J. Hoppenbrouwers U kunt niet alles weten. Krabbels van Knelis. Kerko Japonnen 49.75 SOESTERBERG Oktober weer te koud. MARIE ANT0INETTE De seheepshoutworm bepaalde de Europese geschiedenis. Zonder commentaar. - J. HOPPENBROUWERS Medische dienst. Korfbalprogramma. Vrijwillige Brandweer Soesterberg. Een knappe, domme en ongelukkige koningin. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak 't nie altied op de minse heb, ok op ming eige nie. Das mekaor vaok maor zo'n bietje plao- ge en treitere. As 't effe zo uutkomp 'n jaor of wat 'n oorlog mit miljoene dooje en ajje 't geleuve wil dan is dat allegaor "veur 't goeje doe) en ne- tuurlek nie veur de heb. Jao, amme klompe. Dan binne de minse nie zo best, maor denkterom da zullie ok wel goed kenne weeze. Nie veur niks hebbe die manne uut Soesderbarg van de week medaljes ehad. Die krieje nie veur niks. Die manne liepe maonde eleeje in Soes derbarg op de Kampweg te kuujere en daor gong 'n huus in de fik. Ajje noeng bar baang bin dan zeigie netuurlek teuge je eige, gauw effe de braandweer belle dan hek edaon wak mos doen, maor ajje nie baang bin dan zeigie, d'r kenne best minse in dat huus leiee te slaope. Dat deeje die manne. Komop zeeje zul lie teuge mekaor en d'r wier 'n deur an spaone etrap. Jonges zuk rooke. Ajje noeng baang bin dan gaoje an je brook en je hessie en an je witte boord denke. Die kenne heul nie teuge rook. Maar die manne dochte alleenug maor an watter kon leige te slaope en gonge dwars deur de rook om 'n deeretje en 'n jochie uut dat huus te haole. 't Was heul bar spietug dat 't veur da deeretje te laot was, maor dat konde die manne nie hellepe. As zullie nie die deur innetrap hadde en naar binne egaon waore dan was 't ok veur dat jochie veuls te laot ewes. Zou jie dat ok doen, Knelis, het Kneliao ming evraogt. Tuurlijk mins, zee ikke, maor ikke weet 't nog me. Waor rook is daor binne ok vlamme en op vlamme hek 't nie. Die manne kreege d'r medalje en de vollegende dag gong ikke naor de Eem, want ajje iemand uut 't waoter sleep krieje ok zo'n medalje en veur water bin ikke nie baang, waant ikke ken zwemme. D'r binne d'r 'n paor in ongs darrep die dat nie kenne zeige. Vier uure hek daor langs de Eem loope wachte ofter gin mins in 't waoter zou valle die ikke d'ruut kon haole, maor 't wier niks. 'k Schat da zo'n medalje veur ming nie weggeleege is. chemise model flanel beige - lichtgrijs d.grijs Van Weedestraat 80 - Soestdijk Dokter W. F van den Helm, Prins Alex- anderweg 82, Huis ter Heide, tel 03404- 31574, neemt het a s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas te Soesterberg en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg. Senioren: Altius 4-K.V.O. 2 te Bussum. Junioren: K.V.O.l-Meeuwen 1 om 15.30 uur. Adsp.: Sparta a-K.V.O. a te Nijkerk S.K.V. b-K.V.O. b te Utrecht. Pupillen: S.K.F. c-K.V.O. c te Veenendaal. Met een voorgeschiedenis van veertig jaren is het wel interessant het ontstaan van de oude historie van de Soesterbergse Vrijwillige Brandweer te verhalen voor de huidige bewoners van het vliegveld dorp. Men verkeert vaak nog in de waan dat de brandweerlieden wel vrijwillig, doch niet geheel belangenloos hun taak ver richten. Het is echter zo dat zowel voor blussingswerk als oefeningen de man schappen geen enkele cent ontvangen. Op die basis van de vrijwilligheid en belangeloosheid werd op 13 december 1923, in Huis ten Halve, de Vrijwillige Brandweer in het leven geroepen door de toenmalige gemeente-secretaris van Soest, de heer Batenburg. De inrichting en organisatie hadden plaats onder auspiciën van de Utrechtse Provinciale Brandweerbond, terwijl de heer J. Putman tot commandant werd aangesteld. Met een materiaallijst