwkosten van nieuwe woningen dus wederom doen stijgen en dus ook de huurprijzen daar van, zodat zelfs na een komende huurver hoging de afstand tussen huurprijzen van oude en nieuwe woningen maar nauwe- lijk iets zal verminderen. Zo blijft een groot deel van ons volk profiteren van deze situatie, speciaal de al wat ouderen, terwijl een ander deel, voornamelijk jonggehuwden, zijn aangewezen op de feitelijk duurdere nieuwe woningen, ter wijl deze toch met een deel van ons be lastinggeld gesubsidieerd blijven. Het blijft een ongezonde toestand, die hoofd zakelijk uit politieke angst van jaar tot jaar geprolongeerd wordt. Het heeft me de tot gevolg, dat de bouw van huizen aan een vergunningenstelsel gebonden blijft en dus geremd wordt, waardoor het aantal woningzoekenden nog nauwelijks afneemt. De Nederlandse nuchterheid en zakelijk- aeid laten ons op dit punt lelijk in de steek, ondanks de nood van de tiendui zenden woningzoekenden. Toch zullen we er eens aan moeten wennen een groter deel van ons inkomen te moeten bestem men voor het genieten van het door de Nederlander gewenste vrije ruime woon genot. Twee films trokken maandagavond op het televisiescherm de aandacht. Als laatste „M" van Fritz Lang, de rolprent die meer dan 30 jaar geleden gemaakt is en die helemaal niet deze indruk wekt. Als eerste „Medemensen", vervaardigd in opdracht van het 15-jarig Koningin Julianafonds door Cinecentrum te Hilver sum, die de Soester inwoner Jan Wiegel als regisseur voor deze documentaire aan wees. De volgende dag hadden de kran ten lof voor de film van Lang, maar niet minder voor de film van de heer Wiegel. Lang richtte de schijnwerper op de geesteszieke kindermoordenaar, Wiegel op onze medemens, van wie we vaak zo weinig weten en die onze hulp nodig kan hebben zonder dat wij het be seffen. In de Zweedse plaats Arloef achter- vo'gde een politieagent een dief, die er met een oude auto vandoor was gegaan. Op het moment, dat de agent in een café om assistentie belde, maakte de dief van de gelegenheid gebruik om de oude auto te ruilen voor de veel snellere wa gen van de agent. Gelukkig zijn er vele instellingen voor maatschappelijk werk die dat alles wel weten en die onze taak overnemen. Zij worden gesteund door bijdragen van het Koningin Julianafonds en deze bijdra gen kunnen slechts verleend worden als wij ons niet gierig tonen. Een merkwaardige film en een sobere film. Geen directe aanduidingen dat er geld nodig is voor hen die hulp behoe ven, geen gironummer, geen collecte die aangekondigd wordt, maar een film over medemensen met een inleiding van prof. Schippers en een slotwoord van minister Schouwenaar-Franssen. Een documentaire die aan een speel film raakte omdat mensen als u en ik er een rol in speelden, zonder acteur te zijn. We werden binnengeleid m de buurt waar zich het gebeuren afspeelt. Een jongen spreekt. Hij wil geen nozem zijn, maar hij is wel gedwongen een groot deel van de dag te doen alsof hij een nozem is door de woningnood. Een man in de greep van de drank, een ongehuwde moeder die niet thuis kon blijven omdat men daar de schande niet verdragen kan, een moeilijk opvoedbaar meisje dat het fijn vindt in het tehuis waar ze woont en een kleine jongen die het helemaal niet fijn vindt, een gevangene, die niet zo heel veel te vertellen had, maar die toch zei „Ik ben hier liever niet" en tenslotte de oude man met zijn witte haar en zijn eenzaamheid, die het prettig vond dat hij voor slechts 80 cent een warme maaltijd kon krijgen. De oude man die zo duidelijk het leed