BEMO HOE ZIET ZON JACHT ER NU UIT? 3182 PARLEMENTAIR OVERZICHT. DERDE BLAD Dichterlijk dagboek Sprookje in teakhout en vele zachte kleuren. Uk Nieuw telefoon nr. Inbraken opgelost. Instuif R.K. Jong Soest. K.A.B. Beroep uitgebracht. Vergadering V.V.D. VERLICHTING Feestavonden S.P.S.V. Schilders uit de bocht. Hockeyprogramma. Bestuursleden Stichting Natuurbad. WO ROL iandpasJq Sardinië, eiland der stilte. Mr Van Riel spreekt te Soestdijk. VOOR BETERE INTERIEUR VERZORGING We liepen rond op het jacht van een Franse industrieel Niet als gast van deze Fransman, ook niet als een lid van zijn bemanning. Nee, het schip, de Cham- bel in. lag nog bij de werf te Zaandam en we werden er rondgeleid door de heer De Beer, directeur van scheepswerf De Beer, omdat wij zo graag eens wilden weten hóe zo'n jacht er nu eigenlijk van binnen wel uitziet. Zo'n luxe jacht, waar van de bouwkosten ruim twee en een halve miljoen bedragen en dat in onze gedachte zoiets als een sprookjesjacht is, onbereikbaar en haast onwerkelijk. Schoenen uit De messroom is een gezellige ruimte, uit- voerd in licht schilderwerk met teakhout en rood leren bekleding. Er is veel prak tische bergruimte en we zien hier weer de etenslift, die in verbinding staat met het kombuis. We komen nu bij de hut van de eige naar, waar we op onze kousevoeten naar binnen gaan om beschadigingen aan het nog niet afgeleverde schip te voorkomen. We staan nu in een ruimte van onge veer zeven bij vijf meter, geheel betim- De Chambel UI, het jacht, dat een Fransman liet bouwen bij een Zaandamse scheepswerf. Maar als we daar dan lopen op het jacht, dan is het helemaal niet zo onwerkelijk. Alleen maar mooi, heel erg praktisch, smaakvol en comfortabel. Dan zien we hoeveel ruimte er is in een boot van 42 meter lengte en 7 meter breedte en we begrijpen beter hoeveel moeite het heeft gekost zoiets schoons te maken. Machinekamer is groter dan die van een kustvaarder. Een ruimte van zes bij acht meter, waar we de eerste ogenblikken niets anders zien dan motoren, schakelborden, handles en draden. Onbegrijpelijk dat hier men sen zijn. die in staat zijn alles uit el kaar te houden, die precies op de hoogte zijn van het gebruik van al die knoppen en kranen en die ook nog weten waar al die zilverkleurige buizen betrekking op hebben. Terwijl we naar al die onbegrijpelijke zaken kijken, horen we dat de machine kamer nog groter is dan die van een grote coaster. We zien de automatische brandblusinstallatie, we leren dat het heel gewoon is dat we zoveel draden zien. omdat men in een machinekamer nu eenmaal niets van dat al bedekt, om overal snel en gemakkelijk bij te kun nen komen. merd met formica in essenhout kleur, ge vat in teakhouten lijsten. De deurknop pen die in het hele schip van brons zijn. zijn hier verguld. Het is geheel smaakvol ingericht met hoekbureau, toilettafel, twee bedden, drie commodes, twee rustbanken, kasten en een dik vast tapijt op de vloer. De muren van de aangrenzende bad kamer zijn bekleed met een soort formica met een speciaal ontworpen dessin. Geel rose en turkoois. In de eetsalon, aan de voorkant van het schip, staat een mooie ovale teakhouten tafel, ingelegd met sterren en cirkels, he lemaal volgens eigen ontwerp van de werf In de deksalon gemakkelijke ban ken met beeldige kussens, een ijskastje om de dranken koel te houden en een speciaal glaswerk-kastje. Dat de kapitein een eigen hut heeft is wel haast vanzelfsprekend. In de aan grenzende douchecel is alles geel. Verder rekent men aan boord op veel