uit die pioniers tijd is men gauw gereed, als men bedenkt dat de manschappen er per fiets en handkarretje op uit trokken en zo hun slangen vervoerden om een brandje te gaan blussen. Enige verbetering kwam in 1925, toen men van de gemeente een grotere hand wagen kreeg voor het vervoer van het materiaal, terwijl bovendien nog het oude vertrouwde „Fordje" van de heer Van Leeuwen moest worden gehuurd voor Lambswool PULL-OVER ln 6 kleuren 22.95 Gezellig, vlot en warm, zo'n KAMERJAS v.a. 24.50 Modern van kleur, royaal van pasvorm v.a. 15.90 Van Weedestraat 80 Soestdijk oefening of brand. Aan die primitieve toestand kwam een einde toen Soest heel galant een oude afgedankte motormanschappenwagen, een echte brandweerauto afstond, nog juist voor het tweede lustrum. Inmiddels was commandant Putman opgevolgd door de heer J. Nooder, die, na zijn verkiezing tot gemeenteraadslid in 1932, de heer A. Tammer als opvolger kreeg, terwijl de heer Nooder lid bleef van het korps en thans erelid is van de Jubilerende ver eniging. Bij het tienjarig bestaan van het korps overhandigde burgemeester mr G. De- keth een speelgoed-brandweerautootje als symbool voor de spoedig komende manschappenwagen en motorspuit. Een gouden bladzijde in de geschiedenis van de Soesterbergse Brandweer is onge twijfeld bestemd voor wijlen comman dant Tammer, die vanaf de oprichting in dienst was geweest en bij het zevende lustrum eerst afscheid nam van zijn plichtsgetrouwe manschappen zo als de heer Tammer hen zo graag noemde. Als spuitgast begonnen toonde de heer Tammer zich reeds bijzonder brandweer- minded doch als commandant kon hij zich ten volle ontplooien als een gerou tineerd brandweerman en een actief leider, terwijl hij tevens een groot voor stander bleek te zijn van het kosteloos verrichten van die arbeid in dienst van de gemeenschap. Vijf jaar geleden nam deze grote figuur afscheid na veel en kranig werk ver richt te hebben, vooral in zijn verant woordelijke functie van commandant, die hij bijna 27 jaar had vervuld. We zijn de laatste jaren wel verwend wat de oktobertemperaturen betreft. Van 1957 tot en met 1962 was er een onafgebroken reeks van „te warme" ok tobermaanden. De gemiddelde etmaaltemperatuur was in die maanden 1957 10.8 gr. C, 1958 11.1, 1959 11.3, 1960 10.8, 1961 11.4, 1962 10.8. Deze waarden liggen alle boven het nor male oktoberpeil 10 gr. C. De nu pas voorbije oktober is van deze regel afgeweken, door met een lager-dan- normaal etmaalgemiddelde uit de bus te komen 9.7 gr. C. Hiermee registreerde De Bilt de koudste oktober sedert acht jaren, want we moe ten terug gaan tot 1955 om een lagere maandwaarde te vinden 9.3 gr. C. Het heeft er de afgelopen maand ge ruime tijd naar uitgezien, dat ook okto ber 1963 zich wel bij de reeks „te warme" maanden zou aansluiten, totdat een bij zonder kille laatste mistweek deze illusie in rook deed opgaan. Het was toen niet spectaculair koud met vroege vorsten, maar overdag deed het kwik heel zuinig. Zo boekte het Noorden, zowel op 28 als op 29 oktober recordlage middagwaarden met slechts 2 tot 3 gr. C. Op laatstgenoemde datum diende ook het vliegveld Twenthe zich als recordbreker aan met een maximum van 2 gr. C. Sommige mensen wilden het nauwelijks geloven, dat het deze eeuw nog nooit eerder op een oktobermiddag zo koud was geweest, maar, zoals gezegd, de uitzonderlijke weersomstandigheden spra ken niet zo erg aan. Vroege winter. Wat een vroege winter betreft, zal zeker het slot van oktober 1920 wel een record geweest zijn, ook al geeft De Bilt als ab solute temperatuur sedert 1848 een kwik stand van -7.8 gr. C. op 28 oktober 1931. In die bewuste oktober van 1920 begon het op 27 oktober met een koude oos