van de vereenzaming bij bejaarden toonde zon der dit te willen, want hij acteerde niet, maar was heel gewoon zichzelf. Hij be vond zich in een situatie als de anderen die wij zagen. Een situatie waaruit ze niet op eigen kracht konden komen. Voor hen is het Koningin Julianafonds in het leven geroepen en voor hen en met hen maakte Jan Wiegel deze mooie ontroerende film. Hans Ruygrok, scena rio, Rob v. d. Drift, camera, en Gerard Beckers en Henk van Aggelen, geluid, assisteerden hem daarbij. Sinds 1958 is de heer Wiegel bij Cine centrum werkzaam. Hij begon als ca mera-assistent, was scenarioschrijver en deed alles wat gedaan moet worden wil men de kans krijgen het als regisseur te proberen. Dat proberen bleek al spoe dig succesvol. Na „Helpen bij de drem pel", een film over revalidatie, vervaar digde Jan Wiegel de kleurenfilm „Maas vaart", die zeer succesvol was. Drie maanden heeft hij aan deze film gewerkt terwijl „Medemensen" slechts een paar weken vergde. Dat is begrijpelijk wan neer men bedenkt dat de Maas 500 km lang is. De film werd in opdracht van Rijkswaterstaat vervaardigd. Deze do cumentaire behandelt het belang van de Maas als scheepvaartweg voor Limburg, maar ook aan de Europese betekenis wordt grote aandacht geschonken. De heer Wiegel won met deze film de grote prijs van de Raad van Europa, die jaar lijks uitgereikt wordt. Twee weken gele den werd hem de prijs van de Europese gemeenschap in Parijs toegekend. Deze moet nog uitgereikt worden. De heer Wiegel moet beslist een be scheiden mens zijn, want zijn plannen zijn ook bescheiden. Hij droomt niet van een grootse carrière als regisseur van speelfilms, maar wil wel iedere docu mentaire die hij maakt iets beter maken dan de vorige. Naar zijn mening liggen de documentaire en de speelfilm vaak zo dicht bij elkaar dat men een do cumentaire in vele gevallen haast een speelfilm kan noemen en dat was met „Medemensen" ongetwijfeld ook het ge val. Hij is trouwens niet zo heel erg ge brand op het maken van een Nederlandse speelfilm, want in ons land is het niet gauw goed als er geen Engels of Ameri kaans etiket op staat. Hij staat hierin blijkbaar niet veraf van een beroemde Duitse collega, die een Nederlandse füm regisseerde. Hij zei dat het hem in Duitsland vrij stond een hele goede of een minder goed film te maken, maar in Nederland verwachtte men altijd van hem dat hij de beste film van de we reld zou maken. Jan Wiegel zal dus voorlopig wel bij de documentaires blijven, maar als er meer documentaires van het gehalte van „Me demensen" komen, dan biedt hij de kijkers daarmee iets wat menige speel film niet bieden kan. Zoals hij dat maandagavond met „Medemensen" deed. Drie Soesterbergse ingezetenen, de ser geant J. A. Witte van de luchtmacht, de sergeant Ph J. van Dam van hetzelfde wapen en de heer H. M. Elbersen zijn dinsdagavond door de burgemeester on derscheiden met de medaille van het Carnegie Heldenfonds, omdat zij in april van dit jaar, met gevaar voor eigen le ven, twee kinderen van het echtpaar Westeneng aan de Kampweg te Soester- berg uit een brandend huis haalden. Het waren een meisje en een jongen die door rook bedwelmd op hun bed lagen. Door kunstmatige ademhaling kon men de jongen in leven houden, het meisje helaas niet. Bij deze plechtigheid waren onder an deren de commandant van de vliegbasis Soesterberg, kolonel Broers, als chef van de beide onderofficieren aanwezig, de familieleden van de drie heren die de onderscheiding kregen en leden van het Soester politiekorps, onder wie de waar nemend