logé's. Er zijn drie twee-persoons hutten, elk met een eigen badkamer. Zo'n bad kamer heeft weer een speciaal ontworpen formica bekleding. De één met drukke tropische voorstellingen, de ander met niets dan afbeeldingen met luchtballon- Eén der gastenhutten. Zo'n machinekamer is werkelijk impone rend. We begrijpen nu veel beter dat hier zeer vakkundig personeel nodig is. Wist U dat er, gedurende de reis, steeds twee man wacht lopen? En dat de taak tij dens dat wachtlopen luisteren is? Scherp luisteren. Keukengeheimen. Onvoorstelbaar dat er in zo'n jacht ruim te is voor een keuken, waarin de onze van thuis gemakkelijk rond kan draaien. Een vierkante kombuis, geschilderd in 'n gebroken wit en al dat schilderwerk weer afgewerkt met mahonie lijsten. Een groot blankstalen elektrisch fornuis staat huiselijk en gezellig te wachten. Boven de uittrekbare tafel de knoppen om het fornuis te bedienen. Verder een soort lichtsignalerings-tableau, dat met de hutten in verbinding staat, een inge bouwd ijskastje, kastjes pas gemaakt op het serviesgoed en 'n etenslift. Als lucht verversing een afzuiginstallatie. netjes. Bij de „tropische" badkamer alle inventaris, zoals wastafel en dergelijke in roze tint, bij de andere dat alles in turkoois. Dit alles werd zo ingericht in overleg met de eigenaars. Hun eigen smaak spreekt dus uit de inrichting en aankleding van het schip, zodat een ei gen sfeer wordt geschapen. We komen nu bij het dagverbijf van de eigenaar. Een kantoorruimte met een bu reau, een bank en boekenkasten. Waren we even vergeten op een jacht rond te lopen, de koperen roeden in de kasten, die de boeken voor vallen behoeden, hel pen ons er weer aan herinneren. Door middel van een eigen radiotelefonie kan al varende contact opgenomen worden met het bedrijf ergens op het vaste land, alle zakelijke belangen kunnen dus on onderbroken behartigd worden. Telefoon en oliestook Aan boord zijn alle moderne navigatie middelen, zoals radar, automatische pi- De eetsalon. Op de vloer een vast pantertapljt. Hier zien we ook de ovale teakhouten tafel met ingelegde sterren en cirkels. Is het een wonder dat er op zo'n varend huis een bemanning van acht man en een kapitein nodig is Elk van die be manningsleden heeft een eigen hut met een bureautje, een wastafel en kasten. De hutten, met betimmering, uitgevoerd in teak, terwijl de multiplex wanden al lemaal in andere kleur geschilderd zijn, mooi en zó glad, dat het wel formica lijkt. In deze personeelsafdeling zien we ook de koelruimte met ijskast, twee apar te douchecellen en twee aparte toiletten met blauw sanitair. loot, echolood en automatische richting- zoeker. Dat er telefoon door het gehele schip is, is niet verwonderlijk. Verder is er oliestookverwarming en air-conditio- ning. Op het sloependek hangen een open boot van 5% meter lengte en een Turbocraft bootje. Deze laatste boot heeft geen schroef, waardoor er vrijwel geen diep gang nodig is en men dus op elke plaats gemakkelijk aan land kan komen en des noods vligt men zo het strand op. Vanaf dit dek kunnen we de flylng bridge voor buitenbesturing bij stralend weer zien. Ook zijn er nog twee automatische op blaasbare reddingsvlotten aan boord. Zij zien er uit als heel grote, volgepropte plunjezakken, maar kunnen in opgebla zen toestand overdekt plaats bieden aan acht personen en een hoeveelheid voe ding. Het hele schip hebben we nu gezien en we zijn er trots op dat het in ons land gebouwd is, op een werf in dat klei ne Zaandam, waar die Franse miljo nair onze