tenwind. Een bejaarde waarnemer uit Noord-Friesland vertelt ons „Wij had den enkele cichorei-hopen op het land, welke op 29 oktober naar de fabriek moesten worden vervoerd. De cichorei wortelen werden anders eerst gewassen, maar het water was nu bevroren en de wortelen ook deze zijn toen maar droog verwerkt. Op 31 oktober gingen wij naar een eendenkooi, welke moest worden uitgeroeid en deze lag midden in het veld. Wij behoefde niet de gewone weg te volgen, maar konden recht op de kooi afgaan over sloten en vaarten. Er werd geschaatst. Wij troffen een ja ger aan, die geen polsstok behoefde te gebruiken. Hij had al een groot veld af gewerkt en kon over alle sloten en vaarten lopen." Dat wintertje duurde nog lange tijd voort in november. Tekorten. De zon deed in oktober 1963 niet wat van haar werd verwacht. In De Bilt scheen zij 83 uren tegen 102 normaal. Landeüjk bekeken was de neerslag met 60 mm., tegen 72 mm. normaal, aan de lage kant. Sommige plaatsen in het Noorden, waaronder Groningen en Drachten, hadden hun droogste oktober van de laatste tien jaren Rondom de figuur van Marie Antoinette, de laatste koningin van Frankrijk, heb ben zich veel verhalen en praatjes, ro mantiek, leugen en laster geweven, zo dat zij in verscheidene boeken en films niet in het rechte licht is komen te staan. Feit Is, dat zij niet alleen slacht offer is geworden van haar eigen fouten en domheden, maar vooral ook van de vele intriges, die aan en rondom het corrupte hof welig tierden. Maria Antolnetta Josepha Johanna werd op de 2de november van het jaar 1755 als dochter van keizer Frans I en zijn gemalin Maria Theresia te Wenen ge boren. Nadat zij een prima opvoeding had genoten, trad zij al op 15-jarige leeftijd in het huwelijk met de Franse kroonprins. Dit vroege huwelijk is haar onwikkeling stellig niet ten goede gekomen. Zij is tenslotte altijd maar een onontwikkelde vrouw gebleven, die bovendien een na tuurlijke domheid bezat, wanneer het ging om het nemen van allerlei beslis singen Dit heeft mede geleid tot de vele moeilijkheden welke Marie Antoi nette in haar korte leven heeft onder vonden en welke uiteindelijk resulteer den in haar tragische val en dood. De knappe koningin. Marie Antoinette onderscheidde zich bij haar gebrek aan geestelijke capaciteiten door opvallende uiterlijke schoonheid en bevalligheid. Ook dit heeft tot heel wat moeilijkheden aanleiding gegeven. In mei 1774 aanvaardde haar echtge noot als Lodewijk de XVI het Franse ko ningschap. En Marie .Antoinette nam al spoedig een actief aandeel in de politie ke besognes. Om te beginnen schafte zij de aan het hof heersende strenge eti- kette af. Maar door haar vrije levens wijze bezorgde zij zichzelf een slechte naam. Het heette, dat de koningin slechts voor haar eigen genoegen en ter wille van haar gunstelingen leefde. Toen bo vendien pas na acht jaar het eerste kind werd geboren, gaf dit lasteraars aan leiding, de goede zeden van de koningin in verdenking te brengen. Vooral haar zwagers schijnen er belang bij te heb ben gehad, hun schoonzuster in op spraak te brengen. En de laster deed zijn werk. Het volk sprak smalend over „1'Autrichienne" (de Oostenrijkse) en over „madame déficit" imevrouw „tekort"), dit laatste wegens haar geldverspilling, die er stellig ge weest is, maar die even stellig in de volksmond zwaar werd overdreven. Aan de val van minister van financiën Tur- got, die o.m. de uitgaven van het hof beknotte en later een hele reorganisatie van het landsbestuur wilde doorvoeren, heeft Marie Antoinette meegewerkt. Het halssnoer. Een van de dingen, die de koningin het meeste kwaad hebben gedaan, is wel ge weest het befaamde en beruchte hals snoerproces. Hoe heeft