korpschef, de heer H. G. Scholt- meijer. De burgemeester noemde de 10de april een zwarte dag voor de gemeente Soest. Door brand werd een mensenleven ver loren en een gezin werd zwaar getroffen. Op deze zwarte dag is echter op verheu gende wijze getoond dat de mensen be schikken over karaktereigenschappen die het mogelijk maken ongelukken zoveel mogelijk te beperken. De burgemeester betuigde zijn deelne ming met het leed dat de familie Wes teneng op die dag trof, maar tevens sprak hij er zijn vreugde over uit dat drie Soester ingezetenen het onheil van de ramp door hun moedig, verstandig, kundig en weloverwogen gedrag beperkt hadden. Op de avond van de brand keek het echtpaar Westeneng bij buren naar de televisie. Sergeant Witte kwam toe vallig langs en hij zag rook uit de kie ren van de ramen komen. Hij liep snel naar de achterzijde van het huis en trapte een keukendeur in. Door de dichte rook kon hij niet naar binnen. Met be hulp van de heren Elbersen en Van Dam forceerde hij een zijdeur en de heer Elbersen rende direct naar boven, on danks de rook. Hij kende het huis en vermoedde waar de kinderen in bed la gen als ze thuis waren. Hij vond het bewusteloze jongetje en daarna het meis je. Beide kinderen werden snel naar bui ten gebracht door de beide onderoffi cieren en sergeant Van Dam paste kunst matige ademhaling toe. Dit mocht helaas bij het meisje niet baten. Intussen moest de heer Elbersen medisch verzorgd worden omdat hij door de rook bewus teloos dreigde te raken. Hij knapte echter spoedig op. Ieder voor zich en samen met een goe de taakverdeling hebben deze drie be woners van Soesterberg met inzet van hun eigen leven het leven van een kind gered. De goede ingeving van hun hart hebben ze met verstand gebruikt. Het Carnegie Heldenfonds reikt medailles uit aan hen die mensen redden of ge vaar afkeren. Dat gebeurt dus slechts als de onderscheiding werkelijk verdiend is en de burgemeester was er van overtuigd dat het in dit geval zeer zeker zo was. Hij vond het prettig dat de meerderen en werkgevers van de gedecoreerden aan wezig waren bij de plechtigheid en dat ook de familieleden erbij waren, want zij kunnen eveneens trots zijn op deze on derscheidingen. Nadat de burgemeester de medailles op gespeld had wenste hij de drie gede coreerden en hun familie geluk. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika ss „Mor- macsan" (10/11), ss „Maasdam" (11/11) en ss „Kamperdijk" (13/11). Argentinië ms „Algorab" (12/11) en ms „Cap San Diego" (14/11). Australië ms „Tannstein" loTllen ms „Oranje" (12/11). Brazilië ms „Algorab" (12/11) en ms „Cap San Diego" (14/11). Brits-Oost-Afrika ms „Ferd. de Lessseps" (12/11). Canada ss „Mormacscan" (10/11), ss „Maasdam" (11/11) en ms „Byklefjell" (13/11). Chili ms „Worms" (10/11). Indonesië ms „Braunschweig" (14/11) Ned. Antillen ms „Oranje Nassau" (12/11). Nieuw-Zeeland ms „Oranje" (12/11). Suriname ms „Oranjestad" (13/11). Z.-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika ms „Pre toria Castle" (10/11) en ms „Algol" (13/11). De minister van maatschappelijk werk, mevr. J. F. Schouwenaar-Franssen, installeerde te Den Haag: een Nederlands-Ambonese commissie van bijstand, onder voorzitterschap van de heer J. Schipper (r. van de minister), lid van de eerste kamer. De commissie zal van advies dienen over maatschap pelijke vraagstukken, die met een voortgezet verblijf van de Ambonezen in ons land samenhangen. Enige tijd geleden is door de regering haarfijn uiteengezet wat gedaan moet worden in geval van een atoomaanval. Dat