grootste werf op het gebied van jachtbouw wist te vinden. or< In de laatste maanden zijn door twee Amsterdammers 20 inbraken gepleegd in Soest, Baarn, Utrecht, Amsterdam, Halfweg en Naarden. En maand geleden drongen zij de fabriek van Gebr. De Winter cp de hoek van de Van Lennep- laan en de Birkstraat binnen en namen uit dit bedrijf van huishoudelijke arti kelen 1200,weg. Ze zijn in Amster dam gearresteerd en zitten daar in het huis van bewaring. Het zijn de 41-jarige K. J. M. en de 44-jarige E. H. N. Ze hebben bekend dat ze de 1200,ge stolen hebben. Het geld is natuurlijk opgemaakt. De leden van de Instuif R.K. Jong Soest zullen zondagavond kunnen kennisma ken met Prins Carnaval, zijn adjudan ten en de raad van Elf. Dat gebeurt op de Instuifavond in gebouw St. Joseph tijdens het Prinsenbal, waarvoor The Temping Six uit Amersfoort de muziek verzorgen. Op woensdag 13 november wordt in het St. Josephgebouw een belangrijke algemene vergadering van de K.A.B. ge houden. De afdelingen Soest en Soestdijk van de K.A.B. zullen worden opgeheven en het is de opzet te komen tot oprich ting van de afdeling Soest van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Er zal een bestuursraad gekozen wor den en de geestelijke adviseur zal spre ken. Het is de bedoeling dat de raad 31 personen zal omvatten. In de vacature, ontstaan door het ver trek van dr B. Maarsingh, is voor de wijk Emmakerk beroepen ds K. van Liere te Wolfaartsdijk. Ds Van Liere, geboren in 1922, werd in 1952 predikant te Oudega en in maart 1957 te Wolfaartsdijk. De afdeling Soest-Soesterberg van de V.V D, belegt op donderdag 14 novem ber, in het Oranje Hotel, een openbare bijeenkomst. Dan zal mr. H. van Riel, voorzitter van de V.V.D. fractie van de eerste kamer spreken over het onderwerp „Politieke Vooruitzichten". VOOR UW BURG, GR0THE5TRRRT 28 TEL O Z955 2364 V SOESTDUK De Soester Politiesportvereniging S.P.S.V. geeft op donderdag 14 en vrijdag 15 november feestavonden voor de dona teurs. Ton Cup, Corrie Vroons, Dolf Driessen, Anneke Brünott en Tineke van Leer verzorgen het cabaretprogramma „Feestbonbons" en Jan Hendriksen be speelt het elektronisch orgel. Dinsdag zijn drie Amersfoortse huisschil- desr met een kleine personenauto uit de bocht van de Birkstraat bij de Gallen- kamp Pelsweg gevlogen. Waarschijnlijk remde de bestuurder en slipte de auto De auto botste tegen een lichmast van de P.U.E.M. De 32-jarige M. v. d. K. die de auto be stuurde kreeg een zware hersenschudding en de 40-jarige P T. liep eveneens een hersenschudding op. De 23-jarige W P.H. kreeg slechts lichte verwondingen. Twee slachtoffers werden per ziekenauto van de E.H.B.O. naar het St. Elizabethzieken- huis te Amersfoort gebracht. De auto werd ernstig beschadigd en moest worden weggesleept. Zondag worden door teams van de Mix ed Hockey Club Soest de volgende wed strijden gespeeld: Heren 3-Beverweert 11 uur. Heren 2-Shinty 1 12.30 uur. Heren-veteranen-S.C.H.C.-veteranen 2.30 uur. Schaerweij de-Dames 1 12 uur. Amersfoort 3-Dames 3 11 uur. Kameleon 2-Heren 1 2 uur. Amersfoort 7-Heren 4 1 uur. Voordaan 5-Heren 5 2 uur. De huidige zittingsperiode van de be stuursleden van de Stichting Natuurbad loopt ten einde. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld de zittende raadsleden opnieuw te benoemen. Het zijn mevr. M. H. B. Muurling-Voorthuis en de heren P. C. Pieren en J. R. van Poppelen. Tevens wordt verzocht tot herbenoeming van mevr. C. H. Schuu ring-Van Goor en de heren H. J. Brink, J. M. Hoppenbrouwers en A. Th. M. Splin ter over te gaan. Behoud van Uw tanden. 