deze zaak zich werkelijk toegedragen Een meisje van lage afkomst, Jeanne de Luz de Saint-Remy, verscheen als bede lares, tesamen met haar broer en zus, in Parijs. De kinderen werden liefderijk opgenomen en verzorgd door gravin Boulainvilliers. Jeanne ging er echter op een goede dag vandoor en kwam in contact met de arme avonturier graaf Lamothe Het tweetal trouwde en nu be gon een leven van avontuur en bedrog, van leugen en intrige. Jean wist een jaargeld los te krijgen van de prins-kardinaal De Rohan. Ook trachtte zij met haar knappe gezichtje ingang te vinden bij de hogere kringen, maar dat lukte niet. Het enige wat zij bereikte was verhoging van haar jaargeld Maar tevens deed zij de ontdekking, dat De Rohan verliefd was op koningin Ma rie Antoinette. 1.600.000 livres. Dit nu wist Jeanne de Lamothe uit te buiten op een zo geraffineerde en doel treffende wijze als bijna met geen pen valt te beschrijven. In elk geval zag zjj kans met behulp van vervalste brieven en handtekeningen van Marie Antoinet te De Rohan ervan te overtuigen, dat de koningin wel iets voor hem voelde De Rohan was aan de vermeende vriend schap verplicht grote sommen geld aan de koningin te verschaffen - sommen die door het echtpaar De Lamothe werden gebruikt om goede sier te maken. Een tweetal juweliers wilde graag via deze „vertrouwelingen" van het hof een kostbaar halssieraad, ten bedrage van 1 600.000 livres, aan de koningin leveren Maar toen de juweliers na lange tijd nog geen betaling ontvingen, werd de zaak verdacht, volgde een proces en kwam Jeanne's oplichting uit. Veroorde lingen volgden, maar de naam van de koningin leed er weer danig schade bij. Op weg naar de revolutie. Intussen begonnen de onrust en de on lusten in Frankrijk steeds meer toe te nemen. En geen wonder sociale mis standen en een schatkist, die zich in de meest deplorabele toestand bevond, ver schaften voor dit alles een welige voe dingsbodem. Loménie de Brienne, eerst door invloed van Marie Antoinette tot controleur-ge neraal van financiën benoemd, moest het nu ontgelden. Toen de geldnood steeds groter werd, volgde, eveneens op aan houdend aandringen van de koningin, zijn ontslag. Maar Intussen werd door het volk de schuld voor de geldnood met name aan Marie Antoinette geweten. Toen werd op 14 juli 1789 aan de opgekropte gevoelens van de Parijzenaars lucht gegeven in de bestorming van de Bastllle Het sein voor de revolutie was gegeven. In het najaar nam de koninklijke fa milie zijn intrek ln de Tuilerieën, waar zij door de achterdochtige bevolking angstvallig werd bewaakt. Een poging om te ontvluchten, vooral door Marie An- toinette's gunsteling Fersen georganiseerd, mislukte. Pogingen om andere Europese naties voor het lot van Frankrijk te in teresseren, hadden een averechtse uit werking. Het slot de guillotine. Tijdens de opstand van 20 juni 1792 stond Marie Antoinette haar echtgenoot trouw ter zijde. Eveneens vergezelde zij hem op de 10de augustus naar de Natio nale vergadering. De 13de augustus werd het koninklijke gezin opgesloten in de Temple. Hier betoonde de zo zeer ver guisde koningin zich een zeer trouw echtgenote en moeder. In januari 1793 begon het proces tegen de koning en de koningin en toen werd zij ook van haar man gescheiden. Nog slechts één keer, kort voor de terecht stelling heeft zij hem weergezien. In ju ni ontnam men aan de geplaagde vrouw ook nog haar kinderen. Zijzelf werd een zaam opgesloten. Een poging, om haar te doen ontvluchten, mislukte. De 4de oktober onderging Marie Antoi nette een geheim verhoor en de 14de van dezelfde maand werd zij voor de revolu tionaire rechtbank gedaagd De tegen haar ingebrachte beschuldigingen waren grof en velerlei