was niet lang na het oprichten van de Berlijnse muur en in een tijd toen we nog heel bang waren voor de Russen omdat we nog niet wisten dat ze wel heel veel wapens maar blijkbaar niet ge noeg brood hebben Er is wel eens gelachen om het ellen lange verhaal waarmee ons verteld werd hoe we ons precies te gedragen hebben na een atoomaanval, maar goed, het was een voorzorgsmaatregel die lofwaardig is. De regering wil voorkomen dat wij ons op een bepaald rampzalig ogenblik in de zelfde positie kunnen bevinden als de argeloze bewoners van Hirosjima en Na- gasaki, die 18 jaar geleden prettig in het zonnetje liepen te wandelen toen er een atoombom viel. Voorzorgsmaatregelen tegen wat anderen ons kunnen aandoen worden dus geno men, maar voorzorgsmaatregelen tegen wat we onszelf kunnen aandoen blijk baar niet. Dat is tenminste gebleken bij de brand te Vlaardingen. Het liep goed af omdat de wind de vergiftige gassen, die door de brand ontstonden, de goede richting indreef, maar het had ook helemaal ver keerd kunnen aflopen als de wind de bewoners van Vlaardingen en omgeving niet zo goedgunstig gezind geweest was. De regering heeft voorzorgsmaatregelen genomen tegen vijandelijke aanvallen, maar misschien is er ook eens gelegen heid voorzorgsmaatregelen te nemen te gen aanvallen die wij op onszelf richten. Er zijn wel betere plaatsen voor zulke levensgevaarlijke fabrieken dan het dichtstbevolkte deel van Europa. KANTMAN. Het volleybalteam van de Soester politie heeft deelgenomen aan wedstrijden in het Krelagehuis te Haarlem, welke georga niseerd werden door 't district west van de Nederlandse Politie Sportbond. Acht tien ploegen speelden in drie poules. S.P.S.V speelde in poule A met de Marechaussee Apeldoorn, Schiedam, Bus- sum, Baarn en Den Haag. De uitslag van deze poule was: 1. Marechaussee Apeldoorn, 2. Schiedam, 3. S.P.S.V S.E.C. 1 speelt zondag in de volgende opstelling tegen De Zebra's: doel Adams: achter De Rooij en Hooijer: midden Burgman, Ruttenberg en Wolfsen; voor De Bruin, Van Breukelen, Hanasbei Duijst en Pothoven. Het tweede elftal van S.E.C. speelt tegen Hercules 2 in de volgende opstelling doel Van Limburg: achter v. d. Beek en Hooijer: midden Strumpel, De Vries en Timmer: voor Verhoeve, Aalberts, Ten Hove, Detmer en Veldhuizen. Het elftal van de Zeister en Soester poli tie heeft met 2-2 gelijk gespeeld tegen het Utrechtse U P S. Na 4 minuten spelen nam U P S. de lei ding en kort daarop werd het 2-0 toen Putman een bal slecht weg werkte. Tien minuten voor de rust bracht rechtsbui ten Van Duijvenbode de stand op 2-1 en een kwartier voor het eindsignaal schoot Van Duijvenbode een corner van Ten Hove goed in. (2-2). Vermogens- en Inkomstenbelasting. R K. vraagt inlichtingen betreffende de Vermogensbelasting, de inkomstenbelas ting en het verwijderen van de plisé uit een rok. Antwoord: 1. Ongehuwde personen zijn in de Vermogensbelasting vrijgesteld tot een bedrag van 22.500,Dezelfde per sonen boven de 65 jaar genieten een extra vrijstelling van 20.000,—, totaal dus f 42.500,—. Gehuwden een vrijstelling tot f 30.000,— en boven 65 jaar een extra vrijstelling van 20.000,—, dus in totaal 50.000,—. 2. Inkomstenbelasting 1962. Ongehuwden geen belasting beneden 1.650,— gehuw den beneden 2.280,—. Gehuwden boven 65 jaar beneden 2904, Inkomstenbelasting 1963. Ongehuwden f 1950,—, gehuwden 2700,—, gehuwden boven 65 jaar 3402, 3. Het is niet mogelijk een plisé uit een rok te strijken. De vouwen zullen altijd zichtbaar blijven. J

Soester Courant | 1963 | | pagina 1