75ct-fL- Op dinsdag 12 november, zal de heer H. F. Volkersz in het Oranje Hotel voor de leden van het departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen spreken over het onderwerp „Sar dinië, eiland der stilte". Hij zal hierbij dia's tonen en bandopnamen laten ho ren. In het ruige landschap van het nog onbedorven Sardinië zal men de stenen overblijfselen uit lang vervlogen tijden zien. Men maakt kennis met hele oude kerkjes en belangrijke opgravingen. Men ziet de prachtige costuums die op hoog tijdagen nog gedragen worden en zal kennis maken met de gastvrije bevolking in woord en beeld. Eindeloze baaien en stranden en indrukwekkende rotsfor maties geven Sardinië een aparte char me. Mr. H. van Riel, voorzitter van de Eerste Kamerfractie van de V.V.D. zal op don derdagavond 14 nov. a.s. voor de afd. Soest-Soesterberg in het Oranje Hotel spreken over het onderwerp „politieke vooruitzichten". Men zie verder de ad vertentie in dit blad. Spiegelstraat 38, Bussum, tal. 1G814 Broest 110, Hilversum, tel. 14001 voor betere nachtrust: Hulzerweg 24, Bussum, tel. 12378 Gas en gast hielden mr. Marijnen bezig. Gevaarlijke gasdampen, welke als ge volg van een kunstmestbrand Vlaardm- gen hebben bedreigd, zijn er oorzaak van geweest, dat mr. Marijnen als mi- ninster-president het begin van de Ange- mene Financiële Beschouwingen in de Tweede Kamer niet heeft kunnen bij wonen. Zo moesten minister Witteveen en staatssecretaris Van de Berge alleen de financiële beschouwingen van een aan tal kamerleden aanhoren, waarbij weer de vraag of de rijksuitgaven niet ver laagd kunnen worden om een belasting verlaging in de toekomst mogelijk te maken in het middelpunt van de belang stelling stond. Pas later op de dag, toen het gevaar gelukkig geweken bleek, keerde mr. Marijnen op het Binnenhof terug. De volgende dag stelde de anti revolutionaire afgevaardigde Elfferich mondelinge vragen over de brand aan de ministers van binnenlandse zaken en landbouw. Amerikaanse vice-president. Nog andere gebeurtenissen leidde de aandacht van het grote financiële ka merdebat af. De Amerikaanse vice-pre sident Johnson kwam naar Nederland om in het Amsterdamse Raï-gebouw de door het Amerikaanse ministerie van landbouw georganiseerde tentoonstelling te openen. Bij zijn aankomst zei de Amerikaanse vice-president openhartig, dat zijn land door Europa werd uitge daagd. En dat, terwijl verscheidene lan den datzelfde Europa onderling nog zo van mening verschillen over de wijze van eenwording. Enfin, de Nederlandse regering heeft zich nu naar behoren toegerust op de verdere ontwikkeling bin nen Europa. Uitvoering is gegeven aan het al eerder genomen beginsel-besluit om binnen de ministerraad een vaste commissie voor Europese zaken te vor men. De Europese politiek zal dus in de toekomst meer een zaak van collegiaal overleg worden dan van de minister van buitenlandse zaken alleen. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963. Uit Europese statistieken had het debu terende liberale kamerlid Joekes de conclusie getrokken, dat in ons belas tingstelsel, in vergelijking met dat in de andere landen, de nadruk teveel valt op de directe belastingen, terwijl anderzijds de indirecte belastingen lager zijn, dan in het ons omringende buitenland. Zijn voorstel was nu de voornemens tot ver hoging van de omzetbelasting op siga retten en benzine om te zetten in een meer algemene verhoging om op die rganier ruimte te scheppen voor een toekomstige