samenspanning met het buitenland, aansporing tot burgeroorlog en onzedelijke praktijken met haar eigen zoon Marie Antoinette verdedigde zich moedig en met gratie. Tegen de laatste beschuldiging sprak zij het emotionele woord „Ik beroep mij op alle hier aan wezige moeders of zulk een misdaad mo gelijk is Desondanks werd Frankrijks koningin veroordeeld en liet zij de 16e oktober, 's morgens om vier uur, haar hoofd onder de valbijl. Hebben onze voorvaderen zo omstreeks 1670 hun positie als leidende zeemacht verloren, omdat de ingenieurs in die tijd geen weg wisten met de ongunstige wa teren voor de Nederlandse kust Heeft de zo gevreesde seheepshoutworm twee jaar later de Franse vloot de beslissende kaak slag gegeven Hebben de Engelse dok- en scheepsbouwers de grondslag gelegd voor de heerschappij van Engeland over de oceanen Het lijkt misschien dwaasheid om op deze vragen antwoord te geven, omdat zij gemakkelijk tot vergissingen kunnen lel den, maar terecht heeft de Zwitserse his toricus Eduard Fueter erop gewezen dat wij, die helemaal gewend zijn geraakt aan de snelle vooruitgang van de tech niek, gemakkelijk geneigd zijn de bete kenis daarvan voor de oudere perioden van de geschiedenis over het hoofd te zien, of te onderschatten. En toch gold ook voor deze tijden, dat de geniaalste admiraal op den duur het onderspit moest delven als zijn schepen qua technische uitvoering veel minder waren, dan die van zijn tegenstander. En ook toentertijd reeds moest de beste vloot al aan kracht inboeten, als de tech nische verzorging - bij voorbeeld van de dokken - niet verzekerd was. Wij moeten echter aan bovengenoemde overpeinzing met betrekking tot de 17e eeuw toch wel bijzondere waarde hechten, vooral om dat juist in deze tijd er constant op het Europese vasteland werd gestreden om de politieke en militaire macht, maar bo venal, en dit kwam door de sterke uit breiding van de handel over de gehele wereld, wie de zeeroutes zou beheersen Het einde van een monopolie. Tot ver in de tweede helft van de 17de eeuw oefenden de Nederlanders onbetwist de sterkste macht op de wereldzeeën uit Ondanks zware zeeslagen, die zij voort durend moesten voeren om deze positie te kunnen blijven handhaven, was het onze voorvaderen gelukt niet alleen de handel naar de Oostzee te beheersen, maar wisten zij zich ook tussen de handel van Portugal en Spanje met de Nieuwe Wereld te dringen. De republiek had nederzettingen en steun punten enerzijds tot aan Zuid-Afrika, en anderzijds over Noord-, Midden- en Zuid Amerika tot aan Oost-Indië. Zij bezat de grootste handelsvloot en kon als het ware een monopolie op zeevrachten voe ren, mede vanwege het feit, dat haar handelsschepen werden begeleid door zeer slagvaardige oorlogsschepen, terwijl snelle lichte jachten steeds in de buurt van de konvooien patrouilleerden, zodat iedere nadering van eventuele vijandelijke sche pen zou worden opgemerkt. Toen in Engeland echter een nieuw type oorlogsschip, de z.g. driedekker, werd ont wikkeld, konden de Hollanders de Engel sen op het gebied van de zeevaart niet meer bijhouden. De nieuwe schepen, die op drie dekken ongeveer 90 zware kanon nen met zich meevoerden, waren tech nisch gezien veel beter dan de verouder de types met slechts twee dekken en daarover verdeeld 30 tot 60 kanonnen. Het grote nadeel van de nieuwe schepen was echter de grote diepgang die zij no dig hadden, namelijk 12 meter, terwijl de verouderde Hollandse vaartuigen slechts een diepgang van 6 meter hadden te overbruggen. De scheepskamelen. De Hollanders probeerden weliswaar door verschillende middelen gelijkwaardig te blijven met de Engelsen om maar eens een voorbeeld te noemen door grote oor logsschepen op ondiepe plaatsen te kop pelen aan twee hefschepen, die het die per liggende schip als het ware optilden en over de voor de havens gelegde on diepten moesten voeren, maar deze „scheepskamelen" vergden veel tijd, veel ingewikkelde en op den duur nutteloze manoeuvres. Zo rond het midden van de 17de eeuw moesten onze voorvaderen hun monopolie opgeven en tot een ver gelijk komen met de Engelsen. Allereerst echter, sinds 1670, wist Frank rijk de leiding voor korte tijd tot zich te trekken Lodewijk XIV en zijn grote staatsman Colbert hadden ingezien dat de betekenis van de vloot voor de strijd om de macht in de wereld van zeer veel belang is en zij hadden reusachtige mid delen te baat genomen om hun vloot uit te breiden. De wateren voor de Fran se kust waren veel gunstiger dan die voor de Zeeuwse, Hollandse en Friese haar talrijke verborgen kleine haventjes en schuilhoeken werden al graag door de rappe kaperschepen benut, die met hun weliswaar lichte, maar zeer snelschieten- de stukken geschut onze voorvaderen menige schade wisten toe te brengen. De gevaarlijkste vijand. De Franse en ook de Hollandse kust wer den echter zeer krachtig overvallen door de seheepshoutworm. Dit schadelijke in sect. dat 2 cm lang kon worden en uit Indië stamt, en waarvan men ook nu nog niet weet hoe het komt dat dit beestje in zeer dichte hoeveelheden voor komt, wist tegen het einde van de 16de eeuw naar Europa te komen. Men pro beerde door de keuze van zeer harde houtsoorten of door de scheepswanden te bedekken met koperhoudende cementla- gen, teer of bijzondere verfsoorten en ook wel door bekleding met geplette metalen platen het gevaar dat de schepen be dreigde. af te wenden Doch al deze extra aandacht, die men aan de bouw van de schepen wijdde, liep op niets uit. De seheepshoutworm was en bleef de groot ste vijand en bleek gevaarlijker dan wel ke armade ook. Ook de Engelsen bleven niet helemaal van deze houtworm verschoond, doch in Engeland was het gevaar van de seheepshoutworm veel minder groot dan hier op het vasteland, mede vanwege het feit. dat deze boosdoener zich pas echt prettig voelde in de warmere kustwateren. Bovendien hadden de Engelsen reeds vroeg de beschikking over zeer grote dokken, waar de zwaarste en grootste schepen gebouwd konden worden. Het einde van Lodewijks armada. Onze voorvaderen hadden meer vrees voor de gehate seheepshoutworm dan voor Franse kaperschepen Maar als echt zeevaardersvolk. dat een eeuwenlange traditie hoog had te houden, wisten zij veel eerder dan de Fransen de strijd te gen dit verraderlijke beestje, dat zo'n verwoestende uitwerking op de vloot had, tot een goed einde te brengen. De Fransen, die weliswaar met hun warmere watergebieden heel wat meer te leiden hadden, konden toch niet een zelfde portie energie en weerstandsver mogen als onze voorvaderen opbrengen. Zij verloren ten lange leste de moed, na dat hun vloot door de verenigde strijd krachten van Engeland en Holland een vernietigende nederlaag had te incasse ren ter hoogte van La Hoque in Het Ka naal. Zij besloten meer geld aan de we deropbouw van hun vloot te spenderen. Na de zeeslag bij La Hoque konden zij nog een behoorlijk aantal van hun sche pen aan de sterke arm van de winnaars laten ontkomen, dit overigens dank zij de hulp van een groot smokkelaar, die deze schepen langs de kust waarop de Engelsen en Hollanders niet vertrouwd waren, liet verdwijnen, maar in de jaren die volgden vielen ook deze schepen voor het grootste deel als slachtoffers van de stille bezigheden van de seheeps houtworm. dat u een lichte schroeivlek van het strijken kunt verwijderen door haar te bevochtigen met een lapje gedoopt in water, waarin een klein beetje