verlaging van de inkom stenbelasting. Hij kreeg over dit voor stel heel wat te horen dr. Lucas van de K.V.P. liet merken, dat de verhoging van de omzetbelasting op sigaretten en benzine hem al „te gortig" was. En de socialist Nederhorst vroeg verbaasd of de V.V.D op deze manier de „vergeten groepen" dacht te helpen, waarvoor de ze partij altijd zo warm op de bres staat. NEL.it HUN MARROE BEHOUDEN Commissarissen. Nog een andere gedachte van dezelfde debutant wekte weerstand op. Tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen had de socialistische fractieleider Vondeling betoogd, dat het psychologisch klimaat in het bedrijfsleven voor de loonpolitiek ook wordt bedorven doordat er zulke ho ge uitkeringen aan de commissarissen der N.V.'s plaats hebben. De heer Joekes zei nu, dat deze commissarissen gemid deld 5.000,per commissariaat kregen en er gemiddeld slechts twee commissa rissen op na hielden. Hij vond dat zoiets als f 85,schoon. Tegen die vergelij king kwam de socialist Nederhorst op met de berekening, dat die uitkering van 5.000,geschiedde voor een half uur werk per week. Ook de suggestie van de heer Joekes, dat de leiders der vakbeweging minstens zo veel baantjes hadden als de leidende werkgevers-commissarissen, ondervond bestrijding. De heer Nederhorst vroeg of de V.V.D. wilde beweren, dat de vakbe wegingsleiders ook zulke hoge inkomens hadden als de werkgevers. De liberale fractieleider, mr. Geertsema, antwoord de, dat de vergelijking alleen betrekking had op de politieke macht. Radio-televisie. Ongeveer tezelfder tijd zond de minister van O, K, en W. de kamerleden het rappoort van de Commissie-Scholten, welke op een nieuwe wet voor radio en televisie heeft zitten studeren. Deze blijkt te hebben geadviseerd het huidige bestel „open" te breken door ook andere organisaties dan de bestaan de omroepverenigingen tot de ether toe te laten, al beschikken zij niet over zoveel leden Ook de binding van de luisteraars aan de omroepverenigingen via de omroepbladen, wil de commissie in meerderheid loslaten. Het is wel duidelijk, dat de omroep organisaties, welke niet in deze com missie waren vertegenwoordigd, van deze plannen weinig moeten hebben. Het advies is trouwens niet eenstemmig uit gebracht. Reeds heeft minister Bot mede gedeeld, dat de publikatie van het rap port niet betekent, dat de regering ook de inhoud voor haar rekening neemt. Algerije en Marokko Vochten deze week nog door. Bombardeerden tijdverdrijvend Wat oases en een spoor. In zo'n oord van zon en zand Is er nooit niks aan de hand. De ambtsketen was gestolen Van de Zeister burgerpa. Maar hij krijgt een hagelnieuwe. Want dat komt zijn eer te na. En niet duur: heel sympathiek Kost hij maar drieduizend piek. Onze grafici maar staken, Op den duur roept kleine zus Als het weer een poosje mis was: Pa, de krant zit in de bus! Wel - zegt pappie - dat is fijn: Zou er iets bijzonders zijn? Mevrouw Nhoe is net van passé Uit Vietnam op reis gegaan, Klaagt, maar zonder steun van dochter, De Amerikanen aan: Want dat meisje, een slim kind, Ving een rijke Texasvrind. Leve onzer noordergasbel, Onvoorstelbaar rijk en groot, Hij verklaart natuurlijk nader 't Peerd van Ome Loeks is dood; Want de kans is niet gering: 't Was door gasvergiftiging! Zelfs de beste vuilnisemmer Bleek geen opslagplaats voor geld. Daarom moest Zwarts zolang wroeten In die Drentse vuilnisbelt, Maar thans zegt het echtpaar blij: Geld stinkt net zo goed als wij. JAAP MIJDERWIJK.

Soester Courant | 1963 | | pagina 9