zout is opgelost? Doe een theelepel op een kopje water. dat keukenkruiden niet in de zon, maar alleen in de schaduw gedroogd mogen worden? dat u blank houten keukengereedschap niet met sodawater moogt wassen? Doet u het wel dan wordt het hout grauw, dat u de muizen uit de tuin kunt hou den door er uien in te planten? In Chicago is een huwelijksbureau, dat langs elektronische weg de partners bij elkaar brengt. Mevrouw Greason, die er zich ook vervoegde om de voor haar ideale man te vinden, kreeg de man toe gewezen, waarvan zij enige maanden te voren gescheiden was. Op advies van het bureau gaan zij het nu samen nog eens proberen. De zesjarige Aukje Vlasman uit Har- lingen mocht met haar vader de eendjes gaan voeren in de Noordergracht. „Wees voorzichtig", zei pa, „dat je niet in het water valt". Met zijn voet wees hij aan, hoe ver ze gaan mocht maar toen gleed hij uit en kwam kopje onder in het water terecht. In Jezus is mijn zalig lot Verborgen bij mijn God. Tot onze diepe droef heid ontsliep heden on ze zorgzame vader, be huwd-, groot- en over grootvader, WILLEM JEZEER, op de leeftijd van 84 j. St. Cloud (Frankrijk): J. W. JEZEER. Hilversum W. JEZEER- FERWERDA Grand Rapids (U.S.A.) C. M. VAN DOORNE- JEZEER JACK VAN DOORNE. Schiedam W. JEZEER Jr. J. E. JEZEER- AALDERS Soestdijk R. A. AKSE-JEZEER. M. AKSE. Klein- en achter- kleinderen. Soestdijk, 7 nov. 1963 Stadhouderslaan 23a. Geen bezoek Geen bloemen. De overledene is opge baard in de aula van „Nieuw Mariënburg", Nieuwerhoekplein 10, Soestdijk De rouwdienst zal wor den gehouden op maandag 11 november a.s„ om 1130 uur in het Ger. Centrum „De Rank", Soesterbergse- straat 18 te Soest, waarna om 12.30 uur de teraardebestelling zal plaats vinden op de Herv. begraafplaats aan de Veldweg te Soest. Met grote vreugde en dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje HELENA CHRISTINA. Wij noemen haar MARLEEN A. B. v. d. Craats- H, G. v. d. Craats- Henzen. Wim. Frank Soestdijk 7 nov. 1963. Van Weedestraat 9B. Voor het hartelijk mede leven. betoond na het ver scheiden van mijn lieve huisgenoot. de Heer ALBERTUS WILLEM SCHAMPER, betuig ik U, mede namens de familie, mijn oprechte dank. Mej. H. G SCHOLTEN Soest, november 1963. Middelwijkstraat 65. Gevraagd voor spoedige indiensttreding JONGE MAN of -dame voor werk plaats en ev. winkel, in speciaalzaak voor brillen en foto, bij voorkeur ulo diploma o.i.d. en techn aanleg. Inl. tussen 7 en 8 uur n.m. tel. 02955-3738 Te huur vrije gestoffeerde BOVENETAGE voor ou der echtpaar of heer of dame alleen Br onder letter E 57 bur. S.Crt. Amerikaanse familie zoekt voor pl.m. 1 jaar net MEISJE voor hulp in de huishouding, leeftijd van 18 tot 25 jr Tevens kin dermeisje Inl. na 6 uur onder telefoon 4991 Net KOSTHUIS aangebo den. Nieuweweg 47. Wij zoeken WERK voorde avonduren en de zaterdag Onverschillig wat (I.b.v. auto's.). Brieven onder letter R.K. 16 bur. S.Crt. Het NIPO (Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie) vraagt ENQUE TEURS en ENQUETRI CES om als regel maan dagavond in hun gemeen te vraaggesprekken te houden aan de hand van vragenlijsten. Vergoeding op basis van gewerkte uren. Min. leeftijd 21 jr. Vraag inl bij het N I P O Barentszplein 7, Amster dam. Vermeld op uw brief letter AB bur. Soester Crt. Jong POESJE af te halen. Pr. Bernhardlaan 24. Wegens overcompleet TE KOOP linnenkast (1/3 hang, 2/3 legf met bijbe horende kaptafel in blank ahorn voor 350.-. Tele foon Soest 4329. TE HUUR aangeboden pl.m. 40 m2 droge be drijfsruimte met stook- gelegenheid. event. stal ling caravans. Br onder no. 153 bur. Soester Crt. Beste vaalt VARKENS- MEST te koop. Koningin- nelaan 154.

Soester Courant | 1963 | | pagina 2